"Westen bespioneert Polen Israël wil niet te hoge eisen stellen Gesprek Syrië Libië Gaddaffi en de steeds mislukte Arabische eenheid Poolse onderniinister over misbruik crisissituatie: Ook Unctad somber over Derde Wereld Top Begin-Sadat DINSDAG 25 AUGUSTUS 198L- DAMASCUS AFP Reuter/DPA/ UPI) - President Hafez Assad van Syrië heeft gisteren in Da mascus een onderhoud gehad met de leider van Libië, Moam- mar Gaddaffi. De twee staatshoofden hebben van gedachten gewisseld over de jongste ontwikkelingen in Ara- ♦/bisch gebied, in het bijzonder de Amerikaanse aanval op Libische vliegtuigen, hetgeen wordt ge zien als agressie tegen Arabic Aan het bezoek van de Libische leider aan Syrië zijn bezoeken aan Zuid-Jemen, Ethiopië, Aboe Dabi en Koeweit voorafgegaan. In Aden ondertekende hij een verdrag van vriendschap en sa menwerking met Zuid-Jemen en Ethiopië. De Verenigde Arabische Emiraten fVAR) hebben gisteren bekend gemaakt dat zij voortaan de be- VAR: Libië in VS vertegenwoordigen langen van Libië in de Verenigde Staten zullen behartigen. In mei van dit jaar werd de staf van het "Libische volksbureau" (am bassade) uit de Verenigde Staten gewezen. Tot dusver behartigd de Belgische ambassade - zij het niet officieel - de belangen van Libië in Washington. De Verenigde Staten zijn bereid een buitenlandse mogendheid toestemming te verlenen op te treden als vertegenwoordiger in Washington van de Libische be langen op voorwaarde dat een gelijke regeling wordt getroffen voor de Amerikaanse belangen in Libië, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in een reactie op de bekendmaking van de VAR. De commandant van de Ameri kaanse zesde vloot, vice-admi- raal William Rowden. heeft giste ren in Napels herhaald dat de Amerikaanse piloten, die verle den week twee Libische ge vechtsvliegtuigen neerschoten, uit zelfverdediging hebben ge handeld. Hij zei dit op een pers conferentie in de haven van Na pels aan boord van de Nimitz, het door atoomkracht aangedre ven vliegdekschip dat deelnam aan de Amerikaanse militaire oe fening van de zesde vloot, tijdens welke het incident gebeurde. Ook één van de Amerikaanse pilo ten, die de gevechtsvliegtuigen neerschoten, heeft verklaard dat hij uit zelfverdediging heeft ge handeld. "Ik zag dat we beschoten werden en dat nieuwe aanvallen zouden worden geopend", zo zei piloot Henry Kleemann, de bevelheb ber van de twee Amerikaanse toestellen boven de Middelland se Zee. "Het enige wat we op dat moment nog konden doen was zelf tot de aanval overgaan". Het wrak van het Amerikaanse vliegtuig dat Libië zegt tijdens het luchtgevecht boven de Mid dellandse Zee te hebben neerge schoten. zal op de televisie wor den getoond, aldus het Libische persbureau Jana. De Verenigde Staten hebben ont kend dat zij in het luchtgevecht van vorige week woensdag een toestel hebben verloren. WENEN (GPD/UPI/DPA)- De Poolse staatssecretaris van binnenlandse zaken, generaal Posaka, heeft de Verenig de Staten en andere westerse landen beschuldigd mis bruik te maken van de crisissituatie in Polen om meer spionnen te werven. Hij heeft dit gezegd in het Poolse communistische partijorgaan Trybuna Ludu. De kapitalistische landen, vooral de Verenigde Staten, hebben de laatste maanden hun spionage- activiteiten in Polen verhoogd, aldus de generaal. 'Bepaalde di plomaten maken misbruik van hun bevoegdheid om Poolse bur gers voor spionage-doeleinden aan te trekken. De afgelopen maanden is de stroom van bui tenlandse spionnen, die geen on bekenden zijn van de Verenigde Staten, naar Polen aanzienlijk gegroeid', zei generaal Posaka. 'Alleen al in het laatste halfjaar is ons land door meer dan 220.000 mensen uit het westen bezocht, onder wie 1000 journalisten. Vele zogenaamde toeristen deden een poging tot spionage en zelfs on der de verslaggevers bevonden zich 100 avonturiers die het land zijn uitgezet'. Hij stelt dat de spionnen tot taak hebben de Poolse communistische partij te ondermijnen en het land in ver schillende fracties te splitsen. In Tsjechoslowakije heeft het com munistische partijorgaan Rude Pravo de leden van de Poolse on afhankelijke vakcentrale Solida riteit beschuldigd een „terreur bewind te voeren". In dat blad wordt gezegd dat de vakcentrale degenen die de oproep om te sta ken trotseren, intimideert en dat de vakcentrale zelfs oproerkraai ers heeft gedreigd met ophan ging en andere vormen van ge weld. Het beschuldigde de vak centrale van „psychologische terreur". Ook het Kremlin heeft zijn aanval len op de Poolse onafhankelijke vakcentrale opgevoerd in een lang communiqué. Dat niqué is uitgegeven door het Sowjet-politbureau en gaat over de gesprekken van het Russi sche staatshoofd en partijleider Leonid Brezjnjev met de leiders van de Warschaupactlanden in zijn vakantieverblijf aan de Zwarte Zee. Gisteravond laat zijn onderhande lingen begonnen tussen de Pool se regering en de vakcentrale over de door de vakcentrale geëi ste toegang tot de media, die on der controle staan van de staat. Vakbondsleider Lech Walesa heeft tevoren al gezegd dat de vakcentrale zendtijd zal eisen voor het rechtstreeks uitzenden van het eerste congres van de vakcentrale, dat volgens plan op 5 september moet beginnen. „Het land heeft net zoveel behoefte aan de waarheid als aan kolen", aldus Walesa, daarbij doelend op zijn oproep van vorige week aan de mijnwerkers vrijwillig over te werken. Financiële deskundigen uit Polen en uit de Westerse landen waar bij Polen in het krijt staat zullen vanaf 9 september in Parijs bij eenkomen voor nieuwe bespre kingen over de stand van de Poolse economie. Waarschijnlijk zal worden gesproken over een nieuwe regeling voor de betaling van de officiële schuld van Polen aan het Westen. Intussen hebben leden van het 21 banken tellende comité van Westerse banken die zich mét de afhandeling van de Poolse schuld bezig houden ge zegd dat Polen niet hoeft te reke nen op clementie bij de aflossing van de schuld van Polen. Het zou om ongeveer 2,6 miljard dollar gaan. JERUZALEM (Reuter) - Politie te paard jaagt een demonstra tie van orthodoxe joden uiteen bij de opgravingen op de plek waar de stad van koning Da vid moet zijn geweest. De de monstranten willen de opgra vingen laten stopzetten, omdat, naar zij zeggen, een midde leeuwse joodse begraafplaats hiermee wordt ontwijd. De voornaamste rabbijnen van Israël kwamen echter afgelopen zondag overeen dat de opgra vingen kunnen doorgaan, in dien een begrafenisplechtig heid wordt gehouden voor "de doden uit het verre verleden''. Politieke waarnemers zien de kwestie als een eerste krachtme ting tussen niet-religieuze groe peringen en de religieuze par tijen die bij de vorming van de nieuwe regering grote conces sies hebben afgedwongen van premier Begin. 'Arme landen in crisis JERUZALEM - De Israëli sche premier Begin zal vandaag in zijn ontmoe ting met president Sadat van Egypte trachten de verstandhouding tussen beide landen te verbete ren. Dat is het voornaam ste doel van de tweedaag se topontmoeting tussen beide staatslieden in Ale- xandrië. De verstandhou ding tussen Begin en Sa- dat is zeer verslechterd na de Israëlische luchtaanval op de kernreactor in Irak drie maanden geleden. De Israëlische actie werd uitge voerd slechts drie dagen na de laatste ontmoeting tussen beide staatslieden en bracht Sadat in grote verlegenheid. Om de stem ming nu te verbeteren is Israël bereid een deel van de Israëli sche nederzettingen in de Sinai aan Egypte over te doen met de ontruiming van de Sinaï-woes- tjjn. Het laatste stadium van de evacuatie van dit gebied zal in april volgend jaar plaatsvinden. Binnen de Israëlische regering zijn de meningen verdeeld. Een groot deel van de ministers vindt dat Israël zoveel mogelijk moet af breken en naar Israël moet over brengen. Israël is vooral be vreesd dat het na april volgend jaar al haar troeven kwijt zal zijn zonder dat er wezenlijke vorde ringen in het vredespoces zijn geboekt. Enkele ministers heb ben zelfs voorgesteld de evacua tie voorwaardelijk te maken aan zo'n vooruitgang in de onderhan delingen. Begin zelf geeft er de voorkeur aan Sadat op hét verband tussen de ze zaken te wijzen zonder daarbij ultimatieve eisen te stellen. Daarbij maakt Begin bovendien nog onderscheid tussen de nor malisering tussen Israël en Egypte en de autonomieonder- handelingen. De normalisering is in het belang van beide landen en in het verleden heeft Sadat ADVERTENTIE Lambrusco del Presidente AMABILE D.O.C. Fraaie zacht-moussercnde rode wijn uil hei Po-dal. Heerlijk fris en fruitig mcl een licht zoetje'. Prikkelend en met een levendie schuim. Verrassend lekker als aperitief en voortreffelijk bij wat zwaardere gerechten. Verkrijgbaar bij slijterij en ftjf wijnhandel. Import en distributie 0CUPUC lel. 015-569324* AMè1 tel. 08334 9104 zich altijd uiterst soepel opge steld ten aanzien van de betrek kingen tussen Israël en Egypte. Maar terwijl op dit gebied de pro blemen van technische aard zijn, blijft het autonomievraagstuk nog steeds de grootste proble men opleveren. De standpunten van beide partijen staan lijnrecht tegenover elkaar. Israël wijst el ke vorm van onderhandelen met de PLO af. In de wekelijkse kabi netszitting afgelopen zondag heeft de regering besloten dat Is raël de onderhandelingstafel zal verlaten als Sadat met de eis komt de PLO bij de vredeson derhandelingen te betrekken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen deze problemen in Alexandri zo veel mogelijk worden ontweken. In Jeruzalem werd gisteren ge steld dat Sadat en Begin hooguit zullen bespreken op welke wijze zij de autonomieondcrhandelin- gen willen voortzetten. Onderzoek in kwestie-Uniser ANTWERPEN (AP) - In België is het onderzoek begonnen naar de activiteiten van het Nederlandse chemische afvalwerkingsbedrijf Uniser, zo heeft de Belgische ra dio gisteren gemeld. Vorige week donderdag zijn zeven topmensen van Uniser door de Nederlandse politie aangehou den op beschuldiging van het il legaal lozen van schadelijke stof fen en de verkoop van produkten die schadelijk zijn voor de ge zondheid. BRT-radio meldde dat een onder zoek wordt ingesteld naar moge lijke lozingen in de haven van Antwerpen en in de Schelde. GENEVE (Reuter) - De arme lan den in de Derde Wereld verkeren in een crisissituatie. De alge meen secretaris van de Unctad (Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties), Gamani Corea, heeft dit gisteren verklaard op een pers conferentie in Genève. Zoals de zaken er nu voorstaan zal de eco nomische groei in de Derde We reld gedurende de jaren tachtig maar vier vijf procent per jaar bedragen terwijl er zeker zes pro cent nodig is om de werkgele genheid op peil te houden, zo zei hij. Corea noemde de vooruitzichten voor de ontwikkelingslanden erg somber. Naar zijn mening moe ten ze gebruik maken van de vele mogelijkheden die er zijn om tot onderlinge economische samen werking te komen. Ze moeten proberen steeds minder afhanke lijk van de geïndustrialiseerde wereld te worden. Ze moeten im- portprodukten vervangen door in eigen land vervaardigde goe deren, ze moeten leren op hun energieverbruik te bezuinigen en de onderlinge handel uit te brei den, aldus de algemeen secreta ris van de Unctad. Op het ogenblik is er in de meeste ontwikkelingslanden sprake van stilstand in de groei van het na tionale inkomen per hoofd van de bevolking, een voortdurende achteruitgang van de handels- voorwaarden (importgoederen worden steeds duurder en voor hun exportprodukten krijgen ze steeds minder) en oplopen van buitenlandse schulden. Het pro tectionisme in de rijke landen, dat wil zeggen bescherming van de eigen industrie tegen buiten landse concurrentie door middel van invoerbeperking, maakt de toestand nog erger, aldus Corea. Als de landen in de Derde Wereld erin slagen hun economische groei zonder hulp van buiten te verbeteren kunnen ze hun aan deel in de wereldproduktie mo gelijk vergroten van vijftien pro cent in 1980 tot 25 procent tegen het einde van de eeuw. Dat vergt dan wel dat er belangrijke struc turele verbeteringen in de ex portmogelijkheden van de arme landen komen waarbij vooral in de beginperiode moet worden gesteund op internationale goe derenovereenkomsten die de prijzen van de grondstoffen uit de ontwikkelingslanden op de wereldmarkt stabiel houden. Op die manier kan de koopkracht van de arme landen op peil blij ven. zou bestaan aan een niet aflaten de stroom van geld van de rijke naar de arme landen. De ontwik kelingslanden kunnen alleen met financiële hulp van de in dustrielanden verbetering in hun economische prestaties brengen, zo zei Corea, die het van groot be lang achtte dat er in de arme lan den een binnenlandse energie- industrie van de grond komt en dat er de kennis wordt vergaard die nodig is om in belangrijke mate op het energieverbruik te bezuinigen. Volgens de algemeen secretaris van de Unctad kan er niet alleen op de marktkrachten, vraag en aanbod, worden vertrouwd om verbetering te brengen in de eco nomische situatie in de Derde Wereld. Hij drong er bij de rijke landen op aan meer hulp te ver schaffen. Naar zijn mening is de omvang van de hulp die tot nu toe is verschaft ver onder de maat gebleven. De rijke landen dienen hun grenzen veel verder open te stellen voor de export produkten uit de Derde Wereld, aldus Corea. Afghanistan wil overleg met buurlanden ISLAMABAD (AFP/AP) - De door de Sowjet-Unie gesteunde rege ring van Babrak Karmal in Af ghanistan heeft gisteren de buur landen Iran en Pakistan voorge steld gezamenlijk overleg te ple gen over de gespannen verhou ding tussen de drie landen in ver band met de aanwezigheid van Russische militairen in Afgha nistan. Eerst wilde de Afghaanse regering alleen met de twee buurlanden afzonderlijk praten. Ook vindt Karmal het niet langer een be zwaar als de secretaris-generaal van de verenigde Naties, Kurt Waldheim, bij de onderhandelin gen aanwezig is. In de Afghaanse verklaring werd echter een eer dere voorwaarde herhaald dat de onderhandelingen direct met het Afghaanse regime van Karmal moeten worden gevoerd. Deze voorwaarde zou voor Iran en Pa kistan een erkenning betekenen van de regering Karmal, hetgeen door deze twee landen onaan vaardbaar wordt genoemd. „Hij verdient de doodstraf', zei onlangs president Sadat. Voor de Egyptische leider was het duidelijk: Muammar Gaddaffi diende te worden gexecuteerd wanneer Libische vliegtuigen het vuur zouden hebben geopend op Amerikaanse F-14-jagers. Gaddaffi zal zich weinig van de woorden van Sadat hebben aange trokken. Libië's sterke man noemt zijn Egyptische aartsrivaal bij voorkeur „een eerloze verrader van de Arabische zaak". Want Sadat heult niet alleen met het zionistische Israël, maar ook met het imperialistische Amerika. En met dat „bolwerk van het kwaad" kruiste Gaddaffi vorige week ook militair de degens. Twee neergehaalde jachtbommenwerpers van Russische make lij en evacuatie van Amerikanen uit Libië waren het gevolg. Washington wacht nu op de tegenzet van Gadhaffi. Onze corres pondent in Beiroet, Rienko Wilton, beschrijft de drijfveren en de politieke carrière van de Libische leider. BEIROET - Dat de in 1938 als zoon uit een arme nomaden- familie in de buurt van Syrte geboren Muammar Gaddaffi eens kampioen van Arabi sche eenheid zou worden, de grote voorvechter voor isla mitisch socialisme en inspi rator en geldschieter voor al lerlei bevrijdingsorganisaties waar ook ter wereld, hebben weinigen in of buiten Libië kunnen bevroeden. Voordat de kleine Gaddaffi op 10-jarige leeftijd naar de lage re school ging. kreeg hij jaren lang lessen uit de koran. Zijn islamitisch fundamentalisme tot op de dag van vandaag is daar niet vreemd aan. Maar Gaddaffi was ook een rebel: hij werd definitief van school geschopt vanwege zijn poli tieke ideeën. Gaddaffi was niet alleen een fervent be wonderaar van Egypte's pre sident Nasser - voor hem en miljoenen in het Midden- Oosten het symbool van Ara bische wedergeboorte - maar hij verzette zich ook openlijk tegen het regime van koning Idriss in eigen land, een regi me dat corrupt was en „slechts de belangen diende van Italië, Amerika en Enge land". In navolging van Nasser, ging Gaddaffi het leger in, niet om generaal te worden maar met het oogmerk om door een coup de monarchie ten val te brengen. Dat lukte op 1 sep tember 1969, toen kolonel Gaddaffi als leider van de 'vrije officieren' de macht greep, de monarchie afschaf te en de Libisch-Arabische republiek uitriep. Op 31-jari- ge leeftijd werd Gaddaffi pre sident van de 'revolutionaire commandoraad', het hoogste politieke lichaam in het nieu we Libi. Gaddaffi's eerste jaren als Li bië's leider werden geken merkt door zijn aanhoudende - maar alle mislukte - pogin gen om een unie van Libië met andere Arabische landen aan te gaan. Zo werd met veel tamtam achtereenvolgens aangekondigd: a) een gefa seerde unie met Egypte en Syrië ('69); b) een federatie met Egypte en Syrië ('71); c) totale unie met Egypte ('72); d) samengaan met Tunesië ('74); e) een gefaseerde unie met Syrië ('80). Al deze over eenkomsten bleven een dode letter ondanks - of misschien juist dank zij - Gadhaffi's on gelimiteerde enthousiasme voor Arabische 'eenheid'. Omdat dit niet lukte, ging Gad daffi een andere strategie voeren: terwijl hij de buiten landse leiders die een unie met Libië in de weg stonden politiek aanviel, hielp hij de oppositie van zo'n land met o.a. wapens om hun eigen re geringen omver te werpen. Niet verwonderlijk was dat Gaddaffi daarop keer op keer beschuldigd werd van in menging in de binnenlandse aangelegenheden van ver schillende Arabische en niet- Arabische (buur)landen: Li bië's betrokkenheid bij mis lukte coups in Egypte ('74), Soedan ('74 en '76) en bij de burgeroorlogen in Oeganda ('79) en Tsjaad ('80). Op 2 april 1974 deed Gaddaffi plotseling afstand van al zijn politieke, regerings- en cere moniële verplichtingen om zich geheel te gaan wijden aan ideologisch werk. Hij in troduceerde toen zijn 'derde internationale theorie', een alternatief voor het 'kapitalis tisch materialisme' en het 'communistisch atheïsme'. Inmiddels had Gaddaffi de Gaddaffi: gek of oprecht? voor die tijd nogal koele be trekkingen met de atheïsti sche Sowjet-Unie sterk aan gehaald. Libië's culturele revolutie was ingrijpend: Arabisering op al lerlei niveaus, Libianisering van het economische leven, en introduktie van 'directe democratie' door middel van 'volkscongressen' en 'revolu tionaire comités. Met Gad daffi's 'groene boekje' in de hand werd het volk bewa pend. het privé-bezit beperkt, en alle kantoren, onderne mingen, instellingen en fa brieken door de ambtenaren, employés en arbeiders zelf 'overgenomen' en sindsdien bestuurd. Het volk oefent zo doende - in theorie althans - 'directe democratie' uit over alle staats-, privé- en publie ke instellingen. Gaddaffi zelf deed in '79 af stand van al zijn officiéle functies en bleef slechts 'lei der, theoreticus en symbool' van de Libische revolutie. Maar ondanks Gaddaffi's vol houden dat „alle macht nu bij het Libische volk ligt", oe fent hij nog steeds enorme politieke controle uit via de 'revolutionaire comités - de werkelijke machtscentra: van een boerenbedrijf tot een Libische ambassade - waar Gadhaffi's invloed zeer groot is. Portretten van Gaddaffi en zijn belangrijkste politieke uitspraken zijn bijna op ie dere denkbare openbare ge legenheid in Libië te vinden. Gaddaffi ondersteunt talloze bevrijdingsorganisaties, niet alleen in de Arabische wereld (het Palestijnse verzet, Poli- sario), maar ook in Europa (IRA), Amerika (Black Pan thers) en in Afrika (vroeger in Guinee Bissao, Mozambique en Rhodesië). Dit heeft hem de naam bezorgd het 'inter nationale terrorisme' aan te wakkeren.Ter verdediging van zijn steun aan bevrij dingsbewegingen, voert Gad daffi aan dat wat voor de een een terrorist is, voor de ander een vrijheidsheld kan zijn. Gadhaffi's grilligheid wordt meestal uitgelegd als politie ke onbetrouwbaarheid. Zijn ruzies ook, of vooral, met me de-Arabische leiders over dit subtiele onderscheid zijn le gio. In de loop der jaren is Egypte's president Sadat, die Gaddaffi als een 'infantiele idioot' beschouwt, de belang rijkste vijand van de Libische leider geworden. Maar ande re Arabische leiders zijn ook doelwit voor Gaddaffi's uit barstingen: koning Hoessein van Jordanië (Gadhaffi be dreigde hem eens met een pi stool), koning Hassan van Marokko en koning Chaled van Saoedi-Arabië staan re gelmatig bloot aan beledigin gen afkomstig uit Tripoli. Zelfs met zijn bondgenoten (Algerije, Syrië, Zuid-Jemen, de PLO en sinds kort: Ethio pië) - en in het bijzonder met de verschillende Palestijnse splintergroeperingen - zijn de relaties soms alles behalve vlekkeloos. Dit, en zijn soms vreemde ge drag - zijn woedeaanvallen, zijn plotseling 'in retraite gaan' in de woestijn - vormen voor Gaddaffi's tegenstan ders het bewijs dat hij exen- triek, onberekenbaar of zelfs 'gek' zou zijn. Niemand, noch zijn vrienden noch zijn vijan den, trekt zijn oprechtheid evenwel in twijfel. Gaddaffi is een devoot moslim, drinkt nooit alcohol en leidt een eenvoudig leven: hij verblijft bij voorkeur in een bedoeie- nen-tent, opgezet op de bin nenplaats van een kazerne in Tripoli. RIENKO WILTON

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6