"Reconstructie is alleen voor auto's een verbetering" m a Belasting stijgt in Voorschoten en Zoeterwoude Gerard Douplantsoen wil verkeer van Bijdorp niet Le/cfs agendi Kritiek op plan Haarlemmer trekvaart Kritiek op Wassenaars jeugdbureaii Steeds meer mensen zoeken huisvesting in Voorschoten Bewering bewoners Molenlaan ongegrond «a 4 .7.1:1» VOORSCHOTEN - De gemeentelijke belastingen en heffingen zullen volgens de plannen van burge meester en wethouders in Voorschoten volgend jaar vier percent omhoog gaan. De gemeente krijgt met deze verhoging 58.000 gulden extra binnen. Het college van B en W zegt m een begeleidend schrij ven bij het voorstel dat 'thans nog een motivering ontbreekt met betrekking tot de voorgestelde ver hoging van de belastingen'. Wel haalt het college het Beleidsplan 1981 aan. waarin staat: "Om ruimte voor nieuwe investeringen en voorzieningen zo groot mogelijk te maken, zal (tenminste) jaarlijkse trendmatige aanpassing van leges, retributies en ge meentelijke belastingen noodzakelijk zijn". Voor 1982 is het zonder meer mogelijk om de desbe treffende belastingen met vier percent te verhogen. Het gaat hier om de leges en rechten secretarie (ex tra gemeentelijke heffing op onder meer rijbewijs en paspoort), weekmarktgelden, begrafenisrechten, reinigingsrechten, rioolrechten, precariorechten en de hondenbelasting. Als de gemeente deze belastin gen met een hoger percentage wil laten stijgen, dan moet zij hiervoor ontheffing aanvragen bij het mi nisterie. Zo zullen, als de verhoging doorgaat, de reinigings rechten per maand voor bejaarden-etagewoningen 6,95 gulden, voor overige bejaardenwoningen en flatwoningen 8.60 en overige woonruimte 11.70 gul den gaan bedragen. Ook het houden van honden wordt duurder. Voor één hond moet men vijftig gul den per jaar gaan betalen, voor een tweede hond 75 gulden en voor elke volgende hond honderd gulden. Voor honden in kennels wordt het maximale tarief 225 gulden per jaar. Buiten deze verhoging is de onroerend goedbelasting gehouden. Op dit moment wordt in Voorschoten ge werkt aan de herwaardering van het onroerend goed. Als deze werkzaamheden zijn afgerond en de gegevens beschikbaar, zal er alsnog een voorstel tot aanpassing van de tarieven komen. ZOETERWOUDE - In Zoeter woude gaan volgens de plan nen van burgemeester en wethouders ook volgend jaar weer de plaatselijke belastin gen omhoog. Zo zullen de riool- en reinigingsrechten met een paar gulden stijgen, terwijl de hondenbelasting tussen de 10 en de 25 gulden omhoog gaat. De gemeente Zoeterwoude houdt zich met de belasting verhogingen aan de norm van vier procent die door de overheid voor dergelijke hef fingen voor 1982 is gesteld. De onroerend goedbelasting maakt hierop een uitzonde ring, omdat die gezien wordt als sluitpost van de begro ting De verhoging van de riool- en reinigingsrechten en de hon denbelasting zijn nu eerst aan de orde. Burgemeester en wethouders stellen voor de rioolrechten voor een wo ning van 80 gulden tot 83 gul den te verhogen. Een winkel of café wordt vier gulden duurder (van 95 tot 99 gul den). Kleine bedrijven beta len eenzelfde bedrag terwijl de rioolrechten voor grotere bedrijven stijgen van 120 tot 125 gulden per jaar. De reinigingsrechten worden per half jaar voor een woon huis 2.10 duurder (van 48 naar 50,10 gulden), voor een bedrijfspand 4,20 (van 96 tot 100.20 gulden), voor een woon- en bedrijfspand zes gulden (van 144 tot 150 gul den). Bejaarden-, verzor- gings- en verpleegtehuizen betalen volgens de plannen van B en W volgend jaar zes tig cent meer (van 12 naar 12,60 gulden). Deze verhogin gen moeten 271.000 gulden meer opleveren. De hondenbelasting gaat ko mend jaar ook weer omhoog. Deze wordt in Zoeterwoude om de twee jaar verhoogd. B en W wiHen nu voor één hond een stijging van de tarieven van 65 naar 75 gulden, voor de tweede en de volgende hond van 90 naar 105 en voor een gergistreerde kennel van 200 naar 230 gulden. OEGSTGEEST/WARMOND - De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) maakt be zwaar tegen het reconstructieplan van de Haarlemmertrekvaart. De bond vindt het "teleurstellend dat in de plannen niets terug te vinden is van een beleid gericht op bevordering van fiets en openbaar vervoer". Zo moet de Haarlemmertrekvaart eigenlijk blijven, vindt de Echte Nederlandse Fietsersbond. Alleen voor fietsers en brommers dus. Dc EN EB is van mening dat de re constructie van de Haarlemmer- trekvaart slechts een verbetering is van de wegverbinding voor snelverkeer. "Er wordt niet nage gaan of door de verbetering de keuze voor de auto in plaats van dc fiets of het openbaar vervoer wordt gestimuleerd", zo schrijft de bond aan de Provinciale Wa terstaat, de opsteller van het plan. Het argument van de Provinciale Waterstaat, dat het autoverkeer nu op een weg wordt geconcen treerd en niet meer door War mond en Oegstgeest zal gaan. wijst de ENFB van de hand. "Zonder beperkende maatrege len elders is er echter alleen spra ke van een vergroting van de to tale (weg-)capaciteit zonder dat daardoor de bebouwde kommen ontlast worden. Het éénrich tingsverkeer in de Dorpsstraat in Oegstgeest kan niet als beper king worden genoemd, omdat het autoverkeer daar een uitge sproken spitsrichting vertoont ('s ochtends heen. 's middags te rug - red). Afhankelijk van de toegestane richting in de Dorps straat zou of de ochtendspits of de middagspits hiervan gebruik blijven maken. En door het ont breken van tegenliggers waar schijnlijk nog intenser dan nu", zo meent dc ENFB. Mocht de reconstructie toch door gaan, dan heeft de ENFB liever dat het vrijliggende fietspad aan de oostelijke (Oegstgeestse) zijde van de Haarlemmertrekvaart komt te liggen. De provincie heeft gekozen voor een vrijiig- gend fietspad aan de westelijke zijde. De ENFB voert een viertal argumenten aan die pleiten voor de andere kant. Zo zouden er moeilijkheden ontstaan bij de kruising van de weg naar het toe komstige recreatiemeer bij War mond. "Wij vrezen dat voorrang zal moeten worden verleend aan het autoverkeer op deze in- en uitrit", zo schrijft de bond. Een fietspad aan de oostelijke zijde is aantrekkelijker, zo meent de ENFB. omdat je dan gelijk naast de trekvaart fietst. Verder is de aanleg van een fietspad aan de oostelijke zijde makkelijker. Al leen het wegdek moet worden verbeterd en kan dan gehand haafd blijven als fietspad. De problemen die zouden ontstaan bij het kruispunten bij het Post- viaduct en Abtspoelweg zijn theoretisch, zo meent de ENFB, want beide aansluitingen wor- Overigens vindt de ENFB de breedte van het voorgestelde fietspad te smal. De Provinciale Waterstaat gaat ervan uit dat het fietspad drie meter breed moet worden. Dat moet minstens 4,50 meter zijn om geen opstoppin gen te krijgen in het spitsuur, wanneer vele scholieren gebruik maken van de Haarlemmertrek vaart. WASSENAAR - Het verslag van het Jeugd Advies Bureau (JAB) van het jaar 1980 ontlokte gister avond aan de raadsleden van de Wassenaarse commissie onder wijs. cultuur en recreatie enkele kritische opmerkingen De raadsleden vielen over het ont breken van een financieel ge deelte in het jaarveslag en ook het werken van het JAB was on derwerp van flinke kritiek. Het bureau houdt zich bezig met geestelijke gezondheidszorg voor kinderen. Een aantal part time werkende vrouwen werken er. Overigens worden een aantal taken van het JAB binnenkort overgenomen door de School Adviesdienst. Dc PvdA'cr Greep was nog wel het felst irizijn kritiek. "Het is uiterst vreemd dat een Tinancieel ge deelte in het jaarverslag ont breekt. En het is erg onduidelijk op welke basis dc mensen van het bureau werken. Dit kan alle maal niet. Al moet ik wel zeggen dat het een heel openhartig ver slag is. Sommige zinnen zijn niet eens geschikt voor publicatie", aldus Greep. Speelman (CDA): "Het aantal aanmeldingen is ten opzichte van 1979 gedaald en be droeg nog maar 88 kinderen. Verder lees ik dot hel bureau niet steeds bereikbaar was. Dat kan toch niet waar zijn? En hoe komt het dat de scholen verhoudings gewijs zo weinig kinderen heb ben verwezen?" Zijn fractiege noot Verberne deed er nog een schepje bovenop en stelde vast dat de kostenkant van dit bureau volkomen ondoorzichtig was. "Het is ccn fout dat die gegevens ontbreken, maar ik wil toch de totale kosten van het JAB weten. Overigens schijnt het kostenbe- scf in kringen van onderwijs en gezondheidszorg wel meer te wensen overlaten", meende hij. Wethouder Dijkstal (VVD) was niet ondersteboven van alle kri tiek. "Dit jaarverslag is ccn ach terhaalde zaak Nu wc aansturen op een scheiding van werkzaam heden tussen het JAB en de School Adviesdienst wordt de structuur zelf veranderd Het col lege heeft niet veel aandacht aan het jaarverslag besteed en ook de inhoud is geheel ongewijzigd ge bleven. Dat zou u juist moeten waarderen omdat het verslag bij zonder goed aangeeft hoe het in het verleden is geweest", zo hield hij de raadsleden voor". Dat u nu met zoveel kritiek komt. lijKt een beetje op toneelspel, want u bent al die tijd door nuj bijzonder goed op de hoogte gehouden", zei de wethouder verder. Het garagebedrijf aan het eind van hel Gerard Douplantsoen. De bewoners klagen over de auto's die hierop de stoep slaan, zodat zij over de ueg moeten lopen. VOORSCHOTEN - De bewoners van hel Gerard Douplantsoen in Voorschoten hebben in een brief aan de gemeente hun zorgen geuit over de mogelijkheid dat het verkeer uit de wijk Bijdorp door hun straat gaat rijden. Na de bewoners van dc Molenlaan en dc Prof. Zeemanplantsoen zijn het nu de bewoners van het Douplantsoen die in de pen klimmen om er voor te zorgen dat het verkeer een andere weg neemt. De wijk Bijdorp zou door middel van een brug over de Molenlaan bij het Prof Zecmanplantsoen een ontsluitingsweg krijgen. De constructie van de brug. ander halve meter hoog om plezier vaartuigjes er onderdoor te laten varen, zorgde er voor dat het be staande kruispunt Molenlaan- Zeemanplantsocn opgehoogd moest worden. Juist deze verho ging bracht dc bewoners van dc omringende straten in beroering. De Zeemanplantsoen—bewoners waren bang dat het verkeer uit dc wijk Bijdorp met een grote snelheid de brug af zourijden. rechtstreeks hun straat in. Zij wilden dan ook drempels in dc straat om dc snelheid al te rem men. De bewoners van de Molen- laan zagen het ook niet zitten. Volgens hen zou een groot ge deelte van het verkeer niet het Prof. Zeemanplantsoen nemen, omdat deze straat te smal zou zijn. maar eerst de Molenlaan en dan de Prof. Asserlaan. De Molenlaan-bewoners kwamen met de suggestie om het verkeer als ze de brug af komen verplicht rechtsaf te laten slaan en dan di rect weer links, zodat ze via het Gerard Douplantsoen de wijk uit zouden gaan. Volgens de Molen laan-bewoners woonden op het Douplantsoen minder mensen en was de straat breder. Nu zijn het de bewoners van het Douplantsoen die deze ontwik keling niet zien zitten. In een brief aan de gemeente staat on der meer het volgende te lezen: "De bewering van de woordvoer der van de Molenlaan dat het G. Douplantsoen de juiste afwikke lingsroute zou zijn is ongegrond, aangezien er niet minder mensen wonen aan het G. Douplantsoen dan het Zeemanplantsoen, of denken de Molenlaan-bewoners dat ouderen die er wonen géén mensen meer zijn en dat de flat bewoners ook niet mee tellen als bewoners en mensen?" Ook de breedte van de straat wordt tegengesproken. Volgens de briefschrijvers parkeert het gara gebedrijf zijn auto's op de stoep zodat de bewoners gebruik moe ten maken van de straat. Zou het garagebedrijf de auto's op de weg zetten dan zou de straat net zo smal zijn als het Zeemanplant soen. aldus de bewoners. De brietschrijvers van het Gerard Douplantsoen komen ook met een simpele oplossing. Ze menen dat het nooit de bedoeling van de gemeente is geweest om de brug aan te sluiten op het G. Dou plantsoen. maar op het Prof. Zee manplantsoen. "We vinden dan ook dat u (de gemeente - red.) zich aan die plannen moet hou den". aldus de briefschrijvers. VOORSCHOTEN - Het aantal wo ningzoekenden in Voorschoten is in 1980 met bijna een kwart toegenomen. Vooral de groep woningzoekende alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens is onrustbarend gestegen. Deze groep maakt 64 percent uit van het totaal aantal woningenzoe kenden. Dit blijkt uit het jaarver slag 1980 van de Woningadvies commissie. "Zoals ook voorgaande jaren het geval is geweest, heeft het ver slagjaar weer een aanzienlijke stijging van het aantal woning zoekenden te zien gegeven. Op 1 januari 1980 bedroeg het aantal woningzoekenden 595 en op 31 december 1980 729." aldus het jaarverslag. Wordt daarbij geteld de mensen die op de zogenaam de 'doorschuiflijst' en 'doorstro- mingslijst' staan, dan komt het totaal op 893. Als dc cijfers over langere termijn bekeken worden, dan ziet men in Voorschoten in de periode 1 ja nuari 1979 tot 31 december 1980 een toename van het aantal wo ningzoekenden van bijna 52 per cent. Volgens de woningadvies commissie is de explosie van het aantal woningzoekenden vanaf medio 1978 voornamelijk te zoe ken in de toename van de groep alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. De commissie is een voorstander om voor deze groep nieuwe woningen te bou wen boven eventuele splitsing van flats. Een probleem bij de toewijzing van woningen aan vooral jongere woningzoekenden is volgens de commissie dat zij de huurprijs te hoog vinden. "Overigens komt dit verschijnsel over de gehele li nie voor. Nog niet alle woning zoekenden zijn doordrongen van het feit. dat de kosten van wonen een belangrijk groter deel van het inkomen zal moeten gaan op eisen dan voorheen het geval was. Zeker wanneer nieuw ge bouwde huurwoningen moeten worden verdeeld, dan blijkt de hoogte van dc huur een belang rijke weigeringsgrond te zijn.", aldus de woningadviescommis sie. Vooral de bouw van de nieuwe wijk Bijdorp in Voorschoten illu streert dat het beschikken van woonruimte niet het belangrijk ste aspect is. Het aantal weigerin gen van woonruimte in Bijdorp is dan ook groot te noemen. Het doorstromingseffect van de nieuwbouw is voor de woningad viescommissie erg tegengeval len. Een oorzaak is volgens de commissie de gehouden in spraakprocedures wat betreft de toewijzing van de woningen. De commissie spreekt in haar jaarverslag dan ook de voorkeur uit om de tocwyzing van wonin gen pas in het laatste stadium van de bouw te doen plaatsvin den. De toewijzing zou dan ook moeten geschieden door het col lege van burgemeester en wet houders na advies van de com missie. De woningadviescommissie is ver der van oordeel dat in Voorscho ten meer bejaardenwoningen no dig zijn. Hierdoor zouden andere gezinnen kunnen doorstromen naar de huizen die dan door be jaarden worden verlaten. Vol gens de commissie is er vooral behoefte aan comfortabele wo ningen voor bejaarden, die gelet op hun beperkte inkomen, wel betaalbaar moeten zijn. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense rijkspolitie heeft gister middag nabij de Rouwkooplaan ruim zestig auto's aangehouden en deze technisch onderzocht. Twee auto's werden van de weg afgehaald wegens ondeugdelijke remmen. Verder werden er on der meer proces verbalen uitge schreven voor gladde banden en slechte (hand)remmen. DINSDAG 1 SEPTEMBER DINSDAG Leiden - Scarabee. Pieterskerr- steeg 24. optreden Robbie La>n Marjon Arts. 21 uur. Werklozen Advies Centrum. Breat 19. ma lm vr van 10-12 uur. tel. 0. NVSH bibliotheek - Rapenbuö. NVSH informatiecentrum. geop»p werkdagen van 14-16 uur en dun 20-21 uur Stats jongeren centrum - Haarler- straat 73. Nederlandse les voor h- landse jongeren. 19-20.30 uur; au- tend soos. muziek of film; woe. sn sport. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL)e- ciliastraat 67. ma. din. woe. don.in 16-22 uur. tel. 126052. Algemene Reclasserings Veren - Rijnsburgerweg 167. tel 156440. tk- baar op werkdagen van 9-17 uuDr hulp en informatie aan meerderen (vanaf 18 jaar), die door problerin conflict zijn of dreigen te komeet politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79,'é- avond, 21-1 uur. Oegstgeest - Poelmeer, zwemvieg- se, 19 uur. Warmond - gemeentehuis, comiie openbare werken. 20 uur. Wassenaar - raadhuis, commissieh- nische diensten. 19.30 uur. Oegstgeest - gemeentecentrum, t- weg, kinderfilm SJJO. woensdaglO WOENSDAG Leiden - Film LVC. Breestraat 66.e en do film 'In Extremo'. 20 uur. KWJ-gebouw - Koppenhinksteeg. et avond tegen het fascisme. 20 uur. Restaurant 't Leienaartje - Herengrtt 100. informatie-avond voor bewoném bedrijven van de Herengracht (west- de). tussen Herenbrug en Scheluwbr,. 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmc- straat 73. cursus stijldansen: don. sos met films en informatie programma';. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. meisjes telefoon. 16-22 uur. Warmond - gemeentehuis, commissie fi nancien en economische aangelegenhe den. 20 uur Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie financien. 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie welzijn, huisvesting en onderwijs. 20 DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie ruimtelijke ordening. 20 uur. Welfare lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309. spreek uur voor invaliden. 19-20 uur Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32. vrij advies. 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18. vrij advies. 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma lm vr van 10-12 uur. tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a. werkgroep Dienstweigeren. voorlichting en bege leiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur. tel. 216180. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. open avond. 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW 19-20.30 uur. tel. 142505. Voorschoten - Atelier Molenlaan 3. laat ste expositie, opening L. de Kool. 20.30 Gemeentehuis - commissie openbare werken, ruimtelijke ordening en wo ningbouw. 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie financien. 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie openbare werken en ruimtelijke or dening. 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van vr 28 aug tot 4 sept door: Apotheek Kok. Rapen burg 9. tel. 124807; Apotheek Voorscho ten. Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38. tel ten noorden van de Rijn: 134604. tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp. tel. 410131. spreekuur ma t'm vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg 7. tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 01717-4641. Dansen De Voorschotense dansgroep "Dancing Owls" houdt van avond en 8 en 15 september open huis in hun nieuwe onder komen aan de Voorstraat 16. De dansgroep, die zich bezighoudt met squaredansen, nodigt vanaf half acht iedereen uit te komen kijken naar haar uitvoeringen. Instuif Voor de Oegstgeester jeugd van 6 tot en met 12 jaar is elke woens dagmiddag een instuif, die geor ganiseerd zal worden door de stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest. Morgenmid dag begint de eerste met een spel in het Bos van Wijckers- looth. Rond half drie moeten dc kinderen die mee willen doen bij elkaar komen in het gemeen tecentrum aan de Lijtweg. Voor volgende week woensdagmid dag staat een film op het pro gramma over een onvoorstelba re tocht. Deze begint om half drie, ook in het gemeentecen trum. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uit ga va: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witle Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur), zater dag van 16.00-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol doen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f202,30 per post f291.70 Losee nummer 0,75 Directie; G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P C. Rosier (radio en tele- vlsle. kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met algen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cai ro. Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 H. v. Eg mond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tal. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2