AZ-ritme danig verstoord Rijvers negeert 'stopverbod' Kessler Sinds geboorte Churchill is dat niet gebeurd KNVB wil VARA van velden weren lp- v yr 'Vj, V £v. pr Alkmaarders missen 'voetbalhersens' in Utrecht Graafschap-trainer Ruygrok: "Ik heb genoten van Ajax" MAANDAG 31 AUGUSTUS 1981 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT Jan ModaalSparta na 3-1 winst op Willem II koploper in eredivisie: 99 ROTTERDAM - Rangen en stan den zijn in de eredivisie voorlo pig op een grote hoop geveegd; Sparta en in iets mindere mate Go Ahead Eagles hebben rigou reus de bezem gehaald door de als vanzelfsprekend aanvaarde voetbalhièrarchie. Niet het grootkapitaal, maar Jan Modaal roert in dit nog vroege stadium van de competitie brutaal zijn mond. Het oogt ongewoon, maar vooralsnog staan niet de erkende grootmachten AZ'67, Feyenoord en PSV op de voorgrond. Nadat Sparta woensdagavond de zo veel rijkdr bedeelde stadgenoot Feyenoord al een verrassings pakket had laten uitpakken, be noemde de brigade van Barry Hughes zichzelf gistermiddag via een 3-1 winst op Willem II zo waar tot vaderlandse voetbaltop per. En dat is even wennen. Afgewacht moet worden of Sparta blijvend in staat is de nationale elite de les te lezen, maar in elk geval geeft de club uit Rotter dam-west wel kleur aan het prille competitiebeeld. Serieus wordt evenwel de machtsgreep van Sparta zelfs in Rotterdam nog niet genomen, althans zegge en schrijve 5500 tribuneklanten hadden de moeite genomen de reis naar Spangen te onderne men. Een magere opkomst dus weer, al liet bestuurslid Floor B ouwer weten dat "we zeker 1000 toeschouwers boven de be groting zaten" en die geruststel ling behoedde Barry Hughes weer voor een consumptie voor zijn pet. "Want", had de voetbal docerende zanger voor bruilof ten en partijen na de 4-2 stunt te gen Feyenoord uitgeroepen, "als er tegen Willem II niet meer mensen dan normaal op de tribu ne zitten, vreet ik dat ding op" Barry hoefde nu zijn pet alleen maar af te nemen als blijk van waardering voor de prestaties van zijn voetballers. "Hier en daar ging er weieens wat fout, maar aie gasten nebben weer keihard gewerkt. Vandaar dat ik straks niet tegen bepaalde jon gens zal roepen dat ze worden bedankt voor de bewezen dien sten en weer op de bank kunnen gaan ziten, nu René van der Gijp en Louis van Gaal beschikbaar zijn. Niet ik, maar jullie stellen het elftal samen, heb ik de jon gens gezegd. Van jullie hangt het in de komende weken af of die twee in de basis terugkeren dan wel de wedstrijden vanaf de zij lijn mogen bekijken". De op zijn transferschreden terug gekomen René van der Gijp weet dus meteen waar hij aan toe is. Voor hem zal er op Spangen niet langer een uitzonderingspositie worden ingeruimd, onmiddellijk na de ontmoeting met Willem II nam de als toeschouwer aanwe zige Van der Gijp kennis van Hughes verminderde tolerantie. "Ik heb René ingeprent dat hij niet meer de vedette moet uit hangen", gaf Hughes prijs. "Ik heb hem aan het verstand trach ten te brengen dat hij voortaan zal moeten pezen." De conditieachterstand van Van der Gijp is aanzienlijk, twaalf we ken heeft hij stilgestaan en Hug hes wil zijn 'verloren zoon' bin nen de kortste keren op een voor betaald voetbal acceptabel con ditioneel peil brengen. De Brit stelt zich voor dat doel te berei ken met een tweemaal daagse training; de toch al traningsschu- we Dordtenaar kan zijn borst dus natmaken. "De tijd van praten is voorbij, ik wil nu presteren", be loofde Van der Gijp zijn trainer beterschap. Met gemengde gevoelens moet Re né van der Gijp gistermiddag hebben geconstateerd dat zijn ploeggenoten niet zonder meer op zijn komst zitten te wachten. Ook tegen Willem II presenteer de Sparta zich zonder zijn hoe dan ook originele inbreng als een collectief, dat wenste te bikkelen voor de winstpremie. "Ik ben niet bang voor de concurrentie van René". sprak naderhand bij voorbeeld Wouter Holverda. "Ik laat me niet zomaar uit het elftal spelen". Getrouw aan de tegen AZ'67 ge vonden succesformule hielp Sparta opponent Willem II al vroeg in de vernieling. Voortdu rend variërend van 4-4-2 naar het aloude 4-2-4 manifesteerde de thuisclub zich als een mobiele eenheid, die de bewegingsarme Tilburgers prestaties neersabel de. Vooral aan de flanken ont dekte Sparta al vroeg de hiaten die lagen verscholen in de vijf mansdefensie. Op links draaide het koppel Tiktak/Meyer de Til burgers Van der Ven "en Braam dol. terwijl op rechts de steeds snel demarrerende Ronald Leng- keek zijn tegenstrever Johan Ha- vermans naar de figuratie speel de. Voeg daarbij dat de van MW gekomen Amsterdammer Willy van Bommel op het middenveld genoot van een baaidag en het is verklaard dat Willem II na een redelijk begin, waarin Arthur Hooycr met een kopbal zelfs de lat trof. gaandeweg naar een wanprestatie zwalkte. "De juiste wedstrijdinstelling en discipline ontbrak. Van Bommel speelde als een krant. Je zag aan Braam ook dat ie pas twee weken gele den van vakantie is teruggekeerd en de rest liep voor de vuist weg te voetballen", hekelde trainer Bert Jacobs. De loper naar de vaderlandse voet- baltop zag Sparta zodoende door Willem II uitgerold. Met twee fraaie doelpunten rekende Geert Mever in de 24ste en 32ste mi nuut af met een nabij verleden, waarin hij werkelijk geen bal goed raakte. Vlak voor rust beantwoordde de voormalige RKC-sehutter Ad van der Wiel die goals met een tegentreffer, nadat Hooyer andermaal de lat had getroffen. Met die doelgerichte actie kon Van der Wiel zich niet meer m de gra tie van zijn trainer Jacobs spelen, want tijdens de onderbreking moest hij zijn plaats aan Toon Nelemans afstaan. "Omdat", ver klaarde Jacobs zijn wissel. "Van der Wiel niks heeft gepresteerd. Die goal had mijn schoonmoeder ook kunnen maken". De 2-1 stond feitelijk haaks op het ongelijke spclbceld en ook de la tere koptreffer van Wout Holver da (na een corner van Tiktak) gaf het permanente veldoverwicht van Sparta onvoldoende cachet Holverda en Meyer lieten in de slotfase nog unieke mogelijkhe den ongebruikt om de verhou dingen in sprekende cijfers uit te drukken. "Dat waren schoon- heidsfoutjes. daar maak ik me niet druk om", vierde Barry Hug hes feest. "Sparta staat l kop en dat is sinds de geboorte van sir Winston Churchill niet meer voorgekomen".. GERARD VAN PUTTEN. ZEIST (GPD - Het sectiebestuur betaald voetbal overweegt de VARA-radio en -televisie voor taan niet meer toe te laten tot de vaderlandse voetbalvelden. Vol gens sectiebestuurslid Jaap van Praag zal de KNVB eerst de klachten onderzoeken, die van de zijde van het Bredase N AC en van de FBO zijn binnengekomen naar aanleiding van het niet op de televisie brengen van de afgelo pen zaterdagavond gespeelde wedstrijd NAC-Feyenoord. Ver volgens zal worden bekeken of daadwerkelijk stappen tegen de omroep wordt ondernomen. In het VARA radioprogramma „Tussen Start en Finish" lieten programmamakers Harry Ver- meegen en Henk Spaan duidelijk hun ongenoegen blijken over twee firma's die in het NAC- stadion adverteren via reclame borden en die het de omroep on mogelijk maakten de tv- üitzending van NAC-Feyenoord te verzorgen. „Als deze uitspra ken". aldus Jaap van Praag, in derdaad schadelijk zijn voor de club en de adverteerders, zullen we naar wegen zoeken om de VA- RA-mensen niet meer op de ter reinen toe te laten." Volgens voorzitter Frans Bayings van NAC staat het inmiddels wel vast dat de uitzending schadelijk is geweest. Wat de Bredase ver eniging nog het meest dwars zit is de manier waarop de VARA de uitzending van het duel nog mo gelijk trachtte te maken. „De VA RA eiste dat wij een aantal recla meborden moesten afplakken om de uitzending door te kunnen laten gaan", aldus Bayings. „Wanneer wij daarop niet zouden ingaan, dan zou men de betref fende firma's via hun radiopro gramma in diskrediet brengen. Ik vind deze manier van program ma's maken ondermaats en schunnig". NAC wil nu op korte termijn via de KNVB proberen met alle clubs tot een akkoord te komen om geen medewerking meer te verle nen aan het VARA- sportprogramma. NAC over weegt op dit moment overigens nog geen juridische stappen te ondernemen. „Wij zullen het standpunt van de KNVB en van de overige clubs afwachten. Wel heeft een van de benadeelde ad verteerders inmiddels reeds ver klaard rechtsmaatregelen tegen de samenstellers van het radio programma te zullen onderneme- UTRECHT (GPD) - De ene week is de door Georg Kessler voorgetrokken tandem het supersnelle ra cekarretje (PSV), drie da gen later is het een gam mele brik (Eagles) en weer drie etmalen later vertoont de tweewieler dezelfde ge breken (FC Utrecht). Za terdag 22 augustus draaien de spelers de pedalen soe peitjes rond, 29 augustus zitten ze verstijfd op de fiets. Loopt de ketting stroef door het ontbreken van Kristen Nygaard, is het de druk van het moeten presteren, of hebben de tegen standers de rem gevonden op het vervoermiddel dat vorig seizoen zo onweerstaanbaar naar het landskampioenschap tufte? Feit is dat waarschijnlijk een com binatie van factoren het ritme verstoord heeft, waardoor het als landskampioen voor het toernooi in Spanje uitgenodigde AZ'67 als zwakke middenmoter in het vliegtuig stapt. Twee nederlagen in vijf wedstrijden, een aantal dat vorig seizoen in de complete set van 34 niet voorkwam. AZ speelde in een met goud omran de competitie '80-'81 de bal rond, wachtte op het foutje van de te genstander, raakte het hoofd niet kwijt ook als het een keer niet binnen het uur lukte, kon het ge duld opbrengen om te wachten op die misser in de vijandelijke defensie. Het AZ dat nu over de voetbalvelden strompelt mist de voetbalhersens om iets anders te bedenken dan hoge ballen voor de pot, een speelstijl niet gericht op het bieden van spektakel, maar uitgevoerd omdat niets be ters verzonnen kan worden. Dat was zaterdagavond in Utrecht veel te weinig om de plaatselijke voetbalclub in de problemen te brengen. De ploeg van Han Ber ger had in de eerste drie kwartier een veiliger voorsprong moeten nemen dan de 1-0 die nu halver wege genoteerd werd. Een twee de treffer had de genadeslag bete kend voor AZ. dat ook mentaal met zichzelf worstelt. De Alkmaarders bleven in de race en daardoor bleef de meer span nend dan fraaie partij het aankij ken waard. AZ drukte de Utrech ters op eigen helft, eerst via het opschuiven van libero John Met god en later door het naar de voorste punt sturen van Ronald Spelbos. AZ kreeg FC Utrecht in een ijzeren omklemming, fnaar dat kwam 20 procent door eigen verdienste en 80 procent door een terugval bij de Utrechters. De ploeg werd de eerste helft gedra gen door Jan Wouters, maker van het doelpunt, die verder bereikte dat de op z'n huid gezeten Jan Peters zich terugtrok in de eigen verdedigingslinie. Wouters ont popte zich als motor in het Utrechtse team. Krachten verde len bleek echter niet het sterkste punt van de jongeling die zich in de tweede helft veel minder ma nifesteerde. Meer dan een falende Jan Peters in de weg lopen kon hij na de pauze niet meer en dat plus het feit dat de Utrechters een deel van hun bluf in de kleedkamer hadden ge laten zorgde voor een overwicht van de Alkmaarders. Trainer Han Berger: „Ongewild zijn we te ver teruggegaan, bij balbezit voetbal den we te onrustig, de bal kwam te snel voor ons eigen doel terug- Dat gebeurde dan steeds via een ho ge bal en daar had FC Utrecht geen bezwaar tegen. Het trok de kopsterke Leo van Veen terug en ontdekte dat Aad Mansveld in een defensie onder druk beter presteert dan in zijn rol van op schuivende libero en bemerkte Jan Peters: gefaald. tevens dat Rijvers' keuze van Hans van Breukelen een positie ve uitwerking had op de doel man. Hij deed zijn werk voortref felijk en moest in feite maar één keer zijn superieure klasse tonen bij een doorbraak van Kees Kist, die verder door Ton du Chatinier uit de wedstrijd gespeeld werd. De Utrechter stond voor de eerste maal in de basis omdat Han Ber ger - zoals Rijvers dat tegen Ier land ook doet - twee afdekkers posteerde in het centrum naast Aad Mansveld. De buitenverde- digërs, Van Tamelen en Flight, werden gepost bij de vaak over de vleugels oprukkende Jos Jonker en Peter Arntz en voor het derde gevaar, de opkomende Hoven- kamp en Van der Meer, had een pep-talk met Gerard van der Lem en de voor de geblesseerde Jan Monster spelende Bert Gozems de gewenste uitwerking. Van het spel van Gerard van der Lem druipt de strijdlust niet af, maar de inspirerende woorden van Berger brachten hem zaterdag avond zelfs bij de eigen achterlijn om Hovenkamp dan wel Van der Meer af te stoppen. Rest het gevaar dat het middenduo Peters-Nygaard normaal uit straalt, de tweede keek met een blessure aan het been toe, de eer ste keek zonder verwonding toe, werd door de 6500 toeschouwers bij ieder tikje in de breedte be groet met een honend „oh". Voldoendes waren schamel aan Alkmaarse zijde, de enige overge bleven international John Met god presteerde goed, Ronald Spelbos heerste in de lucht en kwam tegen een Leo van Veen zonder wedstrijdritme niet in de problemen. AZ verspeelde twee punten en kan van geluk spreken dat een drietal gele kaarten het verlies niet zwaarder maakte. Scheidsrecht ter Hennie Weerink ontpopte" zich als de goochelaar die het ko nijn maar niet uit de hoed krijgt, in dit geval de gele kaart uit de binnenzak. AMSTERDAM (GPD) - Na de door Ajax perfect verzorgde anatomische les stapte trainer Huib Ruygrok van De Graafschap lachend van de snijtafel: „Ik heb genoten. Ik vond het allemaal erg leuk wat er is gebeurd, waarom zou ik sikkeneurig doen? Dit is toch heerlijk om naar te kijke- --W. Cees 'Pier' Tol ziet zijn weg geblokkeerd door de Utrechtverdedigers Aad Mansveld (links) en Leo van Veen. Zij zullen het gevaar bezweren. n Ruygrok bekommerde zich niet om de vele wonden, negen in totaal, maar sprak juist vol bewondering over de originele wijze waarop Ajax het mes in zijn ploeg had gezet. Een weck eerder stond PE- C-trainer Frits Korbach bijna te huilen toen hij in De Meer met 5-1 was verslagen Hoewel De Graaf schap veel verder werd opengere ten en met een nederlaag van 9-1 werd geconfronteerd, manifes- kunnen voldoen. Voor een goo chelaar als Ling ligt het al heel wat moeilijker. Hij speelt een te genstander liever drie dan twee keer uit en stelt daardoor een ach terhoede nog wel eens in staat om zich te reorganiseren. Tegen De Graafschap kon Ling het rich echter permitteren omdat de Doetinchemers van meet af aan geen eenheid vormden en chao tisch te werk gingen teerde Ruygrok zich als een veel Een speler die wel remmend werk- betere verliezer: „Natuurlijk had den wij kunnen proberen om het verlies zo klein mogelijk te hou den. We hadden met z'n allen kunnen verdedigen, hard kun nen voetballen met het risico drie of vier gele kaarten te krijgen, maar wie is daar nu bij gebaat? Niemand toch. Zolang wij pun ten halen tegen een gelijkwaardi ge ploeg is er voor De Graafschap niets aan de hand. Dan blijven wij aanvallend voetballen". Ajax had dan ook veel te danken aan De Graafschap dat niet van opgeven wilde weten, sportief bleef voetballen en vrijwel geen moment de behoefte voelde om de show van zijn tegenstander te bederven. Voor Ajax werd het daardoor opnieuw een trainings- partijtje waarin het de indruk wekte dat het dit seizoen ongrijp baar is als de tegenstander bereid is om mee te voetballen. In vyf wedstrijden hebben de Amster dammers al ruim een kwart ge produceerd van het totaal aantal doelpunten dat in het afgelopen seizoen in 34 duels werd ge scoord. Toen waren het er 88, nu zijn het er 23 waarvan er 21 wer den gespendeerd aan Willem II, PEC en De Graafschap Tegen Feyenoord en FC Twente bleef de produktie steken op twee goals. Het verschil werd niet alleen be paald door kwaliteit, maar vooral door hardheid. Toch voelt Ajax-trainer Kurt Lin- der zich niet geroepen om zijn spelers met grovere middelen uit te rusten, of wat hardere voetbal lers als Wijnberg op te stellen: „De spelers die ik nu heb zijn niet gewend om hard te spelen Dat kun je ze niet aanleren en dat wil ik ook niet. Het lijkt me veel be langrijker dat ze leren om nog sneller te handelen, nog sneller de bal af te spelen, zodat de harde tackles gewoon worden ontweke- Aan die voorwaarden zullen de De nen Olsen en Lerby gemakkelijk UTRECHT (GPD) - Bondscoach Kees Rijvers heeft zijn weg uit gestippeld en laat zich beslist niet dwingen een andere route te kiezen, ook niet door een stop- verbod uit het Alkmaarse. Kees koerst verder, bezoekt eerst de geselecteerde spelers en klopt pas daarna aan bij de deur van coach en clubleiding. Kessler wil dat de nieuwe bonds coach zich houdt aan de ver keersregels die golden onder het bewind van Jan Zwartkruis. Hij wil op de hoogte blijven en heeft daarbij de steun van zijn clu- b. Zie hier het conflict dat bij Rij vers' terugkeer uit Zwitserland en na Kessler's Spaanse trip uit gesproken moet worden. Het compromis ligt er, Rijvers wil spelers en clubs tegelijk op de hoogte brengen, maar beseft te gelijkertijd dat het technisch moeilijk haalbaar zal zijn. Bo vendien is nu al zeker dat dit tus senvoorstel het in Alkmaar niet zal halen, want Kessler wil meer dan als eerste ingelicht worden. Hij kent de achtergronden en de problemen van zijn spelers be ter dan de technische leiders in Zeist en wil die spuien voor Rij- vers zijn selectie bekend maak- t. Kessler: „Wij willen niet van de spelers horen dat ze gekozen zijn voor een vertegenwoordigend elftal, wij willen niet van John Metgod horen dat hij in de inter land tegen Zwitserland voor stopper speelt, wij willen op de hoogte zijn als er problemen rij zen tussen de bondscoach en Jan Peters. De clubleiding denkt DEN HAAG Bondscoach Kees Rijvers heeft gisteren de PSV- ers Ernie Brandts en Ruud Geels aan de selectie voor het Nederlands elftal toegevoegd. De selectie voor de k\valificatie- wedstrijd voor het WK in Span je tegen Ierland op woensdag 9 september, bestaat nu uit 22 spelers. daar net zo over als ik. Dolgraag wil ik mijn steun aan het Neder lands elftal geven, maar voor waarde is dan wel dat er een goed contact is. Dat is nu afwezi- 8" De stemming in het Alkmaarse kamp leidde tot het afzeggen van Richard van der Meer en Ro nald Wijsters voor het Neder lands B-team. Zij lieten bonds coach Rob Baan met beverige stem weten dat zij de voorkeur gaven aan de reis met hun club naar Spanje. Een beslissing dui delijk genomen onder druk van de club en de spelersgroep. Met het bedanken van Pier Tol ligt het anders. Hij speelde tegen FC Utrecht en reist ook mee naar Spanje. In het uur dat hij zater dagavond voetbalde bewees de Volendammer thuis te horen op het ziekenrapport en niet op een wedstrijdformulier. Tol: „En zo voel ik me ook. De club heeft me gedwongen te spelen, zelf had ik liever aan de kant gebleven. Ik ben anderhalve kilo afgevallen, ik ben krachteloos. Maandag krijg ik een speciaal dieet, helpt dat niet dan zien ze mij tot ik voor honderd procent genezen ben niet meer terug". Rijvers buigt niet, dat is zeker. Kessler gaat de confrontatie niet uit de weg, zoals hij zelf ver kondigde. „Ik neem het hoog op en ben niet van plan te wijken". Er kan dus rekening houden met een periode waarin AZ'67 geen spelers meer beschikbaar stelt voor vertegenwoordigende elf tallen. Formeel kan dat niet. men is verplicht de Oranje teams te voeden. Op een bijeen komst met de clubs die spelers leveren aan het Nederlands elf tal zegde AZ-voorzitter Arie Lig- thart vriendelijk knikkend zijn medewerking toe. De werkne mers van zijn vereniging zouden zich als trotse soldaten van Oranje melden en niet meerei zen naar het financieel aantrek kelijke toernooi in Spanje. Het is ondeugend gesteld, maar mis schien had men bij de landskam pioen toen al bedacht dat de KNVB weinig kon uitrichten als de voetballer zelf bedankte. I)e WOiwljM van Rijvers rond zijn eerste selectie - toen hij koos voor f rankrijk stond hij nog niet officieel op de loonlijst - is eveneens bij Libregts en Ein der verkeerd gevallen. Ook FC Utrecht-trainer Han Berger zet zijn vraagtekens. „Begrijp me goed", zegt hij. „het is het goed recht van Rijvers om het zo te doen. Verstandig vind ik het niet. Cluhcoachrs weten nu r van de spelers, kennen de ach tergronden. weten of er redenen zijn w aarom ven sprier sl« lü RMdt ..MaarMfl PCTftf, „hoe je werkwijze ook is, iedere selectie zal ter discussie staan- te op de machinerie van Ajax v Wim Jansen. Hij miste ditmaal als laatste man het overzicht en verzuimde om de beide steeds weer naar voren snellende vleu gelverdedigers Boeve en Mole naar met dieptepasses in te scha kelen. Aan het verre van resolute optreden van Jansen en van de eveneens teleurstellende voor- stopper Rijkaard had De Graaf schap het voor een deel te danken dat de schade nog enigzins be perkt bleef. Dat de grens van tien doelpunten niet werd bereikt had De Graaf schap ook te danken aanscheids- rechter Gans. die het doelpunt van Olsen tot veler verbazing we gens hinderlijk buitenspel af keurde. Mede daardoor moest Ajax zich „tevreden" stellen met doelpunten van Olsen, Kieft, Mo- laiMT (strafschop». Sc h- ttlllfW en Ling vóór rust. en Vanenburg (tweemaal), invaller Silooy en Ophof in de tweede helft De Graafschap, dat zich vooral in het centrum van de verdediging (Komelis en Trentelman) alles liet welgevallen, wist daar alleen een treffer van Schreur tegenover te stellen Rijkaard en Kieft doen één helft mee in Bern AMSTERDAM (GPD» - Op aan dringen van Ajax-trainer Kurt Linder heeft bondscoach Kees Rijvers besloten om het duo Wim Kieft-Frank Rijkaard dinsdag avond in de vriendschappelijke interland tegen Zwitserland in Bern slechts eén helft in actie te laten komen Linder had liever gezien dat de beide Ajacieden he lemaal niet waren opgesteld, maar legt zich neer b(j het com promis dat nu is gevonden. Linder; „Ik wil deze twee jongens niets in de weg staan Ik had ech ter liever gezien dat ze ccist voor Jong Oranje waren gekozen, zo dat ze op die manier op een rusti ge manier naar de top zouden zijn gebracht Men vergeet kennelijk dat Kieft en Rijkaard pas achttien jaar zyn. Ik heb ook om een ande re reden moeite met het beleid van Rijvers. Tegen Zwitserland mogen Kieft en Rijkaard spelen, maar ze behoren niet eens tot de groep van 22 spelers die voor de WK-wedstnjd tegen Ierland is ge selecteerd". aldus Linder. die het talentvolle duo gistermiddag in de competitiewedstrijd tegen De Graafschap na rust verving. „Ze speelden allebei vrij mat. Het is duidelijk te merken dat ze de laat ste tijd eigenlijk al te veel hebben gespeeld".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13