"Case een vandaal? Nee, natuurlij k niet Ferme deuk in prestige van Hans van Dam Mild oordeel Leidse politie over graffiti Eerstej aarsstroom soepel opgevangen 99 ACHTERGROND! Geen boycot collegegeld SATERDAG 22 AUGUSTUS 198 LEIDEN - Voor graffiti is durf nodig. Het is een strafbaar feit en de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) van Leiden vermeldt een straf van maximaal driehonderd gulden of twee maanden hechtenis. In de APV lezen we: "Het is verboden op enig goed, hetwelk zich op of aan de weg bevindt met kalk, krijt, teer of een kleur- of verfstof afbeeldingen, letters, cijfers of tekens aan te brengen". Verder is het zelfs verboden om 's nachts met de ge noemde schrijfwaren over straat te lopen, tenzij men kan aantonen dat de middelen voor een ander doel nodig zijn. "Ik verafschuw niet elke graffiti-handeling, maar het probleem is, dat het vaak op de verkeerde plaats staat", zegt Huuf Verhulst die werkt bij de afdeling culturele zaken van de gemeente Leiden. Zijn ideeën over graffiti wijken nogal af van wat we meestal te horen krijgen. Toch is Verhulst ervan overtuigd dat hij hierin niet alleen staat. Uitgangspunt vormt voor hem het zoeken naar alternatieve graffiti-moge lijkheden. "Kijkje kunt het op verschillende manieren benaderen. Ne gatief gezien zou de gemeente ten aanzien van graffiti een coördineren de taak moeten hebben. Neem het voorbeeld van een winkelier wiens nieuwe winkelpui is ondergespoten. Het reinigen daarvan kan hij niet betalen, dus lijdt hij op zo'n manier economische schade. De gemeente zou van dit soort voorvallen een soort reinigingsschade moeten instel len. Dat is een benadering" "Ik hoop dat de stad niet zo beklodderd wordt als in het verleden. De spuitbus moet wat dat betreft wor den uitgebannen". Deze wens van burgmeester Goekoóp, uitgesproken in zijn nieuwjaarsrede laat aan duidelijkheid niets te wensen over: de graffiti is Leidens eerste burger een doorn in het oog. Maar wat hij ge makshalve voor geklod- der uitmaakt, is voor een ander weer heel waarde vol. Graffiti voor sommi gen een boodschap, voor velen een plaag. Hoe rea geert de gemeente en de politie? Daarover dit der de en laatste deel, waarin het verschijnsel graffiti onder de loep wordt ge nomen. Graffiti in Leiden. "Bij diereu zie je dat ze hun gebied merken. Speelt dat hier ook Foto Leids Fotokollektief). "Positief bekeken ligt er voor de gemeente vanuit de culturele hoek ook een taak. Los van de ontsporingen kan graffiti ook heel functioneel zijn. Wat niet wil zeggen dat het altijd mooi is. maar dat hoeft ook niet. Je zou kunnen zoeken naar een plek. waarvan je mogelijkerwijs kan verwachten dat graffitisten die vormgeven. Schuttingen van bouwprojecten bijvoorbeeld, mits de omgeving het toestaat". "Je moet het kanaliseren. En dat bedoel ik niet als zoethoudertje of dwangmaatregel via de zachte lijn. Maar meer om zodoende de agressieve sfeer rond de graffiti weg te nemen. Door het beschik baar stellen van plekken, groeit er mogelijk begrip tussen ener zijds graffitisten en anderzijds de gemeente", aldus Verhulst. Met een dergelijk plan wil hij voor komen dat monumenten als het Gravensteen en De Waag worden beschreven met 'Boycot Pais' of 'Zorro was hier'. Verhulst ziet de graffiti als (kunst)uiting die ge waardeerd kan worden. "Toen ik de tekening van Rikkie Rukeend voor het eerst zag, schoot ik in de lach. En als mijn zoontje vraagt 'zijn er nog meer?' dan ben ik best trots dat ik kan zeggen dat er inderdaad nog meer zijn. Ze staan helaas vaak op de verkeer de plaats". Volgens Ve**hulst zijn de teksten op de Leidse muren vaak onbe grijpelijk. Maar het gaat hem te ver om te stellen dat de mensen zich hier minder gemakkelijk en goed uitdrukken. "Je zou willen dat de mensen iets meer van hun gevoelens prijsgeven. Ik denk dat de ontwikkeling toch wel die kant op zal gaan. Dat er op een gegeven moment kleine gedicht jes en andere zieleroerselen op de muren verschijnen. Die vaste plekken moeten het overigens ook mogelijk maken voor graffi tisten om hun identiteit bekend te maken. 'Case' en 'Hanx', dat is leuk. maar dat gaat over. Er zit toch iets in de mens om zich be kend te maken, om aan vrienden te laten zien: dat ben ik". Beveiliging Collega A. Seyn heeft te maken met wat Verhulst al aanstipte: bekladde muren dienen weer schoon te worden, met alle bijko mende problemen vandien. Seyn: "We vinden het een nare zaak. Het schoonmaken is vaak een lastig karwei, afhankelijk wat de ondergrond is. Een tekst, geschreven met een viltstift op een glad vlak is nog vrij eenvou dig te verwijderen. Maar verf op een poreuse gevel wordt een heel probleem. Die steen zuigt de verf op. waardoor je na het reinigen altijd wel iets blijft zien. Vooral met latex-verf hebben we grote moeite, ondanks alle chemische reinigingsstoffen die nu op de markt komen". Het is moeilijk vast te stellen welke bedragen met het schoonmaken gemoeid zijn. Tijd en materialen verschillen per geval. Dat het om een niet geringe som gelds gaat. hoeft niet te worden betwijfeld. Daar tegenover staat dat al het geld en de moeite vaak tever geefs zijn. "Nog niet zo lang gele den is het viaduct aan de Rijns- burgerweg bij het station hele maal schoon gemaakt. Een paar uur later zag ik dat het al weer was beklad. Daar doe je weinig aan. De gemeente wil wel een soort beveiliging instellen. Niet door middel van de politie, maar men bekijkt nu of het mogelijk is om bepaalde kostbare projecten, zoals monumenten te impregne ren. Dat houdt in dat de gevels van deze gebouwen een speciale behandeling krijgen, waardoor de verf gen kans krijgt om in de steen opgezogen te worden. Hierdoor blijft het schoonmaken enigszins mogelijk" Voorkomen Recht tegenover het politiebureau aan de Zonneveldstraat staat op een muur: "Raaf fucks the cops" Vanuit zijn werkkamer kijkt de voorlichter van de Leidse politie. Dick Graveland de hele dag uit op deze ontboezeming. Stoort hij zich daar niet aan? "Nee hoor. daar maak ik me niet druk om. Je ziet overigens weinig echt be ledigende teksten. Zelden zie ik iets waarbij ik denk: hè, moet dat Bij de Leidse politie komen weinig klachten binnen over graffiti. Volgens Graveland is dit een van de oorzaken waardoor het ver schijnsel om zich heen grijpt. "Ik denk dat het niet-klagen te ma ken heeft met de welvaartsmaat schappij waarin we leven. Als iets kapot gaat. dan koopt men wel iets nieuws". Ook gaat het volgens de politie- voorlichter om een mentaliteits- kwestie. Uit verhoren van men sen die gepakt zijn. blijkt vaak een onvrede met het kapitalis tisch systeem, zegt Graveland Niettemin gaat het bij graffiti dikwijls om namen, zonder enige politieke bedoeling. Daarover heeft hij echter ook zo z n ge dachten. In zijn vrije tijd doet Graveland aan archeologie. "Op Romeins aardewerk staan vaak namen en tekens. Alsof de bezitter wil zeggen dit is van mij. Ik weet niet of je vandaar een link mag leggen met de graf fiti van vandaag. We hebben hier op het bureau een aantal cellen, oude en nieuwe. Die zijn volge schreven. van boven tot onder. Meest namen, dat is opvallend. Bij dieren zie je ook dat ze hun gebied merken. Je vraagt je af: speelt dat hier ook?". Voor een politieman neemt hij een bijzonder mild standpunt in: "Zo'n Case een vandaal? Nee, na tuurlijk niet". Omdat het verboden is. dient de politie niettemin wel op te tre den. Vaak komt het niet verder dan af en toe eens iemand in de kraag te vatten en verbaliseren. De nadruk ligt meer op het voor komen. Daarvoor wordt gezocht naar oorzaken. "In bepaalde wij ken zie je veel teksten. Je moet dan gaan onderzoeken wat daar precies speelt. Is er sprake van verveling? Ontbreekt er iets"' Bij voorbeeld een sportveldje of een buurthuis. Als je dat duidelijk hebt. dan moet de gemeente in samenwerking met de politie voorzieningen treffen. Daarbij moet ook gewerkt worden aan bewustwording. Weten kinderen dat ze vernielingen plegen0 Dat ze in wezen hun eigen zaak te kort doen. Hiervoor wordt spe ciaal voorlichting gegeven op scholen, middels speciaal ge maakte lesmodellen. Die zijn sa mengesteld door onderwijzers en politie ambtenaren Ook pleit de politieman voor een grotere sociale controle. Hij ver telt: "Ik reed eens bij het Rijns burger viaduct en zag een jon getje op de stoep fietsen. Hij haalde een viltstift te voorschijn om iets op de muren te schrijven. Ik stopte snel en riep: wat krij gen we nou. Het jongetje liet toen van schrik z'n stift vallen en peesde er vandoor. Kijk. als er meer mensen zo zouden hande len. is er wellicht iets aan te doen'. Praten Echt uit te bannen lijkt het voorals nog niet en het is natuurlijk ook maar de vraag of dat wenselijk is. Waarom iets verbieden dat zo sterk leeft onder een grote groep De inhoudsloosheid van veel graf fiti roept de gedachte op dat het schrijven op zich de boodschap is. Het doorbreken van de regels wat wel en wat niet is toegestaan. Misschien ook wel een andere manier van praten met elkaar. Graffiti is hoe dan ook een ver schijnsel dat op de één of andere manier iets zegt over de tijd waarin we leven. Eenzijdige af wijzing staat vanuit die gedachte gelijk aan het negeren van be paalde ontwikkelingen. Het is niet alleen een verzet tegen de openbare orde. maar ook een versiering daarvan. ERIC ZUILHOF El Cid-week afgesloten LEIDEN - Een groepje slenterende tieners kan in de maand augus tus maar één ding betekenen: deelnemers aan de El Cid-week met hun mentor. Gisteren - op de laatste dag - concentreerde de nieuwe lichting aspirant-acade mici zich op de Hooglandse Kerkgracht, waar 's morgens een informatiemarkt werd gehouden en rond de Burcht en het Stad huisplein, waar de aanstaande studenten zich 's middags wat konden verpozen bij muziek. Het was gisteren ook de dag waar op alle partijen de rekening kon den opmaken en dat viel ruim schoots positief uit. Zo toonden de organisatoren van de intro ductieweek aan de Leidse uni versiteit zich behalve opgelucht dat het achter de rug was. vooral dik tevreden. De El Cid-trein (de week stond ditmaal in het teken van het spoor) heeft een uitste kende reis achter de rug. Alleen bleken er maandagmorgen iets meer passagiers (om in het juiste vocabulaire te blijven) dan ver wacht. Gerekend was op een dik ke vijftienhonderd, maar met veel late aanmeldingen kwam het aantal deelnemers op acht tienhonderd. Spitsuur dus op het onderkomen van El Cid aan het Rapenburg. Karen Golterman "Allemaal mensen die - help, help - kwamen zeggen dat ze nog niet bij een mentorgroepje za ten". Problemen die snel overi gens opgelost waren. De meeste groepen konden er nog wel een lid bij hebben. Redelijk content waren ook de stu dentenverenigingen, die zich tij dens de El Cid-week altijd van hun meest gezellige/leuke/maat schappij-kritische kant laten zien. Hoezeer ze elkaar ook de loef probeerden af te steken, bij elke vereniging bleef het aantal aanmeldingen praktisch gelijk aan dat van vorig jaar. De strakkere regeling van de El Cid-week viel bij een enkele ver enigingscolporteur echter min der in de smaak. Het programma moest 's avonds om twaalf uur worden afgerond en dat leverde bij bijvoorbeeld Quintus wel wat problemen op. "Dat was soms echt niet te doen", aldus een Quintus-man. "Zo hadden we op een avond Louis van Dijk. Nou. die man kost wel een paar duiten en dan is het toch jammer dat de El Cid-deelnemers om twaalf uur weg moeten". Quintus toonde zich daarmee kennelijk wat Roomser dan El Cid. Want bij an dere verenigingen zei men wel eens een oogje toe te knijpen als een deelnemer na hét midder nachtelijk uur nog rondstapte. Niettemin kon Karen Golterman met enige trots constateren dat het ochtendprogramma goed be zocht was. Beter zelfs nog dan het middagprogramma. Met een feest bij De Burcht werd de El-Dicweek gisteravond afgesloten De heuvel was voor deze gelegenheid voor "gewone" Lei denaars met toe gankelijk. De 'twaalf uur-regel' leverde bij de aanstaande studenten wisselen de reacties op. Volgens Marga- reth van 't Bosch uit Alphen aan den Rijn was je meestal toch te moe om het laat te maken: de Haagse Sunsh Raghoebier had daar echter minder moeite mee. "Zelfs de Koets ging al om één uur dicht", beklaagt hij zich. Maar. zegt Margareth: "Als je er gens zat. gaf dat toch haast nooit problemen Je kwam alleen na twaalf uur nergens meer in" De lading informatie in de afgelo pen week is in elk geval niemand slecht bevallen. "Nee hoor. het was zeker niet te veel", wuift Margareth alle twijfels weg en Surish "Dat over de universiteit was best interessant, alleen dat van de gemeente vond ik niet zo van belang". Sunsh blijft dan ook plaatsgenoot van koningin Beatrix Het meest enthousiast is echter wel Irene Mouthaan uit Brielle De El Cid -week "In één woord: hartstikke leuk" Op zijn minst onzorgvuldig Zo noemt VVD-raadslid Michiel Zonnevylle de handelwijze van wethouder Hans van Dam (PvdA) waar het gaat om de huis vesting van de Rudolf Steiner school in Noord. (Voor het ge mak laten we de vraag of de school het predikaat Vrije School mag krijgen, gebaseerd op de antroposofische levensvi sie van Rudolf Sterner, even bui ten beschouwing. Want daarover zijn de onderwijskundigen het oneens.) De jurist Zonnevylle, werkzaam bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag. weet als geen ander dat de hele heisa over de huisvesting van de school volstrekt overbodig is. Sinds 4 juni van dit jaar is er een noodwetje van kracht, die bij dit soort kwesties uitkomst biedt. Hij heeft zelf de brief over deze wet aan de gemeenten gestuurd. "Dat heeft op die datum ook in de Staatscourant gestaan en je mag van een zo grote gemeente als Leiden toch verwachten dat dat gelezen wordt en bij de afdeling onderwijs bekend is", zegt Zon nevylle desgevraagd. Hij wijst er ook op dat de wethouder in de raadscommissie al eens heeft ge wezen op de wet. toen deze nog niet van kracht was. Van Dam wist dus dat de wet 'er aan kwam' De wet die het vorderen door het gemeentebestuur van leegstaan de lokalen bij het bijzonder on derwijs mogelijk maakt, kent volgens de liberale rechtskundi ge voldoende waarborgen voor de schoolbesturen. Zoals de mo gelijkheid om in beroep te gaan tegen zo n besluit van de raad. En leegstaande lokalen bij het bijzonder onderwijs in Leiden- Noord zijn voorhanden. Het is niet de eerste keer dat Van Dam in zfin functie van wethou der van onderwijs onzorgvuldig heid kan worden verweten. Dat de ouders en schoolbesturen van vooral bijzondere scholen uit de krant moesten vernemen dat 'hun' school naar de mening van de wethouder zou moeten wor den opgeheven, werd Van Dam terecht niet in dank afgenomen. Kille planner Maar ook de lokalenkwestie met de kleuterschool Bambino en de lagere school De Glijbaan munt te uit door onzorgvuldigheid. Een gebrek aan overleg en de korte termijnen voor het vinden van oplossingen voor huisves tingsproblemen. waren ook toen al goed voor hoog oplopende emoties. En dat terwijl de wet houder zelf het imago heeft een kille, emotieloze planner te zijn. met liefst een telraam pontificaal voor zich op het bureau. Ook bij de nieuwste lokalenproble- men, die zich afspelen in de con text van een bijna genante on derlinge concurrentiestrijd van de scholen, springt het gebrek aan overleg en de haastige spoed van de wethouder in het oog. Het is eraan te danken dat rector Steffens van de Louise de Colig- ny zijn post naar zyn vakantiea dres liet doorsturen, dat de school nog tijdig in actie kon ko men om te vermijden met een onwerkbare situatie opge scheept te worden. De briefwisseling tussen wethou der en schoolleiding ontstond namelijk pas in de vakantiepe riode. Het hoofd van De Karei Doormanschool was zelfs hele maal niet ervan op de hoogte welke problemen hem bij het be gin van het schooljaar te wach ten stonden. Inmiddels werden al lokalen van de Louise met roze verf bewerkt om er een leuke, vrolijke kleuterschool van te ma ken De goodwill die de wethouder on der meer bij de Karei Doorman- school had verworven, heeft een ferme deuk gekregen. Zijn bot sing met de rector van de Louise zal de vriendschappelijke be trekkingen ook geen goed doen. Naar verluidt heeft de wethou der op een onfatsoenlijke ma nier, namelijk onder vier ogen, maar wel met zijn beleidsambte naren erbij, de rector oncollcgia- liteit verweten. Inbraak De woordkeuze van de rector Van Dam ook in het verkeerde keelgat geschoten, zo wisten siders te melden. 'De ondemo cratische inbraak in de eigen school', waarover Steffcns schreef, was tegen het zere been. Steffens zou in dat 'gesprek on der vier ogen' koel gereageerd hebben op de uitbrander van de wethouder. "Meneer de wethou der. wat er in de brieven staat is nog maar een kwart van de on vrede die er op school leeft", zou de rector gezegd hebben. In dit verband is het tragi komisch de wethouder te herinneren aan zijn woorden, die hij bij de pre sentatie van het PvdA-jaarver- slag sprak. Gekscherend merkte hij het als zijn grootste prestatie aan. dat het hem gelukt was dit jaar geen nieuwe lokalen in de Meren wijk te bouwen Niet ver moedend uiteraard, dat de voltal lige gemeenteraad hem even la ter op een lokalenkwestie onder uit zou halen. Want het prestige V3n Van Dam heeft niet aleen in de onderwijs wereld, maar ook in de Leidse politiek schade geleden. En dat bij een kwestie, die volgens Zon nevylle eigcnlyk onnodig Van Dam zal daarom ongetwij feld opgelucht ademhalen, wan neer hij in het volgende college weer zijn oude baan van wethou der van financien op zic h kan ne men. zoals in politiek Leiden al geruime tijd gesuggereerd wordt. Maar of dat de komende jaren een dankbare taak zal zijn..- LEO MAAT LEIDEN - Er komt in Leiden geen algemene boycot van de verhoging van het collegegeld voor studenten. De initiatiefne mers tot de actie hebben gecon stateerd dat er niet voldoende animo is om de boycot krachtig door te zetten. Ongeveer zeven honderd studenten waren bereid tot een boycot van de verhoging over te gaan. dit aantal wordt te klein geacht Het vormingscentrum Troef tn Leiden brengt het komende cursusjaar een drietal nieu we cursussen. Voor buiten landse werknemers is een technische schakelcursus naar het Centrum Vakoplei ding voor Volwassenen opge zet Buitenlanders die al eni ge kennis van de Nederlandse taal hebben kunnen door cursus net als 'gewone' Neder landse volwassenen aan een om- of bijschol ingsproces deelnemen. Troef gaat dit jaar ook een gnxtt deel van het Open School'-pakket overnemen. De Open School die aan de Herengracht was gevestigd is als instelling opgeheven De activiteiten werden verdeeld over verschillende instellin gen m Leiden Troef zal een schakel program ma »x»r het MBO Middelbaar Beroeps Onderwijsvoor z'n rekening gaan nemen. Voor het Open School-project heeft het Leidse vormingscen trum een speciale ontheffing gekregen wat betreft de leef- 17 tot 30 jaar. leerlingen mog* der zijn dan 33 Vieuu' bij Troef t

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3