PvdA: meer vrouwen in fractie LE,DEN 1 kltö-ig Huize11haridelaar speelt fraudespeüetje met Leidse nepspecialisf Twee mannelijke leden moeten verdwijnen STEL JUIST! WIST U DREMPELPRIJZEN I' kamsteeg ©<@>v-a-g Leidse stadsrubriek WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 Gewillig oor voor meester Beelaerts LEIDEN Een les krijgen over stadsvernieuwing en dat ook nog van van de minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. De leerlingen van de derde klas havo van de Louise de Coligny Scho lengemeenschap hadden gis terochtend tenminste zo gedroegen ze zich een ge willig oor voor 'meester' Bee laerts van Blokland. Voor de aanvang van de 'minis teriële' les moest er wel eerst even orde op zaken worden gesteld. Van elke leerling werd verwacht te gaan zitten volgens de plattegrond in het klassenboek. Dit om de alou de schoolse naamsverwisse lingtruc, door Bordewijk reeds zo fraai beschreven in "Blokken", te voorkomen. Vervolgens de ceremoniële plechtigheid: de voorzitter van het Nationaal Comité Eu ropese Stadsvernieuwings campagne, R. Laan overhan digde Beelaerts van Blok land, voor het front van de klas de lesbrief over stadsver nieuwing. Twintig pagina's informatie over het wel en wee van stadsvernieuwing. Na de uitreiking moesten alle Meester Beelaerts maakt zijn leerlingen wijzer meegetroonde hoogwaardig heidsbekleders, genodigden en pers het lokaal snel verla ten om de dure gastdocent ongestoord met zijn leerlin gen alleen te laten. Kortom: een echte les. Een voorlichter van het minis terie van volkshuisvesting kon na afloop wel verklaren dat het de minister makkelijk afging. "Hij won het vertrou wen van de leerlingen snel en iedereen werd er bij betrok ken. Er is gesproken over on derwerpen als bevolkings dichtheid, verpaupering van binnensteden, kaalslag infra structuur, cenovatie, huur- harmonisatie en het geld dat de gemeenten en het ministe rie aan stadsvernieuwing (moeten) uitgeven. Nee, aan Leiden is daarbij niets toege zegd", meldde de voorlichter desgevraagd. In de lesbrief, waarbij ook dia's horen, staan al deze onder werpen overigens beschre ven. Inmiddels hebben 3.500 scholen in Nederland zo'n pakket aangevraagd. Bee laerts hoort daar niet bij. De aardrijkskundeleraar zal er zelf iets van moeten maken. DEN HAAG/LEIDEN - Met tranen in de ogen en knikkende kniëen strompelde gistermiddag de 32- jarige Haagse Marlies van D. uit het Haagse paleis van justitie. De zevenduizend gulden boete die de officier van justitie mr. Schimmel even daarvoor tegen haar eiste, had haar duidelijk van haar stuk gebracht De jonge vrouw, was met behulp van een vriendin aan briefpapier van het Academisch Ziekenhuis in Leiden gekomen en had daar mee de weg vrijgemaakt voor een Haagse huizenhandelaar in financiële nood, die daarmee een financieringsmaatschappij op lichtte. Rond de door de frauderende han delaar verzonnen Leidse patho loog anatoom dr. G. Luijendijk werd een netwerk van verdicht sels gecreëerd om banken hap pig te maken bijna een half mil joen gulden hypotheek te ver strekken op een huis aan de Ge vers Deynootweg in Schevenin- gen. De hoofdrolspeler in de zaak was LEIDEN Twee mannelij ke leden van de PvdA- raadsfractie moeten na de *Toos Fallaux Eén van drie vrouwen die nu de Leidse PvdA- fractie bemannen. gemeenteraadsverkiezin gen van komend voorjaar plaats maken voor vrou wen. Tenminste 35 pro cent van de PvdA-fractie moet uit vr«uwen be staan, zo zijn bestuur en fractie van mening. Op het huidige aantal van veertien PvdA-raadsleden betekent dat, dat er vijf vrouwen in de fractie moeten komen. Nu zijn er drie vrouwen, Toos Fallaux, Marian ne Koning en Henriëtte van Don gen, namens de PvdA vertegen woordigd. Het percentage van 35 is gebaseerd op het percentage vrouwen in het ledenbestand van de partij. "Het is nog steeds nodig een ex tra stimulans voor vrouwen in te bouwen", zo staat in het 'profiel' van de toekomstige fractie. In dat profiel is de termijn voor de maximale duur van een raadslid maatschap (acht jaar; twaalf jaar voor wethouders) vervallen. In het ontwerp-profiel, dat het PvdA-bestuur dit vooijaar had geschetst, was die termijn wel opgenomen. Dat stuitte echter op felle tegenstand van de raads fractie. Het bestuur heeft het noemen van een termijn nu geheel achterwe ge gelaten. Daardoor kunnen de wethouders Waal en Van Dam, wier posities door de termijn in het geding waren, in de volgende raadsperiode en dus ook in het volgende college aanblijven. Bij de samenstelling van de lijst kandidaten voor het raadslid maatschap moet ook gelet wor den op spreiding naar achter grond en werksituatie, aldus de profielschets, waarover bestuur en fractie het nu dus eens zijn ge worden. In de afdeling zijn jon geren met een hogere opleiding sterk vertegenwoordigd. Academici Het beeld van de PvdA-fractie naar buiten moet niet overheerst wor den door die groep. Bij de kandi daatstelling zal daarom gelet moeten worden op een zo gelijk matig mogelijke leeftijdsopbouw en niet zozeer op het opleidings niveau, aldus het profiel. De Partij van de Arbeid mag - met andere woorden - geen Partij van de Academici zijn. "Het is nood zakelijk", aldus de opstellers van het profiel, "dat de hele fractie goed geworteld is in de Leidse samenleving". Verder stelt het profiel aan de kan didaten onder andere de voor waarde, dat men tenminste twin tig uur per week aan het raads werk kan besteden en dat men naar redelijke verwachting een periode van vier jaar kan uitzit ten. Een nauwe betrokkenheid bij de partij, de Leidse afdeling ervan en bij de stad is eveneens voorwaarde, evenals actieve deelname aan één of meer werk groepen van de partijafdeling Ook moeten er uit de fractie ten minste zes geschikte wethou derskandidaten naar voren ge schoven kunnen worden. de 46-jarige huizen handelaar Bob in 't H. uit de residentie. Te gen hem eiste de mr. Schimmel zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. De onroerend goedhandelaar was in de problemen gekomen, nadat de verkoop van zijn huizen sterk terugliep. De belasting stond bij hem op de stoep: hij had nog een forse schuld. Voor de rechtbank zei In 't H. dat hij geen uitweg meer zag en daarom een con structie bedacht waarbij de ver zonnen Leidse specialist de hoofdrol moest spelen. Samen met zijn drie handlangers zette hij eind vorig jaar zijn schimmige handeltje op. Hij ver kocht voor de schijn eerst het huis aan een kennis die het on der een valse naam bij een nota ris liet passeren (die vriend hoor de vijfduizend gulden tegen zich eisen). Onder de naam Van Es moest die vriend het huis door verkopen aan de niet bestaande Leidse specialist. Die rol werd gespeeld door een andere relatie van In 't H (ook hij hoorde vijf duizend gulden tegen zich eisen). Met behulp van een vervalste werkgeversverklaring van het Leidse ziekenhuis en een medi sche verklaring van een niet be staande Leidse arts werd de EN- NIA in Den Haag lekker ge maakt. Zonder een verder onder zoek in te stellen ging de verze keringsmaatschappij akkoord met de papieren van de nepspe- cialist en de neparts en legde bij na 500.000 gulden op tafel voor de hypotheek. Dat geld verdween voor het meren deel in de zakken van In 't H., die er onder meer zijn belasting schuld mee afloste. Ook betaalde hij daarmee zijn handlangers. De huizenhandelaar liep tegen de lamp toen hij de truc nog een keer wilde uithalen. De advocaat van In 't H. stelde dat de Haagse notaris bij wie de ac- ten waren gepasseerd, luchthar tig heeft gehandeld door niet naar de legitimatiebewijzen van de betrokkenen te vragen. Overi gens meende de advocaat dat het huis van In 't H. waar het alle maal om draait, nog steeds van hem is. "De koper en de verko per bestaan immers niet". Hij vroeg de rechtbank de zaak aan te houden, zodat in 't H. en EN- NIA tot een oplossing konden komen, maar die ging daar niet op in en wees het verzoek af. "In 't H. is nu uit de problemen met het geld dat hy van de ENNIA heeft gekregen. Dat geld. in ieder geval een groot gedeelte, kan te rugkomen als er een goede op lossing komt voor het huis", al dus de advocaat. Uitspraak over twee weken. Gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 33-jange fietser uit Hazerswoude is gisteren ge wond geraakt bij een aanrijding op de Voorschoterweg. De man wilde de weg oversteken ter hoogte van de Rooseveltstraat. Waarschijnlijk zag hij daarbij niet dat er een auto naderde uit de richting Voorschoten. De be stuurder van deze auto. een 37 jarige inwoner van Zoetermeer, kon de fietser niet meer ontwij ken. De laatste moest met een pijnlijke schouder en wat schaaf wonden worden overgebracht naar het AZL. Verkeerscontrole LEIDEN - Ruim dertig automobi listen werden gisteravond het slachtoffer van een snelheids controle op de Langegracht Tus sen zeven en negen uur werden daar 437 auto's gecontroleerd. Tegen 32 werd proces verbaal opgemaakt omdat zij de maxi mumsnelheid van vijftig kilome ter per uur overtraden Een van hen reed maar liefst 84 kilometer per uur. ADVERTENTIE dat u uw zinnen gezet hebt op een goede, gebruikte Opel, met radio, niet ouder dan 2 jaar én u ziet bij ons een V.W. Golf met nieuwe banden en een schuifdak staan voor praktisch hetzelfde geld, maar dan helemaal door ons nagekeken en desgewenst met 12 maanden garantie op onderdelen en arbeidsloon, wat doet u dan? Dan is de verleiding wei erg groot! Tot u ontdekt dat wij ook die Opel voor u hebben. Plus nog 150 andere erg interessante occasions. Alle even grondig geïnspecteerd en met dezelfde garantiemogelijkheden. U hebt het voor het kiezen. overigens dat wij uitstekende occasions, die na een maand nog geen nieuwe eigenaar hebben gevonden en die langzamerhand eens plaats moeten maken voor andere wa gens, tot f1.000,- toe lager aanbieden voor Kom daarom morgen eens kijken of er iets van uw gading bij is. Ook als u nog niet aan een volgende wagen toe bent, kunt u gerust in onze showrooms rondkijken. Het is goed als u zich alvast oriënteert. Wij zijn alle werkdagen geopend van 9 tot 6, op zaterdag van 10 tot 5 en op koopavonden tot 9 uur. Hèt Occasioncentrum. Kamsteeg Zuid B.V. Geversstraat 30, Oegstgeest. Tel: 071-151940. (Na 18.00 uur: 152661). door René van der Velden Jaap Visser Net publiek "De buurt wil Samantha's weg hebben ten koste van alles", riep eigenaar Ron de Jong van discobar "Samantha's Exclusive" aan de Lange- brug giftig op het stadhuis. Daar werd afgelopen maan dag de al jaren durende over last van zijn bar ("nette kle ding verplicht") in geuren en kleuren uitgemeten. Het is een publiek geheim dat de buurt zo niet ten koste van al les dan toch zeer graag de overlast van de disco kwijt is. De klachten zijn er ook naar. De klachten gelden niet alleen de "herrie" uit de discotheek zelf maar juist ook de over last van de barbezoekers bui ten. Het bezoek schijnt bij voorkeur buiten te plassen tegen deuren van buurtbewo ners. Gevels worden beschre ven. Ruiten ingegooid. Au to's rijden niet weg maar scheuren weg. Buurtbewo ners kunnen door de trossen fietsen hun huis nauwelijks meer in. Eigendommen van buurtbewoners worden ge stolen of vernield. Bij buren van de discobar is zelfs een ruit ingeschoten. Eigenaar De Jong houdt het er op dat Samantha's geen kerk is, noemt de klachten uit de buurt "zwampartijen" en zegt dat de politie zijn bar voortdurend controleert. Hoofdinspecteur Henk Mos- tert zei echter dat het "dos sier Samantha" bij de politie de vorm van een stapel heeft aangenomen. "Wij zijn ten einde raad". "Regeren is vooruitzien", hield Mostert burgemeester Cees Goekoop voor toen hij voor stelde vooruit te lopen op het bestemmingsplan voor de Pieterswijk. Volgens dit be stemmingsplan kunnen er winkels en woningen komen op de plaats van de bar, maar pas als Samantha's weggaat. En dat ziet er ondanks alle klachten uit de buurt niet naar uit; tenzij de brandweer toeslaat... "De bar is een brandbom", zegt de buurt. Burgemeester Goekoop - gea larmeerd door brandrampen in discotheken in het buiten land - heeft de brandweer ge vraagd te schetsen hoe brandveilig de Leidse disco theken zijn. Het rapport van de brandweer verschijnt vol gende maand in z'n definitie ve vorm, maar Goekoop deed alvast de melding dat de voorlopige conclusies van de brandweer voor Samantha's vernietigend zijn. De nood uitgang zou beslist onvol doende zijn. Bar-eigenaar Ron de Jong: "Samantha's is geen kerk". Bareigenaar De Jong is ver baasd. "Sinds twee jaar voer ik overleg met Bouw- en Wo ningtoezicht, de brandweer, politie en de hinderwet. Die nooduitgang hebben zijzelf getekend. Een half jaar gele den heb ik nog controle ge had van de politie en de brandweer". Misschien dat de nooduitgang beroerd is getekend. De uit gang komt namelijk uit op een klein platje. Bij brand staan barbezoekers die in het 'stikkedonker' in alle ge drang op het platje mochten uitkomen voor een moeilijke keuze. Het is mogelijk door het plafond van de woonwin kel naast de bar te zakken en drie meter lager terecht te ko men. En het is of liever was mogelijk over een houten hek rond het platje te klim men. De vluchtelingen ko men da^ap een plat dakje van de gluren, de familie Brand, en kunnen na een vrije val drie meter lager in hun tuin belanden Dat houten hek ^tond er al veel eerder dan de bar aan de Lan- gebrug zat, maar het zit De Jong ontzettend dwars dat zijn buurman, tandarts Brand onlangs prikkeldraad over het hek aangebracht heeft: "Brand heeft blijkbaar liever dat mijn bezoekers le vend verbranden". Nee, dat heeft de tandarts niet. Hij zegt dat hij het prikkeldraad in opdracht van zijn verzeke ring heeft gespannen, om in sluiping vanuit de bar te voorkomen. De tandarts heeft al eens ooit ongewenste visite gehad; drie meter hoog bezoek dat via het platje en het hek zijn raam binnen keek. Overigens zouden de tandarts of andere buurtbewoners zich wel tien keer bedenken voordat zij zouden toestem- men in een nooduitgang van Samantha's over hun erf. Ook al is het publiek nog zo netjes gekleed. Recycling •De nooduitgang "exclusive" van discobar Samantha's. Bij brand groot gedrang vóór het hek op 't platje, of zakken door het plafond uan de buren. zich aan de adviesprijs van de boekhandel, te weten de helft van de nieuwprijs. Maar boe ken met een nieuwprijs van zestig gulden gaan ook wel voor twintig gulden over de toonbank. De verkopers kun nen van 15 tot en met 26 sep tember hun onverkochte boeken weer ophalen en het geld van de verkochte boe ken opstryken. De "Eerste Leidse Tweede hands Studieboeken Markt" van boekhandel Ruward aan de Breestraat 9 is de eerste de beste dag aangeslagen. Nog vóór de openingstijd van tien uur stond al een rijtje klanten op de stoep. Het systeem van de boeken markt is even simpel als doel treffend. Nieuwe studieboe ken zijn meestal duur. stu denten zijn meestal arm. Als studenten hun gebruikte stu dieboeken inleveren bij Ru ward tegen de prijs die zijzelf bepalen, verkoopt Ruward de tweedehands boeken tot en met 12 september aan an dere studenten. Ruward be rekent de verkopers 25 pro cent bemiddehngskosten. Iedereen wordt er aldus wat wijzer van. De meeste verko pers aan Ruward houden Ruward heeft inmiddels hon derden studieboeken verza meld die gisteren voor het eerst verkocht werden; van psychologie tot wiskunde, van Chinees tot Japans, en van MAVO-boeken tot tech nische studieboeken. Studenten die nog boeken kwijt willen moeten snel zyn; dat kan deze week nog. An ders wordt het wachten tot de 'Tweede Leidse Tweede hands Studieboeken Markt" van Ruward volgend jaar.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3