"Ik kon gewoon mijn eigen tempo bepalen Henk Nooren redt gezicht van grillige ruiterploeg Coureur verongelukt £lli Wereldtitel Van Heugten/Kiggen Rond op dreef in strijd om titel motocross MAANDAG 24 AUGUSTUS 1981 SPORT SPORT WOHLEN (GPD) - Het machtsvertoon was groot. De Grand Prix van Zwit serland voor zijspannen motorcross kende in feite slechts één interessan te manche: de eerste. Na die omgang konden Ton van Heugten en Frits Kiggen zich al als wereldkampioen laten feliciteren. Met grote overmacht schreef het succesvolle duo na een spectaculaire kopstart de eerste man che op zijn naam. Ton van Heugten bleef met zijn bakkenist Frits Kiggen ruimschoots aan de leiding en werd de eerste Nederlandse wereldkam pioen in de motorcross. Het duo, en ook bakkenist Sies Hurkmans, die als invaller-Bak kenist tijdens de Grand Prix's van Oostenrijk en Frankrijk de plaats van Frits Kiggen innam, lieten de vreugderituelen gelaten over zich heen gaan. Het karwei was geklaard. „Ik wilde per se geen wereldtitel veroveren met een 7e of 8e plaats", aldus Ton van Heugten. „Maar dat het zo goed zou gaan is een complete verrassing. Ik heb zeker niet ver wacht dat Frits zich na die bles sure zo goed zou houden. Hij schreeuwde weer als vanouds dat ik sneller gaan moest". En Frits Kiggen, die eerder een ge broken sleutelbeen en een pols blessure had opgelopen: „Mijn arts raadde me vijf weken gele den aan om zes weken in het gips te gaan. Ik ben blij dat ik dat niet gedaan heb. Pijn? Niets heb ik gevoeld". Slechts vier punten had de 35-jari- ge Ton van Heugten uit Amers foort nodig om zich tot wereld kampioen te kronen. Het werden er ten slotte 21, omdat de Amers- foorter in de tweede manche in de vijfde ronde door wat versnel lingsproblemen terugviel naar een vijfde plaats. De titel was echter binnen, en het Nederland se legioen in Wohlen zal zich vooral de eerste manche blijven herinneren. Ton van Heugten nam daarin spectaculair de lei ding met zijn Yamaha door een uitstekende kopstart. Vanaf de linkerkant vertrok de Amers- foorter om bij het ingaan van de eerste bocht met voorsprong aan de leiding te gaan. „Ik stond boven op de motor om de starter te zien", aldus Ton van Heugten. „Een starthek heb ik nooit gezien. Aan de buitenkant moet je wel meer terrein afleg gen, maar je loopt dan niet het gevaar in een fuik te belanden. Ik was uiterst geconcentreerd aan de start. Er werd natuurlijk veel van me verwacht. Gaat het dan Tweede rang Wisselvallige prestaties jeugdschakers GRAZ (ANP) - De prestaties van het Nederlandse team bij jeugdwereldkampioen schap schaken (tot 25 jaar) in het Oostenrijkse Graz blijven wisselvallig. De af gebroken wedstrijd tegen de Verenigde Staten uit de der de ronde ging uiteindelijk met 3-1 verloren, waarbij John van der Wiel remise haalde tegen Fedorowicz. De wedstrijd uit de vijfde ronde tegen Brazilië eindigde in 2-2. Hier speelde Douven re mise tegen Braga. In de zes de ronde werd met 2Vfe—IVfe gewonnen van Italië. Daar bij wonnen Van der Wiel en Van Mil van resp. Messa en Fanna, verloor Grooten van Coppini en speelde Janssen tegen Vallifueco gelijk. De zevende ronde van gisteren leverde niet meer op dan een remise (2—2) tegen het vrij zwakke Griekenland. Van der Wiel speelde remise te gen Skembris, Janssen won van Natsis, Ioakamidis won van Douven en Van Mil re miseerde tegen Pandavos. Met 15Va pnt uit 7 ronden huist Nederland in de mid denmoot. Na de zevende ronde leidt de Sowjet Unie met 20 pnt vóór Hongarije (17* - pnt en een hangpartij) en Engeland (17 pnt en 3 afg. partijen). "Eigen tempo" Dat laatste was het geval met de vijfvoudige Europees kampioen, Robert Grogg, die evenals zijn landgenoot, de Zwitser Hansi Bachtold ten val kwam. Gevaar had Van Heugten toen alleen nog maar van de Zwitser Emil Boll- halder en de Westduitser Josef Brockhausen te duchten. „Ik had verwacht dat Bollhalder zou komen", aldus Ton van Heugten. „Toen dat niet gebeurde ben ik mijn eigen tempo gaan rijden. Zonder extra veel inspanning kon ik aan kop blijven." Ton van Heugten en Frits Kiggen liepen in Wohlen in totaal elf punten uit op de concurrentie. Met 189 punten bezit het tweetal, dat vorig jaar vierde werd in de strijd om de wereldtitel en zowel in 1979 als 1980 Nederlands kam pioen werd een voorsprong van maar liefst 67 punten. Die pun ten werden verzameld via negen manche-overwinningen. In Belgi werd een dubbele zege geboekt, evenals in Zweden en Neder land. In Engeland en Zwitser land moesten Van Heugten en Kiggen genoegen nemen met n maal winst, evenals in Frankrijk, waar Van Heugten met Sies Hurkmans een manche-zege boekte. Vier maal won Van Heugten een Grand Prix. In Wohlen werd een tweede plaats in de eindrangschikking be haald. Met zijn wereldtitel volgt Ton van Heugten de Westduitser Rein- hard Bohler op, die in Wohnen opnieuw genoegen moest nemen met een plaats op een tweede rang. Met bakkenist Erich Mies noteerde Bohler weliswaar de snelste trainingstijd, maar meer dan een zevende positie kon de Westduitser niet bereiken. Zijn landgenoot Josef Brockhausen was succesvoller. Met bakkenist Herbert Rebele reed Brockhau sen in de tweede omloop naar zijn derde manche-overwinning dit seizoen. In de eerste omloop werd hij tweede, nadat Bollhal der in de achtste ronde uitviel. Daarmee schreef hij niet alleen de Grand Prix van Zwitserland op zijn naam. maar verwees hij het Nederlands duo Jan Bakels en Henk van Heek naar een der de plaats in de wereldtitelstrijd. Bakels en Van Heel kwamen niet verder dan een derde en een zes de plaats. De laatste Grand Prix (komend weekend in Denemarken) zal Brockhausen of Bakels en Van Heek de opgelopen puntenach- terstand alsnog goed kunnen maken. Brockhausen veroverde 27 punten en zag zijn totaal oplo pen tot 132. Bakels verdiende 15 pnt en staat op 127. Van de overi ge Nederlanders wisten alleen Tony Bens en Rini Bijvelds zich één maal bij de eerste tien te rij den. In de eerste omgang werden zij zesde. SPORT Ton van Heugten met bakkenist Frits Kiggen op weg naar de wereldtitel in het zijspannen motorcross. In het Zwitserse Wohlen reed het duo zonder concurrentie naar de hoofdprijs. We konden m ons eigen tempo naar de finish rijden. Onze opzet is geslaagd, want we wilden dat kampioenschap niet met een zevende of achtste plaats veroveren" ADENAU (ANP) - De Finse coureur Jorma Nevala is gis teren ten gevolge van ver- wonindgen opgelopen bij een massale valpartij tij dens internationale motor races op de Nürburgring om het leven gekomen. De rijder overleed in het ziekenhuis, zo werd twee uur na het on geval bekendgemaakt. Het ongeluk gebeurde tijdens de eerste ronde van de race in de 350 cc-klasse. De West- duitse privé-coureur Bernd Stief ging onderuit toen hij midden in het veld van rij ders reed. Zijn motor schoof over de weg en veroorzaakte de massale valpartij waar bij acht renners betrokken waren. Op dat moment wa ren wereldkampioen Anton Mang en de Zuidafrikaan Jon Ekerold de fatale plek al gepasseerd. De race werd onmiddellijk gestaakt. Later in de middag werden de 350 cc-motoren opnieuw ge start. Mang zegevierde toen voor zijn landgenoot Martin Jorma Nevala was het 145ste dodelijke slachtoffer van motorsportongevallen op de Nürburgring na de tweede wereldoorlog. Dit jaar over leed eerder de autocoureur Herbert Muller, die in mei tijdens een 1000-kilometer- race in zijn wagen verbrand de. De doodsoorzaak bij de 22-ja- rige Nevala was een hersen bloeding. Nevala had geen enkele ervaring in interna tionale races en reed voor het eerst op het lange circuit in de Eifel. Van de andere coureurs, die in het zieken huis van Koblenz opgeno men moesten worden, waren de Westduitsers Begert en Kluckert er met beenbreu ken het slechtst aan toe. Eén van de 40.000 toeschou wers bij een autorally in de buurt van Ludwigshafen is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven geko men. De dode viel te betreu ren na een ongeluk van de combinatie Petersen Boc- kelman in een stuk bos op het parcours. De politie kon het publiek niet tijdig weg- krijgen bij de tegen een boom belandde auto. Binnen enkele ogenblikken kwam de BMW van Kirsch Medits het bos met hoge snelheid ingereden. Drie toeschou wers werden geschept, na dat twee jonge mannen me disch waren verzorgd en ge wond werden afgevoerd vond met een eind verderop in het bos een reeds overle den 19-jarige vrouw. Vol gens artsen was ze op slag dood. Fransen overvleugelen concurrentie op CHIO ROTTERDAM (GPD) - Voor de Nederlandse ruiter-equipe op het CHIO in Rotterdam brak op het laatste moment de zon nog door. Een weekeinde vol tegenslagen leek een sombere voorbode voor de perspectieven van het nationale viertal dat over ruim twee weken moet aantreden op de Europese kampioenschappen in München. Na een ondermaatse landenwedstrijd dreigde ook de Grote Prijs van Rotterdam een mislukking te worden, tot de slag om de hoogste prijzen viel. De vetste premie van f 10.000 ging weliswaar naar de Fransman Gilles Bertran de Balanda die zijn beste shows voor ons land schijnt te reserveren, maar met een vijfde plaats voor Henk Nooren en een zevende voor Emiel Hendrix was er voor chef d'equipe Ben Arts toch nog enige reden tot tevredenheid. ANLOO Regerend kampioen Gerard Rond heeft gisteren in de derde wedstrijd om het Neder lands kampioenschap 500 cc-mo- tocross een groot stuk van zijn achterstand op de koplopers in deze titelstrijd goedgemaakt. Rond won beide manches op het zandcircuit van Anloo en beiand- de daardoor met 120 punten op een tweede plaats in de algeme ne rangschikking. Ranglijstaan voerder Jan Lemmens kwam gisteren niet verder dan één achtste plaats en viel terug naar de vierde positie in het Neder lands kampioenschap. Toon Karsmakers was gisteren on betwist de sterkste in Anloo. maar hield in de slotfase in beide manches het hoofd niet koel. De coureur uit Valkcnswaard raakte beide keren in leidende positie uit de baan en moest toezien, hoe hij twee keer met de vierde plaats genoegen moest nemen Ondanks die pech nam Karsma kers toch de leiding in de titel strijd. Zijn voorsprong op de coureurs op de gedeelde tweede plaats. Rond en Verwaayen, be draagt dertien punten. Van Mierlo Bij afwezigheid van Nederlands kampioen Kees van der Ven was Henk van Mierlo gisteren opper machtig tijdens een in Amster dam gehouden wedstrud om hCt Nederlands motocrosskam- pioenschap 250 cc Van Mierlo, vorige week al opvallend sterk in de Grote Prijs van Nederland in Apeldoorn, bewerkstelligde met zijn 250 cc-fabrieksmachine van Suzuki in beide manches een grote voorsprong. De toeschou wers konden zich slechts war men aan de strijd om de tweede plaats. In de eerste manche eiste Martin Schalkwijk die klassering op. in de tweede reeks was die ereplaats voor Dinand Zijlstra Door zijn resultaten in de vijfde wedstrijd om het Nederlands kampioenschap kan Henk van Mierlo niet meer van de tweede plaats verdreven worden. In de door KNMV-sterren Jack Middelburg en Boet van Duimen overheerste NMB-wegraces in Twello deelden deze 500 cc-top- coureurs de winst. Zowel Mid delburg als Van Duimen won één manche. Ze deelden de eer ste plaats in de eindrangschik king. Achter dit tweetal, dat voor het achtduizend man sterke pu bliek een aardige show opvoer de. reed Peter Looyesteyn naar de derde pM In de 350 cc-klasse werd Lomjes- teijn achter winnaar Mar Schou ten tweede. Schouten won ok de race in de kwartliter-klasse De 125 cc-race werd gewonnen door Anton Sti,i\.-i George L<m.h< teijn. een broer van Peter, was de snelste in de 50 cc-wedstryd. Arts. een man die overigens zijn ruiters zelden afvalt, had zijn te leurstelling nauwelijks kunnen camoufleren toen de ene tegen slag na de andere hem trof. Diep tepunt van de zondag was de me dedeling van Johan Heins dat hij zijn pas na een protest verwor ven rechten in de strijd om de Grote Prijs niet zou kunnen ver dedigen met troefpaard Larra- my, omdat die 's morgens met een gekwetste pees in de stal stond. Heins kwam met de veel minder getalenteerde Socrates niet tot grote prestaties en reisde meteen af naar huis.Hij zal vrijwel zeker geen deel uitmaken van de Ne derlandse equipe voor de strijd om de Europese titels voor springruiters, van 10 tot en met 13 september in Munchen. Het feit dat Larramy licht kreupel raakte staat daar buiten. "Het paard had zich wat verdraaid", aldus Heins, zelf in 1977 Euro pees kampioen. "De blessure heeft weing te betekenen en is met een paar dagen rust te gene zen. Als ik niet naar Munchen ga heeft dat niets met dit ongemak- je van Larramy te maken." De bezwaren van Heins hebben te - maken met de te verwachten su perparkoersen van de beruchte Westduitse parkoerbouwer Bronckmann. Deze kwam on langs tijdens de CHIO van Aken in opsraak toen hij deelnemers zes dagen lang telkens weer nau welijks te bedwingen hindernis sen voorschotelde. Heins: "Ik ben bang dat het zo idioot zwaar wordt dat ik mijn paarden daar na nooit meer zal kunnen gebrui ken. Daarom heb ik er niet veel trek in om te gaan. Ik kan de be slissing niet uitstellen totdat ik in München ben en de parkoer sen heb gezien. Dan dupeer je de hele equipe. Maar nogmaals, veel zin heb ik er niet in." Voor de eindelijk goed bezette tri bunes - het getaxeerde toeschou wersaantal van 20.000 over vijf dagen werd bij lange na niet be reikt - kreeg de Grote Prijs een winnaar wiens ster dit jaar sterk gestegen is. Tijdens Indoor Bra bant werd Gilles Bertran de Ba landa niet alleen de verrassende winnaar, maar de bokkespron- gen van Galoubet bezorgden hem meteen een onvergetelijke naam. De 31-jarige Fransman hield zijn spectaculaire springer sinds de wereldbekerfinalo in Birmingham op rust. maar bleek hem in Rotterdam voortreffelijk te hebben voorbereid op het Eu ropees kampioenschap. Niet al leen bezorgde hij zijn land zater dag de zege in de landenwed strijd, een dag later was hij de enige die de beide manches van de Grote Prijs foutloos volbracht en daarmee het publiek de ge hoopte barrage onthield. Slechts één ruiter kon zijn blanke straflijst in de tweede manche evenaren. Dat was uiterst verras send Henk Nooren die met Lough Corrib echter in de eerste krachtmeting al acht strafpunten had opgelopen. Een schijnbaar overbodige fout op de sloot en een verkeerde taxatie van een voor velen als scherprechter fun gerende oplopende oxer, brach ten hem in de tussenstand op een gedeelde dertiende positie, ogen schijnlijk kansloos voor een ere plaats. Wel voortreffelijk startte de belof tevolle Emiel Hendrix op Livius die met zeven concurrenten fout loos bleef. In de tweede manche keerden de kansen echter. Steeds hoger steeg Nooren na zijn gave rondgang in het klasse ment toen de ene na de andere combinatie zich in de lastige op gaven verslikten. Sloothaak, Ni colas en Pyrah waren de meest prominente slachtoffers. Ook Hendrix maakte tweemaal brok ken. Toen de eind balans was opr gemaakt, vond Nooren zich op een vijfde plaats terug, twee plaatsen voor zijn landgenoot en f 3000 rijker. Nooren: „Het was erg jammer van die fout op de sloot. Ik kwam goed uit, maar kon Lough Corrib gewoon niet omhoog krijgen. De tweede maal was me bijna het zelfde gebeurd, maar nu ging het juist goed. Ik heb het paard kort in bezit en zal voor Munchen pro beren de eenheid op te voeren". Dat vertrouwen moet dan geba seerd zijn op de hoop dat de ge hele ploeg tegelijk een goede dag heeft. Heins. Nooren, Hendrix en Ehrens wiens daden werden beïnvloed door seksuele driften van Koh-I-Noor, kunnen zich bij de Europese top scharen, maar vertonen te veel wisselvalligheid en slordigheden. Een prognose voor Munchen is ook nauwelijks te maken Wat dat betreft, is er meer peil te trekken op de Fran sen die zich kennelijk zeer be kwaam preparen op de Europese titelstrijd en de Duitsets en En gelsen dreigen te overvleugelen Gilles Bertran de Balanda. die zijn beste shows voor het Nederlands publiek lijkt t topsnelheid stuurt de Fransman zijn paard Galoubet over het Rotlerdan Dat bleek zaterdag ook in de lan denwedstrijd. Aan Sieto Melle- ma lag het toen beslist niet dat de nationale selectie van Ben Arts zich geen mentale opkikker voor Munchen kon geven De Gronin ger parcours bouwer had een hin- dernisbaan ontworpen waarvoor geen enkele ruiter en paard van enige reputatie bleek om de neus hoefde te worden Slechte een obstakel ter hoogte ven i 60 me ter en weinig ingewikkelde pa tronen stonden bij voorbaat ga rant voor een uitgebreide lijst van foutloze combinaties Hoe eenvoudig het examen ook was. Nederland slaagde er niet in zich bij de hippische elite van Europa te scharen Een totaalscore van twaalf straf punten betekende een glansloze vijfde positie, slechts vóór lan den als Zweden. Zwitserland en Mexico. De strijd om het pnjzen- totaal van ruim f 26 000 - voor het eerst werd in Nederland voor een landenwedstrijd geld uitgeloofd in het kader van internationale afspraken om deze evenementen op een hoger niveau te brengen - mondde tenslotte uit in ee n bar rage tussen de topnaties West- Duitsland. Engeland. Frankrijk en outsider Belgie De ontkno ping op een verzwaard i Foutloos werd een kwestie van tienden van seconden tussen West Duits land en Frankrijk. Bclgié be zweek aan fouten. Engeland stel de de veiligheid voorop Met foutloze parcoursen voor Sloot haak. Ligges en Wiltfank leken de Duitsers in gewonnen positie te liggen, maar Frankrijk bezorg de hen de nodige schnk voor de Europese titelstrijd Met gave verrichtingen van Cottier en Ca- ron in de rug gokte Gilles Ber tran de Balanda op het hoogste. In recordtijd voltooide hij de ra ce schadevrij en ging de hoofd prijs van f 8000 naar de meest op vallende equipe in Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13