:T VIS sport Pennen die selectief vangen bestaan niet mi m - -.2 x m es m-nt Bridge Krypto- gram Oplossing uTERDAG 22 AUGUSTUS 1981 T v>% Mag ik een brasempen van u? En heeft u voor mij een voorndobbertje? Het zijn vragen die bijna da gelijks worden gesteld in hengelsportwinkels. Of de hengelaar even later met een geschikte "beet- verklikker" de deur uit stapt is sterk afhankelijk van de vakbekwaamheid van de mensen achter de toonbank. Want op deze en soortgelijke vragen is geen passend antwoord mogelijk. Ook het tegenovergestelde kan gebeuren. Wanneer een hen gelaar met een minuscuul dobbertje moet optornen te gen een flinke onderstroming en forse golven zal minder vangen dan iemand die de juiste pen op de lijn heeft. In de eerste plaats is het onmo gelijk het aas op een rustige manier te presenteren, want door golfslag en stroming wordt het aas keer op keer opgepakt en verplaatst. Extra nadeel voor de sportvisser is dat hij grote moeite heeft om de aanbeet van de vis goed te signaleren. Vissen langs of over de bodem is onmogelijk omdat het pennetje door de 1 stroming onder water ver dwijnt. En vissen "tussen wa ter en wind" is erg moeilijk omdat het pennetje in de kortst mogelijke tijd weg drijft. Vitaal onderdeel Daarom is de pen in de hele hengeluitrusting een uiterst vitaal onderdeel. Vangen of niet vangen wordt groten deels bepaald door de keuze van de pen. En omdat fabri kanten pennen uit alle moge lijke landen importeren, is de kans groot dat de uitvoering en het gewicht niet zijn afge stemd op Nederlandse om standigheden. Bovendien is er de neiging om veel grote pennen te maken, omdat de vraag daarna het grootst is. Een eerste algemene raadge ving is dat u op de aanschaf van uw pennen nooit moet bezuinigen. Voer een goede pen betaal je tegenwoordig al gauw zes tot acht gulden. Dat lijkt erg veel voor een stukje geverfd balsa, tonkin, riet of kunststof, maar dat is het niet. Zeker niet in verhou ding tot inferieur materiaal dat vaak na enkele dagen al de geest geeft. Een pen waarvan de verhou dingen tussen drijflichaam, antenne en lijngeleiding kloppen, zal zich bijvoor beeld zelf oprichten na het in werpen. Goedkope, slecht uitgebalanceerde pennen zul len dat niet of veel trager doen. Ze blijven als het ware "plakken" aan het waterop pervlak en moeten door de hengelaar zelf worden opge tild. Dat maakt het vissen een stuk onaantrekkelijker. Van groot belang is ook dat de pen tijdens het vissen hetzelf de drijfvermogen houdt. Dat kan alleen gebeuren wanneer de pen volledig "waterproof' is. Dat wil zeggen dat het geen water opneerfit tijdens het vissen. Voorwaarde is dat de pen goed is afgelakt. Niet machinaal via een onderdom peling in een verfbadje. Maar meer dan eens en gelijkmatig verdeeld. Zwaarder Er bestaan nu eenmaal geen dobbers waarmee je alleen brasem vangt. Zoals er ook geen pennetjes worden ge maakt die uitsluitend de aan beet van een snoekbaars regi streren. Vorm en grootte van de pen worden namelijk niet bepaald door de vissoort waarop de hengelaar het heeft gemunt. Daarbij spelen heel andere factoren een rol. Bijvoorbeeld de dikte van de lijn. De grootte van de pen moet daarop worden afge stemd. Een grote - veel lood sjouwende - pen biedt voor een nylondraadje van tien honderdste millimeter te veel weerstand. En een minus cuul tonpennetje op een lijn van 28 of 30 honderdste is een al even grote wanverhou ding. Maar er zijn meer zaken. Bij voorbeeld het water waarin wordt gevist en de weersom standigheden tijdens een vis dag. Om dat duidelijk te ma ken een simpel voorbeeld. Ie mand gaat vissen in een zeer ondiep polderslootje op een fraaie zomerdag met een flauw windje. Een ander be vist een uitgestrekt meer. Bij voorkeur de diepere plekken. En hij doet dat op een dag met stormachtig weer. Beide hengelaars vissen op voorn en zouden de winkelier dus kunnen vragen om een voorndobber. Groot verschil Het zal voor iedereen duide lijk zijn dat de omstandighe den zo hemelsbreed ver schillen, dat om optimaal te kunnen vissen de ene visser een andere beetverklikker op de lijn moet zetten dan de ander. De poldervisser kan op die mooie dag volstaan met een klein formaat ultra- licht pennetje, dat een drijf vermogen heeft van slechts enkele tienden van gram men. De piasvisser, die het minder treft met het weer, zal een veel robuuster exem plaar moeten monteren. Een pen met een flink drijfver mogen en een forse antenne. Een ongeïnteresseerde verko per zou de vissers dus ge makkelijk een verkeerde pen kunnen verkopen, wanneer hij niet nader informeert naar de visplek of de omstandig heden. Krijgt de poldervisser een zware pen mee dan zal zijn vangkans daardoor nade lig worden beinvloed. Im mers een vis die weerstand voelt zal bij het beetpakken van het aas geneigd zijn dat direct weer los te laten. Hoe groter het gewicht, hoe groter de weerstand. En des te gro- s het moeilijk de juiste pen er tussen- (foto ANP) ter de kans op een misser. Een dunne laklaag is snel be schadigd en het onderlig gende kurk of balsa zullen water opzuigen. De pen wordt daardoor tijdens het vissen zwaarder, terwijl het drijfvermogen vermindert. Een kwaliteitspen is daar om altijd voorzien van ver scheidene laklagen met een grote hardheid. Noodzake lijk ter bescherming van kwetsbare houtsoorten als balsa. Van beste pennen is bijvoorbeeld ook de binnen zijde van het drijflichaam voorzien van waterwerend materiaal. Bijvoorbeeld een plastic coating. Kurk is evenals balsa een vrij zacht materiaal. Een slecht gelakt kurkje zal daarom snel inslijten en te ruim worden. Een nauwkeurige diepteaf stelling wordt daardoor on mogelijk. Bij elke aanslag verschuift de pen. Dan het gebruikte materiaal zelf: een antenne van een pen kan gemaakt worden van sterk uiteenlopende materia len. Variéerend van hout (bal sa, tonkin, riet), via kunststof (glasvezel, plastic) tot metaal (roestvrij staal, koper). Ik heb echter wel eens pennetjes on der ogen gehad, waarvan de antenne bestond uit een ge woon cocktailprikkertje. En die zat gestoken in een drijfli chaam vervaardigd van slecht geverfd geperst papier. Voor de lijngeleiding zit aan de onderzijde van de meeste pennen een lusje of een rin getje Ook aan de wijze waar op die bevestigd is kan man de kwaliteit van de pen afle zen. Bij goede pennen is het lusje extra verstevigd. Bij slechte dobbers gaat het al snel loszitten en wordt bo vendien de omringende laklaag beschadigd, waar door de pen niet langer wa terdicht is. Natuurlijk speelt ook de zorg voor de pen een belangrijke rol bij de levensduur van de dobber. Wie niet de moeite neemt om na een visdag het tuigje van de hengel te halen en op te bergen in een sim- menkistje of tuigendoos loopt het risico dat de pen breekt of wordt beschadigd. Zeker wanneer de hengelde- len in elkaar worden gescho ven. Bovendien moet het kurkje na een visdag altijd iets omhoog worden gescho ven. Wanneer u verzuimt dat te doen. is de kans groot dat het kurkje de volgende vis dag muurvast zit. Horizontaal 7 De bewaker van je auto. 8 Vroegere botenbestuurder? 13 De vorige. 14 Pijnlijk, gooi er wie ze berijdt. 15 Je ziet ze vliegen. 16 Nu is het ernst voor het publiek, als het er niet in zit. 17 Sinterklaasdiertjes. 20 p de golven, dan luwt het wat. 21 Waarde! 22 Vroeger reeds a jongen. 27 Weldra duurt lof a hele tijd. 28 Zoetelief! Verticaal 1 Nieuw gezang 2 Flinke jon gen. 3 Hoest van droog brood. 4 Het zit- en valgedeelte. 5 Het begin is naar jouw lengte ge sneden. 6 Geen zin aan onge rief. 9 In Noord-Holland ziet men de kip van achteren, zo te horen 10 Hoor eens. zon pracht en praal. 11 Hier met het vaatwerk. E. van de vruchten. 12 Hier speelt een vrolijkerd op een pluim. 18 Sport in een klein huisje, zo klinkt het tenminste. 19 Het was het einde en het is het einde. 23 Scherpe drank! 24 Als ik gek word ben ik oud ...25 en als ik een teugje neem komt het uit mijn beurs 26 Graaf niet zo, anders krijg je rugpijn. De prijs van 25.- werd toege kend aan Gerda de la Rie, Utrechtse Jaagpad 34. 2313 KZ Leiden. De prijs wordt de winnaar toegezonden. Oplossingen met vermelding "Kruiswoordraadsel" voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zenden aan Redactie Leidsch Dagblad, Witte Singel 2, 2311 BG Lei den. Voor een schaakliefhebber zijn er vele boeken in omloop. Zo wel voor wie wat wil leren als voor genieters, die de hoop hebben opgegeven ooit nog eens wereldkampioen te wor den. Voor mensen die beide nastreven zijn er de toernooi boeken met een schat aan materiaal. Voor de leergieri ge, goede openingen leerza me middenspelen en boeien de eindspelen. Voor iemand die verpozing zoekt leuke anecdotes, spannende mo menten en dramatische ont knopingen. Zeker is dat beide groepen le zers met plezier die partijen naspelen die hun ontknoping in een mooie aanval vinden. Zo'n partij is de onderstaan de. uit het 28ste kampioen schap van de USSR. De wit- speler die dit jaar in het toer nooi van Moskou zo zielig on deraan eindigde, laat daarin zien waarom hy als een van de gevaarlijkste aanvallers op het schaakbord bekend stond. Zijn tegenstander is Poloegajevski ook geen on bekende, maar hier fungeert hij als onvrijwillige kop van Heel af en toe kom je ze nog wel eens tegen, die oude man netjes, die hun hele leven al hebben gedamd. Zij leerden het in de tijd van Broek kamp, De Haas en andere klassieke grootheden. Onver wacht kwam ik er vorige week een tegen. Ome Bram, zo mocht ik hem gelijk al noemen, speelde mee met de damvereniging van Cabauw. Niet in het eer ste en enige achttal, maar als een soort mascotte. Hij ging altijd en overal heen met het team en als dank mocht Ome Bram dan één keer meespe len. Voor die ene keer laadde hij zich helemaal op. ja, het was zo stil thuis, je bent al leen, dan heb je wel eens wat verstrooiing nodig. En vanaf zijn dertiende jaar damde hij al, dat gooi je dan niet weg. Hij had het van zijn oma ge leerd. 's Zondags gingen zijn ouders altijd naar oma, na de kerk. Zijn broer en zus en hij zelf liepen braaf mee en daar NEDERLAND - Met de Euro pa-zegels, waarop afbeeldin gen van een carillon en een draaiorgel, die zoals gemeld vanaf 1 september aan de lo ketten verkrijgbaar zullen zijn, wordt de 22e editie ge realiseerd.Voor de eerste Ne derlandse Europa-zegels moeten we terug naar 1956. Zes Europese landen de drie Beneluxlanden, de Duit se Bondsrepubliek, Frank rijk en Italië die sinds 1951 de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) vormden, kwamen toen met zegels met een gemeenschap pelijk ontwerp, dat als thema had "Europese samenwer king in wording": het woord "Europa" in de steigers Een jaar later konden de lidsta ten van de EGKS Europa-ze gels uitgeven naar eigen ont werp. maar in 1958 werd in Brussel besloten dat het in het vervolg - en dat zou du ren tot 1974 een gemeen schappelijk ontwerp zou worden. In 1959 was het aan tal landen, dat met Europa zegels uitkwam gegroeid tot acht. Oostenrijk en Zwitser land hadden zich inmiddels O door Rob Brunia GELLER-POLOEGAJEVSKI 1 et«4 C7-C5 2 Pc 1-13 d7-d6 3 d2-d4 c5xd4 4 Pl3xd4 Pg8-fl5 5 Pbl -c3 a7-a6 6 Lfl-e2 e7-e5 7. Pd4-b3 Lf8-e7 8 0 0 0 0 9 Lcl-e3 Dd8-c7 10. Ddl-d2 Lc8-e6 11. f2 f4 e5xf4 (een goed alternatief is ..Pbd7 12f5 Lc4 13g4 d5!) 12. Tflxf4 (niet met de loper, zijn ideale veld is d4) Pb8-d7 13. Pb3-d4 Pd7- e5 14 Pd4-f5 Ta8-c8 (af te ra den is Lxf5, want er volgt 15Txf5 Pc4 16Lxc4 Dxc4 17Ld4) 15 Tal-fl Tf8-e8 16. Le3-d4 Le7-f8 (zwart is geheel in de verdediging gedrongen) 17. Le2-d3 Pf6-d7 18 Tf4-h4 Pe5-g6 19. Th4-h3 Pd7-c5 20. Ddl-dl b7-b5 21. Ddl-h5 h7- h6 22. Th3-g3 Kg8-h7 23. Pc3- d5 (een andere aanval kon met Khl en h4 opgezet wor den) Le6xd5 24. e4xd5 Pe5x- d3 25. c2xd3 Dc7-b7 (na Pe5 is 26Pxh6 g6 27Pg4+ gxh5 28PF6+ Kh6 29Le3 mat) 26. Kgl-hl i i i w" 1 M li 1 i I lals zwart nu Dxd5 speelt volgt 27Pxg7 zwart kan dan kie zen A Dxh5 28Pxhö en er dreigt Pf6+ en Txf7 B Dxd4 28Pxe8 Txe8 29Txf7+ Kh8 30Txf8+') Tt8-i 2 27 P: V. i (streeft naar g4 en opent de lyn van Tfl) Tc2-d2 28. Pe3- g4 Db7-d7 29. h2 h4 (dreigt 30Dxh6 gxh6 31Pf6+ Kh8 32Pxd7+ Lg7 33Lxg7 Kxg7 34h5 en stukwinst) Dd7-e7 30. Tf3-eS De7-d7 31 Dh5xh6 Kh7-g8 (na gxh6 komt 32P- f6+ 33Pxd7+ Lg7 34Txe8) 32 Te3xe8 en zwart verliest de toren op d2. en geeft daarom op. had hy voor het eerst ge damd. Zijn oma woonde dicht bij de lagere school en daarom ging hij vaak elke dag na school een stevige plak ontbijtkoek halen en damde hij altijd een partijtje met zijn grootmoeder Van zijn vader hoorde hy dat er in Cabauw een damvereni ging was en schoorvoetend met het zweet in de handen waagde hij het op vrijdag avond 28 maart 1911. De eer ste dampartijen tegen de clubspelers gingen alle vrij snel verloren, maar elk ver lies deed hem de volgende keer nog feller en nog meer vastberaden terugkeren. Het speet hem duidelyk dat hy nog nimmer clubkampioen als nietleden van de EEG - de EGKS had plaats gemaakt voor de EEG. de Europese Economische Gemeenschap aangesloten by de jaarlijk se uitgifte. In juni van dat jaar deed zich nog een op merkelijke verandering voor aan het Europese postzegel- front.De achttien leden van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking COEEC), alsmede Finland besloten namelijk tot oprich ting van de "Conférence Eu- ropéenne des Administra tions des Postcs et dCS TV communications", de CEPT. Tevens werd toen besloten dat er in het vervolg Europa- zegels zouden worden uitge geven met een gemeenschap- pelyk ontwerp, hoewel daar entegen CEPT-landen niet verplicht waren Europa-ze gels uit te geven. Het instituut van het gemeen- Soms kan het belangrijk zijn dat men een slag maakt zon der dat de tegenpartij aan slag komt. In de Engelse lite ratuur heet dat "avidance play", een moeilyk te verta len begnp, maar de bedoe ling kan duidelijk worden aan de hand van een paar voorbeelden. In het volgende spel b.v. stond de leider voor het probleem 9 slagen te maken voordat de tegenparty er 5 had vergaard. (Oost gever, allen kwetsbaar) Noord V B 10 6 V87 O 10 8 w A 10 9 5 H 7 °T 5A54 A H 7 5 3 2 O 54 ♦7 Zuid^ H V B 6 4 3 9 8 4 3 2 O H 6 3 O V B 9 82 West moest 3 SA spelenna oost 1 KI. west 1 Ru. oost 2 KI west 3 SA. Noord startte met Sch V, waarna west de balans kon opmaken. Er waren 5 di was geworden Maar wel had hy eens voor hët clubkampioenschap gezorgd Dat was in zo'n unieke inval- wedstrijd. Door ziekte had hy vrijwel elke wedstrijd in '67 moeten missen en de laatste van de club ging om het kam pioenschap. Beloofd is be loofd en was beloofd. Ome Bram mocht aan het eerste bord zijn opwachting maken. "Er zat een jonge dammer te genover hem en blijkbaar dacht hy met een oude rot te doen te hebben, want ik deed vrijwel niets, zei Bram. en toch kwam er een vier-om- vier op het bord. Dat kon ik zelfs remise maken en een 07- 9 overwinning op het bord brengen." Myn trein kwam er aan en ik nam afscheid van Bram. Hem een beetje mistroostig met een bruin genmpeld. ver weerd gezicht achterlatend Voor ik instapte zwaaide hy nog naar me schappelijk ontwerp bleef, zoals opgemerkt, bestaan tot 1974. Daarna ging men over tot een gemeenschappelijk thema, zoals dat ook reeds in 1957 het geval was. Voor 1974 werd het thema "beeldhouw werken" gekozen, verder ge volgd door "schilderijen (1975), "kunsthandwerk" (1976. "landschappen" (1977), "monumenten en monumen tale gebouwen" (1978). de geschiedenis van de post en de telecommunicatiedien sten", dit ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de CEPT (1979) en het vorige jaar vooraanstaande per soonlijkheden". Merkwaardig genoeg heeft Ne derland tussen 1974 en 1978 verstek laten gaan. Waarom is nooit duidelyk geworden. De motieven voor de thema's die werden aangedragen lig gen in ons land immers voor het oprapen beroemde schil deryen, prachtige landschap pen. In de volgende rubriek zullen we een recapitulatie geven van het aantal landen dat dit jaar met "folkloristische" Eu ropa-zegels is gekomen HERO WIT door Ton Schipperheyn recte winners. Door een rui- tenslag af te geven zou hy drie slagen meer in die kleur kunnen maken maar onder tussen zou de laatste schop pendekking zyn wegge speeld. waarna er geen tijd BM 11 aou zijn een slag in kla veren te ontwikkelen De enig goede speelwijze is eerst een kleine klaveren naar tafel te spelen. Neemt noord niet dan wordt na het maken van een hoge klave ren onmiddellyk overgescha keld op ruiten De 9e slag is verkregen zonder dat de lei der van slag is gegaan. Een ander voorbeeld (West ge ver, niemand kwetsbaar): Noord 8 6 5 4 3 9 6 O B 9 8 V 10 3 Ood West V AV <?B52 QHV43 O f 63 O A 11 2 A H B 9 2 *865 Zuia H B 1092 V A 10 8 7 O V 10 7 4 Het bieden weit 1 KI. noord pas, oost 1 Ha. zuid 1 Sch, west 2 SA cn oost 3 SA Noord kwam uit met Sch 8 en opnieuw is er het probleem hoe tot 9 slagen te komen. Er zyn 6 directe winners en de klaverkleur kan de resteren de slagen opleveren, maar al les draait daarbij om de plaats van KI V Het verve lende is dat als west snijdt en tot de ontdekking komt dat KI V mis zit, het te laat is om nog een slag in harten te ont wikkelen. Na lezing van het vorenstaande zal de oplossing duidelijk zyn Aangezien zuid in het gegeven biedverloop waar schynlyk in het bezit zal zyn van Ha A. moet west eerst met ruiten naar tafel gaan cn vervolgens een kleine harten spelen Neemt zuid dan zyn er 3 hartenslagen, neemt zuid niet dan steekt west na het maken van Ha B met ruiten over naar tafel en neemt nu de snit op KI V De extra slag is opnieuw gemaakt zonder dat de leider van slag is ge gaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29