.EIDSCH «81 DAGBLAD Partijen zijn het eens Nieuwe belasting op plezierboten Pers en comités geweerd bij Mayrhofen-propaganda Lichaam van vermiste na drie jaar gevonden Bouwfonds stunt met luxe huizen Oostduitse atleet in Leiden verdwenen? CDAPvdA en D'66 akkoord met sociaal-economische paragraa f Vertraging dreigt voor omgangsregels Philips stoot nog eens 290 banen af Trimcentrum blijft dicht ISDAG 1 SEPTEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36564 .leur G. Koopman Butmu >9" ZZZZtZZT DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een Oostduitse at leet is waarschijnlijk het af gelopen weekeinde tijdens de in Leiden gehouden inter land tussen de atletiekploe- gen van Nederland en Oost- Duitsland ondergedoken. Toen de Oostduitse ploeg zondagmorgen uit het hotel vertrok bleek er namelijk één atleet te ontbreken. "Toen de nloeg op punt van vertrekken stond heerste er duidelijk pa- niek bij de ploegleiding", al dus de heer Van Venetiën die namens de organiserende vereniging AV Holland bij het hotel aanwezig was. Vol gens Van Venetiën werd er heel geheimzinnig gedaan en was men niet bereid te zeg gen wie er op het appèl ont brak. Deze lezing wordt ook gegeven door de heer Kroone, die als begeleider aan het Oostduit- se gezelschap tijdens hun verblijf in Nederland was toe gevoegd. Volgens Kroone, die de Oostduitsers op Schip hol heeft 'uitgezwaaid', was er bij de Oostduitse ploeglei ding bij het vertrek wel dui delijk sprake van een gespan nen en geirriteerde houding maar liet men zich niet uit over een eventuele verdwe nen atleet. Ook van KNAU- hoofdbestuurszijde wist men vanmorgen niet meer mee te delen dan het bovenstaande. Noch bij het ministerie van jus titie noch bij het ministerie van buitenlandse zaken was vanmorgen iets bekend over een asielaanvrage door een Oostduitse atleet. Wel is in middels bekend geworden dat één van de Oostduitse at leten die ruim een week gele den zou deelnemen aan de Europese jeugdkampioen schappen in Utrecht in Ne derland is achtergebleven. Nog voor deze atleet, de 13- jarige Nils Brandt, in actie moest komen op de 10 kilo meter snelwandelen ver dween hij spoorloos. (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Verte genwoordigers van het Neder lands Auschwitzcomité. de stich ting ter bestrijding van het anti semitisme (Stiba) en het Wiesen- thalfonds mochten gistermiddag hotel Toor niet in. In het hotel werd een bijeenkomst gehouden van het Oostenrijks Verkeerbu- reau voor het Zillcrtal in Tirol en het plaatsje Mayrhofen. Ook medewerkers van de landelij ke dagbladen en van radio- en tv- ploegen van de TROS. de AVRO en de VARA mochten het hotel niet binnen.Het Alphense recla mebureau Alphad en het Tiroler Verkeersbüro. wilden op de bij eenkomst informatie verstrek ken over een "Tiroler week". Toen de vertegenwoordigers van de genoemde organisaties de zaal wilden binnengaan versper de directeur Th. van Eijk hen de toegang. "U bent niet uitgeno digd". lichtte Van Evk toe De Alphenaar Simon Speyer. se cretaris van de stichting Stiba: "Ik heb gevraagd of wij vijf mi nuten gelegenheid konden krij gen om ons standpunt toe te lich ten. Dat mocht niet van Van Eijk". De drie anti-nazistische organisa ties wilden op de bijeenkomst protesteren tegen de do aandacht die op het plaatsje Mayrhofen zou worden gevestigd Eind vo rig jaar werd bekend dat de bur gemeestervan Mayrhofen. Franz Hausberger een oorlogsverleden heeft. Volgens mevrouw Eva Furth van het actiecomité was het geens zins de bedoeling een rel te trap pen. "Wij wilden alleen informa tie geven over Mayrhofen. Tegen Mayrhofen zelf hebben we niets, maar wel tegen haar burgemees ter". 20 PAGINA'S (Van één onzer verslaggevers) JDEGRAVEN - Praktisch op de olek in de Oude Rijn die een hel derziende had aangegeven, is de auto met daarin het stoffelijk overschot van de Bodegraafse mevrouw Boeschoten gevonden. De vrouw verdween driejaar ge leden spoorloos. Vele pogingen om haar op te sporen liepen op niets uit. at gisteren. Toen maakte schip per M. van de Berg uit Bodegra ven er melding van. dat hij met zijn boot, in de directe omgeving van de provinciale loswal. waar eerder intensief was gezocht, over een 'hard voorwerp' was ge varen. Later op de dag werd de groene Ford Taunus. volledig in gedeukt, opgetakeld. De wagen lag 1.80 meter onder water. De politie in het dorp beweert, dat de auto vele malen door voorbij varende schepen moet zijn ge raakt. Tevrouw Boeschoten was 63 jaar toen zij op 2 september 1978 haar woning aan de Merel verliet. Zij was overspannen. Niemand kon haar uit het hoofd praten, dat ze niét leed aan een ongeneeslijke ziekte. Zelfs de huisarts kon de Bodegraafse niet overtuigen. ^anafdedag waarop de vrouw ver- dween is er intensief gezocht. Politie te water dregde alle (diepe) sloten, vijvers en de Oude Rijn af. Duikers zochten zelfs de bodem van de rivier op diverse plekken af. 'oen resultaat uitbleef schakelden familieleden van mevrouw Boe schoten een helderziende in. Juist hij hield vol, dat de vrouw in de buurt van de loswal aan de Schans ir. het water was gereden. 'Ziener' Steers uit het Noordhol landse Sint Pancras heeft het ge lijk aan zijn kant gekregen. "Ooit aan mezelf getwijfeld? Nee, hoor. dat heb ik nimmer. Altijd heb ik gezegd, hier ligt de auto en ner gens anders. Dat is nu uitgeko men. Al heeft het wél erg lang ge duurd." Ron van Eijk "Leo-clubs zijn niet elitair" PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - De fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 hebben vanmorgen overeenstemming bereikt over het finaneieel-sociaal-economisch beleid voor het beoog de nieuwe kabinet. Mogelijk vandaag nog zullen de frac ties beslissen of op deze basis tot de vorming van dat kabinet kan worden overgegaan. Minima-uitkering kostbare operatie Anderhalf uur nadat zij vanmorgen weer bij informateur De Gaay Fortman rond de tafel gingen zit ten. bereikten de fractieleiders Lubbers, Den Uyl en Terlouw hun akkoord. Alle drie zullen zij het in hun fracties verdedigen. CDA-fractieleider Lubbers voegde daaraan toe, dat hij zich ervan verzekerd heeft ..dat ik nog steeds een tandem vorm met Van Agt". Dat zou kunnen bete kenen dat ook Van Agt akkoord is met het bereikte compromis. Volgens PvdA-leider Den Uyl zijn geen concrete afspraken ge maakt over bezuinigingen. Om half twaalf werd het overleg geschorst tot half drie. Informa teur De Gaay Fortman gebruikte die tijd voor het op schrift stellen van het bereikte compromis. Om half drie zouden de fractieleiders weer bijeenkomen om dat stuk definitief vast te stellen. Intussen lichtten de fractieleiders hun fracties alvast voorlopig in. Werkloosheid De conferentiezaal van de Westduitse Sociaal-Democratische Partij in Frankfort is vanochtend tot de grond Centraal stonden vanochtend de van een taakstellend werkgele genheidsplan. dat de beoogde minister van sociale zaken Den Uyl moet gaan opstellen. Ook de problemen over de CDA- eis. dat eerst bezuinigd moet worden alvorens nieuwe uitga ven (bijvoorbeeld voor de bestrij ding van de werkloosheid) ge daan kunnen worden, zijn oplos baar gebleken. Het CDA neemt er nu genoegen mee dat voor el ke nieuwe uitgave tegelijk de fi nanciering duidelijk moet zijn aangegeven. Het geld behoeft er dan niet meer eerst te zijn. (Zie verder pagina 7) VS zien ook schuld Angola PAGINA 13 Scherpere acties ziektewetbeambten PAGINA 17 toe afgebrand. Volgens de autoriteiten is er waarschijlijk brandstichting in het spel. Het gebouw werd met behulp van een vloeistof aangestoken. Politieke leuzen die op nabijgelegen muren waren gekalkt wezen in de richting van een uiterst linkse organisatie. De schade wordt geraamd op 300.000 mark. DEN HAAG (GPD/ANP) - Er komt een belasting op pleziervaartui gen. Ongeveer 200.000 eigenaren van boten - zowel motor- als zeil boten - zullen daarvoor worden aangeslagen. Over de hoogte van de nieuwe belasting is nog niets bekend. Verwacht wordt dat de regering het plan voor de belastingheffing op pleziervaartuigen bekend zal maken in de Miljoenennota. Maar volgens een woordvoerder DEN HAAG (GPD) - Het wetsont werp voor een omgangsregeling na echtscheiding dreigt voorlo pig op de lange baan te worden geschoven. De fracties van CDA. PvdA en D'66 in de Eerste Ka mer blijken grote moeite te heb ben met dit door de Tweede Ka mer aanvaarde wetsontwerp. Zij vragen zich af of de overheid zich Zonnige perioden Droog weer en flinke zonnige perioden. Minimumtemperatuur ongeveer 9 graden. Middaglemprratuur om streeks 19 graden. Aan de kust morgen af en toe vrij krachtig noordoostenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 2 september 1981 Zon op: 06.53, zon onder: 20.25 uur. Maan op: 10.53, maan onder: 22.16 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 6.26 en 18.50 uur, laagwater 2.32 en 14.35 uur. wel zo gedetailleerd mag bezig houden met de manier waarop gescheiden ouders met hun kin deren) omgaan. De Eerste Kamer wil nu eerst op 8 en 14 september hoorzittingen organiseren om kinderrechters, vrouwengroepen. kinderbe- schermingsinstellingcn en de Belangenvereniging Minderjari gen aan het woord te laten. Deze hebben eerder allerlei op- en aan merkingen gemaakt, maar die zijn volgens de fracties in de se naat nauwelijks in het door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp terug te vinden. Het uitgangspunt van het wetsont werp is dat het kind na de echt scheiding beide ouders moet kunnen blijven zien. Daarbij wordt de nadruk gelegd op wat in dergelijke situaties voor het kind van belang is. Een kind kan bijvoorbeeld zelf de kinderrech ter bellen en vragen om een om gangsregeling of bezwaar aante kenen tegen de regeling die is ge troffen. van het ministerie van binnen landse zaken zal de invoering er van nog wel enkele jaren op zich laten wachten. Een ambtelijke werkgroep stu deert nog steeds op de plezierbo- tenbelasting en zal naar ver wachting pas volgend jaar met een advies komen. Vervolgens moet er een wet worden gemaakt en die moet dan eerst nog door het parlement worden geloodst. Overwogen wordt een belasting heffing naar de grootte van het schip en en motorvermogen. Voorlopig wordt gedacht aan ta rieven tussen enkele tientjes en een paar honderd gulden per schip. Voor zeilboten zou belas ting moeten worden betaald bo ven een bepaalde afmeting, die evenmin nog vaststaat. Roeibo ten en kano's zouden niet wor den aangeslagen. De belastingheffing vereist ook een verplichte registratie van alle pleziervaartuigen in Nederland, dus ook die waarover geen belas ting hoeft te worden betaald. Het mes snijdt dan aan twee kanten omdat de overheid tegelijkertijd inzicht kan verkrijgen in (een deel van) de zwarte-geldmarkt. De belasting zou moeten worden geind door de provincies en dat is de reden waarom de voorstel len onder de begroting van bin nenlandse zaken komen te val len. De opbrengsten van de nieu we belastingheffing zullen wor den gebruikt voor voorzieningen voor de plezicrvaart. De werk groep wil ook dat de brug- en sluisgelden worden afgeschaft wanneer de belasting wordt in gevoerd. Volgens de woordvoer der van binnenlandse zaken zul len alle betrokken organisaties zoveel mogelijk over de nieuwe problemen rond de bezuinigin gen en met name de eis van het CDA dat het financieringstekort moet worden teruggedrongen met 2 procent. De PvdA hecht veel meer aan het terugdringen van de werkloosheid. Tot nu toe wilden met name CDA en PvdA de ombuigingen ge bruiken voor het bereiken van hun eigen prioriteit. In het be reikte akkoord wordt nu echter uitgegaan van een evenwijdige benadering van deze zaken. De PvdA zou daarbij hebben toege zegd in 1982 voldoende te willen bezuinigen om te helpen het fi nancieringstekort te drukken. Daar staat tegenover de bereid heid van het CDA om volledig mee te werken aan de opstelling GRONINGEN (GPD) - Het Bouw- fonds Nederlandse Gemeenten (BNG) heeft in eerste instantie 97 herenhuizen, semi-bungalows en luxe woningen voor stuntprijzen te koop aangeboden. Daarnaast zijn er mogelijkheden om lenin gen voor de financiering ervan tegen voor deze tijd bijzonder la ge hypotheekrenten van 7.6 pet of 9.6 pet af te sluiten met een looptijd van tien jaar. en om koopwoningen in te ruilen. De huizen die het BNG nu aan biedt, staan hoofdzakelijk in de Randstad. Midden-Nederland en in de provincie Gelderland. Zij worden ver onder de aanvanke lijke vraagprijzen verkocht en in sommige gevallen bedraagt deze korting zo'n f 150.000 Volgens een woordvoerster van het BNG is er al een stroom van reacties gekomen op de verkoop stunt. voornamelijk van de zijde van mensen die al een BNG-huis bezitten en die nu gebruik willen maken van de uitzonderlijke re geling. In de jaren 1979 en 1980 heeft het BNG rond f75 miljoen gereser veerd. Dat bedrag wil men nu aanwenden om de forse kortin gen op de 97 woningen financieel op te vangen. Het BNG ontkent dat de actie die nu is voortkomt uit liquiditeitsproble men. De reden zou zijn dat men beter nu de huizen tegen veel la gere prijzen van de hand kan doen. omdat anders het rentever lies te veel zou oplopen. Staatsgreep CAR BANGUI (Reuter AFP) - IM 1. ger van de Centraal Afrikaanse Republiek heeft vanmorgen de macht in het land overgenomen van president David Dacko. De machtswisseling is bekend ge maakt door opperbevelhebber André Kolingba van de land macht. Hij deelde mee dat de grondwet en de politieke partij en van de Afrikaanse staat bui ten werking zijn gesteld. STADSKANAAL (ANP) - Vol gend jaar moeten bij de Philips- vestiging in Stadskanaal nog eens 290 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Dit is onder meer het gevolg van een beslissing van de hoofdindustriegroep Elcoma, waartoe de vestiging behoort, om de produktie van de planare- diodes niet over te plaatsen van Nijmegen naar Stadskanaal. Aanvankelijk was dat wel de be doeling. Ook vallen de produktieprogram- ma's en het daarbij behorende personeelsbestand in de halfge- leide sector aanzienlijk lager uit dan was voorzien. Dit heeft een woordvoerder van het bedrijf vandaag meegedeeld. Eind 1979 werkten in Stadskanaal nog 2.100 mensen. In januari vo rig jaar kondigde Philips een grootscheepse reorganisatie aan. Voor Stadskanaal betekende dat het verlies van 410 arbeidsplaat sen. Begin 1981 werkten in Stadskanaal nog 1 690 mensen terwijl er volgend jaar slechts werk zal zijn voor 1.400. Op wel ke wijze het bedrijf de overtolli ge 290 arbeidsplaatsen wil laten vervallen is nog niet bekend. Het is, aldus de woordvoerder, zeker niet zo dat nu al gedacht wordt aan collectieve ontslagen. Overbrenging van de p.oduktie van planare-diodes van Nijme gen naar Stadskanaal maakt deel uit van het reorganisatieplan van begin 1980. Die overplaatsing paste toen nog in het verwachte groeiproces van de Nijmeegse vestiging. Als gevolg van een we reldwijde recessie in de zoge naamde ic-sector kampt Nijme gen nu. tegen alle verwachtingen in, met een personeelsoverschot. (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN Het trimcentrum aan de Prins Hen drikstraat in Alphen aan den Rijn moet voorlopig gesloten blijven. Dat heeft de Raad van State beslist Het trimcentrum werd gisteren door de politie verzegeld op last van burgemeester en wethou ders van Alphen nadat het vorige week vrijdag in gebruik was ge nomen. De eigenaars, de gebroe ders Zeeman, hadden daarvoor geen toestemming. Gistermid dag verbraken zij het zegel ech ter en werd er weer gesport in het centrum. Het verbreken van een zegel is een strafbaar feit waarop maximaal twee jaar ge vangenisstraf staat. LEIDSCH K DAGBLAD ir Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S v p. bon ingevuld in een open enveloppe zoruer postzeyd! opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1