"Brandweer hoeft niet vast te lopen in woonerf' Curium" en universiteit gaan mogelijk samenwerken L^eidse agenda Pand Molenlaan moet plaats maken voor weg 11 Gemeente Voorschoten: Burgerlijke stand Provincie weigert medewerking RW Plan voor vier nieuwe huizen aan Nassaulaan Staatssecretaris en minister antwoorden Kamerlid: PAGINA 2 DEN HAAG - LEIDEN De Leidse universiteit en de psychiatrische kinderkliniek "Curium" in Oegstgeest zullen binnenkort gaan praten over een eventuele samenwerking. Mocht die sa menwerking lukken, dan zal dat geen gevolgen hebben voor het huidige personeel. Dit zeggen de staatssecretaris van volksgezondheid en de minister van onderwijs in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Haas-Berger van de PvdA. Het socialistische Kamerlid had naar aanleiding van moeilijkheden bij "Curium"' begin juni aan de bewindslieden een aantal schriftelijke vragen gesteld. Zo wilde zij onder andere weten of er toen ontslag was aangevraagd bij het arbeidsbureau voor een aantal medewerkers van de kin derkliniek en waarom dat ont slag was geweigerd. Volgens de bewindslieden moest er een aan tal mensen worden ontslagen om In Voorschoten stelden de afgelo pen maanden burgers meerma len de vraag of de brandweer wel op tijd bij een brand kon komen. De directe aanleiding was de brand aan de Savornin Lohman- plantsoen waar drie huizen door brand werden verwoest. Ook de raadsleden De Graaf (VVD-in- middels vertrokken) en Valken burg (CDA) vroegen hoe het met de bereikbaarheid van woonhui zen gesteld was. Na het stellen van de vragen leek het stil te blijven. Met een Merce- desbus van het Leidsch Dagblad, die de zelfde afmetingen heeft Voorschoten onderzoekt schoolroutes VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat een studie ver richten naar de veiligheid van de schoolroutes. De leerlingen van de lagere scholen zullen bij het onderzoek nauw betrokken wor den. In Voorschoten blijkt dat een aan tal routes naar de lagere scholen voor de leerlingen onvoldoende veilig zijn om zelfstandig af te leggen. De gemeente wil nu bin nen afzienbare tijd ervoor zorgen dat de meest gebruikte school routes veiliger worden. Om tot een goed plan te komen heeft de gemeente besloten om alle leer lingen van de Voorschotense la gere scholen een enquete—for mulier te geven. Daarop moeten de schoolkinderen aangeven hoe zij naar school gaan, lopend, met de fiets of gebracht met de auto van één van de ouders, en via welke straten. D<? uit de enquête verkregen gege vens zullen door de gemeente worden verwerkt en daarna wor den bekeken in hoeverre de rou tes veiliger gemaakt kunnen worden. Toch subsidie voor stichting LEIDERDORP - De Stichting Kind en Ziekenhuis krijgt alsnog een subsidie van de gemeente Leiderdorp van hoogstens 1000 gulden. Deze beslissing viel gis teravond in de raadscommissie maatschappelijk welzijn, nadat de vragen, die vorige vergade ring bij de leden waren gerezen, inmiddels schriftelijk door de stichting zijn beantwoord. Mon delinge beantwoording was in die juni-vergadenng niet moge lijk. omdat er niemand van de stichting aanwezig bleek. "Een betreurenswaardige commu nicatiestoornis", aldus een woordvoerster van Kind en Zie kenhuis Zij zegde gisteravond toe, de commissie voortaan ver slag te zullen uitbrengen van de activiteiten van de stichting. Kind en Ziekenhuis stelt zich tot doel. kinderen die in een zieken huis worden opgenomen te bege leiden. Ook aan de ouders wordt voorlichting gegeven. In septem ber en oktober wordt er onder ouders, waarvan het kind in het ziekenhuis van Alphen aan de Rijn of het Leidse Diaconessen- huis ligt, een enquête gehouden. te voorkomen dat tot sluiting moet worden overgegaan. "Reorganisatiemaatregelcn waren noodzakelijk", aldus de be windslieden. Het arbeidsbureau weigerde echter de ontslagaan vragen omdat het bestuur van "Curium" niet waar kon maker dat de reorganisatie de juiste op lossing zou zijn., De bewindslieden ontkennen ech ter dat het bestuur van Curium als het kleinste brandweervoer tuig van Voorschoten, werden een aantal wijken doorkruist. Conclusies die toen getrokken werden was dat een scheef ge parkeerde auto in woonerven er al voor kan zorgen dat de brand weerwagen niet verder kan. Van keren kan in deze straten nauwe lijks sprake zijn. De wagen kan dan alleen maar achteruit in een zeer langzaam tempo. Ook cara vans zorgden tijdens het onder zoek ervoor dat straten voor een brandweerwagen onbereikbaar werden. Ook de gemeente Voorschoten Gehuwd: H. R. M. Granneman en C. J 14. van Rooden; R. J. M van Leeuwen en Y. Bres; P. J. A. Hendrikse en K. C. M. van Britsum; D van der Mee en M. P C. van der Meer; J. Schlagwein en M. J Obreski; J. M. Holswilder en J Kam- phues; M. H. Mooijekind en W. H. Hop pers; R. C. Teske en A. Wansink. F. C. M. Sluiter en R. van Oevern; E. V. W Vercruijsse en R. J Zwanenburg; D. Ta- merius en S. E. Filius. DEN HAAG - Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland weigeren alsnog medewerking aan de aan leg van rijksweg 11 tussen Lei den en Bodegraven GS laten in hun reactie op de brief van mi nister Beelaeris van Blokland weten dat zij pas met de nieuwe minister "nader over deze zaak" willen overleggen". Beelaerts van Blokland van het mi nisterie van volkshuisvesting zette gisteren het provinciebe stuur onder druk om mee te werken aan de aanleg van rijks- onder het voorwendsel van een reorganisatie een intern conflict wilde oplossen, waardoor de po liklinische voorziening gesloten zou worden. De vragenstelster kwam op dat idee nadat de vak organisatie ABVO-KABO dat be gin juni suggereerde. Volgens ABVA-KABO-bestuurder Pim van Loon zijn er voor de problemen twee oorzaken aan te wijzen. Er waren conflicten gere- komt nu tot deze conclusie. In een perspublicatie schrijft de ge meente dit echter met bedekte woorden: "Hoewel het tot op de dag van vandaag nog niet is voor gekomen dat een brandend ob ject onvoldoende bereikbaar bleek, betekent dit niet dat de bereikbaarheid altijd probleem loos is. Dit is dan als regel niet te wijten aan de constructie of aan leg van woonerven en dergelijke, maar veel meer een gevolg van de wijze van parkeren van auto's, caravans en dergelijke. Hier bij bleek dat als geparkeerd wordt in de daarvoor bestemde Overleden: M. M. Edelaar. geb. 22-1- 1893, vrl. geh. gew. met H. P. Kortekaas. H. J Fennes, geb 6-9-1934. man. J van der Steen, geb. 9-9-1955. man; J. Gcer- ligs, geb. 7-12-1914. vrl. geh. gew. met G Hellema; A. Piket, geb 2-11-1895. man. I Blok. geb. 30-9-1906. man; P. M Bar- ten, geb. 4-8-1964, man; J. H Winse- mius. geb. 27-3-1979. man; C. S. Bos, geb. 2-10-1920, vrl. echtg. van W. M. van der Velden. weg II tussen Leiden en Bode graven. Dc provincie voelt zich met de uitlatingen van de minis ter echter danig in de wiek ge schoten: "Zoals al eerder met de minister van verkeer en water staat was afgesproken zal er op het punt van de wegen een nade re discussie met de provinciale staten komen". De provincie weigert voorlopig dus de rijks weg in het streekplan in te pas sen "We wachten met belang stelling de handelingen van de nieuwe minister af', aldus de provincie. zen rond de persoon van de ge neesheer-directeur en er was een flinke schuld ontstaan. Een van de oorzaken van de schuld zou de Leidse universiteit zijn geweest. Het Tweede-Kamerlid vraagt dan ook of het waar is dat de universiteit in het verleden gebruik heeft gemaakt van facili teiten van "Curium", zonder dat daar geldelijke vergoedingen te genover stonden parkeervakken of voldoende rechts van de weg. niemand zich zorgen hoeft te maken over de bereikbaarheid bij brand e.d.". Het onderzoek van de gemeente werd gehouden met het 'groot ste' uitrukvoertuig van de brand weer. Geconcludeerd kon wor den dat deze wagen voor bepaal de straten te groot is om met een behoorlijke uitruksnelheid door te rijden. In dit geval moet de brandweer dan direct met de 'kleine' brandweerauto naar de brand gaan. VOORSCHOTEN - In één van de kelderboxen van een flat aan de Eykmanhof is gisteravond om 7 uur door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken. De brand schade bleef beperkt tot het ver branden van enkele opgeslagen spullen in de box. Wel ontstond er een behoorlijke rookontwik keling in het trapportaal. De aanwezige politie bij de brand hield gisteravond een bekende Voorschotenaar aan. Volgens een woorvoerder van de politie ging het hier niet om een arresta tie. maar wilden zij een gesprek met hem hebben op het politie bureau De bewindslieden ontkennen dit. "De Leidse universiteit heeft de afgelopen jaren in beperkte mate van een faciliteit van "Curium" gebruik gemaakt. Te weten door het plaatsen van enige stafiaires en later 'éen stagiaire". Op dit moment zijn volgens de be windslieden van de Leidse uni versiteit geen stagiaires geplaatst bij "Curium" wegens het ontbre- De gemeente bespreekt in haar pu blicatie over de bereikbaarheid van de woningen ook de zoge naamde "middenwoningen". De ze woningen zijn gesitueerd tus sen twee straten in en hebben als enige verbindingsweg een voet pad voor de deur. Voorbeelden van middenwoningen zijn te vin den in de wijk Bijdorp (Kwik- staartdreef) en in Het Wedde. Volgens de gemeente is bij de bouw van deze woningen reke ning gehouden met de afstand tussen het opstelvak van een blusvoertuig en een eengezins- VOORSCHOTEN - Het nog be woonde pand Molenlaan 28 in Voorschoten zal zo spoedig mo gelijk worden ontruimd en afge broken om de toegangsweg met de nieuwe wijk Bijdorp te ma ken. De nieuwe weg wordt het verlengde van de Koninklijke Marinelaan en sluit aan op de Oranjeboomstraat. De weg is al voor het overgrote deel gerealiseerd. Fietsers en bromfietsers kunnen middels een wat scherpe bocht al op de Molenlaan uitkomen. Het au toverkeer wordt door twee Am sterdamse paaltjes nog geweerd. De bedoeling is om de woning Molenlaan 28 af te breken zodat de weg recht door getrokken kan worden en rechtstreeks aansluit op de Oranjeboomstraat. Het pand aan de Molenlaan wordt op dit moment nog bewoond door een bejaarde dame. Al ge ruime tijd is de gemeente Voor schoten opzoek naar passende woonruimte voor haar. Volgens gemeentesecretaris De Graaff heeft de dame nogal specifieke woonwensen, zodat het niet mee valt om voor haar vervangende woonruimte te vinden. De Graaff zei verder dat de woning op zich niet erg aantrekkelijk is. "Het is zeker geen goede woning uit het woonbestand van de gemeente. Het pand komt in de buurt van de term 'onbewoonbaar verkla ring', zodat het niet erg is dat de woning wordt afgebroken", al dus de gemeentesecretaris. De gemeente vindt het noodzake lijk dat het aanleggen van de de finitieve verbinding op korte ter mijn plaatsvindt. Onlangs is de nieuwe parkeerplaats achter het ken van voldoende opleidingsfa ciliteiten. "De stagebegeleiding is", zo zeg gen de twee beantwoorders van de vragen, "door de Leidse uni versiteit zoals gebruikelijk niet vergoed. Door de faculteit der geneeskunde wordt geen ge bruik gemaakt van faciliteiten van "Curium". De bewindslieden zeggen verder dat het niet waar is dat de finan ciële situatie van "Curium" ver slechtert, omdat door de onrust binnen de inrichting patiënten wegblijven. "Niet alle bedden van "Curium" zijn bezet, maar de onderbezetting is echter niet zo danig dat de financiële situatie noemenswaardig verslechtert". Op de vraag of de staatssecretaris van volksgezondheid wil garan deren dat er in ieder geval een poliklinische jeugdpsychiatri sche opvang in de Leidse regio mogelijk blijft, wordt geant woord dat er thans voldoende opvangmogelijkheden zijn. huis, welke niet meer dan veertig meter mag bedragen. Op het kleine brandweervoertuig zijn hoge drukslangen van zestig me ter en op de grote van negentig meter aanwezig. Deze slangen zijn aangesloten op de watertank die in de brandweerauto ge bouwd is, en dienen vooral voor de eerste blusaanval. De gemeente eindigt haar publica tie met een veelzeggende zin: "Blijft over het feit van een juist parkeergedrag. Wellicht ten overvloede hopen we op uw aller medewerking in deze". postkantoor in gebruik geno men. Alleen van de zuidzijde (Koninklijke Marinelaan) is de parkeerplaats op dit moment te bereiken. Het gevolg is dat de parkeerplaats nog nauwelijks wordt gebruikt, omdat deze door het ontbreken van de noordelij ke ontsluiting nogal afgelegen ligt. Een andere reden om snel tot de realisatie over te gaan, is dat de eerste fase van de nieuwe wijk Bijdorp nagenoeg gereed is. Met deze nieuwe weg kan men de wijk dan via twee wegen van- ZOETERWOUDE - Aan de Na- ssaulaan in Zoeterwoude Rijn dijk komen een viertal nieuwe woningen op de plaats waar eer der zes huizen uit het begin van deze eeuw hebben gestaan. De bouw van deze woningen, waar voor al plannen zijn ontwikkeld, maken deel uit van het nieuwe bestemmingsplan "Hoge Rijn dijk Midden". Het plan begrenst de gronden tus sen de Hoge Rijndijk, het woon gebied Hoge Rijndijk Oost. het toekomstige woongebied Hoge Rijndijk West en het Industrie terrein Grote Polder. Voor deze gebieden golden de afgelopen tijd al diverse bestemmingen die nu zijn samengevat in het nieu we plan. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 WOENSDAG Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw. 20 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën. 20 Stadsbouwhuis - Langegracht, ver- keerscommissie, 15.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don. soos met films en informatie pro gramma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- I straat 67, meisjes telefoon, 16-22 uur. I Oegstgeest - gemeentehuis, trouwzaal, voorlichting opvang en begeleiding Vietnamese bootvluchtelingen. 20 Leiderdorp - gemeentehuis, commissie CAI. 20 uur. Warmond - gemeentehuis, commissie fi nancien en economische aangelegen heden, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie volkshuisvesing, bouw- en sportza ken, 20 uur. Leids Edukatief Sentrum - Breestraat 117, voorlichtingsbijeenkomst over Open School. 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, een franse film met Alain Delon en Jeanne Moreau, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, Sabota ge-Alfred Hitchcock. 20 en 22.15 uur. Welfare lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren tot septem ber geen spreekuur, inl tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. open avond, 21-1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie onderwijs, 20 uur. Oegstgeest - Terweeschool, gemeente raad, 19.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, gemeen teraad, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van vr 21 aug tot 28 aug door: Doeza Apotheek, Doe- zastraat 31. tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp. tel. 890000. MAATSCHAPPELIJK WERK Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. uit Vlietwijk in of uit: de Oranje boomstraat en de onlangs gereed gekomen brug bij het Prof. Zee manplantsoen. De kosten voor deze nieuwe ont sluiting zullen rond de 450.000 gulden gaan bedragen. De weg zal een breedte krijgen van onge veer zeven meter met aan weers zijden een trottoir van twee me ter. De weg zal overigens niet be reden mogen worden door vrachtwagens, dit om mogelijke problemen in de Oranjeboom straat te voorkomen. (n dit overkoepelende bestem mingsplan zijn weinig verande ringen opgenomen, behalve dan de mogelijkheid van nieuw bouw. Woningbouw wordt, zoals gezegd, mogelijk op het terrein aan de Nassaulaan tegenover de hoek Rijnegommerstraat. Volgens de plannen moeten er vier vrije sec torwoningen komen. Daarnaast houdt het bestemmingsplan de mogelijkheid open tot uitbrei ding van het verenigingsgebouw "De Eendenkooi" aan het Kooi kerspad. Zo kan ook de tennis vereniging "Meerburg" in en bij de "Eendenkooi" uitbreiden. De aanleg van een vijfde tennisbaan nabij het bestaande tenniscom- plex behoort eveneens tot de mo gelijkheden. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: lel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); dag v i 16.00-18.00 li Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV ti Kwartaalabonnement f 53.45 per post f 75,80 Hoofdredacteur: A A M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: Bij automatische J. Kroon (stadl J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wtrtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- visie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bt| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'K v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202 VOORSCHOTEN De brandweerauto of andere hulpverleningsvoertuigen hoeven in de woonstraten van Voorschoten niet vast te lopen als de mensen hun auto's of caravans maar op de juiste wijze parkeren. Dit is de conclusie van de gemeente Voorschoten naar aanleiding van een rijdend onderzoek in de gemeente. Een conclusie die het Leidsch Dagblad na een eigen onderzoek al in juni van dit jaar kon trekken. De Wielewaallaan is één van die straten in Voorschoten waar de 'grote' brandweerauto niet doorheen kan. Oorzaak hiervan is de plaats van twee houten hekjes aan beide kanten van de weg. Op de foto de LD-wagen die dezelfde afmeting heeft als de 'kleine' brandweerwagen. Deze wagen kon alleen met veel stuurkunst de houten obstakels voorbij komen, (archieffoto). Spoedige ontruiming Het oude pand Molenlaan 28 dat in de weg staat voor de geplande ontsluitingsweg. In de woning zit nog e bejaarde dame. Als zij weggaat, zal het pand zo snel mogelijk worden gesloopt. Brandje in kelderbox

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2