Aanslag 'treft' ook PL Toch gesprek tussen Arafat en Cheysson Afghaans plan valt goed Zendtijd Walesa moet Polen rust bezorgen Trudeau: verbod Bom in Weense synagoge: twee doden Akkoord VS-Saoedies over radarvliegtuig Ier valt portret Diana aan Moskou bereid tot temgtrekking troepen 'Eenzijdig ontwapenen heilloos'" Bom in hotel op kernproeven MAANDAG 31 AUGUSTUS 1981 BUITENLAND PAGINA 9 WARSCHAU (DPA/UPI/AFP) - In dc toestand in Polen is dit weekeinde een lichte ontspan ning gekomen nadat de regering en de vakbeweging Solidariteit i het eens waren geworden over j een deel van de verslaggeving in- I zake het congres van solidariteit dat zaterdag in Gdansk begint. Na acht uur moeizaam overleg kwam men overeen dat morgen avond Lech Walesa en andere lei ders van Solidariteit een half uur de beschikking krijgen over ra dio en televisie, waarna op vrij dag nog zo'n uitzending volgt over een persconferentie die de onafhankelijke vakcentrale aan de vooravond van haar congres houdt. Over de berichtgeving tij dens het congres praten de twee partijen vandaag verder. Het voornaamste geschilpunt betreft de vraag onder wiens verant woording deze berichten worden uitgezonden. Wat de uitzendin gen van morgen en vrijdag be treft is bepaald dat de staat daar voor verantwoordelijk zal zijn. Solidariteit heeft zich herhaalde lijk erover beklaagd dat zij on voldoende in de media aan bod komt en zich niet kan verweren tegen veel kritiek die volgens haar niet terecht is. Een ander punt dat tot verminde ring van de spanning kan bijdra gen, is de bereidverklaring van de Poolse regering tot herope ning van de dossiers van dege nen die naar aanleiding van de arbeidsonlusten in 1976 te ra- dom, op 100 km ten zuiden van Warschau, zijn veroordeeld. Soli dariteit streeft reeds lang naar een rehabilitatie van deze slachtoffers van de gebeurtenis sen van juni 1976". In Gdansk kwamen naar schatting 40.000 mensen bijeen om te her denken dat 42 jaar geleden de tweede wereldoorlog begon met de Duitse invasie in Polen. Plaats van samenkomst was de "Westerplatte" waar destijds 200 Poolse militairen een week stand hielden tegen de Duitsers die vanuit zee werden gesteund door het slagschip 'Schleswig Hol- stein'. Ma een mis zegende de rooms-ka- tholieke bisschop Leslaw Kacz- marek een reusachtige rood-wit- te vlag van Solidariteit, ter herin nering aan het feit dat de vakcen trale op 31 augustus van het vo rig jaar erkenning kreeg van de Poolse autoriteiten. Lech Walesa was aanwezig, maar voerde niet het woord omdat hij zich ziek voelde. Voor de mis was een drie meter hoog betonnen kruis geplaatst voor een tank die als symbool dient van de strijd op de Wester platte. Een eerder geplaats kruis was in 1962 door de autoriteiten verwijderd. Naar bisschop Kacz- marak zei, was dit destijds ge beurd zonder toestemming van "het volk en de kerk". Stanlislaw Jarosz. de leider van de bond van havenarbeiders van Solidariteit die namens Walesa sprak, maak te van de gelegenheid gebruik om nog eens te pleiten voor toe gang tot de media. Een viering van de eerse verjaar dag van Solidariteit in Gdansk in eigen kring werd afgelast, zowel wegens dc ziekte van Walesa als wegens het feit dat slechts 30 van de 700 uitgenodigde gasten wa ren komen opdagen. Volgens functionarissen was deze teleur stellende gang van zaken een ge volg van een gebrekkige organi satie. Intussen gelden vanaf vandaag aanzienlijk hogere prijzen voor brood en ander graanprodukten. BEIROET-WENEN (GPD) - De aanslag op een synagoge in Wenen, waarbij zaterdag twee mensen werden gedood en nog eens twintig gewond raakten, is fel veroordeeld door zowel de Arabische Liga als door de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. De Liga-secretaris-generaal Clibi verklaarde dat „respect voor gebedshuizen van alle reli gies ter wereld een integraal deel vormt van de Arabische tradities en waarden en dat de aanslag in Wenen een op zettelijk fout beeld geeft van de strijd van het Palestijnse volk". Nog voordat bekend werd dat een van de terroristen in Wenen claimde lid te zijn van de pro- Syrische Palestijnse „Al Asifa"- groepering, maakte de PLO in Beiroet bekend niets met deze „lafhartige en misdadige aan slag" te maken te hebben. „De PLO respecteert alle religies, in clusief het judaisme. Wij strijden niet tegen de joden, maar tegen het zionisme. Het zijn de zionis ten die geen onderscheid willen maken tussen jodendom als reli gie en het zionisme dat als politie ke beweging vorm heeft gekre gen in de staat Israël, een proces dat ten koste is gegaan van de meest wezenlijke rechten van het Palestijnse volk", aldus PLO- woordvoerd ers. Israël beschouwt de aanslag in We nen als „een schending van het bestand" dat sinds 24 juli in Zuid- Libanon van kracht is. De Pale- stijnen verwerpen deze claim: „Israël heeft, ondanks de feitelij ke situatie die het tegendeel be wijst, altijd ontkend dat de PLO partij is bij het huidige staakt-het- vuren. Maar als een Palestijnse splintergroep of wie dan ook een terreurdaad pleegt, dan ineens is de PLO wel „partij" voor Israë- 1". De PLO-taktiek, met name die van de gematigde hoofdstroom Fa tah, is al jaren niet meer gericht op terreurdaden zoals deze laat ste in Wenen of bijvoorbeeld met vliegtuigkapingen, maar op ac ties in Israël zelf. Aangenomen wordt dat de aanslag op de syna goge in Wenen het werk was van Abu Nidal (alias Mohammed Sa- bri al-Binna), een uiterst linkse Palestijnse splintergroep die er alles aan gelegen is om Fatah's goede relaties met de Oostenrijk se bondskanselier Kreisky te ver zieken en om de PLO in het alge meen zwart te maken. De Abu Nidal-groep is fel tegen Fa tah's (Arafat) „gematigde strate gie" die gericht is op het stichten van een Palestijnse ministaat op de westelijke Jordaanoever en Gazastrook, en op het verkrijgen van internationale diplomatieke erkenning van de PLO door Eu ropa en het Westen in het alge meen, om dit doel te bereiken. Abu Nidal daarentegen be schouwd gematigde Arabische re gimes (zoals bijvoorbeeld Jorda nië en Saoedi-Arabië) als even grote tegenstanders als Israël zelf. Alleen een pan-Arabische re volutie kan Palestina bevrijden, is Abu Nidals ideologie. Voor hem is Fatah veel te „rechts". Bij de aanslag op de centrale syna goge in Wenen werden twee men sen gedood, waaronder een vrouw die zich over een baby in een kinderwagen wierp, die in de vuurlijn van de terroristen stond. Twintig mensen, min of meer zwaar gewond onder wie vier kin deren, verblijven nog in verschil lende ziekenhuizen. De twee ter roristen zijn onmiddellijk na de aanslag gearresteerd. In de loop van zaterdagmiddag en zondag zijn nog acht mogelijke mede plichtigen aangehouden. Als gevolg van de aanvallen die na de aanslag in de Israëlische pers op Bondskanselier Kreisky zijn gedaan is de Israëlische ambassa deur in Wenen, Yissakhar Ben- Yaacov, gistermiddag op het Oos tenrijkse ministerie van buiten landse zaken ontboden. De Israë lische ambassadeur ontkende dat de Israëlische regering de Oos tenrijkse Bondskanselier offi cieel de schuld heeft gegeven voor de aanslag. Kreisky verklaarde vanuit zijn vakantieoord dat het hem een zorg is wat er in de Israëlische pers waarin hij verantwoordelijk wordt gesteld voor de aanslag, die wordt beschreven als een di rect gevolg van zijn pro- Palestijns beleid, over hem en zijn sympathie voor de PLO wordt gezegd. „Ik ben van me ning dat deze hele terroristenac tie opgezet is om de PLO in dis krediet te brengen", aldus Kreis ky. WENEN - Twee meisjes troosten een oude vrouw die bij de aanslag op de synagoge in de Oostenrijkse hoofdstad gewond raakte. Drie Arabische terroristen wierpen zaterdag enkele handgranaten naar het gebouw. Bij de aanslag werden twee mensen gedood en vieler er twintig gewonden. NEW YORK (DPA/Reuter/UPI) - Saoedi-Arabië is akkoord gegaan met een viertal voorwaarden waaronder de Verenigde Staten vijf radarver kenningsvliegtuigen van het type Awac zullen leveren. Dit meldde van daag het Amerikaanse weekblad "Newsweek". De desbetreffende af spraak is in het geheim gesloten en is niet op schrift gesteld, waardoor de kans bestaat dat de VS en Saoedie-Arabië er zich niets van zullen aantrekken, aldus het blad. Na zeven maanden onderhandelen zijn de twee landen het eens gewor den over de volgende vier voorwaarden: - Amerikaanse deskundigen zullen geplaatst worden op Saoedische grondstations om een oogje te houden op het door de Awacs verzamel de informatie. Saoedi-Arabië zal die informatie zonder instemming van de VS niet aan andere landen doorgeven. - De Saoediërs zullen geen vluchten uitvoeren boven landen die aan Is raël grenzen. - De voor het Arabische land bestemde toestellen zullen niet worden uitgerust met enige van de moderne computers en codeerapparatuur die nodig zijn voor het begeleiden van gevechtsvliegtuigen naar doelen. - Saoedi-Arabië zal strenge veiligheidsmaatregelen nemen, onder meer een strenge selectie van rekruten en een verbod op het aanstellen van burgers uit Derde-Wereldlanden bij het project. Volgens een niet nader genoemde Amerikaanse functionaris zullen de VS de Awacs terughalen als Saoedi-Arabië zich niet aan de afspraak houdt. De verkoop van vijf van deze zeer moderne vliegende radarsta tions maakt deel uit van de Amerikaanse levering van militair materieel ter waarde van ruim twintig miljard dollar aan het Arabisch koninkrijk. De overeenkomst, waartegen Israël zich fel verzet, zal op 9 september door president Reagan aan het congres voor goedkeuring worden voor gedragen. Volgens "Newsweek" overweegt de Amerikaanse regering Israël ter compensatie een spionagesatelliet aan te bieden. Behalve tegen de kos ten ziet de regering ook op tegen het risico dat de Russen een van hun bevriende landen in het Midden-Oosten een dergelijke satelliet aanbie den. LONDEN (UPI/Reuter) - Een man met een mes heeft zater dag in de national Gallery in Londen een portret van Dia na, prinses van Wales, be schadigd. Het portret van 1.20 bij 1.80 me ter werd op 23 juli onthuld, zes dagen voor het huwelijk van lady Diana Spencer met de prins van Wales. Het is na de aanslag weggehaald. Vol gens een ooggetuige werd het deel van het schilderij dat de prinses, zittend in een broek- pak. afbeeld, niet geraakt. De dader sneed in het doek rondom het figuur van de prinses en probeerde een deel ervan weg te trekken. Volgens Scotland Yard waren de koninklijke familie en de prins en prinses van Wales door het voorval "volledig ondersteboven" Het motief voor het vandalisme is nog niet duidelijk. Het por tret van prinses Diana is ge raakt door Brian Organ en is ongeveer 10.000 pond ster ling waard. De Nationaal Gal lery was de opdrachtgever. Het ernaast hangende portret van prins Charles is eveneens uit voorzorg weggenomen. De student is de 22-jarige Paul Salmon uit Belfast in Noord- Ierland, geboren op Malta. de Franse minister van bui tenlandse zaken, Claude Cheysson. en de voorzitter van de uitvoerende raad van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. Jasser Arafat, toch nog in Beiroet plaatsge vonden. Cheysson, op een rondreis door Jordanië. Liba non en Syrië, ontmoette Ara fat in de woning van de Liba nese premier Shafiq al Waz- zan. alvorens naar Damascus af te reizen waar hij bespre kingen voert met Syrische lei ders. Tot twee uur voor Cheyssons vertrek naar Damascus waren de Palestijnen ervan over tuigd dat de ontmoeting Cheysson-Arafat niet zou doorgaan. Vanaf het begin is er meningsverschil geweest tussen Frankrijk en de PLO over waar de ontmoeting zou moeten plaatsvinden. De PLO stelde Arafats hoofd kwartier in Beiroet voor. Pa rijs de residentie van de Fran se ambassadeur in Libano- Vroeger was dat allemaal niet zo'n probleem: in 1974 ont moette de toenmalige Franse minister van buitenlandse za ken, De Sauvangarde, Arafat in het PLO-hoofdkwartier in Beiroet, en ook andere staats hoofden, ministers en parle mentariërs (ook uit het Wes ten) worden altijd door Arafat m zijn hoofdkwartier ontvan gen. zonder dat daarmee Ara fats gesprekspartner s de PLO als „enige wettige verte genwoordiger van het Pale stijnse volk" erkenden. Want daar ging het om: in Pale stijnse kringen werd het aan de macht komen van de „pro- Israëlische" Mitterrand in Frankrijk met gemengde ge voelens begroet, en nu Cheys son publiekelijk heeft ver klaard de PLO als „een repre sentant van de Palestijnen" te beschouwen (daarmee de unieke en legale representati viteit van de PLO in twijfel trekkend), voelden de Pale stijnen zich als het ware ge dwongen om te staan op een Cheysson-Arafat ontmoeting in het PLO-hoofdkwartier, en niet in de Franse ambassa de. Als extra-argumenten voerden de Palestijnen aan dat zij niet konden accepteren dat na de toenemende internationale erkenning van de PLO de laatste jaren, nu ineens - nota bene zeven jaar na de ontmoe ting Arafat-De Sauvangarde in het PLO-hoofdkwartier - Cheysson Arafat niet wenste te ontmoeten in dat zelfde hoofdkwartier. Daarnaast zou acceptatie van de Franse am bassade voor de ontmoeting Cheysson-Arafat een prece dent geschapen hebben, me nen de Palestijnen. Nee. het ging de Palestijnen er bij de huidige ruzie niet zo zeer om een Franse erkenning van de PLO af te dwingen, maar om Parijs de gelegen heid te geven te „bewijzen" dat de nieuwe Franse politiek onder Mitterand en Cheysson ten opzicnte van de PLO niet veranderd was Maar nu de ontmoeting Cheysson-Arafat toch heeft plaatsgevonden, betekent dat niet dat alle Pa lestijnse reserves ten aanzien van Franknjks Midden- Oostenpolitiek ineens zyn weggenomen. In PLO-knngen vermoedt men dat Cheysson op het allerlaat ste moment kennelijk meer waarde hechtte aan het feit dat zijn ontmoeting met Ara fat doorgang zou vinden - bij een niet-ontmoeting zouden Franknjks relaties met dc Pa lestijnen en met de Arabische wereld op z'n minst „ver stoord" zijn geraakt - dan aan zuiver symbolische overwe gingen over de plaats van de ontmoeting Hetzelfde geldt voor Arafat, want ook hij heeft water in de wijn moeten doen omdat hij de ontmoe ting met Cheysson erg wen ste. bij voorkeur in zijn hoofd kwartier, en toen dit niet haal baar bleek, op „neutrale grond" In dit geval in de wo ning van Libanons premier Al Wazzan (een man die bekend staat om zijn Palestijnse sym pathieën), in ieder geval niet in de Franse ambassade want dat zou een te veel toegeven hebben betekend aan. in Pa lestijnse ogen, onredelijke Franse eisen van zuiver for mele aard. RIENKO WILTON MOSKOU (AFP/Reuter AP) - De Sowjet-Unie heeft gisteren be loofd haar troepen uit Afghanis tan terug te trekken als de buur landen Iran en Pakistan de jong ste voorstellen aanvaarden die het regime in Kaboel vorige week heeft gedaan. De Afghaanse president Karmal stelde vorige week voor overleg te beginnen met Iran en Pakistan om met deze landen een oplos sing te zoeken voor de Afghaan se crisis. De jongste voorstellen wijken verder nauwelijks af van wat Afghanistan op 14 mei 1980 voorstelde. Het Russische partijblad Prawda zei gisteren dat de Afghaanse voorstellen kunnen leiden tot een algehele politieke oplossing als Iran en Pakistan de Afghaan se eis aanvaarden 'dat zij de ge wapende inmenging in Afghaan se zaken bëeindigen'. Als dat ge beurt zouden de redenen voor het Afghaanse verzoek om aan wezigheid van een beperkte Rus sische troepenmacht verdwenen zijn. Er zouden dan voorwaarden zijn geschapen voor de terug trekking van Russische troepen uit Afghanistan en de crisis die nu in zuid-west-Aiè heerst door het imperialisme zou dan geëli mineerd zijn, aldus de Prawda. Het belangrijskte nieuwe element in de Afghaanse voorstellen is de Afghaanse bereidheid om geza menlijke gesprekken te houden met Iran en Pakistan. Tevoren wilde Kaboel alleen afzonderlij ke gesprekken met beide landen. Noch Pakistan noch Iran hebben belangstelling getoond voor de nieuwste voorstellen uit Kaboel. Intussen zou de Afghaanse presi dent Barak Karmal gisteren een nieuwe voorwaarde toegevoegd hebben aan zijn jongste aanbod voor onderhandelingen met Pa kistan en Iran. In een vraaggesprek met het Russi sche persbureau Tass in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel zou Karmal gezegd hebben da ton- derhandclingen met deze lan den, bijgewoond door een vegte- genwoordiger van de Verenigde Naties, alleen zou kunnen begin nen "als de inmenging in de Af ghaanse interne zaken ophoudt". Schmidt hekelt vredesdemonstranten nn BONN'HAMBURG (DPA/UPI) - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft zich gisteren uitgesproken tegen het streven naar eenzijdige terugdringing van de bcwape ning door delen van de vredesbe weging, die hij een „instrument" van de Sowjet-Unie noemde. In diverse Westduitse steden werd in het weekeinde door duizen den mensen gedemonstreerd te gen meer bewapening en voor het behouden van de vrede in PARIJS (AFP) - Bii een ontDlof- -®- A PARIJS (AFP) - Bij een ontplof fing die zich zaterdagavond te gen tien uur heeft voorgedaan in hotel Intercontinental in het cen trum van Parijs zijn veertien mensen gewond en in een zie kenhuis opgenomen. Volgens ooggetuigen werd een bom gegooid in een zaal op de begane grond van het hotel. Een groot aantal glazen wanden, vooral in het restaurant, werden door de luchtdruk verbrijzeld. Het sjieke hotel ziet uit op de Jar- dins des Tuileries, tussen het Louvre en de Place de la Concor de. OTTAWA (UPI) - De Canadese premier Pierre Trudeau hoeft op geroepen tot een veelomvattend verbod op kernproeven als on derdeel van een uit vier punten bestaande strategie in een her nieuwde poging de kernwapen- wedloop te stoppen In boodschap aan de 31e Pugwash- conferentie die in Canada wordt gehouden, somt Trudeau als an dere punten van de Strategie op - een verbod op proefvluchten voor voertuigen die strategische wa pens vervoeren, - een verbod op de produktie var. splijtmatenaal voor kernwapens. - een vermindering van de uitga ven voor de ontwikkeling van nieuwe nucleaire wapensyste- De kernwapenwedloop moet een halt worden toegeroepen en er moet een nieuw evenwicht wor den gezocht op een veel lager ni veau, aldus Trudeau. Hij hoopt ook dat de Salt-onderhandclin- gen tussen de Verenigde Staten cn de Sowjet Unie hervat zullen worden. Europa. De kroon spande West- Berlijn, waar volgens de politie naar schatting niet minder dan ruim 60.000 mensen deelnamen .Mn -•■•ii vredesconcert De leider van de christendemocratische CDU. Helmut Kohl, sprak zich gisteren evenals Schmidt tegen de eenzijdigheid cn voor een rea listisch veiligheidsbeleid uit. Zij spraken beiden in interviews voor de televisie. Schmidt zei. dat verscheidene on dertekenaars van het Appel van Krefeld lid van de communisti sche partij zijn. Dit appel is een vredesinitiatief van politici en personen uit de wetenschappelij ke en kerkelijke wereld in de vorm van een petitie aan Bonn om niet in te stemmen met de plaat.Ning van mruwo kernwa pens in West-Europa. „Ik hoef alleen maar naar de tekst van dit appel te kijken, dat dui delijk gericht is tegen de NAVO en tegen de politiek van de rege ring". zo zei de bondskanselier. „Er is geen woord van kritiek op de Sowjet-Unie Vrede krijgt men niet door zichzelf weerloos te maken tegenover de bewapening of bedreiging VU) een ander", zo zei Schmidt Met deB uitspraken riskeert de bondskanselier wel een nieuwe controverse binnen zijn sociaal democratische SPD. die samen met de liberale FDP de regering vormt. De Sowjet-Unie heeft bondskanse lier Helmut Schmidt van West- Duitsland zaterdag een „dubbel zinnige houding" in bewape ningsvraagstukken verweten Schmidt stelt volgens het blad Iz vestia militair evenwicht in Eu ropa vast maar is niettemin on der voorwaarden bereid het Amerikaanse neutronenwapen op Westduits grondgebied toe te laten. Bonn moet beseffen, aldus de Iz- vestia. dat de Sowjet-Unie geen verstoring van het evenwicht toelaat De koers van de Verenig de Staten, die dc Sowjet-Unie militair de baas willen zijn, be dreigt in eerste aanleg die lan den, die door het Pentagon wor den gezien als steunpunten. Volgens de Izvestia wil Schmidt met zijn dubbelzinnige houding zowel het Westduitse volk en zijn partij als zijn Amerikaanse bond genoot behagen. Bom ontploft KARLSRUHE (AP) - Vlakbij het hooggerechtshof in Karlsruhe is zaterdag een bom ontploft die in een vuilnisvat was verborgen, zo heeft de politie meegedeeld De bom ontplofte kort voor mid dernacht in een park bij het ge rechtsgebouw. maar de schade is beperkt gebleven Het is nog niet bekend wie de bom heeft ge plaatst en waarom.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9