Atlantic moet weer lucht in Wie betaalt ME-actie? Strijdvraag over nationaliteit Radio Paradise Marinetopin oktober Ethiopische: ik ben politiek vluchtelinge Zendamateurs laken inbreuk op privacy "Flevolijn moet opzij'' DINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 38_ Ontsnapt met ""kabel en zaag WINSCHOTEN (ANP) - Uit de gevangenis van Winschoten blijkt zondagmiddag een 30- jarige man uit Zwolle te zijn ontsnapt met behulp van een zaag en een kabel. Beide at- j tributen zijn hem door zijn vrouw, die bij hem op bezoek was, verstrekt. De vrouw, zo veronderstelt de gevangenisleiding, heeft haar man geholpen te ontsnappen en is toen normaal de gevan genis uitgewandeld. Pas later ontdekte het gevangenisper soneel de ontsnapping. De vrouw was toen ook al weg. De gevangenisdirectie spreekt van het beschamen van ver trouwen door de gedetineer de. "We hadden de man toe gestaan zijn vrouw te ontvan gen, die niet van tevoren door ons zou worden gecontro leerd. Dat vertrouwen blijkt hij nu niet waard geweest te zijn", aldus een woordvoer der van de Winschoter gevan genis. De Zwollenaar moest nog een half jaar uitzitten wegens diefstal met geweldpleging. AMSTERDAM (GPD) - Droeg het zendschip Magda Maria, van waaruit eind juli proefuitzendin- gen door Radio Paradise zijn ge voerd. de Panamese nationali teit? Dat was gisterochtend de grote vraag bij het kort geding dat eigenaren van het zendschip voor de Amsterdamse rechtbank hadden aangespannen tegen de Nederlandse staat. Doel van de eigenaren was het zendschip en de daarbij behoren de zendapparatuur, met een waarde van 600.000 gulden, uit handen van justitie te krijgen. Zij eisten dat het schip binnen 48 uur weer buitengaats zou wor den gebracht, een eis waarop de president van de Amsterdamse rechtbank niet inging. De recht bank zal zich pas op 3 september uitspreken. In juli van dit jaar kwam de zender Radio Paradise plotseling in de lucht met proefuitzendingen vanaf een schip dat twaalf mijl uit de kust van Scheveningen haar ligplaats had gekozen. De 'Magda Maria', een kustvaarder van 400 ton, had drie sterke zen ders aan boord, waaronder een waarop uitsluitend Nederlands talige muziek werd gedraaid. Het plan was per 1 augustus defini tief te gaan uitzenden. Op die bewuste datum werd door justitie in de vroege ochtenduren met een snelle actie in internatio nale wateren een eind gemaakt aan de zendactiviteiten op het schip. Het werd geenterd en naar Amsterdam gesleept. De aanwe zige bemanning, twee Ieren en twee Nederlanders, werd voor verhoor meegenomen. In het kort geding noemden mr. R. A. de Jonge en mr. A. A. M. Orie, advocaten van de eigenaren van de Magda Maria, de activiteiten van justitie volstrekt onrechtma tig. Het Verdrag van Straatsburg verbiedt weliswaar medewer king aan uitzendingen vanuit zee. gericht op het publiek in de landen van het verdrag, maar het gaat niet zover dat een staat bui ten de eigen territoriale wateren (het zendschip lag daar buiten) strafvorderlijk mag optreden. De actie aan boord van de Magda Maria was niet gerechtvaardigd. Slechts Panama had het recht om in volle zee aan boord van het schip te gaan. omdat het schip volgens de advocaten aan een Panamese vrachtmaatschappij toebehoorde èn onder Panamese vlag voer. ..Alleen in geval van slavenhandel, zeeroverij of het voeren van een valse vlag mocht justitie aan boord gaan", aldus de advocaten. Ander verhaal over de situatie rond het zend schip. Eind 1980 kreeg de rijks politie te horen dat in het Duitse plaatsje Cuxhaven een schip, ge naamd De Lieve, volledig werd uitgerust met zendapparatuur, klaar om radio-uitzendingen vanuit zee te gaan verzorgen. Het schip behoorde toe aan een Pa namese vrachtmaatschappij en was volgens de scheepsbrief, die uitgegeven was op 26 februari 1981. bedoeld als expositieruim te voor computerapparatuur. Op 15 juli van dit jaar vertrok de Lie ve uit de Ierse hoofdstad Dublin. „Eenmaal op volle zee, heeft men het schip omgedoopt in Magda Maria en de Panamese vlag laten zakken. De naamswijziging op zee en het ontbreken van de no dige papieren gaf ons alle rede nen om aan de Panamese natio naliteit te twijfelen", zei mr. Korthals Altes. Omdat bij nader onderzoek aan boord geen scheepspapieren werden aangetroffen noch enig ander bewijs waaruit de nationa liteit van het schip bleek, werd aangenomen dat het statenloos was. Uitsluitend staten genieten de bescherming tot een vrg ge bruik van de volle zee. Daarom is het gerechtvaardigd dat de Ne derlandse staat besloten heeft het schip binnen de territoriale wateren te slepen en de aanwezi ge bemanningsleden, met name de twee Nederlanders, aan te houden Tegen een van de twee Nederlanders is een gerechtelijk vooronderzoek gaande, aldus mr. Korthals Altes. De Magda Maria bleek ook niet in het scheepsregister te staan, wel een schip dat de Lieve heet. Bo vendien waren op 28 juli door de rijkspolitie luchtfoto's gemaakt, waaruit bleek dat er veel gelijke nis was met de Lieve, het zend schip dat in Cuxhaven dus was uitgerust. Telegraafwet Een ander punt waarop justitie zich beriep om het zendschip en haar bemanning aan te houden, was de Telegraaf- en Telefoon- wet. die het Nederlanders ver biedt zendinstallaties aan boord van schepen te hebben om voor het publiek bestemde program ma's aan boord uit te zenden Bo vendien verbiedt deze wet mede werking of hulp door Nederlan ders aan dit soort uitzendingen Mr. A. A M One vond het vreemd dat justitie had besloten aan boord van het schip te gaan omdat er Nederlanders mee ge moeid waren. „Men heeft zich daar niet eens van vergewist". Mr Korthals Altes daarentegen zei dat wanneer Nederlandstali ge programma's verzorgd zou den worden, men mocht aanne men dat er Nederlanders aanwe- rifl MW>" DEN HAAG (GPD) - De marineleiding wil de zeven marinepatrouillevliegtuigen van het type Brguet Atlantic, die al sinds januari aan de grond staan, in oktober weer de lucht in sturen. Een aantal technische maatregelen moet de toestellen weer veilig genoeg ma ken om te kunnen vliegen De top van de Marineluchtvaart dienst heeft gisteren beleids voorstellen hierover gepresen teerd aan minister De Geus (de fensie). De bewindsman zelf zal uiteindelijk moeten beslissen of de toestellen over twee maanden inderdaad weer operationeel kunnen worden. De marinetop gaat hiermee in te gen het advies van een speciale onderzoekscommissie, die veel ingrijpender maatregelen had voorgesteld, avorens de Atlan- tics weer zouden kunnen gaan vliegen. De marineleiding vindt de korte-termijnmaatregelen voorlopig echter genoeg. De Atlantics, gestationeerd op de marinevliegbasis Valkenburg, werden aan de grond gehouden sinds het neerstorten van een toestel in de Ierse Zee op 18 ja nuari. Daarbij kwamen drie be manningsleden om het leven. Onderzoek wees uit dat de stuurin richting van de Atlantic niet in orde was, een euvel dat later ook bij de andere Atlantics werd ge constateerd. Ook Frankrijk en Duitsland, die met hetzelfde toe stel vliegen, hielden hun Atlan tics aan de grond. Een onderzoek van vijf maanden, in nauwe samenwerking met de Franse fabrikant Dassault-Bré- guet, leidde tot een aantal techni sche aanbevelingen. Daarvan zal slechts een deel op korte termijn worden uitgevoerd. Zo zullen be paalde onderdelen worden ver vangen, zoals de stuurhandels, zullen de technische inspecties worden geïntensiveerd en het onderhoud van de toestellen uit gebreid, zo is gisteren in Den Haag medegedeeld. Inspraak Volgens een marinewoordvoerder zijn deze maatregelen erop ge richt de Atlantics „binnen afzien bare tijd" weer te laten vliegen. Het definitieve tijdstip is afhan kelijk van het besluit van minis ter De Geus en van de resultaten ARNHEM (GPD) - De president van de Arnhemse rechtbank doet maandag uitspraak in een kort geding dat een 27-jarige vrouw uit Ethiopië tegen de Staat der Nederlanden heeft aan gespannen. De vrouw, die vanaf begin dit jaar in Nederland ver blijft, heeft om politieke redenen asiel aangevraagd. De staatsse cretaris van justitie, mevrouw Haars, heeft dit afgewezen en vindt dat ze het land uit moet. De om#asiel vragende Ethiopische heeft om schorsing van dit be sluit verzocht teneinde via de WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde j Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas onbew. half bew. licht bew. onbew. - onbew. 21 motregen 11 zwaar bew. 13 licht bew. 20 onbew. onbew. 25 Hoge Raad alsnog haar verlang de status van politiek vluchtelin ge te verkrijgen. Landsadvocaat mr. J. L. de Wij- kerslooth voerde gisteren aan dat Nederland niet kan worden beschouwd als eerste land van opvang. Hij baseerde dit op het feit dat de vrouw aanvankelijk dertien dagen in Italië had ver toefd en op doorreis naar Neder land via Parijs en Brussel had ge reisd. Zou Italië niet als eerste land van opvang kunnen worden beschouwd omdat dit land op basis van het verdrag van Genè ve en het VN-protocol van New York alleen vluchtelingen bin nen Europa accepteert, dan zou naar zijn smaak in elk geval Frankrijk hiervoor in aanmer king komen. Bovendien vocht hij de verlangde status van poli tiek vluchtelinge aan omdat de Ethiopische nog enige tijd na het bemachtigen van het paspoort in haar geboorteland was gebleven. Secretaris M. Thierens van het Ethiopië-comit zei dat de vrouw vier jaar gevangen had gezeten in Ethiopië en daar diverse malen ernstig is mishandeld. van een inspraakprocedure on der het personeel van het betrok ken squadron. Zo zullen vliegers die het toch te onveilig vinden, niet gedwongen worden te gaan vliegen. Daarnaast zal gewerkt worden aan een lange-termijnoplossing die uiteindelijk moet leiden tot blij vend betere bestuurbaarheid van het vliegtuig. Daartoe behoort onder meer het aanbrengen van een dubbele besturing. Die maatregelen kunnen echter nog wel twee tot driejaar op zich laten wachten. Daarbij wordt nauw samengewerkt met de Das- sault-fabrieken. Een van de Ne derlandse Atlantics gaat daartoe naar Frankrijk om als proefex emplaar intensief te worden ge test. Voorzitter R. Sohier van de VBZ, de grootste belangenvereniging binnen de marine, is het niet eens met de aanbevelingen van de marinetop. Hij noemt het op treden „symptoombestrijding". Van een blijvende aanpak van de besturingsproblemen van de At lantics is voorlopig geen sprake, daarnaar wordt slechts een stu die ingesteld, aldus Sohier. Voor de VBZ-voorzitter is het de vraag of met de korte-termijn maatregelen wel het vertrouwen van het vliegend personeel in hun toestellen wordt hesteld. Po sitief was hij over het feit dat de bevindingen van de marinelei ding niet als besluiten, maar als voorstellen op tafel zijn gelegd, waarover ook het betrokken per soneel mee kan praten. ROTTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix woonde gisterochtend de opening bij i van de International Playground Association in de Rotterdams Doelen Op de binnenplaats stonden allerlei speelwerktuigen en daar speelde de koningin een nat spelletje met een gehandicapte jongen. Minister: geen havikenjacht DEN HAAG (GPD) - Minister Braks van landbouw en vis serij is niet bereid de jacht te openen op de haviken op de Veluwe. Het vossenbestand wordt al in toom gehouden zodat extra maatregelen te gen vossen evenmin nodig zijn. De minister heeft dit de Twee de Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van de VVD-kamerleden Waalkens en Evenhuis. Op gezag van praktijkdeskundi gen - en daarmee bedoelden ze jagers - stelden zij de havi ken en vossen verantwoorde lijk voor het verdwijnen van verschillende vogels en van bodembroeders zoals kor hoenders, wulpen, kieviten, enz. In nadere schriftelijke vragen brachten ze ook klachten over van postdui- venhouders. Drie jaar en tbr voor agent ALMELO (GPD) - De Almelose rechtbank heeft vanochtend de 27-jarige Enschedese politie agent Joop R. wegens doodslag op zijn vrouw Gerry veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de rege ring. Vorige week had de officier van justitie tbr en vier jaar geëist. L had op zondagavond 29 maart tijdens de diensturen zijn vrouw van huis gehaald om een twist over een kinderledikantje uit te praten. Tijdens de autorit had Gerry hem verwijten gemaakt, waarop Joop bij een braaklig gend terrein haar keel had dicht geknepen en vervolgens met een mes in haar hals had gesneden. De vrouw was 30 weken zwan ger. De rechtbank achtte R. bovendien schuldig aan verduistering van ruim 1200 gulden aan geïncas seerde boetes, diefstal van een gasalarmpistool, verduisteringen van een deel van een portofoon en van een zender-ontvanger Het waren spullen die de man bij opsporingsonderzoeken in be slag had genomen. Door onderzoek Intomart AMSTERDAM (ANP) - Het en quêtebureau Intomart b.v. in Amsterdam voert in opdracht van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid een on derzoek uit naar aantallen en re gionale spreiding van radio- en tv-piraten in Nederland. Het bu reau heeft zich met een verzoek om medewerking gewend tot een aantal ervaren gelicenseerde zendamateurs, die uit hoofde van hun hobby inlichtingen over etherpiraterij in hun naaste om geving zouden kunnen verscha- fen. In kringen van deze zendamateurs is daarover verontwaardiging ge rezen omdat Intomart zegt na men en adressen van de benader de amateurs te ontlenen aan het adressenbestand van de Veron, de grootste Nederlandse vereni ging van zendamateurs, verkre gen via de algemeen voorzitter van de vereniging. De amateurs beschouwen dit als een inbreuk op hun privacy. Veron-voorzitter E.J. Huis ontken de gisteren ten stelligste namen en adressen aan Intomart ter be schikking te hebben gesteld. "Wij hebben Intomart laten we ten dat wij als zendamateurs niets met etherpiraterij te maken willen hebben. Intomart heeft wel om namen en adressen van leden gevraagd, maar die hebben wij geweigerd. Een andere zaak is dat alle Nederlandse zendama teurs, ongeveer tienduizend, zijn geregistreerd in een zogenaamd "allbock" dat bij onze vereniging en bij de PTT voor iedereen, dus ook voor Intomart, verkrijgbaar Ook D. Neuteboom, chef van de opsporingsdienst clandestiene zenders van de PTT, bevestigt door Intomart benaderd te zijn. Zijn dienst heeft Intomart uit sluitend algemene statistische gegevens over aantallen midden golf-, fm- en tv-piraten ter be schikking gesteld. Neuteboom benadrukte gisteren dat het onderzoek een zaak van Intomart is waarmee zgn dienst verder geen enkele bemoeienis heeft. In haar brief aan de zend- en luiste- ramateurs heeft Intomart ge vraagd het onderzoek strikt ge heim te houden en tijdens de on derzoeksperiode geen etherpira ten aan de radiocontroledienst te melden. Aan meewerkende ama teurs belooft Intomart een kleine attentie en een certificaat van medewerking. Het bureau was gisteren niet voor nadere infor matie bereikbaar. Project voor zelfstandig wonen zwakbegaafden HOOFDDORP (ANP) Do stichting "Ons tweede huis" begint in sep tember met een voor Nederland uniek project: de bouw van 23 woningen waar zwakbegaafden zelfstandig gaan wonen. De ne gentien eenpersoons- en vier tweepersoons-woningen komen in Aalsmeer te staan en zullen in de zomer van 1982 gereed zijn. Woordvoerder A. van Leeuwen van de in Hoofddorps gevestigde stichting verklaarde gisteren dat het project "Beschut wonen" is bestemd voor mensen uit sociale werkplaatsen, werknemers zon der (schooDopleiding. Volgens Van Leeuwen is er in de woningmarkt een duidelijk gat voor zwakbegaafden "Voor geestelijk gehandicapten zijn er inrichtingen of andere tehuizen, maar voor deze groep is er hele maal niets". De huurprijzen zul len worden afgestemd op mini muminkomens en iets boven de driehonderd gulden per maand komen te liggen. De bouwkosten van het project worden geraamd op ongeveer twee miljoen gul den. Afgezien van het gegeven dat dit project het eerste in zijn soort is in Nederland, noemt Van Leeu wen het ook een unicum dat de stichting de kosten volledig zelf draagt. De overheid komt er niet aan te pas. "Wel ontvangen wij subsidie zoals elke woningbouw vereniging die krijgt, want wij zijn ook een soort woningbouw vereniging. Maar op de huurprijs zit geen subsidie", aldus Van LCCUWCII De Hoofddorpse stichting heeft be wust gekozen voor een kleine op zet van 23 woningen en een ge meenschappelijk ontmoetings centrum boven een groots opge zet plan met bgvoorbeeld hon derd woningen "Wg willen niet de indruk wekken in Aalsmeer een "gekkenwijk" te gaan bou wen", aldus Van Leeuwen. Vader doodt vriend dochter ROTTERDAM (ANP) - Een 21 -ja rige man uit Rotterdam is van morgen in een Rotterdams zie kenhuis overleden aan de gevol gen van een schietpartg, gister avond in Rotterdam Hoogvliet. Tijdens een onenigheid met de 45-jarige vader van zijn vriendin, schoot deze de man een kogel in het hoofd. De dader meldde zich later bg de politie. De ruzie ging over vermeend druggebruik van het slachtoffer. Ministerie beldjkt kosten rond schippersstaking DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van binnenlandse zaken gaat bekijken wie er moet gaan op draaien voor de kosten die zijn gemaakt bij het doorbreken van de schippersblokkades, twee we ken geleden. 29 20 20 12 26 12 ADVERTENTIE Bei onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. half bew. onbew. onbew. half bew. half bew. onbew. onbew. onbew. half bew. 34 15 32 19 29 14 Een van de grootste kosten-posten is de Mobiele Eenheid: het ME- optreden in Terneuzen waar binnenschippers het Kanaal naar Gent potdicht maakten - alleen al gaat enkele tienduizenden gul dens vergen. Voorlopig is nog onduidelijk wie dat geld op tafel moet leggen. Binnenlandse Za ken gaat de vele claims en reke ningen die overal binnenstro men, eerst eens inventariseren. Het departement zelf echter heeft, zoals een woordvoerder dat zegt. „geen cent" voor derge lijke acties op de begroting staan Het ministerie van WD-leider Wiegel weet niet precies wat men met de schadeclaims aanmoet, in die zin dat er geen 'standaard- voorschriften' zgn die zeggen wie verantwoordelijk is voor de gemaakte kosten. In Terneuzen gaat men ervan uit dat het rgk een groot deel van de rekeningen zal betalen, omdat weliswaar de ME op verzoek burgemeester Ockeloen optrad, maar dat deed in het kader van een landelgke actie tegen de schippers. Werkgroep Op Binnenlandse Zaken wordt nu een werkgroep geformeerd - met mensen van het directoraat-ge neraal voor de openbare orde en veiligheid en van dat voor het binnenlands bestuur, dat zich met de gemeentefinancien bezig houdt - die eerst alle. op ver schillende adressen binnenko mende schadeclaims en rekenin gen moet gaan inventariseren, en dan minister Wiegel beleidsvoor stellen moet doen. Een woordvoerder op het departe ment verwacht dat het betalen van de rekeningen dan een zaak voor het voltallige kabinet zal worden, aangezien zijn ministe rie geen geld heeft Dat kan een langdurige zaak worden omdat. zoals hij aangeeft, de gebruikelij ke schermutselingen met het mi nisterie van financien zgn te ver wachten. De woordvoerder trekt een verge lijking met de affaire Lokker- kerk: ook in dat geval zat de rgksoverheid zonder geld om de chemische verontreiniging daar 8 op dat moment een nieuw ver schgnscl 8 aan te pakken en moest het kabinet de weg aange ven. Ook nu zgn „alle opties nog open", aldus Binnenlandse Za ken Men sluit in het geheel niet uit dat het rgk weliswaar een deel za) betalen, maar ook van de gemeenten een duit in het zakje zal eisen. DEN HAAG (GPD) - Meer dan de helft van de gezinnen in Lelystad btgkt voorstander van een wijziging in het tracé van de Flcvospoorlijn om het natuurgebied Oostvaardersplassen te ontzien. Het gemeentebestuur van Lelystad wil met meewerken aan wgziging van het tracé omdat dit zou betekenen dat Lelystad nog langer zou moeten wachten op een treinaansluiling De actiegroep „Red de Oostvaardersplassen" heeft de afgelopen maan den 32 000 handtekeningen verzameld Daarvan zijn 11 0>00 in Lelystad opgehaald Vandaag zouden deze aan het gemeentebestuur worden overhandigd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7