Bouw Lommerlust begint september „Onderwijs gezelliger en gemoedelijker "Grove inbreuk op gedragscode kwekers" Braderie in Leiderdorp eidse agenda Toestemming rijk verwacht Elastisch spel Van Marion PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1981 Afscheid van Do Schakenbosch WARMOND "Kinderen van deze tijd zijn veel meer in de gelegen heid om op school hun gevoelens te uiten. Als onderwijzeres heb ik me altijd op kinderen inge steld. In de 44 jaar dat ik in het onderwijs heb gezeten is er daar om weinig voor mij veranderd". Aan het woord is de 63-jarige Do Schakenbosch. Gisteravond werd zij koninklijk onderschei den in de school de Leerhoeve voor haar inspanningen binnen het onderwijs. Niet om gezondheidsredenen zo zegt zij, maar omdat het werk al lemaal te veel voor haar is gewor den maakt zij gebruik van de zo geheten VUT-regeling. In de loop der jaren is het aantal beno digde uren voor les-voorberei- ding sterk opgelopen. Dat bete kent dat een onderwijzeres) veelal 's avonds door moet gaan met zijn of haar huiswerk. Bijnaam "Vroeger ging dat veel makkelij ker. Dan had je echt je eigen klas waar je voor moest zorgen. Wat er in de andere klassen gebeur de, deed er niet zo veel toe. Dat is nu heel erg veranderd, nu werk je als team in een school. Dat vergt meer stafvergaderingen. Ook de ouderavonden worden veel vaker georganiseerd, terwijl een tijd terug maar een keer in het jaar een ouderavond werd ge houden. Welke verhalen hoor je niet van die tijd. Toen had vrij wel iedere leerkracht een bij naam. Ik zelf ook een? Nee, dat heb ik nooit opgevangen". Een bijnaam is voor de Warmond- se onderwijzeres niet belangrijk, haar voornaam mogen de kinde ren daarentegen wel weten. "Ie dereen kent me als Do, de kinde de andere onderwij- ook bij de voornaam. Toch leeft er bij sommige kinde ren wel een kleine angst om dit te doen. We hadden tijdens de verkiezingen op school ook di verse partijen. Zo was er de PVK oftewel de Partij Voor Kinderen die als leuze had". Willen jullie een onderwijzer bij voornaam noemen? Stem dan PVK. Toch vraagt een van de kinderen aan mij of dat niet een beetje brutaal is! Nee. nu gaat het in het onder wijs allemaal veel gezelliger en gemoedelijker toe Ik spreek echter alleen over miin gen in het dorp", zo voegt Do e Raadslid Niet alleen in het onderwijs is zij actief geweest. Zo was zij voorja ren terug ook nog raadslid voor de KVP in Warmond. Veel over die tijd wil zij echter niet kwijt. Het voornaamste wat zij zich nog herinnert was de uitzonderings positie die zij als vrouw toenter tijd innam. "Ik was de enige vrouw, gekozen door voorkeur stemmen. Eén raadsperiode heb ik uitgezeten en voor de gemeen te echt gedaan wat ik kon. Later besefte ik dat ik als vrouw mij nuttiger voor de gemeenschap kon maken dan in zo'n politieke kring m'n mening te uiten. Men keek me amper aan, je werd niet aux sérieus genomen. De man nen regelde het onder elkaar wel. Ik heb mijn werk als secretaresse voor de parochieraad gelukkig nog jaren door kunnen zetten". Bewust maken "Verder heb ik meegedaan aan on ze vrouwenvereniging. In zekere mate was dat, naast gezelligheid, om de vrouwen bewust te maken van hun positie. Maar dat had be slist niet de nadruk hoor, het was iets dat er bij kwam. Het onder wijs daarentegen is iets geweest waar ik vrijwel altijd mee bezig ben geweest. Ook persoonlijk. Zag ik wat leuks, dan dacht ik, dat is goed om op school te ge bruiken. En zolangzamerhand is er veel meer thuiswerk bij geko men. Kinderen werken veel zelf standiger en het contact met de ouders is heel erg goed. Maar ja, dat kost tijd. Te veel voor mij in elk geval. Invallen als onderwij zeres kan niet meer na vandaag. Dat mag niet volgens de VUT-re geling. Ik stop dus definitief met het onderwijs, geven", zegt Do Schakenbosch. "Er ligt echter nog genoeg ander werk op mij te wachten wat ik nog kan gaan doen. Vervelen zal ik me echt niet voor de komende jaren". ROEL ZAADNOORDIJK WARMOND - In het Warmondse woningbouwplan Lommerlust staat de bouw van de eerste gesubsidieerde woningen voor de deur. De plaatselijke woningstichting "War- munda" heeft nu de plannen bij de gemeente liggen voor de bouw van 27 ééngezinswo ningen, 18 éénpersoons- en 24 tweepersoonswoningen. Eerder is al door de Warmondse gemeenteraad (in juni) een positieve beslissing genomen voor de bouw van 15 premie woningen in het plan. het verhuurde land. Op de achtergrond Broers schuur waarover ook al Sassen hei in s/\\ armondse pachterskwestie: De beslissing rond de premiewo ningen kon al eerder genomen worden, omdat daarvoor al de toestemming van het rijk binnen was. De gemeente verwacht in de loop van volgende week het jawoord van het rijk voor de ove rige woningen, die deel uitma ken van de eerste fase van de ge subsidieerde bouw in Lommer lust. De tweede fase die volgens de plannen onmiddellijk moet aan sluiten op de eerste omvat 22 ééngezinswoningen en 15 wonin gen voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. Als de toestemming van het rijk volgende week binnenkomt, dan kan in september met de eerste fase begonnen worden. Deze moet dan half 1982 afgerond wor den. De tweede fase zal, als alles volgens plan verloopt, begin 1983 klaar moeten zijn. Daarnaast beschikt de gemeente nog over een zestal kavels voor vrije sectorbouw met een opper vlakte van zo'n drie- tot vierhon derd vierkante meter. Tot nu toe zijn er twee van verkocht. Verder heeft een projectontwikkelaar nog een aantal grote stukken grond in het plan ter beschik king. Een deel hiervan is al be bouwd met kapitale huizen. De gemeente verwacht voor de goedkopere woningen veel be langstelling. Zo zijn er al gega digden voor alle premiewonin gen die in de eerste fase worden gebouwd. Alleen de verkoop van de paar vrije sectorgebieden staat momenteel stil. De huurprijzen voor de huizen in de eerste fase komen voor de ééngezinswoningen op rond de 550 gulden te liggen en voor de woningen voor één- en tweeper- soonshuihoudens op gemiddeld 320 gulden per maand. De ge meente wijst erop dat het hierbij om voorlopige huurprijzen gaat en dat het rijk later de defintieve huurbedragen vaststelt. De Warmondse gemeenteraad zal zich binnenkort moeten uitspre ken over de door de woning stichting aangevraagde lening van en bijdragen in de stichtings- kosten voor de eerste woningen. In totaal kosten de 27 ééngezins woningen, de 18 éénpersoons en de 24 tweepersoonswoningen rond de 7,5 miljoen gulden. SASSENHEIM/WAR- MOND - Als "een zeer gro ve inbreuk op de gedrags code zoals die tussen kwe kers onderling bestaat". Zó typeert kweker De Mooij uit Warmond de rechtzaak die zijn huurder Broer uit Sassenheim bij de Pachtkamer van het Leid- se Kantongerecht tegen hem heeft aangespannen. "Hiermee wordt het onderlinge vertrouwen dat aan huurcontrac ten voor land ten grondslag ligt geschaad en maakt iemand zich in de kwekerswereld onmoge lijk", aldus De Mooij. Onderhuurder Broer heeft zijn landeigenaar De Mooij bij de Pachtkamer aangeklaagd omdat de laatste het huurcontract niet meer wil verlengen. Broer huurt sinds 1976 telkens voor een jaar van zijn buurman De Mooij zo'n 2V4 hectare teelgrond aan de Wasbeeklaan in Warmond. De Mooij wil nu echter deze huur overeenkomst beëindigen omdat één van zijn zoons dit jaar van school kwam en dit land zelf wil bebouwen. Schip door rood LEIDEN - De Lcidse politie heeft gisteren een schipper aangehou den die in het water bij de Schrij- versbrug het rode licht en de ro de vlag had genegeerd en prompt tegen een boot uit ande re richting botste. Vervolgens koelde hij zijn woede door bij de aangevaren schipper voorwer pen door de ruit van de cabine te gooien. Niemand werd geraakt Via de Pachtkamer probeert Broer de eenjarige contracten nu in een reguliere pachtovereenkomst om te zetten. Met zo'n pachtover eenkomst in de hand kan hij dan aanspraak maken op nog op z'n minst 6 jaar huur. "Mogelijk zelfs 12 jaar", vreest kweker De Mooij. Bovendien voorziet hij in dat geval een deel van de huurgelden over de afge lopen jaren aan Broer te moeten terugbetalen omdat deze hoger liggen dan de pachtkamer voor schrijft. Vertrouwen Het conflict is veroorzaakt omdat de landeigenaar aan Broer "op goed vertrouwen" telkens via on derlinge huurcontracten land verhuurde. En niet via de Pacht kamer zoals bij verhuur van landbouwgrond is voorgeschre ven. Landeigenaren gaan in het kwekerswereldje wel vaker dit soort huurovereenkomsten bui- ten-dc-pachtkamer-om aan om niet aan zesjarige contracten voor een vastgestelde prijs vast te zitten. De Pachtkamer kent weliswaar ook eenjarige overeenkomsten maar indien deze moeten wor den verlengd, wordt op een wet telijke pachtovereenkomst aan gedrongen. Met alle minder gun stige gevolgen, zoals een lagere huuropbrengst, voor de landei genaar vandien. Gezichtsverlies Ook via het veilingkantoor van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale in Lisse worden eenjarige huurcontrac ten voor de bloembollencultuur afgesloten. "Maar deze eisen wel dat verhuurder en huurder aan alle wettelijke verplichtingen, zoals de melding bij de Pachtka mer, voldoen", zo zegt directeur Scgcrs. Overigens geeft hij on middellijk toe dat het veiling kantoor naleving van deze ver plichting nooit controleert, dus of verhuurder en huurder deze ook nakomen kan hij niet zeg gen. Volgens Segers ligt de oorzaak van het huurconflict tussen Broer en De Mooij in het feit dat de landei genaar het land veel te lang aan slechts één huurder heeft ver huurd. "Hij had het aan verschil lenden moeten verhuren want nu heeft hij voor de Pachtkamer geen been om op te staan", aldus Segers, die verder meent dat de Pachtkamer al gauw op de hand van de huurder is. Maar ook de veilingdirecteur meent dat Broers standvastig heid geen pas geeft. "Indien een huurder die via ons land heeft gehuurd zich zo zou opstellen verliest hij wel zijn gezicht bij al le collega's", is zijn overtuiging. Verder meent Segers dat het niet onbegrijpelijk is dat veel landei genaren hun land voor kortere of langere tijd buiten de Pachtka mer om verhuren want volgens hem is de positie van de landei genaar in de pachtwet erg zwak. "En dat werkt dergelijke zaken zoals het huurconflict in War- momd ook in de hand", zo zegt Segers. Bovendien zouden der gelijke huurovereenkomsten vooral tussen buren en familiele den eerder gebruik dan uitzon dering zijn. Marokkaan geïntimideerd LEIDEN Een Marokkaanse ka merbewoner in de Bouwelou- wensteeg heeft de afgelopen nacht bezoek gehad van een aan tal "bekende" Leidenaars, die kennelijk in opdracht van de Noord wij kerhoutse huisbaas handelden. Zij zeiden tegen de Marokkaan, wiens twee mede bewoners met vakantie waren, dat zij de kamer hadden ge huurd. En bouwden er een feest je. De politie ging tot tweemaal toe kijken, maar pas na raadple ging van een tolk werd de gang van zaken duidelijk. De "feest gangers". inmiddels in kennelij ke staat, aldus de politie, werden vervolgens de kamer uitgesleept en ter ontnuchtering ingesloten. Dit beeld bood de Hoofdstraat gisteravond. De braderie wordt vandaag tot vijf uur voortgezet. LEIDERDORP - In de Hoofd straat en in de Eikenlaan is giste ren de jaarlijkse braderie gehou den, die vandaag nog tot vijf uur duurt Ongeveer zestig winke liers en enkele verenigingen doen aan de Leiderdorpse brade- Het evenement mocht zich gister avond verheugen in een bijzon der grote belangstelling. Dat gold helaas niet voor de zomerse cabaretvoorstelling die de Lei derdorpse amateurtoneelgroep "Toverlei" gaf. Vermoedelijk was het publiek onvoldoende op de hoogte van de uitvoering of verkoos het op deze zomeravond buiten te blijven. Vandaag staat de braderie vooral in het teken van de jeugd. Voor hen zijn verschillende activitei ten georganiseerd. Volwassenen kunnen naast een bezoek aan de kraampjes naar een herhaling van het Toverlei-cabaret (stond voor twee uur op het program ma) of om half vijf naar een uit voering van de Leidse volks dansgroep Achalai. Verder kan men naar een tentoonstelling over de geschiedenis van Leider dorp en de Dorpskerk. Diverse organisten zullen tijdens deze tentoonstelling het onlangs ge restaureerde kerkorgel bespelen. ZATERDAG Leiden - Kijkhuis. Vrouwenkerkkoor- straat 17, film Edipo Re uit 1967, 20 en 22.15 uur. Wijkgebouw Staalwijk - Herenstraat 45, bingo-avond, 19.30 uur. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg 24. Zuidamerikaanse muziek, 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek- en curiosa- markt, 9-17 uur. ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Zoeterwoude - molenwandeltocht van 9 tot 14 uur, start bij kantine W Meer burg, ingang naast Meerburgkerk. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J.E.C. Crul-kelderhuis, Noordeinds- plein 8a, tel. 142888; zo, S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, E.K. Fo- gelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zo, H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; zo, F. Lahr, Zoeterwoud- sesingel 11. tel. 120347. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan. Van Tol, Zwijnenburg, Verhage: za, Y. Groe neveld, Brikkenwal 19, tel. 133834, spreekuur van 11-11.30 uur in Gezond heidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2; zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur van 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Me renwijk,'Rosmolen 2. Leiderdorp - za, S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40. tel. 891037; zo, H.B. van Wyk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur in Gezondheidscentrum Florijn 10, Lei derdorp, tel. 891000. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - za, W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel. 3960; zo, A. Meiman, Leid- seweg 66, tel. 2525. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 21 aug tot 28 aug door: Doeza Apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 121313, Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijkvan Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten, Leidschendam - C.P. van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 01717-2317. MAATSCHAPPELIJK WERK Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, V.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - In de serie K. en O.-zo- merconcerten gaf (zilveren jubi laris) Sander van Marion een ju bileum-concert. Een ongewoon groot publiek was er voor in de Marekerk samengestroomd. Het is een kenmerk van Sanders spel, dat het aantrekkelijk blijft. Hij houdt de klank open, zodat men de structuur kan volgen, ge bruikt met goed gevolg contra- strerende registerkleuren, haalt melodische lijnen effectvol op. Sander laat zijn toehoorders, om zo te zeggen, niet op een droogje zit ten. In een Concerto van Albino- ni en een Sonate van Viola brak de Italiaanse zon door en scheen uitbundig door alle constructie- ruiten. Men moest hier wel aan nemen, dat Sander het in deze oren-strelende muziek volop naar z'n zin had. Hij heeft een vlotte techniek en het leek erop, dat die zangerige melodieën zijn motor nog eens extra smeerden. Ook een Toccata van de Portu gees Seixas was zo'n warmbloe dig zuidelijk maaksel, dat San- der blijkbaar nó aan het hart ligt. Het programma was keurig in vak ken verdeeld. Na de zuiderlingen volgde Handel (die er trouwens niet weinig aan te danken heeft), met een charmant gevarieerde "Aria" en, als overbekende best seller, het adagio en allegro uit het (zogenaamde) "Koekoek en Nachtegaal"-Concert. Voort gaande op de Engelse toer deed de concertgever het publiek smullen van z'n eigen bewerking van Engelse contradansen (te recht een succes-nummer) en Crackels amusante, melodieuze "Caprice" in g. Sander besloot het concert op zijn fantasierijke manier met een kwartier-lange improvisatie op twee bekende Handel-motieven, ("Halleluja" en "Zegekoor"). JOHAN VAN WOLFSWINKEL lEIDSCH aï dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10.00-19 30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- overschrljvlng geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Damlate Holding BV ti der Meer (re- A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG Bij automatische Kwartaalabonnement f 53.45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 J.P.M. 0lo) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- visie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'H. v. Egmond 'tel. 071-172766

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2