Iraniërs over de grens gezet Delft bijt van zich af Standpunt Van Agt blijft leidraad voor CDA Wijkbewoners overwegen harde actie Na bezettingsactie ambassade Massale steun voor Van Agt Kamer wil aan kind meer rechten geven li Rotterdam DEN HAAG (GPD) - De nieuwe onderhandelaar van het CDA, Ruud Lub bers, heeft gistermiddag benadrukt dat Van Agts advies aan koningin Bea trix de leidraad bij de nieuwe onderhandelingen blijft. Ook persoonlijk vindt hij de uitkomst van de onderhandelingen "te matig". Volgens hem is door het 'nee' van het CDA vorige week een nieuwe situatie ontstaan. Lubbers, die andere fracties opriep tot 'open en reële' onderhande lingen. wilde niet bevestigen dat het CDA eigenlijk zwaardere ei sen heeft gesteld. Maar. zo zei hij. "als we nu toch een breuk heb ben. laten we het dan goed doen met elkaar". Nu er een 'echte' breuk is ontstaan, kunnen overi gens ook de andere partijen nieu we punten aan de orde stellen. Hij wees er voorts op dat hij in feite ook Van Agts conclusies van vo rige week had overgenomen, on danks zijn stemverklaring tij dens het CDA-overleg. Lubbers liet tijdens het beraad weten al leen 'nee' tegen het regeerak koord te zeggen omdat Van Agt gedreigd op te zullen stappen. Hij verklaarde gisteren deze op stelling te hebben gekozen om dat hij van mening is dat het ka binet er snel moet komen Hij nam voorts enige afstand van het door hem geschreven artikel in het CDA-blad. CD-Actueel Hierin zei hij dat de adviezen van De Ncderlandsche Bank. etc ei genlijk al in het regeerakkoord waren verwerkt. Lubbers bena drukte nu vooral het aanhangsel, waarin hij zeven "verbeteringen" voorstelt. Ook had hij bij het schrijven van zijn artikel niet voorzien dat de onderhandelaars het alsnog oneens zouden wor den over de interpretatie van het regeerakkoord. Congres? Het CDA-bestuur onthield zich gis teren van een oordeel over de in houd van het ontwerp-regeerak- koord. Herinnerd werd slechts aan een eerdere uitspraak van het CDA-congres waarin wordt gesteld dat m het regeerakkoord het CDA-program duidelijk her kenbaar moet zijn. Die resolutie werd met 50 stemmen voor. 2 te gen en 4 onthoudingen aangeno- CDA-voorzitter Bukman ontraad de een voorstel uit de afdelingen Limburg en Brabant, een spe ciaal partijcongres bijeen te roe pen om de hele gang van zaken in de formatie te bespreken. In de CDA-top bleek men daar niet voor te voelen. Bukman hield het bestuur voor dat het partypresi- dium na afloop van de formatie een rondgang zal maken langs al le kieskringen van het CDA om uitleg te geven over het gebeurde in de formatie. Bovendien wordt in oktober een najaarspartijraad gehouden, die ook geheel aan de formatie zal zijn gewijd. Als nu een congres zou moeten worden uitgeschreven, zou dat ongeveer met die partijraad samenvallen, en dat vond het bestuur niet zin vol. Overigens is zo n congres daarmee nog niet van de baan Als vyf van de achttien kamerkringen of 100 van de 800 afdelingen daartoe een verzoek indienen, kan alsnog een bijzonder congres gehouden worden. Het zal dan nog enkele weken duren voordat zo n con gres kan worden uitgeschreven. Maar CDA-voorzitter Bukman zei niet de indruk te hebben dat men in de partij dit echt wil. De PvdA heeft inmiddels laten we ten ervan uit te gaan dat de for matie snel zal worden voortge zet. Sinds vorige week zijn al vijf dagen verstreken, zei de fractie woordvoerder gisteravond, en daarom vindt de PvdA dat de be sprekingen op zeer korte termijn moeten worden afgerond. De fractie wijst er verder op dat 1982 /•■k. r geen verloren jaar ttfcg worden De PvdA gaat is verder nog steeds van mening dat verder onder handelen geen zin heeft. Net als de informateurs Lubbers en De Koning op 25 juni zegt de fractie nu dat "het betere snel de vijand van het goede kan worden tOTTERDAM (ANP) - De Rotter damse wijk "Het Oude Westen" gaat zich beraden op hardere ac ties, als de gemeente Rotterdam niet op korte termijn met voor stellen komt om de heroine-over- last in de buurt te bestrijden. De bewoners van het Oude Westen voelen zich door het gemeente bestuur aan het lijntje gehouden. De wijk is woedend over het feit, dat van een toegezegd gesprek met B en W en een onderzoek naar ontmoetingsplaatsen voor verslaafden nog niets terecht is gekomen. De Rotterdamse wet houder mevrouw E. Schmitz deed dergelijke toezeggingen eind juni, toen boze bewoners van het Oude Westen de centrale hal van drie gemeentelijke kan toorgebouwen bezetten. Sindsdien heeft het Oude Westen niets meer van de gemeente ge hoord. zo bleek gisteravond op een actiegroepsvergadering. Vol gens een woordvoerder van de gemeente wacht het college een nieuwe regering af en wil het eerst met de nieuwe bewindslie den praten over het drugsbeleid. De bewonersvergadering besloot gisteren de ruim 200.000 gulden van de begin dit jaar afgesloten huurinhoudingsactie vast te hou den tot de gemeente de eisen van de wijk heeft ingewilligd. De ge meente is de grootste huisbaas in de wijk. Het geld is op een spe ciale rekening gestort. De wijk houdt vast aan zijn eisen, dat er ontmoetingsplaatsen voor drugsverslaafden buiten de woonwijken komen. Het ver scherpte politie optreden op en rond de Kruiskade haalt volgens de buurt weinig uit. Door de steeds agressiever wordende houding van de handelaren wordt de positie van de politie steeds moeilijker. De wijk vreest, dat als er niet snel iets gebeurt, de situatie op gewelddadige wij ze uit de hand loopt. Ook de stemming onder de wijkbe woners wordt er niet beter op. "Er zijn al tekenen van racisme. i Straks kunnen wij de zaak niet meer in de hand houden. Daar is de overheid dan verantwoorde lijk voor", zei een woordvoerder van de actiegroep. DEN HAAG (GPD) - De achttien ongewapende Iraanse studenten die gisteren een (mis lukte) poging ondernamen om de Iraanse ambassade in Den Haag te bezetten, zouden vandaag over de grens worden gezet. Op last van de officier van justitie werden zij gistermiddag al overgedragen aan de vreemdelingendienst. sinds het vertrek van de sjah als belangrijkste man geen ambas sadeur meer, maar alleen een tweede en derde secretaris. Een eerste secretaris, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, is aan deze vertegenwoordiging nooit verbonden veweest. De Haagse politie vermoedt dat zestien van hen afkomstig zijn uit de Bondsrepubliek en twee uit Frankfrijk. De studenten wil den de ambassade bezetten uit protest tegen wat zij noemen „de Chomeini-dictatuur in Iran". Soortgelijke acties hadden maandag en gisteren in Stock holm en Brussel plaats. De studenten zullen per bus naar de grens met West-Duitsland worden gebracht en daar aan de grensautoriteiten worden over gedragen. De twee uit Frankrijk afkomstige Iraniërs worden naar de Belgisch-Franse grens ge bracht. Dat gebeurt op grond van „aantasting van de openbare or de" en daardoor illegaal verblijf in Nederland, aldus een politie woordvoerder gisteren. Met hun daad protesteerden de mannen, die verklaarden lid te zijn van de Vereniging van Iraan se studenten in het buitenland (Paykar), tegen het huidige be wind van imam Chomeini in Iran. „Chomeini is een moorde naar, wij willen de terugkeer van Bani-Sadr", aldus een van de de monstranten, toen hij met gebal de vuist een politiewagen werd binnengebracht. De Iraanse vestiging in Nederland, vroeger in Wassenaar, heeft Zij zullen, nu zij over de grens worden gezet, hiervoor echter niet worden vervolgd. Niet gewapend De actie begon toen circa half tien het groepje de voordeur van het ambassadegebouw binnen drong. In de vestibule zagen zij echter geen kans een afgesloten tweede deur. die toegang geeft tot de ambassade zelf. te force ren. Een voor het gebouw gesta tioneerde commandowagen van de politie waarschuwde het hoofdbureau, waarna de aftocht van de demonstranten werd ver hinderd. Met verrekijkers was al vastgesteld dat de studenten niet gewapend waren. Wel hadden zij een groot aantal plakkaten en viltstiften bij zich waarmee zij tijdens hun kort stondige verblijf alle muren van de hoge. drie bij vier meter me tende vestibule volschreven met teksten in het Farsi, Nederlands en Duits. De demonstranten werden in eerte instantie verbaliseerd wegens huisvredebreuk en vernieling. Remna- patiënten mogen naar ijarije Hongc NOORDWIJK (ANP) Een groep van 52 reumapatiënten mag zich i ziektekostenverzekeraar Het Theater Carré stond gisteravond Campagne na cruise tegen kernwapens AMSTERDAM (GPD) - Onder luid gejuich en geklap hebben gisteren de vijf boten die tien da gen lang door Nederland hebben gevaren onder het motto "Cruise tegen de cruise en de N-bom". in Amsterdam hun tocht beëin digd. Rode rozen waren er voor de ruim honderd opvarenden, die na een lange tocht langs ze ventien plaatsen blij waren het eindpunt bereikt te hebben De cruise was georganiseerd door het Samenwerkingsverband Stop de Neutronenbom. Stop de Kernwapenwedloop, en heeft met de tocht een campagne op gang gebracht tegen het installe ren van kruisraketten in Neder land. In december dit jaar zal het Nederlandse parlement daarover opnieuw moeten beslissen. In 1979 is die beslissing uitgesteld; de actievoerders hopen dat nu in 1981 dit uitstel tot afstel leidt. Jeroen Saris. de woordvoerder van de Amsterdamse werkgroep, ontving de passagiers van de bo ten in het Amsterdamse theater Carre. Hij zei: "Ik hoop dat deze vrolijke stemming tijdens de he le campagne zal blijven en ertoe zal leiden dat die raketten er in Nederland niet zullen komen" betuigden CDA'ers hun aanhauke- CDA'ers verontrust DEN HAAG (GPD) Het CDA wordt al sinds maandagavond overspoeld door telefoontjes en telegrammen van verontruste CDA-leden. die menen dat Van Agt niet moet terugtredert. In Limburg heeft zelfs de vooratter van de provinciale afdeling een actie op touw gezet om de poli tiek leider van het CDA over te halen op zijn beslissing terug te komen. Meteen na het bekend worden van de beslissing van de demissio naire premier om af te treden als fractievoorzitter en CDA-onder- handelaar tijdens de formatie, begon het al. Een kleine honderd reacties kwamen binnen, waar van slechts een enkele het stand punt van Van Agt toejuichte Gisteren hebben bij de Tweede- Kamerfractie enkele honderden leden getelefoneerd of een tele gram gestuurd om hun steun aan Van Agt te betuigen. Maar eën reactie by de fractie was negatief voor de premier. De vooratter van de Limburgse CDA-regioafdeling. J Pleumee- kers. heeft gisteren gezegd dat de CDA-fractie en de partij het aan het landsbelang verplicht zijn Van Agt te handhaven als toe komstig premier Hij heeft alle plaatselijke afdelingen opgeroe pen een massale actie te ontkete- Nadat de studenten uit de ambassade waren verwijderd bleken de r ren van de vestibule met allerlei teksten te zijn volgeschreven. WEERRAPPORTEN Amsterdam i De Bilt Deelen Eeldc Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn DEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van 1981 zijn minder mensen in het verkeer omgeko men dan in het eerste kwartaal van het vorige jaar. Volgens gis teren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kwamen in de eerste drie maanden van 1981 405 mensen om het leven bij verkeersonge vallen tegen 475 in de eerste drie maanden van 1980. Zilveren Kruis ten behandelen in Hongarije. Als tegemoetkoming in de reis-, ver- blijf- en behandelingskosten heeft het Zilveren Kruis aan de betrokken patiënten een bedrag van 250 gulden gevraagd. Volgens het Zilveren Kruis is het de eerste keer dat een verzeke raar patiënten de gelegenheid geeft zich te laten behandelen in het buitenland. De groep vertrekt 1 september vanaf Schiphol en wordt daar na drie weken terug verwacht. Vol gens het Zilveren Kruis is het niet de bedoeling behandelingen in het buitenland in het verzeke ringspakket op te nemen. De 52 verzekerden zullen in Boeda pest een speciale behandeling ondergaan die gericht is op ver schillende reumatische aandoe ningen. Gebruik wordt gemaakt van de balneotherapie, waarbij bewegingsstoornissen worden bestreden met behulp van bron water. volledig in het teken van de anti- kernwapenmanifestatie Zo tra den er verschillende artiesten op en spraken er politici en weten schappers. Daarna werd in Am sterdam een grote demonstratie gehouden. Neusdruppels voldoen niet DEN HAAG (ANP) - Wie te gen verkoudenheid vaak neusdruppels gebruikt loopt de kans juist zwaarder ver kouden te worden. De Con sumentenbond schrijft dit in het septembernummer van zijn maandelijks orgaan Volgens het gisteren versche nen blad vernietigt het veel vuldig gebruik van neus druppels of -sprays het slijm vlies in de neus. Hierdoor kunnen uiteindelijk poliepen ontstaan, aldus het onder zoek. De bond adviseert bij een ver stopte meus te spoelen met lauw, gekookt water waarin zout is opgelost. DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid van de Tweede Kamer is het met minister De Ruiter (justi tie) eens dat kinderen vanaf twaalf jaar door de rechter vrouw Haas-Berger dat kinderen vanaf twaalf jaar over het alge meen een verstandig oordeel kunnen vellen over bijvoorbeeld erfeniskwesties gelegenheid moeten worden ge- CDA-woordvoerster steld om in burgerrechtelijke ken waarbij zij betrokken zijn. zoals echtscheiding en ontzeg ging uit de ouderlijke macht, hun mening kenbaar te maken. De VVD. de PvdA en D'66 willen nog verder gaan. De "hoorregel" moet volgens deze fracties ook worden ingevoerd voor vermo gensrechtelijke zaken Tijdens het debat dat hierover gisteren in de Tweede Kamer werd gevoerd zei PvdA-woordvoerster me- Cornelissen wil de hoorplicht in civielrechtelijke zaken invoeren vanaf zestien jaar Kritiek van vrijwel de gehele Ka mer was er op de uitzondering die in het wetsontwerp wordt ge maakt op de hoorregel voor ge handicapte kinderen. Eventueel met behulp van een vertrouwen spersoon. bijvoorbeeld iemand van de kinderbescherming, moet ook daar een mouw aan worden gepast, menen de grote partijen Opgelegde bezuiniging van rijk niet aanvaard DEN HAAG (ANP) - De gemeente Delft is niet van plan in te gaan op een eind mei ontvangen circulaire van het ministerie van binnenlandse zaken waar in een tussentijdse bezui niging voor 1981 wordt aangekondigd. Die houdt in dat de uitkering uit het Gemeentefonds over dit jaar voor de gemeente Delft 880 000 gulden minder zal bedragen dan was aangenomen. In een civiele procedure heeft deze gemeente de kwestie gisteren in een kort ADVERTENTIE bew. 21 bew. 19 16 zwaar bew. 22 16 geheel bew. 20 15 zwaar bew. 20 16 half bew. 22 9 zwaar bew. 30 22 licht bew. 28 16 zwaar bew. 18 14 onbewolkt 27 13 half bew. 22 12 geheel bew. 22 10 onbewolkt 23 7 zwaar bew. 11 2 zwaar bew. 19 6 licht bew. 21 6 onbewolkt 24 9 mist 25 14 Luxemburg licht bew. 22 11 Madrid onbewolkt 32 17 half bew. 27 20 onbewolkt 29 14 half bew. 19 7 onbewolkt 25 18 :waar bew. 21 12 mist 23 10 half bew. 28 16 onbewolkt 24 17 regen 18 13 geheel bew. 20 14 Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Locarno Londen Malaga MaUorca Munchen Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Istanbul 20 half bew onbewolkt Las Palmas onbewolkt 32 24 Beiroet onbewolkt - 21 Tel-Aviv onbewolkt 29 21 Tunis licht bew. 18 Een fraai voorbeeld uit het Poggenpohl-programma de NR 18. Dekoratieve kunststof omlijst door een raamwerk van donker eiken. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt. uitbreiden of veranderen. b.v Gebr. RolfTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder /oclcrwoudc-Rijndijk Tel 071-899206 Winkelcentrum Babvlon Den Haag Tel. 070-851308 geding voor de president van de Haagse rechtbank tegen de Staat der Nederlanden aanhangig ge maakt Volgens de advocaat van Delft. mr. H J Timman. is de op 29 mei ont- vangen circulaire tweeslachtig; enerzijds noemt de staatssecreta ris de zelfstandigheid van de la gere overheden, waarbij het niet mogelijk is hun tussenUjds te verplichten om hun uitgavenni veau aan te passen, en anderzijds verplicht de circulaire daar wel toe "Deze circulaire is beleidsmatig ongewenst en onjuist en zij is in strijd met de wet", alsdus mr. Timman Volgens hem wordt in strijd gehandeld met artikel 11 uit de Financiële Verhoudings wet 1960. waann staat dat vóór 1 juli van het komende begrotings jaar het voorlopige uitkerings percentage van het Gemeente fonds moet worden vastgesteld. De maatregel (in totaal moet 133 miljoen gulden worden bezui nigd) is volgens het ministerie genomen om het hoofd te bieden aan de verslechterde economi sche toestand en de ongunstige ontwikkeling van het financie ringstekort van de overheid De raadsman zei het "onverteer baar" te vinden dat nog tijdens een begrotingsjaar met terug werkende kracht een extra be zuiniging wordt opgedrongen "Als men van te voren hoort dat men een bepaald jaar minder krygt. kan daarmee by het op stellen van de begroting reke ning worden gehouden", aldus mr. Timman. Strijdig Do tussentijdse wyziging - ook al betreft het voorlopige uitkerin gen - is in strijd met de algemene beginselen van behoorlijk be stuur. zei hy Bovendien hebben de voorlopige uitkeringen in de praktyk doorgaans een definitief karakter Mr Tim man stelde dat de gemeente Delft nu wordt ge dwongen op korte termyn in de reeds goedgekeurde begroting te snoeien tot een bedrag van 880.000.- "Dit extra besnoeien heeft conse quenties voor verplichtingen die de gemeente over 1981 heeft aan gegaan en de aanspraken van derden in de subsidiesfeer", zei hij Namens de staat stelde jhr mr J A.E. van der Does dat over om vang van de algemene uitkerin gen uit het Gemeentefonds de begrotingswetgever beslist cn niet de regering alleen De be shssing valt in het parlement en dat geldt ook voor de (beneden waartse) ombuigingen en ook voor de beantwoording van dc vraag of zo'n ombuiging soms achterwege zou moeten blyven omdat zy op een laat tydstip is aangekondigd", beoogde de landsadvocaat Naar zyn oordeel gaat het de be grotingswetgever er om het fi nancieringstekort van de over heid binnen de perken te hou den. De aangekondigde ombui ging treft overigens niet alleen de gemeenten Ook de centrale overheden bleven zeker niet bui ten schot

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7