©si Van Agt is en blijft een groot raadsel ave 's Bank - 1 Mikt "underdog" weer op zijn fanclub? ^Ï\6p0rt&9 l U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank Turk gevlucht na moord op landgenoot Woonoord Molukkers wellicht ontruimd DINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 -I Door Henk Dam en Rimmer Mulder Den Uyl niet blij met Duits besluit N-bom HILVERSUM (ANP) - PvdA-frac- tieleider Den Uyl is teleurgesteld over het besluit van de Westduit- se regering de neutronengranaat onder bepaalde voorwaarden te aanvaarden. Voor de TROS-microfoon zei de socialistische leider gistermid dag dat hij de visie van de Duitse socialistische bondskanselier Schmidt niet deelt. Den Uyl acht de neutronengranaat een "toe voeging aan een al overbelast wapenarsenaal, die de kans op een beperkte atoomoorlog ver groot en de drempel van een kernwapenoorlog verlaagt". Den Uyl ziet in het Duitse besluit in ieder geval geen aanleiding in de kabinetsformatie weer te gaan Draten over kernwapens. Hij blijft van mening dat tegen in voering van de neutronengra naat verzet moet worden ge pleegd. Hij moeizame afspraken die in de in formatiefase hierover zijn ge maakt en waaraan de fracties verklaringen hebben gekoppeld. In het eindverslag van de informa teurs staat dat defensiekwesties door het kabinet naar eigen in zicht worden beoordeeld, "mede in het licht van de eigen (partij-) programma's. Renterekening (1) Voor bedragen onder f 5.000,- géén opzeg termijn. Bij opname boven f5.000,-en binnen de termijn van 1 maand, wordt V<% van het opgenomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend. Meer rente dan oo de spaarrekening. Vooral geschikt wanneer u met al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken. Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt- schommelingen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuhere deposito's; vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo. U kunt direkt over het saldo beschikken. zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk. Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken. Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente in dit geval 3%. Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 DEN HAAG - „Ik heb het heel fijn gevonden bij de VVD, ja. Dat wou u toch horen?" Zo eindig de een interview dat Van Agt voor de KRO-tv gaf, daags voor hij door ziekte tijdelijk van het politieke toneel verdween. Hoewel, ver dween... Maandagavond verraste hij vriend en vijand met zijn mededeling dat hij niet langer zou optreden als voorzitter van de CDA-fractie, maar zich nog wel beschikbaar hi*»M vnnr hot Het is de zoveelste keer dat mr- A.A.M. (Dries) van Agt (50) de aanschouwer met verbazing slaat. Politieke analisten zou den een leven kunnen vullen met het duiden van de handel en wandel van deze Van Agt. Bijvoorbeeld, de nu als socialis tenhater gedoodverfde Van Agt werd er in 1973 nog van verdacht een voorkeur te hebben voor samenwerking met de PvdA. Aantjes, zelf ook een politicus die meer raadsels opwierp dan dat hij ze oploste, herinnert er dins dag in „Trouw" nog aan. Van Agt had tijdens zijn eerste ministerschap, onder Bies heuvel, de naam gekregen een verlicht en modern den kend jurist te zijn. Voor Den Uyl was hij niet alleen aan vaardbaar als minister van justitie, maar bovendien een brug naar diens rode kabinet met het witte randje. Het kan verkeren. Na bijna vier jaar van ruzies, strijd, verwij ten en nachtenlange discus sies in het vechtkabinet Den Uyl stond de inmiddels tot CDA-leider gepromoveerde Van Agt erbij als zo ongeveer Mikpunt Hij was in die jaren het mik punt geworden van hard op de man gespeelde aanvallen vanuit de PvdA-gelederen en wat zich daar links van be vindt. Roepen wij een paar hoogtepunten in de herinne ring. Daar was, in 1976, aller eerst de geweldige politieke beroering rond de abortuskli niek Bloemenhove in Heem stede. Van Agt sprak in een doodstille Tweede Kamer over „het kra ken van de schedeltjes", daarmee het debat een emo tionele lading gevend die door „de andere kant" met even grote heftigheid werd beantwoord. Hoogtepunt werd de dreigende ontrui ming van de kliniek, door Van Agt zelf vurig gewild, maar door „verraad" van een van zijn mede-ministers, me vrouw Vorrink, praktisch on mogelijk gemaakt. Kamer en land hield Van Agt in spanning met zijn dreiging af premierschap. Wat nu weer? Wat bedoelt de leider van het CDA hier nu weer mee? Men hóórt het de kring formatie-volgers denken. Speculaties genoeg. Hij zou, over de hoofden van de fracties heen, het volk mobiliseren. Hij zou rekenen op vervroegde verkiezingen die hij dan als premier in wil. Hij zou op deze wij ze de loyalisten alsnog de rol van zondebok willen opdringen. te treden. Hij deed het niet, naar eigen zeggen om een moderne abortuswetgeving (een van de desiderata van progressief Nederland) tegen te houden. Een tweede frontale botsing met de socialistische fractie kwam een half jaar later toen de oorlogsmisdadiger Pieter Menten het land ontvluchtte. Het werd de minister van jus titie aangerekend alsof hij de man persoonlijk een trein kaartje in handen had ge duwd. Ariër Nu had hij in kringen van het voormalig verzet toch al een slechte naam vanwege zijn domweg lompe uitlating „Ik ben een ariër", waarmee hij. aan het begin van zijn minis tersloopbaan, de discussie over de vrijlating van de Drie van Breda in een door hem niet gewenste stroomversnel ling bracht. Maar deze keer was het niet al leen het voormalig verzet, maar ook socialistisch Neder land, dat over hem heen viel. PvdA-woordvoerder Kosto beschuldigde hem in weinig parlementaire bewoordingen van incompetentie. Van Agt reageerde op deze zeer persoonlijke aanvallen aan vankelijk met deemoed („Ik hoop duidelijk te hebben ge maakt en besef heel wel in welke eigenlijk hulpeloze po sitie ik hier voor u sta"), maar daarna al snel met verwijten naar de coalitiepartner, die hij publiekelijk ervan ver dacht slechts politiek voor deel aan de hoog opgelopen emoties te willen ontlenen. De minister, net aangewezen als aanvoerder van het CDA bij de naderende verkiezin gen. kwalificeerde het gedrag van Kosto en zijn companen als ..actie beschadiging lijst trekker". Daarmee deed hij in feite al een rechtstreeks beroep op zijn kiezers, en dat legde hem geen windeieren. Underdog Enkele dagen later vond Van Agt zijn nieuwe rol: die van de underdog. Hoe meer klap pen hij van vooruitstrevend Nederland te verduren kreeg, hoe beter het voor zyn image bleek. Het lag bovendien in zijn karakter om wraak te ne men voor de in zijn ogen ver nederende behandeling bij het Mentendebat. Die wraak bestond uit het bre ken van de coalitie, die nog enkele maanden uit te dienen had. Het breekpunt: de grondpolitiek. een van de vier hervormingsvoorstellen waaraan de PvdA haar ziel en zaligheid verbonden had De manier waarop Van Agt de breuk aankondigde, was ty perend voor de man: niet in het Catshuis. niet na uitvoe rig beraad, maar bij een wille keurig tv-interview op een za terdagavond. Vervolgens ging hg de verkiezingen in als de nieuwe held van de ge wone burgerman De verkiezingsstrijd kreeg merkwaardige accenten door Van Agt's openlijk beleden afkeer van de politiek. De uit slag was voor het CDA niet louter triomf. Weliswaar wonnen de christendemocra ten een zetel, maar de inmid dels tot grote opponent uitge groeide Joop den Uyl won er maar liefst tien. en stal daar mee de show. Hoogmoed De hoogmoed, waarme de so cialisten daarna de formatie ingingen, zou hen duur ko men te staan. Van Agt. aan vankelijk best bereid om tot samenwerking met de PvdA te komen, had eensklaps ge noeg van het gedram en ge zeur en getrek van Den Uyl en de zijnen: volkomen on verwachts haalde hij de hoeksteen onder het met moeite opgetrokken bouw werk „kabinet-Den Uyl II" vandaan. Het resultaat is bekend vier jaar samenwerking met de WD. waarbg Van Agt zich zichtbaar wel bevond. Nu geen gedram. geen nachtenlange felle discus sies, geen botsingen, maar beschaafde conversaties in een sfeer van heren onder el kaar. Het mag geen verbazing wek ken dat Van Agt bij de forma- tiegesprekken tot dusver weinig blijk heefi gegeven van weemoed naar de dagen van het vechtkabinet-Den Uyl. Iedereen is het er zo langzamerhand wel over eens dat de vele door Van Agt op geworpen bezwaren tegen de „grote coalitie" zijn afkeer van de socialistische mores ten grondslag hebben. Hij wil niet. Hij heeft er geen zin in, zelfs nu de meerder heid van zijn fractie wel voor het beoogde meerderheids- kabinet voelt. De positie van Van Agt lijkt weer zo benard als die vlak na het Mentende bat. Zal hij op eenzelfde wijze zijn terugkeer bewerkstelligen, namelijk door zich wederom, over de hoofden van de be roepspolitici heen. recht streeks tot zijn fanclub, ruim 30 procent van de Nederland se kiezers, te wenden? AMSTERDAM - Ecu groepitKdmten hegfl >>i Amsterdam decu adt mIe voor sociale beroepen bezet uit protest tegen de 650 gulden collegegeld die zij moeten betalen. Elders gingen studenten van het wetenschappelijk on derwijs tot bezetting over omdat zij het niet eens zijn met de verhoging van het collegegeld naar 750 gulden. TERHOLE - De politie verdenkt de 25-jarige Turk V U uit Sint Jansteon van de aanslag op twee landgenoten, zondagavond in Terholc Bij de schietpartij kwam de 40-jarige Ismael Bulucu om het leven. Zijn 16- jarige zoon Fikri kreeg een schotwond aan zijn boen. U. nam zondagavond, kort nadat hij de fatale schoten had gelost, de vlucht in een auto en is sindsdien spoorloos De politie sluit niet uit dat U. en zijn gezin naar het buitenland zijn uitgeweken. Ismaël Bulucu en U. moeten elkaar goed hebben gekend. Tot januari, toen beiden werden ontslagen, werkten ze bg een bekledingsindustrie. Volgens de rijkspolitie bestond tussen de twee mannen al geruime tijd een vete. waarvan de oorzaak tot dusver niet is achterhaald. Het conflict kwam zondagavond tot een uitbarsting. Toen Bulucu met zijn vrouw en vier van zijn vijf kinderen uit de auto stapte, na een bezoek aan kennissen, werd hij door U. vanaf korte afstand beschoten De man stierf vrijwel direct door kogclwonden in de borststrook Zijn 16-jarige zoon, die thuis was. wilde zijn vader te hulp schieten en moest dat ontgelden met een schotwond in het been. EPE (ANP) - De gemeente Epe wil medio oktober het Molukse woon oord in Vaasscn ontruimen als de laatste 25 tot 30 bewoners niet vóór die tijd vrijwillig zijn vertrokken Burgemeester H. Beuke van Epe heefi dit desgevraagd meegedeeld Beuke wil volgende maand echter door middel van gesprekken met de betrokken Molukkers een ontrui ming door de politie trachten te voorkomen. In 1976 werd op e en gcweldadige wijze begonnen met de ontruiming van het Molukse barakkenkamp in Vaasscn De meesten van de ongeveer 300 Molukkers daar zijn inmiddels verhuisd naar nieuwbouwwonin gen. Alleen de familie Pattimukay weigert tot nu toe het barakken kamp te verlaten. De groep vreest anders haar recht op terugkeer naar de Molukken te verspelen Na een jarenlange procesvoering tegen de staat, stemde de familie Patti mukay via een zogenoemde "dading" (overeenkomst) bij de rechtbank in Zutphen ermee in. dat ook zij de barakken in ruil voor andere wonin gen zou verlaten Dat is tot nu toe niet gebeurd Aanmaningen door het ministerie van CRM en de gemeente worden ongeopend terugge stuurd. aldus burgemeester Bcukc Hg acht dus nu de tijd gekomen om de "dading" uit te voeren. De ge meente wil bovendien op de plaats van de laatste barakken i woningen bouwen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11