Consument de dupe van wijn-wild-west in EG Peterseliewijn Loonmaatregel werpt vruchten af ÜS Beursweek ^VTERDAG 22 AUGUSTUS 1981 PAGINA 27 J In de normaal gesproken in au gustus uitgestorven Europese burelen in Brussel en Straats burg is de afgelopen week druk overlegd om een uitweg te zoeken in het al oude. maar recentelijke heftiger dan ooit opgelaaide "wijn-conflict" tussen Frankrijk en Italië. Een conflict dat de laatste we ken in Zuid-Europa tot wild westachtige taferelen leidde, waarbij Franse wijnboeren het "recht" in eigen hand na men en grote delen van de Italiaanse wijnimporten ver nietigden. Dat eigen recht betekent voor de Franse boer een gegaran deerde afzet van zijn produkt tegen een prijs die hijzelf be paalt. Eisen die in strijd zijn met het verdrag van Rome (vrij handelsverkeer tussen de EG-landen) en de Europe se landbouwprijzen en dat maakt het conflict uitzicht loos. Geen énkel compromis van de Europese Commissie gaat de Fransen ver genoeg en zo lang de regering in Pa rijs min of meer werkloos toeziet, duurt de oorlog voort. Niet alleen de Italianen zijn daarvan de dupe, maar alle wijndrinkers, die de door Frankrijk kunstmatig hoog gehouden prijzen moeten neertellen. De wijngaarden in de tien EG- landen brengen jaarlijks rond de 150 miljoen hectoliter wijn voort, bijna de helft van de wereld-wijn-produktie. Frankrijk en Italië nemen daarvan 90% voor hun reke ning. De overige 10% komt uit wijngaarden in Grieken land. West-Duiisland en Lu xemburg. De Fransen en Italianen produ ceren niet «alleen het meest, ze drinken ook het grootste deel zelf op. Per hoofd van de bevolking ligt het wijn ver bruik, in de EG op 50 liter per jaar, in Frankrijk geldt een cijfer van 100 liter per per soon. Ruim drie miljoen hec tare Europese grond is als wijngaard in gebruik; drie miljoen wijnboeren verdie nen daar hun boterham. Van alle geproduceerde wijn ver dient meer dan 27% de door de EG gehanteerde aandui ding "kwaliteitswijn" (eis is onder meer een alcoholper centage van 12%), 69% gaat volgens de Brusselse norm voor "tafelwijn" door (ten minste 8%), de overige 4% wordt als halfprodukt verder verwerkt. De jaarlijkse ex port beloopt zeven miljoen hectoliter van voornamelijk "kwaliteitswijn". Daar staat een import tegenover van 5,5 miljoen hectoliter uit landen als Algerije. Oorzaak van de Frans/Italiaan se burenruzie is het jaarlijks toenemende overschot. Die toename werd nog eens gesti muleerd door de verplaatsing van wijngaarden van heuvel- gebieden, naar de eenvoudi ger te exploiteren vlaktes. Dat leverde meer opbrengst, maar kwam de kwaliteit al lerminst ten goede. In 1970 werden de bestaande belemmeringen weggeno men en sindsdien wordt wijn in de EG vrij verhandeld. Dat besluit leidde al vrij snel tot een verdubbeling van het handelsverkeer en een toena me van de consumptie. Wijn werd ook buiten de grote pro- duktieianden een geliefde drank. Alleen de consumptie in Groot-Brittanië is altijd sterk achtergebleven- De Britten drinken acht liter per jaar, de Ieren nog geen drie liter. Na twee jaren met recordoog sten namen in 1975 de span ningen die al sinds het vrije handelsverkeer in de EG een feit werd aan de orde waren, zo zeer toe dat in dat jaar voor het eerst van een "wijnoor log" kon worden gesproken. Franse boeren gingen zelf tot acties over, onder meer in de vorm van blokkades bij de grens. Een jaar later greep de Franse en Italiaanse wijnboeren zijn de afgelopen weken hun welhaast traditionele wijnoorlog begonnen. We gen werden gebaricadeerd, tankwagens kapotgesto- ken, in de haven van Sete stroomde 12.000 hectoliter wijn over de kaden en werd de wijntanker Ampelos bezet en de lading van 8.750 hectoliter Siciliaanse wijn met dieselolie vermengd. De importen van goedkope Italiaanse wijn zijn en blijven de Franse wijnboeren een doorn in het oog. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Gemeenschap, werkt aan maatregelen om een einde te maken aan wat de Fran sen "oneerlijke concurrentie" noemen, maar zolang "Brussel" geen handreiking biedt, speelt men in de Mi di voor eigen rechter. Europese Commissie xn. De aanleg van nieuwe wijngaar den werd stopgezet, een deel van de oogst werd gedistil leerd, een ander deel opgesla gen. Na de boterberg, de melkplas en het olijfoliemeer had de EG er een nieuw zor genkind bij. Na twee jaar van voorbereiding publiceerde de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de gemeenschap, in 1978 een vijfjarig actiepro gramma voor "geleidelijk herstel van het evenwicht op de wijnmarkt". De tendens tot verplaatsing naar vlaktes zou worden tegengegaan. De wijngaarden werden in drie categoriën ingedeeld, voor elk zouden aparte maatrege len gelden inzake herplan ting en nieuwe aanplant. Tot de eerst catergorie behoor den de wijngaarden die in het verleden kwalitatief hoog staand waren gebleken. Daar zou heraanplant en nieuwe aanplant gestimuleerd die nen te worden. In de tweede categorie werden de wijn gaarden van mindere kwali teit ondergebracht. Voor nieuwe aanplant zou toe stemming nodig zijn van de commissie; een overschake ling op andere vormen van landbouw zou daar worden gestimuleerd. Voor de gaar den in de derde categorie werd de nadruk gelegd op opheffing. Daartoe zou een subsidiesysteem worden ont worpen. kwam tot de conclusie dat de wijngaarden in Italië het beste produktie- potentieel opleverden. In Ita lië viel 580.000 hectare in de eerste categorie, in Frankrijk 450.000. Dat viel bij de Fran sen totaal verkeerd. De repu tatie van de Franse wijnen is tot op de dag van vandaag be ter geweest dan die van de Italiaanse. De Fransen reken den ook meer voor hun pro- dukten. Met deze opstelling van de Europese Commissie werd de indruk gewekt dat dat ten onrechte Het aanvaarden van het vijfja renplan betekende olie op het vuur van de strijd tussen Italië en Frankrijk. Voor Frankrijk speelt tegen de achtergrond van dit conflict, de meer algemene onvrede over de Europese landbouw politiek. Boeren maken een groot deel van het Franse electoraat uit en dat verklaar de. met name in de afgelopen verkiezingsperiode, de hals starrige houding van de Fran sen in het overleg van de mi nisters van landbouw. Anderhalve maand geleden, bij de eerste dreiging van hervat ting van de wijnoorlog, kwam de Europese Commis sie al met de toezegging dat dit jaar een groter deel van de oogst gedistilleerd mocht worden. De stoom leek daar mee van de ketel. Begin deze maand werd de "wapenstilstand0" opgehe ven. Goederentreinen wer den bij de grens aangehou den, de tanks kapot gesto ken, tankauto's werden op straat omgegooid. De nieuwe Franse minister van land bouw, Edith Cresson, toog naar Rome voor een gesprek met haar collega Giuseppe Bartolomei. Een gesprek dat niets opleverde, behalve de instelling van een gezamelij- ke werkgroep die zich nader over het probleemn zou gaan buigen. Over de acties van de Franse boeren zij Cresson na afloop: "Mijn regering heeft geen enkele mogelijkheid om invloed uit te oefenen op de landbouworganisaties en acht repressieve maatregelen op dit ogenblik niet oppor tuun" En zo kon het dat kort daarop in de haven van het Zuidfran se Sete 12.000 hectoliter Alge rijnse wijn over de kaden stroomde, een tanker met 8.750 hectoliter wijn uit Sici lië door de Fransen met die selolie werd vermengd. On der druk van het Italiaanse dreigement om tot een boy cot van Franse landbouwpro- dukten over te gaan, ging de Franse regering overstag. Nieuwe acties zouden niet worden geduld. Ook de Europese Commissie leverde een bijdrage aan de nu weer teruggekeerde rust. Wederom mag meer wijn worden gedistilleerd (9 mil joen hectoliter) dan volgens de verordening toegestaan. Ook heeft de commissie aan gekondigd zich de komende week te zullen beraden op een nieuwe verordening voor de Europese wijnmarkt. Voor de hand ligt dat de EG, bij gebrek aan middelen om de steun aan de wijnboeren te vergroten, met name voor stellen zal doen om de pro blemen op fiscaal terrein te verminderen. Wijn is in de meeste landen van de ge meenschap sterk belast. Elk land heeft echter eigen tarie ven. Daar moet een einde aan komen, zo heeft ook het Eu ropees Parlement vorig jaar al in een resolutie vastgelegd. Gebeurt dat en lukt het de EG ook om de accijns op wijn te verlagen, dan is de kans groot dat het verbruik bij voorbeeld in landen als Enge land en Ierland zal toenemen. Vast staat echter dat elke nieu we maatregel van "Brussel" op de lange duur prestigever lies voor de Franse wijnboe ren tot gevolg heeft. De afge lopen weken hebben aan het licht gebracht dat ook de nieuwe Franse regering geen alternatief voor handen heeft en de acties van de nationa listische boeren met min stens zoveel ambivalentie be nadert als haar voorganger, die ze in het ene geval ooglui kend toestond, maar op een ander moment oproerpolitie liet inzetten. Stelt de EG ech ter geen duidelijke grenzen aan de groei, dan is het pro bleem niet meer te overzien als in de nabije toekomst Spanje en Portugal tot de ge meenschap toetreden en aan de produktie jaarlijks nog eens met 10 miljoen hectoli ter zal groeien. Of zoals een wijnimporteur zegt: "Het betrekkelijke mo nopolie van Frankrijk zal niet lang meer stand kunnen hou den. Tegenover de verhalen over slechte kwaliteit van Ita liaanse wijn, staan de schan dalen in Frankrijk zelf, over het ontduiken van de EG- kwaliteitsregels. De vraag is of het jammer is. Het is net als met de Franse keuken. Die komt op de eerste plaats, dan een hele tijd niets en dan mag Italië meedoen. De Ita liaanse keuken is voortreffe lijk, net zoals veel Italiaanse wijn dat is. Maar de Italianen zijn altijd goedkoper ge weest. Dat is het probleem. Het is duidelüjk dat steed meer mensen achter de waar heid komen. Uiteindelijk leidt dit alles tot kwaliteits verbetering en prijsverlaging en daar heeft de consument baat bij" Joop Dhert. De naam "boezemde me wei enig vertrou wen in. Hij was de auteur van het boekje "Wijn maken thuis"", dat mij op de avond van mijn ver jaardag door een goede kennis werd aangereikt. Op het eerste gezicht een merkwaardig boekje. Ver wachtte ik de perfecte handleiding voor het brou wen van een hoofdpijnverwekkende namaak- Bourgogne, ik kwam bedrogen uit. De wijncultuur van Joop Dhert was er een van geheel andere snit. Als bemanningslid van een KLM-toestel. zo betoogde hij in zijn voorwoord, was hij in Canada in aanraking geko men met een winecircle. Een groep enthousiaste lieden die zich bezighield met een zeer primitieve vorm van huis vlijt. Nu ben ik niet vies van een stukje ambachtelijkheid, dus las ik verder. Apparatuur Wijnpakket In VToeger jaren, zo legde Dhert uit. toen de boeren hun over vloedige hoeveelheden fruit niet of slechts ten dele aan de man konden brengen, brach ten zij vruchten- of kruiden- pulpen tot gisting. Op die wij ze verkregen zij een drank, die houdbaar bleek en die bo vendien nog enige vrolijk heid verschafte in hun vaak sobere bestaan. Maar met de toenemende handel in wij nen uit de bekende Europese wijngebieden was het zelf maken van vruchtenwijnen als ambacht langzamerhand een zachte dood gestorven Joop Dhert nu. was naar eigen zeggen in Canada volkomen in de ban geraakt van deze mysterieuze en dankbare hobby. Na er eerst veel erva ring mee te hebben opge daan. had hij er zelfs een boekje over geschreven met daarin uiteraard de benodig de receptuur voor het berei den van allerlei heerlijkhe den als berkesapwijn, bra menwijn, kersenwijn, vlier- bessenwijn en zelfs bananen- wijn. Nu behoort dankbaarheid tot mijn schaarse deugden, en hoe kon ik die beter uiten dan terstond een plan te ont wikkelen ter productie van mijn eerste echte eigen wijn? Mocht ik nog twijfels heb ben. dan nam Joop Dhert die wel weg met de stellige bewe ring dat zijn paardebloemen- wijn uitstekend combineerde met zijn vrydagse scholletje Kenners hadden dat zelfs vol mondig beaamd. En daarbij kwam nog dat Dhert zijn discipelen bepaald niet in de kou liet staan. Zijn boekje vertelde alles over de barricades die nog in het ver schiet lagen: het gisten, het steriliseren van most, het fer mentatieproces, de zuurme- ting, het stabiliseren, het kla ren en niet te vergeten het bottelen. Ook liet hij niet na een adres te noemen tenein de in het bezit te komen van de allernoodzakelijkste appa ratuur: 't Gulden Okshoofd b.v. te Zwartsluis. Had ik daarna nog vragen, dan stond mij het Adviescentrum Fer mentatie Dranken te Den Haag ter beschikking, dat ten behoeve van amateur-wijn makers zelfs een blad uit geeft met als titel "Onder de kurk". keuze was daarom snel be paald. Het werd peterselie wyn. En wel om drie rede nen. Ten tijde van mijn pro beersel was de peterselie op haar lekkerst, het recept was niet te moeilijk en bovendien beschikte ik over voldoende tijd om mijn creatie te lage- ren. omdat ik voornemens was haar op de avond van 2 oktober aan het publiek prijs te geven. Want zeg nou zelf: hutspot met peterseliewijn. waar vind je dat vandaag de dag nog? Het leek mij reeds op de voorhand een unieke combinatie. Eind juni ging ik aan de slag. gewapend met een pond pe terselie. 4 liter water. 1200 gram suiker, het sap van 2 ci troenen en 2 sinaasappels, alsmede een kopje sterke thee. Als variatie vermeldde het recept nog het meekoken van gehakte bananen, doch dit culinaire uitstapje leek mij iets te bont. Ik vond het overigens al moeilijk genoeg. Maar hoe dan ook: door toe voeging van allerlei ingewik kelde tabletten en voedings- zouten verkreeg ik na een eerste gisting van vijf dagen een fraaie most, die ik over bracht in een gistingsfles met daarop een waterslot Daarna volgde nog een veelheid aan handelingen, die ik hier kort heidshalve niet zal r Het duurde dus niet lang of ik was in het bezit van een heus wijnpakket, compleet met hydrometer en waterslot. Het feest kon beginnen. Doch niet nadat ik nog een warme aanbeveling van de schrijver ter harte had genomen. Mijn zelfgemaakte wijn zou aan merkelijk aan smaak en bou quet winnen, zo zei hij, door ze enige tijd weg te leggen. "Het is dan ook onverstandig uw wijnfeest op korte termijn te plannen Uw succes zal waarschijnlijk veel groter zijn als u daar enige maanden i wacht", zo voegde hy er i toe. telt Troebel Waar het om gaat is dat Het Etentje met rasse schreden naderde. En dat mijn peterse liewijn inmiddels al lang en breed in flessen lag te njpen op een kóele, niet al te warme plek. Op de avond vooraf gaande aan het grote gebeu ren zette ik het eindproduct alvast klaar. Door het groene schijnsel van het omringende glas ontwaarde ik met glazige blik iets troebels, maar dat zou me een biet zijn. Het was trouwens peterselie Zou ik de flessen koelen? Nee. toch maar niet. Het aroma kon wel eens niet goed tot haar recht komen. Aroma? Plotseling werd ik bevangen door ernstige twijfels. Joop Dhert kon mij nog meer ver tellen, maar ik wilde eerst even proeven. Tenslotte was er genoeg. Ik hakte de knoop door en rukte een fles open. Je kon tenslotte nooit weten. Iedereen maakt wel eens een foutje. En er zijn zelfs botte laars die onder het mom van gecorseerde Bordeaux of na- hangende Bourgogne je rein ste bocht verkopen, waarte gen zelfs geen buisje Norit bestand is. Dit alles bedacht toen ik de eerste slok nam. Tegelijkertijd vroeg ik me af of dit uniekè vocht wel veilig en wel de urinewegen zou berei ken. De smaak was niets meer of minder dan die van een overjarige bloemkool en het aroma kwam overeen met de letterlijke versie van het poepje, dat ik mijn gasten had willen laten ruiken. Kok halzend klokte ik de vier fles sen in de gootsteen leeg. Met een gerimpelde, doch opge luchte blik op mijn peterse liewijn, waarvan ik - althans psychisch - twaalf weken lang hoogzwanger was ge weest. Aan Joop Dhert zal het stellig niet gelegen hebben. Onge twijfeld zal mij eén van de ve lt vitale handelingen, die hu in zijn boekje beschreef, zijn ontgaan. Maar toch ik zou voor geen goud bij die vent in een vliegtuig stappen' WILLEM SCHRAMA Het beurswezen was deze week in een katterige stemming. Vooral Wall Street lag ge drukt, want nadat vorige week vrijdag al zeven punten verloren waren gegaan, gin gen deze week nog eens der tien punten van de Dow Jo- nes-stand af voor er een licht herstel kon worden bereikt. Daarbij kwam de index weer op het laagste niveau van dit jaar, dat eerder al op 22 juli was ingenomen. Onder deze omstandigheden kon ook de Amsterdamse Effectenbeurs weinig positiefs opbrengen, maar gelukkig kon goed be drijfsnieuws de markt voor verder afglijden behoeden. De zeurende stemming op de Newyorkse effectenbeurs was tegen de achtergrond van een aantal onprettige ge beurtenissen begrijpelijk. Op de eerste plaats zorgde vorige week vrijdag de publikatie van de geldhoeveelheidcij- fers voor een ernstige teleur stelling. Nadat eerder die week hoop was ontstaan op enige versoepeling in de kre dietverlening, werd vrijdag duidelijk dat die hoop weer kon worden vergeten. Want de geldhoeveelheid bleek af gelopen week maar even met vijf miljard dollar te zijn toe genomen. De geldwereld ver strakte onmiddellijk en de te leurstelling deed zijn negatie ve invloed op de koersont wikkeling gelden. Onder dergelijke omstandighe den kan de kans op renteda ling uitermate klein worden geacht, zodat nu alle hoop weer op de volgende, deze week vrijdag te verwachten geldomloopcijfers was geves tigd. Deze wekelijkse publi katie begint zo langzamer hand het belangrijkste beurs- gegeven te worden en stelt al le andere factoren van econo mische of politieke aard ter zijde. Hoewel ook die deze week voor Wall Street min der prettig luidden. Er was een militair incident metLibi en er waren onzekerheden over de olieprijzen, met als slotsom dat Saoedi-Arabi. de grootste olieleverancier van Amerika, zijn prijs met twee Voorts was er nog de bevesti ging dat in het tweede kwar taal van 1981 een duidelijke economische verslechtering is opgetreden. Zo blijkt het bruto nationale produkt met 2.4 procent te zijn gedaald, te gen nog een stijging van zelfs 8 procent in het eerste kwar taal. Maar het belangrijkste gegeven was het onvermin derd extreem hoog blijven van het rentepeil op niveaus van boven de 20 procent. Toch vertoonde de dollar de ze week weer een reactie, na dat eind vorige week eerst een herstel was ingetreden van de toen opgetreden fikse val. Maar ook nu liep de prijs terug, hoewel er geen teke nen over verwachtingen meer waren van enige rente daling in de Verenigde Sta ten. Eerder werd de reactie van de dollar toegeschreven aan meer markttechnische oorzaken, zoals overtrokken hausse-posities die gladge streken werden. De koers bleef hangen op ongeveer 2,75 gulden. Geen rentedaling dus in Amen- ka en daarom ook hier te lan de geen ontspanning op het rentefront. Vadertje staat, die elke maand een beroep op de kapitaalmarkt moet doen om de steeds groter wordende begrotingsgaten te dichten, wordt deze week dan ook ge dwongen een record coupon- rente van 12,5 procent op een nieuwe lening aan te bieden De eerste 12-procentlening afgelopen voorjaar kon een bedrag van 2,5 miljard gul den tot zich trekken. Een soortgelijk succes lijkt nu moeilijker, want naast onze kerheden over het toekomsti ge rentebeloop is er nog de even grote onzekerheid over de politieke constellatie in dit land. Aan het opstellen van 's rijks begroting voor 1982 schijnt nog niemand te zijn toegekomen. door C. Wagenaar nieuwe laagterecords aan en alle staatsleningen kwamen voor het eerst beneden pari te staan. Desondanks schijnt het bedrijfsleven niet slecht te boeren, geholjien daarbij in niet geringe mate door de verbeterde concurrentieposi tie op buitenlandse markten Op de eerste plaats door de veel duurdere dollar en ver der door het profijt dat de loonmaatregel van de rege ring langzamerhand begint af te werpen. De ABN toverde een 25 procent hogere winst over de eerste zes maanden van 1981 uit zijn hoed en het resultaat van Akzo viel mee. ook al bleef hier het resultaat ver achter bij het nog gunsti ge eerste halfjaar 1980 Dat was tevens het geval met Audet, maar op grond van goede uitkomsten die voor de tweede helft van dit jaar wor den verwacht, denkt Audet voor 1981 een even grote winst te behalen als vorig jaar. Dit bericht had een ver bluffend effect op de koers, die hierdoor een paar dagen lang steeg zondi-r tot hndl I te komen. Audet liep zodoen de op van f75 tot f85. Dit trok nuk dt andere UttftVH I mee die winsten boekten van rond f2 en Elsevier NDU zelfs f 10. Bijzonder fraai was voorts de winststijging van 70 procent in het tweede kwartaal door Unilever behaald, waardoor dit aandeel aantrok van f 153 op f161 En verder waren er nog positieve berichten van Nutncia die door de sterk verbeterde situatie voor het eerst sedert een aantal jaren weer een tussentijds divi dend aankondigde en een. zy het weliswaar fors lager re sultaat van de Koninklyke Shell, maar alleen door valu ta ver liezen. De eerste beurs- reactie was dan ook een koersstyging van enkele gul- Natuurlyk waren er ook trieste berichten of ontwikkelingen. Tilburgsche Hypotheekbank kwam op nieuw.- cords en viel tot even f 40 te rug. Van Gelder Papier legde het moede hoofd in de schoot en liet op n dag maar dertig cent voor zyn aandelen op brengen Daar stonden ech ter weer koersverbetenngen tot f5 tegenover voor Pak hoed. Smit Internationale en Nedlloyd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27