"Maer tens was 1 1 1 M. de sterkste De Rooy: "Voorin hadden we maar weinig coureurs Lomme Driessens haalt uit Rus pakt titel bij amateurs Opgebloeide Belg verslaat Italian en en Hinault in sprint De sterkste wieleramateurs op het ereplatform. De Rus Andrei Vedernikov (midden) bejubelt zijn wereldtitel: hij wordt geflankeerd door de Belg Rudy Rogiers (links) en de Zwitser Claus, die derde werd. SPORT SPORT SPORT Bescheiden rol Nederlanders op WK PRAAG (GPD) - Een debacle zoals vorig jaar in Sallanches bleef uit. Niettemin was de buit van de Nederlandse beroepsrenners in het mondiaal titelgevecht gering. Van de drie landgenoten die aan de massasprint tussen ruim dertig man deelnamen, was Johan van der Velde de bestgeklasseerde. Hij werd elfde. Theo de Rooy finishte in 18e stelling en Joop Zoetemelk als 21ste in de omvangrijke groêp die door Freddy Maertens werd aangevoerd. Met uitzondering van Hennie Kuiper waren de overige landgenoten van het strijdtoneel verdwenen. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1981 PRAAG (GPD) - Van het ver wachte en door de Westeuro- pese wielernaties gevreesde schrikbewind van de oost- bloklanden is tijdens het we reldkampioenschap op de weg bij de amateurs niet veel gebleken. Toegegeven: de re genboogtrui voor de liefheb bers kwam bij een Rus te recht en de Sowjet-coureurs van coach Kapitanov schuw den de strijd op het Strahov- parkoers niet, maar achter Andrei Vedernikov blok keerden de Belg Rudy Ro giers en ex-wereldkampioen Gilbert Glaus uit Zwitser land voor andere favorieten uit het oostblok de weg naar het erepodium. Opmerkelijk in de Tsjechische hoofdstad was de betrekke lijk lauwe inbreng van staatsamateurs uit de DDR. De Westeuropese amateurs doorstonden de slag met de krachtrijders van achter het ijzeren gordijn voortreffe lijk. Niet alleen de zilveren plak van Rogiers en het brons van Glaus duiden daarop, maar ook de betrok kenheid van Zweden, Noren, Denen, Fransen en Italianen bij de talloze ontsnappingen en demarrages die de race over 180 kilometer ken de. Het enige Westeuropese wie- lerland van importantie dat zich koesterde in de luwte van het peloton was Neder land. Op een uitzondering na - Harry Wolters liet zich vlak voor de finale even in een kopgroep van acht man zien - bepaalden de oranje- renners van coach Piet Lie- bregts zich tot een puur af- UCI beboet Nederlandse wielerploeg PRAAG (ANP) - Dc Nederlandse profploeg heeft na afloop van het wereldkampioenschap in Praag een boete van zesduizend gulden gekregen. Deze moet aan de in ternationale wielerbond betaald worden. De UCI ging tot deze sanctie over, omdat er reclame was aangebracht op de door de organjsatie ter beschikking ge stelde ploegleiderswagen. Een half uur nadat hij was afge stapt in het wereldkampioen schap kreeg Gerrie Knetemann in de Nederlandse pits bezoek van een Duitse man met zijn zoontje. Het jochie van een jaar of vier was in huilen uitgebar sten toen de speaker de opgave van Knetemann meldde. Knete mann was immers zijn grote fa voriet. Knetemann kon hem al leen weer blij maken met een drinkbus voorzien van zijn hand tekening. Voor Henk Lubberding was met het wereldkampioenschap het seizoen 1980 voorbij. Hij zal, als het mooi weer is, hooguit nog en kele criteria rijden. Lubberding: "Ik blijf maar sukkelen met die voorhoofdholteontsteking. Ik maak nu een eind aan het sei zoen en ik hoop in februari van die chronische kwaal af te zijn" wachtende houding. Het Ne derlandse kamp ging er na afloop van het amateur-WK prat op dat het niet was weg gefietst door de concurren tie. Dat enthousiasme sloeg nergens op, omdat met num mer drie Gilgert Glaus maar liefst 52 coureurs op 48 se conden van Vedernikov en Rogiers finishten. In die meute reikten Harry Wol ters, Theun van Vliet en Ste ven Rooks niet verder dan respectievelijk een veertien de, achttiende en negenen- veertigste plaats. De demonstratie van apathie die Liebregts' pupillen ga ven, zal zijn voortgekomen uit de opdracht waarmee zij de straten van Praag werden uit het verslagen peloton bij 32 koplopers te komen. Het was een indrukwekkende achtervolging van de drievoudige Tour de Fran- ce-winnaar geweest. Ze zou, deze jacht, niettemin zoveel aan in spanningen hebben gevergd dat zelfs een superkampioen als Hi- nault hiervan niet meer zou kun nen herstellen. Zo luidde de me ning van velen. Saronni Acht Italianen konden in de laatste kilometer inderdaad hun sterkste en snelste man, Giuseppe Saron ni, naar een zeker lijkende over winning op Hinault lanceren. Freddy Maertens daarentegen paarde kracht aan inzicht. Hij liet zich niet verrassen toen Baron- chelli amper honderd meter voor de finish een hand omhoog stak, als het ware om de concurrentie in de waan te brengen dat het eindpunt bereikt was. Saronni schoot als een raket naar de lei ding. Heel Italië juichte reeds, maar millimeter na millimeter schoof Maertens naderbij. „Ik had niet eens dezelfde grote ver snelling als Saronni gemon teerd", zei de nieuwe wereldkam pioen. „Een blad met twaalf tand- wieltjes had ik voor deze laatste meters niet nodig geoordeeld. Echte angst voor Hinault kende ik evenmin. De voorbije Tour de France maakte me duidelijk dat opgestuurd. De door Lie bregts uitgestippelde tac tiek voor het kampioen schap - de eerste twee ron den voorin het veld rijden om de kat uit de boom te kij ken en daarna proberen aan te pikken bij een serieus ogende ontsnapping - vorm de geen strijdplan waar de vonken vanaf vlogen. Ge hoorzaam hielden de oranje hemden zich aan het eerste deel van het WK-concept van de coach, hoofdstuk twee van de strategie viel volledig in het water, omdat het Wol ters, Veldscholten, Rooks en Van Vliet - om over Klein en Lammerts maar te zwijgen - aan kracht ontbrak om het peloton te ontvluchten. ik hem in een sprint kon hebbe- Zekerheid De zekerheid en het machtsvertoon waarmee Freddy Maertens in Praag naar zijn tweede regen boogtrui snelde (vijfjaar geleden klopte hij Moser in het Zuidita- liaanse Ostuni) had hem in de ki lometers die aan de ontknoping voorafgingen enigszins ontbro ken, althans de vastberadenheid om een wirwar van Italianen de baas te kunnen. „Ik weet het niet", zei hij tegen zijn landgeno ten in de kopgroep toen de eind streep naderbij kwam en de Bel gen bij hem informeerden hoe hy dacht over zijn kansen. Het zo vaak in veel kampen en belangen verdeelde Belgische kamp bleef desondanks in Freddy Maertens geloven. Fons de Wolf was dan ook niet de enige van onze zuiderburen die Maertens bleef steunen. „Ik zal", zei de nieuwe wereldkam pioen, „niet meer de fout van vroeger maken. Toen nam ik veel te veel hooi op de vork. Net een der als Merckx wilde ik in alle wedstrijden waaraan ik deelnam winnen. Die instelling liet ik in de eerste maanden van het huidige seizoen reeds varen. Ik richtte me geheel op de Ronde van Frank rijk. Toen ik daar bereikte wat ik wilde, was Praag mijn volgende hoofddoel. Ik weet dat ik als we- Leiden loot AS Soleuvre LEIDEN - Parker Leiden komt in de eerste ronde van het Europese toernooi voor bekerwinnaars uit tegen AS Soleuvre uit Luxem burg. Op 7 oktober treedt de Leidse basketbalformatie aan in Soleuvre. een week later volgt de return in de Leidse 5 Meihal. Wint Leiden ("Een gerede kans", voorziet PL-managcr Frans van Egmond), dan zal het tegen de winnaar van het duel MHSC Bu- dapcst-AEK Athene moeten strijden voor een plaats in de kwartfinale. reldkampioen overal aan de start gevraagd zal worden. Toch zal ik selectief te werk gaan met mijn programmma. Wat ze zeggen ïn- teresseeert me niet. Na de Tour werd er ook weer geschreven dat ik minder goed zou marcheren Lariekoek. Ik dacht aan dit we reldkampioenschap en ik zal in de toekomst steeds mijn ogen ge richt houden op bepaalde wed strijden. Freddy Maertens is te rug op een punt waar hij wilde zijn". Theo de Rooy zei: „Jammer dat we met zo weinig man vooraan wa ren. Vooral omdat we tevoren een van de sterkste ploegen werden genoemd, zo niet dc sterkste, was het uiteindelijke resultaat een te genvaller. Dat wil overigens niet zeggen dat er als team slecht gere den is. De samenwerking was goed". De Rooy kon in de slotfase evenmin iets uitrichten als zijn twee landgenoten. „Ik was niet meer optimaal", vertelde hij. „Eerder in de koers had ik ook al een moeilijke periode gehad. Ik kwam er doorheen en voelde me op een gegeven moment ijzer- sterk. Hoofdpijn en een misselijk gevoel zijn echter geen prettige dingen in een koers over 281 kilo meter". Dat de leidende formatie voor bijna eenvierde deel uit Italianen be stond. betekende natuurlijk een extra belasting voor de renners uit andere ploegen. „Ze domi neerden op hun manier", liet Joop Zoetemelk weten. „Zelfs nadat de Zweed Nilsson in de laatste ronde (van ruim 13 km., Teleurstelling Dat de strijd op het parcours van Strahov in Praag middels een eindsprint tussen enkele tiental len renners eindigde, maakte de teleurstelling van de verslagenen alleen maar groter „Hoe is het in godsnaam mogelijk dat we zon der regenboogtrui naar Italië te rugkeren". meende Moser. Zilve ren Beppe Saronni zei „Wij, de Italianen, hebben de koers ge maakt. Ik zou het karwei afron- red.) ontsnapt was en een paar honderd meter voorsprong kon nemen, viel er van paniek bij de Italianen niets te bespeuren. Ove rigens maakte Bernard Hinault op mij de beste indruk. Dat hij een achterstand van bijna twee minuten kon goedmaken, toen we met zo'n dertig man aan de leiding waren gekomen, was een bewijs van zijn kracht". De mening van Zoetemelk over het parcours in de Tsjechische hoofdstad verschilde niet met de visie van de meeste anderen. „Een moeilijk traject om met een paar man een beslissing te kun nen forceren. De paar seconden die je op de hellingen kon verove ren. was je in de afdalingen met een kwijt." Hoewel de sprong van Nilsson en naderhand ook een demarrage van de Schot Millar mislukte, wa ren deze alles-of-niets-pogmgen in het zicht van dc finish natuur lijk wel de enige kansen om het collectief van de Italianen, maar den. Maertens zag ik niet direct als mijn grootste tegenstander Onbewust onderschatte ik hem. Ik dacht dat er grotere concurren ten waren". Commentaar van Bernard Hinault „Nee hoor. ik heb de sprint niet verloren omdat ik in de achtervolging (na 230 km - red.) te veel inspanningen zou hebben geleverd Maertens was gewoon de sterkste. Tweede en derde worden in een kampioen schap is erg. Het zijn de verve lendste plaatsen". ook dat van de Belgen en Fran sen. aan het wankelen te brengen. Zowel Hinault en dc latere We reldkampioen hadden immers ie der vier landgenoten aan hun zij de. Zelfs de Zwitsers (4) waren in de voorste gelederen nog met meer renners vertegenwoordigd dan de Nederlanders. „Toen Nilsson demarreerde was er geen spoor van opwinding bij de Italianen te bespeuren", aldus Van der Velde, „maar er had toch niet te lang met de tegenaanval gewacht mogen worden of ieder een zou te laat gekomen zijn om de Zweed nog te pakken". Van der Velde was in het allervroegste begin van de jacht op Nilsson trouwens erg actief ..Hou je toch rustig", schreeuwde ploegmak- ker Jan Raas vanaf de verzor gingsplaats. alwaar de meeste uit vallers de ontknoping aan schouwden. Raas speculeerde terecht op het nu merieke overwicht van diverse ploegen en gokte op een jump van een van zijn landgenoten. „Voor mij was dit wereldkam pioenschap te vroeg geprogram meerd", herhaalde Jan Raas zijn eerder reeds geuite vrees dat hij nog net niet gereed zou zijn voor een slopende stnjd over 281 kilo meter. Hij hield het 230 kilometer vol. De beslissende breuk, die ruim dertig man vooraan bracht, had kort tevoren plaatsgevon den. Raas was niet bij machte ge weest in het spoor van de sterk- sten te blijven. „Tot even boven de 200 km-grt ns ging het formi dabel". zei de Zeeuw. „Kort daar na voelde ik dat het met mij ge beurd was. Het enige wat bleef was de genoegdoening dat ik voor de ploeg nuttig werk had kunnen doen". Eerder dan Jan Raas waren vier an dere Nederlanders afgestapt. Lubberding had de twijfelachti ge eer om na 170 kilometer de eer ste uitvaller van de Oranjeploeg te zijn: „Vanaf het begin had ik last van verstopte luchtwegen. Een kwaal die me al bijna ander half seizoen achtervolgt". Vrijwel tegelijk verdween Knetemann. „Geen excuus", zei hij. „Ik draai de niet zoals het moest. Dat ik maagkrampen had is evenmin een verontschuldiging. Ik ben geen renner om over pijn hier of pijn daar te zaniken. Je gaat niet naar het wereldkampioenschap om voor joker te spelen, punt uit". In de laatste twee uren haak ten bijna alle overige Nederlan ders m het verslagen peloton af. Aad van de Hoek „Ik heb mijn werk gedaan". Nationaal kam pioen Jacq Hanegraaf toonde een gezwollen duim „Ontwricht als gevolg van aan val In dc beginfa se", verduidelijkte hij. Het commentaar van Adrie van der Poel was kort maar krachtig „De hele koers marcheerde ik al niet zoals ik wilde Ad Wynands was de laatste Nederlandse opgever. „Ik wist tevoren dat ik. als ik mijn werk voor de ploeg had opge knapt, zou verdwijnen", vertelde de Maastrichtenaar Peter Winnen wees op het feit dat hij nog geen minuut voordat de beslissende splitsing in het pelo ton plaatsvond, zelf in dc aanval was geweest „Met vijf man. waaronder Baronchelli. waren we ontsnapt", aldus de Noord- limburgrr 11. i peloton kwam terug en meteen volgde een nieu we ontsnapping Ik /at e\n naar adem te happen" Hennie Kuiper ten slotte, die als laatste van de 69 uitnjdcrs finishte „Nooit ge dacht dat Hinault. toen hu bij ons wegsprong, de kopgroep nog te pakken zou knjgen. In het pelo ton was vanaf dat moment alle inzet verdwenen. Afstappen wil de ik onder geen enkele voor waarde". PRAAG (GPD) - Uitlatingen van Lomme Driessens als zou den de meeste andere ploegleiders van Belgische merken forma ties slechts "va- liezendragers en voor het vak onbeduidende lieden zijn leidden aan de vooravond van het WK voor profs in Praag tot een handgemeen in het Belgische kamp Toen Fred de Bruyne zijn landge noot Driessens vroeg waarom laatstgenoemde zulke opmer kingen in een interview met een Belgisch sportblad had gebezigd, kon de nestor van de ploegleiders zich niet meer beheersen en sloeg De Bruyne Hij kon dat vooral niet nadat hij eerst ontkend had deze be schuldigingen geuit te heb ben, maar vervolgens door Fred de Bruyne tof bekente nis werd gedwongen middels een bandopname van het ge wraakte interview. Transfergeruchten volop in Praag De Noorse amateur Dag-Enk Pedersen zal vrij wel zeker de plaats van zijn landgenoot Knudsen in Ita liaanse wielerd tenst overne men. Knudsen (31 binnen kort) stopt na afloop van het huidige seizoen Pedersen die onlangs de Wilhelm Teil ronde won staat m de be langstelling van GIS, de hui dige sponsor van Saronni Giuseppe Saronni wordt vol gend jaar kopman van een nieuwe Italiaanse merken ploeg Del Tango Uiteraard is Panizza ook in dit team zijn "adjudant". De beroepswietersport in Zwit serland leeft op Naast dc reeds bestaande formatie Ci- lo. met Stefan Mutter als kop man. worden er volgend jaar nog twee ploegen in Helveten- land geformeerd. Een ls Puch met acht Zwitsers plus een handvol Duitsers en Oosten rijkers De derde ploeg, waar- van de naam van de sponsor voorlopig geheim blijft, krijgt Gody Schmutz en Bruno Wol- fer als belangrijkste figuren. Aan het WK in Praag werd deelgenomen door 112 be roepsrenners uit achttien lan den In totaal bereikten 69 profs de finish. PRAAG (GPD) - Sinds hij anderhalve maand geleden met vijf ritoverwin- nin gen en de groene trui als nummer één van het puntenklassement uit de Tour de France naar huis kwam, was Freddy Maertens geen verloren zoon meer. De internationale wielerwereld had hem - ofschoon hier en daar schoorvoetend - weer geaccepteerd. Iemand die uit de diepste diepten waarin Maertens vertoefd had, zo geweldig kon terugkomen, verdiende de waardering. De fluisterstemmen keerden de laatste tijd desondanks weer terug, maar in de belangrijkste eendagskoers van het jaar bracht de 29- jarige Belg ook deze stemmen tot zwijgen. Hij werd voor de tweede keer in zijn loopbaan wereldkampioen en hij werd dit in de sensationeelste mas sasprint van het seizoen. Toen Sven-Ake Nilsson en de Schot Robert Millar in de laatste kilometers van de strijd in de Tsjechische hoofdstad hadden moeten capituleren, leek nie mand meer in staat de nummerie- ke overmacht van de Italianen te kunnen doorbreken. Zelfs Ber nard Hinault werd hiertoe niet meer voor honderd procent in staat geacht. De titelverdediger had niet lang te voren een kloof van bijna twee minuten moeten overbruggen, om met de Span jaard Lejarreta aan zijn wiel van- De terugkeer van Freddy Maertens op het internationale wielerplatform kreeg gisteren zijn volledige beslag In Praag spurtte de Belg naar het wereldkampioenschap en daar had hij met zijn vertrouwensman Lomme Dries- sens (links) maanden lang naar toe gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11