Restauratie woonhuis aan Vliet op de tocht Tien jaar kinder kantines in Leiden SFB: explosie van ontslagen SGQEECÜ 'Het is liier ook gezellig' Sociaal- cultureel werk: nu al protest tegen bezuinigingen Huurder wil pand niet ontruimen PAGINA 4 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 LEIDEN - De schoolkinderen, die tussen de middag niet naar huis kunnen, hebben in Leiden de mogelijkheid over te blijven in eén van de elf kinderkantines. Builen de schoolsfeer kunnen ze daar de meegebrachte boterham metjes nuttigen, wat spelen en ontspannen, alvorens de bel van half twee weer gaat. De Stichting Kinderkantine Leiden, die onlangs het tien jarig bestaan mocht vieren, zorgt er voor dat deze kanti nes die over de*hele stad zijn verspreid, bemand zijn. Der tig leidsters zijn elke dag. tus sen half twaalf en twee uur, lii de weer om het voor de kin deren zo aangenaam moge lijk te maken. Zij halen de kinderen van school op. bren gen ze weer weg en voorzien ze van diverse melkproduk- ten. Het aantal kinderen dat van de kinderkantine gebruik maakt is groeiende. De voor zitter van de Stichting, me vrouw Bruming denkt dat een veranderde mentaliteit daarbij een rol speelt. "Vroe ger dachten ouders dal ze 'on verlaten' waren als ze kinde ren lieten overblijven. Dat speelt nu niet meer. Dit taboe is gelukkig doorbroken. Veel moeders (en vaders) werken tegenwoordig en zijn daarom gewoon niet in staat om tus sen de middag voor een ge dekte tafel te zorgen. Dan is dit toch een ideale oplossing. Ik krijg niet de indruk dal de kinderen er ondeY lijden". Aangenaam Het is een gezellige drukte in de kantine van de Petrusschool aan de Lorentzkade. Deze kantine is ondergebracht in de school zelf. Ook de overblij vers van de Jacintha kleuter school worden hier welkom geheten. Per week verzorgt leidster mevrouw van der Veer zo'n zestig kinderen. Ze vindt het een aangename be zigheid. Haar jongste dochter zit al op de middelbare school. "Dus ik heb de handen vrij om dit werk tussen de middag te doen". Zelf eet ze de boterhammen ook hier op. De boterhammen kunnen de kinderen overigens op kleuri ge bordjes kwijt en terwijl de melk in de bekers wordt ge schonken. houden ze zich be zig met loltrappen. Vijf meis je blijven haast in een lach bui. Ze weten nog net te mel den dat ze alleen de maandag overblijven omdat ze dan om tien over één al met de bus vertrekken voor het school zwemmen. "Het heeft dan geen zin om op en neer naar huis te gaan", zegt er één wijs. Dirk-Jan Stevens heeft meer ervaring, vier dagen in de week zit hij in de kinder kantine. Zijn moeder werkt. Hij heeft er geen bezwaar te gen laat hij weten. "Het is hier ook gezellig". De moeder van Sander heeft een briefje bij het brood ge daan. Of hij vanmorgen fijn heeft gerekend? Hij geniet zichtbaar van deze aandacht. De boterhammen smaken hem daarna uitstekend. Subsidie De kinderkantines bedruipen zich nagenoeg zelf. Mevrouw Bruining: "De kinderen beta len twee gulden per keer. Als er meer kinderen uit één ge zin zijn wordt het bedrag per kind met een kwartje ver laagd. Daarnaast krijgen we een aanvullende subsidie van de gemeente. De leidsters ont vangen uit die pot weer een geringe vergoeding. Van de rest worden de melk en aller lei andere dingen (zoals speelgoed en sewies) be taald". Tien jaar geleden is de eerste kantine opgezet; inmiddels is het aantal gestegen tot elf. Bijna alle scholen maken er MÊÊÊË Overblijvende kinderen: taboe doorbroken. gebruik van. "Het ene jaar is er wel meer animo dan het andere jaar. Wil je een kin derkantine goed runnen moet je toch wel tien kinderen per dag hebben. Als er zeven zijn doen we daar ook niet moei lijk over. Je kunt de overblij vers tenslotte niet zomaar op straat zetten of drie kilometer laten lopen tot ze bij een an dere kantine zijn" LEIDEN - Dc Stichting Belangen behartiging Sociaal-Cultureel Werk wacht de bezuinigings maatregelen van de gemeente niet af. Nog voor burgemeester en wethouders eind september met het programma 1982 komen, waarin staat vermeld hoeveel geld elke sociaal-culturele in stelling in Leiden krijgt toebe deeld. organiseert de stichting een conferentie voor alle betrok kenen. Op die conferentie, waarvoor naast de hele gemeenteraad ook vrij willigers en bezoekers van de in stellingen worden uitgenodigd, zouden de gevaren van de bezui nigingen ter tafel moeten komen. Aan de verantwoordelijke wet houder Van Dam wordt een peti tie aangeboden en de Stichting Belangenbehartiging wil de ge meenteraad erop wijzen dat hij niet zonder meer met het pro gramma akkoord moet gaan. Want dat in het programma ge snoeid gaat worden op de uitga ven voor het sociaal-cultureel werk. staat wel vast. Het college van burgemeester en wethou ders heeft grootse bezuinigings plannen en. hoewel er nog geen officiële cijfers bekend zijn, kun nen de Leidse buurt— en club huizen er vrij zeker vanuit gaan dat ze gezamenlijk zo'n zeven ton moeten inleveren. Daar protesteert de stichting nu te gen. Volgens haar zal de zeven ton vooral worden uitgespaard op het aantal arbeidsplaatsen in de clubhuizen en dat betekent een groot gevaar voor de werkge legenheid en de activiteiten van het Leidse sociaal-culturele werk. Een besparing van >even ton zou ten koste gaan van tien arbeidsplaatsen, een vijfde van het totale aantal werkers in Leid se club- en buurthuizen. Het huis aan de Vliet dat inzet is van een kort geding. Vooral straatmakers LEIDEN - Er is volgens het so ciaal fonds bouwnijverheid in Leiden sprake van een explosie ve ontslaggolf in deze regio. Gis teren meldden zich in één och tend zo'n vijftig werklozen voor een uitkering. "Zo erg heb ik hel nog nooit meegemaakt", aldus Dries Schreuder. die al elf jaar voor het fonds werkzaam is. "Het merendeel is straatmaker. Ook wel een enkele tegelzetter of stucadoor. maar toch zeker tach tig procent stratemakers". aldus Schreuder. Hij noemt zo'n toe loop in de zomermaanden een uitzonderlijke gebeurtenis Het kantoor in de Doezastraat was gisteren te klein om de toeloop aan te kunnen. "In de wintermaanden is het ooit wel eens voorgekomen, maar nooit zo kort na de bouwvak. Bo vendien zijn het veel nieuwe ge zichten. Meestal zijn er veel die wel een paar keer per jaar om een uitkering komen. Die ken je van gezicht". Schreuder wijst erop dat de toe loop alleen in de Leidse regio zo groot is. Navraag in Den Haag en Gouda leerde hem dat het daar rustig was Hij wijt de ontslag golf aan het dichtdraaien van de geldkraan door de gemeenten. Inb raak Breehuys LEIDEN - Het jongerencentrum 't Breehuys aan de Breestraat heeft het afgelopen weekeinde bezoek gehad van inbrekers. Deze zijn binnengedrongen via de binnen plaats. Alle ruimtes in het Bree huys werden doorzocht. Een flip perkast werd opengebroken en een voetbalspel totaal vernield Waarschijnlijk zijn de inbrekers gestoord want een stereo-instal latie was voor transport klaarge zet maar is niet meegenomen. Wel werden twee microfoons ge stolen. Herengracht Bewoners en bedrijven van de (westzijde) Herengracht, tus sen Herenbrug en Scheluw- brug, die meer willen weten ovqr de werkzaamheden in de buurt worden woensdag avond verwacht in het ge bouw van restaurant 't Leie- naartje aan de Herengracht 100 De heren Monsteren Van der Wardt van de Dienst Ge meentewerken zullen het een en ander vertellen over af sluiting van straten en be reikbaarheid van panden. De avond begint om acht uur. Film In het Filmhuis LVC aan de DEN HAAG, LEIDEN - De eigenaar van het huis aan de Vliet 14 in Leiden vreest dat als hij niet voor begin oktober met de res tauratie van zijn huis kan beginnen, dat hij daarvoor geen subsidie meer zal krijgen van het ministerie van volkshuisvesting. De huidige bewoner weigert echter om voor die tijd het pand te verlaten. De eigenaar, A.C.A. van Helbergen daagde zijn huurder R. Onderwa ter daarom in een kort geding voor de rechter. Gisteren diende het geding in Den Haag. Voor rechtbank-president Bondan wees de advocaat van de eige naar op de haast die bij de ontrui ming geboden „Van Helbergen woont op dit mo ment in Curacao. Eind dit jaar komt hij met zijn gezin terug naar Nederland. Hij heeft het huis dan hard nodig. Dit alles ter wijl dc huidige bewoner over een door hem aangekochte woon ruimte kan beschikken", aldus de raadsman. Gekraakt Volgens hem heeft Onderwater een aantal jaar terug het huis ge kraakt en tegen een ..geringe ver goeding heeft hij daar al die tijd kunnen wonen. Nu Van Helber gen de woning dringend en op korte termijn zelf nodig heeft, terwijl Onderwater nota bene zelf een huis heeft, is het onrede lijk hem een zodanig recht op huurbescherming te geven dat de rechten van de eigenaar daar voor zouden moeten wijken". Onderwater ontkende tijdens de zitting het huis te hebben ge kraakt Zijn raadsman: „Hij is er, toen het pand nog eigendom van Sijthof was. komen wonen. Daar na kwam het in handen van ge broeders De Bolster, die het op hun beurt verkochten aan Van Helbergen. Die kon dus weten dat Onderwater er woonde.". Onderwater zei gistermiddag nog niet naar zijn eigen huis te kun nen verhuizen omdat hij nog aan het verbouwen is Hij heeft voor dat huis inmiddels wel een woonvergunning gekregen. Die vergunning heeft hij moeten la ten verlengen, tot naar hij dacht 18 januari volgend jaar. Tijdens de zitting bleek dat hij zich een maand verkeken had en dat hij uiterlijk 18 december van de ver gunning gebruik moet maken. Tegen de president van de recht bank zei hij dat hij dan op 18 de cember het huis aan de Vliet 14 verlaten zal hebben. De presi dent deed daarop de suggestie «tan de raadsman van Van Hel bergen om te informeren bij volkshuisvesting of er nog een keer uitstel kon worden gekre gen voor de subsidie. LEIDEN De brug voor fietsers en voetgangers tegenover de Waag is de komende vier maanden afgesloten. De werkzaamheden aan het Waaghoofd. het uitspringende stuk kademuur voor de Mandenmakerssteeg, zijn maandag begonnen. In verband met het herstel van het Waaghoofd is de Aalmarkt voor het doorgaand verkeer afgesloten, met uitzondering van fietsers en voetgangers. Een gedeelte van de overigens tijdelijke brug is verwijderd. Het bedienend verkeer wordt zoveel mogelijk de ruimte geboden om de winkels en bedrijven te bereiken en tegen fout-parkeren zal - zo waarschuwt het gemeentebestuur - streng worden opgetreden om opstoppingen te voor komen. Breestraat draait woensdag 2 en donderdag 3 september om acht uur de film 'In Extre- mo' van de Nederlandse re gisseur Frans Zwartjes. Zijn nieuwste film is een persifla ge op de kunstwereld, met na me op een bepaald tv-pro- gramma waar Zwartjes zelf problemen mee heeft aehad. In de hoofdrollen Moniek Toe bosch en de Leidse Lida de Rooij. Fascisme Woensdag 2 september is er een open avond in het KWJ-ge- bouw aan de Koppenhink- steeg tegen het fascisme. Op de avond, die begint om acht uur wordt God, Vaderland. Gezag gedraaid. Een film die het ware gezicht van het Por tugees fascisme toont. Daar na kunnen er plannen wor den gemaakt voor het ko mend anti-fascimejaar Bijen Het instituut voor natuurbe schermingseducatie organi seert zaterdagmorgen 5 sep tember een rondgang met be zoek aan de bijenstal in het Heemspark Oegstgeesterweg in Leiden. Nadere inlichtin gen en opgave C. van Kralin- gett. tel 01718-16029. Woens dag 2 en vrijdag 4 september tussen 18 en 19 uur. Scarabee In de Scarabee aan de Ptefers- kerkkoorsteeg 24 treden van avond weer Robbie Laven en Marjon Arts op. Aanvang ne gen uur. Het duo uit Nieuw Zeelnad zal voorlopig weer elke dinsdagavond in Scara bee optreden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4