Geen gezamenlijke olieprijs Veel Russische joden gaan niet naar Israël Brood- en meelpiijzen in Polen fors omhoog Economie in Oeganda een absolute chaos OPEC-conferentie zonder akkoord uiteen "Terrorisme zal naar kernwapens grijpen" Zwarte handel bloeit ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1981 (Van onze correspondent) WENEN - Het aantal joodse emi granten dat toestemming krijgt de Sowjet-Unie te verlaten, loopt sterk terug. Een van de mogelij ke redenen daarvoor is volgens de directeur van het Joods Agentschap in Wenen. Baruch Mikowitsj. het feit dat ongeveer tweederde van de joodse emi granten met een visum voor Is raël niet naar Israël reizen, maar in plaats daarvan naar Westerse landen, voornamelijk de Ver enigde Staten. Mikowitsj ontkende dat het agent schap van plan is het opvangcen trum in Wenen, waar Russische joodse emigranten vanuit de Sowjet-Unie aankomen voordat zij naar hun uiteindelijke be stemming vertrekken, naar Ne derland over te plaatsen. Volgens Mikowitsj bedroeg het aantal Russische joodse emi granten met een visum voor Is raël in 1979 51.000. van wie twee derde naar de Verenigde Staten doorreisde. In 1980 kwamen er 21.000 in Wenen aan. van wie eveneens twee derde naar Ame rika ging. In de eerste zes maan den van dit jaar arriveerden 7000 Russische joden in de Oosten rijkse hoofdstad. Over hun toe- Mogelijke oorzaak van dalend aantal emigranten Hij verklaarde dat zijn organisatie is opgehouden de reizen te finan cieren van degenen die vanuit Wenen niet naar Israël willen, met uitzondering van degenen die verwanten in de eerste graad hebben in het land waarheen zij wel willen. Hij ontweek elk com mentaar op de vraag, of de kos ten voor verdere emigratie van de overigen die niet naar Israël willen, nu op het budget van de Oostenrijkse staat drukken. Hij ontkende dat er enige spanning zou zijn tussen het Joods Agent schap en de Oostenrijkse rege ring over dit onderwerp. ..Wij ge nieten hier in Oostenrijk een enorme gastvrijheid aldus Mi kowitsj Al enige tijd doet in de Oostenrijk se hoofdstad het gerucht de ron de. dat de Israëlische regering zo geïrriteerd is over het grote aan tal Sowjetrussische joodse emi granten dat een visum voor Is raël gebruikt om in plaats van naar Israël naar Amerika te emi greren. dat zij geprobeerd heeft r te vinden de vluchte lingen rechtstreeks naar Israel te laten vliegen zonder tussenlan ding in een ander land Neder land werd in dit verband ge noemd als een mogelijke ..papie ren bestemming" voor de vluch telingen. van wie de meesten met chartervliegtuigen reizen. De op zet was in Amsterdam een tus senlanding te maken, waarna naar Tel Aviv zal worden doorge vlogen zonder dat de passagiers het toestel hebben verlaten. Als de emigranten dan later vanuit Israel naar andere landen zouden emigreren, zouden de Russen Elk vliegtuig en elke trein met joodse emigranten uit de Sowjet- Unie wordt ontvangen en bege leid door leden van de Oosten rijkse speciale anti-terroristen- eenheid Het maken van films en het fotograferen van de aan komst is normaal verboden Sinds 1974 duurt het verblijf van de Russische joden in Oostenrijk niet langer dan 48 uur voordat zij op het volgende vliegtuig stap pen naar het uiteindelijke land van bestemming. De Israëlische weigering de ver dere reiskosten te financieren van degenen die geen familie in de eerste graad hebben in het land van hun keuze, betekent dat de Russische joden in Wenen moeten blijven en als vluchtelin gen die wachten op emigratie de gebruikelijke procedure moeten doorlopen - een proces dat van wege de toenemende stroom Poolse vluchtelingen minstens zes maanden duurt. Het alterna tief is dat de Oostenrijkers moe ten opdraaien voor de vliegprijs om de vluchtelingen volgens plan binnen 48 te laten doorrei- (Van onze correspondent) 3ENEVE - Een ramp voor OPEC, zo reageerde de Libi sche olieminister Mohammed Zagaar vrijdagavond op de mislukking van de olie-exporterende landen om sa men een eenheidsprijs vast te stellen. Voor de afnemers betekent dit dat zeker tot de volgende OPEC-conferen tie in december de prijzen onveranderd blijven, koers wijzigingen van de dollar daargelaten. Oe mislukking na een week van formele en informele besprekin gen werd duidelijk toen vrijdag middag rond vijf uur de Venezo laanse minister Humberto Calde- ron Berti plotseling het confe rentieoord verliet. Het was Vene zuela dat. samen met nog vier an dere ÓPEC-leden. niet verder wilde gaan dan een prijsverla ging tot 36 dollar per vat. Een uur later maakte OPEC-voorzitter. de Indonesiër dr. Subroto, de mislukking van het overleg we reldkundig. V erlaging De OPEC-leden vallen daarmee te rug op een besluit dat reeds in december vorig jaar op het ei land Bali is genomen: de prijzen blijven, al naar gelang de kwali teit. schommelen tussen de 32 dollar per vat. (Saoedi-Arabië) en 41 dollar per vat (Libië en Alge rije). De Scioedische olieminister sjeik Yamani verklaarde na afloop het spijtig te vinden dat geen ak koord werd bereikt. Hij gaf de verzekering dat Saoedi-Arabië de huidige prijs van 32 dollar per vat zal handhaven tot eind 1982. Als tegemoetkoming naar OPEC zegde hij toe de Saoedische pro- duktie in september te zullen verlagen met ruim tien procent tot 9,3 miljoen vaten per dag. Door overproduktie sinds eind vo rig jaar heeft Saoedi-Arabie kunstmatig een overschot op de wereldmarkt in de hand ge werkt. waardoor de prijzen van ruwe olie op de vrije markt zijn gekelderd tot beneden het OPEC-gemiddelde van 36 dollar per vat. Schuld Libië gaf de schuld van de misluk king aan Saoedi-Arabië. Minister Zagaar zei dat de Saoedi's on wrikbaar waren en niet verder wilden gaan dan een prijsverho ging van 2 dollar om een een heidsprijs te bereiken. Boven dien, zo zei een verbitterde Za gaar. wilden zij niet akkoord gaan met een produktievermin- dering. ..In plaats van een door de OPEC ingesteld prijsbeleid worden nu de prijzen overgela ten aan de vrije markt", aldus Za gaar, die eraan toevoegde dat het Westen wel in zijn nopjes zal zijn met deze mislukking. ,.De kracht van de organisatie is deze week danig uitgehold", zei hij. OPEC-voorzitter Subroto beweer de dat de situatie sinds Bali on veranderd blijft. In december zal in Abu Dhabi verder worden on- derhandeld. Wel gaf hij toe dat de politieke motieven achter de meningsverschillen tussen de OPEC-leden die van strategische aard hebben overvleugeld. Sjeik Yamani verklaarde ten slotte dat handhaving van de Saoedi sche prijs op 32 dollar in het be lang is van de wereldeconomie en dus van de hele mensheid Bovendien houdt Saoedi-Arabi vast aan dit standpunt om met een gematigd prijsbeleid de OPEC-organisatie voor de onder gang te behoeden, aldus Yamani. VS weigeren Libische nota BRUSSEL (DPA) - De Belgische ambassadeur in Libië heeft vrij dag de Libische protestnota te gen het incident boven de Golf van Sirte, waarbij twee Ameri kaanse straaljagers twee Libi sche militaire vliegtuigen van Russische makelij neerschoten, aan de regering in Tripoli moe ten teruggeven. Naar het Belgische ministerie van buitenlandse zaken in Brussel meedeelde, weigerden de Ver enigde Staten het Libische pro test aan te nemen en verzochten de ambassadeur van België het aan Tripoli terug te geven. België behartigt in Tripoli de belangen van Amerika. WARSCHAU (DPA/AFP) - Met in gang van 1 september gaat in Po len de prijs van brood en meel- produkten met ongeveer 130 pro cent omhoog. Dit heeft de Poolse radio vrijdag gemeld. Een gewoon brood kost in Polen nu bijna 7 zloty. In september toeslag van 15U zloty per maand. Mensen die moeten rondkomen van een uitkering van minder dan 3.500 zloty (ongeveer 290 gul den) krijgen een toeslag van 200 zloty. Het gemiddelde salaris ligt in Polen op 6.700 zloty (ongeveer 570 gulden). Twee miljard schade in tien jaar TEL AVIV (DPA) - Terroristen in de hele wereld zouden volgens internationaal bekende strategie- deskundigen over tien jaar over kernwapens kunnen beschik ken. Deze opvatting werd ver tolkt op een congres van strate gen, dat in Haifa (Israël) gehou den is. Het Internationaal Instituut voor Strategische Studies in George town (Washington) heeft uitgere kend dat er van 1970 tot 1980 pre cies 10.748 gevallen van "zuive re" terreur zijn geweest, waarbij 9.718 mensen gedood en 10.777 gewond werden. Er werd voor een bedrag van ongeveer twee wordt de prijs 20 zloty. De prijs Volgens de autoriteiten heeft Soli- van een kilo meel gaat omhoog dariteit met de prijsverhoging in gestemd. Het vakverbond zelf spreekt dit tegen en zegt dat het geen uniforme financiële com pensatie wilde, maar toeslagen, afhankelijk van de hoogte van het loon. Ook het vlees blijft schaars in Po len. Volgens de minister van bin nenlandse handel, Zygmunt La- komiec. zouden de autoriteiten de bevolking zelfs niet het rant soen van 3 kilo per persoon per maand kunnen garanderen. Het suikerrantsoen kan daarentegen verhoogd worden. De regering wil in september ook energiebesparende maatregelen gaan nemen. De stroom zal dan in huishouden en bedrijven van tfjd tot tijd uitgeschakeld wor den. miljard gulden schade aange richt. Volgens de op het gebied van ter rorisme gespecialiseerde des kundige prof. Yona Alexander zouden terroristen zich uitrusten met chemische, biologische en zelfs atoomwapens. Hun doel zou zijn meer aandacht té wek ken als moord en ontvoering nauwelijks nog indruk zouden maken. Prof. Alexander kwam "tot de slot som dat alles zou afhangen van de regeringen en staten, die slechts met vastbesloten interna tionale samenwerking "de nor male wereld voor chaos zouden kunnen redden". Staking Drukkers in Olsztyn hebben vrij dag de nationale staking bij kranten van woensdag en don derdag nog een dag voortgezet. Zij weigerden het plaatselijke dagblad "Gazeta Olsztynksa" te drukken, omdat de bedrijfslei ding geen loon wil doorbetalen voor de twee gestaakte dagen en wegens de kritiek van de Poolse televisie op de actie. De Poolse televisie heeft gisteren andermaal een felle aanval ge daan op het onafhankelijke vak verbond Solidariteit. Het gaat hier niet om "een of andere vak bond, maar om een politieke op positiekracht die zich op de weg heeft begeven van een gewone oppositiepartij" aldus de televi sie. "Welke regering in de wereld, wel ke partij aan de macht zou haar media en haar antennes ter be schikking stellen van een vijan dige politiek partij, die boven dien steeds krachtiger roept dat het systeem veranderd moet worden en de regering ten val moet worden gebracht" zo voeg de de commentator eraan toe. Schmidt verwacht bezoek Honecker BONN (DPA) - De bondskanselier van West-Duitsland. Helmut Schmidt, acht een ontmoeting van hem met de Oostduitse staats- en partijleider Erich Ho necker kort na het bezoek aan de BRD van president Leonid Brezjnjev "voorstelbaar". In een vraaggesprek met de West- duitse televisie verklaarde de bondskanselier vrijdag dat zijn regering doende is een datum vast te stellen voor de komst van Brezjnjev in november. Een ont moeting met Honecker. dat "in betrekkelijk korte tijd" daarop aansluit, is volgens Schmidt mo gelijk. NEW YORK - Het valt wel. maar niet mee... En dat geldt dan voor dit piepjonge Azia tische olifantje, dat in de eer ste uren na zijn geboorte in de New Yorkse Bronx Zoo ver woede pogingen deed om te leren lopen. Na een tijdje oe fenen lukte dat uiteindelijk toch. Het beest kreeg de naam Astor en is het zoontje van moeder Patty, die met nog drie soortgenoten haar stekje in de Amerikaanse dieren tuin deelt. Een AP-fotograaf legde de eerste levensfase van Astor in een vierluik vast. "Meer zwarten nodig in leger Zuid-Afrika POTCHEFSTROOM (UPI) - Zuid Afrika moet zwarten, Indiërs en kleurlingen voor het leger gaan oproepen omdat alleen blanken de last van het toegenomen ste delijke terrorisme en de grens oorlog in Namibië niet alleen kunnen dragen. Dit heeft de op perbevelhebber van het Zuid- afrikaanse leger, generaal Con- stand Viljoen, vrijdag gezegd. Voor een gehoor van studenten aan de universiteit van Potchef- stroom zei Viljoen dat het blanke leger onder zware druk staat bij het bevechten van zwarte guer rillastrijders. "In een revolutio naire oorlog zoals die wordt ge voerd in Zuidwest-Afnka (Nami bië) bestrijken kleine groepjes terroristen grote gebieden, zodat zij veel mankracht aan veilig heidstroepen nodig hebben", zo zei hij. De eerste resultaten van een half jaar stabiele - zij het niet onbetwiste - regering-Obote in Oe ganda beginnen zich af te tekenen. De econo mie moet met forse maatregelen op diverse gebieden in razend tempo onder controle worden gebracht, want het land verkeert in een absolute chaos. Het is de erfenis van acht en een half jaar Idi Amin. ge volgd door nog eens ander half jaar van instabiele, el kaar afwisselende regerin gen. die niet veel meer deden dan elkaar bevechten in een persoonlijke machtsstrijd. Met leningen van het IMF en de Wereldbank wordt er nu ge probeerd nieuw leven te pompen in handel en indus trie. die beide vrijwel volle dig stil liggen. Maar zoals ge bruikelijk in Derde-Wereld landen die volledig afhanke lijk zijn van buitenlands ka pitaal. zijn de voorwaarden voor het verkrijgen van deze leningen van dien aard. dat ze. zeker in eerste instantie, de arme lagen van de bevol king treffen. De regering heeft zojuist de be groting voor 1981- 82 aan het parlement gepresenteerd, waarin de belangrijkste doel stellingen zijn: het verkrijgen van hardewaluta, het stimule ren en uitbreiden van de pro- duktie door kredietverlening en prijsverhogingen, de toe voer van machines en het voorzien in de noodzakelijke ondersteunende diensten, het terugbrengen van de ka- pitaalvlucht. en monetaire en fiscale controles. De eerste, direct voelbare maat regel die Obote in zijn hoeda nigheid van minister van fi nancien trof, was het laten „drijven" van de Oegandese shilling, die daardoor in één klap met maar liefst 1000 pro cent devalueerde. Kostte voor die tijd een Amerikaan se dollar nog 8 shilling (vol gens de officile koers - de zwarte mark bood 25 keer zo veel), nu ligt de koers rond de 78 shilling, bijna 10 keer zo veel. Tegelijkertijd zijn de prijzen in een paar weken tijd met sprongen gestegen.Naast de prijsverhogingen van staats- goederen zijn op veel particu liere goederen en diensten hoge belastingen gelegd. Zo is de prijs van het hotel waar in ik verblijf, in één nacht verhoogd van 350 tot 750 shil ling, allemaal belasting. Al deze prijsverhogingen bren gen de mensen het water tot aan de lippen, want van enige inkomensstijging is voorlo pig geen sprake. Verminderen Een gevolg van de prijsverho gingen en de drijvende shil ling is dat de mensen al het geld uit de zak geklopt wordt, wat nodig is om de hoeveel heid geld die in circulatie is drastisch te verminderen. In de tijd van Amin werden er regelmatig, als de schatkist leeg was. in het wilde weg grote hoeveelheden shillin- gen bijgedrukt, zodat nu nie mand meer weet hoeveel geld er precies in omloop is. Een van de eerste economi sche doelstellingen van Obo te is dan ook het geld en de enorme zwarte handel onder controle te krijgen. Maar om het geld te kunnen uitgeven moeten er wel pro- dukten in de winkels zijn en dat is nauwelijks het geval De nationale industrie ligt vrijwel geheel stil, in de meeste gevallen door gebrek aan onderdelen, nodig om de machines weer in werking te stellen, die door de economi sche sabotage niet meer func tioneren. En in de haven van Mombasa. Kenia, liggen mas sa's goederen bestemd voor Oeganda al jaren te wachten tot de Oegandese regering in staat is de havenbelasting te betalen. Nu Obote's regering blijk geeft een serieuze poging te doen om de economie weer op de been te helpen, komen echter ook de leningen los om dat proces in gang te zetten. Ke nia geeft een lening voor 300 miljoen shilling om Oeganda in staat te stellen de goederen uit Mombasa het land in te krygen. Voor dat doel heeft de Oegandese regering ïm- porthcensies uitgegeven aan firma's die daartoe eerst met een exacte boekhouding over de laatste jaren op de prop pen moeten komen. Die fir ma's die hun neus diep in de smokkel en de zwarte handel hebbengestoken, zijn zo doende uitgesloten van deze mogelijkheid. "Dapper" Geregeld komen er delegaties van het IMF en van de We reldbank een kjjkje nemen in Oeganda, wat al geresulteerd heelt in een lening van 95 miljoen dollar van de Wereld bank om de industrie te re activeren. Op een van die be zoeken sprak Willy Wapen hans. de vice-president van de Wereldbank, zijn tevre denheid uit over „de dappere en stoutmoedige stappen van Obote om de economie van het land weer op een stevige basis te funderen". Ondertussen wordt het leven van de mensen in Oeganda er voorlopig alleen maar moei lijker op. De enorme prijsver hogingen hebben tot gevolg dat men bijna niets meer kan kopen, en het is haast onbe grijpelijk hoe de Oegandezen erin slagen in zulke moeilijke tijden het hoofd boven water te houden. „We eten nog maar één keer per dag en we ontvangen geen bezoekers meer", krijg ik ten antwoord als ik ernaar vraag. De stedelingen zijn afhankelijk van de steun van hun familie leden op het platteland, die op kleine stukjes grond wat mais, bananen of zoete aard appelen verbouwen. Een van de belangrijkste onderdelen van het mimmum-dieet is pinda's, een goede maagvul- ler. Kleren maakt iedereen zelf. en schoenen moeten ge- Woon maar een paar jaar ex tra mee. ook al zijn ze versle ten. Het enige dat de mensen op de been houdt, is de over tuiging dat het land zo aan de grond zit. dat het alleen maar beter kan worden. Binnenlandse onrust Al is de buitenwereld over het algemeen tevreden met de re gering-Obote, binnenslands is de situatie nog geenszins stabiel. Met name in de hoofdstad en in de West-Nile- provincie (waar Idi Amin vandaan komt en zijn meeste aanhangers heeft) wordt vaak heftig gevochten tussen het leger en diverse „guerrilla - groeperingen. Als aanleiding voor de strijd noemt de oppo sitie de beschuldiging aan het adres van Obote, dat hu de verkiezingsuitslag van vo rig jaar december vervalst heeft.Alle partijen zun het er over eens dat Amin een schurk was. dat staat buiten kijf. Om welke ideologische verschillen de strijd nu ge voerd wordt, bluft onduide lijk De oppositie komt in het parlement niet veel verder dan de regelmatig terugke rende haarkloverijen over wie er - meer dan tien jaar ge leden - beter was in de rege ring. Onderwijl gaat buiten het par lement een absolute sabotage van de economie en het ver moorden van honderden mensen gewoon door. Aan vallen op leger- en politie- kampen zun niet van de lucht. In de steden zun de winkels vrijwel leeg: de helft is dichtgespijkerd met plan ken. de rest heeft grote u*e- ren tralies voor de ramen, die allemaal kapot geschoten zijn. In Kampala wordt nog steeds elke avond heftig ge schoten en het is dan ook raadzaam maar binnen te blijven. Tussen 4 en 6 uur 's middags vindt een grote uittocht uit de stad plaats (iedereen gaat te voet), en tegen zonsonder gang zun de straten leeg. Geen enkele winkelier kan het zich veroorloven 's nachts produkten in zun etalage te laten liggen, of nieuw glas te plaatsen en een mooi uit hangbord op te hangen; voor hetzelfde geld is de volgende dag alles weer kapot gescho ten en leeg gestolen ELMA DOELEMAN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9