F abrikanten en omroepen met groot materieel naar Berlijn ïuropa's grootste elektronica-expositie staat voor de deur Ombouw voor iplantenbak Fotolijstjes op maat bakken Handymanschaaf met geribde zool Dubbeldeurkoelkast voor inbouwkeuken jAANDAG 31 AUGUSTUS 1981 'el eens op de Firato in de „i Amsterdamse Rai ge- A weest: En ook moe en r" kleurendoof geworden? £jj De Berlijnse Funkaustel- lung is zeker tien keer zo groot. Db( e Berlijnse elektronicakermis die .Dagjesmensen laar loopt 't storm. De dagjesmen sen, na een uur of wat uitgeke ken op duizend verschillende tu ners, versterkers of video- en tv- apparaten, willen „show". De zelfde show die ze anders op de beeldbuis zien. maar nu in het -ji echt en van dichtbij. Vandaar dat I de Duitse televisie gigantische jf produktieteams inzet om dage- lijks ruim anderhalf uur zendtijd te vullen. De radio heeft er per manent bezette studio's en alle buitenlandse programma's ko- c men voor het merendeel uit het gebouw van de zender Freies Berlin, die tegenover het ten- toonstellingscomplex staat. !rote exposanten als Philips en Grundig hebben er hun eigen hal of paviljoen. Zij dulden geen concurrenten in dezelfde zaal. Vaak hebben zij er tevens kanto ren, een bar-restaurant („alleen voor de handel") waar de snelle jongens in smetteloze kostuums (want dat is belangrijk in Duits land) koele drankjes en hapjes genieten uit handen van fraaie firma- of expositiedames. daPubliekstesten" men Funkaustellung noemt, Firato in het kwadraat. Hij is ook belangrijker, maar niet zo veel dat hij de Firato in de scha duw stelt. Daarom is er ook een afspraak tussen Berlijn en Am sterdam om de exposities om en om te houden: het ene jaar in Amsterdam en het volgende in Berlijn. Ic tentoonstelling die er van 4 tot 13 september wordt gehouden ligt verspreid over 130.000 vier kante meter expositiegrond. Er zijn 24 verschillende hallen en 3 paviljoens en 80 zalen (van 10 tot 5000 plaatsen) tot de nok toe ge vuld met elektronica. Er is een park, tussen die hallen, waar ook altijd een complete openlucht studio is gebouwd door de ARD of ZDF. Daar komen de shows vandaan. Vaak is er een enorm podium, hangend boven het vij verwater, Blinkende pop- en jazzballetten worden daar opge nomen in het volle zonlicht met nog eens duizend schijnwerpers de „schaduwen" wat weg te nemen. Door Hugo van derH ed TM Stereo-tv-toestellen hebben speakers aan beide zijden van de beeldbuis. (prijzen durft men nog niet te noemen) heeft luidsprekers links en rechts van het scherm, een ..superontvanger" heeft twee los se luidsprekerboxen, net als de HiFi-installatie En de nieuwst»- ontwikkeling is een compleet „rack" een toren waann video en audiocomponenten zijn sa- mengebouwd en het televisic- steroogcluid via de HiFi-mstalla- tie de huiskamer binnen wordt geslingerd. Een zogenaamd .jack" betaat dan uit een geheel nieuw aan te schaften kleuren- monitor. een bijpassend televi- sie-afstemgedeelte. een stereo-vi deorecorder. een audio-tuner en versterker met daarnaast nog een cassettedeck en twee luid- sprekerboxen. Dit alles natuur lijk te bedienen vanuit de leun stoel met een soort „computer"- toetsenbord. Het enige voordeel van sommige stereo-televisiesystemen is dat films van twee talen kunnen worden voorzien. Engelse film- produkties kunnen dan in Duits land via het linkerkanaal in de oorspronkelijke taal worden uit gezonden. terwijl via het rech- terkanaal voor de Duitse na- svnchronisatie kan worden ge kozen. Compact disc del mag daarachter komen om verwend te worden door de pro ducent. Het gewone publiek, zo'n miljoen mensen over alle tentoonstellingsdagen, kan el ders terecht voor Bratwürstchen en cola. Zij mogen zich alleen vergapen aan de apparatuur en soms ook met de toestellen spe len. „Die zijn afgeschreven na de show", verzuchtte een bekende fabrikant twee jaar geleden. „Knoppen eraf, soms printen er uit. Wij beschouwen de expositie als een duurtest van onze nieuwe modellen. Als ze nog spelen na de Messe heeft zo'n model het eeuwige leven..." Dit jaar zijn er tussen 4 en 13 sep tember 500 exposanten. De helft uit Duitsland, de rest uit Japan (33 procent), Europa, Amerika, Taiwan en Hongkong. Hoofd zaak is natuurlijk de consumen- ten-elektronica, maar daarnaast is er altijd veel echte techniek. Er worden dan ook flinke zaken ge daan, want het nieuwe seizoen staat voor de deur. Er zijn fabri kanten die hun nieuwe modellen speciaal voor de beurs en exposi tie opsparen. In zalen en zaaltjes wordt voorgelicht over de nieu we verkooppolitiek, de nieuwe modellenlijn, gewijzigde deale- raanpak en wat voor de lieden in de branche nog maar meer inte ressant is. Importeurs en fabri kanten sturen hun spionnen naar de concurrent. Sommige model len zijn zogenaamde „mockups" Lege kasten omdat het prototype niet op tijd klaar was of nog niet produktierijp. Als de expositie 's avonds dicht gaat, worden de ge sprekken tussen de zakenlieden en klanten voortgezet in de tallo ze (volgeboekte) hotels, bars, res taurants en nachtclubs. Aan het eind vafo de beurs is iedereen uit geteld. Overdag op de expositie staan en 's avonds klanten „vrij houden" is bijna een 24-uurs job. Toch is er tussen de commerciële jungle door, waar het publiek niets van merkt, veel te zien. Te veel eigenlijk. En vaak verblin dend mooi gepresenteerd, zoals Grundig die vorige maal een complete wand van een hal had bedekt met zowat honderd pro jectieschermen. Daarachter elk een projector. Soms op elk scherm een andere foto: een bont geheel. Soms op alle schermen tegelijk een gigantische voorste ling van slechts een detail uit een radio: tienduizendvoudig groot en verpletterend mooi van kleur en know-how: de projectoren computer gestuurd. Beursthema's De thema's van deze beurs zijn au diovisuele techniek (video-recor ding, beeldplaat, stereo-televisie geluid), communicatie (teletekst in heel veel vormen, viewdata- systemenen uit alle werelddelen) en satelliet-televisie. Ongetwij feld zullen er heel veel firma's hun schotelantennes met achter- zetapparatuur voor satellietont vangst tonen. Wel gaan die zaken pas in '84 spelen, maar in Amen- ka doet men op dit terrein al heel veel ervaring op, omdat daar al kunstmanen voor verspreiding van televisie gebruikt worden. Uitgelekt nieuws Wat de rest betreft: de afgelopen dagen hebben een aantal groot machten in Nederland toch een tipje van de sluier opgelicht. Ste reo-televisie wordt blijkbaar de knaller van de Austellung. Zwei- tes Deutsches Fernsehen (ZDF) is al anderhalf jaar bezig met „Zweikanalton". weer een po ging van de fabrikanten om de televisie kunstmatig te veroude ren. Nu wordt het ook aan het „volk" getoond. Toestellen zijn erop ingericht en geavanceerde videorecorders hebben twee ge luidssporen gekregen. Weliswaar was het televisiegeluid sterk ach tergebleven bij het FM-radioge- luid, maar sinds de fabrikanten luidsprekers aan de voorzijde draagbare radio nog meer functies van het toestel plaatsen en soms zelfs kleine akoestische boxjes inbouwen, is er veel verbeterd Vandaar de vraag of het publiek nu wel zit te wachten op die ste reo-televisie. Of we het nu leuk vinden of niet, de techniek is er en dus komt het. ZDF begint in september voor publiek stereo uit te zen den. reden waarom de bekende fabrikanten hebben besloten hun stereo-apparatuur maar ge lijk op de markt te gooien, ook in Nederland Weliswaar hebben wij voor hetzelfde systeem als de Duitsers gekozen, maar de ZDF- zenders. net over de grens, zijn nog niet met stereo uitgerust. Bovendien is de proef hier pas in de loop van volgend jaar te ver wachten en dan nog op kleine schaal. Dure audivision Stereo-televisies zijn er in drie vor men. Een „eenvoudig" toestel Is het bovenstaande niet iets waar het pubbek van wakker ligt, Phi lips heeft nu aangekondigd dat de Compact-Disc vervroegd uit komt Dat moet de opvolger wor den van de langspeelplaat, een schijfje dat je tussen duim en wijsvinger op kunt pakken en dat volkomen ongevoelig is voor stof en krassen. De geluidsinfor matie zit opgeborgen onder een dunne beschermhuid en is gere gistreerd met digitale (computer- )technieken. Het levert een fabel achtig geluid af. Geen naald meer in de groef maar een lase roogje dat de muziek in het plaatje opspoort. Deze Philips-vinding is geaccep teerd door 25 andere merken, waaronder de grote Japanners waardoor het systeem de kans maakt wereldstandaard tc wor den, net als indertijd met de mu- ziekcassette is gebeurd. Daar mee zijn op slag alle platenspe lers verouderd. De Compact-disc zal volgens de fa brikant volgend jaar op de Firato in Amsterdam worden geïntro duceerd en rond de jaarwisseling 1982-1983 in de handel komen Dan zullen een tyd lang van elk nieuw muziekwerk een lang speelplaat en een Compact-disc worden geperst. Rond 1990 zal de langspeelplaat (geboortejaar 1948) met pensioen mogen. 1Zo doe je dat all Een grote (volle) plantenbak van eternit, waarvoor decoratieve „omhakken" nauwelijks ver krijgbaar zijn, kan op eenvoudige wijze van een zelfgemaakt jasje voorzien worden. Maak dat zon der bodem; dan hoeft de zware bak niet opgetild te worden. Eerst nauwkeurig meten; hou re kening met de dikte van het plaatmateriaal 2. Zaag vier stukken plaatmate riaal (bijvoorbeeld spaanplaat) van precies gelijke grootte. Schrijf nauwkeurig af, zodat de stukken precies haaks zijn. Om vochtinwerking tegen te gaan, kunnen de toekomstige binnen zijden van enkele lagen blanke lak worden neerde wandbekledingsplaat, enz. Hier als voorbeeld een bekle ding met schrootjes. Zaag ze op maat en lijm ze met montagekit op het plaatmateriaal. Zaag van de hoekschroten de „veer' af. - 6. Breng aan de bovenkant stukken in verstek gezaagd hoek- profiel (van een bijpassende houtsoort) aan. Dit gaat het ge makkelijkst met dunne koploze spijkertjes. Op de vier verticale eveneens een hoeklijstje (van iets geringere breedte); drevel alle spijkertjes iets door en breng kneedbaar hout in de gaatjes aan Een stalen blokschaaf is vandaag de dag een nogal kostbaar stuk gereed schap. wanneer je althans van goede kwaliteit verzekerd wilt zijn. Ga er dan maar eens aan staan om een schavcnassortiment op te bouwen zoals de vakman dat heeft. Een echte „verfijning" van het schaafgcreedschap is een exemplaar met geribde zool, voor een veeleisende doe-hct-zelver eigenlijk wel een onmisbaar ding om vochtig of vettig hout (teak) te schaven. Zo'n geribde schaaf is er nu ook voor de amateur die een beetje op de centjes wil letten. Het is een zgn. C-uitvoering van de Stanley Handy man. een populaire schaaf die altijd nog enkele tientjes minder kost dan de meer professionele schaven, maar die in kwaliteit niet onderdoet. Weliswaar kost die Handyman met geribde zool nog f79,50, maar zoals gezegd een „profschaaf" kan tegenwoordig niet meer voor een zacht prijsje gemaakt worden. Wie nog een eerste schaaf moet aanschaften, kan met dit nieuwe type nagenoeg alle schaafwerk doen; vergeet dan eventueel de schaaf met gladde zool voor het werk dat de nbbeltjesschaaf met aankan: smal hout, kantjes e.d. schaven. Daarvoor kun je immers een goedkoop klein schaafje of een surform nemen. 3. Spijker of schroef drie delen aan elkaar tot een U-vorm. Let er op dat ze „verspringend" beves tigd worden; dat is nodig omdat alle delen gelijk van afmeting zijn. Laat de spijker- of schroef- koppen enigszins verzinken, of zorg er minstens voor dat ze in het geheel niet boven het oppervlak van het materiaal uitsteken. e4-4. Zet de ,,U" om de plantenbak en di bevestig het vierde stuk plaatma teriaal. zodat een gesloten geheel ontstaat. Controleer of de om- ai bouw haaks staat. Hij moet enige o} speling hebben t.o.v. de eternit bak: 1 2 cm aan alle kanten is voldoende. 5. De ombouw kan op diverse ma nieren decoratief worden afge werkt, bijvoorbeeld met formica (lijmen met contactlijm), gefi- Voor mensen, die het eens hele maal anders willen doen: (fami- lie-)foto's op maat 'verpakt' in bakkersklei! Moeilijk? Welnee: het is gewoon een lijstje van ge bakken brooddeeg, waarachter u foto van één of meer van uw 'dierbaren' plakt. Heel simpel dus, maar het effect is werkelijk verrassend, hetgeen u beslist zult merken aan de reacties van uw bezoek. Trouwens, wat dacht u van zo'n 'deeg-lijke' fotolijst als kadootje. Origineel, niet waar, en echt makkelijk met weinig mid delen te maken. Ga als volgt te werk: meng 3 delen gewone bloem met 1 deel zout (te gen schimmelvorming) en 1 deel water. Goed kneden tot er een plastische boetseermassa ont staat - eventueel een theelepeltje glycerine toevoegen. Rol met beide handen drie lange, dunne strengen en vlecht deze in de vorm van een cirkel in elkaar. >e koelkast is in veel ïnbouwkeu- kens vaak een lastig element. De koel-vrieseenheid moet bij voor keur onzichtbaar worden wegge werkt in het 'keukenfront', de kastenwand die het gezicht van de keuken bepaalt. Dat is bereikt door het zgn. geintegreerde in- bouwsysteem, dat Philips zojuist introduceerde. Daarbij is een zo wel praktische als fraaie oplos sing gevonden. De deur is door middel van een sledemechaniek verbonden aan de normale koel kastdeur, in de formaten van de andere grote deuren in de kasten wand. Boven die deur zit nog een kleinere, ook genormaliseerd aan de overige kastdeurtjes. Daarach ter verbergt zich het vriesvak. Een van die koelkasten uit het gein tegreerde inbouwsysteem (ARB 506) heeft een netto inhoud van 240 liter, waarvan 58 liter voor het vriesvak. In de praktijk blijft dat voor veel mensen voldoende; het opslaan van grote buffervoorra den aan diepvriesvoedsel i genwoordig niet meer zo in trek De vriescapaciteit is 6 kilo per et maal. Zelfs deze 'zware jongen' springt zuinig om met energie; per 24 uur verbruikt hij 1,7 kWh. Werk op de matte kant van met boter ingesmeerd aluminiumfo lie. Blaadjes, bloemen e.d. snijdt u met een puntig mesje uit een platgerolde deegplak. Maak het figuurtje aan de onderkant iets vochtig en duw het goed aan op de gevlochten krans. Daarna met een satéstokje de nerven inteke nen. Scheur of knip het uitste kende aluminiumfolie eraf en leg het geheel op de bakplaat van een voorverwarmde oven. Laat het zo 2 tot 3 uur staan - oventempera tuur circa 200 graden C. Tussen tijds regelmatig controleren. Laat het werkstuk na het (door en door) bakken helemaal afkoelen en schilder het daarna ten minste tweemaal met (matte of glanzen de) blanke lak of vernis. Plak ten slotte de foto met knutselfijm te gen de (platte) achterkant van het lijstje. Misschien een leuk idee voor de best geslaagde vakantie- kiek dit jaar. Een sene kleine lijst jes met daarin foto's van gezins- en-of familieleden doen het erg leuk als ze (op een lint) onder el kaar geplakt worden. Succes ver zekerd! Mocht u meer willen weten over het creatief werken met deeg. dan ad viseren we u het (tweede) boekje van Pien Lemstra (uitgave Cante- cleer). Het heet 'Huisje-Boompje- Beestje in deeg' en kost f 17.50. En nu we het toch over boenen heb ben: onlangs is verschenen bij uitgeverij Helmond het boek 'Meer doen met u v foto's'. Het is geschreven door Alex Morrison en staat werkelijk boordevol tips en ideeën voor het afwerken, be werken en verwerken van (al dan niet zelfafgedrukte) foto's. Met name de vele verschillende ma nieren waarop grote en kleine fo to's toegepast worden, maken het boek tot een nuttig bezit voor ie dereen die foto's heeft, maakt of laat maken. Dit njk in kleur geïl lustreerde en 142 pagina's tellen de boek iè verkrijgbaar bij elke boekhandel en kost f 29,50. Tegen de zogeheten kant-en-klaar foto, die al ruim dertig jaar be staat. worden vaak nog de aloude bezwaren uit die begintijd aange voerd: na verloop van tijd verble kend beeld, geen negatief be schikbaar om extra afdrukken te (laten) maken enz. Er is sinds het einde van de jaren '40, toen Edwin Land het 'direct klaar' systeem bij fotograferen uitvond, echter wel heel wat ver anderd en verbeterd. Dat blijkt wel uit het feit dat de beroepsfo tografen hun geringschattende houding ten opzichte van dit foto systeem helemaal hebben laten varen. Ook kunstenaars maken dankbaar gebruik van het direct- Afdruk van Kant-en-klaar foto is nu ook mogelijk klaar systeem. Step-by step illu stratiewerk voor technische han delingen, zoals bijvoorbeeld in de dhz-inl'ormatie. worden vastge legd met zo'n camera en aan de reeks opnamen heeft de tekenaar dan een stevig houvast Voor de amateur is die kant-en- klaar fototechniek heel interes sant. Je kunt een plaatje meteen bekijken en het zo nodig opnieuw maken. Dat is wel heel wat anders dan de hele film volschieten, af drukken laten maken en dan pas zien of de plaatjes 'gelukt' zijn. Wat velen zich nog niet realiseren tegenwoordig kun je een direct- klaar foto gewoon naar de foto- handelaar brengen om er extra af drukken van te laten maken.in feite is het een kopie

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19