Zeeman verbreekt verzegeling trimcentrum Gemeente Alphen heeft redelijk snel gehandeld" Menken mag illegale olietank laten staan Gemeente bestuur verbijsterd Beroep op Brezjnew DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks verzegeling van de toegangsdeur is er ook gisteren volop ge sport in het fitnesscen trum aan de Prins Hen drikstraat in Alphen aan den Rijn. Eigenaar J. Zee man verbrak omstreeks één uur de verzegeling, die enkele uren eerder op last van burgemeester M. Paats door de politie was aangebracht. Volgens het wetboek van strafrecht heeft Zeeman daarmee een misdrijf gepleegd, waarop een maximale ge vangenisstraf van twee jaar staat. De kwestie-lrimcentrum speelt al enige maanden. Gisteren ont laadde de ruzie tussen de gebroe ders Jan (eigenaar) en Piet (ex ploitant) Zeeman en het Alphen- se gemeentebestuur zich in een reeks van opwindende gebeurte- Omstreeks tien uur gistermorgen verscheen burgemeester M. Paats bij het fitnesscentrum, ver gezeld van twee rechercheurs en een ambtenaar van de gemeente lijke afdeling bouw- en woning toezicht. De aanwezigheid van de burgemeester was nodig, om dat de ambtenaren de toegangs deur op de begane grond moes ten openbreken om bij de ingang van het trimcentrum op de eerste verdieping te komen. Met een breekijzer werd daarom aan de achterkant van het pand een deur geforceerd. Eigenaar Zee man was op de hoogte gebracht van de actie van het gemeentebe stuur, maar hij liet zich niet zien. Eenmaal binnen werd op de eerste verdieping de ingang van het trimcentrum verzegeld, waarna de burgemeester en de ambtena ren. vertrokken. Toch open J. Zeeman, die enige honderden meters verderop in het hoofd kantoor van zijn textielconcern de scepter zwaait, toonde zich ui termate boos over de actie. Zijn commentaar: "Zo word ik in een verkeerd daglicht gesteld. Ik voel me in de steek gelaten. Het hele gebeuren wordt in de poli tieke sfeer getrokken. Wij gaan op de gewone tijd. vanmiddag om een uur. open. De leden van het trimcentrum hebben daar recht op. zij hebben contributie betaald". Volgens Zeeman heeft loco-burge meester J.J. Goedhart in mei (al le overige collegeleden waren toen op studiereis in Denemar ken) de indruk gewekt dat het trimcentrum eind juni in bedrijf Tekst Henk Houtman Foto's Wim Dijkman kon worden genomen. Hoewel de verbouwing en inrichting al klaar waren, waren de gebroe ders Zeeman, volgens hun zeg gen. bereid als gevolg van de toe zegging van Goedhart de geplan de opening van het fitnesscen trum nog enige weken uit te stel len. De gemeentelijke procedure verliep echter niet zo snel als de gebroeders Zeeman hadden ge hoopt. Na publikatie van het (al uitgevoerde) bouwplan werden twee bezwaarschriften inge diend. Pas in augustus stuurde de gemeente de papérassen door naar het provinciaal bestuur, die akkoord moet gaan met de zaak. Inmiddels had de gemeente de twee ingediende bezwaarschrif ten (één van de familie Duiker en één van het actiecomité Van Hef- tot Havenbrug) ongegrond ver klaard. Medewerking In dat laatste zag Zeeman reden om vorige week donderdag het trimcentrum alvast te openen. Tenslotte wilde de gemeente haar medewerking verlenen (de zaak was immers ter verdere goedkeuring doorgestuurd naar de provincie) en van de "belof te", al of niet door Goedhart ge daan, dat de sportruimte eind ju ni in gebruik zou kunnen wor den genomen, was ook al niets terecht gekomen. Deze keer was voor het gemeente bestuur echter de maat vol. Zee man werd aangezegd het sport centrum onmiddellijk te sluiten, anders zou de gemeente dat met politiedwang doen. De gebroeders Zeeman legden de waarschuwing naast zich neer, waarop gistermorgen "het be voegd gezag" de toegangsdeur verzegelde. Zoals bekend niet voor lang. want om één uur ver brak Zeeman de verzegeling en konden de trimmers weer naar binnen. Misdrijf Een woordvoerder van de Alphen- se politie deelde later op de mid dag mee. dat er van het gepleeg de delict proces-verbaal worden opgemaakt. Volgens de politie is hier sprake van een misdrijf waarop maximaal twee jaar ge vangenisstraf staat. Inmiddels had het strijdtoneel zich gistermiddag om drie uur ver plaatst naar het gebouw van de Raad van State in Den Haag, waar J. Zeeman met zijn advo caat mr H.J. Suvver een poging deed de beslissing tot het sluiten van het trimcentrum vernietigd te krijgen. In de ring verschenen daar ook burgemeester M. Paats en gemeentesecretaris H. Mine- kus om het gemeentelijk beleid te verdedigen. Het verslag van deze spoedzitting is elders op de ze pagina te lezen. Ambtenaren met breekijzers in de slag met de toegangsdeur tot het fitnesscentrum Raad van State over trimcentrum: Sedert 1979 heeft zakenman Jan Zeeman het kantoorpand van de voormalige ma chinefabriek De Industrie aan de Prins Hendrikstraat in bezit. Het pand staat leeg, zelf heeft hij het voor zijn zakelijke activiteiten niet nodig. De verkoop wil niet erg vlotten. De gehele bovenverdie ping is inmiddels verbouwd en inge richt als sportcentrum. Huurder en ex ploitant is Piet Zeeman, de broer van de eigenaar. Volgens Zeeman was de verbouwing zo gering, dat daarvoor geen bouwvergun ning nodig was. En dus vroeg hij die ook niet aan. Burgemeester en wethouders dachten er anders over. De bouwvergun ning werd toen toch maar aangevraagd door Zeeman, zij het niet van harte. De procedure duurt de gebroeders echter veel te lang en daarom werd het trim centrum vorige week alvast in gebruik genomen. B en W deden onder druk van de gemeenteraad de zaak gistermorgen weer op slot en verzegelden de toegangs deur. Een getergde Zeeman verbrak hoogstper soonlijk de verzegeling, daarmee in gaand tegen het advies van zijn eigen advocaat. Zeeman pleegde met zijn ac tie een misdrijf. Op verbreking van een verzegeling staat een maximum straf van twee jaar. Op deze pagina een uitge breid verslag van alle verwikkelingen rond het fitnesscentrum Be Fit. Op verzoek Zeeman bezwaren ingetrokken ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wij hebben nats tegen het fitnesscentrum. Wij hebben alleen bezwaren tegen het ge meentelijk beleid De heer Zeeman heeft ons verzocht om ons verzet op te geven. Als stichtingsbestuur doen we er alles aan om het be zwaarschrift zo snel mogelijk in te trekken." Aldus gisteravond G. van der Wolf. secretaris van het actie comité Van Hef- tot Haven- brug. Van der Wolf ziet geen kans het negentien leden tel lende stichtingsbestuur op korte termijn bijelkaar te krijgen, of althans de helft er van. want dat aantal is mini maal vereist om beslissingen te kunnen nemen. "Er zijn mensen op vakantie of voor zaken weg. maar we doen ons uiterste best." aldus Van der Wolf. De advocaat van Zeeman, mr. H.J. Suyver. bleek gisteren bij de Raad van State in het bezit te zijn van een schrifte lijke verklaring van de fami lie Duiker, waarin zij heeft la ten weten het ingediende be zwaarschrift in te trekken. Burgemeester M. Paats bleek hiervan nog niet op de hoog te. Het ligt voor de hand dat het provinciaal bestuur, wanneer geen bezwaarschriften meer tegen de vestiging zijn. de be nodigde "verklaring van be zwaar" vrij spoedig kan afge ven. Met die verklaring kan het gemeentebestuur Zee man de(zo vurig gewenste bouwvergunning verlenen. V) •Jan Zeeman in actie met een tangetje. De deurknop werd veru ijderd. zodat de verzegeling - een ijzerdraadje met een loodje - gemakkelijk en onbeschadigd kon worden weggeschoven. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Raad van State, het hoog ste beroepsorgaan in ons land, heeft zich gistermid dag gebogen over de "kwestie trimcentrum". De verzegeling van het centrum door het gemeen- testuur van Alphen was voor eigenaar J. Zeeman van het pand waarin het centrum is gevestigd, aan leiding om de raad te ver zoeken het besluit van burgemeester en wethou ders nietig te verklaren. "Elke dag dat het centrum geslo ten blijft kost de exploitant veel geld. De maat is vol voor Zee man," aldus mr. H.J. Suyver, ad vocaat van Zeeman, die ver wacht dat het nog wel twee maanden zal duren voor de pro vincie een beslissing neemt. Pas dan kan dè gemeente de vereiste bouwvergunning afgeven. De voortijdige opening van het centrum (vrijdag) verdedigde mr. Suyver door te wijzen op het geld (ongeveer 150.000 gulden) dat in het centrum is gestoken en de drie personeelsleden die niet aan de slag kunnen. Hij verweet het gemeentebestuur "ambtelij ke traagheid". De bezwaarschriften konden vol gens de advocaat worden ver waarloosd: "De familie Duiker heeft haar bezwaarschrift inge trokken, de stichting Van Hef- tot Havenbrug overweegt intrek king." Burgemeester M. Paats, die tijdens de zitting van de raad namens het gemeentebestuur van Al phen het woord voerde, vond de opmerking over ambtelijke traagheid uit de lucht gegrepen: "Als er al met de verbouwing is begonnen is elke ambtelijke han deling daarna natuurlijk traag." "Zeeman heeft zichzelf in deze po sitie gebracht," aldus burge meester Paats. "Het gemeente bestuur moet de wet handhaven. De burgerlijke ongehoorzaam heid van Zeeman vereiste van ons directe actie." Mr. K. van Rijckevorsel, waarne mend voorzitter van de Raad van State, vond dat de gemeente re delijk snel had gehandeld: "Het bouwplan is op 25 juni gepubli ceerd, men kon tot 10 juli bezwa ren indienen en op 10 augustus is een hoorzitting gehouden. Dat is toch tamelijk snel, meneer Zee- Van Rijckevorsel adviseerde de ge meente te wachten met nieuwe acties tegen de "ongehoorzame" gebroeders Zeeman tot de uit spraak van de raad bekend is. Die uitspraak wordt in de loop van de dag verwacht. De verzegeling rijd era, de deur kan u-eer open Linke ez pioilant Piel Zeeman, rechts rijn broer Jan. Actie van Leefbaar Katwijk tevergeefs DEN HAAG/KATWIJK - De Raad van State heeft gisteren besloten dat de vleeswarenfabriek Men ken aan de Valkenburgseweg in Katwijk voorlopig gebruik mag blijven maken van een illegaal aangelegde olietank ten behoeve van haar vrachtwagenpark. Hoewel het bedrijf moet beschik ken over een hinderwetvergun ning heeft de gemeente Katwijk voorlopig een vergunning onder voorwaarden gegeven, vooruitlo pend op een hinderwetvergun ning. De stichting Leefbaar Katwijk had tegen die procedure een be zwaarschrift ingediend. Zij vindt dat sprake is van een illegale ac tiviteit, die pas later door de ge meente Katwijk is gelegaliseerd. Dc Raad van State vindt dat, nu de gemeente Katwijk een ver gunning onder voorwaarden heeft gegeven, geen sprake meer is van een illegale activiteit Dat wil overigens voorshands niet zeggen dat het vleeswarenbedrijf Menken zijn grote olietank mag handhaven. Er loopt een aanvra ge van het bedrijf voor een hin derwetvergunning en ook tegen die aanvrage maakt de stichting Leefbaar Katwijk bezwaar. Het ziet er naar uit dat ook die zaak tot in hoogste instantie, even eens voor de Raad van State, zal worden uitgevochten Verwijt De bezwaren van de stichting Leef baar Katwijk zijn niet in het bij zonder toegespitst op de inder tijd illegaal aangelegde tank. De stichting verwijt dc gemeente Katwijk geen duidelijk milieube leid voert en dat er nog verschil lende andere bedrijven in Kat wijk draaien zonder een hinder wetvergunning. De stichting Leefbaar Katwijk heeft het gemeentebestuur van de badplaats er zelf op gewezen dat sprake was van illegale acti viteiten bij de vleeswarenfabriek aan de Valkenburgseweg. Aan vankelijk stond de olietank bo vengronds. Later heeft Menken de tank ingegraven. Leefbaar Katwijk vindt het over dreven dat een betrekkelijk klein bedrijf als Menken, met een ge ring wagenpark, over een olie tank moet beschikken met een inhoud van 10 000 liter. Boven dien heeft een medewerker van de stichting geconstateerd dat tijdens het tanken veel olie wordt gemorst. Deze zaken waren aanleiding voor de stichting een zogenaamd schorsingsverzoek in te dienen bij de Raad van State. Dat ver zoek moest voorkomen dat het bedrijf de vergunning onder voorwaarden, vooruitlopend op een hinderwetvergunning, zou krijgen. Volgens de Raad van State is door het verstrekken van een vergunning onder voorwaar den geen sprake meer van illega liteit. Vandaar dat het schor singsverzoek is afgewezen. Bin nen afzienbare tijd komt deze zaak opnieuw ter sprake in ver band met het verlenen van een hinderwetvergunning. Vredesopdracht. De Raad van Kerken in Nederland heeft een dringend beroep op president Brezjnew van de Sovjet-Unie ge daan om het vonnis van twaalf jaar gevangenisstraf tegen de Russische psychiater Anatoli Koriagin te herzien. Konagin nam het op voor medeburgers die wegens afwijkende menin gen naar psychiatrische klinie ken werden verwezen, waar men hen tot andere gedachten pro beert te dwingen. De Raad van Kerken bepleit ook hun vrijheid. In de brief van de raad staat, dat aandacht voor de mensenrech ten voor de Nederlandse kerken die bij de raad zijn aangesloten een vredesopdracht van de eer ste orde is. "Daarom zijn deze kerken diep geschokt door de wijze waarop de psychiatrie in de Sovjet-Unie wordt gehanteerd. Mensen die een afwijkende me ning hebben naar een kliniek verwijzen om hen met medische middelen tot andere gedachten te brengen, is in strijd met de grondrechten van de mens". Gezinsbijbel. In het Bijbels Mu seum te Amsterdam is vanmid dag de 'geïllustreerde gezinsbij- bel' gepresenteerd. Deze bijbel geeft de volledige tekst van het Oude en het Nieuwe Testament in de vertaling 1951 van het Ne derlands Bijbelgenootschap en is voorzien van uitgebreide infor matie op cultuur historisch ge bied. Hij bevat ook 500 kleuren foto's. 100 zwart-wit-illustraties en een aantal registers. Bij de officiële aanbieding zet prof. dr. M. de Jonge, hoogleraar Nieu we Testament in Leiden en lid van de commissie 'bijbelwerk' van het bijbelgenootschap, dat een bijbelvertaling als zodanig, hoe ook aangepakt en uitge voerd. toch nog vragen onbeant- woord laat. "Vragen over de be tekenis van wat er staat en over de gevolgen voor leer en leven zullen de bijbelgenootschappen nooit kunnen beantwoorden. Maar vragen over de bedoeling van wat er staat en de achter gronden waartegen men dat moet lezen zullen zij niet kunnen laten liggen Deze gezinsbijbel geeft nuchtere informatie. Men sen hebben die nodig, omdat de bijbelboeken lang geleden zijn geschreven, in perioden van de geschiedenis die veel verschillen van de onze". Het Nederlands Bijbelgenoot schap heeft voor de uitgave van de geïllustreerde gezinsbijbel sa mengewerkt met het Belgisch Bijbelgenootschap en de uitge verij Boekencentrum. Hervatting Maaltijd ambt. De Nederlandse bisschoppen zullen, indien mo gelijk. eraan meewerken, dat de interkerkelijke commissie 'Inter communie en ambt' haar werk weer kan oppakken Zij hebben dat de Raad van Kerken laten weten Deze is namelijk van plan, binnenkort voorstellen ter zake te doen. De commissie heeft haar werk in maart 1978 gestaakt. Reden was, dat haar ontwerp-verklaringen over de viering van de 'maaltijd des Heren' en in verband daar mee het kerkelijke ambt in ver schillende kerken - waaronder de rooms-katholieke - te weinig weerklank vonden Van zijn kant heeft het bisschop pencollege de Raad van Kerken alvast enkele voorstellen gedaan. Zo zou in de taakomschrijving moeten staan, dat de studie een theologische benadering vanuit liturgische teksten wordt De eerste taak van de commissiele den zou moeten zijn, de leer van hun eigen kerk inzake eucharis- tic-avondmaal en ambt zo zuiver mogelijk weer te geven. De com missie zou ook niet onder auspi ciën van de Raad van Kerken moeten werken, maar onder ver antwoordelijkheid van de be trokken kerken. Dan kan er sys tematisch ruggespraak met dc kerken zijn. De naam van de commissie. 'Inter communie en ambt', vindt de bisschoppenconferentie te 'pro grammatisch' en daarom niet ge lukkig Zij voelt meer voor de naam Maaltijd van de Heer en ambt'. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: bedankt voor Oude en Nieuwe Wetering kandidaat J H. van Sonderen Amsterdam; beroepen te Zwartebroek J den Besten Ede Nederlands Gere formeerde Kerken: beroepen te Alphen aan den Rijn kandidaat W. Janse Apeldoorn, te Breuke- len kandidaat H. J. Zuidhof Apeldoorn, te Maassluis J Bou- ma Oud-Loosdrecht, bedankt voor Maastricht J. Veefkind Krommenie Gereformeerde (ie- meenten berm-pen te Gouda R Boogaard Leiden; bedankt voor Herkingen A. Elshout Slikker veer Baptistengemeenten: be dankt voor Almelo W. Kos Vrooms hoop. Overleden: J Baaijens (47). leraar godsdienst aan het chr. lyceum te Apeldoorn, was van 1963 tot 1967 gereformeerd predikant in Leimuiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15