"We kunnen elke race nu winnen Yier zonder 'stuurt' naar zilver kfei Boy Haye bereikt doel Betrapte Bulgaar lang geschorst Til is dit wat je wil? Timmer pakt )0-cc zege Dode bij Finse autorally IANDAG 31 AUGUSTUS 1981 SPORT SPORT j\* financieel rroot succes :ANDVOORT (GPD) - Finan cieel gezien was de 30e Grote 1 Prijs van Nederland zeker succes. Bezochten 25.000 i de trainingen op vrij- zaterdag. tijdens de grote dag zelf passeerden 70.000 race-enthousiastellin- gen de hekken, waardoor het resultaat van de twee voor gaande races (1979 82.500 en 1980 65 000 toeschouwers) ruimschoots werd overtrof fen. ZAND VOORT (ANP) De problemen rond de tele visie-uitzending van het commerciële formule 1- circus op het met reclame dichtgeplakte Zand- voort-circuit leverde dit weekeinde veel stof tot praten op. Met name de rol van CRM-minister Til Gardeniers werd veel besproken. Het inspireerde Louis van Noortwijk, pr-man van een grote benzi nemaatschappij, tot een ludieke stunt. Zijn meters hoge reclamebord in de tarzanbocht liet hij met zwart plastic afplakken. Een blikvanger bleef het bord echter wel, dankzij de opvallende tekst "Til, is dit wat je wil". De Cesaris: brokkenpiloot ZANDVOORT (GPD) - And rea de Cesaris verscheen in Zandvoort niet aan de start. Nadat hij tijdens de training zijn wagen in de Tarzanbocht tegen de daar opgestelde banden had gezet, weigerde de teamleiding hem in de re servewagen te laten vertrek ken. Vooral teamgenoot John Watson maakte daartegen be zwaar omdat de jonge cou reur dit jaar al achttien wa gens vernielde. Zege Prost op Zandvoort 99 'hun' Alaxn Prost en'dat ^RNO (ANP) - Theo Tim- I mer heeft voor een uitste kende prestatie gezorgd in de Grote Prijs van Tsje- choslowakije voor motor racers. In de 50 cc-klasse behaalde hij de overwin ning. Daarmee stelde hij de tweede plaats veilig in het eindklassement, ach ter de in Brno afwezige Italiaan Ricardo Tormo. immer maakte dankbaar gebruik van de pech. die zijn naaste con current. de Zwitser Stefan Dörf- linger, al in de eerste ronde over kwam. Dorflinger had de eerste. Timmer de tweede startpositie. Na het uitvallen van Dorflinger nam Timmer de leiding meteen over. Bij het ingaan van de laat ste ronde had hij een voorsprong van veertien seconden. Rustig rijdend greep de Nederlander de eerste plaats. lar Schouten in de 350 cc en Eg- bert Streuer met zijn nieuwe koppelgenoot Charles Vroegop in de zijspan, reikten tot de zesde plaats. Peter Looijestein was in Brno niet erg gelukkig. Zowel in de 250 als in de 350 cc viel hij uit. Zijn broer George deed het in de :c beter met de achtste plaats. Fransman Alain Bernaud kwam in de halve-literklasse in de voorlaatste ronde ernstig ten val. Hij kroop weer op zijn mo tor. maar moest na een tweede valpartij naar een ziekenhuis worden gebracht. De artsen stel den ernstige interne verwondin gen vast. Ton van Heugten en Frits Kiggen, de wereldkampioenen motor cross zijspan, hebben het seizoen in Slagelse afgesloten met een overwinning in de grote prijs van Denemarken. Voor 5000 toe schouwers won de Nederlandse combinatie de eerste manche en werd in de tweede wedstrijd tweede achter de wereldkam pioenen van vorig jaar Böhler/ Mies uit West-Duitsland. Barry Sheene heeft op het circuit van Donington Park een interna tionale 500 cc race over twee heats gewonnen. Zijn zege kwam tot stand door een beslissing van de jury. Na twee valpartijen, van wereldkampioen Lucchinelli en de Japanner Asami, werd beslist dat Sheene over de twee man ches de beste tijd had gemaakt. In de eerste manche ging Marco Lucchinelli onderuit. In een zie kenhuis werd een verwonding aan een hiel geconstateerd. In de tweede manche ging de Japan ner Sadao Asami aan het glijden in een scherpe bocht. Hij liep een hersenschudding op. De organi satie, die in de tweede manche de wedstrijd moest stilleggen, liet deze opnieuw beginnen. Sheene won de race. Hij was der de in de eerste, waarin Randy Mamola als winnaar over de streep ging. De Amerikaan, tweede in de tweede manche, be twistte de eindzege van Sheene hevig, maar de organisatie gaf niet toe. ZANDVOORT - De officiële en volledige uitslag van de 30e gro te prijs van Nederland voor for mule 1-wagens, gereden op het circuit van Zandvoort, is (72 ronden): 1. Alain Pros (Fra) Renault, 1.40.22,43 (gemiddeld 183.002 ki lometer per uur). 2. Nelson Pi quet (Bra) Brabham, 1.40.30,67, 3. Alan Jones (Aus) Williams, 1.40.57,93 op 1 ronde, 4. Hector Rebaque (Mex) Brabham, 5. Elio de Angelis (Ita) Lotus op 2 ron den, 6. Eliseo Salazar (Chi) En sign op 3 ronden, 7. Siegfried Stohr (Ita) Arrows, 8. Marc Su rer (Zwi) Theodore op 4 ronden, 9. Michele Alboreto (Ita) Tyr rell, 10. Slim Borgudd (Zwe) Ats. Snelste ronde: Jones (in 15e ron de) 1.21,83 (gemiddeld 187.061 kilometer per uur). De stand in de strijd om de we reldtitel der formule 1-coureurs na de grote prijs van Nederland 1. Carlos Reutemann (Arg) en Nel son Piquet (Bra) 45 pnt, 3. Jac ques Laffite (Fra) 34 pnt, 4. Alan Jones (Aus) 31 pnt, 5. Alain Prost (Fra) 28 pnt, 6. John Wat son (Gbr) en Gilles Villeneuve (Can) 21 pnt, 8. René Arnoux (Fra) en Hector Rebaque (Mex) 11 pnt, 10. Riccardo Patrese (Ita), Eddie Cheever (Vst) en Elio de Angelis (Ita) 10 pnt. ZANDVOORT (GPD) - Alleen het resultaat van de dertigste editie van de Grote Prijs van Nederland was echt interessant voor de toe schouwers op het zonovergoten circuit in Zandvoort. Nadat in de openingsronden een aantal favo rieten zich al teleurgesteld uit hun bolides had moeten hijsen, gaf enkel de tweede plaats die Nelson Piquet behaalde aanlei ding tot enige opwinding. Dank zij de zes punten die de Braziliaan op zijn conto mocht laten bij schrijven. kwam hij op gelijke hoogte met Carlos Reutemann. tot gisteren de absolute leider in het klassement om het wereld kampioenschap. hetgeen de no dige spanning kan opleveren in de laatste twee races van dit sei zoen; Montreal en Las Vegas. De Fransman Alain Prost leidde de groep in Zandvoort zeer be kwaam van start tot Finish en re kende op die manier af met het gerucht dat de turbo's nog niet echt klaar zouden zijn voor het grote werk en het derhalve van incidentele successen zouden moeten hebben. „We kunnen nu alle races gewoon winnen", zei Prost na afloop van zijn victorie, „de wagens zijn echt optimaal. Ik zou bij wijze van spreken nu weer van start kunnen gaan om nog eens 72 ronden probleemloos af te leggen, maar ik prefereer na tuurlijk een flinke rustperiode" Zijn teamgenoot Arnoux, toch ook in een Renault turbo gestart, kwam in het gehele spel niet voor omdat hij na een spin zijn wagen niet meer aan de gang kreeg. De ze gang van zaken zegt overigens niets over het vermogen van de auto. Iets dat winnaar Prost on derstreepte: „Al geloof ik wel dat ik er beter voorstond dan René toen ik koos voor een tussensoort banden. Arnoux wilde net liefst op erg harde banden vertrekken, hetgeen mij erg onverstandig leek". Grootste concurrent voor de Frans man, die zijn tweede Grand- Prixzege van dit seizoen behaal de. was de Australiër Alan Jones in een Williams Ford. Jones wilde echter, zeker na het wegvallen van zijn teamgenoot (en tevens ri vaal) Carlos Reutemann te na drukkelijk laten zien wat hij in zijn mars had. Die geldingsdrang kostte Jones uiteindelijk het bes te deel van zijn banden waardoor de bonkige, regerend wereld kampioen het iets rustiger aan moest doen om de tweede positie te behouden. Dat niet hij, maar Nelson Piquet uiteindelijk als een na beste cou reur op Zandvoort gehuldigd werd. lag aan het feit dat de Brazi liaan als geen ander een juiste tac tiek bij het autoracen weet toe te passen. Net als eerder dit seizoen speelde de Braziliaan een zeer be keken spelletje, waarbij hij er enerzijds voor zorgde dat hij zijn aanvallers de baas bleef om an- derszijds de mogelijk optredende gebreken bij zijn voorgangers juist in te schatten en daar zo mo gelijk zijn voordeel mee te doe- „Ik had mjj al verzoend met een derde plaats", vertelde Piquet dan ook na afloop, „vooral toen ik zag dat Reutemann niet meer meedeed. Toen ik echter in de ga ten kreeg hoe waanzinnig Jones probeerde Prost de loef af te ste ken. zag ik nog wel wat meer mo gelijkheden voor de Brabham Nelson Piquets inzicht werd in Zandvoort dus opnieuw beloond. De uitstekende posities van de Fransman Prost, de Australiër Jones en de Braziliaan Piquet, alsmede de hoge eindklasserin gen van Hector Rebaque (vier), Elio de Angelis (vijf) en Eliso Sa lazar (zes) kwamen mede tot stand dankzij het uitvallen van een groot aantal prominenten. Gilles Villeneuve, die tijdens de trainingen al erg tegenviel en van wie bekend was dat hij direct na de start de nodige risico's zou gaan nemen, moest het na een paar honderd meter al voor ge zien houden omdat zijn wagen in aanraking kwam met die van Tambay en Pironi. Laatsgenoem- den zochten dan ook een ronde later de pits al op om de bij deze botsing opgelopen averij te laten verhelpen, hetgeen hen beiden op een aantal ronden kwam te staan. (Pironi zou nog wel even terugkeren maar moest uiteinde lijk toch opgeven). Ook Andretti. die op het voor hem niet zo gunstige circuit van Zand voort toch beslag had weten te leggen op een zevende startposi tie. verloor veel tijd toen zijn me caniciens noodgedwongen een nieuwe neusvleugel moesten aanbrengen. Vlak voor het einde van de strijd schoof de Ameri kaan op een eenvoudig te berij den gedeelte van het circuit zelfs de hekken in, „omdat", zoals hij uitlegde. ..de neusvleugel de wa gen wat uit balans trok waardoor de linkerband erg te lijden had en ik de wagen niet langer op de baan kon houden". Na afloop van deze crash bracht een onderzoek in een ziekenhuis aan het licht dat de veteraan slechts lichte kneuzingen aan zijn voet had opgelopen. Zowel voor de winnaar Prost als voor de op een hoge eindklassering jagende Pi quet was het uitvallen van Reute mann bijzonder gunstig. De Ar gentijn had het beide heren im mers nog zeer moeilijk kunnen maken, zoals hij in de onofficiële trainingen al bewezen had toen hij tot tweemaal toe de snelste tijd neerzette. De vanaf een vijfde startplaats vertrokken Argentijn raakte in de achttiende ronde in de Tarzanbocht de wagen van de sympathieke LafTite waardoor voor zowel de ranglijstaanvoer der als de Ligier-hjder ..Zand voort" tot het verleden behoor de. Er waren er meer die op Zandvoort niet over finish wisten te komen. De dank zij de eentonige hegemo nie van Prost wellicht wat gedes interesseerd geraakte suppor ters. schrokken in en rond de 52e ronde wakker toen achtereenvol gens Siegfried Stohr (lekke band). Slim Borgudd (idem) cn John Watson (ontstekingsproble men) de strqd moesten staken. Een absolute outsider als Eliso Salazar kon daardoor nog een zesde positie (en een eerste we- reldkampioenschapspunt) pak ken. JAMSAE (ANP) - Tijdens de Fin se '1000 meren-rally is de voor zitter van de Finse autovereni ging. Paul Falin, om het leven ge komen. De Oostenrijker Franz Wittmann reed met zijn Audi/ Quattro na het beëindigen van een klassementsproef in op een groepje toeschouwers Falin werd twinitg meter door de lucht geslingerd. Zijn verwondingen waren zo ernstig dat hu korte tijd later overleed. Wittmann wordt er van verdacht dat hij na de proef geen vaart heeft geminderd en onterecht doorreed. De Oostenrijker ver klaarde echter dat hij door de chaos op het circuit, veroorzaakt door de grote aantallen kijkers, het teken dat de proef was afge lopen niet heeft gezien. Oranje dames komen zwak voor de dag op WK roeien MÜNCHEN (ANP) Een sterk gevaren finale heeft de Nederlandse vier zonder stuurman een zilveren medaille opgeleverd tijdens de FISA-kampioenschappen voor lichte roeiers. Paul Paulissen. Peter van Berke!. Willem Appeldoorn en Richard Hetsloot. die in de series al tot de beste tijd kwam, plaatsten zich zaterdagmiddag voor de eind strijd door een duidelijke zege. De titel moest de Orca-Nereus vier aan Australië laten, dat daags te voren in de halve finales aanmerkelijk sneller was ge weest dan de Nederlanders. De Orca-Nereus-ploeg, die ook twee jaar geleden in Bied het zil ver opeiste, heeft op de Olympi sche roeibaan van Oberschleis- heim overduidelijk aangetoond terecht te zijn uitgezonden. Zo wel in de series, de halve finales en in de eindstrijd toonde de er varen Nederlanders hun kracht. VOETBAL Horst Hrubesch heeft afgezegd voor het West- duitse elftal, dat woensdag in Chorzow tegen Polen een vriend schappelijk duel afwerkt. De spitsspeler van HSV verrekte za terdag in de bekerwedstrijd te gen de Stuttgarter Kickers een spier in een lies. Triest steken daarbij af de verrich tingen van de Nederlandse da mes tijdens de strijd om de we reldtitels. De inschrijving was kwantitatief weliswaar wat ster ker dan tijdens de Olympische regatta van Moskou, toen slechts 45 boten werden afgevaardigd, maar bleef toch duidelijk achter de bij titelwedstrijden van 1979 in Bied toen er 75 inschrijvingen In München kwamen 64 boten aan de start. Uitgerekend de twee zonder stuurvrouw en de vier met stuurvrouw, waarin Neder land vertegenwoordigd was, wa ren slecht bezet. Negen tweeën en acht vieren streden om zes fi naleplaatsen. Dat de Orca-Ric- vier door een derde plaats in de series een directe plaats miste leek allerminst een ramp. Im mers in een herkansing van zes ploegen vielen vier finaleplaat sen te vergeven. Wiljon Vaandra ger, Janneke Talma, Borien En- mng, Paula Eken en stuurvrouw Ingrid van Deudekom zagen geen kans zich bij de eerste vier te klasseren. Zij lieten alleen het zwakke Groot-Brittannië achter m m De zilveren vier zonderPeter van Berkel, Willem Appeldoorn, Paul Paulssen en Richard Helsloot roeiden zich m de prijzen. ZANDVOORT (ANP) - Boy Hayje beteikte zijn doel. Winst op het thuiscircuit, Zandvoort, in de Renault 5 turbo-klasse was zijn deel. Het bracht de Amsterdam mer naast de Fransman en Rag- notti aan kop van het klassement in de Europa cup. Hayje en Rag- notti hebben nog drie wedstrij den om de beslissende tekening in de strijd te brengen. Zaterdag in dc eerste manche was Ragnotti zijn tegenstander nog tc snel af. De Nederlander stond gisteren voor de taak 17/100e van een seconde goed te maken op Ragnotti's om de totaalwinst te behalen. Bovendien moest Hayje Ragnotti's landgenoot Gouhier ook nog in de gaten houden. Hayje slaagde volledig. Met hulp van de later uitgevallen John Bolten sloeg Hayje het gaatje, dat later goed bleek voor de eind- winst. Drie en een halve seconde na Hayje eindigde Ragnotti als tweede. De zege en de snelste ronde (in totaal goed voor zestien punten) brachten Hayje in een prima uitgangsstelling om Rag notti aan de kop van de belang rijkste Europese merkenstrijd voorbij te streven. zich en gingen als vijfde, een hal ve lengte na de Westduitse boot, over de finish. Ook voor Linda Luiting en Geri Donkervoort, die dit seizoen in te weinig wedstrijden werkelijk strijd konden leveren, kwam za terdag tijdens de herkansingen het einde van het toernooi om de wereldtitels. De Nereus twee zonder stuurman heeft eigenlijk alleen tijdens de Rotseeregatta in Luzern sterke tegenstanders ont moet. Toen bleek al dat de ploeg zich niet met de wereldtop kon meten. Een vijfde en een zesde plaats in de eindstrijden, ver ach ter de topploegen, was het hoogst-bereikbare voor het Ne derlandse duo. Na een vierde plaats in de series volgde een zware herkansing Met Oost-Duitsland en de Sow- jet-Unie als tegenstanders in een herkansingen die goed was voor twee finaleplaatsen was er wei nig hoop voor de toekomst. Met 0,21 seconde achterstand op de boot uit de Sowjet-Unie werd Nederland derde. De grote verliezer bij de wereld kampioenschappen voor dames was zonder meer Oost-Duits land. Tijdens de Olympische Spelen van 1980 was de DDR nog goed voor vier gouden me dailles. alsmede een zilveren en een bronzen Op de baan van Oberschleisscheim kwamen de roeisters niet verder dan een en kel wereldkampioenschap en een drietal tweede plaatsen Het heeft er alle schijn van dat de zeven vette jaren voor de ploeg van de DDR ten einde zijn. Se dert 1974 vormden de roeisters uit Oost-Duitsland steeds de suc cesvolste ploeg bij de wereld kampioenschappen In München werd die rol overgenomen door de Russen, die vier maal hun vlag in de hoogste mast zagen gaan De zesde titel was voor de Roemeense Sanda Torna, die har Ski titel in 1980 behaald proion geerde. MÜNCHEN (ANP) - Het dagelijks bestuur van de internationale roeifederatic (FISA) heeft zater dag in München de strafmaatre gelen tegen de op het gebruik van verboden stimulerende mid delen betrapte Bulgaar Nikolai Slatanov vastgesteld. De negen tienjarige roeier, die bij de inter nationale regatta in Vichy (Fra) in de twee zonder stuurman de tiende plaats had bezet, is tot 30 juni 1982 geschorst Slatanov werd betrapt op het gebruik van anabolica Ook zijn coach Nikolai Stravkov kreeg een schorsing opgelegd. Tot het eind van dit jaar (31 de cember 19811 mag hu zijn ploeg niet begeleiden Voor München. waar de kampioenschappen wcr den gehouden, had Stravkov al geen accreditatie gekregen. Tho mas Keiler, de voorzitter van dc FISA. lichtte toe. dat de maatre gel tegen Stravkov was geno men, omdat hij in het "geval Sla tanov" niet had meegewerkt. Slatanov is de derde "dopingzon- daar", die door de FISA is ge schorst De eerste dopinggeval- len dateren uit 1979, toen tijdens de regatta in Mannheim twee roeiers uit de Sowjet-Unie wer den betrapt en voor achttien maanden werden uitgesloten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17