Glas als hobby Kruisduivel voor het zware werk Schroeven met de boormachine Geplastificeerd materiaal bewerken Gordijnrails niet smeren met olie Bedieningspanelen in braille Badspel voor peuters Handige voegen- krabber Diep boren Glutch in nieuwe vormen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 Steeds meer doe-het-zélvers ontdekken de gemakken van het machinaal ver werken van schroeven. De mogelijkheid daartoe wordt geschapen door de snelle opmars van de elek tronisch regelbare boor machine, die vanuit stil stand traploosop de ver eiste snelheid kan worden gebracht. Bij Skil hebben ze dan ook de bedienings schakelaar van die machi nes gaspedaalgenoemd. Voor het in- en uitdraaien van schroeven is uiteraard een zoge naamde omkeerbare machine no dig (links- en rechtsom draaiend); met een alleen rechtsom draaien de, traploos regelbare machine kunnen overigens ook schroeven worden ingedraaid. Het enige wat men ervoor nodig heeft, is een aantal „bitjes". Zo'n bit wordt in de boorkop van de machine geplaatst en dan is dat samen een „boorschroever", of wel een elektrische schroeve- draaier. Machinaal schroeven verwerken gaat niet alleen sneller dan met de hand (wat vooral bij min of meer omvangrijk schroefwerk toch wel belangrijk kan zijn), het spaart ook heel wat lichamelijke energie. Wie erg veel schroeven achter elkaar verwerkt, zal dat aan de handpalmen wel merken, als het allemaal met de hand moet gebeuren. Belangrijk is ook dat het. als men machinaal werkt, in veel gevallen overbodig is om de schroef- gaatjes voor te boren. Alleen wan neer splijtgevaar bestaat (dun hout), in erg hard hout en bij het verwerken van „zware" schroe ven kan het voorboren wenselijk zijn. Ideaal bij het werken met de elektrische boorschroever is het gebruik van de moderne snel- schroeven (ook wel spaanplaat- schroef genoemd). Die trekken zich door een aangepaste spoed en draad heel gemakkelijk in het hout en vinden daarin een betere grip. De speciale „bits" voor het machi naal schroeven zijn thans vrij al gemeen verkrijgbaar. Stanley heeft onlangs een serie van die dingetjes in de handel gebracht, voor gewone gleufkop- en voor kruiskop (ook pozidriv) schroe ven, in enkele maten. Ze zijn per stuk of per setje te koop in de dhz- en gereedschappenzaken. De bits zijn gehard en ze gaan dus een hele tijd mee. De bitjes voor de boormachine. Een grappig en onderhoudend bad spelletje voorkinderen van 1 tot 3 jaar is dit „bath activity centre". Het kan over de rand van de bad kuip worden gehangen, waarna het bad precies tot aan de onder kant van het badspel met water wordt gevuld. Alles beweegt en draait eraan, zodra het kind er met een bijbehorend bakje (in bootvorm) water in laat lopen. Dat komt er langs allerlei weg getjes weer uit, terwijl de dingen allemaal bewegen. Er komt af en toe zelfs een blauwe inktvis uit zijn grot. In bad gaan wordt voor peuters op die manier een pog groter plezier. Dit badspel van de Amerikaanse speelgoedfabrikant Fisher Price kost in de winkel f 56.95. Het zit uitermate sterk in elkaar. Extra dikke isolatie rol Om aan de behoefte van een iso latiemateriaal met een zo hoog mogelijke isolerende waarde te voldoen, heeft Ri- gips de nieuwe Multisol ont wikkeld. Het is een 10 meter lange „deken" van minerale wol, met een dikte van 8 cm. De gebruikelijke maximale dikte was 6 cm. De isolatie- waarde is daardoor met 33 procent gestegen. De Multiso- 1-rol is geheel aangepast aan het snelbouwsysteem dat Ri- gips enige tijd geleden op de markt heeft gebracht. Door de breedte van 60 cm past Multisol in dat systeem, dat gebaseerd is op gipskarton- platen van die breedte. Het matenaal kan gebruikt wor den voor isolatie van dakbe schot. plafonds, muren en voor het zelf bouwen van ge- luidwerende scheidingswan den. De rol is verkrijgbaar bij de gro te doe-het-zelf- en bouwcen tra. Nadere informatie: Ri- gips, Vianen, tel. 04373- 3644. Zo doe je dat Plaatmateriaal dat is afgewerkt met een dun laagje hardplastic (het bekendst en meest gebruikt zijn de „planken" van dit materiaal, verkrijgbaar in diverse breedten) vergt een zorgvuldige behande ling tijdens de verwerking. Als zo'n paneel afgezaagd moet wor den, schrijf dan aan beide kanten af en kras op de lijnen het plastic laagje met het zogenaamde for- micamesje van Stanley stevig Gebruik voor het zagen een zaag met kleine tanden (goed scherp!) en zaag nauwkeurig over de inge kraste lijnen. Dit voorkomt af brokkelen van het plastic langs de zaaglijn, waarvoor met name de onderkant erg gevoelig is. Zaag eerst de eveneens met plas tic beklede zijkant door. Wanneer u het paneel bijna hebt doorge zaagd, wees dan even voorzichtig bij het doorzagen van de andere zijkant. De afgezaagde zijkanten kunnen met voorgelijmd kantenstripma- teriaa 1 worden bekleed. Schuur die ruwe zijkant eerst enigszins glad en verwijder het schuurstof. Om de voorgelijmde kantenstrip goed te kunnen aanbrengen, is het raadzaam de kanten eerst met contactlijm in te strijken; daar door wordt het materiaal (het is immers spaanplaat, dus nogal „open" van structuur) beter hechtend. Goed laten droge Knip de strip ruim op maat, leg hem op de kant van het materiaal en bevestig hem door er met een (niet al te) warm strijkijzer over te gaan. De zogenaamde hotmelt- lijmlaag smelt dan, hecht zich op het materiaal en wordt bij afkoe ling weer hard. Dit stripmateriaal is in diverse kleuren en houtdes sins verkrijgbaar, overeenko mend met de afwerking waarin het plaatmateriaal verkrijgbaar De strip is iets breder dan de plaat dikte. De overstekende randjes moeten verwijderd worden, evenals de stukjes die aan beide zijden uitsteken. Gebruik daar voor een scherp mesje, dat u zo houdt dat het lemmet bijna over het plaatoppervlak gaat. Snijd zo Op deze tekening de handelingen die voor een goed resul taat nodig zijn. In de zomertijd komt er tussen de voegen van tegels en stenen van terras en tuinpad heel wat on kruid doorgroeien. Er zijn chemi sche middelen om dat ongewen ste groeisel te doden en de voe gen voor geruime tgd onknndvru te houden, maar niet iedereen is zo gecharmeerd van dergelijke vergifmiddeltjes. Men kan natuurlijk ook af en toe de boel uittrekken of -krabben. Dat levert wel pijnlijke knieen op. Waarom is er nog geen enkele fa brikant op het idee gekomen een „voegenkrabber" te maken met een lange steel, zodat je staande kunt werken? Doe het dan zelf maar. een driehoe kige verfkrabber, bevestigd aan een houten harksteel, maakt het werk een stuk gemakkelijker. Verwijder het handvat, boor een gat in de steel en lijm de schacht van de krabber met tweecompo nentenlijm in dat gat. Er zijn ook speciale voegenkrabbers (met verwisselbaar ..mes" van gehard staal) in de handel, die eveneens op een steel kunnen worden be vestigd. mogelijk de hele lengte in èen on onderbroken beweging af. Schuur zo nodig de afgesneden kantjes nog even met heel fijn schuurpapier na. Wanneer in geplastificeerd mate riaal door-en-door geboord moet worden, is dit de methode om^uit- brokkelen van het plastic te voor komen: boor eerst, met een hout- spiraalboortje, een gat van gerin ge diameter voor. Zet daarna een voor van de vereiste diameter in de machine (of booromslag) en boor tot de halve diepte, draai het materiaal om en boor vanuit het voorgeboorde gaatje terug. Visueel gehandicapten kunnen het best uit de voeten in hun eigen omgeving. Door een doelmatige inrichting kunnen huishoudelij ke bezigheden zoals koken, was sen, afwassen en schoonmaken, na enige oefening, net zo makke lijk worden uitgevoerd als door anderen. Het bedienen van elektrische ap paratuur levert daarentegen nog al eens moeilijkheden op. Vooral het programmeren van wasauto maten, drogers en afwasautoma- ten schept vaak problemen. Voor dit probleem vond Miele, voor Nederland in nauwe samen werking met de Blindenbiblio theek Le Sage ten Broek in Nij megen. een oplossing in de vorm van een transparant plaatje met aanduidingen in braille. Dit zelfklevende "braillepaneel" is heel eenvoudig over het bedie ningspaneel van de automaat aan te brengen. Omdat het brail lepaneel transparant is en de or- ginele tekst dus duidelijk lees baar blijft, kunnen zowel niet- als wel- visueel gehandicapten de automaat bedienen. Voor de Nederlandse markt heeft Miele voorlopig voor twee typen wasautomaten, de W 436 en de W 438, de drogers T 333 en T 336 en voor de afwasautomaat G 520 braillepanelen laten ontwikke len. Een braillepaneel is a 10 incl. btw verkrijgbaar bij Miele Ne derland B.V., postbus 166, 4130 ED Vianen, telefoon: 03473-8880. De nog altijd in gebruik zijnde me talen gordijnrails werken na ver loop van tijd steeds stroever om dat „aangekoekt" stof het rollen van de runnertjes bemoeilijkt. Vaak wordt dan geadviseerd om een paar druppeltjes olie aan te brengen, maar dat kan men maar beter niet doen. In het dunne olie laagje blijft stof des te vaster plakken en het middel is dan dus erger dan de kwaal. Voor het „smeren" vai voldoet een heel ander, helaas niet zo erg algemeen verkrijgbaar produkt veel beter: Emralon Door de rail (eerst heel goed schoonmaken) licht met dit mid del te bespuiten, ontstaat een hard en zeer glad laagje dat in ho ge mate stofafstotend is. Het is eigenlijk merkwaardig dat Emra lon zo weinig bekend is Men kan er heel wat huiselijke pro bleempjes mee oplossen gordijnrails Om een willekeurig voorbeeld te noemen: lastig schuivende laden functioneren veelal weer uitste kend wanneer de zijwanden of de geleiders met dit middel worden bespoten. Het opgespoten laagje kan worden vergeleken met een tefloncoating. Emralon is verkrijgbaar in busjes van ongeveer 17Ó gram (f 18.85) en ongeveer 340 gram (f27.75) Om er achter te komen waar het te koop is. kunt u informeren bij Glas is niet weg te denken uit ons dagelijks bestaan. We passen het op grote schaal toe in woningen en kantoren, bij het maken van (huishoudelij ke) gebruiksvoorwerpen en ook voor het vervaardigen van sierobjecten wordt meer en meer glas gebruikt. Kort om, glas is en blijft voor ons van „levensbelang", daar hebben kunststoffen weinig of niets aan kunnen verande ren. Opvallend is, dat ook vanuit het hobby- en vrijetijdsgebeuren de laatste jaren een groeiende interesse voor glas en glas werk bestaat. In de eerste plaats bedoelen we dan het verzamelen van oude en-of antieke glazen gebruiks- en siervoorwerpen. Vaak gaat het om zeer bijzondere (en dus kostbare) stukken. Dat kunnen zowel ambachtelijke (mondgeblazen) dan wel in dustrieel vervaagdigde pro- dukten zijn. Elke „artistieke periode" in de geschiedenis kent, wat glas betreft, zijn ei gen stijl en vormgeving. Zeer apart is het glaswerk uit onder andere de Jugendstil- tijd rond de laatste eeuwwis seling. Niet alleen de vorm, maar ook de manier van deco reren vertoont een geheel ei gen stijl. Als u meer over dit onderwerp wilt weten, beve len we het boekje „Jugendstil glaswerk" aan. Het is geschre ven door Albrecht Bangert en bevat een uigebreide collectie van (gefotografeerde) Ju gendstil- en Art Déco- voorwerpen Het 160 pagina's dikke boekwerkje kost 26 gul den en wordt uitgegeven door Het Spectrum te Utrecht. Het is ook mogelijk dit soort produkten (en vele andere ui teraard) „in levende lijve" te zien in het Nationaal Glasmu seum aan de Lingcdijk 28 te Leerdam (telefoon 03451- 3141). Naast de vaste exposi tie (waar onder andere werk te zien is van vroegere en he dendaagse glaskunstenaars) is er tot eind september een tentoonstelling over glasgra veerkunst ingericht. En juist dat laatste is extra interes sant, omdat het glasgraveren door „amateurs" juist op het ogenblik zo in de belangstel ling staat. Zo komen we (wat glas betreft) vanzelf op het tweede hobby terrein: het bewerken van glas. Op de foto ziet u de tech niek van het wiel- of radgrave ren. Voor de amateur is dit niet haalbaar; hij of zij zal zich moeten „behelpen" met een nog oudere techniek, de zgn. diamantgravure. Overigens valt dat behelpen wel mee: bij hobby- en handenarbeidza- ken zijn tegen alleszins rede lijke prijzen diverse gereed schappen (en boekjes) te koop en na wat oefening zult u al gauw de slag te pakken hebben. Op die manier kunt u van een eenvoudig glas, een karaf of schaal een origineel cadeau met een persoonlijk tintje maken. Een leuke, crea tieve vrijetijdstechniek, die zeker de moeite van het ken nismaken en uitproberen waard is. Nog een andere manier om „in de huiskamer" glas te bewer ken is het zogenaamde glas- schilderen. Dit kan zowel op plat als op ruimtelijk glas. Er zijn tegenwoordig glasver ven. die zonder brandproces redelijk tot goed op glas hech ten. U dient dan wel een lange droogtijd van enkele weken en de nodige voorzichtigheid bij het afwassen in acht te ne men, als het drinkglazen be treft. Decoraties op sierglaswerk ge ven geen enkel probleem. Hetzelfde geldt voor het zgn. achterglas-schilderwerk. De ze techniek, die vooral bij on ze oosterburen erg populair is, verovert ook langzaam Ne derland. In het boekje „Schil deren op glas" (verschenen bij uitgeverijg Helmond, prijs f 12,50) kunt u alles over deze glashobby lezen. Glasverf is onder andere verkrijgbaar bij uw handenarbeidleverancier en bij speeldgoed- of boek handels. Mocht u bij u in de buurt geen adres kunnen vin den, bel dan even naar Peli- kan Nederland te Zevenaar, tel. 08360-26951. Bij het maken van constructies uit la, een skelet voor een carport en- zwaar materiaal, zoals dikke bal- zovoort, is voor een doe-het- ken voor bijvoorbeeld een pergo- zeiver de verbindingstechniek nogal eens een probleem. Er is echter een handige methode om zulke constructies simpelweg volgens de „koud-op-elkaar- techniek" te maken, waarbij een zeer solide bouwsel ontstaat zon der dat er allerlei ingewikkelde verbindingsprofielen behoeven te worden gemaakt. Het is uiteraard wel zaak om eerst alle onderdelen van het bouwsel op de juiste afmetingen te maken, afgestemd op het tevoren ge maakte ontwerp. Alles loodrecht en horizontaal „uitwaterpassen" en bijvoorbeeld met lijmtangen op de juiste plaats stellen. De „koude" bevestiging van alle kruisende delen kan dan ge maakt worden door forse deuvels met iets minder dikke „borgdeu- vels" aan te brengen. Dwars door de twee elkaar kruisen de balken boort men dan een gat, uiteraard in het hart van de krui sing. Bij balken van bijvoorbeeld, zo'n 10 cm dikte kunnen deuvels van 18 mm diameter worden toe gepast; die bestaan niet, maar die zaagje uit rondhout met die dik te. Het gat kan het best worden geboord met een zogenaamde speedboor met verlengstuk (als met de boormachine wordt ge werkt) of met een slangeboor (bij boren met de booromslag). Let op de overeenkomstige boordiame- ter t.o.v. het rondhout. Zaag de deuvel uit het rondhout op maat (ca. 2 cm te lang) en breng deze aan met tweecomponenten lijm, aan boven- en onderkant een stukje uitstekend. Boor dan haaks op de richting van die deu vel een gat dwars door één van de balken, vanzelfspreken d het ex emplaar dat de grootste behoefte aan borging heeft. Dus zoals in de tekening bijvoorbeeld een „on deraan opgehangen", vrijdragen- de balk. Dat gat moet dwars door de eerder genoemde deuvel heen gaan. de diameter kan 8 mm zijn. Sla daarin een stukje rondhout van die dikte, ook ruim op maat afgezaagd, ingestreken met twee- componentenlum. Veeg alle uit puilende lgm meteen weg. laat de lijm uitharden en zaag de uitste kende „koppen" van de deuvels weg. Eeven glad schuren en de boel zit geheid. Het principe van deze techniek kan behalve in de hierboven genoem de gevallen ook in allerlei andere situaties te pas komen, wanneer met forse houtafmetingen wordt gewerkt. Het komt niet zo vaak voor. maar soms moet je toch wel eens een erg diep gat boren. Bijvoorbeeld als je dwars door een heel dikke muur heen moet. of door een ver diepingsvloer en het daaronder liggende plafond. Praktisch elke ijzerwaren-gereedschappenwin- kel heeft extra lange steen boren in voorraad; van 30 tot 50 cm. Daarmee kun je heel goed uit de voeten. Een handige werkmethode is om het begin van het gat met een ge wone korte steen- of beton boor te maken en die tot nagenoeg het einde in het materiaal te drijven. Span daarna de extra lange boor in. na eerst het boorgruis uit het gat te hebben verwgderd. Maak tfjdens het naar grotere diepte bo ren ook regelmatig het gat gruis- vnj; dit voorkomt dat de boor- punt (de hardmetalen snijplaal) sterker verhit wordt dan nodig is. Heel diepe gaten boren in hout vormt vaak een groter probleem, overigens alleen omdat de daar voor bestemde gereedschappen niet zo erg bekend zijn. Je kunt dit het best machinaal doen. De zogeheten slangeboor kan overi gens zowel in de (handbediende) booromslag als in de boormachi ne worden gehanteerd, sinds Sandvik een combinatic- slangeboor ontwikkelde. De ma ximaal bereikbare boord iep te ligt rond de 12 cm. best aardig diep. Maar als je, in hout. nog dieper moet? Hier biedt de zogenaamde speed boor. uitsluitend in de elektri sche boormachine bruikbaar, uit komst. Op zich zijn de meeste speed boren niet langer dan slan- geboren, maar er zyn wel verleng stukken verkrijgbaar. Daann span je de speedboor (door mid del van zogenaamde inbus- bou^jes) vast en dan kom je moei teloos tot zo'n 40 cm. De al eerder genoemde fabrikant heeft hieruit een logische consequentie ge trokken: hij brengt nu ook speed- boren met een extra lange schacht zodat er geen verleng stuk nodig is om toch die 40 cm boordiepte te halen. Gluton, het bekende plaksel met zijn typische geurtje, bestaat al bijna tachtig jaar. Een onschade lijke papierlijm, die je behalve met het kwastje ook gerust met de vingers kunt verwerken Het is nu in diverse nieuwe uitvoerin gen verkrijgbaar. Zoals in een tu be: Gluton Plak-Tube. Handig voor het lijmen van kleine en dunne stukjes papier. Gaat het om grotere werkstukken, waar voor dus veel plaksel nodig is. dan kan Gluton Plak-Poeder het werk gemakkelijker en de „plak- prijs" lager maken. Het poeder wordt met water gemengd en wat er aan plaksel over is kan gerust tot de volgende dag of zelfs langer „overstaan", want het droogt voorlopig met op. Dan is er ook nog Plak-Col. een kleurloze, vloeibare lgm voor pa pier en karton, verpakt in een fla con met doseersponsje Handig is dat de flacon kan worden bgge- vuld. Gluton Plak Stift is een „lumstaaf zoals we die ook onder vele ande re merknamen kennen en ten slotte is er dan nog Gluton Plak- Gum. een lijvige massa waarvan bolletjes kunnen worden ge kneed om allerlei dingen tegen de wand. op het raam of waar dan ook op kunnen worden geplakt En zonder beschadiging van de ondergrond weer worden verwij derd. Uitpuilende Glutonresten kunnen makkelyk worden verwijderd en zijn probleemloos uitwasbaar uit kleding De produkten kunnen dus veilig in kinderhanden wor den gegeven. Deze nieuwe generatic. nazaten van „opa Gluton". wordt in de handel gebracht door Perfecta, fabrikant van de bekende Bisonhjmen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11