Leo-beweging? in Nederland maar moeizaam van de grond Wegvallen schietlijn levert meer goals op' Steve Ovett snel op 800 m m delegelhandel Internationale organisatie van jongeren DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 LEIDEN - Onlangs vond in het Brabantse Veldho ven een bijzonder evenement plaats. Zo'n 230 jon geren uit vijftien verschillende landen kwamen vijf dagen bij elkaar om ervaringen uit te wisselen en contacten te leggen. Het betrof hier het zogenaam de Europa-forum van de Leo-clubs, een internatio nale organisatie van en voor jongeren in de leeftijd van 17 tot 30 jaar. De Leo-clubs dragen twee zaken hoog in het vaandel: hulpverlenen aan hen die het nodig hebben en het bevorderen van internationale contacten. De bijeenkomst in Veldhoven trok weinig belangstelling van de media. Niet zo onbegrijpelijk want het fenomeen Leo-club is in Nederland nog tamelijk onbekend. Terwijl erover de hele wereld verspreid circa 3000 Leo-clubs (met in totaal ongeveer 70.000 leden) zijn te vinden en Europa^OO van dergelijke jongerenclubs telt moet Nederland het stellen met slechts 4 Leo-clubs: Waterland (de oudstein 1970 opgericht in Amsterdam en omgeving), Haag landen (Den Haag en omgeving), Rynlant Leiden en omgeving) en Rhijnouwen (Utrecht en omgeving). Ron van Eijk, één van de oprichters van Rynlant, zegt het jam mer te vinden dat de Leo-organisatie tot nu toe maar zo weinig wortel heeft geschoten in Nederland. Hij denkt dat dat onder meer te maken heeft met de gereserveerde houding van veel Lions-clubs hier te lande. Leo-clubs vormen eigenlijk een jeug- donderdeel van de veel bekendere Lions-organisatie, is al- thans daaruit voortgekomen en daarmee verbonden. De Lions- organisatie is een bundeling van service-clubs (opgezet door mensen uit het bedrijfsleven), afkomstig uit Amerika. 'Leo' is ook in Amerika gestart en aan het eind van de jaren zestig naar Europa overgewaaid. De naam Leo (Leadership Expe rience Opportunity) betekent zoveel als 'het opdoen van lei dinggevende ervaringen'. De organisatie mijdt bindingen met politieke of religieuze groeperingen. Strenger Volgens Ron van Eijk (22 jaar) bestaan er wel wat verschil len tussen de Leo-clubs in. Amerika en in Europa. "In Amerika is het allemaal wat strenger, padvinderachtiger geregeld met het indienen van rapporten over verrichte activiteiten en het uitdelen van medailles en insignes. In Amerika wordt ook elke Leo- club door een Lions-verte- genwoordiger begeleid. Zo gaat dat niet bij ons al is het wel zo dat je als Leo-club al leen kunt bestaan wanneer je gesponsored wordt door en Lions-club. Maar bij de Lion- clubs in Nederland heerst nogal wat conservatisme. Sommige Lions staan afwij zend tegenover de Leo's om dat Leo een gemengde orga nisatie is terwijl de Lions- clubs alleen toegankelijk zijn voor mannen". Toch is Rynlant ontstaan uit een actie van een Haagse Lions-club waar men wel wat zag in de Leo-beweging. Voor dat initiatief bleek zoveel ani mo te bestaan dat er uiteinde lijk twee Leo-clubs van de grond kwamen: Haaglanden en Rynlant. Rynlant, dat on geveer 15 leden telt, Wordt nu gesponsored door Lions- clubs uit Noord wijk en Leid- schendam/V oorschoten. Ron van Eijk somt een aantal acties op waar Rynlant zich mee bezighoudt of heeft be ziggehouden: "We zijn auto's gaan wassen in Leidschen- dam. Dat heeft een bedrag n 9 Het embleem van de Leo-be- weging. d^ e* >r Uv Ron van Eijk. "Leo-clubs niet elitair" van 1000 gulden opgeleverd ten bate van Terre des Hom mes. Via die organisatie heb ben we als Leo-club ook een kind uit de Derde Wereld fi nancieel geadopteerd. Overi gens willen we van dat auto's wassen een vast project ma ken, bijvoorbeeld twee keer per jaar bij één of ander win kelcentrum. Verder helpen we bij collectes voor een goed doel. we organiseren lo terijen, we doen steeds mee aan de Opper Volta-actie in Noordwijk en we hebben ge holpen bij de Paralympics". Onderdak Naast de hulpverlenende 'kar weitjes neemt het bevorde ren van internationale jeugd- contacten een minstens zo belangrijke plaats in bij de Leo-organisatie. Ron van Eijk: "Adressen van Leo- clubs en hun leden over de hele wereld zijn opvraagbaar bij het hoofdkwartier in het Amerikaanse Oakbrook. Leo's wor den geacht elkaar altijd te helpen. Je hebt altijd onder dak als je ergens komt. On langs stonden er in Rotter dam twee Leo's uit India, wa ren met een boot meegeko men. Ze belden ons op en we hebben ze een weekend ver maakt. Zelf brengen we gere geld bezoeken aan Belgische en Duitse Leo's. Nu hebben we weer een uitnodiging ge kregen voor een bezoek aan het Franse Lille. Ter bevordering van de contac ten wordt er elk jaar een Eu ropa-forum georganiseerd. Dit jaar dus in Nederland. Dat was een geweldige klus. We zijn anderhalf jaar bezig geweest met de voorberei ding. Commissies en werk groepen moesten op poten worden gezet en er moest een garantiefonds van 15 000 gul den worden gevormd. Dat laatste is gelukt met steun van de Nederlandse Lions- clubs. Er moest een program ma worden opgesteld deelnemers te vermaken Op zo'n forum worden heel wat ervaringen uitgewisseld over diverse acties Een Franse Leo-club had bijvoorbeeld 1 miljoen francs opgehaald ten bate van kankeronderzoek en in Italië had een Leo-club in een bepaalde streek een schooltje opgericht om het analfabetisme ter plaatse te bestrijden". Etiket Ondanks alle goede bedoelin gen en acties van de Leo's ademt de organisatie bij eer ste kennismaking een wat eli taire sfeer, in de hand ge werkt door de regel dat niet 'zomaar' iedereen lid kan worden van een Leo-club. Ron van Eijk. bevreesd voor een elitair etiket, verduide lijkt de regel "Een eventueel Leo-lid moet worden voorge dragen door één van de leden van de club Een voordracht wil nog niet zeggen dat men wordt aangenomen. Een ad- spirant-lid kan twee vergade ringen bijwonen. Als geen van de andere leden dan be zwaren heeft wordt zo ie mand aangenomen Dit sys teem lijkt elitair, lijkt op een vorm van ballotage, maar het is noodzakelijk om er voor te zorgen c^at de sfeer in een Leo-club goed blijft. Die goe de sfeer is nodig omdat men zich gezamenlijk moet willen en kunnen inzetten voor een goed doel. Als er dan binnen een club mensen zijn die een hekel aan elkaar hebben dan komt een gezamenlijke aanpak m gevaar Degene die een lid voordraagt heeft daar om een grote verantwoorde lijkheid. In de praktijk is het overigens nog niet voorgeko men dat iemand is gewei gerd". Liever dan uitbreiding van be staande clubs ziet de Leo-be weging in Nederland het stichten van nieuwe clubs. Voor de oprichting van een nieuwe club zijn wel mini maal 10 leden nodig. Het ini tiatief tot de oprichting kan uitgaan van een bestaande Leo-club, een Lions-club of van jongeren zelf Bij de Leo- bcweging in Nederland hoopt men dat het Europa-fo rum in Veldhoven een posi tief effect heeft op uitbrei ding van het aantal Leo-clubs want met een aantal van 4 clubs slaat Nederland inter nationaal gezien in dit 'servi ce-wereldje' vooralsnog een mager figuur. Start zaalvoetbalcompetitie LEIDEN - Het voorstel, dat de spelregelcommissie bij de laatst gehouden vergadering van de Al gemene commissie zaalvoetbal deed. heeft het dan toch gehaald. Dit houdt in dat met het seizoen 1981-1982 de zogenaamde 10 meterlijn als schietlijn komt te vervallen. Het zal voor de meeste teams dan ook even wennen zijn bij de start van de competitie, op 7 september.Temeer omdat de Wielerzege van Teeuwen VOORBURG - "Het zat erin. ik voel me momenteel in topvorm." Aldus Karei Teeuwen gister avond na zijn zege in de ronde van Voorburg. De wielrenner uit De Zilk zette in Voorburg de koers grotendeels naar zijn hand. Op het juiste moment sprong Teeuwen naar de vluchters Schuurman en Oussoren toe. en had daarbij het voordeel dat zijn Engelse ploeggenoot Wellington in zijn wiel mee naar de kop wist te rijden. Zelfs de rappe Jouvenaar had geen verweer tegen de "12" van Teeu wen. Met de leidersprijs reeds op zak won de Zilker overtuigend, zijn derde seizoenzege een feit Axel Hermans klasseerde zich in de pelotonspurt als tweede, waarmee hij-de achtste prijs voor zich opeiste Noordwijker Schal- kers werd 11de. Ron Kok uit Rijnsaterswoude 14de en Alex Jansen 15de. spelers weinig of helemaal geen ervaring hebben kunnen opdoen met de nieuwe spelregel, nu de veldvoetbalverenigingen een overladen programma aan oefen wedstrijden hebben af te werken. Bij de teams die uitko men in de Interregionale compe titie was coach Hennie van Put ten van Tegelhandel nog niet zo erg tevreden over de nieuwe re gel. Hij verwacht, dat vooral de mindere ploegen in alle standen gaan schieten. De andere clubs uit de Leidse regio kijken ook met gemengde gevoelens tegen de nieuwe regel aan. De reacties van de bestuurders wa ren dan ook meestal. "Wij heb ben niet kunnen oefenen, maar er zullen zeker meer doelpunten gaan vallen". Het team van de De Tegelhandel is overigens met Koos Bekooy (ex Koosjardin) aanvallend zeker sterker gewor den. Bij Koosjardin hebben zich wat verrassende veranderingen voorgedaan. Niet alleen Bekooy vertrok, maar ook Wim Visser- (VI) Peter Gijsman (FV Snoekie) en Gerrie Nagtegeller (LFC) ver anderden van club. Piet Gubler, die bij de ex-kampioen als coach zal gaan optreden, kan ook een aantal nieuwe spelers begroeten. De meest opvallend© zijn: Ton Kamphues en Jan van Duyn (beide van de Taverne), Wim Kemping (Van Duuren) en Sjaak Matters (EKL). Het Rijnsburgse Glasbergen onderging ook al een flinke aderlating. Ge Perfors ver trok naar Van der Plas; John Ma- nuputtv ging naar Noordwijk terwijl goalie Cees Star zijn zaal schoenen in de wilgen hing. Mar tin Toet en Henk Postma zijn de nieuwe aanwinsten. Vice lands kampioen De Engel zag Jack van Ruiten terugkeren naar zijn oude club Van Gerven. Hennie Zoet en Ko Berrevoets komen de Lis- sese gelederen versterken. De strijd in de hoofdklasse, die vorig seizoen een soort recreatie-afde ling dreigde te worden, krijgt waarschijndelijk een nieuwe in jectie. UVS en Noordwijk heb ben zich door het overnemen van de Taverne en MJBS duidelijk aangediend als titelkandidaat. Sa.7T.fv? met Van der Plas. dat het vorig seizoen net de boot miste, behoren die ploegen tot de favo rieten. Noordwijk'kan putten uit een brede selcktie met o.a. Cees vd Wiel. Ruud Broring. Jan Wil lem Bogers. Gerard Tio. en Timo Gerlof. UVS zag Ron Bekooy naar Grovo vertrekken en krijgt Hans van Eygen terug van De Taverne terug. Bij de overige hoofdklasseclubs geen al te schokkende dingen Ben Heems kerk (de Taverne) en Ben van Weerlee (de Tegelhandel) gaan naar EKL Boys, terwijl Landwer de spelers Fred Arroyo (I?AX), Jan Schoen (dc Engel) cn Jos Wittcman (MJBS) verwelkomde. Het seizoen begint morgen met de vooruit geschoven wedstrijd Tegelhandel—Zavio Breskens. om de Landelijke Zaalvoetbalbe ker. Deze kwartfinale wordt ge speeld in Sporthal Cleynduin te Katwijk.aanvang 21 uur. Vijf da gen later barst de competitie pas echt los. WIM VAN DUIVENBODE Steve Ovett: snel LONDEN (ANP) - Steve Ovett. die afgelopen vrijdag in Brussel zijn wereldrecord op de mijl kwijtraakte aan landgenoot Se bastian Coe, heeft gisteren in Londen in de interlandwedstrijd Groot-Brittannie - Engeland - Zwitserland de 800 meter gewon nen in 1 minuut en 46 40 secon den. Voor Ovett was het de laat ste voorbereiding op de strijd om de wereldbeker in Rome. waar hij met Coe in de ploeg van Euro pa uitkomt. Over het algemeen werden in de dnelandenwedstrijd geen opval lende prestaties geleverd Polen won de 4 x 100 meter in 39.21 se conden en de Pool Wesolowski noteerde 8.27.85 op de 3000 me ter steeple chase In de invitatie- nummers. die tijdens de wed strijd op de baan van Crystal Pa lace werden gehouden, lag het peil aanmerkelijk hoger Elly van Hulst (Olympia 48) heeft tijdens internationale atletiek wedstrijden in Luxemburg stad de 1500 meter voor dames ge wonnen. De Nederlandse kam pioene op de 800 en 1500 meter zegevierde in een tgd van 4 mi nuten en 08.86 seconden. Zij was daarmee opnieuw ruim een se conde sneller, dan afgelopen vrij dagavond bij de IVO van Dam me memorial in Brussel, waar zij haar persoonlijk record op 4.09.88 bracht. In Luxemburg versloeg Elly van Hulst dne Amerikaanse loop sters. Leanne Warren (4 09.32). Cindy Bremscr (4 <>9 58*en Cher- ne Hanson (4.10.10) die in deze volgorde als tweede, derde en vierde over de eindstreep kwa- V< <<<<<<1<<<<3<3<3<1<3<3<3<3< V A Kwartfinale Landelijke Zaalvoetbalbeker Woensdagavond 2 september „DETEGELHANDEL" tegen „ZAVIO BRESKENS" Sporthal Cleynduin Katwijk Aanvang 21.00 uur. Bloemistenlaan 51 2313 BB Leiden, tel 071 14 32 46 A A A A A t>A Daly ontbreekt in selectie van Ierland DUBLIN (ANP) - De Ierse bondscoach Eion Hand heeft gisteren de liM Ui EIM Iers gepubliceerd voor de in terlandwedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal tegen Neder land op woensdag 9 septem ber in Rotterdam. In de lelectk Mitel km de na men .m Ouh Dolj U s en try City», die is geschorst en Muk Walsh. d«- aanvaller van FC Porto, die is gebles seerd. De 22 voorlopigen van hand zijn: McDonagh (Bolton W), Bonner (Celtic), Peyton (Fulham). Lawrenson (Liverpool), De- vine Arsenali. O'Leary (Ar- si-n.iii. (Totten ham). Langan (Birming ham). Moran (Manchester l'nited). anderson (Preston), Martin (Newcastle), Whrlan (Liverpool), Grealish (Brigh ton). Brady (Juventus). Gri mes (Manchester United), Wassock (Queens Park Ran gers), Stapleton (Manchester United), Robinson (Brigh ton!. Ryan (Brighton). O'Cal- laghan (Ipswich Town). Gi- veha (New hotel1 ea Heigh* way (Minnesota Kickers». Bondscoach Guy Thijs van BelfM lu-eft de eelei Ue oveneens gekozen voor kwa lificatie-interland volgende week OTOMOdOg tegen Frankrijk. Doel: Jcan-.Marie PfafT (Beve- ren), Michel Preud'homme (Standard Luik) en jacques Munaron (Anderlecht) a< hter Hon k Boei ko Btvo rem. Dirk de Vriese en Mi chel de Wolf (RW'DMl. Wal ter Mceuws en Eric Gerets (Standard Luik). Luc en Mare Mi lier amps (Ware- genii. cn Michel Rcnquin (Anderlecht) midden: Ludo Coeck (Ander lecht). Raymond Mommens en Rene Verheyen (Lokeren), Rene Vandereycken (Ge nu. ii. u lllHed i.ui Moor (Be» voor: Jan Ceulemans en W'llly Wellens (Club Bruggei. Al- bert Cluytens en Frank Ver- cauterrn iAnderlecht!. Kr uin Vandenbergh (Lirrse SK>, Alexander C'zernialyns- ki (FC Antuerp).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11