Verkeersplan: auto's afremmen [Weidse agenda 'Ik heb goede hoop, maar geen zekerheid' jUzqftK Ben W Oegstgeest presenteren definitieve versie Voorbereiding voor bouw koopwoningen Buitenhof begint STAD EN RAND DINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 De drukke Dorpsstraat in Oegstgeest. Per minuut komen hier bijna acht auto's voorbij. Na de reconstructie van de Haar lemmer trek vaart zal het hier heel wat rustiger zijn, zo meent de gemeente. Deze kruising (Marelaan/Warm- onderweg) wordt erg veel gebruikt door schoolgaande fietsers. Om de kruising veiliger temaken wordt de middenberm doorgetrokken. En er komt een fietsoversteek- plaats. OEGSTGEEST - Burge meester en wethouders van Oegstgeest hebben eindelijk de definitieve versie van het verkeers plan voor de gemeente af. Na vijf jaren met vergade ringen, onderzoeken en inspraakavonden moet de gemeenteraad aanstaande donderdag een beslissing nemen over de nota Ver keersplan. In 1977 werd de aanzet gegeven tot het plan dat kortgeleden verschenen is. De gemeenteraad besloot in dat jaar het Raadge vend Ingenieursbureau DHV in te schakelen. Dat bureau kwam in 1978 met het rapport Struc- tuurakternaticven, nadat eerst een inventarisatie van de knel punten in Oegstgeest was ge maakt. In het rapport werden drie mogelijke oplossingen ge geven, de zogenaamde alterna tieven 1, 2 en 3. Alternatief 1 is de minst ingrijpende oplossing, er komen wat kleine verande ringen. Nummer 2 gaat al iets verder en alternatief 3 is het meest ingrijpend. Bij het laat ste alternatief zou zelfs het di recte autoverkeer tussen de ver schillende woonwijken onmo gelijk worden. De gemeenteraad bleek in meer derheid voor alternatief 2, de tus senoplossing. Het verkeer van buiten Oegstgeest zou zoveel mogelijk over hoofdverkeersa der, zoals de Warmonderweg en de Lcidsestraatweg, worden ge leid. Vanuit de woonwijken moe ten de auto's zo snel mogelijk op één hoofdaders. Geprobeerd zou worden het autoverkeer in de woonwijken zoveel mogelijk te beperken, maar niet onmogelijk te maken. Verworpen Ondanks de meerderheid in de ge meenteraad voor alternatief 2 be sloten B en W te kiezen voor al ternatief 1, het minst ingrijpen de. Het voorstel werd door de ge meenteraad echter verworpen, zodat het college zijn huiswerk weer over mocht doen. Nu is dan de definitieve versie van het ver keersplan gereed. In het plan wordt vooral veel aan dacht besteed aan de veiligheid voor de (brom-)fietsers en de voetgangers. Opvallend is het grote aantal fietssuggestiestro- ken dat wordt aangelegd. Een fietssuggestiestrook is een baan op de weg in een andere kleur as falt, die van de weg wordt ge scheiden door een onderbroken streep. Suggestiestroken komen op het gedeelte van de President Ken- nedylaan tussen de Abtspoelweg en de Hazeboslaan, op de Warm onderweg tussen de Kempenaer- straat en de Leidsestraatweg, aan beide zijden van de Lijtweg, in de Schoutenburgstraat en op de Wijttenbachweg. Overigens wijst de gemeente er nu maar vast op dat een fietssuggestiestrook geen enkele rechtsbescherming geeft aan de fietser. "De sugges- tiestrook geeft slechts een schijnveiligheid weer", zo schrij ven B en W in het plan. De fietsstroken op de Kennedy- laan betekenen overigens wel dat de parkeerplaatsen voor vrachtwagens daar moeten ver dwijnen. In de toekomst moeten de vrachtwagens in de winter maanden parkeren op het terrein bij het zwembad Poelmeer en in de zomermaanden op het terrein bij de Voscuyl. Ook komen er in Oegstgeest op een aantal plaatsen een soort ver keersdrempels. In plaats van de normale drempel wil de gemeente een verhoging maken over een lang stuk rijweg. Dergelijke verhogingen komen onder andere op de Lange Voort bij de voetgangersoversteek plaats en op de Lijtweg bij het Gemeentecentrum. Voor de smalle Terweeweg heeft de gemeente dezelfde oplossing. Ter hoogte van de kruisingen met de Waldeck Pyrmontlaan/ Emmalaan, de Prins Hendrik- laan/Duivenvoordenlaan en de Frederik Hendriklaan worden verhogingen aangebracht. Bij el ke verhoging komen ook enige verticale objecten te staan, zodat de weg smaller lijkt. Gepoogd wordt op deze manier de snel heid van het autoverkeer te ver minderen. Een ander gevaarlijk punt is de kruising van de Marelaan en de Warmonderweg/Laan van Oud Poelgeest. Op dat punt steken veel jeugdige fietsers over die via het Maredijkje naar een school in Leiden gaan. De gemeente wil daar een fietsoversteekplaats maken. Daarvoor wordt de mid denberm op de Laan van Oud Poelgeest doorgetrokken tot voorbij de kruising met de Mare laan. De fietsoversteekplaats wordt niet beveiligd met stop lichten. De Haarlemmertrekvaart wordt ook nog zijdelings genoemd in het verkeersplan. Omdat de pro vincie die weg onder haar hoede heeft kan Oegstgeest weinig aan de situatie veranderen. Wel gaat de gemeente ervan uit dat de re constructie van de Haarlemmer- trekvaart, waarvoor het plan on langs door de provincie is gepre senteerd, in 1982 klaar zal zijn. Dat lijkt overigens onwaar schijnlijk, omdat de eigenaar van de manege langs de weg een be zwaar heeft ingediend tegen het provinciale plan. Door het ma ken van een fietspad naast de huidige weg wordt zijn manege door midden gedeeld. Als de ma nege-eigenaar zijn bezwaar handhaaft, kan het plan flink worden vertraagd. De reconstructie van de Haarlem mertrekvaart is erg belangrijk voor Oegstgeest. Na het weer openstellen voor autoverkeer DINSDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48. NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins. 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren. 19-20.30 uur; aan sluitend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, ma, din. woe, don, vr van 16-22 uur, tel. 126052. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Zwembad De Vliet - Voorschoterweg, zwemvierdaagse, t/m vr om 19 uur. Zwembad De Zijl - Paramaribostraat, zwemvierdaagse, t/m vr om 19 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie maatschappelijke voorzieningen, 20 WOENSDAG ♦Dit stuk van de Lange Voort moet worden opgehoogd. Ook moeten er enkele verticale objecten worden geplaatst, zodat de weg smaller lijkt. De bedoeling is dat auto's langzamer gaan rijden. van de verbindingsweg met de Bollenstreek worden de Presi dent Kennedylaan en de Dorps straat aanzienlijk ontlast. Vooral in de Dorpsstraat is het aantal passerende auto's groot. Zo re den er in januari van 1980 ruim 11.000 auto's per dag in het ge deelte van de Dorpsstraat tussen de Kennedylaan en de Zoutkeet laan. Dat zijn bijna 8 auto's per minuut en dat 24 uur per etmaal. Centen In totaal worden er achttien ver keersmaatregelen voorgesteld in het plan. Wat dat gaat kosten is nog niet bekend. De raadscom missie verkeer en vervoer heeft in juni 1980 al gevraagd om een kostenberekening, maar B en W hebben die nog steeds niet gege ven. Volgens gemeentesecretaris Hulsteijn is het in dit stadium ook niet belangrijk wat het gaat kosten. "Het is een principebe sluit, dat in fasen uitgevoerd gaat worden. Als dat besluit eenmaal genomen is, gaan we prioriteiten stellen, kijken welke situatie op dat moment het meest urgent is. Daarna zullen we per verande ring bekijken wat het kost", ver telt Hulsteijn. Het komende jaar zullen in elk ge val niet alle achttien maatregelen worden uitgevoerd. Het geld is niet aanwezig en daarbij komen ook nog eens de bezuinigingen die Oegstgeest het komende jaar staan te wachten om toch een sluitende begroting te krijgen. Oegstgeest heeft wel een potje waar de meeste kosten voor de maatregelen uit betaald moeten worden, het zogenaamde Ver- keersleefbaarheidsfonds. Begin 1982 zit daar bijna 370.000 gulden in, maar de maatregelen zullen zeker een veelvoud van dat be drag gaan kosten. Bekeken wordt nog in hoeverre de provin cie en het rijk subsidie verlenen. Gemeentesecretaris Hulsteijn: "Onze financiële positie is niet zodanig dat er veel geld op tafel kan worden gelegd. Per maatre gel moet worden bekeken of de centen er zijn. Maar nu hebben we die middelen nog niet". Ove rigens ziet Hulsteijn wel moge lijkheden om het benodigde geld wel bij elkaar te krijgen. "Zo zou den we de onroerend-goedbelas- ting kunnen verhogen om maar een voorbeeld te noemen", meent hij. HENNY VAN EGMOND Leiden - Endegeest, geest, 17.30 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Stadsbouwhuis - Langegracht. ver- keerscommissie, 15.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don. soos met films en informatie pro gramma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes telefoon, 16-22 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, trouwzaal, voorlichting opvang en begeleiding Vietnamese bootvluchtelingen, 20 Leiderdorp - gemeentehuis, c CAI. 20 uur. Warmond - gemeentehuis. nancien en economische aangelegen heden, 20 uur. DONDERDAG ken,20 l Leids Edukatief Sentrum - Breestraat 117, voorlichtingsbijeenkomst over Open School, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, een franse film met Alain Delon en Jeanne Moreau, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Sabota- ge'-Alfred Hitchcock, 20 en 22.15 uur. Welfare lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren tot septem ber geen spreekuur, inl tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie onderwijs, 20 uur. Terweeschool, gemeente- teraad, 20 u APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 21 aug tot 28 aug door: Doeza Apotheek, Doe- 31, tel. 121313; Apotheek v. MAATSCHAPPELIJK WERK Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn. 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wethouder over sociale woningbouw: LEIDERDORP - Wethouder Meer burg (CDA) heeft "goede hoop, maar nog geen enkele zeker heid" dat er nog dit jaar begon nen kan worden met de bouw van tachtig woningwet-ctagewo- ningen in Buitenhof Oost, het zo genaamde Slakkenhuis. De bouw van het project kan pas beginnen als het rijk een extra contigcnt woningen beschikbaar stelt, oftewel als het rijk geld toe zegt. Inmiddels heeft Leiderdorp het contigent voor dit jaar al op gemaakt. Leijnse (PvdA) vroeg de wethou der om bij toewijzing van wonin gen in de nieuwe wijk te letten op de doorstroming. Mensen die een nieuwbouwwoning betrek ken moet ergens anders in Lei derdorp liefst een goedkopere huurwoning achterlaten, zo vond Leijnse. Wethouder Meerburg zegde toe daarop te zullen letten. De prijs voor een huurfiat gaat overigens waarschijnlijk zo rond de 350 gulden bedragen. LEIDEN - Geboren Kleijwegt. Roy Mathieu (Zoeterwoude). Busman. Ge- rardus Johannes (Zoeterwoude), Teske, Christianus Johannes (Zoeterwoude). Gehuwd: Van der Jagt, Willem Johan- Binnenkort wordt het in Leider dorp verplicht bij een aanvraag voor bouwen of verbouwen ook de naam op te geven van de uit voerder. Deze gegevens zullen door de gemeente worden door gegeven aan de Kamer van Koophandel, die ze dan contro leert. Met het instellen van deze zoge naamde Bouwregistratieveror- dening neemt Leiderdorp een Man probeert pistool uit: op de bon LEIDEN - De politie heeft van nacht een 33-jarige Morssingel bewoner op de bon geslingerd omdat hij wat al te nadrukkelijk zijn nieuwe luchtdruk-pistool aan het testen was. Rond twee uur belde de bewaker van het Museum van Volken kunde. dat tegenover de Mors singel ligt. de politie met de me dedeling dat de kogels hem om de oren vlogen. De bewoner van de Morssingel kreeg een proces verbaal terwijl z'n pistool en mu nitie in beslag werden genomen. modelverordening over, die is opgesteld door het ministerie van volkshuisvesting, de vereni ging van Nederlandse gemeen ten, de Kamer van Koophandel en de economische controle diens. Het doel van de verorde ning is het bestrijden van zwart werken. Invoering van deze nieuwe veror dening betekent dat de aanvra ger van een bouwvergunning een aantal extra gegevens zal moeten opgeven. Voor de ge meente betekent het invoeren meer werk. Over een jaar of twee wil de gemeente bekijken of de verordening voldoet. Auto botst tegen boom WASSENAAR - Een 34-jarige Ha genaar is vanochtend om tien over acht frontaal op een boom gereden. De man was vermoede lijk aan het inhalen toen hij op de Groot-Haesebroekseweg tegen de boom reed. Hij werd met in wendig letsel vervoerd naar het Haagse Bronovo ziekenhuis. De auto werd totaal vernield. Door het ongeluk moest het verkeer een half uur worden omgeleid. Wethouder Meerburg (CDA): ..letten op doorstroming..." Vluchtelingen Oegstgeest organiseert morgen avond een voorlichtingsbijeen komst over de komst van negen bootvluchtelingen uit Vietnam naar die gemeente. Voor huis vesting van de Vietnamezen wordt gezorgd door de gemeen te, maar de opvang en begelei ding zal door Oegstgeestenaren moeten gebeuren. De Vietnamezen zijn al ruim een half jaar in Nederland. Ze zijn gehuisvest in een opvangtehuis. In oktober komen ze naar Oegst geest en worden dan in drie groepjes geplaatst in flats. Morgenavond wordt daarover voorlichting gegeven in de trouwzaal van het gemeente huis aan de Endegeesterstraat- weg. De bijeenkomst begint om acht uur. ALPHEN AAN DEN RIJN/ DRIEBRUGGEN - Uit een vrachtwagen van de Alphense firma Rutges is in de nacht van donderdag op vrijdag een partij horloges en balpennen gestolen met een totale waarde van ruim 150.000 gulden. LEIDERDORP - Nog dit najaar ko men de eerste tekeningen gereed van de premiekoopwoningen in de Leiderdorpse nieuwbouw wijk Buitenhof Oost. Wethouder Meerburg (CDA) deelde dat gis teravond mee in de commissie ruimtelijke ordening. Afgelopen vrijdag is met zes Lei derdorpse aannemers overeen stemming bereikt over de nieuw bouw van premiekoopwoningen. Eerder hadden de aannemers la ten blijken niet zoveel te voelen voor de bouw van koopwonin gen, omdat de verkoop stag neert. Alleen de vraag naar de meest gesubsidieerde woningen, de premie A, is nog aanwezig. In eerste instantie gaan de aanne mers nu praten met een groep ar chitecten, die de woningen op papier gaan zetten. Die tekenin gen moeten nog dit najaar klaar zijn. Ook de verkoopprijs zal dan zijn bepaald. Het is de bedoeling dat aan de hand van de schetsen de echte belangstelling wordt ge peild. In feite komt dat neer op het verkopen van de woningen op papier. Wethouder Meerburg merkte giste ren overigens al op dat als de wo ningen niet verkocht kunnen worden, ze misschien toch wor den gebouwd. Hij wil dan de wo ningen verhuren. Maar in eerste instantie gaat de gemeente ervan uit dat de woningen gewoon ver kocht worden. lEIDSCH is, dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 0,75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmens Adjunct-hoofdredacteur - A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. J.P.M. van der Meer (re- glo) W. Wlrti (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.O. Rosier (radio en tele- vl sle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 H. v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2