w "Ik heb het met mijn capaciteiten redelijk gedaan" Interview PERZISCHE TAPUTEN TEGEN SPOTPRUZEN piPPIIlllllliiiw» Schrijver Anthony van Kampen ("Ketelbinkie"vandaag 70 jaar 295." ti&or 865,-j IMlMiiiiiiii VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 VARIA PAGINA 17 Door Ruud van den Dobbelsteen In de ban van een stem. Met Anthony van Kampen praat je niet Je luistert. Uren lang. Zonder je een moment te vervelen. Een man die de kamer helemaal vult. Alleen en uitsluitend met die ranselende, fluisterende. bulderende en lispelende stem. Zo vertelde Jean Dulieu vroeger voor de radio de avonturen van Paulus de Boskabouter. Dezelfde afwisseling van stemmetjes: hetzelfde ritme van spanning en ontspanning. Van Kampen: "M'n kinderen zeggen wel 's: toe. vader ga het nou niet versieren. Want die weten dat een klem verhaaltje dan zomaar kan uitlopen tot eli... tot iets van een half uur Hij wordt vandaag zeventig jaar. Tot z'n eigen verbazing. Ze hadden hem dan wel ge zegd, dat hij honderddertig zou worden of iets in die geest, maar mooi dat-ie plot seling wel van die „akelig kouwe voeten" kreeg. „Zo n smerige rotkou. die langzaam omhoog griebelde. Ik dacht nog: nou ja, kouwe voeten heeft iedereen wel 's, niet waar. Dus ik hou m'n mond. Totdat ik weer zo'n aanval kreeg. En nog een. En nog een. Ik kijk zo naar dat been, dat steeds blauwer werd en nog ging schilferen ook, dat ik denk ja hoor 's Toon, net komt me voor dat er iets niet helemaal in orde is"# Geen praatjes Hetgeen niet veel later door een ernstig kijkende chirurg werd bevestigd. Of hij de za ken thuis maar even wilde gaan regelen. Want eh... ja, de kans zou er wel eens in kun nen zitten dat eh... Nou ja, meneer Van Kampen zou 'm wel begrijpen. Van Kampen: ,.En of ik 'm be greep. Nou. dan heb je geen praatjes meer hoor. Ik ben naar buiten gegaan en ik heb op een bankje wel eventjes zachtjes zitten huilen. Ja. Maar toen ze me de woens dag daarop naar de operatie kamer brachten... Man, dat is een van de'meest fantasti sche ervaringen géweest. die ik ooit in m'n leven heb ge had... toen was ik volkomen rustig". „Ha, ik was eerder nieuwsgie rig. Dat is dan toch de journa list in me hè. Ik dacht, nou gaat het gebeuren. Hoe zou het daarboven zijn? Niet dat ik gelovig ben, maar toch... Ik heb de balans opgemaakt en ik kwam tot de conclusie, Van Kampen je hebt het re delijk gedaan. Je hebt geen grote zonden begaan. Het komt allemaal best in orde met je. Nou, en zo ben ik gaan slapen. Heel rustig". Twee operaties die een volle dag duurden. Van Kampen' redde het. En schrijft zelfs al weer. Z'n memoires. ..Het is natuurlijk niet meer zoals vroeger. Goh. wat kon ik werken. Begon ik om negen uur 's ochtends - stopte ik drie uur 's nachts. Niet één dag, maar weken achter el kaar. Hoef ik nu niet te pro beren, natuurlijk. M-aar jéé. ik ben als een kind zo blij dat het alweer gaat. Want ik heb anderhalf jaar niet kunnen schrijven, hoor. En ik schrijf toch zo graag". Asbest „U bent van asbest en gewa pend beton, hebben ze wel 's tegen me gezegd. Maar na die operaties, die narcoses van acht uur, kon ik niet eens een handtekening zetten. Toen was ik bang zeg. Je gaat dan toch geloven, dat je mis schien wel celebraai gestoord bent. Ja, weet jij veel. Ik mag dan wel een nogal zekere in druk maken, maar de werkelijkheid is anders. Schijn allemaal, pure schijn. Als iets me vijfendertig keer uitstekend is gelukt, dan ben ik als de dood, dat het me de zesendertigste keer finaal mislukt. Zo'n type Anthony van Kampen, de schrijver. Of ,.de verteller", zoals hij zich bij voorkeur noemt. Welke jongen las nooit zijn „KetelbinkieEn hoevelen genoten er niet van zijn „Jungle Pimpernel". Een miljoen boeken zijn er onder hand van verkocht. Een voor Nederlandse begrippen on gehoord aantal. „Het vertrou wen in je schrijfkunst wordt door zo'n oplage natuurlijk niet minder. Maar toch... Ik schreef „Jungle Pimpernel" in minder dan een half jaar. Zo met het idee van: nou ja, m'n uitgever wil het zo graag. Ik dacht, die verhalen heb ben al in ik weet niet hoeveel kranten gestaan - geen hond die er dan ook nog eens een boek over wil lezen. Kwam het boek uit, stond het twee jaar lang nummer n op de bestsellerlijst". „En nou kan je daar heel blasé over doen, maar ook ik ben maar een doodgewoon mens. Dus ik liep niet eens naast mijn schoenen, nee. ik was ze compleet kwijt. Toon had een meesterwerk geschreven, daar kwam het zo ongeveer wel op neer, en er moest ui teraard meteen een nieuw meesterwerk op volgen. Dat werd „Runamar". Een ver haal dat zich in Schotland af speelde. Ik zeg tegen die Schumacher, m'n uitgever: „Als ik jou was, zou ik er toch minstens 25.000 laten druk ken". Hij zegt: „Tututut. we draaien er eerst 5000 en dan kunnen we altijd nog zien". Ik kwaad. Stelletje halfwas sen, daar op die uitgeverij. Begrepen er niets van". Flop „Het boek komt uit en wat dacht je... nul komma nul. Geen hond had belangstel ling. Het doet wat pijn, maar op zo'n moment sta je wel weer met beide benen op de grond. D'r zijn aan het oud worden veel nadelen verbon den. Maar ook één heel groot voordeel: je leert relativeren. Nou moet ik wel bekennen, dat er een paar mensen ogen blikkelijk beginnen te lachen als ik zoiets zeg. Truus. m'n vrouw en Nienke en Warry, m'n kinderen. Want ik ben en blijf iemand, die zich vlug laat meeslepen. Je mag het naïviteit.noemen, maar ook enthousiasme". ,Moet je horen, als ze hier ko men met de vraag of ze Marv Bryant mogen verfilmen, dan ben ik eerst verbluft. Maar dan ben ik wel zo iemand, die bij zichzel denkt: verrèk, da's een goed idee. Want dat bock leent zien nu eenmaal bij uit stek om verfilmd te worden. En dan gebeurt het hè. Dan laat ik me helemaal meesle pen in m'n enthousiasme. En als ze dan nog mededeling doen van het feit. dat het me vrouw Jane Fonda heeft be haagd de hoofdrol te gaan spelen..." „Warry, die bij de televisie zit. die waarschuwt me dan. „Va der, die filmwereld dat is een wereld die is totaal anders. Dat moet je heel anders aan pakken. Zakelijker. Veel meer de grote jongen uithan gen. die e-v-e-n-t-u-e-e-1 be reid is de filmrechten te ver kopen". En dan zeg ik naden kend en met volle overtui ging: „Oké jongen, je hebt ge lijk", maar als ze dan vanuit Australi weer aan de telefoon hangen, dan ben ik die voor nemens op slag en sprong vergeten. Lokkende rijkdom, jongen. Ha. Maar ook illusie en desillusie". Memoires Overigens moet de mogelijk heid nog altijd met worden uitgesloten, dat Marv Brvant inderdaad wordt verfilmd. - Omdat er zoveel dollars in zijn gestopt. Dit in tegenstel ling tot „Corsicaans avon tuur". dat met Maria Schell in de belangrijkste rol op het witte doek zou verschijnen. Van Kampen voorlopig be rustend: „Nou ja. ik zal het al lemaal toch moeten afwach ten. Warry beweert dat Mary Bryant eens zal worden opge nomen. Niet omdat ik zijn va der ben, maar hij vindt het voor een film een uitmun tend verhaal. Maar of ik het nog zal beleven". Berusting. Voorlopig zijn zijn memoires het belangrijkst. Elke dag weer een stukje. In die hoge. met hout betimmer de werkkamer naast dat heer lijke huis in Bergen. Zojuist is-ie klaargekomen met zijn „Jungle-Pimpernel periode". Zijn doorbraak. Als Anthony van Kampen daarover begint te vertellen, zwijgen zelfs de vogeltjes buiten. Een stem met het aanzwellende en dan weer wegzakkende ritme van een oerwoudtrom. „En dan - op een avond - gaat de telefoon. „Helffrich hier, heeft u even tijd meneer Van Kampen?" Helffrich was dus de commandant zeestrijd- krachten. Ik zeg: „Natuurlijk admiraal, ga uw gang". Hij zegt: „U zult het met me eens zijn. dat onze marine momen teel voortreffelijk werk doet in de Indische wateren. Maar ik lees er niks van in de krant. Hoe komt dat?" Ik zeg: „Ja, er zijn geen echte maritieme schrijvers in dat gebied". Hij zegt: „Maar kunt u er dan niet heen gaan?" Ik zeg: „Neemt u me niet kwalijk admiraal, maar dat is onder de huidige omstandigheden onmogelijk. Ik ben momenteel mede-di recteur van een uitgeverij en die kan ik niet zomaar in de steek laten". Hij zegt - want zo'n man was het dus - hij zegt: „Wat is nou belangrij ker. 's landsbelang of die uit geverij van u". En hij hangt op". Landsbelang „Drie dagen later. Telefoon. De president-commissaris van onze uitgeverij, die zelf gene raal was. En een vriendje van Helfferich. „Goede mogge meneer Van Kampen, u gaat een jaartje naar Indië. Lands belang". Vier weken later al trok ik het zeegat uit. Op weg naar de Gordel van Smaragd. Met de Kortenaer. Eind '47. Niemand jongen, niemand heeft Indie gezien zoals wij het hebben gezien. Frits Was- senburg, de befaamde came raman. en ik. De hele marine stond voor ons klaar. Ik hoef de maar naar admiraal Pinke te gaan. „Big Ocean Bill", of we konden ons alweer in schepen. Landsbelang En de verhalen die ik schreef ver- (Fluisterend» Ik was vol maakt gelukkig Ik was op het eiland van de kannibalen en koppensnellers. Ik zeg „Frits. ik ruik het avontuur' En Frits zegt: „Toon. ik ruik alleen maar stank". Misprijzend r, miH Anthony van Kampen: "Ik schrijf toch zo graag schenen in kranten in heel het land". .Alleen Nieuw Guinea, dat bleef onbereikbaar voor ons. Tot een paar weken voor ons voorgenomen vertrek. We zit ten op Priok een biertje te drinken op de club. hoor ik achter me het woord Nieuw Guinea vallen. Niet netjes van me natuurlijk, maar ik schuif m'n stoel een beetje naar achteren en ik begrijp uit het gesprek dat een paar lui naar Nieuw Guinea moe ten met een vliegboot. Ik zeg tegen Fnts: „Frits. jongen, dat pikken we nog c Oplossing lang" Guinea. Landsbe- „Wij de volgende dag naar „Big Ocean Bill". Ja. admiraal, we zitten vlak voor ons vertrek, maar dat is nou jammer, we zijn nog niet in Nieuw Gui nea geweest. Enne ja. dat hoort toch ook tot ons Ko ninkrijk. We vinden dat we daar ook nog maar eens een kijkje moesten nemen... Landsbelang". „Nou. dat belang zag-ie dan wel niet zo zitten, maar er was nog iets anders. D'r ging bij na nooit iemand naar toe. Nee. maar daar had ik dan wel een oplossing voor. Heel toevallig was mij ter ore ge komen. dat er een vliegboot op het punt stond naar het onbekendste stukje Neder land te vertrekken. En als de admiraal het niet ontriefde. waren Frits en ik wel bereid ons in te schepen. Je moet tenslotte iets over hebben voor 's landsbe... Nou ja. dat woord gebruikte ik toen na tuurlijk even met meer". „Big Ocean Bill" telefoneren. Ja. er ging dan wel een vlieg boot. maar daar konden de heren niet meer bij. Nou kan ik verrekte sip kijken en toen moet ik dat wel heel erg heb ben gedaan. Want opeens pakt de admirbal weer de te lefoon en blaft „Verbind me met Van Diermen „Van Diermen. dat was de „toean basar" van de olie in Indie. De grote man dus. BPM. En dan. dan begint er een sprookje. Of we even langs wilden komen. Zo be gint een film joh. We parke ren de auto bij een bordes, zo groot, zo verschrikkelijk ont zettend groot... Trap op. pal men. salon met ïjsgekoelde dranken en mooie Chinese vrouwtjes. Komt er na vijf minuten een klein driftig mannetje m „kort wit" bin nen. Wij stonden - ons be wust van het belang van ons bezoek - te puffen in het „lang wit". Het zweet stroom de uit onze pas geschoren po nen". „Van Diermen". zegt dat kleine driftige mannetje. „De heren willen naar Nieuw Guinea'' Prima. Er vertrekt een vlieg boot over drie dagen en u kunt mee. Alles is geregeld. Goede reis". En weg was-ie. Drie dagen later landen we in- stikdonkere nacht op een baai in Nieuw Guinea. Nood weer Het donderde en blik semde. De regen stroomde neer. Twee uitgeholde boom stammen met een paar stin kende papoea's brachten ons naar een verrotte steiger met een stinkende lekkende, in elkaar gezakte druipsteen grot, die ze hut noemden. „De volgende ochtend kwam er oen klein mannetje op be zoek. Hij had geloof ik iets mei de PTT 'c maken ..Ah, u bent dus journalist Mooie verhalen" Na een tijdje zegt- le „Op Hollandia. daar zit een vent. die heeft verhalen Da's een man die heeft in de oorlog het hele Japanse leger achter z'n broek aan gehad. Omdat-ie weerberichten en zovoort doorgaf aan de geal lieerden Maar ze hebben m niet te pakken gekregen. Hij kon steeds weer een andere schuilplaats vinden. Samen met de inboorlingen, die hem hebben geholpen. Mensen die nog helemaal in het ste nen tijdperk leven". „Je bent wel een hele slechte journalist als er bij zo'n ver haal niet allerlei schellen, bel len en wekkers in zowel je rechter als je linker oor gaan rinkelen. Een paar dagen la ter zat ik oog in-oog met doc- tor ,i v de Brusn en ik heb zelden iemand mispnjzender naar mij zien kijken dan hij. „Nee", zei hy glashard, „ik sta geen interview toe" Hij is later een van m'n beste vrien den geworden. Vic de Bruyn, alias ..Jungle Pimpernel' Anthony van Kampen schreef er ook zijn best verkochte bock over. De schrijver: „Maar als ze me nou vragen, wat is uw „chef d'oeuvre". het beste wat ik in mijn leven als schrijver heb gedaan, dan zeg ik toch „Dat is '..Het Land dat God vergatDat boek over de leprozenkolonie van pater Jan de Vries. Dat was een boek met een missie. Een boek. dat betekenis heeft gehad. Een boek - ik hoop dat het niet te opschepperig klinkt, maar ik zie het nu een maal zo - met een sociaal-hu manitaire betekenis. Duizen den hebben door wat ik daar over geschreven heb. een menswaardiger bestaan ge kregen. Ik ben geen Melville of een Hemingway, weet ik best. maar als ik dat bedenk, dan zeg ik toch bij mezelf: „Ik heb het met mijn capaci teiten toch vrij redelijk ge daan". „Dat geeft me voldoe ning. Ik schaam me niet, dat te bekennen". ADVERTENTIE openings- stunt salon maten huis- en eetMtnef lapiiien U hebt het in alle dagbladen kunnen lezen! Door: slechte economische omstandigheden zijn veel tapijtzaken en groothandelaren in grote liquiditeits problemen gekomen. Om deze reden, hebben een aantal importeurs, teneinde hun faillissement te vermijden, de krachten gebundeld. Zij hebben de PERZEN GIGANT te Den Maag bereid gevonden, hun voorraden direkt aan het publiek en h.h.handelaren ten gelde te maken, tegen de ALLER LAAGSTE PRIJS DIE MOGELIJK IS! super-stunt» BERBERS We «Vore Mo rokkl 300 200 240 *170 565,-, «Sr» op onze 4e etage Vindt U de meest] unieke kollektie perzen^",n Nederland heengebracht. o.a. Blauw Kashan i 325 x225f 1 isphahan 320 x 220 Nain Bidjar, Veramin.Quom, Keshan, Abode, Tabriz, Sarough, Kazak etc. unieke Koopjes I supermaten voor ambassades, hotels, villa's en herenhuizen! Isparta 670 x 400 Afghaan 512 x 351 tegenmeeneempnizen GRIJP DEZE KANS NU OF NOOIT DONDERDAG KOOPAVOND 2500 m' VPrltn - ^0'9esfouwd Spim,e' 5 e'oges Oosterse tapijten sctle en a'rekfi

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17