Uitkering minimakostbaar Compromis in verschiet Psychologen zien weinig heil in hulp aan ouderen Roken zou minder vanzelfsprekend moeten worden Wetsontwerp voor eenmalig bedrag nu in Kamer Langer kinderbijslag voor schoolverlater Beslissing over tracé Flevolijn uitgesteld Deze week bij de melkman: DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 PAGINA T DEN HAAG (ANP) - Oudere men sen van 55 jaar af worden overal uitgesloten van psychologische hulp. Psychotherapeuten en in stituten voor psychologische hulpverlening houden hun deu ren gesloten voor de ouder wor dende mens met het argument dat er toch niet veel aan te doen valt. Psychotherapie is aan hen niet besteed. Toch zijn het juist deze mensen die de hulp hard en zelfs meer nog dan jongeren no dig hebben. Dat meent dr. M. Wimmers, weten schappelijk medewerker van de vakgroep sociale gerontologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen en lid van het hoofd bestuur van het Nederlands In stituut van Psychologen. De huisvesting, minus de behande ling en sociale verzorging van de bejaarden, is over het algemeen goed. maar in en buiten de ver zorgingshuizen wordt niets ge daan aan psychologische hulp- verlening. De IMP's (instituten voor multi-disciplinaire psycho therapie) behandelen geen men sen die ouder zijn dan 65. omdat psychotherapie volgens deze in stellingen bij bejaarden geen zin heeft. Ook bij mensen die tien jaar jonger zijn. levert behande ling weinig resultaten op. De meeste therapeuten gaan ervan uit dat ouderen star zijn en zich niet meer kunnen veranderen. Het tegendeel is waar. vindt dr. Wimmers. die in zijn praktijk heeft ondervonden dat psycho therapie bij bejaarden positieve resultaten heeft. Hij heelt erva ren dat ouderen zelfs heel goed toegankelijk zijn. De weigering van therapeuten stoelt volgens hem op een verouderd stand punt dat psychische problemen een natuurlijk verschijnsel zijn van het ouder worden (demen tie). Ook een lacune in de oplei ding van deskundigen, tijdens welke weinig of geen aandacht wordt geschonken aan psycho- geriatrie (gericht op ouderen), draagt daar een belangrijke steen toe bij. Depressiviteit Jit een recent rapport van C. Enge len van de Nijmeegse Universi teit is gebleken dat depressivi teit, relatieproblemen en een zaamheid de meest voorkomen de psychische klachten bij oude ren zijn. Ouderen onderscheiden zich hierin niet van jongeren Ie dere stoornis op latere leeftijd komt ook bij jongeren voor. Om dat ouderen dikwijls niet de weg weten naar hulpverlenende in stanties en hun problemen door anderen niet worden onderkend. raken ze geïsoleerd. Het afwij kend gedrag is dan iets wat bij de leeftijd hoort. Men ziet het pro bleem als eenaanwijzing voor een toenemende afhankelijkheid en gebrekkigheid, aldus drs. H. Buyssen. die is verbonden aan de vakgroep sociale gerontologie van de Nijmeegse universiteit. Bij de psychotherapeutische be handeling van bejaarden door de vakgroep is gebleken dat hulp aan oudere mensen wel degelijk zin heeft. Buyssen toont zich daarom nogal verontwaardigd over het gedrag van psychothe rapeuten die zonder enige reden ouderen ongestraft van hun praktijk uitsluiten. "Als een chi rurg weigert patiënten, die de 65 jaar zijn gepasseerd, te opereren hoeft hij niet op begrip vanuit de samenleving te rekenen", aldus Buyssen. Waarom geldt dit niet voor een psychotherapeut, zo vraagt men zich af. DEN HAAG (GPD) - Het uitbetalen van de eenmalige uit kering aan gezinnen met een minimuminkomen of -uit kering wordt een uiterst kostbare operatie. Voor de uit keringen zelf zal zo'n 100 miljoen gulden nodig zijn, maar de uitvoering van de maatregel (de voorbereiding, be handeling van de aanvragen, controle en het feitelijke uitbetalen) zal daar bovenop nog eens 25 miljoen gulden vergen. Voor de totstandkoming van de wet die deze uitkering mogelijk moet maken, hebben de be windslieden van sociale zaken, Albeda en De Graaf gisteren een ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Het is de bedoeling dat echtparen zonder kinderen en ongehuwden met één kind 250 gulden (netto) krijgen, echt paren met n kind en ongehuw den met twee kinderen 350 gul den, en echtparen met twee of meer kinderen en ongehuwden met drie of meer kinderen 450 gulden. De uitkering blijft voorbehouden aan gezinnen die over niet meer dan één minimuminkomen of minimumuitkering beschikken. Is inkomen of uitkering iets ho ger dan wordt de eenmalige uit kering verlaagd met het bedrag dat men meer heeft dan dat mini mum. De uitkering wordt in de cember uitbetaald en moet vóór 1 november zijn aangevraagd bij Vraagtekens bij Borssele DEN HAAG (ANP) - In schriftelij ke vragen aan de regering heb ben dc PvdA-kamerleden Zijl stra, Van der Hek en De Waard vraagtekens geplaatst bij de ex ploitatie van de kerncentrale in Borssele door de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaat- schappij (PZEM). Volgens de kamerleden zullen de kosten van energie-opwekking veel hoger uitkomen dan ge raamd doordat de centrale vaker stil ligt (nu al meer dan twee maanden), de afschrijving te laag zou zijn berekend en de kosten van opslag en verwerking van ra dio-actief afval, alsmede van ont manteling als de centrale over een aantal jaren Versleten is, veel en veel hoger zullen zijn. De socialistische kamerleden wil len van de bewindslieden Van Aardenne (economische zaken), Albeda (sociale zaken) en Gin jaar (volksgezondheid en milieu) een nadere uitsplitsing van een groot aantal zaken die van in vloed zijn op de bedrijfsvoering van de kerncentrale. Zij hebben hun vragen gesteld naar aanleiding van het jaarver slag van de PZEM over 1980 cn de begroting van 1981, alsmede naar aanleiding van berichten dat de PZEM het aluminiumbe- drijf Pechiney heeft 'gesubsi- deerd', door energie onder de kostprijs te leveren. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Barcelona Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Innsburck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Mal Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen onbewolkt 19 10 zwaar bew. 26 15 zwaar bew. 21 13 licht bew. 19 11 onbewolkt 29 13 onbewolkt 29 15 onbewolkt 28 16 geheel bew. 23 14 h.ilf bew. 26 19 half bew. 20 10 geheel bew 24 15 zwaar bew. 27 20 de gemeente waar de aanvrager 'woont. Aanvraagformulieren ko men op de postkantoren te lig gen. Er zullen naar schatting 300.000 gezinnen voor zo'n uitke ring in aanmerking komen. Koopkracht De Tweede Kamer heeft begin dit jaar om de uitkering gevraagd toen maatregelen werden be sproken die moesten leiden tot bezuinigingen in de collectieve uitgaven en verhoging van de collectieve inkomsten (uitgaven en inkomsten van overheid en sociale voorzieningen). Er werd toen aangedrongen op een spe ciale uitkering voor de gezinnen die het met één minimuminko men of -uitkering moesten doen, om deze gezinnen in hun koop kracht er niet teveel op achteruit te laten gaan. Staatssecretaris De Graaf waarschuwde er toen al voor dat de maatregel erg veel geld aan uitvoeringskosten zou gaan vergen. In een toelichting op het nu inge diende wetsontwerp zeggen de bewindslieden ook dat een uit voerige controle van de aanvra gen „niet in alle gevallen zal kun nen plaatsvinden". De gemeen telijke sociale diensten die de maatregel zullen gaan uitvoeren, „zijn reeds zwaar belast", aldus de bewindslieden. Bovendien is toegezegd dat door de maatregel de normale werkzaamheden van deze diensten niet mogen wor den vertraagd, schrijven zij. Juliana in ziekenhuis opgenomen DEN HAAG (ANP) - Prinses Juliana moet in de loop van de maand september een aantal da gen voor onderzoek worden op genomen in het Academisch zie kenhuis in Utrecht. De Rijks voorlichtingsdienst heeft dit gis teren meegedeeld. Volgens de dienst is opname in een zieken huis wenselijk in verband met 'op zichzelf niet verontrustende klachten'. De prinses zal in het ziekenhuis worden behandeld door prof. dr. A.A. Haspels. Zij heeft haar ver plichtingen voor het tweede deel van september afgezegd. TRIPSCAMPAGNE (Gronj - Juffrouw Gerda ging gisteren in de school van het Groningse plaatsje Tripscampagne met twee leerlin gen het nieuwe schooljaar in. Er waren er niet meer. En het zal voor lopig ook wel zo blijven. De ge meente Muntendam, waaronder Tripscampagne ressorteert, heeft besloten de school in elk geval tot 1983 open te houden. Werkloze jongeren tegemoet gekomen Belastingalmanak bedoeld als grap DEN HAAG (GPD) - Een Am- sterdamse firma is ver buiten haar boekje gegaan door te adverteren met de tekst „Geen cent voor de belasting! Een nieuwe lente een nieuw geluid! Lees dit boek voor verzending van uw aangifte biljet." Een inwoner van Den Haag die heeft geprotesteerd toen hij voor zijn 25 gulden geen in formatie over belastingpro blemen maar een twijfelach tig literair werkje kreeg toe gestuurd, heeft van de Recla me Code Commissie gelijk gekregen. De firma. Studio M, moet onmiddellijk stop pen met deze manier van re clame maken, die strijdig is met de Code voor het Recla mewezen en bovendien het vertrouwen in de reclame schaadt. Studio M heeft laten weten dat het om een practical joke ging die kennelijk niet door iedereen is begrepen is. DEN HAAG (GPD) - Voor minderjarigen die na hun studie of beroepsoplei ding geen werk kunnen vinden, zal wat langer dan nu het geval is kinderbij slag worden betaald. Staatssecretaris van socia le zaken De Graaf heeft voor dat doel een wetsont werp bij de Tweede Ka mer ingediend. De maatregel werd gewenst geacht omdat schoolverlaters die niet aan de slag kunnen komen, lan ger moeten wachten voordat zij recht krijgen op een uitkering in het kader van de Rijksgroepsre geling Werkloze Werknemers (rww). De langere wachttijd wordt ingevoerd in het verleng de van de zwaardere maatstaven die worden aangelegd voor men sen die werkloos zijn geworden en een beroep willen doen op de Werkloosheidswet (ww) en de Wet Werkloosheidsvoorziening (wwv). Op het ogenblik wordt kinderbij slag uitbetaald tot en met het ein de van het kwartaal waarin de jongere zijn studie of beroepsop leiding beëindigt. Met ingang van het volgende kwartaal - in de regel 1 oktober - komt hij dan in aanmerking voor een schoolver latersuitkering in het kader van de rww. Het kabinet heeft echter besloten dat voor werkloze schoolverla ters een wachttijd van een half jaar zal worden ingevoerd voor dat dat recht op een rww-uitke- ring gaat gelden. In de praktijk betekent dit dat zij eerst met in gang van januari zelfstandig recht op een uitkering verkrij gen. Het wetsontwerp tot wijziging van de Algemene Kinderbijslagwet beoogt het verlies aan inkomen in die langere periode enigszins teniet te doen. Het recht op het langer uitbetalen van kinderbij slag stelt echter als voorwaarde dat de schoolverlater zich laat in schrijven als werkzoekende. De maatregelen blijven overigens beperkt tot minderjarigen. Dege nen die 21 jaar of ouder zijn wan neer zij hun opleiding beëindi gen, hoeven niet langer te wach ten voordat zij voor een uitkering in het kader van de rww in aan merking komen. Het roken zou minder vanzelf sprekend worden als het ook in openbare ruimten verbo den werd. Niet-rokers zou den beter kunnen proteste ren als het de overheid ernst zou zijn het roken terug te dringen, wanneer zij duide lijk liet merken dat roken - ook passief roken - schadelijk is en royaler zou erkennen dat niet-rokers recht hebben op schone lucht. Samen met de overheid zouden de organisaties van niet-ro kers ernaar kunnen streven dat roken overal wordt nage laten behalve waar het uit drukkelijk is toegestaan. Dat zei voorzitter dr W. Bongers van de met-rokersvereniging CAN gisteren op het congres „Trekt de rook langzaam op?", dat gehouden werd in het kader van de nationale gezondheidsactie „Neder land Ok". Hoewel de meerderheid van de Nederlanders niet rookt, aan vaardt onze samenleving het roken als maatschappelijk verschijnsel, terwijl men zich er van bewust is dat roken de gezondheid schaadt. „Dit maatschappelijk aanvaard- zijn van een gewoonte, die stank en verderf zaait, zit de niet-rokers dwars", aldus Bongers. Vroeger was het ge bruikelijk toestemming tot roken te vragen, tegenwoor dig wordt dat meestal nagela ten. Moeizame weg Op de wenselijkheid van ge- of verbodsbepalingen met een dwingend karakter haakte mr J. H. Halm, hoofd afde ling gezondheidsvoorlichting en -opvoeding van het minis terie van volksgezondheid, in. Volgens hem wordt niet altijd voldoende gelet op de minder positieve kanten van de geïsoleerde toepassing van dergelijke maatregelen. Die kunnen namelijk een (on evenredig) zware belasting betekenen in financieel en personeel opzicht. Maar ook blijft het effect beperkt als de maatschappelijke aanvaar ding niet toereikend blijkt. Het overheidsbeleid moet daar mee rekening houden, even als met de ingewikkeldheid van het rookvraagstuk. Meest zinnige basis voor het beleid tot terugdringing van tabaks gebruik is een combinatie van informatie en overtui ging naast en in samenhang met meer dwingende vormen van overreding. Bestaande maatregelen en voorschriften tegen roken zijn vooral uit brand preventieve gingen genomen. Halm stelde vast dat er pas sinds kort enkele maatrege len zijn die passen in een „ontmoedigingsbeleid". In ambtelijk interdepartemen taal overleg zijn voorstellen gemaakt voor maatregelen die in samenhang met be staande voorlichting verdere stimulansen kunnen geven tot daling van het tabaksge bruik. De weg naar een sa menhangend overheidsbe leid. het bundelen van ver schillende belangen, verloopt Artsenvoorbeeld Huisartsen zijn van de gevaren van roken overtuigd, maar dit inzicht leidt er niet toe dat zij opvallend veel minder ro ken dan de rest der bevol king. betoogde dr. E. Dekker, medisch directeur van de Ne derlandse Hartstichting. De meeste huisartsen slaan de betekend van hun eigen voorbeeld laag aan Niet min der dan een kwart van deze medici rookt dan ook in het bijzijn van hun patiënten. Directeur J. Siebelink van het Nederlands Astma Fonds wees op de rol die artsen kun nen spelen by pogingen om met roken te stoppen. Patin ten vinden acute ziekten als hartinfarct en longkanker af schrikwekkender dan bron chitis en andere longziekten. Het roken bij volwassenen blijft dalen, maar de situatie bij 10- en 12-jarigen blyft zor gen baren. Wellicht gaat de jeugd anders over het roken denken, ver onderstelde drs. H. J. v d. Wal van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Alco hol- en Druggebruik. Er zijn aanwijzingen dat de jeugd tot voor kort helemaal niet over roken nadacht. Voor haar heeft roken dezelfde functie als het gebruik van alcohol, het dragen van bepaalde kle ding of het hanteren van een bepaald taalgebruik. DEN HAAG (GPD) - Minister Tuynman (Verkeer en Waterstaat) heeft een besluit over het verlegde tracé van de Flevospoorweg uitgesteld. Tijdens de hoorzitting gisteren op zijn departement bleken belangheb benden en geïnteresseerden Tuynmans recent bekend gemaakte alter natief niet aanvaardbaar te vinden, zodat de bewindsman heeft beslo ten dc bedenktijd te verlengen tot 15 september De wijziging die Tuynman heeft voorgesteld om de vogelgebieden tussen Oostvaardersdyk en de Lage Vaart by ryksweg 6 wat meer te ontzien, behelst een verlegging van nog geen twee km landinwaarts over een spoorweglengte van 8.5 km. Met het oog op de exploitatie heeft de NS hier geen bezwaar tegen. De provincie Noord-Holland, de Zuidelijke IJsselmeerpolders en Lely stad hebben bezwaar tegen de verlegging omdat daardoor de woning bouw in het gedrang komt ADVERTENTIE half bew. 20 10 0 bew. 20 10 geheel bew. 20 14 nbewolkt 28 20 onbewolkt 22 10 Geschilpunten in formatie naderen oplossing DEN HAAG (GPD) - De on derhandelaars in de for matie, Lubbers, Den Uyl en Terlouw (respectieve lijk CDA, PvdA en D'66), hebben gisteravond tij dens een etentje gepro beerd „het klimaat te ver beteren en gedachten uit te wisselen". Tot besluiten is het daarbij niet geko men. Het voorgenomen gesprek dat de drie zouden hebben alvorens om tien uur vanochtend met infor mateur De Gaay Fortman te gaan praten, is niet doorgegaan. De drie zijn vanochtend recht streeks doorgegaan naar De Gaay Fortman. De verwachting is dat het in dat ge zamenlijke gesprek kom' lot een compromis waarbij het terug dringen van het financieringste kort parallel loopt met het werk gelegenheidsplan. Het eerste is een CDA-wens. het tweede is af komstig van de PvdA. Tot nu toe wilden de twee partijen de om buigingen gebruiken voor hun eigen "stokpaardje". In het com promis vinden beide partyen een deel van hun standpunt terug, zodat onder meer de problemen over de ombuigingen voor 1982 zijn opgelost. Door de gesprekken van gisteren zijn de partijen elkaar dicht ge naderd. Terlouw (D'66) liet giste ren na afloop weten dat er drie voorstellen liggen, waartussen een compromis mogelijk is. Den Uyl (PvdA) zei dat de „spijkers in de vloer" zaten en dat de onder handelaars „ieder een hamer hebben gekregen om ze enn te slaan". De problemen liggen vooral by de hypotheekrente, de beleggingsvoorschriften en de bezuinigingen voor 1982. Het optreden van Van Agt, Lub bers (beiden CDA) en Den Uyl voor radio cn televisie tijdens het weekeinde, waarby de standpun ten recht tegenover elkaar leken te staan, hebben volgens de woordvoerder van de informa teur weinig invloed gehad op de besprekingen van gisteren Den Uyl heeft zyn uitspraken gis teren afgezwakt CDA-PvdA staan op sociaal-economise he terrein helemaal niet zo afwy- zend tegenover elkaar. "Mijn uit spraken waren slechts bedoeld om de standpunten van myn par ty op een rytje te zetten", aldus Den Uyl Ook de nieuwste cijfers van het Centraal Planbureau over de economische verwachting voor de komende jaren hebben de on derhandelingen nauwelijks kun nen beïnvloeden, aldus de woordvoerder van de informa leur. Er staan namelijk wel de verwachtingen voor het komend jaar in, maar met voor de jaren die daarop volgen. Van Agt Demissionair premier Van Agt heeft gisteren geprobeerd in vloed op de besprekingen uit te oefenen, hoewel hij geen CDA- onderhandelaar meer is Hy wees er voor de radio op dat het financieringstekort is opgelopen tot 25 miljard gulden, waarmee hy de noodzaak van deze ombui gingen nog eens benadrukte Behalve de onderhandelaars zou inturni.iU-ur IV birtrn.m vandaag ook de huidige minister Gardeniers (CRM en beoogd mi- fa r lan volksgezondheid) ont moeten. Zy zouden de taakver deling van de bewindsvrouwe met de beoogde D"66 staatsse cretaris bespreken. D'66 betreurt het namelijk dat de minister niets zal doen aan het milieube leid. terwijl de staatssecretaris geen invloed zou kunnen hebben op de uitvoering van de abortus wet

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7