LEIDSCH DAGBLAD Bomaanslag velt top Iran Z.-Afrika houdt nog deel Angola bezet Zeven doden gewonden bij en vele Auxerre Glimmerveen verlaat Volksunie President en premier om het leven gekomen Weren van wapentuig leidt tot protesten Miljoenenschade bij branden I AAN DAG 31 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART I860 36563 irecieur G. Koopman pofdredacteur AAM. Schuurmans tlj.-hoofdredacteur R.D. Paauw pa DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi/mu Wffle Sog*1 2311 BGltdff Voor lel nrs w cototon Vier Spaanse gastarbeiders vonden in deze auto de dood. Op de achtergrond de Nederlandse bus. AMSTERDAM/AUXERRE (ANP GPD) - Zeven doden en enkele tientallen gewonden vielen gis teravond bij een tweetal ernstige kettingbotsingen op de Autorou te du Soleil bij het Franse Auxer re. Bij de ongevallen zijn tenmin ste een twintigtal Nederlandse buspassagiers gewond geraakt. Het juiste aantal was vanmiddag nog niet bekend. De Spaanse bestuurder van de bus die op weg was van Llorett aan de Spaanse Costa Brava naar Amsterdam kwam om het leven. Ook een viertal Spaanse gastar beiders, die zaten in een perso nenauto, werden gedood. De ket tingsbotsingen ontstonden in mistbanken, waardoor het zicht plaatselijk werd beperkt tot tien meter. Volgens een van de buspassagiers is het ongeval mede veroorzaakt door de Spaanse chauffeur die achter het stuur dreigde in te dommelen. Hij zou te laat ge remd hebben waardoor hij de au to van de Spaanse gastarbeiders in elkaar drukte tegen een voor hem rijdende bus. Directeur Navarro van Iberbus (de organisatie die de boekingen voor de bus verricht) bestaat daarover geen zekerheid. "We moeten daarvoor het rapport van de Franse politie afwachten. Daarin zullen eventuele getui genverklaringen wel uitwijzen of het waar is". De busverbinding LLorett-Am- sterdam met een reisduur van rond 20 uur, wordt altijd uitge voerd door twee chauffeurs die elkaar afwisselen. Volgens Iber bus voldeed men aan de eisen die in het Nederlandse rijtijden besluit zijn vastgelegd. "De chauffeurs lossen elkaar om de vier uur af en er is een goede slaapgelegenheid in de bus", al dus directeur Navarro. In de bus moeten volgens de passa gierslijst 35 Nederlanders en 12 Belgen hebben gezeten. De ge wonde Nederlanders werden on dergebracht in de ziekenhuizen van Auxerre en Joigny. De ANWB-alarmcentrale meldde vanochtend dat twee Nederlan ders nog zoek zijn. Aangenomen wordt dat zij samen met andere niet gewonde Nederlanders op eigen gelegenheid verder gereisd zijn naar Nederland. In de loop van vandaag zou wor den beslist hoe het vervoer van de gewonde Nederlanders moet worden geregeld. 22 PAGINA'S ARNHEM (GPD) - Honderden inwoners van de gemeente Renkum en Arnhem hebben dit weekeinde laten weten dat ze het niet eens zijn met het besluit van de politie- sportvereniging Renkum om twee Britse, met mankracht getrokken kanonnetjes, te we ren bij de Airborne-mars op 5 september. De twee Engelse kanonnetjes, die 37 jaar geleden werden ingezet bij de slag om Arn hem, mogen het "frontgebied" nu niet in nadat de Ooster- beekse D'66-afdeling bezwa ren had aungetekend tegen het uitstallen van wapentuig op de herdenkingsdag. In Arnhem, waar de veront waardiging over het verbod aan de Engelsen groot is, is gisteren een handtekeningen actie begonnen. De twee kleine kanonnen zijn inmiddels wel op weg naar Arnhem. Ze zijn eigendom van een Brits regiment dat in Duitsland is gelegerd. Van morgen vertrokken honderd Engelse soldaten, die aan de Airborne-mars deelnemen, uit Osnabrück op de lange mars naar Arnhem. In hun kielzog voerden zij de twee museumstukken mee die ze graag aan de bevolking van Arnhem hadden willen tonen. Hinault feliciteert kampioen Maertens Waakhond alleen na diefstal konijnen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Bewaking door een Duitse herder heeft niet kun nen voorkomen dat het afge lopen weekeinde in Leiden tachtig konijnen en vier kal koenen werden gestolen. Zestig van de tachtig konij nen waren ondergebracht in hokken op een terreintjc na bij de vuilverbranding in Lei den. Een 35-jarige inwoonster van Leiden kwam de politie mel den dat de beesten waren weggehaald en dat alleen de waakhond was achtergeble ven. Korte tijd later meldden buren dat ook daar 20 konij nen waren weggehaald. De totale schade bedraagt ruim tweeduizend gulden. TEHERAN (AFP/Reuter/UPI) - President Mohammed Ali Radjai en premier Djavad Bahonar van Iran zijn giste ren om het leven gekomen bij een bomaanslag op het kantoor van Bahonar. Dat is vanmorgen meegedeeld door het blad 'Islamitische Republiek' van de regerende Islamitische Republikeinse Partij (IRP). Op het mo ment van de explosie was in het gebouw een vergadering van de nationale veiligheidsraad aan de gang waarbij tien mensen aanwezig waren. Inmiddels heeft het officiële pers Pars het overlijden van Radjai en Bahonar bevestigd. VQlggps Pars zijn er zeven doden. Kabinetsformatie onder spanning Radio Teheran onderbrak vanmor gen om kwart over vijf zijn uit zending om het overlijden van de twee politici bekend te maken. Het radiostation liet weten dat met ingang van vandaag een rouwperiode van vijf dagen geldt. Alle winkels en overheids instanties zullen gesloten zijn tij- Hele top Het op de IRP steunende bewind leden, de voorzitter van het par lement Hodjatoleslam Rafsand- jani en de voorzitter van het op perste gerechtshof, ^jatollah Ar- debeli. De omgekomen premier Bahonar was het derde lid van de raad. dens deze vijf dagen. Daartoe heeft de 'voorlopige presidentië le raad' besloten in overeenstem ming met de «yatollah Chomeini. De raad telt nu nog maar twee Verhoging belasting met terugwerkende kracht kan niet DEN HAAG (GPD) - Gemeenten mogen hun belastingen niet met terugwerkende kracht verhogen. Staatssecretaris Koning (binnen landse zaken) heeft de besturen van gemeenten en provincies hier in een brief op gewezen. Be lastingverlaging mag wel met te rugwerkende kracht worden doorgevoerd. De staatssecretaris schrijft dat hij belastingverordeningen die met terugwerkende kracht zijn vast gesteld, niet meer zal voordragen voor de vereiste koninklijke goedkeuring. geestelijk leider Chomeini is als gevolg van deze en eerdere aanslagen in Teheran in een paar maanden tijds vrijwel van zijn gehele top beroofd. Bahonar en Radjai waren beide, na het ont slag van de vorige president Ba- ni-Sadr en de dood van de vorige premier, de «yatollah Beheshti, nog maar een maand in functie. Zij zouden nog vanmorgen zijn begraven. Behalve Bahonar en Radjai zijn bij de aanslag giste ren ook de minister van defensie Mousa Namjoy, het hoofd van de politie Vahid Dastgerdi, een me dewerker van de premier Mas- soud Keschmiri, een vrouw en een kind om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedroeg volgens Pars vijftien. De uitgeweken leiders van de op positie in Parijs reageerden op het nieuws van de aanslag met uitspraken als 'dit is het einde Chomeini' en 'de i Weinig verandering Wolkenvelden, maar ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Vannacht enkele mistbanken en minimum temperatuur van 11 graden aan zee tot 16 graden in het binnenland. Middagtempeartuur omstreeks 19 gra den. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 September 1981. Zon op: 06.51, zon onder: 20.27, maan op: 09.46, maan onder: 21.56. W'aterstanden Katwijk: hoogwater 5.44 en 18.13 uur, laagwater 1.49 en 14.01 uur. LISSABON/JOHANNESBURG (Reuter/AFP) - De Zuidafrikaan- se invasiemacht houdt nog steeds negen plaatsen in het zuiden van Angola bezet, zo heeft het Angolese ministerie van defensie vandaag meege deeld. De Zuidafrikanen zijn op gerukt tot 110 km van de grens met Namibië, entussen de bezet te stad N'giva en Lubango, de be langrijkste stad in Zuid-Angola, wordt nog steeds gevochten. Gisteren verklaarde een Zuidafri- kaanse legerwoordvoerder dat de Zuidafrikaanse troepen op de terugtocht waren, met medene ming van tonnen buitgemaakt militair materieel. Zuid-Afrika had vrijdag ook al het einde van de militaire operaties afgekon digd. Volgens Zuidafrikaanse opgaven zijn tijdens de operaties 450 man van het Angolese leger en van de Namibische onafhankelijkheids beweging SWAPO gedood, te genover een verlies van tien man voor de Zuidafrikaanse troepen. Zuid-Afrika beweert dat Angola de omvang van de Zuidafrikaanse operaties sterk overdrijft om te bewerkstelligen dat de Veilig heidsraad een scherpe veroorde ling uitspreekt over het Zuidafri kaanse ingrijpen. Het debat in de Veiligheidsraad wordt vandaag voortgezet. De Zuidafrikaanse legerwoord voerder bevestigde gisteren dat de troepen nog enkele 'kleine dorpen' bezet houden, maar dit diende alleen om de terugtocht te dekken. Volgens Zuid-Afrika was de inval alleen gericht tegen SWAPO- eenheden, en is alleen strijd gele verd met Angolese troepen om dat zij SWAPO te hulp kwamen. De Zuidafrikaanse luchtmacht heeft ook belangrijke Angolese radar- en raket-installaties ge- bombardeera, uie onlangs doui Cubaanese en Oostduitse techni ci zouden zijn aangelegd. De Zuidafrikaanse premier Pieter Botha heeft in een interview met de Zuidafrikaanse omroep ge zegd dat er 'op het ogenblik' geen gevaar bestaat dat de inval in Zuid-Angola uitgroeit tot een geregelde conventionele oorlog. Tegen een conventionele oorlog kan Zuid-Afrika zich nog beter verweren dan tegen het huidige 'terrorisme op beperkte schaal', zo meende Botha. ning is nabij'. Zo zei de leider van de links-islamitische verzets groep Moedjahedien-Khalq, Radjavi, dat Chomeini de aansla gen zelf heeft opgeroepen met zijn executies. Ook ex-president Bam-Sadr verklaarde dat de aan slag het logische gevolg is van de recente golf van executies van linkse tegenstanders. Hij riep het Iraanse volk op een nieuwe rege ring te vormen en de zaken van het land in eigen hand te nemen. Het huidige parlement dient te worden ontbonden en er dient volgens hem een nieuwe rege ring op basis van nieuwe verkie zingen te worden gevormd. Het Iraanse parlement kwam van morgen voor een spoedzitting bijeen om zich op de nu ontstane situatie te beraden. De voorlopi ge presidentiële raad moet vol gens de grondwet nieuwe verkie zingen organiseren, voordat een nieuwe premier, als opvolger van de omgekomen Radjai, kan wor den aangewezen en een nieuwe regering kan worden gevormd. VENLO/CULEMBORG/GARIJP (ANP/GPD) - Bij een drietal gro te branden werd het afgelopen weekeinde voor miljoenen gul dens schade aangericht. Een fel le brand heeft afgelopen nacht de magazijnen van de grootver- bruikersmarkt Jumbo op het in dustrieterrein van Venlo geheel verwoest. De schade bedraagt ze ker drie miljoen gulden. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. De politie sluit niet dat de brand door inbrekers is gesticht, omdat kort voor de brandmelding het inbraakalarm van de supermarkt overging. Het voormalige fabriekscomplex van CSF op het industrieterrein van Culemborg werd zaterdag voor 2,5 miljoen gulden door brand beschadigd. In het com plex, dat eveneens geheel af brandde. was een aantal bedrij ven ondergebracht. Het vuur Bomaanslag in Weense synagoge PAGINA 9 Ajax voert weer voetbalshow op PAGINA 13 President Rajai Premier Bahonar DEN HAAG - Joop Glimmerveen heeft de Nederlandse Volksunie naar zijn zeggen geheel dc rug toegekeerd. Nadat hij op 26 mei "mede om sterke persoonlijke redenen" zijn politieke activitei ten staakte en aftrad als voorzit ter en lid van de raad van bestuur van deze als extreem rechts be kend staande politieke partij, be dankte Glimmerveen onlangs ook als lid van de Volksunie. Als redenen geeft h|j op "dat het momenteel weinig zin heeft aan rechtse politiek te doen." Zijn besluit om zich geheel uit de Ne derlandse Volksunie terug te trekken nam hy mede omdat ëén van de leden binnen de party werd gehandhaafd, ondanks het feit dat zy zich tydens dc verkie zingscampagne bezighielden met de andere rechtse Centrum- party. LEIDSCH L DAGBLAD Bij het Friese Garijp werd gister avond een grote boerdenj door een felle uitslaande brand getrof fen. Zowel de schuur met een enorme voorraad hooi als de hy permoderne stal ging geheel ver loren. Twaalf koeien konden op het nippertje worden gered. De schade wordt geschat op meer dan 1,5 miljoen gulden. Wilt u mij nu metéén noteren „is abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. vp bon ingevuH. in een open enveloppe ror.uer postzegel opsturen neer L eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL tn de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1