Fabriek uit Ververstraat Discotheek moet wellicht wegens brandgevaar dicht Vierdaagse te water ±1 Jesse maakt plaats voor bouw woningwetwoningen Politie vindt dode kipp en f 24,50 Leidse stadsrubriek HOLIDAY INN IS IN, SPORT IS IN, KOM NAAR ONZE NIEUWE RACKET INN! DINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 LEIDEN In de zwembaden De Vliet (Voorschoterweg) en De Zijl (Paramaribostraat) is gister avond de zwemvierdaagse van start gegaan. De Sportstichting houdt dit evenement nu voor het zesde achtereenvolgende jaar. maar de belangstelling blijft groot. In De Vliet doken 1092 zwemmers en zwemsters het wa ter in en in De Zijl (zie foto) 1200. Vorig jaar deden 2587 sportieve- lingen mee; een aantal dat ver moedelijk dit jaar nog wel zal worden overtroffenomdat be langstellenden zich ook van avond nog voor de vierdaagse kunnen inschrijven. Zij moeten zich dan aan de kassa van de zwembaden melden; de start is om zeven uur. De zwemlustigen moeten vier avonden lang 500 meter afleggen; als beloning krij gen ze een medaille. 9 w Omwonenden klagen over overlast LEIDEN - Discobar Samantha's aan de Langebrug zal mogelijk moeten sluiten vanwege onvol doende brandveiligheid. Omwo nenden hebben de bar liever vandaag dan morgen dicht want de overlast van de bar is volgens hen niet te harden in de late uren van het weekeinde Het scholie rencentrum 't Breehuys aan de Schoolsteeg, een andere over- lastbezorger voor de buurt, wordt binnenkort geïsoleerd. Dit vermindert de vernielingen en de herrie buiten het centrum nog niet, maar verplaatsing van 't centrum zit er - mocht dat al wenselijk zijn - niet in. LEIDEN - H. Jesse wil zijn fabriek aan de Ververstraat verplaatsen. Eén van de belangrijkste hinderpalen voor de bouw van 35 woningwetwonin gen is hiermee uit de weg geruimd. De gemeente probeert Jesse al bij na vijf jaar weg te krijgen uit de voormalige fabriek van Clos en Leembruggen aan de Verver straat. Maar directeur Jesse (75) hield zijn poot stijf. Nu de ge meente haar schadevergoeding voor de gedwongen verhuizing niet meer koppelt aan een ver huizing binnen Leiden, geeft Jesse toe. Hij denkt zijn gespe cialiseerde elektro-apparaten en transformatorenfabriek te ver huizen naar Brabant. De gemeente en Jesse zullen de af spraak maken dat Jesse één jaar nadat de bouwplannen helemaal rond zijn, de fabriek ontruimt. Werkmanswoningen bouwt ver volgens de 35 woningwetwonin gen op de plaats van de te slopen fabriek en de ernaast liggende kale grond aan de Oude Heren gracht. Als alles meezit, kunnen de woningen eind '83 worden op geleverd, schat de gemeente. De fabriek en de grond aan de Ver verstraat worden door Jesse op het moment tegen een laag be drag gehuurd van de gemeente die het complex eind '76 ten be hoeve van woningbouw in eigen dom verwierf. "Twee jaar lang heeft de gemeente eerst gepro beerd om ons eruit te krijgen zonder ons erin te kennen", ver telt Jesse. Anderzijds heeft Jesse van het be gin af aan geweigerd om voor hem gereserveerde grond elders in Leiden te aanvaarden. "Die grond is peperduur. Dan zou ik mijn eigen faillissement teke nen". Bovendien wil de oude fa brieksbaas geen grond in erf pacht aanvaarden: "Het is geen haalbare kaart om als particulier op andermans grond te bouwen. Maar dat heb je met die linkse groepen die het kapitaal in han den van de gemeente willen heb ben", zegt Jesse. Overigens von den ook WD- en CDA-raadsle- den (afgezien van het CDA- raadslid Vink) dat de gemeente bijvoorbeeld de aangeboden grond aan de Rooseveltstraat in erfpacht zou moeten uitgeven. Jesse meent gezien bovenstaande niet anders te kunnen dan naar Brabant te verhuizen, of hoog stens naar Groningen of naar de Noord-Oost Polder. "In Brabant is de grond tien keer goedkoper dan hier. Daar heb je geen dure verplichting om te heien en krijg je bovendien premies op investe ringen" LEIDEN De politie heeft gisteren Rijnsburg in de Pasteurstraat twee dode en een ernstig zieke kip aangetrof fen. De kippen bleken eigendom te zijn van de Leidenaar die twee weken geleden is verhuist van -O.- Pasteurstraat naar elders in de stad. Bij zijn vertrek heeft hij de kippen totaal aan hun lot overge laten. De politie zal proces-ver baal wegens dierenkwelling te gen de man opmaken. LEIDEN - Bij het opleidingsinsti tuut voor museum-medewer kers, de Reinwardt-academie, is het afgelopen weekeinde voor ruim 23.000 gulden aan appara tuur gestolen. Uit het aan de Van der Brandelerkade gevestigde academie-gebouw verdween een kleurencamara, een video-recor der en een casette-recorder. Men is het gebouw binnengedrongen door het uitnemen van een ruit. Wat Jesse betreft zou hij zijn fa briek best willen plaatsen op een stuk groengrond aan de Elsgees- terweg in Rijnsburg. De grond is eigendom van Jesse. "Een prach tig gebied voor lichte industrie. Daar ben ik al jaren mee bezig. Maar de gemeente Rjnsburg voelt er niets voor en de gemeen te Leiden oefent indirect geen druk uit op Rijnsburg. En dan zit je nog met zo'n stelletje milieu jongens die overal tegen zijn. Ho ge landbouwloodsen mogen wel, maar een beetje industrie van zes meter hoog niet" Bij Jesse werken tien mensen; de helft van het aantal mensen dat er zou werken als hij niet zo "op de wip zou zitten", vertelt Jesse. "In zo'n onzekere situatie kan ik geen twintig mensen in dienst hebben. Als ze op straat zouden komen te staan, dan kriig ik met een de vakbonden op m'n dak". Hij verwacht overigens dat zijn tien medewerkers niet mee zul len verhuizen naar Brabant. "Dat is ook ellende. In Nederland kun je mensen veel moeilijker ver plaatsen dan in Amerika". Jesse zegt zelf overal te kunnen wonen. Aan ophouden met zijn fabriek denkt de 75-jarige onder nemer niet. "Waarom zou ik niet doorgaan? Ik ben gezond. Een leeftijd van 65 jaar om met pen sioen te gaan? Dat is de ambtena- rengrens. Maar dat geldt niet in het bedrijfsleven; althans niet in het kleine bedrijfsleven". Jesse meent dat hij zijn fabriek op z'n vroegst eind '83 moet verla ten. Ambtenaar D. Schilder (volkshuisvesting) denkt daar anders over: "Als-we alles in een strak keurslijf passen en er zijn geen tegenvallers, dan moeten we augustus '82 met de bouw kunnen beginnen. Dan moet Jes se er al drie maanden uit zijn. Van dat jaar dat hij nog mag blij ven zitten, moet je namelijk de tijd aftrekken die wij nodig heb ben voor de sloop van de fabriek en voor het bouwrijp maken van de grond". Jesse moet hartelijk lachen om de voorspelling van Schilder. "Ze krijgen het nooit eerder voor el kaar dan eind '83. Het slopen is in twee dagen gebeurd. Maar alle inzage-procedures en de proce dures om geld binnen te krijgen, dat gaat nog jaren duren". De buurt van Samantha's en van 't Breehuys trok gisteravond op nieuw ten strijde op het stadhuis om de overlast van de twee gele genheden eindelijk eens snel kwijt te raken. Hoofdinspecteur H. Mostert gaf te kennen dat het gemeentebestuur met beleids maatregelen moest komen. "Wij verbaliseren niet alleen maar sig naleren ook. In hoeverre zijn de ze gelegenheden acceptabel in een woongemeenschap? Waar eindigt de verantwoordelijkheid van Samantha's en van 't Bree huys? Bij de deur of ook erbui ten? Wij hebben stapels dossiers met de naam Samantha's erop; we zijn ten einde raad". De raadsleden van de commissies "algemene en bestuurlijke aan gelegenheden" en "politionele aangelegenheden" bleken geen pasklare antwoorden voorradig te hebben; tot ongenoegen van de giftige buurtbewoners. De discobar Samantha is in elk ge val in het bestemmingsplan voor de Pieterswijk wegbestemd. maar dat wil nog niet zeggen dat de bar en daarmee de overlast van vandaag op morgen weg is. Burgemeester Goekoop zei dat "objectieve gegevens" nodig zijn om Samantha's te sluiten. Die gegevens waren er volgens hem nog niet; afgezien dan van de voorlopige conclusie van de brandweer dat Samantha's niet brandveilig is. De buurtbewo ners menen echter dat er meer dan voldoende objectieve gege vens zijn om Samantha's te slui ten. Met handopsteken werd bij voorbeeld aangegeven hoeveel buurtbewoners barbezoekers te gen deuren hadden zien plassen. De brandweer komt volgende maand met definitieve conclu sies over de brandveiligheid van alle discobars in Leiden, dus ook over Samantha's- Mogelijk "moet Samantha's dan hangen", zoals Samantha's-eigenaar E. de Jong het gisteravond zei. /e politie wijt de problemen bij schoherencentrum 't Breehuys tot ongenoegen van de verzamel de buurtbewoners in eerste in stantie aan de zogenaamde 'zwerversgroep'; een groep bin nenstadsjongeren die van V&D naar het Vrijetijdscentrum, en van 't Breehuys naar McDonalds is gezworven, maar nergens met open armen wordt ontvangen. Als de zwerfgrocp de toegang tot 't Breehuys wordt ontzegd, le vert dat juist grote overlast op voor de buurt. Burgemeester Goekoop zei dat de gemeente dc zwerfgrocp een ei gen jeugdhonk zal aanbieden. Pvd A-raadslid J. Peters vond dat het daar niet by mocht blijven. "Het is niet zo dat als je bijvoor beeld maar scholen bouwt, dat er dan geen gevangenissen meer nodig zullen zijn". Raadsleden drongen aan op "jeugdbeleid" De buurtbewoners benadrukten dat zij al jaren last van 't Bree huys hebben, en dat de overlast van de zwerfgroep 'slechts' een extra probleem van 't laatste half jaar is. Maar noch de raadsleden noch dc burgemeester wisten goed wat zij met dc 'gewone' al jaren durende overlast aan moes ten. In elk geval wordt 't Bree huys binnenkort geïsoleerd, een geluidsisolatie die het schohe rencentrum overigens destijds heeft aangevraagd om het optre den van popgroepen mogelijk te maken. Verder houdt politie in burger voorlopig elk weekeinde het schoherencentrum in de pei ling. Het lukt hierbij niet best om gegevens aan te dragen over de overlast ("men schijnt ons te her kennen", zei hoofdinspecteur La Rivièrc», maar het werkt aldus tijdelijk wel preventief. ADVERTENTIE Restaurant voor fijnproevers! MENU iedere maandag t/m donderdag lUllM CONSOMMÉ ncn AU XEREZ LIMANDE DE SOLE CARDINALE Tongscharfilets met kreeften saus SORBET AU CASSIS Fns nagerecht met het sap van zwarte bessen en crème de cas- Jesse: weg uit Leiden. Rapenburg 97 - Leiden Tel. 071 - 122176 IEDERE DAG GEOPEND V A. 18.00 UUR ZONDAG V A. 17.00 uur door René van der Velden Jaap Visser ADVERTENTIE -, racket- en Sportleraar aanwezig. Aantrekkelijke introductietarieven en abonnementen zoals: squashclublidmaatschap 1982 f 295,- met gratis spe len t/m 31 december 1981. Inlichtingen: Holiday Inn Leiden Marja van Rijssel Haagse Schouwweg 10, Leiden tel.: 071-76 93 10 Vuurwerk (1) Het duurt nog wel even eer de kanonslagen zullen klinken, de keukenmeiden gillend de lucht ingaan en de Romeinse kaarsen massaal zullen bran den. Oudjaarsdag is nog ver weg. Toch verschiet een aan tal Leidenaars nu al kruit. Met name de winkeliers van de Kopermolen in de Meren- wijk. Eind vorige maand lazen zij in de krant dat een van hun col lega's, drogist Maasdam, een vergunning had aangevraagd om in de berging van het pand Kopermolen 32 vuur werk te mogen opslaan en te verkopen. De winkeliersver eniging. waarvan drogist Maasdam overigens secreta ris is, schreef onmiddellijk een bezwaarschrift tegen een dergeüjke vergunning. Maas- dam's collega's zien het na melijk niet zitten dat er vuur werk wordt opgeslagen en verkocht in een overdekt winkelcentrum. Snackbar-eigenaar Sassen is bijvoorbeeld doodsbenauwd dat in de laatse week van het jaar rotjes in z'n frituur of verkoopwaar zullen verdwij nen. Sassen: "Ik zie het al he lemaal voor me. Komt er zo'n rotje in een zak patat, krijg ik m'n zak patat weer terug". In het stadsbouwhuis aan de Langegracht werd vorige week een openbare hoorzit ting aan deze kwestie gewijd. De gemoederen raakten bijna even verhit als de friet van Sassen om vervolgens tijde lijk af te koelen. Drogist Maasdam heeft z'n aan vraag namelijk moeten in trekken omdat hij de vuur werk-vergunning voor een fout adres had aangevraagd. De berging van zijn winkel. Kopermolen 32, heeft het adres van de woning die er boven ligt. Rosmolen 7. Dat had Maasdam over het hoofd gezien. Zijn collega's niet. Als voetzoekers zaten zij op het juridische foutje om het vuurwerkfeest te blokkeren. Maasdam dient een nieuwe Koos Wurzer: winkelier voor drie dagen per jaar aanvraag in. Er moeten gek- Tenminste ke dingen gebeuren, wil hij ditmaal zijn vergunning niet krijgen. De gemeente Leiden streeft er naar om het aantal verkoop punten van vuurwerk in de stad op tien te houden. Vorig jaar zijn er twee vergunning houders afgevallen zodat er twee plaatsen vrijkwamen. Eentje is er inmiddels opge vuld door sigarenhandelaar Chouffour van de Heren straat terwijl drogist Maas dam kandidaat is voor dc tweede open plaats. Milieu ambtenaar Troost bevestigt dat Maasdam zo goed als ze ker z'n vergunning krijgt mits hij aan alle veiligheids voorschriften voldoet. Op vrijdag 4 september volgt een tweede hoorzitting maar dat wordt hoogstwaarschijn- wcrl lijk een verplicht nummer. Patatbocr Sas: drogist Maasdam het juiste adres op z'n tweede aanvraagformu lier invult. De Kopermolen- winkeliers zullen proberen op het gemoed van Maasdam in te werken. Maar ook dat zal weinig helpen, want de drogist is vast van plan om door te zetten. Hij zegt: "Als ik er nu van afzie dan is er over twee jaar ie mand anders in de Meren- wijk die vuurwerk verkoopt. Het is dus een kwestie van: of ik nü een vergunning of straks iemand anders. Dan zorg ik er liever voor dat ik het word. Bovendien hoeven mijn collega's zich helemaal niet zo druk te maken. Ik ga namelijk niet het zwaarste knal vuurwerk verkopen Wi| willen ons gaan toeleggen op verkoop van siervuur- i zak i krijgt Vuurwerk (2) Een van de meest merkwaardi ge etalages van de stad is te vinden aan de Hogewoerd nummer 31. speelgoed maga zijn Victorie. Deze fraaie eta lage puilt uit van het vuur werk Het is net alsof dit pand elk moment de lucht in kan vliegen. Maar al die pij len. rotjes, flamingo's, lam pions en parachutes (drogist Maasdam zou er van water tanden) blijken nep te zyn. Vuurwerk-specialist Koos Wurzer heeft al dit gevaarlij ke speelgoed kruitvry ge maakt Koos Wurzer is eigenaar van Victorie Een paar jaar gele den heeft hij het speelgoed de deur uitgedaan en alleen het vuurwerk gehouden. Wurzer "Mijn vader is in 1946 met het verkopen van vuurwerk begonnen. Dat was aan de Hogewoerd 73. Later ben ik speelgoed en daar naast vuurwerk gaan verko pen in dit pand. Hogewoerd 31. Maar de Hogewoerd be gon als winkelstraat vreselijk terug te lopen. Het werd zo erg dat ik gewoon op klanten zat te wachten. Ik verkocht nauwelijks speelgoed. Daar tegenover stond een jaarlijk se omzetverhoging van m'n vuurwerk". Vandaar de beslissing van Wur zer om nog slechts drie dagen in het jaar (29. 30 en 31 de cember) de winkelier uit te hangen. Wurzer heeft inmid dels een baan bij de Meneba- bakkeryen in Rijswijk. Hy is nog steeds op zoek naar ie mand die z'n zestig vierkante meter verkoopruimte voor de rest van het jaar wil gebrui ken. Dat valt niet mee. De vuurwerk-etalage trekt voor lopig uitsluitend verbaasde toeschouwers. Dat Koos Wurzer inmiddels als dé vuurwerk-specialist in de Leidse regio wordt be schouwd blijkt jaarlijks op de eerste vuurwerk-verkoop- dag Dan verzamelen zich om vilt uur 'l ochtends al tiental len klanten voor de deur van Hogewoerd 31, die Wurzer om zeven uur opengooit Wurzer verdient een aardige duit aan z'n favoriete hobby. Al moeten we de boel vol gens hem ook weer niet over schatten "Vergeet niet dat ik geen pakketjes verkoop maar alleen losse stukken Daar gaat veel meer tijd inzitten. Bovendien neem ik rustig de tyd om m'n klanten uit te leg gen hoe ze met het vuurwerk moeten omgaan". Zo legde Koos Wurzer jaren ge leden het toenmalige hoofd van de Leidse brandweer, burgemeester Van der Willi gen, geduldig uit waarom het beter was om voortaan niet meer met een brandende pyp z'n vuurwerkzaak binnen te komen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3