Gouden rit van Matthe Pronk Omstreden Italiaan volgt Ad Paulen op Roeiploegen in herkansing Terugkeer van Ali definitief Kerk niet blij met Voetbalp redikant Oosterbosch en Schuiten bij laatste vier DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1981 NEW YORK (ANP) - Muham mad Ali. de voormalige we reldkampioen boksen in het zwaargewicht, keert op 2 de cember terug in de ring. Zijn tegenstander in het gevecht, dat op de Bahama s plaats heeft, is de Canadese kam pioen in het zwaargewicht Trevor Berbick. Ali. die in ja nuari veertig jaar wordt, heeft sinds oktober van het vorige jaar geen partij meer gebokst. Destijds beleefde hij een trieste afgang tegen we reldkampioen Larry Holmes. Ali moest in de tiende ronde opgeven. Na die nederlaag heeft Ali, één van de grootste boksers aller tijden, problemen gehad om een nieuwe licentie te be machtigen. De staat Zuid-Ca- rolina overhandigde hem het benodigde papier uiteinde lijk. Als reden voor zijn co me-back verklaarde drievou dige wereldkampioen: "Ik wil de titel voor de vierde keer veroveren." Berbick, die de partij tegen Ali zeker niet met angst tege moet gaat en die het duel ziet als een stap naar een wereld titelgevecht. wordt door Ali als een moeilijke tegenstan der bestempeld. "Zelfs Larry Holmes zal van hem niet door knock-out kunnen winnen", meende Ali, In april van dit jaar verloor Berbick in Ja maica een gevecht tegen Hol mes op punten. Zuicl-Afrika overweegt juridische stappen ROME (ANP) Tijdens het congres van de IAAF (internationale atletiekfederatie) in Rome eindigde een tijdperk van toonaangevende atletiekofficials. Samen met Paulen trad ook de vice-president dr. Max Danz terug. De Westduitse arts had vijfentwintig jaar lang zitting in het I.A.A.F. bestuur en gold als een trouwe koppelgenoot van veteraan Adje Paulen. met wie hij in 1976 (Montreal) in de top van de internationale atletiekfede ratie was verschenen. De Nederlander en de Duitser werden benoemd tot resp. ere president en ere-vice-president. Ad Paulen (rl droeg gisteren de voorzittershamer de Italiaan Nebiolo. Paulen leidde de meest vertakte sportbond ter wereld 168 aange sloten landen) lange tijd met oen politiek inzicht, dat bewonde- KAISERSLAUTERN (ANP) - Ds Udo Sopp is door zijn verkiezing tot voorzitter van de Westduitse Bundesligaclub FC Kaiserslautern in een competitiestrijd met zijn meerderen geraakt. Sopp, perschef van de evangelische kerk Pfalz, heeft met deze verkiezing een „nauwe lijks te dragen dubbele belasting" op zich genomen, aldus kerkpresi- dent Heinrich Kron uit Speyer. Deze is van mening dat Sopp's werk als perschef onder zijn nieuwe vrijetijdsfunctie zal lijden. Reeds voor de verkiezing, door Sopp overigens royaal gewonnen, had de evangelische kerk bezwaren geopperd. Sopp daarentegen liet w e ten dat de kerk zelf maar al te gaarne gebruik maakt van vrijwilli- gersdiensten en dat zij dan ook omgekeerd haar mensen beschikbaar moet stellen. Een predikant leeft niet in een afgeschermde ruimte, maar moet de maatschappelijke problemen daar te lijf gaan waar zij het duidelijkst zichtbaar zijn: in de beroepsvoetballerij, aldus Sopp. ring afdwong. Het laatste jaar was hij echter een omstreden man geworden. De begenadiging van vijf op doping betrapte Oost- europese atletes, die ertoe leidde, dat deze door zijn toedoen moch ten deelnemen aan de Olympi sche Spelen van Moskou, kostte hem vooral in het westen veel symphatie. Ook bij de oplossing van andere vraagstukken kreeg de inmiddels negenenzevcntige Paulen kritiek te verwerken. Dat heeft er naar alle waarschijnlijk heid toe geleid, dat Paulen. die enkele maanden geleden nog speculeerde om zichzelf op te volgen, het touwtrekken achter de coulissen met Primo Nebiolo heeft verloren. Jaren geleden maakte de Neder- Baantjes lander er geen geheim van dat Het Italiaanse systeem van gécen tralisecrde trainingscentra, fi werd Nebiolo daarna met alge mene stemmen gekozen. De eensgezindheid was overigens minder groot, als men in aanmer king neemt dat enkele afgevaar digden - vergeefs - pleitten voor een geheime stemming. Nebiolo is namelijk niet geheel onomstre den Als voorzitter van de internationa le universitaire sport federatie heelt hij het onlangs voor elkaar gekregen, dat Italiaanse atleten zoveel toegestopt werd en over zulke faciliteiten beschikten, dat zij vrijwel als professionele top sporters konden leven, zonder hun amateur-status in gevaar te brengen. het hem een doorn in het oog zijn als de ambitieuze Italiaan hem in de voorzittersstoel zou opvolgen. Nu het moment daar was. leidde Paulen de stemming in met de woorden: "ik zou u wil len vragen, hem als voorzitter te kiezen". Als enige kandidaat BRNO (GPD/ANP) - Matthe Pronk heeft gisteravond in Brno voor het eerste Nederland se succes gezorgd op het wereldkampioenschap wielrennen op de baan. De 34-jarige amateurstayer uit Warmenhuizen bij Alkmaar was in de finale achter de grote motoren op de piste van Brno een klasse apart. De wereldtitel die hij in grootse stijl voor de tweede keer veroverde - de eerste maal was dat in Amsterdam in 1979 - kwam in de eindstrijd over vijftig kilometer nimmer in gevaar. Pronk, die de derde startpositie had geloot, daverde achter de rug van gangmaker Noppie Koch direct naar de kop van het veld van negen deelnemers en hield die positie 125 ronden lang soeverein vast. Gaby Minneboo, de tweede Neder landse stayer in de finale, eindig de op een voor hem matige ze vende plaats. De debutant Ger Slot, die het trio Oranje-coureurs volmaakte, werd zelfs na 36 mi nuten uit de strijd genomen om dat hij Matthe Pronk, volgens de Nederlandse wedstrijdleider Wim Jeremiasse uit Schijndel, op ongeoorloofde manier zou hebben geholpen. In de schaduw van Matthe Pronk legde de West duitser Rainer Podlesch beslag op het zilver. De Zwitser Max Hurzeler won de bronzen plak. Zijn overwinning - de drievoudig nationaal kampioen stayeren sleepte in Tsjechoslowakije na anderhalve week WK voor Ne derland de eerste medaille weg - stond volgens de nieuwe wereld kampioen eigenlijk bij voorbaat vast. „Ik voelde me", legt Matthe Pronk uit, „vandaag beresterk. r de gekeken. Ik reed. dacht ik, van de kandidaten voor de regen boogtrui zoals Gaby Minneboo en Rainer Podlesch het makke lijkst". Matthe Pronk, die voor het zeven de seizoen achter de motoren rijdt, en in die periode toch alles heeft bereikt wat een baanrenner zich wensen kan, heeft er nim mer over gepeinsd om professio nal te worden. Ook nu niet na zijn tweede wereldtitel. „Ik vind allereerst dat een wielrenner geen prof moet worden als-ie al achter in de twintig is en verder valt er voor mij als profstayer toch geen brood te verdienen op de baan? Die paar wedstrijden per seizoen. Nee. daar geef ik mijn werk als timmerman niet voor op. Ik kan als amateur veel meer fietsen dan als prof en bo vendien ben ik in mijn hart te veel timmerman om die baan te laten schieten". Matthe Pronk heeft er in de achter liggende jaren wel over gedacht MUNCHEN (ANP) - De Neder landse twee zonder stuurman Ted Bosman/Willem Jan Atsma heeft zich op de WK in München niet direct voor de halve finales kunnen plaatsen. In de derde se rie eindigden zij als derde, achter winnaar Tsjechoslowakije en de Verenigde Staten. Alleen de nummers één van de serie in de twee zonder stuurman gingen door naar de halve finales, de overige boten moeten zich van daag via de herkansingen zien te kwalificeren. Het duo van Aegir en Phocas kwam al direct na de start ruim achter te liggen op de Tsjecho- slowaken Dolecek en Kysely en de Amerikanen Townsley en Krimpotich. Pas in de slotfase ging het tempo van de Nederlan ders omhoog, maar de eindsprint kwam te laat. De Tsjechoslowa- keri hielden een bootlengte voor sprong over. de Amerikanen werden bijna achterhaald. Ande- dèr waren de Sowjctrussische fa vorieten Pimcnov/Pimenov en de Roemenen Ppstoiu en Torna. Ook de Nederlandse vier zonder stuurman heeft zich niet direct geplaatst voor de halve finales. De Nederlandse Orca-equipe (Schreuder/Van Dorp/Abelsma/ Dam) werd in de eerste serie vijf de en laatste. Het heren-viertal zal vandaag een herkansing krij gen. Zwitserland, Sowjet-Unie en Oost-Duitsland plaatsten zich voor de halve finales van zater dag. om te stoppen met stayeren. „Werken en wielrennen kost veel energie en tijd. Zoveel, dat er voor een gezin met drie kinderen weinig ruimte overblijft. De fiets aan de kaiit zetten of niet, dat speelt eigenlijk constant door mijn hoofd. Maar na elk kam pioenschap dat ik behaal besluit ik weer om met stayeren door te gaan. En zeker na een wereld kampioenschap". Niettemin is de mogelijkheid groot dat Matthe Pronk al over een jaar zal besluiten om de relatie met gangmaker Noppie Koek te ver breken. „Als ik het fietsen er op korte termijn aangeef', verklaart Pronk, „kan ik terugzien op een geslaagde loopbaan als wielren ner. Er zijn er niet veel die een paar maal Nederlands kampioen en wereldkampioen zijn gewor den. Een sporter die successen heeft gekend moet volgens mij een afgang proberen te vermij den. Kijk. een keer een slecht toernooi fietsen kan iedereen ge beuren. maar wat een jongen als Eric Heiden doet, dat snap ik niet. Hij was een vedette als schaatser en nu valt hij als wiel renner volledig door de mand op een WK. Mij niet gezien zo'n ont luistering". Achtervolging Bert Oosterbosch en Roy Schuiten hebben zich een plaats veroverd bij de laatste vier in het wereld kampioenschap achtervolging voor profs. Achter de Fransman Alain Bondue verwezenlijkten de Nederlanders de tweede en derde tijd. Schuiten kwam tot 6.03.42 over de 5000 meter. Oos terbosch was ruim drie seconden (6.06,87) langzamer. De zilveren- medaillewinnaar van vorig jaar. Herman Ponsteen, plaatste zich niet eens voor de kwartfinales. Ponsteens tijd van 6.09,46 was vierhonderdste van een seconde Achter gangmaker Noppie Koch stormt Matthe Pronk naar de wereldtitel bij de amateurttagcri langzamer dan die van de vijf voudig Olympisch kampioen hardrijden op de schaats, Eric Heiden. Zijn wielerdebuut in het mondiale toernooi werd geen succes. Heiden werd negentien de en laatste in de tijd van 6.27,55. De Deen Oörsted plaat ste zich als vierde voor de halve finale. De Bruin Petra de Bruin en Monique Kaufi- man. de twee Oranjerijdsters die waren ingeschreven voor het achtervolgingsnummer op het wereldkampioenschap wielren nen in Brno. hebben evenals de Nederlanse amateurs eerder de ze week weinig plezier beleefd aan hun aanwezigheid in Brno. Petra de Bruin maakte in de kwali- ficatieritten van de dames-ach- tervolging de negende tijd en haalde daardoor de kwartfinales net niet. Monique Kauffman, de butante op het WK. worstelde zich wel door de kwalificatie heen. maar werd daarna geklopt door de regerende wereldkam pioene. de Russin Nedegeda Ki- bardina. die Petra de Bruin twee uur eerder was tegengekomen. Kauffman kon haar goede tijd van haar kwalificatierit (4.02,17) in de race tegen Kibardina niet benaderen. Achter de Sowjet- renster (3.56.71) liet zij 4.07.31 klokken. Petra de Bruin had geen verkla ring voor de korte tijd dat voor haar het baankampioenschap had geduurd. "Wist ik maar hoe het komt dat ik vandaag en vori ge week op de weg zo zwak heb gereden", verklaarde zij vertwij feld, "ik krijg mijn benen ge woon niet rond". Het Nederlandse achtervolgings kwartet Ab Harren. Rik Moor man, John Roozenburg en Adri van Asten overleefde de kwalifi caties evenmin. De tijd van 4.39.56 was niet toereikend voor een plaats in de kwartfinales van de ploegenachtervolging. Blok Twee spnntnummers na de stayersfinale leverden een oude en een nieuwe wereldkampioen op. Sergei Kopilov uit de Sowjet- Unie nam in Brno wraak voor de nederlaag in het sprinttoernooi van de Olympische Spelen in Moskou. Kopilov doorbrak het onaantastbaar geachte Oostduit- sc blok by de laatste vier. In de halve finale versloeg hij Detlef Uibel in twee ritten. In de finale ontmoette hij de Olympische kampioen Lutz Hesslich. de man ook die hem in eigen land uit de eindstrijd had gehouden. Hess lich won de eerste rit. Kopilov de tweede. In de beslissende derde ging hij. van kop af. van heel ver aan. Hesslich werd verrast, kort niet meer aanpikken, waarna Ko pilov vijftig meter voor de streep al begon te juichen De Austra liër Danny Clark bleef Kcirin wereldkampioen met achter zich de Italiaan Bontempi en de Ja panner Chiyosho al: van zilver en brons nanciêle ondersteuning creëren van baantjes voor atle ten. wier sportcarriere voorbij is, heeft in verscheidene Westeuro- pese landen navolging gevonden en heeft ertoe geleid - tot Nebio- lo's grote trots dat Pietro Men nea en Sara Simeoni hun sport- carrière vorig jaar met een Olym pische titel bekroonden. Dezelf de Mennea liet zich desgevraagd overigens weinig vleiend uit over zijn nieuwe hoogste baas: "een figuur, die meer uit de sport haalt dan hij er ooit in zal stop pen". Nebiolo heeft zelf ooit met weinig succes aan atletiek gedaan. Hij sprong eens 6.75 meter ver. De grote sprongen maakte hij als bouw ondernemer en als sport- officiaL Het één hielp het ander Toen hij eenmaal in korte tijd een aanzienlijk vermogen had kon hg zich geheel concentreren op zijn carrière als sportofficial. Op 24-jange leeftijd had hij al een leidende functie bij de commissie, die de sportac commodaties beheerde van de universiteit van Turijn In 1959 werd hij vice-president van de internationale universitaire sportbeweging. Twee jaar later was hij voorzitter. Die functie heeft hij gebruikt voor de op bouw van een machtspositie in de internationale sport en voor het bevredigen van zijn reis-am- bities. Daarnaast werd hij twaalf jaar gele den voorzitter van de Italiaanse atletiekbond en koos in 1977 het Italiaanse Olympisch Comité hem tot vice-voorzitter. De 58-ja- nge Italiaan heeft met het voor zitterschap van de IAAF de hoogste sport van de carnerelad- der bereikt Het is nu afwachten, hoe hij het probleem van de mo derne amateurs, dat Paulen niet meer heeft kunnen aanpakken, denkt op te lossen. Een Amerikaanse poging om het z.g. "open" atletiek in te voeren, werd in elk geval door het con gres verhinderd. Het was afkom stig van Richard Hollander, die bg de bespreking van het rap port over onder-de-tafel betalin gen voorstelde om de hele ama- teurregel te schrappen. "Het is beter om geen regel te hebben dan een regel, waarvan de navol ging niet is af te dwingen", aldus de Amerikaan. "Wc moeten de feiten onder ogen zieh. Duizen den atleten over de gehele we reld krijgen geld om in wedstrij den uit te komen". Zijn voorstel werd met handopsteken verwor pen. nadat de aftredende voorzit ter Paulen had gewaarschuwd dat het aannemen ervan een cha os ten gevolge zou hebben. Dat daarmee de discussie niet is ge sloten. bleek wel uit het vervolg van het debat, waarbij alle af gevaardigden zich uitspraken voor één of andere vorm van be taling in de toekomst. Uiteinde lijk werd besloten de werkcom- missic te vragen de aanbevelin gen in een zodanige vorm te gie ten. dat er tijdens hel eerstvol gende congres (september 1982 in Athene) zaken kunnen wor den gedaan. Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse amateuratle- tiekunie overweegt overigens om gerechtelijke stappen te on dernemen tegen de Internationa le amateuratletiekfederatie Zuid-Afrika vindt dat het vgf jaar geleden onterecht is ge schorst als lid van de internatio nale federatie. De aankondiging is een gevolg van de beslissing die de IAAF nam om Zuid-Afri ka niet opnieuw als lid te aan vaarden. nadat het land in 1976 wegens de apartheidspolitiek was geschorst als lid Gert Leroux, de secretaris van de Zuidafrikaanse atletiekunie. zei "dat hg geschokt was door dc be slissing van het congres". "Atle tiek is een van de takken van sport in Zuid Afrika die volledig is geïntegreerd. Maar de IAAF is met bereid dat aan te nemen. Bo vendien zendt de federatie geen delegaties om dat te onderzoe ken ondanks verzoeken onzer- zgds", lichtte Leroux toe.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13