Rente en dollar blijven stijgen Scheepvaart uit het dal Consument betaalt de rekening" Boeren pleiten voor verbouw hennep Beurs Amsterdam Koersdaling in Wall Street Winst NMB gedaald [NSDAG 25 AUGUSTUS 1981 ECONOMIE Overheid en bedrijfsleven schuiven last door -camera fct Japanse elektronische concern Bonv heeft een camera ontwik keld die gebruik maakt van een Elektromagnetisch systeem in plaats van de conventionele film. i Mavica-camera. die ongeveer even groot is als een normale ca- piera. registreert beelden op een rnagnetische plaat in plaats van L-ia chemische reacties op een lichtgevoelige film. De plaat Wordt achter in de camera ge- echoven en kan dan vijftig kleu renopnamen maken. De opna- pien worden vervolgens via een speciaal ontwikkeld apparaat zichtbaar gemaakt op een televi siescherm. Volgens een woord voerder van Sony treedt er geen verslechtering op van het beeld bf van de kleurenkwaliteit. lutterfahrt E Butterfahrten vanuit de Eems- paven gaan gewoon door. De uit- jspraak van het Europese Hof van Justitie, dat de Duitse Butter- pahrten verbiedt, slaat volgens leen woordvoerder van rederij DKamstra alleen op de acht uur (durende vaartochten vanuit Duitse havens. Op deze tochten pnet als enig doel de passagiers in staat te stellen belastingvrij in te kopen, wordt geen enkele bui tenlandse haven aangedaan. Op de Butterfahrten met de Eems-, haven als vertrekpunt gebeurt |dit wel. Volgens een woordvoer der van rederij Kamstra. die tweemaal per dag naar het Duit se Waddeneiland Borkum vaart, ikan de Nederlandse regering jdaarom niets doen tegen deze 'tochten. lutricia utricia voert met Wijiaars Pariici- patie-Management in Den Bosch inleidende besprekingen over een overneming door laatstge noemd bedrijf van Spyer, van der Vijver en Zwanenburg (SVZ). VZ, met vestigingen in Etten- Leur, Baarland (Zeeland) en Hien (Gld) is actief op het gebied van de teelt, verwerking en in dustriële afzet van augurken, zil veruien en andere groente- en fruitsoorten. In het "strategische concept" van Nutricia wordt de nadruk gelegd op specialisatie en internationalisatie. De moge lijkheden liggen op het gebied van kindervoeding, dieetvoeding en klinische specialiteiten. De onderneming heeft al enkele ma- len gezegd dat zij SVZ af wilde stoten. orktberichten EIDEN - Leidse veemarkt, dinsdag. j)tale weekaanvoer 5105 stuks, waar- 3402 vandaag, welke laatste als *t te specificeren zijn: 108 slachtrun- ïn, 300 stuks gebruiksvee, 60 gras- /eren, 1610 nuchtere kalveren, 9 po 's, 355 varkens, 24 biggen. 829 scha- of lammeren en 107 bokken of gei- Prijsnote ringen slachtrunderen felfde als maandag; nuchtere kalveren ,25-2.00; slachtzeugen 3.05-3.15. Prijs- joteringen gebruiksvee: melk- en kalf- 1800-2175, varekoeien 1200-2550. 1 900-1600. graskalveren 400-1200, luchtere kalveren voor fok of mesterij Dod 350-590. idem zwart 275-490. big- fen 105-115, schapen 180-225. lammeren p0-230. geiten 20-100. Toelichtingen iesp. aanvoer-handel-prijzen): slach- runderen matig-redelijk-stabiel; kalf- p melkkoeien idem; yarekoeien idem; linken idem; graskalveren idem; nuch- tre kalveren redelij k-rustig-iets lager; prkens redelijk-redelijk-iets hoger; pggen matig—rustig-iets hoger; scha len en lammeren redelijk-redelijk-sta- iel; geiten idem. pVTWlJK AAN DEN RIJN - groente- (eiling van 24 augustus. lndijvie#per kg 0.36. snijbonen 1,11- L45, sperziebonen 1.70. spitskool 0.35- (38. bospeen II 1.52. waspeen Al-per list 6.80-7,80, All 3,60-7,50. BI 5.—6.9a fll 3,60. Cl 3,20-3,30, CII 3,-4.30 Lanvoer: 183.280. |la (natuur) I'0,17-0.19. II 0,11. spinazie 7-84, uien per kg 0,35-0,36, peterselie krul) 0,03-0,13, selderij 0,22-0,24. bloem- lool 6 per bak I 2.11-2.28. 6II 56-1,66. 8 I 1.67-1.75, 12 I 0,66, blauwe kapucijners .40. DEN HAAG (GPD) - Overheid en bedrijfsleven zijn op zoek naar bezuinigingsmogelijkheden en lijken daarbij hun lasten af te wentelen op de schouders van de consument. De economische cri sis treft de consument al recht streeks in zijn bestedingskracht, waarbij de zwakste groepen ver houdingsgewijs het zwaarst wor den getroffen. Dat concludeert de Consumentenbond in zijn verslag over 1980. het milieu waarin hij moet leven op steeds grotere schaal wordt bedreigd. In dit verband wordt gewezen op diverse affaires (zo als Lekkerkerk. de methylbromi de. diverse giftige afvalschande- len en de hormonenkwestie). Dit lijken meer dan toevallige inci denten. die vooral de overheid aan het denken moeten hebben gezet over haar verantwoorde lijkheid. De CB vindt overigens dat hij op tal van terreinen weer zijn nutti ge functie heeft kunnen bewij zen. Daar staat tegenover dat de grote lijnen van de consumen- tenbeschernming nogal eens vastgelopen zijn in procedures, compromissen en uitstel. ..De doorbreking van die pat-stelling is een taak die de bond zich voor de jaren '80 heeft gesteld", zegt het verslag. Wettelijke regelingen van leve- rings- en betalingsvoorwaarden zijn dringend nodig, meent de CB. Zo is ook gebleken uit het feit dat besprekingen met be paalde branches uit het bedrijfs leven over dit onderwerp nogal eens moesten worden gestaakt. Het bedrijfsleven vertoont een geringe bereidheid om op vrij willige basis tot overeenstem ming te komen, zo wordt ge meld. Er kwam vorig jaar weinig verbete ring in de juridische positie van de consument, hoewel op diver se mameren aan bescherming en verbetering van de rechten werd gewerkt. Op veel punten trad - bij de overheid - vertraging op. Het gaat hier onder andere om de leveringsvoorwaarden, de consu mentenkoop. de produktaan- sprakelijkheid. de vereenvoudig de kantongerechtsprocedure en de rechtshulpverlening. Het feit dat de bond bij het minis terie van economische zaken en kele reisbureaus aanmeldde, die opereerden zonder de vereiste vergunning, leidde niet tot ingrij pen. wel toteen zeer afhouden de reactie". Er werd krachtig ge protesteerd tegen deze geringe bereidheid om tot daadwerkelij ke consumentenbescherming over te gaan. Het ledental van de Consumentenbond steeg in 1980 van ruim 509.000 tot bijna 512 000 Bananen duur door storm DEN HAAG (ANP) Orkanen en wervelstormen hebben ge maakt dat de Europeanen vo rig jaar en dit jaar aanzienlijk meer voor hun bananen heb ben moeten betalen dan ze gewend waren. De stormen veroorzaakten op de bananenplantages in het Caribische gebied en in Zuid- Amerika zoveel schade, dat de wereldbananenexport in 1980 met vier procent ver minderde tot 6.9 miljoen ton. De invoer in Nederland ver minderde met tien procent tot 113.000 ton. AMSTERDAM/NEW YORK (ANP/Reuter) - De hypotheekrente heeft in Nederland giste ren een recordniveau bereikt van ruim dertien procent. Op de Newyorkse effectenbeurs in Wall Street zijn de koersen van aandelen scherp gedaald. Dit als gevolg van de verwachting dat een daling van de rentestand in de VS voorlopig niet te verwachten is. Beleggers verwachten daarentegen juist een stijging. De dollar herstelde zich gisteren, het goud werd minder waard. -DC,',; "r i. •--- v;\^LfiLfV IC Na de Friesch-Groningsche Hypo theekbank heeft nu ook de West- land-Utrecht Hypotheekbank de rentetarieven verhoogd. Deze va riëren nu van 12,3 tot 13,5%. Ver wacht wordt dat de handelsban ken deze weken de tarieven eveneens zullen aanpassen. Deze wachten echter nog het resultaat af van de inschrijving op de jong ste 12,5%-staatslening die van daag open staat. Is die lening een succes, dan zal de krapte op de kapitaalmarkt toenemen en moet de rente extra stijgen. Blijft succes uit, dan zou de aanpas sing van het rentetarief minder groot hoeven zijn, zo redeneren de banken. Dow Jones Op de Newyorkse beurs bereikte de Dow Jones-index van indus triële aandelen gisteren het ni veau van 900,11, de laagste stand sinds 11 juli 1980. In totaal daal de de index met twintig punten. AMSTERDAM (ANP) - De winst van de Nederlandsche Midden- standsbank (NMB) is in de eerste zes maanden van dit jaar met 9.2 pet gedaald van 90,6 min tot 82,3 min. De baten namen met 1,1 pet toe als gevolg van onder meer de groei van de bedrijfsom vang en een vrij aanzienlijk lage re rentemarge. De lastenstijging bedroeg circa 5.7 pet. De winst per aandeel is gedaald van 16.49 tot 14.15 aldus de NMB. De bank verwacht een verbetering van de resultaten over het twee de halfjaar. Voorzover thans valt te overzien zal dat er toe kunnen leiden dat de winst over geheel 1981 niet belangrijk zal afwijken van die over 1980 182,6 min). Het personeelsbestand steeg met 300 tot 10.956. De debiteuren ste gen ten opzichte van eind de cember met 8,3 pet tot ƒ31 mil jard. De index geeft een gemiddelde van de koersen van de belang rijkste aandelen op de beurs. De daling werd door handelaars in verband gebracht met een ko mende verhoging van de rente en de ongunstige invloed die dat op de bedrijfsresultaten zal heb ben. De ontwikkelingen aan het rente- front hebben gisteren hun in vloed op de dollar niet gemist. In vergelijking met de afgelopen veertien dagen tekende zich op vrijwel alle internationale valuta beurzen een herstel af. In Am sterdam eindigde de handel gis teren op 2,7305 gulden. Aan de voortdurende stijging van de goudprijzen van de afgelopen veertien dagen is gisteren abrupt een eind gekomen. In Londen zakte de prijs tussen de ochtend en de middagfixing met 6,50 dol lar tot 422 dollar per ounce (31,1 gram). Vrijdagmiddag was men uitgeko men op 429,50 dollar. De handel eindigde rond de 419,50 dollar vergeleken met een slotprijs van vrijdag van 431 dollar. In Zürich ging er maandag zeven dollar van de prijs af en werd aan het slot 422,50 dollar genoteerd. Aanvankelijk leken de goudprijzen zich goed te zullen handhaven maar na de opening van de goud- markt in New York kwam er plotseling veel aanbod los. Dat werd voor een deel toegeschre ven aan de koersverbetering van de dollar tijdens de middaghan del op de Europese wisselmarkt. Gedurende de afgelopen veertien dagen is de goudprijs zo'n veer tig dollar gestegen. De daling kwam onverwacht. De handela ren hadden verwacht dat de stij ging zich nog enige tijd zou voortzetten omdat de waarde van het edelmetaal over het alge meen wat hoger werd aangesla gen dan de prijzen de laatste tijd aangaven. - n de FNV en het CNV georganiseerde werkende jongeren gisteren een delegatie die in het kantoor van het Centraat Bureau voor de de werkende jeugd. Ze stelden zich op bij op elkaar gestapelde de kou' gezet voelen. ijeugdlonen blijvend worden verlaagd. Ze zeggen het gevoel DEN HAAG (GPD) - Demonstratief hebben i in Den Haag blijk gegeven van hun steun aan Levensmiddelen pleitte voor de belangen van staven ijs om aan te geven hoezeer zij zich 'ui De jongeren zijn het er niet mee eens dat de mi\L- - 3 te hebben dat de prijzenslag tn de grote levensmiddelenwinkels slechts kan worden gevoerd doordat op de lonen van het jonge personeel wordt beknibbeld. Meer winst voor Scheepshypotheekbank ROTTERDAM (GPD) - De scheepvaart, en daarmee de sterk afgeslankte scheepsbouw, beleefde in het eerste halfjaar 1981 betere tijden. Ook de huidi ge situatie in de zeescheepvaart kan over het algemeen nu niet onbevredigend worden ge noemd, hoewel in diverse secto ren - o.a. de grote schepen voor droge lading, off-shoremateriaal en visserijschepen - de dreiging is dat de grote orderportefeuilles straks overcapaciteit veroorza ken. Dit beeld schetste de direc tie van de Nederlandse Scheeps hypotheekbank bij de presenta tie van de halfjaarcijfers. In het eerste halfjaar van dit jaar behaalde de Nederlandse Scheepshypotheekbank op nieuw goede resultaten en wel een winst na belastingen van f 5,2 miljoen tegen een winst van f 9 miljoen over het hele jaar 1980 en van f 4.8 miljoen over het eer ste halfjaar 1980. De leningen- portefeuille nam met ruim 11 procent toe tot f 1030 miljoen en het bedrag aan afgegeven garan ties steeg met 12 procent tot f 50 miljoen. De nettowinst per aan deel komt uit op f22,17 tegen f38,14 over geheel 1980. In deze cijfers weerspiegelt zich dat het de scheepvaart na drie crisisjaren duidelijk weer beter gaat. De tankermarkt bleef overi gens slecht. De vrachten voor de meeste bulkcarriers daalden, zij het van een hoog niveau, met on geveer 30 procent. Lijnschepen, containerschepen, reefers (koel- schepen), zwaarlading-, vee- en off-shoreschepen behielden goe de tot zeer goede vrachten. Ook voor sleepboten was er meer werk tegen stijgende prijzen. Voor enige types schepen voor de kleine handelsvaart blijft de markt echter tegenvallen. De prijzen voor de meeste van deze schepen kwamen iets onder het lage niveau waarop ze lagen. Van andere stegen de prijzen een wei nig tot veel. De Nederlandse Scheepshypo- theekbak denkt haar nevenacti viteiten uit te breiden met het fi nancieren van leasing van navi- gatie-apparatuur voor de binnen vaart en in een volgend stadium ook voor de kleine handelsvaart. Voorts wordt voor volgend jaar overwogen het deelnemen in het kapitaal van reders bij bepaalde projecten. Het moet dan gaan om eersteklas, gespecialiseerde zee schepen, met een vast emplooi en een goed rendement. Er zal voorlopig hooguit f5 miljoen in worden gestoken. Wat de passieve financiering be treft, is de plaatsing van pand brieven thans zwak. Dit ligt ook aan de vakantiefijd, maar vooral aan het rumoer in de wereld van de (gewone) hypotheekbanken. VALTHERMOND (ANP) - Het loont de moeite de mogelijkheden tot het verbou wen van hennep in de veenkoloniën ver der te bestuderen. Gelijktijdig moeten de levenskansen onderzocht worden van een industrie in dit gebied, die van de hennepplanten papier gaat maken. De hennep en de papierfabrieken moeten dan een alternatief vormen voor de teelt van fabrieksaardappelen en de aardap pelzetmeelindustrie. Tot die slotsom komen een werkgroep van boeren in de veenkoloniën en een studie groep van de landbouwhogeschool in Wa- geningen na een onderzoek. Aan het ver bouwen van fabrieksaardappelen kleven nogal wat nadelen, aldus de werkgroep veenkoloniën. Niet alleen ondervindt het zetmeel uit de aardappelen zv. rentie van zetmeel uit maïs in andere lan den, bovendien wordt de bodemstruc tuur geschaad door het grote aandeel hakvruchten in de veenkoloniën, waar vijftig procent beplant is met aardappe len en 25 procent met suikerbieten. Ook wordt de fabrieksaardappel steeds kwetsbaarder voor ziekte, aldus de werk groep veenkoloniën. De werkgroep meent daarom dat gezocht moet worden naar een ander gewas, dat bovendien een goede vruchtwisseling mogelijk maakt. Dat gewas zou hennep kunnen zijn. om dat dit een goede bodemstructuur achter laat voor bijvoorbeeld graan De ongeveer dertig boeren uit het Drentse fabrieksaardappelengebied van de werk groep en de studenten van de landbouw hogeschool in Wageningen. die hiermee een afstudeeropdracht uitvoerden, over wogen en verwierpen de teelt van kool zaad. consumptieaardappelen, graszaad, snijmais. veldbonen, kruiden, vlas, volle- grondsgroenten, energiegewassen, zaad teelt van groenbemesters. bos en melk veehouderij. Deze mogelijkheden werden veelal verwor pen vanwege te verwachten afzetpro- bleem, vanwege zeer hoge investerings kosten of omdat ze slechts voor een be perkt aantal boeren soelaas zouden bie den. De papierindustrie in ons land is vol gens de werkgroep veenkoloniën m de problemen gekomen doordat ze te afhan kelijk was van produktiebossen in het buitenland. Hennep, een snelgroeiehde eenjarige plant. zou een alternatief kunnen zijn. Dit ge was heeft bovendien als voordeel, dat het onkruid volledig verstikt, waardoor geen chemische bestrijdingsmiddelen ge bruikt hoeven te worden. Volgens de werkgroep veenkoloniën zijn in Frank rijk al goede ervaringen opgebouwd met de verbouw van hennep voor de papierin dustrie. De werkgroep veenkoloniën heeft er dan ook bij de landbouwvoorlichtingsdienst op aangedrongen hennep voor volgend jaar op te nemen in het programma van de proefboerderijen. Voorts meent de werkgroep dat nu het woord is aan onder zoekers. overheid en industrie. Zij moe ten problemen rond oogst, verwerking, opslag en rendement bij de verbouw van hennep nader onderzoeken. tïINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 ACTIEVE AANDELEN 17.80 17.60 152.00 151.20 247.50 245.50 BINNENLANDSE AANDELEN 5.00b 215,001: Holl.-Kloot Hunter D. HVA-Myen c ICU I.H.C. Inter 251.00 251.00 Leidsche Wol 28.90 20,00 950.00e 970.01 Telegraaf Textiel Tw. Tilb. Hvp. Bk. Tw. Kabel H Twijnt tra en G BELEGGINGS INSTITUTEN Alg. Fondaenb. America FND Atd. Beleer D Hlnn Be If. VG 1320 00 1275.00 Tokyo PH Uni-lnveat Viking 100.00 100.00 165.50 164.00 113.30 U2.50 198.00 195.00 372.00 370.00 GOUD EN ZILVER Zilver - onbew 760 - 661; v BUITENLANDS GELD 302.00 302.00 Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Op een overwegend wat lagere effecten beurs gaf Philips vandaag een zwakke stemming te zien De eerste reactie van de beurs op de uitkomsten van het tweede kwartaal was een achteruitgang van f 1.40 op 22,40 Deze da ling werd fors toegeschreven aan de zeer zwakke stemming in Wall Street. Tegenover die koersda ling stond een herstel van de Amerikaanse dollar tot om streeks f 2.7750. Koninklijke Olie was per saldo 0,50 lager en de koers van Uni lever ging met buna 2 naar be neden tot 156,70 Hoogovens was 0.20 m reactie op 17.60 en Akzo ging 0.90 omlaag tot 24,30. De bankaandelen waren onveranderd tot een ftactic lager en in de vcrzckcnngswaardcn werden verliezen geleden die uit eenliepen tot 1. Ennia ging 1 terug tot 129. Zwak in de markt lag KLM en op 102,50 werd een verlies gele den van 2,50. Voorts was Pak hoed 2 lager op 46. De hypo theekbanken. die gisteren enigs zins in herstel waren moesten weer terug

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13