China drukt weer bijbels Bouwvergunningen worden bijna altijd te laat verleend Oecumene vraagt geen 'wilde experimenten' Toestand beslist 9aangenamer Snellere behandeling niet mogelijk99 Onduidelijkheid over besluit Noordeinde RIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 QSBB3BB3 In het kerkelijke wereldje van Nederland doet de laatste tijd de term 'kerkelijke ongehoor zaamheid' in navolging van 'burgerlijke ongehoor zaamheid' - de ronde. Men sen worden ongeduldig, nu de toenadering tussen Rome en de Reformatie en ook tussen de reformatorische kerken on derling stagneert. Professor Runia van de theolo gische hogeschool van de Ge reformeerde Kerken in Kam pen hoorde ook zoiets on langs in een oecumenische kring. Sommigen vonden, dat de kerkleden zich niets moeten aantrekken van het bisschoppelijke verbod van gemeenschappelijke avond maalsvieringen. Via 'kerkelij ke ongehoorzaamheid' zou den de kerkleden deze obsta kels, door mensen opgericht, moeten doorbreken. Runia - die hierover schrijft in het Centraal Weekblad van deze week kan voor die ge- dachtengang veel sympathie hebben, maar hij betwijfelt toch of de oecumene ermee is gediend. Verharden Om hier zonder meer van 'men selijke obstakels' te spreken, is hem te eenvoudig. Er zit meer achter. "Het gaat bij zo'n verbod niet om een puur Runia betwijfelt nut van kerkelijke ongehoorzaamheid1 formele machtsuitoefening. De bisschoppen baseren hun besluit op een bepaald ver staan van wat de bijbel over het avondmaal leert. Natuur lijk heeft men het recht, het daarmee niet eens te zijn, maar dan zal men wel moeten proberen aan te tonen, dat dit verstaan onjuist is. Het zo maar iets naast zich neerleg gen in oècumenisch enthou siasme helpt niemand". Volgens Runia bewijst men de oecumene geen dienst met al lerlei 'min of meer wilde ex perimenten' die regelrecht te gen de kerkelijke afspraken ingaan, al kan soms een van onderop geforceerde door braak heilzaam zijn en de kerkleiding aan het denken zetten. "Maar als het om fun damentele inzichten gaat en zo ligt het bij het avond maal dan zal het experi ment in de regel de situatie alleen maar verharden Runia gelooft niet aan één groot kerkelijk instituut voor Nederland. Dat zou veel te groot, te log en te onhandel baar zijn. Het kan gemakke lijk uitlopen op de 'dood in de pot'. "Het zou al heel belangrijk zijn als wij als kerken leerden goed met elkaar om te gaan, bereid waren elkaar werkelijk als kerk van Chris tus te erkennen en op die ba sis ook zoveel mogelijk met elkaar gingen ken". Laag er rif meer achter 'erg laag-oecumenische' ge dachte is. Het zij zo Eenheid vindt ook hij heel belangrijk. Maar of dat nu zo nodig insti tutionele eenheid moet zijn- Lange tijd heeft hij in het buitenland gewoond. Daar leerde hij de betrekkelijkheid van veel dingen inzien. Bovendien: een kerk als insti tuut was er nog niet eens toen Jezus bad om de eenheid van zijn volgelingen. "Je kunt ook binnen een en hetzelfde instituut nog geweldig veel onenigheid hebben Volgens Runia komt de ware oecumene pas tot uitdruk king in de onderlinge liefde. "In de volksrepubliek China beleven de kerken een nieuwe ontwikkeling. Er is grote belangstelling voor de bijbel. Door China waait een liberale wind. De leiders zeggen tegen het volk: wij hebben jullie no dig om het land te moder niseren. Die koers betekent ook een belangrijke omme keer voor de kerk en het ge loofsleven in dit land. Voor de eerste keer sinds jaren zijn de deuren van een aantal kerken weer opengegaan". James Taylor, directeur van de Overseas Missionary Fellowship (een geloofsbeweging met vele werkers in Zuidoost-Azie). was vorig jaar in Shanghai. Hij zag daar. dat kerken geopend waren. Elke zondagmorgen zijn er drie diensten. Bij de eerste dienst, om half 7 's morgens, wilden toen 2000 naar binnen gaan. Taylor is in China geboren. Zijn grootvader was Hudson Taylor, grondlegger van de zendingsor ganisatie China Inland Mission, later omgedoopt in Overseas Missionary Fellowship. Deze zending is gevestigd in Singapo re en Taylor is cr directeur van. In 1946 vertrok hij met zijn ou ders naar de Verenigde Staten. Hij was toen 17. Na een theologi sche opleiding ging hij naar Tai wan om er theologie te doceren. De Overseas Missionary Fellow ship is in Nederland bekend on der de naam 'Overzeese Zen dingsgemeenschap'. Taylor was onlangs in ons land om te zien hoe dat werk hier functioneert. Thuis Hij vertelde, dat hij regelmatig op de hoogte wordt gehouden van de stand van zaken in de Chinese volksrepubliek. "De situatie is er beslist aangena mer geworden onder de huidige machthebbers. Maar men kan er toch nog niet volop ter kerke gaan. Vandaar dat christenen bij elkaar thuis komen voor hun godsdienstoefeningén". Volgens Taylor worden er ook weer bijbels gedrukt in China. De re gering heeft voorlopig toestem ming gegeven voor 150.000 exem plaren. "Dat past in de politiek van de regering. Zij wil ook min derheden helpen. De koran wordt er gedrukt en waarom dan de bijbel niét. En dan te bedenken dat in het verleden alles is ge daan om de godsdienst uit te bannen. Ondanks alle onder drukking bleef het geloof be staan". Uit goede bron vernam Taylor, dat er nu ongeveer 10 miljoen chris tenen in heel China zijn, op een klein miljard mensen Zeker 100 kerken zijn weer in gebruik voor erediensten. Over het leven in China zei Taylor, dat veel jonge mensen vrijheid van denken en meer materiele voorzieningen verlangen. "Dat is een heel probleem voor de com munistische partij, die daar zo'n 38 miljoen leden telt". Taylor bleek het 'gevaar' te onder kennen van geloofsbewegingen - vooral Amerikaanse - die uitslui tend op het geloof hameren. "De kerk bestrijkt naast geestelijke ook psychologische, mentale en fysieke terreinen. Maar wij moe ten erkennen, dat de mens ver vreemd is van God. Ook de zon de kan de mens vernietigen. En dat moet gezegd worden". 'Kerkepad' weer over de 100.000 Aan 'Kerkepad NCRV hebben dit zc zoen weer meer mensen deel genomen dan vorig jaar. Het definitieve aantal van dit vijfde jaar is nog wel met be kend Delft komt notf twee keer aan de beurt -. maar ze ker is al. dat dit behoorlijk boven de 100 000 zal liggen Er zijn routes géweesl die meer dan 6000 mensen aan trokken. De NCRV deelde deze week mee, dat de voorbereidingen voor het zesde Kerkepad-jaar inmiddels zijn begonnen. Bij zoveel belangstelling wil ze er voorlopig geen punt achter zetten. Bovendien zijn er nog historische kerken genoeg die een bezoek alleszins waard zijn. Voor de Stichting Oecumeni sche Hulp (SOHi in Utrecht is 1980 een goed jaar geweest Niet alleen steeg de omzet' aanzienlijk, maar ook daal den de onkosten tot beneden de 10 procent. Bijna 91 cent van elke gulden gaat naar de hulpverlening. De totale 'om zet' beliep ruim 11'6 miljoen gulden, waarvan 6 miljoen aan projecten en program ma's van allerlei aard werd besteed en ongeveer 4'A mil joen aan voedselhulp. Raad van Kerken Volgens de Nederlandse rooms-katholieke bisschop pen zou de Raad van Kerken in ons land minder aandacht moeten schenken aan maat schappelijke vraagstukken en meer bezig moeten zijn met de geloofscrisis waarin de aangesloten kerken verke ren. Ook zou in de uitspraken van de raad en van de afzon derlijke kerken over sociale problemen het verband tus sen geloof en maatschappe lijk handelen veel duidelijker moeten worden. Dc bisschoppan antwoorden dit op vragen die de Raad van Kerken begin dit jaar aan de leden-kerken heeft voorge legd Zij vragen zich af. of de leiders van de kerken zich niet moe ten beperken tot 'het schet sen van een gelovige visie op mens en wereld'. De deskun digen m de afdelingen van de raad moeten dan op concrete maatschappelijke vragen ant woord geven Dan moet wel duidelijker worden, hoe de betrekkingen tussen de sec ties en de raad liggen en wie er verantwoordelijk is voor een uitspraak Volgens de bisschoppen zouden de secties beter gaan functio neren als daarm deskundi gen werden benoemd die ook oog hebben roor de beleids kanten van de verstrekte ad viezen. Zij vinden dat beter dan het bemannen van de sec ties met personen die repre sentatief zijn poor het beleid. Dresden Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken heeft zijn tiendaagse verga dering in de Oostduitse stad Dresden afgesloten. Volgend jaar komt het in Genève bij een. Dan zullen de laatste voorbereidingen worden ge troffen voor de algemene ver gadering (assemblee) die m 1983 in Vancduver wordt ge houden De Wereldraad telt nu 301 lid kerken, verspreid over meer dan 100 landen Voor de kerken in Oost-Duits- land zijn niet de besprekin gen en besluiten van het cen trale comité het belangrijkst geweest maar het intensieve contact tussen plaatselijke gemeenten en vertegenwoor digers van kerken uit de hele wereld. "Er is een vonk over gesprongen. waarvan de uit werking niet meer ongedaan kan worden gemaaktzei een hooggeplaatste van de Bond van Evangelische Ker ken. Over de ontvangst door de Oost duitse autoriteiten waren de afgevaardigden zeer tevre den. Iemand zei De rege ring had haar zondagse pak aangetrokken". Oostduitse kerkleiders vrezen geen risi co's nu de regering dat pakje weer heeft uitgedaan. Ook niet als de invloed van deze oecumenische vergadering op de Oostduitse christenen groot blijkt te zijn LEIDEN Bouwvergunningen worden zelden of nooit op tijd verleend. Dat is zeer zorgwekkend. Suggesties om het afgeven van bouwvergun ningen te versnellen zijn welkom. Dat antwoorden B en W op schriftelij ke vragen van de CDA-raadsleden Walenkamp en Kokxhoorn. e vragenstellers wezen erop dat hun gevallen bekend zijn. waar bij de aanvragen al meer dan ze ven maanden in behandeling zijn. De bouwverordening schrijft voor dat een beslissing binnen twee maanden genomen moet zijn. Die beslissing kan dan nog met twee maanden verdaagd worden, maar vier maanden is de uiterljke termijn, en W antwoorden dat bij alle (on geveer vijfhonderd) aanvragen, die op dit moment in behande ling zijn, de streeftermijn van twee maanden is overschreden. Negen van de tien aanvragen zijn - in strijd met de verordening - al langer dan vier maanden in be handeling. Het gaat hierbij om projecten met een totaalbedrag aan bouwkosten van circa 150 miljoen gulden. Vertraging in de behandeling kan volgens B en W allerlei oorzaken hebben. De eerste is dat aanvra gen niet compleet ingediend worden, waarbij bijvoorbeeld de juiste tekeningen ontbreken of de beschrijving onvolledig is. Ook de wettelijke mogelijkheid om in beroep te gaan tegen het verlenen van een vergunning, maakt een zorgvuldige (en tijdro vende) gang van zaken noodza kelijk, aldus B en W. De vragenstellers stelden zich op het standpunt dat met versnel ling van het afgeven van bouw vergunningen twee doelen be reikt zouden kunnen worden. Initiatieven op de bouwmarkt LEIDEN - Het CDA en de VVD willen van PvdA-wethouder I Waal uitleg hebben over wat de gemeenteraad vorige week nou eigenlijk heeft besloten over het I verkeer op het Noordeinde/Gal- I gewater. De gemeenteraad sprak unaniem uit dat de inspraak hierover 'in het kader van het verkeerscircu latieplan' zou worden gehouden. Volgens PPR-raadslid Van Oos- ten betekent dit dat het in 1978 vastgestelde verkeerscirculatie plan richtlijn is en dat er aleen over details te praten valt. In dit verkeerscirculatieplan, waar van de juridische status ook vol gens zijn pleitbezorger wethou der Waal erg onduidelijk is, is vastgelegd dat het Galgewater geen doorgaand verkeer mag krijgen en dat het Noordeinde tweerichtingsverkeer blijft. Volgens de raadsleden Van Zijp (CDA) en Zonnevylle (VVD) be tekent 'in het kader van het ver keerscirculatieplan nog steeds dat over andere oplossingen ge sproken kan worden. Van Oos ten (PPR) toonde zich meteen na de raadsvergadering al verbaasd over dc steun van CDA- en VVD- zijde. Hij suggereerde dat de be tekenis van dc uitspraak aan dc aandacht van deze partijen is ontsnapt Met andere woorden: Zaten CDA en VVD even te sla pen? zouden niet langer afgeremd of ontmoedigd worden door de tra ge verwerking. Hierdoor zou de financiële schade door tijdverlies worden beperkt. Werkloosheid Bovendien zou de werkgelegen heid in de bouw, die in de Leidse regio zeer slecht is, een stimu lans krijgen en de werkloosheid in deze sector met enkele tiental len kunnen verminderen, aldus Walenkamp en Kokxhoorn. Het college zegt dit 'uiteraard toe te juichen', maar meent dat een snellere behandeling van de bouwaanvragen niet echt moge lijk is. Belangrijker dan de lang durige behandeling van de aan vragen van een bouwverguning vinden B en W de invloed van de hoge rentestand en de economi sche achteruitgang op de bouw markt. Zij wijzen erop dat uit on derzoekingen is gebleken dat in de jaren '76 tot '80 de bouwinves- teringen in de binnenstad enorm zijn toegenomen. B en W voeren aan dat de behande ling van bouwaanvragen zeer ar beidsintensief is. Het aantal hier voor werkzame ambtenaren is nu al te klein aldus B en W - en met het oog op de 'in het kader van het regeringsbeleid noodza kelijke' bezuinigingsoperatie zal er eerder van inkrimping dan van uitbreiding van het perso neel sprake zijn 'In dit perspectief is het niet realis tisch een verkorting van de be handelingstermijn te verwach ten". aldus het college, dat ver der van mening is dat er ook nu al efficient gewerkt wordt, maar dat de nieuwe ambtelijke direc tiestructuur enige verbetering kan brengen. Actie voor Chileen LEIDEN - De Leidse raadsleden Fallaux (PvdA). Van der Putten (PSP) en Van Oosten (PPR) wil len bij de minister van buiten landse zaken en de regeringen van Chili en Argentinië opko men voor de vermiste Chileen Luis Quinchavil Suarcz De 42-jarige Chileen is al vijf jaar vluchteling in Nederland en woonachtig in Leiden. Sinds fe bruari van dit jaar wordt hij ver mist. toen hij door de Argentijn se autoriteiten in dat land werd opgepakt. Mogclyk zo veron derstellen dc raadsleden is hij overgeleverd aan de Chileense veiligheidsdienst. De drie willen de verdwijning van een Leidse burger, die werkzaam was bij de Leidse universiteit, maandag in de gemeenteraad aan de orde stellen LEIDEN De familie Van Veen werd gisteravond in de bloemen gezet. Met name voor vader een speciale gebeurtenis: hij is bloc- menhandelaar aan de Lage Rijn dijk. De Sportstichting had dit initiatief genomen, omdat het ge- Zwemfamilie in de bloemen Postduiven (3) PV de Blauwkras vloog vanaf Duffel: 1.2.7. A. v. Hukt. 3. V. v.d. Blom Zn. 4. J. Schipper5. P de Mooy: 6. P Brandt; S H Dreef; 9 G v.d Blom. 10 P Gijsman Zn. Duivensport Postduivenvereniging LPC vloog met 278 duiven uit Wuustwezel. De uitslag: 1.9 J Staffelen 2 W. Onsteuk; 3 P de Haas: 4. 5. 8 N. de Groot en zn 6. 10 J Koster. 7 P. Koe- Ook hield LPC een wedvlucht uit Orleans. Uitslag: 1. 5. 10 G. Jongbloed: 2. 9 W Schou ten: 3 P de Haas 4. 8 A Sitt- gelmg: 6 J. Staffeleu; 7 N. de Groot en zn. Tamboerijn Overgang Vrouwen tussen de veertig en de zestig die problemen heb ben met de overgang, kunnen zich aansluiten bij een ge spreksgroep. Zo'n groepje be staat uit acht int vijftien vrouwen en wordt begeleid door een of tu ee gespreksleid sters Opgeven kan bij Adne- ne Stam. tel 071-892114 Scylla Het recreatieseizoen van tafel tennisvereniging Scylla be gint vandaag. Op woensdag ochtend van negen tot elf uur en op vrijdagavond oon acht uur af is de speelzaal van Scylla aan de Cathrijne- straat geopend voor ree re a- ttespelers Oud-international Will ran Zoeten is aanwezig om belangstellenden les te ge- Het nieuwe seizoen in clubhuis De Tamboerijn aan de Vale- ri usstraat begint morgen. Dan is er de hele dag open huis met straattekenen, een kindervoorstelling van pop pentheater Wellus-N iet lis. een informatiemarkt. bloem schikken, een demonstratie van een volksdansgroep, mu ziek. een kinderm u set cal en tot een uur 's nachts dansen. Voor meer informatie over de adiviteilen in het komend seizoen: tel. 071-760315. Punk Twee Utrechtse punkbands tre den morgenavond op bij jon geren verenigt iig August mus. Rapenburg 24 "Straks" en "The Nixe", zo heten de bands. Volkshuis ln het Leidse Volkshuis. Apothe- kersdtjk 33. wordt maandag een mschrijfaMfond gehouden voor deelname aan de cursus sen en clubs in het nutuwe sei zoen. Aanvang half acht. die vanavond wordt afgesloten. De familie Van Veen werd in zwembad De Zijl gehuldigd; het zelfde gebeurde met dc Leidse familie Dc Wil in zwembad De Vliet. Ook dit gezin doet met zijn zevenen aan de zwemvierdaagse 'SOB bemoeit zich teveel met Katwijk KATWIJK - Een bestuurlijk onding dat moeilijk is te con troleren. Zo omschreef Haas noot (PvdA) gisteravond tij dens de gemeenteraadsver gadering van Katwijk het sa menwerkingsorgaan voor de Bollenstreek (SOB) Haasnoot achtte de tijd geko men dit orgaan eens goed on der dc loep te nemen "Het bemoeit zich met zaken waar wij als Katwtjkers niets mee te maken hebben, maar waar we wel voor moeten betalen Het nut is dikwgls nul kom ma nul. In het kader van de algemene financiële perike len is dat onverantwoord", verduidelijkte de socialist Burgemeester Bos voerde aan dat het SOB "een licht or gaan is waar geen directe be sluitvorming plaats vindt" Hu vond het niet juist om nu kort na het toetreden tot dit orgaan direct al bezwaar te maken tegen de gang van za ken. "Laten we eerst eens be kijken hoe dc zaak zich ont wikkelt" Wel wilde de burgemeester de toezegging doen dat het func tioneren van het SOB tudens een commissievergadering van bcstuurs cn juridische zaken op de agenda zou wor den gezet Haasnoot voelde daar weinig voor. Hij vond het zinvoller om daar tijdens de komende begrotingsbe handeling op terug te komen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21