MX-raket toch onder de grond MASTURBATIE Fruitvlieg zaait paniek in FS Israël wil gesprek over Palestijnen AWACS leggen Saoedi-Arabië voor VS open Rumoer rond Cyprus Voorlopige beslissing Reagan: Aantal daklozen in Z.-Afrika neemt toe Tegenwicht Sowjet-Unie WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 Buikgriep of cholera? DEN HAAG (ANP/DPA) - De Rijks Geneeskundige dienst stelt een onderzoek in naar de aard van de maag- en darmklachten van veertig Nederlandse toeristen in Roemenië. De klachten, van vakantiegan gers aan de Zwarte Zee-kust, hebben geleid tot overigens niet bevestigde geruchten dat het hier om cholera zou gaan. De twee reisbureaus die de reizen van 700 a 800 Nederlanders naar Roemenië hebben georganiseerd, heb ben nadrukkelijk ontkend dat aan de Roemeense Zwar te Zee-kust cholera zou zijn uitgebroken. Zij spreken van buikgriep. Niettemin hebben zij aangeboden de terugreis te organiseren indien hieraan behoefte zou bestaan. Ongeveer duizend Westduitse toeristen hebben eveneens aan d^ Roemeense kust van de Zwarte Zee diarree gekre gen. Volgens onbevestigde berichten zouden vijf Roeme nen aan de ziekte zijn overle den. Steriele vliegen moeten ramp voorkomen (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Terwijl de Voyager 2-satel- liet bij Saturnus is aangeland, de Ameri kaanse luchtverkeersleiders staken en de re gering zich buigt over de bouw van een nieu we intercontinentale kernraket, worden de Verenigde Staten bedreigd door een vliegend gevaar van geheel andere propor ties: de Mediterrane fruitvlieg, een insect waarbij de gewone huisvlieg c-en reus lijkt. Niettemin vliegen boven het weelderige landbouwgebied van de San Joaquin-vallei in Californië thans vrachtvliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog geladen met het sproeivergif malathion. En in Florida ver oorzaakte de vondst van een drietal vrucht bare fruitvliegen een golf van paniek onder de telers van citrusvruchten en ander zacht fruit. Vanwege de fruitvlieg heeft Japan de invoer van Amerikaans fruit opgeschort, wil Texas geen vruchten uit Californië meer en wor den de vrachtwagens met zulke produkten als citrus, perziken, druiven, paprika's door zocht en soms 'uitgerookt', om maar te voor komen dat de fruitvlieg zich verder ver spreidt. In de boomgaarden en op de akkers tot in wijde omtrek van de besmette gebie den staan kleine kartonnen doosjes: vallen voor de fruitvlieg. Vrijwel dagelijks zijn er nieuwe vondsten, van vruchtbare mannetjes en vrouwtjes en soms zelfs een larf. En bij duizenden vierkante kilometers tegelijk wordt de besmette zóne dan uitgebreid. Tot nu toe echter blijft de vlieg aan de winnende hand. De Calilornische landbouw brengt jaarlijks zo'n 14.5 miljard dollar op en zij produceert een zeer groot deel van de perziken, peren, pruimen, appels, druiven, meloenen, abriko zen, kersen, kiwi's, avocado's, vijgen en no ten die elders in de VS worden gekocht. In de greep van de angst voor een financieel débacle schreeuwen de landbouwers moord en brand tegen de Califomische gouverneur Jerry Brown. Deze zou vorig jaar hebben verzuimd een kostbaar spuitprogramma te laten beginnen, dat de plaag had kunnen voorkomen. Want waar de landbouwers een besproeiing wensten, reageerde de stedelij ke bevolking met ongewone heftigheid te gen deze 'vergiftiging'. Pas nadat het ministerie van landbouw in Was hington voor een groot deel van de Califomi sche landbouw een quarantaine had inge steld. gaf Jerry Brown opdracht tot sproeien. Maar in het dichtbevolkte gebied Santa Clara is enkele malen vanaf de grond op spuitende helikopters geschoten. De bestrijding van de fruitvlieg, een insect waarmee Europa en het Midden-Oosten heb ben leren leven, gebeurt onder meer via po gingen steriele mannetjesvliegen te laten pa ren met vruchtbare vrouwtjes teneinde voortplanting te beperken. Van Hawaii, waar de fruitvlieg al honderd jaar voorkomt, worden honderden miljoenen steriele vliegen naar Californië gestuurd En Hawaii gaat een soort fabriek maken voor steriele vliegen, die er 500 miljoen per week moet produceren. De Amerikaanse groente- en fruitkwekers in het warme zuidelijke deel van de natie vre zen het verlies van belangrijke markten el ders in de wereld als de plaag niet kan wor den bestreden. Behalve de MX-raket zijn zo doende ook de fruitvliegen vandaag de dag in de VS voorpagina-nieuws, dat maar net minder aandacht krijgt dan het neerhalen van twee Libische gevechtsvliegtuigen. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Reagan, deze dagen vakantie- en kantoorhoudend in Cali fornië, heeft voorlopig beslist de nieuwe intercontinentale kernraket MX, op land te stationeren. Reagan zou volgens zegslieden vooralsnog echter niet 200 van die wa pens willen plaatsen, verdeeld over 4600 silo's, maar 100, waarvoor 1000 bunkers zouden worden gebouwd. Op die manier zou de Sowjet-Unie nimmer met zekerheid kunnen bepalen waar dit deel van Ameri- ka's arsenaal zich bevindt, zodat de Russen er ook nimmer op kunnen rekenen bij een eerste aanval deze vergeldingswapens te vernietigen. Militaire deskun digen in de VS gaan ervan uit. dat de duizend Minuteman-ra- ketten waarover de Amerikanen thans beschikken, in hun vaste silo's wel door een Russische aanval kunnen worden uitge schakeld. Minister van defensie Weinberger heeft voorlopig kennelijk het loodje gelegd in de bittere twist die tussen hem en minister van buitenlandse zaken Alexander Haig was ontstaan over zijn plan de nieuwe raketten tot een vliegende kernmacht te maken. Ook binnen de luchtmacht wa ren daartegen ernstige bedenkin gen gerezen. Reagans voorlopige beslissing geeft Haig in het kabi net en tegenover het buitenland een verbeterde status - zijn posi tie zou vrijwel onhoudbaar zijn geworden als Reagan hem ten gunste van Weinbergers overwe gingen zou zijn afgevallen. Voorstel van Afghanistan afg ewezen ISLAMABAD/MOSKOU (AFP/ Reuter) - Pakistan heeft laten we ten dat het niets nieuws leest in de verklaring die de Afghaanse regering maandag heeft afgelegd over de crisis in Afghanistan. In vergelijking met de voorstellen van mei vorig jaar is er volgens de regering van Pakistan veran derd. Men voegde eraan toe dat Pakistan wel een politieke oplossing van de kwestie Afghanistan wil, maar op basis van wat de Ver enigde Naties en de islamitische conferentie voorstellen. Zij wen sen dat het Afghaanse volk zijn eigen regering kan kiezen. Kaboel wil gezamenlijke onder handelingen met Pakistan, Iran, de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en andere landen, maar daarbij mag niet worden getwij feld aan de wettigheid van het Afghaanse bewind (dat er zit dankzij de Russische bezetting en niet wordt erkend door Pakis tan). De Verenigde Staten beschouwen het voorstel van Afghanistan als een „opgewarmde versie" van het voorstel van vorig jaar, aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. Bij wijze van compromis zal Wein berger, voor de resterende 100 ra ketten uit Carters oorspronkelij ke plan, blijven zoeken naar an dere mogelijkheden. Volgens het dagblad Washington Post wil Reagan de eerste 100 MX-raket- ten installeren op staatsgrond in Nevada, nabij Las Vegas - het enige gebied dat vanwege econo mische voordelen geen bezwaar heeft tegen de plaatsing. Elders in Nevada en Utah was sterke oppositie gerezen. Afbrokkeling Reagan heeft hiermee voorlopig af brokkeling van zijn politieke macht in het westen van de VS kunnen voorkomen. Niettemin blijft het een feit. dat zijn rege ring niet in staat is geweest een goed alternatief te vinden voor Carters besluit de MX in Ameri kaanse grond te stoppen, een plan dat Reagan tijdens zijn ver kiezingscampagne heftig heeft aangevallen en veroordeeld. Veronderstellingen over de trefze kerheid van Russische kernwa pens (die door een conservatief militair vakblad als 'Strategie Review' onder niet bewezen be weringen worden gerangschikt) en kansberekening hebben ge leid tot Carters besluit daj 200 ra ketten in 4600 schuilplaatsen een behoorlijke overlevingskans zouden hebben. Reagans sterk vermagerde tussenoplossing stelt de bouw van meer dan de eerste honderd raketten afhan kelijk van andere mogelijkhe den. De eerste lichting, die begin 1986 in stelling moet staan, zou genoeg zijn voor een geloofwaar dige afschrikking, als zij tegen "ABM-systeem" Een van de mogelijkheden die Weinberger gaat onderzoeken, is de bouw van een luchtverdedi gingssysteem gebaseerd op ra ketten-tegen-raketten. „ABM- systeem" (Anti Ballistic missile- systeem), zoals het officieel heet. Dat is een gevaarlijke ontwikke ling. De VS en de Sowjet-Unie hebben bij verdrag van zulke systemen afgezien. Als Amerika er nu toch mee begint, of zelfs maar opzichtig dreigt, kan dat de Russen aanzetten eigen syste men te gaan ontwikkelen. En als zulk een „bescherming" eenmaal bestaat, vergroot dat de verlei ding tot een eerste aanval over te gaan. Kortom, de bewapeningswedloop is, voor wie daaraan nog mocht twijfelen, al ruimschoots begon nen. Er is voor de Amerikanen echter een belangrijke remmen de factor, die in Reagans aanvan kelijke overwegingen een blijk baar te geringe rol heeft ge speeld: geld. Bij de recente be sprekingen met zijn militaire, economische en politieke raad gevers is gebleken, dat er vanwe ge snelgroeiende begrotingste korten voor defensie wellicht minder geld zal zijn dan werd verondersteld. Het gegeven dat Reagans besluiten niet alleen mi litair aanvaardbaar moeten zijn, maar ook politiek (en tegenover de bondgenoten) alsmede econo misch. legt aan Weinbergers bar se verlangens en Reagans zucht naar herstel van Amerikaanse nucleaire overmacht een troos tende beperking op. Een van de kleinkinderen van president Sadat kijkt nieuwsgierig naar de fotograaf, die de aankomst van de Israëlische premier Begin in Ale xandra vastlegde. (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse regering is gisteren door sociale deskundigen gewaarschuwd voor een enorme toeneming van het aan tal daklozen onder het zwarte volksdeel, dat een toevlucht zoekt in krotten bij de grote steden. Alleen in de nabijheid van Durban leven thans meer dan 367.000 mensen in krotten en sloppenwijken. In de steden Durban, Kaapstad en Johannesburg zal tot het jaar 2000 het aantal stadsbewoners tot over de 8 miljoen groeien. Een groot aantal van hen zal geen werk en geen onderdak hebben. Intussen blijkt dat de regering van Transkei deze squatters', illegale ar beiders die door de Zuidafrikaanse politie over de grens werden gezet, weer helpt om opnieuw naar Kaapstad te komen. De minister-presi dent van Transkei, George Matanzima. protesteerde tegen de wijze waarop de daklozen werden behandeld en ook tegen het feit dat som migen van deze 'squatters' niet eens staatsburgers van zijn land zijn. maar gewoon door de Zuidafrikanen over de grens werden gebracht. Velen van hen zijn inmiddels alweer op weg naar de Kaapprovincie. In kjein stadje op de weg naar Kaapstad, werden 22 man gearresteerd omdat zij 'illegaal' Zuid-Afrika waren Craddock, nen en 26 vrouwe binnen gekomen. ALEXANDRIE (Reuter/AFP) - Premier Begin van Israël heeft president Sadat van Egypte gis teren gevraagd om onmiddellij ke hervating van de onderhande lingen over autonomie voor de Palestijnen op de westelijke Jor- daanoever en in de strook van Gaza. De reactie leek gunstig te zijn, volger.» een medewerker van Begin. Begin en Sadat voeren gedurende twee dagen besprekingen in Ale- xandrië in Egypte. Het is hun eerste ontmoeting qinds Begin in juni werd herkozen als premier. Volgens Begins medewerker streeft Israël na£ ming over hervatting tonomie-ondediandelingen "De reactie van de heer Sadat kwam ons positief voor Het was een goede vergadering en tot dusver gaat alles uitstekend", al dus de medewerker na het eerste onderhoud van zestig minuten tussen Sadat en Begin. Egypte brak de autonomiebespre kingen ruim een jaar geleden af uit protest tegen de formele inlij ving van Oost-Jeruzalem bij Is raël. Bij de autonomie gaat het om een beperkte vorm van zelf bestuur voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in dc strook van Gaza. Toen de twee leiders elkaar giste ren in Sadats villa ontmoetten, was er geen spoor van de span ning die in de betrekkingen tus sen beide landen heerste sinds Israels bombardement op de kernreactor in Irak op 7 juni. De Israëlische en Egyptische mi nisteriële delegaties vergaderden gisteren gedurende anderhalf uur. Het ging hierbij volgens een woordvoerder in eerste instantie over het normaliseren van de be trekkingen tussen beide landen Vandaag worden de besprekin gen voortgezet. President Reagan wil de levering van 20 miljard gulden aan vliegend wapentuig aan Saoedi- Arabië doorzetten, on danks de grote tegen stand binnen de Ameri kaanse volksvertegen woordiging. Voor Rea gan heeft deze leveran tie een zo groot strate gisch belang, dat hij die niet bij voorbaat ge wonnen strijd met het Congres tot het eind zal volhouden. Een hooggeplaatste Ameri kaanse functionaris, die ano niem wenst te blijven, ver klaarde deze week dat de VS zich in geval van een conflict niet afzijdig zullen houden en dan dankzij de leveranties van vliegende radarposten. F 15 gevechtsvliegtuigen en vliegende tankers, mogen re kenen op een militaire struc tuur naar Amerikaanse nor men. Via deze miljar- dentransacties moet het olie rijke Saoedi-Arabie worden opengelegd voor Amerikaan se strijdkrachten die bij een conflict in het gebied van de Perzische Golf zouden moe ten ingrijpen Zelfs al vertoont Saoedi-Arabiè in het openbaar geen enkel enthousiasme ten aanzien van het VS-verlangen in dit land een basis te vestigen voor zijn snelle interventie macht van de nabije toe komst, dan nog betekent de verkoop van deze wapens aan een rijk. maar betrekke lijk achterlijk land. de onver mijdelijke aanwezigheid van Amerikaans militair en civiel personeel, dat het technolo gisch zeer geavanceerde luchtverdedigingssysteem in staat van paraatheid moet houden. „Het is", zei de functionaris, „zeer in ons belang ons mate rieel toe te voegen aan de in ventaris van landen waarmee wij nauwe betrekkingen wil len ontwikkelen en die zich bevinden in die gebieden van de wereld waar zich moeilijk heden zouden kunnen voor doen". Waar het op neerkomt is dit: onder geen voorwaarde willen de Amerikanen dat de Sowjet-Unie de olierijkdom van Saoedi-Arabie kan be dreigen. Vandaar dat Amen- ka de politiek moeilijke keu ze heeft gemaakt tussen Is raëlische woede (die gegeven de huidige verhoudingen in Israel nauwelijks iets voor stelt) en een gebaar tegen over Saoedi-Arabié. Het lijdt geen twijfel dat Israels politieke lobby in de VS machtig genoeg is om Rea gans plannen effectief aan te vallen. Binnen de volksverte genwoordiging, die vijftig da gen de tijd heeft om de ver koop te verbieden, bestond tot voor kort geen meerder heid voor Reagans plannen. Naar het heet is de leverantie aan de Saoedi's verpakt in voorwaarden, die Israels mi litair welzyn moeten waar borgen. Sterker nog, onder minister van buitenlandse za ken, James Buckley, heeft benadrukt dat de VS val ge zijn verplichtingen tegen over de joodse staat ervoor zullen blijven zorgen dat het land een duidelnk militair overwicht behoudt tegenover zijn potentiele Arabische vij anden. Israel krijgt nu vliegtuigen (F- 15 en F-16) die het reeds had betaald Israels aanvallen op de Iraakse kernreactor en Beiroet bewogen president Reagan tot een tijdelijk stop zetten van de aflevering. Het zijn politieke gebaren die zul len culmineren in een verbit terde strijd tussen wat ge makshalve heet de .joodse lobby" en het strategisch be lang. zoals dat aan Reagan wordt voorgelegd. „Een oorlog van het Midden- Oosten op Capitol Hill", zoals een commentator het noem de. zal binnen de muren van de vestiging van de Ameri kaanse volksvertegenwoordi ging moeten worden uitge vochten Metterdag neemt het risico toe dat RmCUI het onderspit zal delven. Dat kan het keerpunt zijn van zijn po litiek fortuin. Desondanks valt Reagans poli tieke moed niet te ontzeggen: tegen de tijd dat Israels pre mier Begin begin september in Washington komt ver schijnt hu als politiek kwets bare bedelaar, maar niet lan ger als de arrogante bood schapper van de militair machtigste natie in het Mid den-Oosten. Voeg dat bij Amerikaanse plannen om ook Egypte aanmerkelijk te versterken, tegen de achter grond van het feit dat Israel niet wid i.meer heeft te spelen als de Sinai eenmaal aan de Egyptenaren is teruggegeven en dan blijkt dat Reagan een vreemd potje te koken heeft gezet. Of de betrokkenen willen of niet zij worden ingelijfd bij de resultaten van het verlan gen politiek te overleven. Dat geldt voor de VS. voor Begin, voor de Saoedische prinsei\ en voor Sadat. HENK KOLB ngvlndc-^: Grieken niet gelukkig met machtspositie Turkije ADVERTENTIE Hoe denkt Nederland over zelfbevrediging? Aflevering 4 van de Nieuwe Revu sexenquète. 32 Redacteuren(-trices) vertellen hoe zij het doen. Reuma: de duurste ziekte die we kennen. En de nieuwe degelijkheid van de jeugd; verloven, trouwen en stijldansen raken weer in. (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE - Deze maand hebben zo wel de Griekse minister van bui tenlandse zaken Mitsotakis als zijn Turkse collega Turkmen uit voerige bezoeken aan Cyprus ge bracht - eerstgenoemde vanzelf sprekend aan het Griekse, laatst genoemde aan het Turkse deel. De bezoeken stonden ongetwij feld in verband met dc eerder in gediende. gedetailleerde Turks- Cyprische voorstellen voor een oplossing van de Cyprus-kwes tie.De Turks-Cyprische voorstel len. waarop een dezer dagen Grieks-Cyprische tegenvoorstel len worden verwacht president Kypnanou raadpleegt daarover alle partijleiders - gingen voor het eerst sinds de Turkse ver overingen van 1974 gepaard met twee kaarten, waarop stond aan gegeven wat de Turken willen te ruggeven. Dat was in Grieks-Cypnsche ogen niet veel van de 38 procent van het eiland dat de Turken in 1974 buitmaakten hooguit 4 procent, plus dc hele huidige buflfeflÓM tussen het Turkse en het Griekse deel die nu onder controle van de Verenigde Naties staat en zowat 3 procent van het hele land uit maakt. Er liggen 19 dorpen in de ze stroken, maar bijvoorbeeld de stad Morfou en haar vruchtbare omstreken, in het noordwesten van het eiland, zouden vast on der Turks gezag blijven, dus in ieder geval de badplaats Kyrenia (nu Girnei Fnuikender nog in Grieks-Cypri sche ogen waren voorstellen aan gaande de staatsrechtelijke structuur van het toekomstige Cyprus Twee streng gescheiden federale eenheden, elk met eigen politie, banken en geld. diploma tieke vertegenwoordiging etc waar de bevolking van de andere zóne niet klakkeloos kan binnen komen, laat staan zich vestigen In Nicosia een zwak centraal be stuur. met een roulerend presi dentschap afwisselend voor een periode van vijf jaar een Grieks- Cyprioot of een Turks-Cyprioot De Turkse minister kreeg by zijn maandag beëindigde bezoek aan de „Turkse federale staat Cy- pru> niet zoveel openlijke kri ek als zijn Griekse collega Mit- otaki^ r dat wil r egge dat de Turks-Cvprio lukkig zijn over de machtspositie van Ankara's militaire bewind op het eiland De frustraties kwa men tot uiting bij en na de ver kiezingen die eind juni werden gehouden en die groot verlies op leverden voor de nationale een heidspartij van „president" Denktasj van Cyprus Een links weekblad in Turks Nico sia. Soz (Woord) schreef al enige weken geleden dat het eerlijker zou zijn als Ankara gewoon een gouverneur naar het eiland zou sturen „Pogingen een ongewen ste regering en een ongewenst kader aan de macht te houden, zullen uitlopen op een onover brugbare kloof tussen de Grieks- Cyprioten en de Turkse autori teiten." Maar ook Denktasj. afgeschilderd als zetbaas van Ankara, geeft zich de laatste weken, misschien uit tactische overwegingen, over aan kntick op het moederland Hij heeft er geen twijfel over la ten bestaan dat dc laatste voor stellen. waarbij hele dorpen moesten worden prijsgegeven, vanuit Ankara zijn gedicteerd. Het had alleen nog erger kunnen zijn. zo zei hi; We verwachtten dat onze hoofden en armen zou den worden afgehakt, het bleken alleen onze vingers tc zyn".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9