PRESTATIEL Bulgaar Slatanov uitgesloten van WK roeien Prijzengeld-record op Flushing Meadow Alphen en AFC in eindstrijd van Rijnstreektoernooi Philips: kritiek minister onjuist Huisartsenpraktijk wordt ingekrompen Nederland:'nooit' N-bom kan niet Leidsch organiseert in samenwerking met de Brandweer over 5 en 10 kilometer door de Merenwijk (Leiden). Zaterdag 29 augustus 1981 Start en finish bij de Brandweerpost Gooimeerlaan. Inschrijving vanaf 10.00 uur Start 11.00 uur. Inschrijfgeld tot 14 jaar f 3,- Volwassenen f 4,-. Leidsch Dagblad VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 Betrapt op dopinggebruik ALPHEN AAN DEN RIJN - De finale van het jaarlijkse Rijn streektoernooi zal volgende week woensdag gaan tussen het Amsterdamse AFC en de organi serende vereniging Alphen. AFC klopte gisteravond Olympia en Alphen plaatste zich voor de eindstrijd ten koste van Woer den. Dat laatste gebeurde overigens pas na strafschoppen, want na ne gentig minuten hadden Alphen en Woerden nog geen beslissing bereikt (2-2). Alphen miste ver volgens een van de vijf straf schoppen. maar zag Woerden tweemaal struikelen over doel man Prook. In de eerste helft had een aanvallend ingesteld Alphen een voorsprong van 2-0 geno men. Woerden, dat wel kansen kreeg, had geen antwoord op twee doeltreffende acties van de Alphense middenvelder Hans Verkerk. Na de hervatting bleef Alphen aan vallen. maar Woerden kreeg meer grip op het spel. Eerst Medi Orani en later Ron Jansen scoor den toen tegen, waardoor een be slissing via strafschoppen nood zakelijk werd. De tweede wedstrijd van het Al- NEW YORK (ANP) - Voor de win naars van het toernooi om de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen, dat maandag op Flushing Meadow (New York) begint, is een record prijzenbe- drag te verdelen van 1 miljoen dollar (ongeveer 2.750.000 gul den). Op die manier wordt extra aandacht geschonken aan het feit dat het toernooi voor de hon derdste keer wordt gehouden. Bij de heren is Wimbledonkam- pioen John McEnroe uit de Ver enigde Staten als eerste ge plaatst.1 McEnroe trok de afgelo pen twee jaar de titel naar zich toe. Als tweede staat de Zweed Björn Borg genoteerd. Het is het enige grote kampioenschap dat Borg nog nooit heeft gewonnen. McEnroe en Borg worden op de plaatsingslijst gevolgd door ivan phen-toernooi leverde een over winning voor AFC op. Bij rust hadden de Amsterdammers daar nog geen zicht op omdat Olym pia door een doelpunt van Dis- scldorp toen leidde: 0-1. Sul- sters en Houtkamp schoten hun ploeg in de tweede rondgang evenwel naar de finale. LEIDEN - Diverse ploegen uit de Leidse regio kwamen gister avond weer in oefenwedstrijden in actie. Teylingen - Abbenes 4-0 Peter van Rijn was de grote man bij de Sassenheimse ploeg. De voetballer scoorde zelf een hat trick en bereidde de resterende treffer voor. Op aangeven van Van Rijn schoot Puck van der Voort raak. Oranje Groen - LDWS 2-3 Een gahavend LDWS (Piet Ouwe hand. Bart van der Weyden en Hannie Sjardijn ontbraken) be haalde een banauwde zege op Oranje Groen. Voor LDWS scho ten Thijs de Kleer en Henk van Gooi (2x) raak. In de LDWS ploeg acteerde ook John Haa strecht. De Leidenaar had aan het einde van het vorig seizoen overschrijving aangevraagd naar Lcndl (Tsj), Jimmy Connors (Vst) en de Argentijnen José- Luis Clerc en Guillermo Vilas. Bij de dames is de vijfvoudige kampioene Chris Lloyd-Evert als eerste gerangschikt. De Ameri kaanse won de titel in de periode 1975-1978 en in 1980. Haar jonge landgenote Andrea Jaeger wordt in de finale verwacht. Het is evenwel nog twijfelachtig of Jae ger zal deelnemen. Zij heeft last van een spierblessure. Neder land is bij de dames met zeven speelsters vertegenwoordigd. Behalve nationaal kampioene Marcella Mesker wagen ook Bet ty Stöve, Elly Vessies, Nanette Schutte, Marianne van de Torre, Mariette Pakker en Nora Blom een kans. Blom, Pakker en Schutte dienen plaatsing via het kwalificatie toernooi af te dwin gen. het Alpense ARC. maar kwam op zijn besluit terug en voetbalt het komende jaar gewoon weer voor LDWS. Haastrecht was niet ge lukkig bij zijn rentree. De mid denvelder scoorde in eigen goal... Randstad Sport (zon.) - Xerxes 0-4 Door een benutte penalty (Gerrit van Loenen maakte hands) kwa men de Rotterdammers voor de pauze op voorsprong. De thuis ploeg'bood redelijk tegenstand, maar kon toch niet verhinderen dat Xerxes na de rust nog drie maal scoorde. Delfia - SJZ 1-0 SJZ stond gedurende ee belangrijk deel van de strijd met de rug te gen de muur. Dat de stand tot 1-0 beperkt bleef was te danken aan keeper Ton Berg. die een straf- chopstopte. Concordia was ook woensdag al in een oefenduel uitgekomen en daarom liet trainer van der Smis sen gisteravond tegen het Bever- wijkse BW een geïmproviseerd elftal opdraven. Het grotendeels uit junioren bestaande elftal bleef lang overeind, maar in de slotfase kregen de Hillegommers toch een tegentreffer te verwer ken. Hazerswoude De strijd om de acht plaatsen van het finaleweekeinde van het ten- niscircuit is bij de heren in volle hevigheid losgebrand. Vijf spe lers weten zich zeker van een plaatsje, maar Henny Koemans, Bart van der Feen. Leon Damen, Bob van Overbeek en Freek van der Capelle moeten nog wat pun ten verzamelen. Ook Hans Tön jann is niet zeker van kwalifica tie nu hij in de tweede ronde van het toernooi van Hazerswoude van Anne-Jan van der Meer ver loor. Diezelfde Van der Meer kon nog wel eens voor een levensgrote verrassing zorgen, nu door het terugtrekken van Marinus Brooshooft de weg naar de finale heel wat lichter is geworden. De partij tegen Tönjann was zeer spannend met twee tie-breaks. Van der Meer's vastheids spel letje kreeg Tönjann in de derde set op de knieen. Herman van der Capellen boekte een zege op Bub van der Zee: 6-2. 6-3. Levert het Match-circuit wel de no^ dige spanning, het bezorgt de wedstrijdleiding ook de nodige spanningen. Het toernooi van Hazerswoude wordt gekenmerkt door de vele terugtrekkingen van spelers. "Zodra punten ge noeg gehaald zijn voor het ten- niscircuit". In het rustige C-toer- nooi won Mark Post van Lex Bubbers en bij de dames werd de winnares van het Leidse Hout- toernooi Petra Vclzel geëlimi neerd door Oudshoorn: 6-2, 5-7, 6-0. Toto en lotto Den Haag De resultaten van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: lotto no. 34. Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 18 winnaars, ieder bruto 11.873,60. derde prijs: 148 winnaars, ieder bruto 1.868.80, vierde prijs: 8.993 winnaars, ieder 37,70, vijfde prijs: 19.856 win naars, ieder f 17,-. Toto no 34. Eerste prijs: 9 winnaars, ieder bru to 4.417,90, tweede prijs: 190 win naars, ieder 139,50. derde prijs: 1 845 winnaars, ieder 35,90. Toto-gelijk no. 34. Eerste prijs: 1 winnaar, bruto 5.487,30, tweede prijs: geen win naar. derde prijs: 30 winnaars, ie der 154.-, vierde prijs: 886 win naars, ieder 8,10. MÜNCHEN (ANP) - De twintig jarige Bulgaar Nikolai Slata nov is uitgesloten van deelne ming aan de wereldkampioen schappen roeien op de Olympi sche baan van Oberschleiss- heim bij München. President Thomas Keller van de interna tionale roeifederatie FISA maakte gisteren bekend dat Slatanov betrapt was op het ge bruik van verboden stimuleren de middelen bij de dopingcon trole, die eind mei plaats vond tijdens de regatta van Vichy in Frankijk. Slatanov maakte daar deel uit van de Bulgaarse twee-zonder, die als tiende was geëindigd. De Bulgaar is een voorlopige schorsing opgelegd, de FISA zal later bepalen voor welke tijd Slatanov wordt uit gesloten. Mogelijk zal het een periode van anderhalf jaar zijn. Niet alleen Slatanov werd ge schorst, ook de Bulgaarse natio nale coach Nikolai Dravkov werd uitgesloten van de kam pioenschappen van München. Keller nam die beslissing nadat Dravkov had geweigerd inlich tingen te verstrekken. De straf maatregel tegen de coach houdt in dat hem geen accreditatie bij de kampioenschappen zal wor den verleend, waardoor het offi ciële gebied (ook het botenhuis en de kleedkamers) voor hem verboden terrein zal zijn. Van de drie Nederlandse boten, die gisteren op het water kwamen tijdens de eerste wedstrijddag heeft alleen de lichte vier van ORCA/Nereus zijn serie gewon nen. Het kwartet Paul Paulssen, Peter van Berkel, Willem Appel- Schaakjeugd r kan zesde worden op WK GRAZ (ANP) - In de tiende ronde van de schaakstrijd om het we reldkampioenschap voor jeugd- teams (tot 25 jaar) in het Oosten rijkse Graz heeft het Nederlands kwartet gisteren de eerste zitting tegen Engeland voorlopig afge sloten op 1-1. John van der Wiel won met zwart van Donald Speelman. Grooten verloor van Plaskctt. De partijen tussen Dou- ven en Mestel en Van Mill en Da- vis werden afgebroken. De afgebroken partijen tegen de toekomstige wereldkampioen de Sowjet-Ur.ie leverden weinig op. Het duel ging uiteindelijk verlo ren met 0.5 tegen 3,5. Het halve punt kwam op naam van Jans sen, die remise overeenkwam met Joesoepov. Van der Wiel verloor van Gary Kasparov, be gin oktober deelnemer aan het Interpolis-toernooi in Tilburg en Douven had weinig verweer te gen de aanval van Dolmatov. Grooten had in de eerste zitting al verloren van Valdimirov. Het maximaal haalbare voor het Oranje team is de zesde plaats. Daarvoor zal de ploeg tegen En geland minimaal moeten remise ren (2-2) en de laatste ontmoe ting, zaterdag, tegen een nog door het lot aan te wijzen tegen- stander in winst moeten omzet ten. Kuijf Hans Kuijf heeft gisteren tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap schaken voor junio- ren, dat in Mexico Stad wordt ge houden, zijn partij tegen de Por tugees Antono Fernandes afge broken. Jan Elvest uit de Sowjet- j Unie behield de leiding. De En- j gelsman Nigel Short staat op de -I tweede plaats. Diers zwemt record op 1500 meter OOST-BERLIJN (ANP) - De Oostduitse zwemster Ines Diers heeft gisteren in Oost-Berlijn het Europese record op de 1500 me ter vrije slag verbeterd en ge bracht op 16 minuten en 27,89 se conden. Het oude record stond sedert 26 augustus 1979 op naam van de Italiaanse Roberta Felotti met 16.33.56. Het wereldrecord op de voor dames incourante af stand is in handen van de Ameri kaanse Kim Lineham met de uit zonderlijke goede tijd van 16.04,49. doorn en Richard Helsloot ging uit een veld van veertien boten met nog acht andere viertallen over naar de halve finales. De twee ploegen die Nederland bij de dames inzette, kwamen niet zo ver. Zowel Linda Luiting/Geri Donkervoort (Nereus) in de twee zonder stuurvrouw als Wiljon Vaandrager, Janneke Talma, Jo- rien Enning en Paula Eken (OR- CA/RIC) in de vier met stuur vrouw zullen herkansing moeten roeien. Het deelnemersveld bij de dames is echter zo klein dat er na de herkansingen geen halve finales volgen en dat een plaats bij de laatste zes bijna vanzelf sprekend is. De twee nummers waarop Neder- .land bij de dames inschreef zijn, uitgaande van de gedachte aan het bereiken van een plaats in de finales, loterijen met bijna altijd prijs. Bij de twee-zonder, (negen inschrijvingen) zijn slechts drie nieten. In de vier met stuur vrouw zijn slechts twee boten die de finale niet zullen halen. Met andere woorden, in een herkan sing van zes zijn vier plaatsen voor de finale te verdelen. Onder die omstandigheden is het zelfs aantrekkelijk een extra-wed strijd te roeien. Die aantrekkelijkheid hebben ove- riggns de vertegenwoordigsters van de sterke Oosteuropese lan den aan zich voorbij laten gaan. Uit in totaal veertien series be haalden de Sowjet-Unie (5), Roe menië (3) en Oost-Duitsland (2) samen tien overwinningen. De vier andere directe finaleplaat sen werden verdeeld tussen Bul garije, de Verenigde Staten, Ca nada en Nieuw Zeeland. Stephan uun de Berg in actie op het IJsselmeer. De Nederlandse plank zeiler werd gisteren Europees kampioen in de Mistralklasse. AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad is akkoord gegaan met de voorgestelde maatregelen om grote huisartspraktijken te verkleinen. Vanaf 1 september moeten praktijken van 3000 of meer ziekenfondspatiënten wor den ingekrompen, zo zijn de huisartsen en de ziekenfondsen met elkaar overeengekomen. De meerderheid van de Zieken fondsraad bleek achter dit beleid te kunnen staan, de vakbewe gingsleden waren echter tegen De overeenkomst is, zo bleek een EINDHOVEN (ANP) - Philips vindt de kritiek dat de noodzaak van de sanering van Data Sys tems (kleine computers) in Den Haag onvoldoende zou zijn aan getoond. volstrekt ongegrond. Een woordvoerder heeft dat meegedeeld. Het concern reageert daarmee op minister Van Aardenne van eco nomische zaken, die woensdag compromis na zeer lang praten. De ziekenfondsen hadden liever gezien dat het getal 2500 was in gevoerd in plaats van 3000, omdat er dan wat meer druk op do ver kleining zou komen. Gemiddeld in de vaste Tweede Kamercom missie zei. dat Philips zijn huis werk moet overdoen. De be windsman baseerde zich daarbij op een rapport van drie Rotter damse economen onder leiding van dr. A. Diepenhorst, dat in op dracht van de Haagse onderne mingsraad is uitgevoerd. De we tenschappers concluderen daar in. dat de fabriek in Den Haag niet hoeft te worden gesloten en is een ziekenfondspraktijk nu 2600 patiënten groot, maar dat cij fer heeft de neiging te dalen. De fondsen vinden wel dat de huisartsen bepaalde garanties zelfs zou Kunnen worden uitge breid. Ook komen ze tot de slot som dat Philips bewust op de sa nering heeft aangestuurd of dat er sprake is van een falend be leid. Philips trekt die conclusies in twij fel. De woordvoerder wijst er op dat de onderzoekers niet alle be langrijke factoren bij hun studie moeten geven op het gebied van de kwaliteit. FNV en CNV vinden dat de maatre gel geen bijdrage levert aan de aanzienlijke praktijkverkleining op langere termijn ,die zij zouden willen. Dit kan wel een eerste stap zijn, maar we weten niet op welke weg die wordt gezet, aldus FNV-bestuurder Bode. Hij vindt' dat een ziekenfondspraktijk on geveer 2000 patiënten zou moe ten omvatten. Er hoeft niet te schoksgewijs te worden inge krompen, maar het getal 3000 is te hoog. hebben betrokken. "Ze hebben met name de strategische argu menten buiten beschouwing ge laten, terwijl die voor het bedrijf het meest essentieel zijn". De woordvoerder zegt ook. dat het overeind houden van de vesti ging in Den Haag zulke grote in vesteringen zou vergen dat ande re delen van Data Systems daar door zouden kunnen worden be dreigd. DEN HAAG (ANP) - Het is heel duidelijk dat Neder land geen invoering van het neutronenwapen wenst, maar als men zou zeggen dat het "nooit, on der geen enkele omstan digheid", mag worden in gevoerd "zou men alles blokkeren". Dit heeft de minister van buiten landse zaken. Van der Klaauw, gisteren in de Tweede Kamer verklaard in antwoord op vragen van de kamerleden De Vries en Ter Beek (beiden PvdA) en Walt- mans (PPR). DEN HAAG (ANP) - Nog steeds kunnen geboekte reizen kort voor vertrek plotseling duurder worden. Ondanks het feit dat de Consumentenbond dit voorjaar forse kritiek heeft uitgeoefend op de willekeur, waarmee reis- organistoren de gevolgen van de gestegen dollarkoers aan hun klanten doorberekenen, heeft de reiswereld nog steeds geen maatregelen genomen om prijs- Nadat de Amerikaanse president Ronald Reagan had besloten het wapen in produktie te nemen, heeft Nederland opnieuw herin nerd aan de bezwaren van rege ring en parlement, en opnieuw verklaard dat het Nederlandse streven erop gericht is invoering van het neutronenwapen bij de westelijke strijdkrachten te ver hinderen. Eventuele invoering bij in West- Europa gestationneerde troepen "is niet aan de orde", en de rege ring "gaat er van uit" dat, wan neer de kwestie van invoering actueel zou worden, dit niet zon der overleg in bondgenootschap pelijk verband zal gebeuren, al dus de minister. "Harde prijs voor reizen noodzakelijk" verhoging te voorkómen, aldus de bond. De Consumentenbond constateert Overigens heeft de Amerikaanse regering "thans" geen plannen om het wapen in West-Europa op te slaan. Het Amerikaanse besluit het wa pen in produktie te nemen heeft, voorzover op buitenlandse zaken bekend, geen financiële ver plichtingen voor Nederland'tot gevolg. Naar Nederlandse opvat ting is onder de huidige omstan digheden het bezettingsstatuut - dat het in theorie mogelijk zou maken de Amerikaanse troepen in West-Duitsland te voorzien van neutronenwapens zonder overleg met de bondsregering "nauwelijks toepasselijk". dat de grote reisorganisatoren deze winter hun reisvoorwaar- den en prijsgaranties nauwe lijks hebben verbeterd. De versoepelde annuleringsrege ling in de ANYR-reisvoorw aar den - gratis annuleren bij een prijsverhoging van meer dan 15 procent of meer dan 500 gulden maakt flinke prijsverhogin gen nog steeds mogelijk, zo zegt de consumentenbond verder.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14