"Ik kan nuttig werk doen "UCI houdt hand boven hoofden van overtreders". V Van Hanegem geschorst Hockeyers Maleisië geveld door Litjens Herstelde Jan Raas rijdt in dienst van WK-ploeg r v" •%j Kliarlamov omgekomen I Steve Ovett wacht op erkenning wereldrecord VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 SPORT AMSTELVEEN (GPD>- Zoals gebruikelijk heeft het Nederlands hockey team weer alle mogelijke moeite gehad met Maleisië, maar even traditie getrouw werd er gewonnen. In het Wagenerstadion te Amstelveen kre gen de door Europa toerende Aziaten met 4-2 klop. na drie oefenwed strijden tegen Nederlandse clubs te hebben gewonnen Paul Litjens nam alle doelpunten via strafcomers voor zijn rekening Voor Maleisie scoorde strfcomerspecialist Foo Keat Song tweemaal. De interland vormde de ouverture van een indrukwekkend oefenpro gramma dat rond de jaarwisseling moet uitmonden in een topprestatie op het wereldkampioenschap in India. Bondscoach Wim van Heumen deelde zijn 16 geselecteerden gistermiddag het voorlopige programma mee en dat maakte zoveel indruk dat Maleisië in de eerste helft gelijke tred met Oranje kon houden en pas na rust werd overspeeld. Na Maleisië, dat zijn oefencampagne in Spanje gaat voortzetten, volgen drie intei lands tegen India, dat er alles aan is gelegen op eigen natuur- grasbodem het winnen van het gedevalueerde olympische toernooi aan nemelijk te maken. Oranje ontvangt begin oktober aartsrivaal West- Duitsland. waarna bijna vast is gelegd dat de complete selectie in no- Pakistan gaat. In voorgaande jaren trok Oranje maar beide natie? zijn op elkaar uitgekeken. Zuid-Europa opzoeken. Het enige alternatief dan Pakistan, waar Oranje in vember twee weken r veelal richting Spanje. zodat de Westduitsers r r_. om sterke oppositie te ondervinden i januari de Champions Trophy won. Biochemicus laakt dopingbeleid wielerbond KEULEN (ANP) - Manfred Donike. leider van de biochemische afdeling van de sportho- geschool in Keulen, heeft de internationale wielerfederatie ervan beschuldigd op uitge breide schaal de hand te lichten met de eigen dopingvoorschnften. De Westduitse professor, die tot de experts op het gebied van het dopingonderzoek behoort, zegt niet meer of minder dan dat de UCI bewust een gebrekkige controle in stand houdt en dat wielersportorganisaties een afschuifsysteem hanteren om geen strafmaatregelen tegen overtreders te moeten nemen. Manfred Donike. vader van ëei van de prominente Westduitsi DEN HAAG Feyenoord zal het drie wedstrijden zonder Willem van Hanegem moeten stellen. De tuchtcommissie schorste Van Hanegem voor drie wedstrijden naar aanleiding van zijn derde gele kaart. Bovendien kreeg de inmiddels 37-jarige Feyenoorder een boete van 500 gulden. Ook Willy Carbo (FC Utrecht) en Ben Hulshoff (De Graafschap) staan drie wedstrijden op non-actief. Dick Mulderij mag vier wedstri j den niet voor zijn ploeg (NEC) uitkomen. De tuchtcommissie van de KNVB heeft gisteravond na mondelinge behandeling tevens de Willem II- speler Jimmy Calderwood voor twee wedstrijden geschorst. Scheidsrechter Weerink had Cal derwood kort na rust in de uit wedstrijd tegen FC Den Haag uit het veld gestuurd wegens het maken van een slaande bewe ging naar Treling. Excelsior heeft gisteravond op de valreep een punt van het Schie- damsc sportpark Harga meege nomen door SVV een 2-2 gelijk spel af te dwingen. Zeven minu ten voor tijd bezorgde Kooien de Schiedammers een voorsprong van 2—1. vier minuten later maakte Henk van Goozen gelijk. Scheidsrechter Blankenstein floot voor 7000 toeschouwers en gaf gele kaarten aan de Excel- sior-spelers Pattinama en Pij pers. Chili en Brazilië, die zich beide hebben geplaatst voor de eind ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, hebben in Santiago gelijk ge speeld. Het duel in de Chileense hoofdstad eindigde zonder dat er werd gescoord. amateurs van dit moment, stelde de volgende 'aanklacht' op: Een aantal schandalige voorval len in de voorbije twaalf maan den roept de vraag op. of de reglementen op het gebruik van verboden stimulerende midde len en de toepassing van die re gels in de praktijk een waar borg zijn voor een werkelijke controle in de internationale wielerwereld. Vaststaand is ie der geval is: Ten eerste: positieve gevallen worden door de verantwoorde lijke nationale bonden wegge moffeld en blijven zonder gevol gen voor de overtreders. Een niet juiste toepassing van de re gels over de uitvoering van de controle, bijvoorbeeld een te laat bekend maken van het re- PRAAG (GPD) - Jan Raas maakt een ontspannen indruk. Met ploegmak- ker Johan van de Velde deelt hij kamer 219 in het „Club Motel Praha", pal langs de autoweg aan de oostelijke zijde van de Tsjechische hoofdstad. Ongeveer 20 kilometer in westelijke richting ligt het parcours waarop zondag de belangrijkste eendagskoers van het jaar zal plaatsvinden. „Wie had een paar maanden geleden kunnen denken dat ik in deze strijd om de wereldtitel al weer present zou kunnen zijn", zegt Jan Raas. „De datum van het kampioenschap is voor mij dan misschien één of anderhalve week te vroeg, maar ik weet wel dat ik voor de ploeg belangrijk werk kan doen". .■•■O»/ i - t ''•>VV.Ve*7, lil '^7 De wereldkampioen van twee jaar geleden beweert dat hij zich met d ze woorden zeker niet in een underdog-rol wil manoeuvreren. Hij is er het type niet naar om dit te doen. Raas heeft in zijn glan zende carrière nooit een blad voor de mond genomen. Geen ge zeur over dit of dat. Recht voor zijn raap en in ieder geval duide lijk. Zo ziet hij ook de besprekin gen van zaterdagavond, als bin nen de Nederlandse equipe tot een taakverdeling moet worden gekomen. „In ons twaalftal zitten we mot acht renners van de Raleigh-ploeg aldus Raas. ..We kennen elkaar en we weten wat ons te doen staat. Daar zullen de problemen dus ze ker niet liggen. Het komt erop aan wat de anderen (Kuiper, Van der Poel. De Rooy. Winnen - red.) willen. Het is hun beslissing om mee te doen. Overigens verwacht ik niet dat er problemen ontstaan. In het verleden zijn we ook altijd tot een akkoord gekomen." "De Kneet" Jan Raas ziet van zijn ploeggenoten vooral Gerrie Knetemann als de grote kandidaat voor de regen boogtrui. „De Kneet rijdt formi- MOSKOU (AP) - Valery Khar- malov. één van de bekendste ijshockeyers van de Sowjet- Unie, is bij een auto-ongeluk in de buurt van Moskou om het leven gekomen, zo heeft het Russische persbureau Tass gisteren bekendge maakt. Kharmalov's vrouw Irina kwam bij het ongeluk eveneens om het leven. Het echtpaar laat twee kinderen In 1969 werd Kharmalov voor het eerst in de nationale ploeg opgenomen en tijdens de Olympische Spelen in Sapporo (1972) en Innsbruck (1976) en Lake Placid (1980) kwam hij voor zijn land uit. In 1976 werd hij uitgeroepen tot de beste aanvaller op de wereldkampioenschappen. Hij is 33 jaar geworden. ADVERTENTIE dabei. Zoetemelk en Van de Vel de ook. Voorts Moser. Saronni, De Vlaeminck. Hinault. Battaglin en De Wolf. Vergeet bovendien Zwitsers als Mutter en Breu niet. Eén ding staat vast. Het wordt zondag geen massasprint". Raas lacht als hij deze woorden zegt. „Ik zou", verduidelijkt hij, „in zo'n massasprint het onder spit moeten delven, want de kracht die ik een paar maanden geleden had, voordat ik tot non activiteit werd gedwongen, is nog niet terug. Er is elke dag sprake van vooruitgang, maar vergeet niet dat het een levensgroot ver schil is of je een koers over 150 tot 200 kilometer moet rijden of een wereldkampioenschap over 281 kilometer." Voor Jan Raas is het gebrek aan competitie („ik kwam in de Ron de van Nederland voor het eerst sinds maanden weer eens boven de 200 km per dag") ook de reden geweest waarom hij lang gewacht heeft met de beslissing om de reis naar Praag mee te maken. „De mensen realiseren zich mis schien maar half wat ik allemaal heb meegemaakt", zegt Jan Raas. „Het seizoen begon goed. Over winningen in Frankrijk en in de Omloop Het Volk Daarna de eer ste plek in Gent-Wevelgem, on middellijk gevolgd door de val in Parijs-Roubaix. Sindsdien werd het sukkelen". Raas hoeft de on- fortuinlijkste periode uit zijn loopbaan niet meer te herhalen. Het is bekend. De come-back in de Ronde van België was te vroeg. Zijn knie begaf het. Ver volgens werden de twijfels over deelname aan de Tour de France bittere realiteit, nadat de testcase in de Midi Libre negatief was uit gevallen. Gips om het been. Machteloos thuiszitten toen in Frankrijk La Grande Bouclé mil joenen in de ban hield. Kortom. fl suitaat. wordt als basis geno men om tot vrijspraak over te kunnen gaan. Niet de vraag of er doping in het spel is geweest staat ter discussie, maar of er een 'ontsnappingsmogelijkheid' voor de overtreder is. Geen straf Ten tweede: positieve resultaten op het onderzoek naar het ge bruik van anabole steroiden worden niet bestraft met ver wijzing naar de omstandighe den dat de UCI voor deze wed strijd niet nadrukkelijk contro le op het gehruik van deze spier- versterkende middelen ver plicht had gesteld. Een feit is echter dat anabolen en het slechts zelden aantoonbare ge bruik van corticosterode zonder enige beperking strafbaar is ge steld. Ten derde: door de medische com missie van de UCI zijn over de hele wereld laboratoria aange wezen die door een gebrekkige outillage en een tekort .«an er* varing geen waarborg kunnen geven voor een 'zuivere' analy se. De richtlijnen die de wieler federatie volgt liggen jaren ach ter op de ontwikkeling van de medische wetenschap. Nicotine Ten vierde: bij de professionals wordt, ondanks een verscherpte controle, nog altijd gesjoemeld bij de afgifte van de urinemon sters. Uitzonderlijk hoge per centages nicotine in de stalen van erkende niet-rokers zijn daarvan een onloochenbaar be wijs. Ten vijfde: de UCI weigert op een gebied waar het ook dringend gewenst zou zijn. namelijk bij de zesdaagsen, dopingcontrole in te voeren. Ook het circuit van de veel geld opleverende crite ria wordt huiten beschouwing gelaten. Zelfs steekproeven blij ven achterwege onder het mom dat het uitsluitend een zaak van de nationale bonden zou zijn. Lijst een klap van jewelste. Daarna de voorzichtige terugkeer. „Ik heb de laatste weken een paar criteriums en een enkele koers in België gewonnen. De vooruit gang was dus merkbaar. Dat is voor mijn zelfvertrouwen natuur lijk fantastisch geweest, want re ken erop dat ik in de weken dat ik thuis zat, me suf gepiekerd heb." Dirigent Het betekent dat Jan Raas weer de dirigent van de Nederlands ploeg zal zijn. Net als of er nooit een blessure is geweest. „Ik ben de meest uitgeruste renner van de equipe", zegt hij. „Dat staat bui ten kijf. Het probleem is alleen de afstand en het nog niet hebben van de macht waarover ik des tijds beschikte. Natuurlijk zal ik zondag één van de beschermde renners in onze ploeg zijn. maar beslist niet de enige kopman. Als ik ook maar even merk dat ik geen aanspraken op de overwin ning kan maken, ben ik de eerste om de rol van beschermde renner aan een ander over te dragen. Ik voel me goed. maar de twijfels zijn er toch nog". nij anderhalve week te vroeg, omdat ik onvoldoende KOBLENZ (ANP) - Het wereldre cord. dat de Engelsman Steve Ovett woensdag tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Koblenz op de Engelse -mijl ves tigde. zal vermoedelijk worden erkend ondanks een inbreuk op de reglementen. De Internatio nale Amateur Atletiekfederatie (IAAF) strooide gisteren twijfels rond de erkenning, omdat de loop niet in het officiële pro gramma van Koblenz voor kwam John Holt. de secretaris van de IAAF. zou zijn bestuur echter adviseren tot erkenning over te gaan. 'Het record is ge vestigd in een bonafide race", al dus Holt. De Engelse mijl, die Ovett liep in 3 minuten en 48.40 seconden, stond niet in 'het programma, omdat de organisatoren aanvan kelijk een 1500 meter hadden Steve Ovett. vastgesteld. Op verzoek van Ovett werd de Engelse mijl gelo pen. Tijd om de deelnemers en de race in het programmaboekje op te nemen was or dus niet In dien de IAAF zich stnkt aan de reglementen zou houden wordt het wereldrecord van Ovett niet erkend Ten zesde: een lijst met onbestraf- de overtredingen van het regle ment is gemakkelijk op te stel len. Op die lijst zouden in ieder geval moeten voorkomen: Ronde van Italië: een anabolicus. Ronde van West-Diitalmd 198#: een anabolicus plus een anabo licus met gebruik van afetami- Amateurronde van Keulen, okto- hcr 19X11 crn .injbolu its mei ge bruik van amphetaminen Ronde van Luxemburg 1980: vijf gevallen van het gehruik van anabolica, slechts een bestraf fing. Hennigerturm 1981: drie gevallen van het gebruik van anabolica. Ronde van Italic: een anabolicus Ronde .ui Luxemburg 1981 t en anabolicus. Wegkampioenschap van Zwitser land. West-Duitsland en Luxem burg: een anabolicus. Ronde .m u est-Dwi Island 1981 een anabolicus. Alles bij elkaar zestien gevallen, waarbij slechts éen keer maatre gelen werden getroffen Henni gerturm en Ronde van Luxem burg werd door d< bonden van respectievelijk West-duitsland en Luxemburg afgedaan met de vermelding dat de internationale wielerfederatie geen opdracht had gegeven tot het controleren op hel gebruik van spierverster- kende middelen Duidelijke ge vallen derhalve van de-hand bo- ven-het-hoofd-houderij van de overtreders, want anabole-stcrol- den zijn zonder uitzondering ver boden stimulerende middelen en komen ais zodanig voor op de •lijst van verboden stoffen van de internationale wielerfederatie V.V DE SLEUTELS 1946-1981 Morgen, zat 29 augustus De Sleutels Ell-Roodenburg Elll 9.30 uur. De Sleutels Bll-Roodenburg Bill 11.30 uur. 13.30 t/m 14 00. optreden van Muziekvereniging "De Burcht" majoretien. 14.30 uur penaltyschieten van alle Leidse de regio 2 junioren per club. op Mat Keereweer en Wijnand Sloos. 20.00 uur grootse feestavond alleen op vertoon van en treekaart Goedhart- Vastgoed.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13