Chemisch afval ia nutsbedrijf Informateur wil spoed "Trendbreuk" in woningbouw door bezuinigingen Ambtenaren vrezen aantasting van werk linister Ginjaar over verwerking: linister wil tracé levolijn verleggen Van Agt is weer terug Reis om de wereld per tandem Verzet kan beleid voor migranten niet stoppen Vrouw fitter achter stuur iG 28 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGIN A 7 ijd is rijp )r regeling JT in wet' 3AAG (ANP) - Staatssecreta- )e Graaf (sociale zaken) acht jd rijp voor een wettelijke re- ïg van de vervroegde uittre- (VUT). waarin de aanspra- van de werknemers veilig ten gesteld. erin9 latssecretaris ontvouwde de- 3gen pvatting gisteren in dc Twee kamer tijdens de beantwoor- van mondelinge vragen van -ocialist Van der Doef over de 3 de VUT-uitkering bij het ierbedrijf Van Gelder ontsta- hoeilijkheden. 1 de DEN HAAG (GPD) - De ambtena renbonden hebben gisteren in een gesprek met W. A. Kieboom. burgemeester van Vlaardingen en voorzitter van het Centraal Or gaan voor Gemeentelijke Perso- neelaangelegenheden duidelijk gemaakt, dat er grote ongerust heid bestaat over de werkgele genheid van de ambtenaren bij de gemeenten. De afgelopen maanden is de finan ciële positie van vele gemeenten dusdanig verslechterd dat zelfs nog ingegrepen zal moeten wor den in de lopende begroting voor dit jaar. Bovendien zitten zeer veel gemeenten met grote finan ciële problemen bij de opstelling van de begroting voor 1982. Het Gemeentefonds heeft aan de gemeenten 145 miljoen gulden minder uitgekeerd dan waarop de gemeenten hadden gerekend. Daarboven werden nog lagere doeluitkeringen gedaan. De bon- den hebben erop gewezen dat een groot deel van de gemeentebe- grot ing bestaat uit personeels kosten. Een voorbeeld van de ge meenten waar de werkgelegen heid van de ambtenaren in het ge ding is. is Enschede. De ambtenarenbonden zijn ook bang dat door de bezuinigingen die de gemeenten moeten opvoe ren. de arbeidsvoowaarden van de ambtenaren in het gedrang ko men. In een aantal gemeenten is bijvoorbeeld al de frequentie van de vuilnisophaaldienst verlaagd, of wordt er bezuinigd op het zwe- monderricht. De bonden zeggen dat de afgelopen jaren de taken van de gemeenten zijn verzwaard en daaraan nog een aantal zeer zware taken op het gebied van de milieuwetge ving en de uitvoering van de leeg- standswet zal worden toege voegd. Daarom zijn de bonden van mening dat bezuinigen in de personele sfeer weinig soelaas biedt aan de gemeenten. Ook wordt een aantasting gevreesd van de secundaire arbeidsvoor- waa rden, zoals de verlaging van de telefoon- en reiskostenvergoe ding. De bonden vinden dat met een verlaging van de uitkeringen uit het Gemeentefonds van 145 miljoen de 210.000 gemeente ambtenaren wel heel zwaar onder druk worden gezet. De rijksamb tenaren. ook 210.000, hebben een bezuiniging van 30 miljoen gul den fhoeten verwerken. De ambtenarenbonden hebben met Kieboom afgesproken dat op 11 september de hele situatie zal worden besproken met de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten en de Raad voor de Ge- meentefinancièn. Daarna zal de ministers van binnenlandse za ken. financien en het parlement om een gesprek worden verzocht )5 I HAAG (GPD) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) vindt dat er nutsbedrijf moet komen, gericht op de verwerking van chemisch afval. Dat nutsbe- Sjf zou de taak van bijvoorbeeld Uniser Moerdijk moeten overnemen, waar in het *leden zowat alles is gebeurd wat de milieuwetgeving verbiedt. zelf was gisteren in de freede Kamer volstrekt ondub- Jlzinnig in zijn oordeel over de i zaken bij Uniser: „Die ■beurtenissen bij Moerdijk zijn lstrekt onaanvaardbaar, om et de meer krachtige termen die rvoor in aanmerking komen gebruiken". Het PvdA- I imerlid mevrouw Epema- I rugman sprak bij de behande- i de wet chemische afval- affen gisteren over een „schan- ilige zaak". gebeurtenissen bij Uniser heb- ;n Ginjaar met de neus op de I iten gedrukt, zoals hij zelf aan- I if. Het heeft hem voor de vraag rsteld of de chemische industrie •lf wel alle verantwoording mag •agen voor de verwerking van r eigen afval. Die vraag moet jnieuw overwogen worden, zei i bewindsman. t oplossing is de vorming van ;n nutsbedrijf, een overheidsbe- rijf dat voor de verwerking van het chemisch afval dat zoals nu gebruikelijk was bij Uniser te recht kwam verantwoordelijk zou moeten zijn. Het gaat in de ogen van de bewindsman dan om de categorie afval dat gezien zijn aard in elk geval aangepakt moet worden, maar waarvan de ver werking geen geld oplevert en voor de chemische industrie zelf onaantrekkelijk is. Overheidsbemoeienis ligt op dit ge bied voor de hand, zo bleek uit Ginjaar's woorden. Technische problemen voorziet hij niet, wèl problemen van financiële en be stuurlijke aard. „De financiële consequenties van zoiets gaa ver uit boven de heffingen in het ka der van de wet chemische afval stoffen", zei de bewindsman, hef fingen die pakweg 10 miljoen per jaar opleveren. Weerklank Ginjaar's gedachten vonden weerklank bij zowel de PvdA als D'66, de enige twee partijen die woordvoerders de Kame hadden ingestuurd. Mevrouw Epema wil de overigens dat een nutsbedrijf voor chemische afvalverwerking zich niet alleen tot het verlies gevend afval zou moeten beper ken, maar ook winstgevende acti viteiten zou mogen ontplooien. Ginjaar was daar geen voorstan der van, omdat je volgens hem op die manier de 20 tot 30 bedrijfjes die op dit gebied actief zijn het brood uit de mond stoot Die be drijfjes werken, aldus de minis ter, op volstrek^ legale en oirbare wijze. D'66-kamerlid Tommei pleitte voor een benadering die niet uitgaat van 'verliesgevend' afval. De op ruiming van chemisch afval le vert immers in die zin winst, al dus het kamerlid, dat het tot on gevaarlijke en voor het milieu ac ceptabele proporties wordt te ruggebracht. m natuurgebied te sparen IN HAAG (ANP) - Minister 'uijnman (verkeer en water- taat) lanceert maandag een plan im de Flevospoorlijn zodanig tan te leggen dat natuurgebied —gespaard wordt. De minister wil iet huidige tracé echter alleen Wijzigen, als de Flevolijn snel daar kan zijn. Een vertraging /an meer dan een tot twee jaar icht hij onaanvaardbaar. bewindsman zal de partners in iet zogenoemde breed overleg jver de Flevolijn. onder meer na- •uurbeschermingsgroepen en betrokken ministeries, maandag voorstellen in te stemmen met het plan en daarna af te zien van stappen die de aanleg van de spoorlijn kunnen vertragen. Het ministerie van verkeer en water staat heeft dit gisteren bekend gemaakt. plgens het voorstel van de minis ter wordt de lijn tussen stadsau- toweg 1 en Kinderdijk zodanig verschoven dat hij ter hoogte van het natuurgebied De Oostvaar- dersplassen langs de Lage Vaart komt te liggen. Dc Nederlandse Spoorwegen wil len niet eerder commentaar ge ven op het plan van de minister, dan maandag, wanneer het breed overleg over de Flevospoorlijn wordt gehouden. Andere groepe ringen die bij de problematiek rond de aanleg van de spoorlijn zijn betrokken, zoals de Stich ting Natuur en Milieu, de vogel bescherming en voorlichting zuidelijke IJsselmeerpolders. waren gisteravond voor com mentaar niet te bereiken Dakloos echtpaar bezet kamer van burgemeester TWELLO (ANP) - Het ministe rie van volkshuisvesting zal binnenkort trachten te be middelen tussen de buurtge- meenten Zutphen en Voorst over de opvang van een dak loos gezin met zes kinderen, waarvan de ouders gister middag met behulp van twee JAC-medewerkers enige tijd het kantoor van de burge meester van Voorst in Twello bezet hielden. De rijkspolitie maakte een ein de aan deze bezetting door aan de buitenzijde van het ge meentehuis een ruit in te slaan. Het echtpaar Geurtsen en de beide JAC-medewer kers kregen vervolgens een proces-verbaal wegens lo kaalvredebreuk. Het gezin Geurtsen wordt op het ogenblik heen en weer geslingerd tussen Voorst en Zutphen. Geen van beide ge meenten wil het gezin een woning beschikbaar stellen. lunchen *>Jiee bsio Palmas Beiroet Tel-Aviv onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. 33 16 - 17 28 12 19 12 24 17 - 10 - 10 27 15 15 10 20 10 22 8 29 20 onbewolkt 29 21 DEN HAAG (GPD) - Demissionair premier Van Agt, inmiddels oud fractieleider van de CDA in de Tweede Kamer, ontmoette gisteren - weer genezen van zijn ziekte - voor de eerste keer prof. De Gaay Fort man, sinds diens benoeming tot informateur Tijdens de presentatie van het boek „Recht, commercie en kolonialisme in West-Indië" van prof. Kunst schudden de twee elkaar hartelijk de hand, (zie foto) ondanks het feit dat Van Agt begin deze week behoorlijke kritiek op de benoeming van De Gaay Fortman heeft geuit. De presentatie in het Antillen Huis in Den Haag noemde Van Agt een „moment van intense verkwikking temidden van ontwikkelingen die eindeloos door lijken te gaan". Hij wees erop dat men in Den Haag „politieke wezen aan het vergaren is", waarmee hij doelde op het proef schrift van de schrijver over het burgerweeshuis te Utrecht. Van Agt ging in zijn korte toespraak voornamelijk in op de relatie tussen Nederland en de overzeese gebiedsdelen, maar schuwde de actuele politieke situatie rond de kabinetsinformatie niet volledig. Met de op merking „we buigen niet naar rechts en we buigen niet naar links" gaf de DEN HAAG (GPD) - Een rondreis over de wereld: iedereen droomt ervan. Twee Indiase jongens doen het gewoon. Ze bouwden zelf een tandem en hebben vanuit hun ge boorteland via de Arabische lan den nu Europa bereikt. 18.000 Ki lometer hebben ze al gefietst. Ze zijn van plan daar nog 69.000 ki lometers aan vast te plakken. „We willen alle landen zien, stuk voor stuk", zeggen lachend de 21- jarige K. P. Sudeeshkumar en de 22-jarige B. K. Shridhar. Het tweetal is 28 juli vorig jaar van uit India vertrokken en denkt nog tot in 1983 te fietsen. Over belang stelling onderweg hebben ze niet te klagen. Voor het Vredespaleis in Den Haag kijken medetoeris ten meer naar hen dan naar de Camegie-schepping. Een Indiase familie komt snel met hen praten. Meestal logeren ze onderweg bij landgenoten. Indiase mensen zijn overal. Geen probleem. We raken gauw aan de praat en we krijgen adressen". Slechts zo nu en dan slapen ze in een jeugdher berg. Hun enige doel is na hun studie (Shridhar heeft chemie ge studeerd. Sudeeshkumar elektro techniek,wat te zien van de cul tuur van andere landen. Over Ne derland zijn ze zeer te spreken. „Een mooi. rijk land en goede mensen. We kunnen met iedereen praten, iedereen spreekt Engels", meldt Sudeeshkumar. Raad Rotterdam zet door ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam gaat door met het spreiden van buitenlanders over dc stad. Ondanks de sterke oppositie van talrijke migranten- organisaties. die aanvoeren dat het Rotterdamse spreidingsbe- leid discriminerend is, stemde de gemeenteraad gisteren in met een voortzetting van het eind vo rig jaar ingezette beleid. Op aandringen van alle fracties in de raad zegde het college toe. de migrantenorganisaties nauwer te zullen betrekken bij de uitvoe- Nog maar een paar weken gele den verhoogde het ministerie van volkshuisvesting het wo ningbouwprogramma met enkele duizenden Nogal ver rassend is dan ook het bericht dat op de begroting voor vol gend jaar voor voel minder nieuwbouwwoningen geld is gereserveerd In 1982 mogen slechts 105.000 gesubsidieer de woningen worden ge bouwd. Dat is achttiendui zend minder dan dit jaar. Het is ook tienduizend minder dan het bijna geformeerde ka binet van CDA. PvdA en D'86 wilde realiseren Het zo fors omlaag brengen van het woningbouwprogramma is zo ongeveer de laatste be slissing die jhr. Beelaerts van Blokland nam als minister van volkshuisvesting voordat hij volgende week wordt in gehaald als burgemeester van Apeldoorn. Als motief voor het kappen in het woning- bouwprogramma wordt ge zegd dat ook volkshuisves ting moet bijdragen in de noodzakelijk geachte bezui nigingen van totaal 4.5 mil jard. De verlaging zal waar schijnlijk ten koste gaan van het aantal woningwetwonin gen maar ook in de aantallen premiewoningen zal ge snoeid worden. Op stadsvernieuwing zal niet worden bezuinigd Maar een verdubbeling van de subsi dies voor stadsvernieuwing, zoals de toenmalige informa teurs Lubbers, de Koning en Van Thijn met CDA, PvdA en D'66 hebben afgesproken, zit er ook niet in. Verwondering De CDA- volkshuisvestingsdeskundi- ge in de Tweede Kamer mr. S. J. M. Dijkman heeft van het snoeien in het programma met „grote verwondering" kennis genomen. Hij is voor zichtig met zijn commentaar omdat de regering het voor nemen nog niet officieel naar buiten heeft gebracht. „Als het waar is. betekent dat een trendbreuk De afgelopen ja ren is het woningbouwpro gramma steeds verhoogd tot zelfs een na-oologs recoi- d". Dijkman zegt dat het omlaag brengen van het gesubsi dieerde bouwprogramma niet alleen gevolgen heeft voor de woningnood maar ook voor de werkgelegenheid in de bouw. Volgens het ka merlid is het nauwelijks mo gelijk verder te bezuinigen op volkshuisvesting. „Zowel in het PvdA- als CDA- programma staat dat na werk gelegenheid de volkshuisves ting de hoogste prioriteit heeft". Bezuinigen op dat wat de politiek als hoogste priori teit stelt acht hy niet logi sch. Meerjaren Op het ministerie wordt tegen gesproken dat het aantal van 18.000 woningen een forse vermindering in bouwpro- duktie betekent. Dit jaar geldt weliswaar een bouwprogram ma van 123.000 gesubsidieer de woningen maar dat is het gevolg van twee tussentijdse verhogingen Oorspronkelijk was voor 1981 een program ma vastgesteld van ook pre cies 105.000 gesubsidieerde woningen. De regering hoopte dat zo n 20 000 woningen in de vnje sector gebouwd zouden wor den. Die vrije sectormarkt is echter ingestort. Om de werk gelegenheid in de bouw te sti muleren besloot Brokx een malig subsidie uit te trekken voor 12.000 extra woningwet en premiewoningen. Nog on langs besloot hij toestem ming te geven voor nog eens 5000 extra premiewoningen waarmee het totaal aantal ge subsidieerde huizen op 123.000 kwam. Volgens de mi nisteriële woordvoerder zyn die twee verhogingen eenma lig geweest. Een minister die demissionair is kan daarom niet zomaar afwijken van de aantallen in de meerjarenbe groting. Werkgelegenheid De Bouw en Houtbonden van CNV cn FNV reageren teleur gesteld op de berichten. „De werkgelegenheid in de bouw is toch al niet best. Dit zou het er niet beter op maken", aldus een woordvoerder. Drs. N. Ricdyk van Algemeen Verbond Bouwbedrijf is min der somber gestemd. „105.000 is iets meer dan aanvankelijk voor 1982 gepland stond blij kens de meerjarenbegro ting". Volgens Riedijk is de werkgelegenheid niet zonder meer het beste geholpen met het bouwen van veel goedko pe woningen. „Die enorme opvoering van het bouwpro gramma heeft grote gevolgen voor de begroting gehad, ook voor die van later jaren". Dat komt volgens hem omdat Brokx koos voor veel extra woningwetwoningen en pre- mie-A woningen. Daaraan draagt de overheid relatief veel subsidie bij terwijl de eenvoudige bouw niet veel extra werkgelegenheid bete kent. Riedijk hoopt dat de overheid volgend jaar de bouw van ar beidsintensieve premie B- woningen wil stimuleren. De belangstelling van kopers is voor de dure premie-B gering. Het AVBB wil dat die kopers extra gesubsidieerd worden door hogere premies. „Dat kost de overheid altijd nog minder dan dc subsidies op woningwet- en premie-A- woningen" aldus Riedijk. ring van het beleid van "gebun delde deconcentratie". Een ver wijt van de organisaties is. dat er bij het tot stand komen van het beleid geen enkele inspraak is geweest. "Nu is dat mosterd na de maaltijd", zo menen zij. Wethouder J. van der Ploeg (stads vernieuwing) wil in overleg met de organisaties van buitenlan ders "alle misverstanden uit de weg ruimen. Maar de uitvoering van het beleid staat voorop". Volgens decwethouder i ei onrechte wantrouwen ontstaan. DEN HAAG (ANP) - Vrouwen blijven langer fit achter het stuur dan mannen. Vooral op dc lange trajecten behoudt dc vrouw haar voorzich tige en defensieve rijstijl. Zij vervalt minder snel in de snclheidsroes die veel mannen kenmerkt Tot deze conclusie komt de verkeersdeskundigc prolessor Herbert Lcw- renz, verbonden aan de Universiteit in Hamburg De man komt, zo constateert de Duitse geleerde weliswaar sneller op toeren, maar de vrouw heeft niettemin een veel betere conditie Lubbers vraagt niet om nieuwe onderhandelingen DEN HAAG (GPD) Informateur De Gaay Fortman wil zo snel mo gelijk verslag uitbrengen aan ko ningin Beatrix. Hij heeft inmid dels de onderhandelaars van CDA. PvdA en D'66 laten weten eventueel ook morgenochtend te willen vergaderen. Het zou de eerste maal zijn in deze kabinets formatie dat de onderhandelaars op zaterdag bijeen komen. Van ochtend zou het gezamenlijke gesprek om tien uur beginnen. Het zou vanmiddag om drie uur worden hervat. Mr. De Gaay Fortman heeft CDA- onderhandclaar Lubbers gister middag nog laten weten dat deze vanochtend het wensenlijstje van het CDA op tafel zal moeten leggen. Hel gezamenlijke ge sprek betreft de inventarisatie van de CDA-wensen. Zo moge lijk zal ook een bespreking van de punten van Lubbers volgen. De woordvoerder van de informa teur heeft inmiddels bevestigd, dat Lubbers met om heronder- handelingen heeft gevraagd Wel is gesproken over dc opstelling van het CDA. de problemen bin nen de fractie en mogelijke op lossingen. D'66-leider Terlouw zei het giste ren niet eens te zijn met Den Uyl, die niet opnieuw wil onderhan delen. Tegenover de pers ver klaarde hij bereid te znn tot "een zekere mate van onderhandelin gen" over het pakket sociaal-eco nomische voorstellen. Hij be houdt zich echter het recht voor, ook van zijn kant nieuwe voor stellen op tafel te leggen Ter- louw verwacht echter niet dat hij dat ook werkelijk zal doen. Hij wees de opvatting van dc PvdA leider van de hand. die een duidelijk onderscheid ma.ikt tus sen onderhandelen en bespre ken. "Wat we gaan doen, is na tuurlijk in wezen verder onder handelen". zei Terlouw. Hu sluit niet uit dat behalve sociaal-eco nomische onderwerpen ook an dere punten weer aan de orde zullen komen. Hicrby moet wor den gedacht aan bijvoorbeeld de defensieparagraaf. Het gezamenlijk gesprek met de informater was eigenlijk al vast gesteld voor gistermiddag, maar een "opkomende virusinfectie" noopte Den Uyl het gesprek af te /rggin Informateur De Gaay Fortman heeft woensdagavond nog een utigebreid gesprek gehad met CDA-voorzitter Bukman Dit overleg vond plaats tijdens het avondeten Gisteravond volgde een gesprek met de demission.li re minister van financiën. Van der Stee. De Gaay Fortman had voor deze gelegenheid een uitge breide vragenlijst opgesteld. Begroting Inmiddels heeft het demissionaire kabinet gisteren onder leiding van vice-premier Wiegel de be raadslagingen over de begroting voor 1982 afgesloten Het kabinet bereikte overeenstemming over de noodzakelijke bezuiniging' n van f4 5 miljard. Dit bedrag is verdeeld over de posten sociale zekerheid, ambtenarensalarissen en volksgezondheid Zoals bekend, zal van het totale be drag ongeveer f 1.5 miljard elk moeten worden opgebracht dpor de sociale zekerheid cn de amb tenaren (inclusief trendvolgers) Een half milianl wordt bezuinigd op de volksgezondheid, terwijl het resterende miljard naar ver houding door de departementen moot worden opgebracht

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7