Gok voor goede doel i - "7 O® Nederland Oké99 hoogtepunt Mr.v.d. Biesen en de miljoenen van de ALN Donderdags openhuis en koffie. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 VARIA PAGINA 17 Algemene Loterij Nederland Recht spreken in naam der koningin is zijn be roep. Mr. H. J. J. van den Biesen (62) doet dat al 23 jaar. President van de Almelose arrondisse mentsrechtbank is hij sedert 1967. Van zijn werk dringt slechts een fractie naar buiten door, voornamelijk wanneer er een kort geding is en hij met een uitspraak komt. Nog minder is er bekend van wat hij in zijn vrije- tijd doet. Nu gaat dat ook niemand wat aan, maar Van den Biesen heeft n vorm van vrije tijdsbesteding, waar miljoenen Nederlanders mee te maken hebben. Hij is sedert de oprich ting in 1970 penningmeester van de stichting Algemene Loterij Nederland, een „onderne ming" die vorig jaar bruto bijna 100 miljoen gulden bijeen wist te brengen via de loterijen „Uw gironummer is uw lotnummer" en „Uw bankrekeningnummer is uw lotnummer". De rechtbankpresident is wekelijks verscheidene uren druk met de beslommeringen, die voort vloeien uit het penningmeesterschap van de stichting Algemene Loterij Nederland. Giganti sche bedragen worden ingezameld en uitge keerd, deels aan prijswinnaars en deels aan fondsen. Gokken voor het goede doel, onder „toezicht" van onder andere mr. H. J. J. van den Biesen. DEN HAAG - In het beschei den bureautje van de Algeme ne Loterij Nederland, aan de Eisenhowerlaan in Den Haag. kan de aanzwellende stroom aanvragen om financiële hulp uit de gewoonlijk welgevulde loterijkassen nauwelijks nog worden verwerkt. De stapel ^groeit met de dag. Een artikel over de ALN in de krant wordt erg op prijs gesteld, als het maar niet al te veel een wervend karakter heeft. Tien tallen stichtingen, verenigin gen en instellingen wenden zich immers al tot de ALN om hulp en wie weet zijn er nog veel meer, die „hulpbehoe vend" zijn. Overal zijn immers geldzorgen nu het geld schaars wordt en gemeenten en rijk in het sub sidiebeleid de nullijn hante ren, soms zelfs subsidiekra nen dichtdraaien. Wat doe je als je als stichtingsbestuur dringend geld nodig hebt voor een sociaal, een cultureel of een historisch project en in eigen omgeving is niets meer te halen? Landelijke fondsen aanschrijven, instellingen met grote vermogens uit lega ten, verkoop van postzegels en niet te vergeten loterijen. „Fundraising heet dat met Mr. Van den Biesen is penning meester van zo'n fonds, van de Algemene Loterij Neder land. Niet zomaar een fonds, maar een stichting die de be langen behartigt van vijf in stellingen die werkzaam zijn op het gebied van maatschap pelijk welzijn, volksgezond heid en cultuur. Samen doen ze via de ALN aan „fondswer ving" en samen hebben ze een fonds om geld te verdelen. El ke trekking van de loterij le vert weer meer geld op dan de vorige. De goklust van het Ne derlandse volk is niet te verza digen en de vijf ALN-partners varen er wel bij. Het zijn vijf stichtingen: Julia- nafonds (maatschappelijk werk) en Prins Bernhard- fonds („Bevordering van de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het ge bied van volksontwikkeling, wetenschap, kunst, natuurbe houd en andere tot de Neder landse cultuur te rekenen ge bieden"), Katholieke Noden (wijk- en parochieopbouw vorming en educatie), Fond senwerving Militaire Oorlogs slachtoffers en Fondsenwer ving Volksgezondheid, welke organisatie de belangen be hartigt van allerlei instellin gen die op het terrein van de volksgezondheid werkzaam zyn. Ze hebben alle vijf veel geld no dig voor nuttige en belangrij ke zaken. Via de loterijen voor girohouders en houders van bankrekeningnummers komt dat geld de laatste jaren moei teloos binnen. Met de Stichting Katholieke Noden is het eigenlijk alle maal begonnen. Deze organi satie zorgde met hulp van de KRO voor de zogenaamde SUS-acties (Sla Uw Slag). La ter kwamen er andere uegun- stigden bij. In 1961 kwam er een Stichting Uitvoeringsor gaan Financiële Acties (SU- FA), die jaarlijks grote natio nale loterijen ging organise ren. Op advies van een Stich ting Centraal Overleg Fond senwervingsacties ontstond daaruit de ALN, welk bureau de loterij runt. In het eerste jaar, 1971, waren er 90.000 „gokkers" onder de girohou ders, nu zijn het er bijna an derhalf miljoen. Verzadigingspunt Mr. H. J. J. van den Biesen Biesen. „Maar het aantal deel nemers aan de loterij voor bankrekeninghouders groeit nog steeds. Die is er pas sinds 1978". Van hetgeen er binnenkomt gaat natuurlijk wel wat af voordat de participerende fondsen hun aandeel kunnen incasseren. In de eerste plaats het prijzengeld, maar ook de kosten voor het bureau (SU- FA in Rotterdam) dat de tech nische uitvoering van de lote rijen in handen heeft. die jaarlijks kan verschillen en die de goedkeuring be hoeft van de minister van jus titie. Tenslotte gaat het hier om „kansspelen" en daar wil deze minister wel wat over te zeggen hebben. Bestuur Het elf man sterke ALN- bestuur, bestaande uit vijf maal twee leden die door de vijf fondsen zijn aangewezen (Van den Biesen is ook pen ningmeester van het Konin gin Julianafonds) plus een door de leden gekozen voor zitter, de Haagse oud- korpschef van politie, J.H.A. K. Gualthérie van Weezel. be moeit zich niet met hetgeen de fondsen doen met hun lo- terij-opbretigsten. ..Maar tien procent van hetgeen er netto binnenkomt (Md DttU een speciaal fonds, waar wij als ALN-bestuur over mogen be schikken". aldus Van den Biesen. „Vorig jaar hadden we zo zes miljoen gulden te verdelen". Via dit fonds kan de ALN pro jecten en activiteiten steunen, die buiten het werkterrein van de vyf ALN-partners val- Door Jan van Kooi len, een enkele keer ook in het buitenland als CTMO rclati- |g met Nederland. ..Ik was vorig jaar in Indonesië", aldus Van den Biesen. ..en daar kwam ik toen het meest gruwelijke te gen wat ik ooit heb gezien: een tehuis voor meervoudig gehandicapte kinderen. Die leefden in buitengewoon be roerde omstandigheden. Daar hebben we als ALN ze ven ton voor uitgetrokken, waarvan ze een nieuw onder komen kunnen bouwen". Plaatselijke doeleinden komen niet voor steun in aanmerking en zo zijn er wel meer criteria. Politieke organisaties vallen er ook buiten. Voornamelijk landelijke projecten worden gesteund. Nationaal belang De lijst van gesteunde instellin gen is niet openbaar, maar een aantal mag wel bekend worden Mens en Samenle ving. Anne Frankstichting, Stichting Energie Anders Zeilen Gehandicapten, IKV. Nederlandse Brandwonden stichting. Maatschappij tot Redding van Drenkelingen en Landelijk Werkverband Huisvestingsnood „We doen er soms heel aardige dingen mee", vindt Van den Biesen. „Kosten voor het bu reau van het fonds zijn er nau welijks, 25.000 per jaar Het aantal aanvragen neemt hand over hand toe Bg het Juliana fonds is dat net zo en het geldt ook bij het Anton Jurg<ns- fonds waar ik adviseur van ben en dat op sociaal- charitatief terrein werkzaam paarden koersen Staatsloterij casino's, bingo-avonden, paardenkocrsen Duitse lot to. ALN - Nederland gokt bg het leven. De controle op al die kansspelen is streng, zo dat profiteurs geen kans krg- gen en de prijzen naar recht en billijkheid worden toege kend. De meeste deelnemers winnen natuurlijk niets, maar verwijten zijn onterecht, want steeds meer is het de anonie me computer die voorde trek king verantwoordelijk is - al is het bij loterijen formeel een notaris die de trekking ver richt. Waardevolle initiatieven van tientallen particuliere organi saties krijgen een kans door dit gelegaliseerde gokken. Het feit, dat de fiscus 25 pro cent kansspelbelasting m< M seert bij pnjzen boven de 1000 gulden, toont bovendien aan dat elke grote loterij in wezen een nationaal belang is. ROTTERDAM - De nationale ge zondheidsactie „Nederland Ok" bereikt zaterdag haar hoogte punt met een negen dagen du rende, spectaculaire „gezond- heidsbeurs" in vier hallen van het Ahoy'-complex. Daar is een keur aan voorlichting op gezond heidsgebied te vinden, maar men kan er ook meedoen aan goede bewegingsactiviteiten om de ei gen fitheid te testen en te verbe teren waar nodig. Al bijna een jaar lang is „Neder land Ok" aan de gang. In vele plaatsen heeft men daar wat van gemerkt, want er zijn ruim 150 comits die alle mogelijke sportie- Natuurlijk bent u elke dag welkom in onze zaak. Maar donderdag middag nemen we extra tijd om onze schitterende bontkollektie te showen. Gezellig, met een kopje koffie, genieten van bontmode best. Vrijblijvend, natuurlijk]. Hoogstraat 5 Gouda. Tel. 01820-14138. Donkersteeg 3 Leiden. Tel. 071-121406. ve activiteiten op touw zetten. Ook in die plaatselijke acties komt het hoogtepunt in de ko mende week. Dan zijn er niet minder dan 250 evenementen, variërend van fiets- en wandel tochten tot fancy-fairs en sport- demonstraties, te beleven. „Plezier.hebben in eigen gezond heid", dat streeft kort gezegd on ze actie na, aldus voorzitter P.J. Geerlings van de organiserende stichting „Nederland Oké". Op de beurs kan men zich laten voorliohten over wat een gezon de levenswijze bevordert, maar men kan er ook gezond mee doen. „Zo ook streven we ernaar bij een breed publiek te bewerk stelligen dat men zich beter en gelukkiger voelt". „Het is van groot belang, dat men sen weer leren zich voor elkaar verantwoordelijk te voelen. Maar verantwoordelijkheid opbren gen voor een ander kan niet als je niet voldoende verantwoorde lijkheid voor jezelf en je eigen ge zondheid kunt opbrengen. Ne derland Oké probeert de mensen via kleinschalige groepen weer bij elkaar te brengen en de zelf zorg en de zorg voor elkaar te sti muleren". Permanente actie peerlings, zijn medebestuursleden en een flinke staf medewerkers onder leiding van directeur W Niezing zijn al meer dan een jaar met de actie bezig. Ook na de ko mende „nationale gezondheids- week en de gezondheidsbeurs" gaan ze daarmee door. Het idee, geboren tijdens een bijeenkomst van ziekenfondsbestuurders, en van een naam voorzien door „ideeënman" Hans Ferrée bleek aan te slaan. Het streven naar een mentaliteitsverandering wordt daarom permanent. Men zal van „Nederland Ok" blij ven horen en zien dank zij de plaatselijke comits en de rood wit-blauwe dubbeldeksbussen, die door het land rijden met voorlichtingsmateriaal, ook via stands op tentoonstellingen. In het bijzonder gaat men zich nu richten op scholen (lessen „ge zondheidspreventie") en bedrij ven (verantwoorde voeding in de kantines). Eerst komt nu de „nationale ge zondheidsbeurs", waarvan men hoopt dat die tienduizenden naar de Ahoy'-hallen zal trekken. Ko ningin Beatrix zal haar landge noten zaterdag bij de opening het voorbeeld geven door haar belangstelling voor een gezonde leefwijze. Veel spektakel Zaterdag zendt de KRO de „Neder land Ok-show" uit; de NOS komt volgende week elke dag met een speciale uitzending van het pro gramma „Artsenij". De organisa toren bleken zelfs bereid de NOS f 75.000 bij te dragen om betere opname- en zendfaciliteiten te bewerkstelligen. Het is een post op een totaalbudget van drie mil joen, opgebracht door de over heid en de ziektekostenverzeke- Om het totale spektakel goed te kunnen beoordelen, moet men het zelf beleven. De ruim hon derd exposanten (zowel gezond heidsorganisaties als overheids instanties en bedrijven) doen hun best het publiek „een plezie rige kijk op gezondheid" te ge ven. De Rotterdamse dienst sport en recreatie zet tachtig ver schillende activiteiten op touw (van dansen, via jazzballet, tot jeu de boules en fietsen), aan de meeste kan de bezoeker deelne- „Een echte doe-beurs" dus. stellen de organisatoren, waarop stel ling wordt genomen tegen de verwerpelijke gedachte dat ziek worden iets onafwendoaars is, waar je machteloos tegenover staat. Meer vrouwen in Wereldraad De Wereldraad van Kerken gaat van 1983 af een gelijke vertegen woordiging van mannen en vrouwen in alle besluitvormen de en adviserende organen na streven. Het centrale comité (in de Oost- duitse stad Dresden bijeen) be sloot daartoe na een lang, soms verwarrend en zelfs verhit de bat. In 1983 wordt de zesde alge mene vergadering (assemblee) van de Wereldraad gehouden. De vertegenwoordigers van de oosters-orthodoxe kerken, die zich tot het laatst heftig tegen het besluit hadden verzet, wei gerden een stem uit te brengen. Zij vinden, dat deze kwestie kanten heeft die strijdig zijn met de Schrift en de traditie die binnen de orthodoxie gezag heeft. Vrouwen die in de Wereldraad ac tief zijn noemden deze ontwik keling een 'belangrijke door braak'. Secretaris-generaal Pot ter zei, dat het centrale comité voor de keuze stond: loyaliteit deel van de lid-kerken óf a veel i die de gelijkwaardigheid van vrouwen en mannen in het werk van de Wereldraad tot uitdruk king willen brengen. Het centrale comité hield zich ook nog met andere zaken bezig. In een verklaring protesteert het scherp tegen de neutronenbom. "Dit wapen betekent een enor me bedreiging, omdat de moge lijkheid van een kernoorlog, ook in de derde wereld, daar door dichterbij komt. Steun wordt betuigd aan nationale vredesbewegingen. De lid-kerken worden opgeroepen mee te werken aan een striktere naleving van de fundamentele rechten van de mens. "Dat be helst onder meer, dat iedere staatsburger het recht heeft in zijn land te blijven, het te verla ten en er terug te keren". Het centrale comité besteedde verder aandacht aan het groeiende aantal vluchtelingen in de wereld. In Afrika alleen zijn er al vijf miljoen. Twee mil joen vluchtelingen uit Afgha nistan hebben onderdak gevon den in Pakistan. Volgens de We reldraad versterkt het vluchte lingenprobleem racistische en etnische vooroordelen. Protest Verscheidene Amerikaanse kerkgenootschappen reageren positief op de suggestie van de rooms-katholieke aartsbis schop van Seattle, mgr. Ra- mond Hunthausen. om uit pro test tegen de voortgaande kern bewapening eenzijdige ontwa pening te bepleiten en ook maar vijftig procent van de belasting te betalen. De aartsbisschop hield een toespraak voor de lu therse synode in het noordwes ten van de Verenigde Staten. In lutherse, methodistische en presbyteriaanse kringen vindt de gedachte van Hunthausen al weerklank. Ook rooms-katho- lieke pastores juichen de sug gestie toe. Hunthausen zei letterlijk: "Er wordt gezegd, dat tegenover het goddeloze communisme eenzij dige ontwapening gekkenwerk is. Maar als ik de kernbewape ning bekijk, dan vind ik dié god deloos en allesbehalve verstan dig. Onze bereidheid om het Ir ven op aarde voor de veiligheid van Amerika te verwoesten is de wortel van vele verschrikke lijke gebeurtenissen in ons land". Luther. Onder voorzitterschap van de Oostduitse president dr. Erich Honecker is in Oost Duits land een comité van burgers op gericht ter herdenking van de re formator Maarten Luther, die in 1983 vijfhonderd jaar geleden te Eisleben werd geboren. Het co mité omvat vrijwel alle sectoren van de samenleving. De kerken zijn er geen lid van. maar zijn wel als 'waarnemers' uitgenodigd Het comité werd opgericht nadat de Bond van Evangelische Ker ken een eigen commissie voor de Luther-herdenking had ge vormd. Deze stelt zich ten doel, een juist beeld van Luther te ge ven, ontdaan van het 'stof der I n en aan te sporen tot we tenschappelijk en theologisch verantwoord onderzoek naar de persoon van Luther, zgn denken en handelen. Bewaking Herdershonden. De bewaking in en rond het buitenverblijf van de paus is aanzienlijk verscherpt. Er zijn negen Duitse herdershon den ingezet om mensen op een afstand te houden Zc zijn ge traind op een politieschool. Als de paus een wandeling maakt, onderhouden de begeleiders van de honden onderling contact via een walkie-talkie. Brroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar 's Gra- venzande J van Woerden Rotter dam-Del fsha ven Gereformeer de Kerken: beroepen te Leek (Gr J W. Gcnuit Delft, aangeno men naar Stad aan 't Haringvliet kandidaat J. Hage aldaar Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Nieuw- poort B de Romph Vlaardingen. Prof. dr. W. li. Vclcma, llOOglt raar ethiek aan de theologsichc hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken in A pel doorn, is op een vergadering in Sioux Center (Ver. Staten) geko zen tot lid van de Internationale Raad ter bevordering van het Christelijk Hoger Onderwijs Hg weet nog niet. of hg dit aan neemt Eerst wil hg overleg ple gen met het curatorium en de se naat van de Apeldoornse hoge school.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17