Voorschoten verliest kunstcentrum Aantasting duinen niet voortzetten Tegenstellingen maken einde aan werkgroep [Ue/cfee agenda Demonstrerende fietsers Ontwikkelingssamenwerkingmislukt Laatste tentoonstelling in atelier aan Molenlaan Rijden zonder licht fataal voor inbreker PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 31 AUGUSTUS 1981 DUINSTREEK - Met het voorlezen van een aantal petities, gericht aan lokale en landelij ke bestuurders is gistermiddag de tweedaagse demonstratieve fietstocht voor behoud van het duingebied afgesloten. Zaterdag vertrok de groep uit IJmuiden. Gistermiddag bereikten de fietsers het eindpunt Meijepdel bij Wassenaar. Aan de demonstratieve tocht heb- ben in totaal, verspreid over de twee dagen, ongeveer 80 mensen deelgenomen. Voor de organisa toren was de opkomst iets tegen vallend. Niettemin beschouwen zij het protest als geslaagd en noemen zij de actie een succes. Woordvoerder Roeloffzen ver klaarde na afloop dat aan de doelstellingen van de fietstocht, georganiseerd door de stichting Duinbehoud, ruimschoots was voldaan. Roeloffzen bedoelde daarmee te zeggen dat voldoen de publiciteit voor het behoud van het duingebied is binnenge haald en dat ruimschoots de ge legenheid bestond voorlichting over de steeds toenemende aan tasting van de duinen te geven. Drainage In de petities waarvan een deel reeds zaterdag in Zandvoort werd voorgelezen werd steeds weer de aandacht van de be stuurders gevraagd voor behoud van duinen. Zo werd in een der petities Ir. de Jong, directeur van de Leidse Duinwater Maatschap pij gevraagd af te zien van de aanleg van enkele kilometers nieuwe drainageleiding in het centrale gedeelte van het duinge bied Berkheide. De LDM zou volgens de stichting duinbehoud voor water kunnen aankloppen bij andere bedrijven in de omlig gende gemeenten, zoals Den Haag en Rotterdam. De Jong, die gistermiddag overi gens niet aanwezig was tijdens de slotmanifestatie, werd tevens verzocht mee te werken aan een besparing op de drinkwatervoor ziening. Ook minister Ginjaar van Volksgezondheid werd mid dels een petitie gewezen op de verontrusting bij de deelnemers aan de fietstocht voor wat betreft de verdere aantasting van het duingebied. Ginjaar, die eveneens gisteren was uitgenodigd maar niet ver scheen, in de speciaal opgezette tent bij Meijendel had wel in een brief laten weten waardering te hebben voor de actie. De demis sionaire minister schreef voorts actief te willen meewerken aan onderzoeken die behoud van het duingebied zouden veiligstellen. Onder de aanwezigen gisteren wel de directeur van het Haagse wa terleidingbedrijf de heer Bosch. Hij stelde inderdaad gevoelig te zijn voor het voorstel van de stichting om af te zien van plan nen om de infiltratievelden in de Waalsdorpervlakte uit te breiden en in plaats daarvan te kiezen De belangstelling voor de demonstratieve fietstocht door de duinen Meijendel (Wassenaar) was minder dan verwacht. voor diepte-infiltratie. Bosch: "Onderzoeken daaromtrent zijn nog gaande. Ik wil de huid van de beer niet verkopen voordat deze is geschoten". Naast Bosch was verder als enige 'bestuurder' een afgevaardigde van de provinciale waterstaat van Zuid-Holland aanwezig. Hij gaf een toelichting op het fietspa- denplan zoals de provincie dat voor ogen heeft. De stichting duinbehoud pleit in dit verband voor een "deskundige aanpak", opdat niet zonder meer overal fietspaden in duingebieden ver schijnen. Tijdens de tweedaagse fietstocht hebben de deelnemers onder meer excursies gemaakt naar de 'knelpunten' in het duingebied. Zaterdagavond werd in het Noordwijkse dorpshuis De Kuip een bijeenkomst georganiseerd waar aan de hand van "praatjes en plaatjes" werd gediscussieerd over het behoud van de duinen. ook tijdens de slootmanifestatie i Overnacht werd op het terrein van het Bollenbad in deze ge meente. Het daadwerkelijk resultaat van dè fietstocht moet, aldus de organi satoren nog komen. "Het is de bedoeling dat de plannenmakers en de plaatselijk en hogere over heden bij de ontwikkeling van bepaalde plannen tot bezinning komen. Dat zij inzien dat aantas ting van het duingebied zich niet mag voortzetten, maar moet wor den teruggedrongen". VOORSCHOTEN Het atelier aan de Molenlaan 3 in Voorschoten heeft in het weekend van 4,5 en 6 septem ber de laatste weekendtentoonstelling binnen haar mu ren. De eigenaresse van het pand, Hannie Schrofer-Bal exposeert aldaar voor het laatst met een groot aantal aquarellen. Na 12Vfejaar verliest Voorschoten aan de Mo lenlaan een expositieruimte en atelier. De reden van het verlies is dat de eigenaresse geen kans meer ziet om het pand te restaureren. Buren hebben te veel bezwaren ge maakt tegen de restauratieplannen, zodat deze op korte termijn niet verwezenlijkt kunnen worden. Het pand aan de Molenlaan heeft een lange en roerige geschiede nis. In 1780 werd het pand ge bouwd. Ruim 170 jaar lang stond het aan de Molenlaan in alle rust. In het lage, maar 28 meter diepe witgekalkte gebouwtje hebben verschillende ambachtslieden hun beroep in de loop der tijd uitgeoefend. Rond 1953 begon echter de 'roerige' jaren. De toen gevestigde bakkerij hield op met bestaan. Het pand werd in die jaren vijftig door de gemeente onteigend. De bedoeling was om een verbin dingsweg door het dorp te ma ken tussen de Veurseweg en Vlietwijk. Daarvoor moesten een aantal panden gesloopt worden, waaronder Molenlaan 3. De voor malige eigenaresse vertrok toen wel uit de woning, maar haar in wonende zuster en de knecht bleven er zitten. Voor de ge meente was dat aanleiding om in de raadsvergadering van maart 1963 het college van Burgemees ter en Wethouders te machtigen om tot ontruiming over te gaan. Zover is het toen nooit gekomen, daar de knecht enkele weken voor de ontruiming alsnog een flat van de gemeente als vervan gende woonruimte accepteerde. Het pand kwam leeg te staan en de plannen voor de weg werden nooit gerealiseerd. De gemeente besloot toen na enkele jaren het pand te gaan verhuren aan de be kende Nederlandse schilder Wil lem Schrofer. Willem Schrofer was in 1956 met zijn vrouw, Han nie Bal, en kinderen in Voor schoten komen wonen. Het pand dat bestond uit een etalage, win kel, twee kamers, keuken en ate lier (de voormalige bakkerij) kreeg in Voorschoten een cultu rele bestemming. Overstelpt Op 25 januari 1964 opende de toen malige burgemeester van Voor schoten, L. de Kool, het nieuwe atelier met expositieruimte. Het centrum van Voorschoten werd die dag overstelpt met een voor die tijd grote hoeveelheid auto's. Maar liefst 400 mensen kwamen tijdens deze opening naar de Mo lenlaan toe. Het was zo druk dat volgens mevrouw Schrofer de mensen gewoon door de ramen min of meer weer naar buiten werden gedrukt. De eerste zeven jaar deed het pand vooral dienst als ontmoetings centrum voor de kunstenaarswe reld. Niet alleen schilders maar ook scholieren vonden de weg naar het atelier aan de Molenlaan om eens in de 'keuken' van een schilder te kijken. In december 1971 wordt eigenlijk pas begonnen met een groot aan tal exposities. Het is de bedoe ling dat eens per maand in het atelier door de Voorschotense Kunstkring een weekendexposi tie wordt georganiseerd. In juni r Het atelier van Schrofer aan de Molenlaan. De "verkochte" affiches beslaan een groot gedeelte van de etalageruit, waar men anders de verschillende schilderijen door kon kijken. (Foto Jan Holvast 1972, als al een aantal weekend tentoonstellingen achter de rug zijn, komen voor het eerst de la ter zeer bekend geworden 'Ate lier uitnodigingen'. Het zijn kaar- OEGSTGEEST - De Oegstgeester werkgroep "Ontwikkelingssa menwerking" bestaat niet meer. Deze werkgroep die in 1979 is op gericht had tot doel de bewust wording bij de burgers omtrent de problematiek van de ontwik kelingssamenwerking te vergro ten. Een ander doel was een concreet plan ontwikkelen rond een be paald project. Hierna zou de groep moeten proberen de bevol king hiervoor warm te krijgen. Voor de wrkgroep was een be drag van 50.000 gulden door de gemeenteraad ter beschikking gesteld. Al van het begin af aan zijn er me ningsverschillen tussen de ver schillende leden van de werk groep over het volgen van een ideologische en/of praktische koers geweest. Daarbij kwam nog dat er weinig activiteiten van de Oegstgeester burgers waren om de groep te stimuleren. Na dat een enquête onder de Oegst- geestenaren (om de houding ten opzichte van ontwikkelingssa menwerking te bepalen) op niets was uitgelopen, werd besloten een bepaald project op te zetten. Na een tijdje werden de persoon lijke tegenstellingen echter steeds groter. Men besloot toen de werkgroep maar op te heffen, omdat men wel voorzag dat hier voor toch geen oplossing zou worden gevonden. De gemeente gaal zich nu beraden over de voortgang van het werk. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Dcmis Hamdy Bastianus zv. A ii ii A li Hammam en MJi van Meij- guarden, Marisca dv. H. Chdufoer en N.A.W. de Roode, Adriana dv. A.H. van Leeuwen en C. van Rijn, Gert-Jan zv. fic. Kruijs en T Overduin, Nadira dv. O. Arab en A. Lamrabette. Marinus Hen drik zv. H. van der Meer en C A. de Vreugd, Martinus Antonie Pieter zv. P.E. Boekee en J.A. Parmentier, Marti- ne dv, G. Barnhoorn en C.N. Zuijder- duijn, Veronique Paulette dv. G. Dev: Ruwaard zv. J R Uittenbogaard en M.J. van Egmond, Marco Gerardus Johan nes Lodewijk zv. J. Tegelaar en W E. van der Veldt, Rajae dv. A. Mkaddem en F. Louelmouti, Paulus Christianus zv. E.J.M. Tetteroo en A.J. van den Berg, Ronald Johannes Lambertus zv. J.L. Duivenvoorden en G.A. Troost, Evert Daniël zv. A. Aalten en P. Booij, Jara Nadine dv. R.E. Liem en W.J.M. Cop- pes. Willem Cornelis zv. W C. Verhoe ven en H.M. Bood, Anna Maehtilda Ma- riska dv. A.G.M. van Roosendaal en M.M. Groot, Fouzia dv. M. Mahi en F. Xahndun, Martine dv. H. Hermsen en J.M. de Gunst, Danielle dv. A.J. de Groot en S.G.M. Wolters, Zolega dv. H. Bellari en Z. Lamrini. Alexander Fokko zv. F A. Speelman en S.E. Groenen- tjes op briefkaart formaat met in de rechterbovenhoek een foto van het atelier en daaronder de data van de tentoonstelling en de naam van de exposant. Het kaar tje is in de loop der jaren niet ver anderd, alleen de kleur verschil de per expositie. Maar niet alleen leden van de Voor schotense Kunstkring hielden exposities in het pand Molenlaan 3. Ook anderen vonden de weg naar het atelier in Voorschoten. Bekende kunstenaars als Paul Citroen (vooral zijn getekende en geschilderde portretten van beel dende kunstenaars, schrijvers en musici zin zeer beroemd), Sierk Schroder en Harmen H. Kamer ling Onnes waren regelmatig met hun werk in het atelier. Verkoop Het atelier annex lesruimte, expo sitieruimte, kunstenaarssociëteit en ontmoetingsruimte tijdens tentoonstellingen, bleven echter moeilijkheden niet bespaard. De eerste problemen tekenen zich af halverwege de jaren zeventig. De gemeente Voorschoten is nu ge neigd om het pand aan de Molen laan te gaan verkopen. De plan nen om een weg aan te leggen worden niét meer als serieus beoordeeld en niemand praat daar meer over. De gemeente wilt nu het pand ver kopen, met de voorwaarde dat het gerestaureerd wordt. De ver koop gaat echter niet zonder slag of stoot. Het college wil het pand aan de familie Schrofer verko pen, maar de raadscommissies zijn het daar niet direct mee eens. Het CDA vond toentertijd de vraagprijs van de gemeente te laag (40 duizend gulden) en de WD wilde het pand verkopen aan de meest biedende. De gemeenteraad was niet de enige die onderling verdeeld was. Ook in de Voorschotense Kunstkring ontstaan moeilijkheden. In 1978 laat de Kunstkring de gemeente raad weten dat zij bezorgd zijn over de verkoop van het pand aan mevrouw Schrofer en ver wachten dat zij geen beschik king meer zullen krijgen over de expositieruimte. De Kunstkring is niet tegen de verkoop aan me vrouw Schrofer, maar zij willen dat er contractueel vastgelegd wordt dat zij een aantal dagen in het jaar de beschikking over het pand kunnen hebben. Een verplichting waaraan me vrouw Schrofer niet direct wil voldoen. Zij vindt dat alles ge woon bij het oude moet blijven. Het onderlinge vertrouwen tus sen het bestuur van de Kunst kring en mevrouw Schrofer is verloren gegaan. Zij besluit ook, nadat het bestuur de brief naar de gemeenteraad heeft ver stuurd, de Kunstkring te verla ten. Met haar gaan nog vijf ande re leden ook uit de kunstkring Voorschoten. Uiteindelijk wordt in 1979 het pand aan mevrouw Schrofer ver kocht voor 75 duizend gulden, met die voorwaarde dat de cultu rele activiteiten zoals die altijd hadden plaatsgevonden zullen blijven doorgaan. Voor de Voor schotense Kunstkring is de ont- stande breuk echter niet meer te lijmen en zij gaat als Kunstkring op zoek naar andere expositie ruimte in Voorschoten. De bedoeling van mevrouw Schrofer is het pand volledig te gaan restaureren en naast atelier en expositieruimte ook een ge deelte als woonhuis te gebrui ken. Het restauratieplan ziet er goed uit en krijgt de goedkeu ring van de gemeente en Monu mentenzorg. Deze laaste laat ook weten dat voor de restauratie een subsidie verkregen kan worden. Alles wijst erop dat binnen niet al te lange tijd het oude dorps centrum van Voorschoten ver rijkt wordt met een 'moderne', permanente expositieruimte. Het plan valt echter niet in goede aarde bij de buren. Zij dienen bij het ter visie legging van de bouwplannen een aantal be zwaarschriften in. Overleg tus sen de gemeente, de reclamanten en de architect van mevrouw Schrofer, levert geen resultaten op. De bezwaren tegen de restau ratie kwamen hier op neer dat de restauratie niet 'origineel' zou zijn en dat door de nieuwe kap op het atelier (de voormalige bakkerij) de buren minder zon in de tuin zouden krijgen. De gemeente erkende de inge diende bezwaarschriften niet. De omwonenden lieten het hier niet bij en gingen in beroep bij de Raad van State. Het gevolg van deze beroepsgang is dat met de restauratie waarschijnlijk niet binnen twee jaar begonnen kan worden. Dit uitstel betekende voor me vrouw Schrofer definitief afstel. De verkregen subsidie van het Rijk wordt niet jaarlijks bijge steld, terwijl de kosten voor ma teriaal en personeel wel jaarlijks omhoog gaat. Het gevolg was dat mevrouw Schrofer zich genood zaakt zag, gezien de ontstane fi nanciële moeilijkheden door het uitstel, het pand weer te verko pen. De verkoop is ondertussen rond waarmee in Voorschoten een stukje cultuur verloren gaat. Op donderdag 3 september opent om 20.30 uur oud burge meester L. de Kool de laatste ten toonstelling in het Atelier van Schrofer. De Kool verrichtte ook in 1964 de opening van dit 'cultu reel centrum' zoals het toen werd omschreven. Tijdens die opening in 1964 zie De Kool: "Kunst verrijkt de mens en Voorschoten is ver heugd daarom een atelier en ten toonstellingsruimte binnen haar grenzen te hebben." Nu blijkt dat na 12V2 jaar alweer definitief voorbij te zijn. PAUL VAN DER BURG NOORD WIJK - Een 16-jarige Noordwijker is gisteren met een gebroken arm en inwendige kneuzingen overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden. De jongeman werd op de Koepelweg in Noordwijk ge schept door een automobilist die juist een andere wagen inhaalde. Inbraken in Katwijk KATWIJK - Bij een grootwinkel bedrijf aan de Katwijkse Visse rijkade is het afgelopen weekein de voor ruim 2000 gulden aan electriciteitsartikelen gestolen. De inbrekers zijn waarschijnlijk na het forceren van een deur naar binnengedrongen. Uit de kassa van een winkel in de Princestraat is 100 gulden weg genomen. Hier kwamen de die ven naar binnen na vernieling van een ruit. De politie, die ver klaart dat de twee inbraken niets met elkaar te maken hebben, heeft nog geen aanhoudingen verricht. MAANDAG Leiden - Leidse Volkshuis, inschrijf- avond clubs en cursussen voor volwas-1 n, 19.30 t laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui-1 tenlandse jongeren, 19-21 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie onderwijs, cultuur en recreatie, 19.30 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 28 aug tot 4 sept door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807; Apotheek Voorscho ten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 01717-4641. WASSENAAR - De Wassenaarse gemeentepolitie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag om kwart voor vier een 29-jarige Ha genaar aangehouden, die inmid dels heeft bekend elf inbraken te hebben gepleegd. De man reed zonder licht met zijn fiets op het rijwielpad naast de Rijksstraatweg. Toen de politie hem wilde aanhouden sloeg hij op de vlucht. Tijdens het vluch ten gooide de Hagenaar een tas weg. Na een korte achtervolging werd hij aangehouden. In de tas vond de politie spullen, die kort daarvoor waren gestolen uit een huis aan de Van Zuylen Van Nijeveltstraat. Daarbij heeft hij enkele tienduizenden gul dens aan geld en cheques gesto len. Meisje (9) aangereden WASSENAAR - Een negenjarig Wassehaars meisje is gistermid dag gewond geraakt toen zij bij het oversteken van de Rijks straatweg in Wassenaar werd aangereden. Het meisje liep tot het midden van de weg, maar zag dat ze niet verder kon door de ve le auto's. Bij het teruglopen werd zij gegrepen door een uit Den Haag komende auto. Met kaak- letsel, een gebroken neus en schaafwonden is zij vervoerd naar het academisch ziekenhuis in Leiden. OEGSTGEEST - "Bijzonder mage re resultaten en dat is hoopge vend", zo typeerde de rijkspoli- tievoorlichter de alcoholcontro le, die in de nacht van zaterdag op zondag in Oegstgeest en om geving werd gehouden. Tussen half twaalf 's avonds en half vijf 's ochtends werden tweehonderd auto's aangehouden. Slechts één bestuurder kreeg een proces-ver baal wegens overvloedig alcohol gebruik in het verkeer. Vijf ande re automobilisten kregen een rjj- verbod opgelegd. Man negeert stopteken in Leiderdorp, aanhouding in Uithoorn LEIDERDORP - Een Woubrugge- naar heeft de Leiderdorpse rijks politie zaterdagnacht flink wat overlast bezorgd. De rijkspolitie wilde de man aanhouden voor een controle, maar hij negeerde het stopteken. Op volle snelheid ging hij er vandoor, waarop de politie de achtervolging inzette. De Woubruggenaar reed echter zo hard, meer dan 120 kilometer per uur, dat het Volkswagenbus je van de rijkspolitie hem niet bij kon houden. Met een snelle wa gen van de groep Aalsmeer werd de achtervolging overgenomen, waarna de man in het Noord- Hollandse Uithoorn kon worden aangehouden. Na een bloedproef en het opmaken van een proces verbaal mocht de man weer ver trekken. Lopend want de politie had hem een rijverbod opgelegd. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater- 16.00-18.00 u Abonnementsgelden bij Witte Singel 1, 2311 BG vooruitbetaling te vol- LEIDEN doen. Poetbus 54, 2300 AB BIJ automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1 202,30 per post f 291,70 Losse 0,75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Ad|unct-hoofdredacteur: W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vt sle, kunst) S.J. de Groot (geosteli|k Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'H. v. Egmond 'tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2