De Jel favoriet in toernooi van OLTC Folklore boventoon in wintercollectie C en A Kinderbijslag wordt verhoogd Jeugd strijdt om nationale snel- schaaktitels in Leiderdorp Andere opzet van Rij nstreektoernooi Uittreding Leger uit Wereldraad 'slecht' DINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 LEIDERDORP - Zaterdag over spoelen jeugschakers uit alle hoeken van het land voor de der de maal het LOI-gebouw in Lei derdorp. In de kantine van de on- nderwijsinstellingen gaan die dag talrijke spelers en speelsters elkaar op de 64 velden bekam pen. De desbetreffende nationale jeugdsnelschaaktitels vormen daarbij de inzet. De animo voor deze happening groeit nog met het jaar, wat voor de organiseren de Leidse schaakbond reden was om naar een nog grotere speel zaal uit te kijken. De sponsor wil de de happening echter in eigen huis houden, zodat het deelne merstal alsnog tot ruim 200 be perkt moest blijven. Late aan melders kregen dan ook bij LSB- jeugdleider Rijnsburger nul op hun request: de zaal zit vol. De jongens zijn in drie categorièen verdeeld, te weten tot 20, tot 16 en tot 13 jaar. De meisjes doen het met een groep tot 20 en een groep tot 16 jaar. Na het ope ningswoord van burgemeester Van de Have werken de deelne mers eerst vanaf half elf een aan tal voorronden af, waarna de be slissingen rond de klok van vijf uur in de finalegroepen moeten vallen. Onder de deelnemers zijn de meeste landelijke toppers pre sent. Alleen nationaal kampioen Hans Kuyf is afwezig, hij speelt op het W.K. in Mpxico. Titelverdediger in de groep tot 20 is Rob Nio Bertholee uit Haar lem. De grootste concurrentie zal hij te duchten hebben van de Haagse Philidor-speler Peter Gelpke. In de categorie tot 16 jaar heeft Marcel Piket de beste papieren. Weliswaar eindigde hij vorig jaar als vijfde, maar al zijn rivalen, inclusief titelhouder De Wolff uit Middelburg, spelen nu in de oudste groep. Jeroen Piket gooit hoge ogen in de groep tot 13. Chris Wijnia is de gevaarlijk ste outsider. Bij de meisjes zul len Pernette Cameron en An Duimelinck elkaar vermoedelijk het leven zuur gaan maken. Problemen om alles in goede ba nen te leiden ziet Ton Rijnsbur ger niet: "We hebben dit jaar aan elke tafel een wedstrijdleider. Vorig jaar dreigden de arbiters nog wel eens overbelast te wor den, de kans dat dat nu weer ge beurt lijkt me erg klein." Hennie Kroeze rhier in duel met Wil Stroes, verspeelde gisteravond zijn kansen op de Nederlandse speedwaytitel door pech. In het Olympisch stadion in Amsterdam pakte nu Henk Steman de hoofdprijs door vier heatzeges. Kroeze werd tweede. LEIDEN - Het 30+ toernooi van het Oegstgeestse OLTC is sterk bezet. In B komt dat vooral door de 'Haagse' inbreng van o.a. Ben de Jel en Dick Bouman. In deze volgorde komen beide spelers ook op de plaatsingslijst voor. In de eerste ronde ondervond De Jel goede tegenstand van Lode- wijk Kallenberg, maar de Uni- cummer slaagde er toch niet in een set te pakken: 6-3, 6-4. Bij de dames is Jannie Kaaien favorie te, zij moet in de finale Maureen Meier ontmoeten. In de heren- dubbel zijn Philip van der Kwast en Har Meier als eerste geplaatst voor OLTC spelers Frits Luijck en Dick Bouman. In C is Katwij- ker Jan de Groot de grote kans hebber. Piet van Duivenvoorden is als tweede genoteerd voor Beugelsdijk en de Hagenaar Kroon. Beugelsdijk overleefde inmiddels de eerste ronde door ROTTERDAM - Sparta en Re- né van der Gijp zijn gister avond nog geen stap nader tot elkaar gekomen. Het op initiatief van de Rotterdamse club gevoerde gesprek, waar in de voetballer werd verte genwoordigd door WCS-be- stuurslid Karei Jansen en va der Wim van der Gijp, bleek geen basis om de gebrouil leerde relatie tussen de partij- De Van der Gijp en Sparta nog geen stap verder de van Sparta-zijde in het vooruitzicht gestelde salari saanpassing voor kennisge ving aangenomen. Het Spar- ta-bestuur heeft datzelfde ge daan met betrekking tot Van der Gijps verlangen naar een gelimiteerde transferssom en een betere begeleiding. Voor alsnog liggen wens en aan bod ver uit elkaar. Zowel het Sparta-bestuur als de delegatie Van der Gijp wil zich nader over der kwestie gaan beraden. Afspraken voor een volgend onderhoud zijn niet gemaakt. van Ed Staal te winnen. Koen Heringa bereikte al de derde ron de door een zege op Hans van Gerven. Bij de dames moet Dorris Knott het toernooi gaan winnen. Zij zal echter de nodige tegenstand on dervinden van Ineke ten Hage, Thea Hartwijk en Munnik speel ster Goldstaub. In de herendub- bel staan De Groot en Guyt bo venaan de deelnemerslijst voor Salman en Bongenaar. Bij de da mes zijn dat Van Balen en Vink, die Tönjann en Goldstaub voor gaan. De mixed in C moet een overwinning opleveren voor de Nieuw-Vennep combinatie Lief broers/Bos, wanneer zij er ten minste in slagen van Burgers en Jansen van Roozendaal te win- ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Rijnstreektoernooi, dat jaarlijks door de voetbalclub Alphen georganiseerd wordt, heeft dit keer een andere opzet gekregen. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal het toernooi op twee wedstrijddagen gespeeld wor den. "Noodgedwongen, want toen we in december met de organisatie zijn begonnen, bleek het niet meer mogelijk om het programma op een zondag compleet te maken. Jammer, maar volgend jaar zul len we eerder beginnen en zeker weer op zondag spelen", aldus Alphen-voorzitter Jan de Bruin. Nu wordt het toernooi op woens dag 27 augustus en donderdag 2 september gehouden. Naast Al phen komen de volgende vereni gingen in actie: AFC (Amster dam), Olympia (Gouda) en Woer den. Het wedstrijdschema wordt door middel van loting vastge steld. Die loting vindt woensdag om 18.30 uur plaats. Een half uur later wordt een aanvang gemaakt met de eerste twee wedstrijden. De finales zullen donderdag 2 september worden gespeeld. OEGSTGEEST - Zaterdag vier deklasser Oegstgeest schoot gis teravond uit z'n slof in een oefen wedstrijd tegen het Amsterdam se WA (eveneens in de vierde klasse uitkomend). Het elftal van trainer Hans Verkuylen behaal de een ruime 5-0 zege. Ruud van Iterson, Walter Landesbergen, Jos Pool, Hielke Roorda en Hen nie Roodenburg scoorden. AMSTERDAM (GPD) - C en A. het modehuis voor de 'kleine beurs', presenteerde gisteren in Amsterdam onder luide muziek en een indrukwekkende licht- en diashow, haar nieuwe herfst- en wintercollectie voor het komend seizoen. In deze nieuwe collectie staat vooral de Oekraine cen traal. Vrolijke kleren in bonte kleuren, grote omslagdoeken, handgebreide truien met folklo ristische motieven en warme vesten met noppen, bloemen, kruisjes en bollen, werden door de ruim dertig mannequins, zo wel dames als heren, vertoond. Naast het grote aantal rokken met stroken waren er veel broeken. Vooral de knickerbocker, waar op tunieken in kozakkenstijl ge dragen worden, sprong overdui delijk uit de collectie. C en A schijnt er rekening mee ge houden te hebben dat we dit jaar misschien een koude winter te gemoet gaan. Op de show waren dan ook veel bontjassen en met bont gevoerde regenjassen, enor me bontmutsen en met bont af gezette laarzen te zien. „Wel alle maal imitatiebont", vertrouwde publiciteitsman Jos Ots het pu bliek geruststellend toe. Voor 16 jaar en ouder JVaast d*e folkloristische mode er voor de 'gewone doordeweek se dracht' een klassiek Engels beeld te zien, de zgn. „hunting en country"-stijl, die vooral herken baar was in de herencollectie. Veel tweed-colberts, soms met leren biezen, knopen en elle boogstukken, en tweed-panta lons met sportieve spencers. Ei genlijk niets nieuws. Voor de dames hetzelfde beeld, maar dan in de vorm van plooi rokken, chique blouses, mantel pakjes. W1 nieuw lijkt dit keer dat de dameskleding in Engelse stijl een extra accent krijgt door zilver- en gouddraad, dat in som mige geruite dessins is verwerkt. Dezelfde toepassing van goud en zilverdraad is terug te vinden in pullovers van zachte wol en grote lange vesten. Als rode draad door alle genres loopt het zgn. „winterwit". De kleur komt in de hele collectie duidelijk naar voren: wollen wit te maxitruien, maar ook witte broeken van ribfluweel en wol. Andere kleuren die veelvuldig bij C en A in deze collectie voor komen, zijn natuurlijk de beken de herfstkleuren: de groenen en bruinen. Daarnaast oker, rood en bordeauxrood, verschillende kleuren blauw, zwart, grijs en fel le folkloristische tinten. Oqk "country look" in de nieuwe collectie voor winter en najaar getoond door C en A. Op de foto wat modellen in tweed colberts of blazers, knickerbockers, baretten, grote omslagdoeken en handbreitruien. Bruin en groen overheerst. Hier en daar loopt er een glimdraadje door de stof zoals bijvoorbeeld bij de omslagdoeken. In berichten in de pers is een inter view met een PTT-ambtenaar over televisiepiraten weergege ven. De uitspraken van deze ambtenaar deden mij even terug denken aan de jaren 1940-1945. Ook toen bepaalde de "over heid" waar wel en waar niet naar geluisterd mocht worden. Thans leven wij in een tijd waarin de vrijheid van meningsuiting als het hoogste goed wordt be schouwd. Des te merkwaardiger komt het over, dat de PTT thans kosten noch moeite spaart om een televisiepiraat op te sporen. Bovendien wordt bij deze acties de justitie ingeschakeld. Tijd voor het oplossen van een overval of iets dergelijks is er bij na niet, maar zodra een televisie piraat er uit moet kan plotseling alles. Het PTT-monopolie moet met alle middelen en inzet ge handhaafd blijven. Daarom geldt voor mij de leus: re gionale televisie op de buis, maar niet via de PTT of Hilversum in huis. Om de activiteiten van de minister van CRM, voor wat betreft de pi- ratenuitzendingen te keren, is thans het antwoord aan u. Door het opzeggen van het lidmaat schap van. uw omroepvereniging stort het zuilensysteem in Hilver sum vanzelf in. P.H. Dekker, De Horst 2, Noordwijkerhout. DEN HAAG (GPD) - De kinderbijslag voor kinde ren van 16 jaar en ouder wordt met ingang van 1 oktober verhoogd. De uit betaling van deze ver hoogde kinderbijslag zal plaatsvinden in januari 198& Bij de verhoging van de bedragen is uitgegaan van het onderhoudsbegin- sel. Om voor kinderbijslag i king te komen dient de rechtheb bende zijn kind in een bepaalde mate te onderhouden. Voor kin deren jonger dan 16 jaar wordt voor hen, die tot het huishouden van de verzekerde behoren, zon der meer aangenomen dat aan het onderhoudsbeginsel wordt voldaan. Voorkinderen van 16 jaar en ouder voor wie in beginsel recht op kin derbijslag bstaat (nl. studerende kinderen, invalide kinderen en kinderen die de huishouding verzorgen of mee verzorgen) is aan het onderhoudsbeginsel ge stalte gegeven door het stellen van een onderhoudseis. Deze eis valt in drie onderdelen uiteen, te weten: - onderhoud in belangrijke mate (thans f 52,- per week): enkelvou dige kinderbijslag; - grotendeels onderhoud (meer dan 50 percent van de kosten): twee voudige kinderbijslag, voor uit wonende studerende of invalide kinderen van 16 en 17 jaar en stu derende kinderen van 18 jaar en ouder (zowel uit- als thuiswonen den), alsmede huishoudkinderen van 18 jaar en ouder); - geheel of nagenoeg geheel onder houd (90 percent of meer van de kosten): drievoudige kinderbij slag voor buitenshuis wonende studerende kinderen van 18 jaar en ouder. Hengelsport (1) De Sportvrienden viste in De Zijl met de volgende uitslag als resultaat: 1 J. Jansen 4410 gram-25 stuks, 2 Hen. Schou ten 3420-29, 3 H. Jansen 3150- 23, 4 W. Schouten sr. 2830-23, 5 C. Mooibroek 2530-19, 6 K. Schouten 1400-10, 7 C. Schou ten sr. 1100-10, 8 Chr. Schou ten 750-8,9 B. Honsbeek 430-3 Hengelsport (2) Hengelsportvereniging Zuid- West viste in de Ringvaart. Uitslag: 1 C. Schouten 8080 gram-30 stuks, 2 W. Moenen 7880-35, 3 D. Schouten 7760- 41,4 H. Schouten 7640-31,5 H v.d. Laan 6880-36, 6 I Masu- rel 5750-28, 7 J. Boef5280-21,8 H. Moenen 3750-22, 9 W. Ma- surel 3570-13, 10 G. v.d. Laan 3310-16. Hengelsport (3) HSV TOP viste de derde wed strijd in de Rijn. De uitslag: 1 H. Schouten 1034 cm-55stuks, 2 J. Moenen 669-36, 3 H. Schlagwein 653-37, 4 C. Hop penbrouwer 513-17, 5 T. Hop penbrouwer 415-22, 6 G. Kok- kedee 414-18, 7 J. van Rijn 342-19, 8 W. van Berkel 314- 17,9 F. Zandbergen Hengelsport (4) HSV Rijnland viste haar vijfde wedstrijd in de Vlietlanden. Uitslag: P v.d. Pas 3710 gram-14 stuks, 2 C. Teske 2500-7. 3 J. Koolhaas 2300-8, 4 Th. West ra 100-5, 5 J. Schoof 1470-11,6 J. van Oosten 1110- 4. 7 J. Blikman 875-6, 8 P. va- Velzen 530-3, 9 P. Tuynden 425-1, 10 P. Bruggaan 350-4. De zesde wedstrijd viste Rijn land in de Oostemderplassen Uitslag: 1 Th. Kramp 7005 gram-31 stuks, 2 J. Koolhaas 5475-20, 3 D. de Wit 3075-19, 4 J. Cornet 2845-16, 5 L. Zwaan 240-14, 6 J. Blikman 2830-14, 7 W. Dubbelaar 2800-9, 8 P. Braggaar 1790-17, 9 J van Haar 1660-4, 10 P. Tuynden 1630-8. Hengelsport (5) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in het Aarkanaal. Uitslag1 Ph. Verstraten jr. 4080 gram-15 stuks, 2 F. van Eijgen 2710-12, 3 I.Jansen 2220-18, 4 A. Le- vahrt 2140-14, 5 R. van Eg- mond 1300-1, 6 W. den Edel 1120-9, 7 Ph. Verstraten sr. 940-11, 8 T. Blansjaar 880-9, 9 D. Boon 850-7, 10 P. Devilee 810-9. Hengelsport (6) DVS viste de vierde wedstrijd in de Rijn. Uitslag: 1 J. de Os 6620 gram-67 stuks, 2 H. van Loon 6400-61, 3 W. van Loon 5320-68, 4 T. Hoppenbrouwer 5100-69, 5 J. Hélverstein 4105- 51, 6 W. van Berkel 3395-41, 7 C. Hoppenbrouwer 3200-28. 8 M. Brommeijer 2915-33. 9 H. Schlagwein 2470-24, 10 J. de Os jr. 1700-9. Duivensport (1) Postduivenvereniging De Rijnklievers hield met 525 duiven een wedvlucht uit Wuustwezel. Uitslag: 1, 8 P.v.d. Wal; 2, 6, 10 J. v.d. Wal; 3 B. van Mil; 4 Ch. Kop; 5,9 C van Dokkum; 7 S. van Goo- Duivensport (2) De Reisduif vloog met oude en jonge duiven uit Wuustwezel. Uitslag: 1,4, 10 W. v.d. Hoogt; 2. 5, 6, 8 W. Kop; 3, 7, 9 S. v.d. Hoven. Duivensport (3) Het Oosten hield een wedvlucht met jonge en oude duiven uit Wuustwezel. Uitslag 1,3,4, 7, 9 B. van Putten; 2 B. van Nieuwendijk5, 8 W. v.d. Nieuwendijk; 6 P. Juffer- mans; 10 T. van As en zn. Duivensport 4) Postduivenvereniging Leider dorp hield een wedvlucht uit Duffel met 390 duiven. Uit slag: 1. 4, 10 J.C. Knijnen- burg; 2 M. Reierse; 3 D. van Seggelen; 5, 6 W. de Roode; 7 H. Flippo; 8 Th. Habraken; 9 B. van Vliet. Duivensport (5) LPV De Snelvlieger vloog met 498 duiven uit Wuustwezel. Uitslag: 1 Fokker van Ley- den; 2 G. van Leeuwen, 3 P. d'Haens; 4 A. Compier; 5 H. Gijsman6 J. den Dunne en dr; 7 N. Bink; 8, 9 M. de Lange en zn; 10 gebr. Witteveen. Vrouwenpraatgroep Volgende maand begint er een praatgroep voor boven de dertig in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Vanavond wordt er hierover informatie gegeven in 't Spoortje. Het besluit van het Leger des Heils om zijn lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken op te zeggen is bij de afdeling van het Leger in Zimbabwe (het vroege re Rhodesië) slecht gevallen. Zo als gemeld, was een gift van de Wereldraad aan de bevrijdings beweging Patriottisch Front van het toenmalige Rhodesië in 1978 voor het Leger aanleiding het lid maatschap van de Wereldraad op te schorten. Toen Zimbabwe on afhankelijk was geworden, heeft de Wereldraad nog f. 200.000 be schikbaar gesteld voor de weder opbouw van het Leger des Heils werk in dit land. De plaatsvervangende secretaris generaal van de Wereldraad, de Westduitser Konrad Raiser, maakte in Dresden (Oost-Duits- land), waar het centrale comité van de Wereldraad bijeen is, mel ding van de teleurgestelde reac tie uit Zimbabwe. Uitgerekend gisteren mocht het centrale comi té de Presbyteriaanse Kerk van Zimbabwe als nieuw lid van de Wereldraad verwelkomen. De politieke en theologische mo tieven van het Leger om met de Wereldraad te breken zijn, vol gens Raiser, even zwaar. "De gift aan het Patriottisch Front was de katalysator die de weerstand te gen de Wereldraad nog versterk te. Het Leger is wars van iedere vorm van politieke betrokken heid, omdat men het werk van de afdelingen onder geen enkele voorwaarde in gevaar wil bren gen. Zelfs in landen waar de mensenrechten op de grofste manier worden geschonden wil het Leger actief blijven zonder zich openlijk in de politiek te mengen", zei Raiser. "De We reldraad van Kerken echter gaat er vanuit, dat het evangelie van Christus gevolgen heeft op alle levensterreinen". Het Leger des Heils blijft nog 'waarnemer' bij de Wereldraad. Plaatsvervangend secretaris-ge neraal: "Op onderdelen van het werk zal de samenwerking wor den voortgezet". Overigens erkende Raiser, dat de Wereldraad te laat de frustratie bij de leiders van het Leger des Heils heeft ingezien. (Wat de theologische verschillen aangaat, is het van belang te we ten, dat het Leger des Heils de kerkelijke sacramenten, zoals doop en avondmaal, niet kent). De Britse Raad van Kerken - waarvan het in Londen geves tigde Leger lid is en blijft - heeft het bedanken van het Le ger voor de Wereldraad een 'uit zonderlijk slechte en betreu renswaardige zaak' genoemd. Hulp Oorlogsgetroffenen. Op initiatief van de raad voor de herderlijke zorg van de Hervormde Kerk is een interkerkelijke werkgroep opgericht om de pastorale hulp aan oorlogsgetroffenen te verbe teren. De groep, waarin mensen met pastorale ervaring zitten, wil predikanten, ouderlingen en an dere pastorale werkers die daar aan behoefte hebben op dit punt adviseren. "Zovele jaren na de oorlog blijkt steeds duidelijker, hoe diep oor logservaringen in het leven van veel mensen hebben ingegrepen", zegt de groep. Er bestaan wel reeksen wetten en regelingen om aan de noden van deze mensen tegemoet te komen, maar de pas torale hulp en begeleiding is nog onvoldoende. Volgens de werk groep komt dat omdat vaak niet wordt onderkend, wat oorlogser varingen in het leven van men sen uitrichten. Vredeskrant. In een oplage van 300.000 exemplaren wordt in de komende weken de vredeskrant 'Shaloom '81' verspreid, een uit gave van de stichting 'Bijbel en vredesvraagstukken'. 'Shaloom' is de tegenhanger van de vredes krant die het Interkerkelijk Vre desberaad ter gelegenheid van de Vredesweek uitgeeft. De redactie van 'Shaloom' zegt in een voorwoord, geen kracht te zoeken in 'oppervlakkige leuzen en simpele oplossingen', die dan wel helder als glas zijn maar een vertekening van de waarheid ge ven. "De werkelijkheid is veel in gewikkelder dan de mooie, logi sche en eenvoudige leuzen van onder andere het Interkerkelijk Vredesberaad". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Strijen J. Kaai Almkerk, te Nieuwerkerk (Dui- veland) H. van de Ban Wyckel- Sloten (Fr.), te Oude en Nieuwe Wetering kandidaat J. H. Sonde ren Amsterdam; aangenomen naar Woudenberg (deelgemeen te) J. H. Dorgelo Kruiningen, het beroep van de synode tot geeste lijk verzorger van de strafinrich ting te Veenhuizen (Dr.) D. van Veen Oldehove-Niehove (Gr.). Gereformeerde Kerken: beroe pen te Stad aan 't Haringvliet kandidaat J. Hage aldaar; aange nomen naar Badhoevedorp W. F. Koelé Den Helder, naar Tijnje (als pastoraal werker) A. Schraal Krabbendam. Christelijke Gere formeerde Kerken: beroepen te Den Haag-Rijswijk C. J. van den Boogert 's Gravendeel; bedankt voor Eemdijk A. K. Wallet Ou derkerk aan de Amstel.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10