YS zien ook schuld Angola Strijd rond invloed arbeiders Iran reageert met executies Arm Roemenië in "Poolse" problemen Politici CDU van fraude verdacht Scherpe VN-resolutie tegen Zuid Afrika ketst af NMB J De heer/mevrouw DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 BONN (DPA'AFP) - Het openbaar ministerie in Bonn heeft gisteren meegedeeld dat acht CDU-politici verdacht worden van belastingfrau de en er daarom een juridische procedure tegen hen op gang is ge bracht. Ze worden ervan beticht de kas van partij te hebben gespekt met geld dat voor de belasting was bedoeld. Eén van de verdachten, partijpenningmeester Walther Leisier Kiep, zei in een vraaggesprek voor de radio: "Ik heb mij persoonlijk niets te verwij ten". De andere verdachten zijn de parlementsleden Gottfried Arnold. Wolfgang Vogt. Hansheinz Hauser. Adolf Müller-Remscheid en Horst Waffenschmidt alsmede de viee-voorzitter van het parlement van de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Konrad Grundmann, en de burgemees ter van Bonn. Hans Daniels. Waarnemers menen dat Kiep door het schandaal misschien geen kans meer maakt bij de verkiezingen voor het burgemeesterschap van Ham burg in juni volgend jaar. Hij moet het daarbij opnemen tegen de huidi ge burgemeester Klaus von Dohnanyi (van de SPD). PYONGYANG (AFP» - Een grote groep ontwikkelingslanden heeft gisteren in Puongyang be sloten. voortaan vooral voedsel te kopen in ontwikkelingslanden om zo minder afhankelijk te wor den van de rijke landen. In de Noordkoreaanse hoofdstad rie pen de staten de ontwikkelde wereld op. elke hindernis voor voedselproduktie in ontwikke lingslanden te slechten. Ze na men een resolutie aan. die de westerse landen in milde termen veroordeelde om hun "protectio nistische" beleid. Tachtig landen, drie bevrijdingsbe wegingen en dertien internatio nale organisaties of regionale groepen hebben in Pyongyang zes dagen lang gesproken over de mogelijkheden, de voedsel- en landbouwproduktie in ont wikkelingslanden op te voeren. Alle delegaties stemden in met Arme landen: voedsel kopen bij elkaar de slotverklaring, die de nadruk legt op de noodzaak "de eenheid en solidariteit te bewaren" tus sen de ontwikkelingslanden in het algemeen en binnen de be weging van niet-gebonden staten in het bijzonder. Onenigheid was er bepaald ook ter conferentie, getuige het bericht uit de wandelgangen dat een Egyptisch voorstel, volgend jaar in Cairo bijeen te komen om een nieuwe conferentie over hetzelf de onderwerp te houden, schip breuk leed op de houding van andere Arabische landen. Waarnemers menen dat het organi seren van de conferentie door Noord-Korca, een sterk anti- Amerikaans communistisch land dat nog niet eerder een con ferentie van deze omvang organi seerde. een belangrijke prestige winst betekent voor de autoritei ten in Pyongyang. In de slotverklaring wijzen de lan den erop. dat de voedselsituatie in de derde wereld "de laatste ja ren dramatisch slechter is gewor den". Ze betreuren de daardoor ontstane grotere afhankelijkheid van de belangrijkste voedsel uit voerende landen. Sommige van die exporteurs gebruiken daarbij het voedsel ook nog als een poli tiek en economisch wapen, aldus de verklaring die echter geen en kel land met name noemt. Veel algevaardigden hadden voorge steld. de Verenigde Staten in dit verband aan de kaak te stellen. NEW YORK (Reuter/DPA/AFP/UPI) - De Verenigde Sta ten hebben gisteravond niet de kant gekozen van hun westerlijke bondgenoten en in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties hun veto uitgesproken tegen een resolutie waarin Zuid Afrika scherpt wordt veroor deeld wegens de inval in Angola. Frankrijk stemde voor de resolutie en Groot Brittannië onthield zich van stemming. De overige twaalf leden van de V-raad steunden de resolutie waarin verder de terugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen uit Angola werd geëist, het betalen van een schadevergoeding door Zuid Afri ka aan Angola en het instellen van een onderzoek door de V-raad ter plekke. Gistermiddag hadden de zes niet- gebonden lidstaten van de V- raad een ontwerp-resolutie inge diend die scherper van toon was dan die waarover later werd ge stemd. Mexico, Niger, Panama, de Filippijnen, Tunesië en Oe ganda eisten namelijk ook nog "volledige en bindende sancties" tegen Zuid Afrika. Daar de kans groot was dat alle drie westelijke permanente leden in de V-raad (de VS. Frankrijk en Groot Brit tannië) het voorstel niet zouden goedkeuren, werd het gewijzigd. Desondanks ging het Groot Brit tannië nog te ver en onthield het zich daarom van stemming. De stemming in de V-raad was het slot van de vergadering die verle den week vrijdag begon na een klacht van Angola over agressie van de zijde van Zuidafrikaanse strijdkrachten die in Namibië zijn gelegerd. Zuid Afrika be stuurt Namibië, ook wel Zuid west Afrika genoemd, in strijd met VN-besluiten. Na de stemming waarschuwde de Angolese vertegenwoordiger dat zijn land mogelijk een beroep zal doen op artikel 51 van het VN- handvest. dat voorziet in indivi duele of collectieve zelfverdedi ging. President Jose Eduardo Dos Santos zinspeelde op die mogelijkheid vorige week in een brief aan VN-secretaris-generaal Waldheim. Angola's vertegen woordiger, De Figueiredo, wei gerde op suggesties van journa listen in te gaan dat een dergelijk beroep kan inhouden dat Angola buitenlandse militaire hulp zal vragen, mogelijk van Cuba dat soldaten in Angola heeft. De Amerikaanse afgevaardigde. Charles Lichtenstein, zei dat de aanwezigheid van de Cubaanse soldaten in Angola de spanning in het gebied verhoogde. In een uiteenzetting over zijn veto zei hij dat de spanning en instabili teit in het gebied zonder twijfel ook lag aan de weigering van Zuid Afrika om het Namibische volk over zijn eigen toekomst te laten beslissen maar het is ook. duidelijk dat de aanwezigheid van buitenlandse gevechtstroe pen in Angola "in het bijzonder de omvangrijke Cubaanse macht, de levering van wapens van Sowjet-makelij aan de Swa- po en de aanwezigheid van Rus sische militaire adviseurs" de ex plosieve sfeer doen oplaaien, al dus Lichtenstein. De Zuidafrikaanse invasietroepen houden de gehele Zuidangolese provincie Kunene bezet, met uit zondering van de stad Cahama, zo heeft het Angolese persbu reau Angop gisteren bekendge maakt. Nergens blijkt uit dat de Zuidafrikaanse soldaten zich uit Angola terugtrekken, aldus een speciale Angop-verslaggever. De Zuidafrikaanse regering liet drie dagen geleden weten dat het le ger zijn actie in Angola beëin digd had en aan de terugtocht was begonnen. Een delegatie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft gisteren de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Ale xander Haig, duidelijk gemaakt dat het geduld van Afrika in de kwest Namibië zo langzamer hand opraakt. De delegatie, be staande uit de ministers van bui tenlandse zaken van zes OAE- staten, had een open gesprek met minister Haig, aldus de Ke- niase woordvoerder minister Ro bert Ouko. Ouko zei na de ontmoeting met Haig dat de ministers een bood schap hadden voor de westelijke contactgroep die als bemidde laar optreedt om een oplossing te ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening di maand september De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Hen hoog ren dement dus. *U\v geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou-- pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. A> MB-spaa raJi t ie t/m 30 september. Ecu ïvaardci'ollc zilveren pilden Wilhelmina uit hei jaar 1929 of 1931 voor zvie nu een NMB-spaarrckc- ning opent. De NMB denkt niet u mee. I Pm innn vvil graag mecr welen ovcr dc NMB I Kapitaalmarkt-Renterekening. I Stuurt u mij meer informatie. Straat Postcode en woonplaats I In een envelop zonder postzegel opsturen I aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 131, I I 1000 PA Amsterdam. I Een door woede en verdriet verscheurde plechtigheden rond de begrafenis van president Radj vinden voor de kwestie Namibië. De boodschap, die aan Haig is doorgegeven, houdt in dat "het Afrikaanse continent zijn geduld over de vertragingen verliest en eist dat onmiddellijk VN-resolu- tie 435 wordt uitgevoerd". De Afrikaanse ministers lieten Haig verder weten uiterst veront waardigd te zijn over de Zuid afrikaanse inval in het zuiden van Angola die als een onuitge lokte agressie wordt beschouwd, aldus Ouko. Massale woede na bomaanslag Indianen vechten voor land GENÉVE (Reuter) Enkele gezinnen van de Siouxindia- nen hebben op 4 april een on bewoond stuk grond van 320 hectare in Zuid-Dakota be zet. er het kamp "gele don der" gesticht en gezworen dit met eigen leven te zullen ver dedigen tegen federale troe pen. Deze hebben opdracht hen over acht dagen te ver wijderen. De wettelijke basis voor de be zetting was het verdrag van fort Laramie van 1868, waarin de Amerikaanse regering het Paha-Sapagebied aan de Sioux toewees, aldus Klatter Feather van de internationale raad voor indianenverdra- gen. Het land staat nu echter onder jurisdictie van de Ameri kaanse nationale dienst voor bosbouw en die heeft hen ge zegd dat de federale troepen de Sioux op 8 september met geweld zullen verwijderen. Na de bekendmaking dat beiden zich bevonden onder de slachtof fers van de aanslag stroomden honderdduizenden de straat op, religieuze leuzen roepend en be schuldigingen schreeuwend te gen het imperialisme en Amen- ka en tegen de naar Parijs ge vluchte ex-president Bani-Sadr en Massoud Radjavi. leider van de linkse verzetsbeweging Moedjahedin-e-Chalq. Uit de uitlatingen van parlements voorzitter Hasjemi Rafsandjani en hoofdaanklager Ayatollah Rabbani Amlasji bleek dat op de aanslag met nog meer ececuties zal worden gereageerd. Gister ochtend werden er al 44 aange kondigd. De minister van buitenlandse za ken schreef gisteravond in een communique de aanslag toe aan "het misdadige imperialisme van de Verenigde Staten". Ook be schuldigde hij, zonder hen ech ter te noemen, de Franse autori teiten ervan "te pogen de misda den van de VS en hun vazallen te camoufleren door misdadigers als Bani-Sadr. Radjavia en ka pers (van een Iraanse patrouille boot) enthousiast te ontvangen onder het voorwendsel van het verdedigen van de mensenrech ten" Na de aanslag van 28 juni op het hoofdkwartier van de partij van de Islamitische republiek, die het ieven kostte. waren er, naar het leek. uiterst strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. De regeringsgebou wen werden dag en nacht door gewapende wachten bewaakt. Uit het feit dat de bom die voor de aanslag gepleegd werd, geplaatst was in het vertrek zelf waar de president en de premier bijeen waren, wordt opgemaakt dat ie mand uit hun naaste omgeving een belangrijke rol moet hebben gespeeld. DETROIT (Reuter UPI AP) - In een brievenbus in Detroit is een pakje gevonden met een zelfge maakte bom die getuige de adressering bestemd was voor president Reagan. De politie heeft de bom, die volgens haar bestond uit oud dynamiet, on schadelijk gemaakt. De Amerikaanse geheime dienst, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van de president, en de federale politie (FBI) zijn on middellijk ingeschakeld, maar er zijn volgens hen geen sporen van de dader. Sinds de aanslag op haar echtge noot op 30 maart heeft Nancy Reagan, tijdens verschillende gelegenheden waarbij zij in het openbaar moest verschijnen, een kogelvrij vest gedragen, zo is door het blad "Newsweek" gemeld. Twistpunt Poolse regering en Solidariteit Dc Roemeense schuld aan het buitenland van 9.5 miljard dollar ziet er laag uit. vergele ken bij de 32 miljard dollar buitenlandse schuld die Po len nu bijvoorbeeld heeft, ter wijl ook de Hongarefi per hoofd van de bevolking net zo zwaar bij het Westen in het krijt staan als de Polen. Toch is deze schuld, zoals Ameri kaanse economische institu ten hebben onderstreept en rapporten van ooggetuigen kunnen bevestigen, voor de Roemeense economie veel te zwaar om te dragen. De eer ste uiterlijke symptomen van een groeiende crisis in Roe menie zijn de laatste weken opgedoken in dc spaarzame officiële nieuwsbulletins. De Roemeense leiders weten dat alles er nu van afhangt of de oogst van dit jaar met suc ces kan worden binnenge haald en of de produktiviteit in de industrie, die in ernsti ge mate is achtergebleven, kan worden opgevoerd. Om zijn schulden op tijd te kunnen aflossen, exporteert Roemenië alles wat het kweekt of fabriceert. Omdat de Roemeense fabriekspro- dukten, in het bijzonder die van de zware industrie en nieuwe chemische industrie, in het Westen niet die afzet markt hebben gevonden waarop de Roemenen had den gehoopt, en zij er zelfs niet in zijn geslaagd het marktaandeel te behouden dat ze al hadden, is het land nu voor het grootste deel van zijn exportbudget afhanke lijk van de landbouw. Het gevolg is. dat er sinds het begin van dit jaar tekorten aan consumptiegoederen naar ..Poolse stijl" zijn ge weest. waaronder begrepen zijn vlees, alle melkproduk- ten. papier, groente, alle soor ten geïmporteerd voedsel zo als thee en koffie, met uitzon dering van de invoer uit Chi na Het gevolg is dat zich da gelijks eindeloze rijen voor de winkels vormen van men sen met aan de rijen evenre dig lange gezichten. Nu moeten de Roemenen de oogst binnenhalen, die dit jaar in principe een goede zou zijn. Die oogst moet de vraag naar export en de be hoefte voor de binnenlandse markt voor de komende win ter bevredigen. Mechanisatie en mankracht spelen hierbij een belangrijke rol. Voorts heeft Roemenie behoef te aan energie en technologie. De invoer van energie, waar toe Roemenie zijn toevlucht heeft moeten nemen omdat vanwege de vroegere beslis sing een eigen petrochemi sche industrie te vestigen, nu de eigen oliebronnen niet langer toereikend zijn, dwin gen het land nog meer lenin gen uit te schrijven of kredie ten op te nemen. Volgens de Internationale Kredietbank in Bazel daalde de krediet waardigheid van Roemenie in het eerste kwartaal van dit jaar alleen al van 263 miljoen dollar naar 147 miljoen dol lar. Op het gebied van technologie en mechanisatie is Roemenie zyn tijd ver achter. Officieel is Roemenie nog geklassifi- ceerd als ontwikkelingsland, met alle tariefvoordelen van dien. De Roemeense wegen, een primitief netwerk, verke ren in zo n armoedige toe stand, dat het vervoer van ge wassen zoals suikerbieten van het land naar de raffina derijen of zelfs naar het dichtstbijzijnde spoorweg station een vrijwel onoverko melijk probleem wordt, om dat de vrachtwagens hun as sen breken door dc enorme gaten in de weg, die nooit worden gerepareerd en op zijn best tijdelgk met puin worden gevuld. Als de machines het laten afwe ten en de onderdelen eenvou dig niet ter beschikking zijn. is het enige antwoord man kracht En dat. zo is onlangs uit verschillende maatrege len in Roemenie gebleken, is iets waaraan het land wanho pig behoefte heeft Het is een van de officile redenen waar om emigratie slechts met veel moeite wordt toege staan. Omdat zo'n 350.00Q Roemenen van Duitse af komst het land willen verla ten en ongeveer een miljoen mensen van Hongaarse af komst terug willen naar Hon garije. is dat probleem uiterst actueel. Eerder deze maand werd een vooraanstaand lid van het Roemeense Politbureau, de 71-jarige Leonte Rauntu. uit zijn functie gezet en ontsla gen als hoofd van het insti tuut van de Roemeense com munistische partij voor de opleiding van partijkader, orndat een van zijn joodse fa milieleden een aanvraag om te emigreren had ingediend. Sinds het einde van de oorlog hebben 350 000 joden Roe menie verlaten De behoefte de handen ineen te slaan - aan de ploeg of in de fabrieken - is ook een officie- Ie reden waarom er zo weinig plaatsen beschikbaar voor een volledige hogere oplei ding Daarentegen zijn er wel talrijke mogelijkheden om avondcursussen te volgen. Het is ook ongeveer de enige aanvaardbare reden die ach ter de plotselinge amnestie steekt, die vorige weck door president Ceaucescu is aan gekondigd voor een groot aantal categorieën gevange nen die straffen tot maxi mum vyf jaar uitzitten. Werkloosheid is in Roemenië verboden. Iedereen die lan ger dan zes weken geen werk heeft, wordt naar een werkkamp gestuurd. Fabrie ken kunnen - hetgeen in de praktijk vaak gebeurt - wor den gesloten in de oogsttijd, en de fabrieksarbeiders wor den naar het land gestuurd maar vaal van wal la nat Wa* ten met machines gebeurt, nog altijd met de hand wordt gedaan. Arbeid alleen is echter niet ge noeg. Het is met duidelijk of Roemenie voldoende blik heeft voor zijn conscrvcnfa- bneken. genoeg glazen pot ten en flessen voor geconser veerd groenten en fruit, en andere essentiële ruwe stof fen. Tot nu toe is de Roemeense re gering nog ut staat geweest openlijke protesten in dc kiem te smoren door in aller- lijl voedselvoorraden naar ge bieden te brengen waar sta kingen dreigden of prikacties werden gehouden Het blijft de vraag of deze methode het opkomende tij van ontevre denheid zal indammen als dc winter begint en de voorra den uit de volkstuinen uitge put zgn. ANTON KOENE WENEN (GPD) - De Poolse onafhankelijke vakcentrale Solidariteit wil dal een vorm van arbeiderszelfbestuur wordt inge voerd om het verlammend effect van de bureaucratie op de Poolse economie weg te nemen. Tussen Solidariteit en de Pool se regering is vorig jaar augustus over eenstemming bereikt over het invoeren van arbeiderszelfbestuur Maar uit deze een jaar geleden gesloten Akkoorden van Gdansk blijkt niet duidelijk wat beide partijen hieronder precies verstaan. Over de vorm van dit arbeiderszelfbestuur ver schillen de meningen van de Poolse rege ring en communistische partij en Solida riteit nogal. de communistische partij het eerste dat in het Oostblok tijdens het partijcongres in juli via geheime verkiezingen tot stand is gekomen - gedetailleerd worden be sproken en geanalyseerd. Hoever de standpunten uiteen liggen, is niet goed te bepalen omdat de meningen en opvattingen zo uiteenlopen Dc rege ring bepaalt haar standpunt tijdens de bijeenkomst van het Centrale Comit S«. lidariteit doet dat tijdens haar eerste alge mene vergadering, die eind deze weck in Gdansk begint. Op het gebied van arbeiderszelfbcstuur heeft de vakcentrale al ervaring opg< daan bij de verkiezing van een nieuwe di recteur van de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT door het personeel. De re gering weigerde op stakingen uitb ken. De regering bleef niettemin star wei geren en stelde uiteindelijk iemand naar eigen keuze aan Zij beriep zich daarbii op het leit dat de wet op het arbcidcrszell- bestuur nog niet is aangenomen De Poolse regering is vóór decentralisatie en bereid meer verantwoordelijkheid te leggen bij de besturen van de Voi\ oid- schappcn. de 49 Poolse provincu-v Tege lijk w il de regering voorkomen dat zij de r de 70 belangrijkste bedrp Mocht het zover komen dat er tussen rege ring en Solidariteit een zodanig v< rtrou wen ontstaat dat dc regering ervan over tuigd is dat de vakcentrale zich beperkt lot all«-n vakbonds/aken cn zich builvn het politieke beleid houdt, dan is de r« Fi ring bereid groter bevoegdheden aan de arbeiders en derhalve aan Solidariteit te geven. er lu n de laten meebeslissen ofwel inspraak ti ven. maai taat zeer wantrouwend U-gen over de gedachte dat niet alleen de indivi

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13