Matrogoth: vrijheid in plaats van geld "We zijn steeds op zoek naar nieuwe vormen" Mors heeft nieuw speeltuingebouw Theater met eigen richting Nu bommelding in bioscoop MAANDAG 31 AUGUSTUS 1981 LEIDEN - Wat eens een bolwerk van militaire discipline, tucht ep orde was, het voormalige marinecomplex aan het Noórdeinde, is nu een vluchtoord voor allerlei 'vrij heidsstrijders'. In het tot Paleis omgedoopte complex huizen verschillende progressieve instanties, zoals de Rechtswinkel en het vormingscentrum Troef, die zich inzetten voor de 'onderliggende groep' in deze maat schappij. De 'verwording' van de voormalige marine burcht wordt echter compleet gemaakt doordat hij ook huisvesting biedt aan de theater-beweging Matrogoth. Een stelletje 'mafkezen' die zich van niets en niemand wat aantrekken en volstrekt hun eigen weg zoeken in deze consumptiemaatschappij. Een weg waarop zij door hun omgeving verbaasd worden nagestaard en nagewe zen. Een paar leden van Matrogoth wo nen in het Paleis, in zelfgemaak te 'huisjes'. Een van hen, de 22- jarige voormalige Amsterdam mer Ron Peperkamp legt uit wat Matrogoth bezielt. Het gesprek heeft plaats in de kantine van de ze beweging. Een muf hokje met twee stoelen, een tafel, een soort aanrecht en een kast. Op het pla fond staat een kreet die aan dui delijkheid niets te wensen over laat. "Dit is het plafond en niet de vloer", staat er geschreven. Duidelijkheid is het doel waar Matrogoth naar streeft. Aan de muur hangen drie stukken papier waarop in felle kleuren enkele tafereeltjes worden uitge beeld. Een heeft de titel 'ziek' meegekregen, de tweede 'pijn' en de derde heet 'de stervende vlam'. Terwijl Ron aan een lange monoloog begint staat een van de Engelse Matrogoth-leden aan het aanrecht met een onstellende grote homp deeg te worstelen. Bestaansminimum "Brood maken we namelijk zelf', legt Ron uit. "Niet omdat we dat zo romantisch vinden maar ge woon uit pure noodzaak. Wij le ven op een bestaansminimum dat niemand voor mogelijk houdt. We hebben geen baan en we hebben geen uitkering. Ik leef van vijftien tot twintig gul den per week. Aan eten geef ik zo'n twaalf gulden uit en van de rest koop ik eens een pakkie shag of een biertje" Woensdag- tot en met zondag avond brengt Matrogoth in Het Paleis, Noordeinde 2a, 'De Voorstelling'. De aanvang is om 20.30 uur. Het stuk duurt ongeveer anderhalf uur en de toegang bedraagt vijf gulden. Voorafgaande aan 'De voor stelling' wordt elke dag een 'reclame-processie' in de Haarlemmerstraat gehouden. Ook voor het uitvoeren van pro- dukties moet elk dubbeltje een aantal keren worden omge draaid. Ron Peperkamp: "Willen we een bepaalde produktie bren gen dan moeten we eerst een tijdje via een uitzendbureau in een fabriek werken. Wij zijn op een hele professionele manier met theater bezig maar we kun nen ons niet op een professionele manier ontwikkelen want daar hebben we geen geld voor. We moeten soms halverwege een stuk stoppen omdat het geld op is. Dan gaan we weer een tijdje aan de lopende band staan of De vrijheid die de 'full-prof Matro goth-leden hebben wordt dus duur betaald. Ron Peperkamp leeft van dag tot dag. "Elke dag is er wel een moment waarop ik me afvraag waar ik mee bezig ben en hoe ik nu in vredesnaam de vol gende dag weer rond moet ko men. Toch ben ik gelukkig met deze manier van leven. Sommige van mijn vroegere klasgenoten van het atheneum hebben nu een goeie baan. Zij hebben hun draai gevonden. Zij hebben geld. Ik heb m'n vrijheid. Ik zou natuur lijk best bij een of ander gesubsi dieerd toneelgezelschap terecht kunnen maar daar begin ik niet aan. Ik wil niet gestuurd worden. Ik wil zelf m'n eigen richting be palen. Ik wil geen concessies doen. Zo van: ik ga eerst op de commerciële toer om geld te ver dienen en als ik geld heb dan ga ik pas doen wat ik eigenlijk werkelijk wil. Dat is hypocriet" Toneelclubje Matrogoth ("Zomaar een naam ge prikt uit de Griekse mythologie omdat het wel aardig klonk") is jaren geleden ontstaan in het brein van Leidenaar Frank Bar- bee. Deze begon op school een toneelclubje dat al snel uitgroei de. Voor Barbee werd het kiezen tussen toneel en school. Het werd toneel. Barbee pakte z'n biezen en verdween naar het bui tenland. Op 16-jange leeftijd sloot hij zich aan bij een Engelse experimentele toneelgroep. Ron Peperkamp kwam drie jaar geleden via het Amsterdamse Dogtroep bij Matrogoth terecht. Iemand van Dogtroep gaf bewe- gingsleseen bij Matrogoth en bracht Peperkamp in contact met Barbee. "En toen is de zaak flink aan het rollen geraakt", weet Peperkamp. "Matrogoth is een beweging", zegt Peperkamp. "Er wordt niet al leen theater gemaakt, maar on der de noemer Matrogoth wordt bijvoorbeeld ook gebeeldhouwd, muziek gemaakt, gefilmd, gefo tografeerd en geschilderd. We vormen een stichting met een be stuur pro forma. Bestuursleden bemoeien zich nauwelijks met ons. Ze komen af en toe alleen naar voorstellingen om te kijken welke weg we opgaan". "Dat weten we eigenlijk zeil nooit, welke weg we opgaan. We zijn steeds weer aan het zoeken naar nieuwe vormen van theater Voor sommigen hele vreemde vormen, maar het is natuurlijk maar net watje gewend bent. We vragen ons voortdurend af tot hoever we kunnen gaan zonder moraliserend te worden of open deuren in te trappen. We zijn op dit moment bezig om het publiek iets duidelijk te maken door hen een plaatje te laten zien. Gewoon een plaatje uit een boek of een Barry Assender, een van de Engelse Matrogoth- leden, in een expressionistische houding in een uitgebrand fabriekspand in de Mors. Een fabriekspand dat een inspiratiebron u voor dit experimentele theater-gezelschap. Foto Jan Holvast). plaatje van levende r fereeltjes die heel sterk spreken. Iets uitdrukken. 'De Voorstel ling' probeert onder meer het on vermogen om echt menselijk contact te maken uit te drukken. Je kunt namelijk best samen babbelen, lachen of met elkaar het bed induiken. Maar uiteinde lijk sta je toch helemaal alleen". Matrogoth sluit volgens Peper kamp aan op de wat hy noemt "positieve aspecten van de punk". "Jongeren die zich opge fokt voelen kunnen twee dingen gaan doen. Er op los rammen of het zelf proberen anders te gaan doen. Anders doen betekent bij voorbeeld niet vertrouwen op het bedryf waar je kunt gaan werken terwijl je het er eigenlijk helemaal met zit zitten. Het an ders doen betekent zelf eens wat proberen op te zetten. Proberen te bewijzen dat je het best zelf kan. Zo gaan sommige punk- groepen helemaal hun eigen weg en nemen platen op in HfCB ba heer. Op die manier proberen wy ook te werken". JAAP VISSER Verklede kinderen de Lage Morsweg zaterdag bezit van het speeltuingebouw c LEIDEN - Feestende jeugd uit het Morskwartier bezette zaterdag het nieuwe speeltuingebouw aan de Lage Morsweg. Pas begin ok tober zal dit gebouw, dat zo'n vijf ton heeft gekost, officieel wor den geopend. Zaterdag werden de deuren alvast geopend voor de speeltuinjeugd. Vier jaar geleden brak er brand uit in het houten gebouw van de speeltuinvereniging Volgens de vice-voorzitter van het speeltuin- bestuur Gijs van der Vos hebben inbrekers het gebouw in brand gestoken uit woede omdat ze maar vijf gulden in het gebouw tje aantroffen. Na de brand moest de vereniging zich behel pen met een houten keet. Na jarenlang moeizaam onderhan delen met de gemeente heeft de speeltuinvereniging Morskwar tier uiteindelijk een fraai honk gekregen. Een honk dat overi gens gedeeld moet worden met de wijk vereniging Muiderslot. In het gebouw zijn onder meer een kinderkantine en een kindercrè che ondergebracht. Geen stroom na ontploffing in Merenwijk LEIDEN - Een deel van de Meren wijk heeft gisteravondvan vijf over negen tot half elf zonder stroom gezeten, omdat een trans formatorhuisje op een kinder speelplaats aan het Fuchsiadal ontplofte. Het hoogspanningskastje viel waarschijnlijk uit door kortslui ting. Al vrij snel werd het vuur geblust door de brandweer. Lan ger duurde het om de buurt weer van stroom te voorzien. Conflict rond pension bijgelegd LEIDEN - Het kort geding dat de drie Marokkaanse bewoners van het pension aan de Bouwelou- wensteeg 50 (Maredorp) de eige naar Slijkhuis en zijn compag non Dool hebben aangespannen gaat naar verwachting niet door Door bemiddeling van de vreem delingendienst van de Leidse po litie lijkt het conflict nu te zyn bijgelegd. Eigenaar Slijkhuis werd ervan verdacht dat hij het huis koste wat het kost zo snel mogelijk leeg wilde verkopen. Hij zou zich daarbij van knokploegen bedie nen. Eerder deze maand werd namelijk in het pension de boel kort en klein geslagen door vier heren, die zich aandienden als nieuwe huurders. Vorige week vrijdag werd afge sproken dat de Marokkanen per persoon een huurverhoging van vijf gulden gaan betalen en dat de eigenaar het pension opknapt. Eerder weigerde hij dat Boven dien zullen de huidige bewoners proberen de nog lege bedden (drie) te verhuren. Slijkhuis heeft toegezegd dat hij de eerste twee weken niet met huurders op de proppen zal komen. Ondanks deze afspraken heeft de politie dit weekeinde toch inten sief toezicht gehouden op het pension Voorlichter Graveland: "Ook de buurt heeft goed opge let. Zodat we snel zouden kun nen ingrijpen als er wat gebeur de". LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagavond voor de vierde keer in een etmaal tevergeefs een bommelding nagetrokken. Nadat vrijdagavond meldingen waren binnengekomen dat er bommen waren geplaatst bij een pizeria op het Noordeinde, een cafe aan de Steenstraat en de sociëteit Minerva aan de Breestraat ging het ditmaal om een melding die kwam van de bioscoop Camera aan de Hoge- woerd. Rond half negen werd daar de voorstelling stopgezet en een pauze ingelast. Een vier man sterk politieteam doorzocht de bioscoopzaal maar kon niets vinden. Na de zoekactie werd de voorstelling vervolgd. B loemschikken om Leicis kampioenschap LEIDEN - In het gingsgebouw tan de tuin- groe p Roomburg aan de Vlietioeg is zaterdag het Leids Kampioenschap Bloemschikken voor kinderen gehouden. Dit ter gelegenheid von het veertig jarig bestaan van deze tumgroep De orga nisatie was m haiiden van de Leidse Bond van Amateur- tuinders De juryleden hadden het moei lijk met de keuze van het fraaiste bloemstuk Zij roem den de inzet van de ktnderen en waren van mening dat sommige stukjes gemaakt zouden kunnen zijn door een goede bloemist. De groep in de leeftijd ran tien tot zestien jaar streden om een wisselbeker en een per soonlijke beker. De eerste pnjs behaalde Sandra Blik- man met 145 punten gevolgd door Willeke Slui en Ester Beekman. Inde categorie wan vijf tot tien jaar ging de per soonlijke beker naar Hester Kipping met 103'/i punt Met een verschil van een halte punt werd Leonie Kessel tweede en de derde plaats was weggelegd voor de hon derd punten van Wendy Koe- Regenbui spelbreker LEIDEN - Een handjevol Zuid- West-kinderen moest zaterdag het buurthuis De Tamboerijn aan de Valenusstraat binnen vluchten omdat er plotseling wat hemelwater naar beneden kwam zetten. In het kader van het begin van het nieuwe buurthuis-seizoen was er een straattekenwedstrijd voor kinderen georganiseerd. Deze viel dus m het water In plaats van het plein voor het buurthuis vol te kalken leefden de jeugdige Zuid-westers zich met hun teken materiaal binnen uit (Zie foto). Later op de dag konden de oudere ers in het buurthuis terecht om te bloemschikken, 's Middags werd er een volksdans- Siiij wonden na val door etalageruit LEIDEN Een inwoner van de Maarsmansteeg moest zaterdag avond met snywonden aan ar men en een been naar het Acade misch Ziekenhuis worden over gebracht nadat hy door een eta lageruit was gevallen. Het slachtoffer. 21 jaar, stond met een vriend te praten op de hoek van de Maarsmansteeg en de Breestraat. Al pratend verloor hy z'n evenwicht en belandde dwars door een ruit in de hakkenbar van Mister MmiC. LEIDEN - Mr KA Howeler. on der meer plaatsvervangend kan tonrechter in Leiden, is be noemd tot kantonrechter in Delft

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3