Massale ontslagen in VS FNV: geen nachtarbeid vrouwen bij Suiker Unie Tweehonderd ontslagen minder bij Bruynzeel Philips druk met sanering Beurs Amsterdam Kort zakelijk Luchtvaartmaatschappijen werken "overschotten" weg Eén op de acht Britten zonder werk "Nooit ziek, dan meer vrij Nieuwe motor Beurso ver zicht OENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 Staatslening Iet ministerie van financiën heeft bekend gemaakt dat het bedrag van de 12,5 procent staatslening 1981 met aflossing per 1987 91 waarop de inschrijving volgens het tendersysteem gisteren openstond, is vastgesteld op 950 miljone. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100.5. De inschrijvingen op de lening die zijn gedaan tegen een hogee koers dan 100.5 worden ten volle toegewezen. Van het bedrag waarvoor is ingeschreven tegen een koers van 100.5 wordt vijftig procent toegewezen. Op de in schrijvingen tegen een lagere koers dan 100.5 vindt geen toe wijzing plaats. LJitzendtarief »let ingang van 26 augustus mogen de tarieven van uitzendbureaus van kantoor- of daarmee verge lijkbaar personeel met 3.75 pro cent omhoog. Uitzendbureaus van technisch personeel mogen hun tarieven per die datum ver hogen met 3.36 procent. Beide verhogingen gelden ten opzichte van het eind februari hoogst toe gestane niveau. De ministers van economische en van sociale za ken hebbben dit besloten na overleg met de algemene bond uitzendbureaus. IBB-Kondor [n het tweede kwartaal van dit jaar is IBB-Kondor begonnen met de nieuwbouw van een computer centrum te Wormer. De op drachtgever van dit centrum is de Stichting Regionaal Compu tercentrum Ziekenfondsen Noord-Holland te Amsterdam. Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van 4.3 min. De bouw tijd bedraagt circa een jaar, aldus IBB-Kondor. C V-ketel De overheid is voornemens susi- dies te verstrekken voor de aan schaf van cv-verwarmingsketels met een hoog rendement. Nog voor het komende stookseizoen hoopt men de zaak rond te heb ben. De subsidie zal gebaseerd zijn op de meerkosten van de ke tel, die aanzienlijk duurder is dan de conventionele installa ties, met aftrek van de bespaarde energiekosten gedurende een aantal jaren. Nederlandse fabrikanten hebben een ketel ontwikkeld die de ener giekosten gemiddeld 540 tot 580 gulden per jaar kan terugbren gen. De ketels kosten ongeveer twee keer zveel als de huidige merken. Nefit in Deventer, een van de drie fabrieken die de ke tels gaat maken, wil na de vakan tie met de produktie beginnen. Akzo-ploegen De directie van Akzo Nederland bv en de betrokken vakbonden heb ben gisteren opnieuw geen over eenstemming kunnen bereiken over de invoering van een vier/ vijf-ploegendienst bij de elf con- tinu-bedrijven van Akzo Chemie en Akzo zout chemie. Akzo wei gert sinds het laatste gesprek be gin juli, nog meer concessies te doen. De vakorganisaties (industriebon den FNV en CNV, Unie BLHP) willen nu hun leden raadplegen over deze staqd van zaken. ROTTERDAM PUTTESHOEK (ANP) - De industriebond FNV weigert medewerking het de Suiker Unie om bij de ko mende suikerbietencampag ne bij de vestiging in Putters- hoek 's nachts vrouwen te la ten werken. Hiermee kan het plan niet doorgaan, omdat de Rotterdamse arbeidsinspec tie de aanvraag voor doorbre king van het verbod op nachtarbeid voor vrouwen niet in behandeling kan ne men zonder goedkeuring van de vakbonden. Bij de Suiker Unie in Putters- hoek werken 450 mensen. Tijdens de suikerbietencam pagne. die half september van start gaat. worden tijde lijk 200 mensen extra ingezet. De Suiker Unie wilde 25 vrouwelijke laboranten inzet ten. Die zouden dan ook 's nachts moeten werken. De FNV heeft grote moeite met de door de werkgevers be pleite opheffing van het ver bod op nachtarbeid voor vrouwen in de industrie. Hangende deze met name in de Sociaal-Economische Raad (SER) gevoerde discus sie heeft minister Albeda de ze zomer richtlijnen uit gevaardigd die beperkte op heffing van dit verbod moge lijk maken. Volgens Industriebond-dis trictsbestuurder Kees Kra mer (Dordrecht) is de FNV ook verontwaardigd dat zij niet betrokken is geweest bij het opstellen van deze richt lijnen. Daarom wil de FNV slechts aan experimenten deelnemen indien aan duide lijke voorwaarden is voldaan. Die voorwaarden moeten voor de vrouwen garanties omvat ten over vervoersmogelijkhe den van en naar het werk. de werkomstandigheden en op vangmogelijkheden voor kinderen. De bond wil een fiat voor opheffing van het verbod ook koppelen aan een vorm van arbeidstijdverkor ting. Ook de scheepswerf Van der Giessen in Alblasserdam heeft bij de arbeidsinspectie een aanvraag ingediend om vrouwen 's nachts te laten werken. Het gaat om 28 vrou wen in de polyesterverwer king. DEN HAAG (GPD) - Bij Bruynzeel behoeven op korte termijn waar schijnlijk tweehonderd man minder de deur uit dan aanvan kelijk was berekend. In de eerste berichten over de saneringsope ratie die het bedrijf te Zaanstad en Bergen op Zoom gaat uitvoe ren was sprake van vijfhonderd arbeidsplaatsen die zouden ver dwijnen. Natuurlijk verloop zou bij lange na niet voldoende zijn zodat gedwongen ontslagen on vermijdelijk leken. „Nadere detaillering'* van de plan nen. zoals directiesecretaris Neervoort het gisteren uitdrukte heeft geleerd dat het vermoede lijk zal gaan om ruim driehon derd arbeidsplaatsen. Neervoort deelde dat gisteren mee na af loop van een beraad dat op het ministerie van economische za ken werd gehouden. Op het de partement waren bedrijfsleiding en vakorganisaties te gast tenein de onder leiding van drs. Leli- veld. directeur-generaal voor de industrie, te spreken over de voorwaarden waaronder de rijks overheid een lening van vijftien miljoen aan het bedrijf wil ver strekken. Economische Zaken wil die steun verlenen maar de meest omstre den voorwaarde is dat het geld niet gebruikt mag worden ter fi nanciering van wat genoemd wordt het sociaal plan. Daarin is een boven-wettelijke afvloeiings regeling voor werknemers opge nomen. Sinds anderhalf jaar is er een Koninklijk Besluit waarin staat vermeld dat de minister geen steun verleent indien het geld voor het genoemde doel ge bruikt zou worden. Dat stand punt wordt onverkort gehand haafd. zoals gisteren ten over vloede is gebleken. Vakbondsbestuurder Munnik van de Unie BLHP erkende na af loop dat de minister wat dat be treft volledig in zijn recht staat. Een geraadpleegde arbeidsrecht- deskundige gaf geen schijn van kans voor het idee de steungel den wel voor het sociaal plan te benutten. Vlunnik: „We zullen nu naar ande re wegen zoeken geld voor die af vloeiingsregeling te verkrijgen In willekeurige volgorde denk ik aan het departement van sociale zaken, de gemeente, de vakbon den en de pensioenfondsen". WASHINGTON (AP) Als gevolg van de actie van lucht verkeersleiders in de VS zijn al meer dan tienduizend personeelsleden van luchtvaartmaatschappijen werk-, loos geworden. Het gaat daarbij om piloten, grond personeel en baliemedewerkers die overbodig zijn geworden, omdat het aantal vluchten dras tisch is teruggelopen. Als gevolg van de acties is bovendien ook de belangstelling voor vluchten beneden peil. Deze week kondigden Trans World Airlines en Northwest Airlines respectievelijk 2.200 en 2.700 ont slagen aan. Americain Airlines heeft 850 man grondpersoneel en 200 vliegers ontslag aangezegd Braniff International heeft 2.000 personeelsleden ontslagen. Usair 750 en Eastern Airlines is voor vaste TENNIS - Door zijn overwinning in het toernooi van Mason (VS) heeft dë Amerikaan John McEn roe op de grand-prixlijst duide lijk afstand genomen van zijn landgenoot Jimmy Connors. De winnaar van Wimbledon 1981 is nu derde achter Ivan Lendl uit Tsjechoslowakije en José-Luis Clerc uit Argentinië. WIELRENNEN Ad Wijnands is gistermiddag in de Belgische plaats O ver ij se de beste Neder lander geworden in een interna tionaal wielercriterium over 184 kilometer. Wijnands eindigde als vijfde in dezelfde tijd als de Bel gische winnaar Rudy Pevenage: 4 uur en 33 minuten. De Belg Ro ger de Cnijf werd tweede, voor de Noor Jostin Wilmann en de Belg Ronald de Witte. LONDEN (Reuter) - Het aantal werklozen in Groot-Brittannië is tussen half juli en half augustus met 109.000 gestegen tot 2,94 mil joen oftewel 12,2 procent van de beroepsbevolking. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Britse ministerie van ar beid. Na correctie voor seizoens invloeden en met uitsluiting van schoolverlaters resteert een toe neming van het aantal werklozen met 44.100 tot 2,63 miljoen (10,9 procent van de beroepsbevol king). De schaduwminister van arbeid van de Labour-oppositie, Eric Varley, verklaarde gisteren dat de cijfers de omvang aantonen van de ellende en de uitzichtloos heid die doelbewust is gescha pen door het falende regerings beleid. Alleen een totale koers wijziging kan volgens hem de tragische ontwikkeling keren en hoop geven aan de miljoenen Britten die vertwijfeld naar een baan zoeken. Labour en de vak bonden beschuldigen de rege- nng-Thatcher er al lange tijd van bij haar anti-inflatiebeleid een sterke toeneming van de werk loosheid op de koop toe te ne- dienst en 1.000 tijdelijke werk krachten de laan uit te sturen. De federale luchtvaartdienst FAA heeft de maatschappijen tot april 1982 een maximaal aantal vluch ten toegewezen - 75 procent van het normale aantal - en ge vraagd, de vluchten meer over de dag te verspreiden. De maat schappijen zullen deze week nieuwe dienstregelingen opstel len, waarin de veranderde situa tie is opgenomen. „Wij komen weer tot het punt waarop je een maand van tevoren kunt reserve ren en je er zeker van kan zijn. dat het vliegtuig er is", aldus Da vid Shipley woordvoerder van Usair. Terwijl de meeste maatschappijen zeggen dat zij, tot dusver, verme den hebben enkele minder aan trekkelijke bestemmingen te schrappen, zullen de reizigers op bepaalde lijnen uit veel minder vluchten kunnen kiezen. United Airlines heeft nu 12 inplaats van 15 vluchten tussen Chicago en de drie vliegvelden van New York. Usair voerde eens 22 vluchten uit tussen Pittsburgh én New York, maar heeft er nu nog maar 14. In veel gevallen is het aantal vluch ten tijdens de drukke zakenuren teruggebracht. Inde eerste twee weken van de sta king beliepen de verliezen naar schatting tussen de 210 en 315 miljoen dollar. Thans ligt het ver lies tussen de 10 en 50 miljoen dollar per dag. Hoe groot de ver liezen precies zijn, kan pas in ok tober worden gezegd, wanneer de maatschappijen hun kwar taalcijfers bekend maken. ZEIST (ANP) - De Amerikaanse uitvinder Bunse was gisteren bij TNO waar binnenkort een onderzoek begint naar de moge lijkheden van een door hem ont wikkelde nieuwe motor. De Amerikaanse onderneming Research Development Corpo ration in Florida heeft TNO in Delft opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar het vermogen, het brandstofver bruik en de uitlaatgassen van een nieuwe motor, die volgens de onderneming een revolutie betekent in de ontwikkeling van de transportmotor. TNO, die in september met het onder zoek begint, kon gisteren nog weinig zeggen over de eventue le haalbaarheid van de nieuwe motor. Volgens de Amerikaanse onderne ming zou de motor kunnen lo pen op benzine, diesel, alcohol, stoom en zelfs op kernenergie. Niet alleen auto's, maar ook an dere voertuigen, zoals vliegtui gen en schepen zouden door de motor kunnen worden aange dreven. Een belangrijke factor is dat de nieuwe motor een veel groter vermogen heeft dan vergelijk bare motoren. Bovendien zou het prototype, dat zal worden uitgetest, veel minder luchtver vuiling dan bestaande automo toren veroorzaken. Voorts zou het rendement veel hoger liggen dan bij de thans in gebruik zijn de motoren. Een vertegenwoordiger van Re search Development Corpora tion in Orlando (Florida) deelde dinsdag mee dat de automotor, waaraan 22 jaar is gewerkt, voor vele doeleinden geschikt is. De nieuwe motor kan behal ve in auto's ook in kleine vlieg tuigen toegepast worden. DEN HAAG (GPD) - Als een werk nemer in een jaar niet ziek is ge weest. kan hij vier dagen meer vakantie krijgen. Meldt hij zich een dag ziek. dan wordt die dag van die vier extra vakantiedagen afgetrokken. Is hij langer dan vier dagen ziek. dan verliest hij het totale aantal extra vakantie dagen. Dit al oude voorstel van de werkge versorganisaties wordt op hun verzoek aan de orde gesteld in de door de Stichting van de Arbeid ingestelde commissie arbeids duur en werkgelegenheid Waar schijnlijk in de tweede helft van september zullen de voozitters van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties hier over met elkaar praten. De werkgevers vinden dat veel ziekteverzuim moet worden op gevat als een soort verkapte vakantie, vooral bij werknemers, die zich enkele dagen per jaar ziek melden. De werkgevers heb ben de idee om het ziektever zuim terug te dringen met extra vakantiedagen, overgenomen van de directie van de Franse au tomobielfabrieken Peugeot en Citroen, waar het al enige fijd ge hanteerd wordt Uit informatie blijkt, dat de Franse vakbeweging dit punt van ar beidsvoorwaarden niet hebben bereikt tijdens onderhandelin gen. De werkgevers hebben een zijdig de maatregel ingevoerd EINDHOVEN (GPD) - Het con cern Philips is thans hard bezig met het in Europa verzetten van de bakens, zoals vorig jaar aange kondigd, en ligt daarmee ook op schema. Het vergt echter enige jaren voordat een en ander in de 'versnelling' komt. Daarom zijn nu de effecten nog weinig zicht baar in de resultaten. Dat is een jaar na de start, in de herfst van 1980. te verwachten en na twee jaar zullen de meeste vruchten worden geplukt. Dit zei drs. J. Zantman, lid van de raad van bestuur gisteren bij de presentatie van de kwartaalcij fers, die een nettowinst van f78 miljoen omvatten tegen f 58 mil joen in het tweede kwartaal 1980 en f112 miljoen in het eerste kwartaal. De halfiaarwinst komt daarmee uit op f190 miljoen te gen f209 miljoen in het eerste helft van 1980. Het begrip versnelling slaat op de herstructurering, waarvoor in 1980 600 miljoen gulden extra is uitgetrokken naast de normale voorzieningen, vorig jaar f200 miljoen groot. De herstructure ring in Europa moet zoals drs. Zantman het uitdrukte „nog een staart krijgen", d.w.z. wat de plannen betreft nog worden af gerond. De raad van bestuur denkt voor het eind van het jaar het totale pawket gereed te heb ben en bekend te maken. Of er weer een extra voorziening voor nodig is, valt nog niet te zeggen. Zantman zei wel dat zij „niet dra matisch" zal zijn. In dat geval zou men het nu aankondigen. In de eerste helft van het jaar lagen de normale voorzieningen op 20 tot 25 miljoen Voor het hele jaar valt op f 50 miljoen te rekenen. Op bepaalde punten is men op het schema wat vooruit, aldus het lid van de raad van bestuur. Op an dere ligt men achter. Voor ligt men op het terugbrengen van het personeelsbestand. Voor 1981 is een vermindering aangekondigd van wereldwijd 12 000 mensen Dat wordt nu 15.000 man en vrouw. Voor Nederland alleen is genoemd 3000. Daar zit men nu nog onder. In het eerste halfjaar verminderde het personeel wereldwil*! met 10.100 man en vrouw tot 362 000 Vergeleken met eind juni 1980 is de teruggang 17.900. In ons land is de vermindering in het eerste halfjaar 1600 tot 77 600. Een jaar geleden had de grootste particu liere werkgeefster van Neder land nog 81.600 mensen in dienst, 4000 meer dan eind juni JL Over de resultaten in het tweede halfjaar kon drs. Zantman niets zeggen. Bij een laag rendement kunnen incidentele zaken een grote invloed hebben Hij her haalde wat in het jaarverslag 1980 staat het nettoresultaat in 1981 zal nog niet belangrijk ho ger zijn dan in 1980 Toen was de nettowinst uit normale bedrijfs voering f 507 (1979 f 564) miljoen en de nettowinst na aftrek van het saldo bijzondere baten en las ten ad f179 mihoen f328 mil joen. r WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 87,00 175.00 95,50 122.50 136.00 137.00 198.50 348.00 58 00 89.80 41.60 273.00 89.80 18,90 65.00 257.00 79.00 35,50 171.50 49.00a 42J0 137.00 57,50 18.20 257.00 1130.00b 1140.0 205.00 4050.00 4050,01 93.80 48.20 27.20 BELEGGINGS INSTITUTEN 1275.00 1275.00 GOUD EN ZILVER üilver fijnmcUal 705-808 BUITENLANDS GELD 109.25 112.25 126.00 129 00 33.74 36 75 »l#8l 15.68 15 98 AMSTERDAM (ANP) - De inter nationale aandelen hebben van daag de opgaande lijn gevolgd die zich in Amerika tegen het slot begon af te tekenen Zo rond het middaguur had KLM op het Damrak 3.50 aan de koers toe gevoegd op 103,30 en Kon Olie I 1.20 op 91 Philips was 60 cent beter op 22,60, Unilever 30 cent op 156.30 en ook Hoogovens was een dubbeltje beter op 17,60, nadat het bekend worden van de kwartaalcijfers al een halve gul den meer was betaald Op de staatsfondsenmarkt moes ten de koersen over ccn-breed front enkele dubbeltjes terug. De nieuwe 12 pet. staatslening kwam in de notering op 100.10. 0,4 pet. punt beneden de uitgifte- koers Bij de internationals vormde Akzo de uitzondering met ccn dubbel tje verlies op f 24.20 Echt slecht m de markt lag verder Ncdlloyd, die 2.80 moest prijsgeven op 157. De banken waren prijs houdend. waarbij NMB f 2 voor uitging naar 154 Van de hypo theckbankcn lag WUH een gul den hoger op 90

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19