De broodkwestie van moppentapper Harry Touw "Laten we beginnen met halve minuut schelden op conferencier ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 EXTRA PAGINA 25 WASSENAAR Harry Touw zuchtte en zei: „Nog zes weken." „Wat dan?", vroeg de journalist. „Dan zijn er weer zes weken voorbij." „Ais ik straks mijn hoofdje neerleg", zegt Harry Touw. ..is het gedaan met het beroeps—moppentap- pen." Sinds Max Tailleur het de hoogste tijd vond worden om op zijn lauweren te gaan rusten, is Har ry Touw de enig overgebleven Nederlander, die voor zijn beroep moppen tapt. ..En dat is mijn ge luk", aldus de in Den Haag geboren en getogen con ferencier. ..Ondanks alle moppentapwedstrijden, die er de afgelopen jaren zijn gehouden, is er niks uit de bus gekomen. Mensen die het publiek direct kunnen vermaken, die met hun eigen ik iets kunnen presenteren zijn schaars geworden. De enkele die er nog is, heeft het verschrikkelijk zwaar momenteel. De belasting heeft het hele vak stuk gemaakt." mij moet eerst worden Foto's: Cets Zorn kassen. „Ik ben bezig, moet ik zeggen en het is goed overgekomen. Ik heb een proefopname ge maakt in Duitsland over de belevenissen van een Hollan der op vakantie in Duitsland. De mensen hebben zich te pletter gelachen. Niet zozeer om de moppen, als wel om de fouten die je dan per ongeluk toch maakt. En dat schijnt voor Duitsers geweldig te zijn, als ze horen dat je pro beert hun taal te spreken en dan het liefst zo rot moge lijk." i hele grote kans „Uiteraard. Nederland is toch het land waar ik ben begon nen en waar dus ook mijn platen.... en dat is dan weer een geweldige tegenhanger. Want Hilversum en de Gooi- se Matras hebben Harry Touw altijd gemeden als de pest omdat het niet cultureel genoeg was. Maar nu met de piratenzenders worden mijn platen volop gedraaid en ik heb nog nooit zo'n hoge pla- tenomzet gehad als i teel." Nog steeds de met platina be kroonde elpee 'Bakken aan de bar'? „Ojee. Iedere piratenzender gilt erom. Ze draaien 'm grijs en dan gaan de mensen allemaal weer naar de winkel om die plaat te kopen en dat is lek ker landelijk hè. Als je nou neemt het noorden, daar zit ten een paar keien van pira tenzenders: daar wordt totaal niet meer naar Hilversum 1. 2 of 3 geluisterd." Kom. kom. „Ojee, ja hoor." Maar als ik het goed begrijp, zal de komende belastingaan slag een vette zijn. „Dat wil ik niet zeggen, maar het wordt steeds moeilijker. De belasting weet soms van geen ophouden. Ze snijdt je de nek af, laatje verschrikke lijk bloeden. Zo zitten er twee mannen aan de bar. Zegt de één: 'Tjonge jonge, wat neemt de misdaad in Neder land toe hè?' 'Wat je zegt', zegt de ander, 'ik heb pas weer twee dreigbrieven ge had'. Zegt de één: 'Joh. ga er dan mee naar de politie' Dat zal niet veel helpen', zegt de ander, 'want ze waren van de belasting'. Dus ik bedoel", zegt Harry Touw,. ..ik tap er weer rustig moppen over „Goed beschouwd kom ik best aan mijn bikken hoor. Maar ik ben ook niet de duurste. Wat dat betreft zit ik gebei teld in dit land, want Harry Touw plus een orkestje en men heeft een hele avond amusement. Goedkoper kan het niet." „Nee en dat is nou juist de fout geweest van vele artiesten, want nu het terugloopt, kun nen ze met de prijzen niet meer terug. Dat heb ik nooit gedaan. Het is misschien heel vreemd en niet zakelijk, maar ik heb mijn prijs altijd nor maal gehouden. Die zangers die twee keer voor de buis zijn geweest en nu 2Va mille vragen voor een half uurtje optreden brengen zichzelf om zeep. Laat maar gaan. Daar komt bij: ik zoek mijn vakantie nog altijd in eigen land. Enfin, je ziet het. Duin- rell in Wassenaar. Ik zit hier nu voor het zeventiende jaar." Zijn dit geen betaalde vakan ties'' Wij weten niet beter of u bent hier recreatieleider. „Niet meer. Dat is afgelopen. Er zijn hier nu zo veel attrac ties dat ik de kinderen niet meer hoef te amuseren, zoals vroeger. Nog wel ben ik advi seur en presenteer ik de grote evenementen. Maar ik blijf hier ome Harrv. De kinderen komen nog steeds naar hun ome Harry." „Ojee. die vertellen ze mij. Ha- ha. De kinderen komen bij mij om schuine moppen te tappen. En ach, wat is schuin. Ik bedoel, er is geen schuine mop. Er is wel een vulgaire mop. Die bestaat wel. Dat is met schuttingwoorden en zo. Maar op al mijn platen zul je geen enkel schuttingwoord horen. Wel pikant en wel dubbelzinnig, natuurlijk. Daar wordt ook het hardst om gelachen, want een mo.p naar de waarheid, daar lacht men niet om. Een mop moet abnormaliteit inhouden, moet een komisch effect heb ben he, iets wat niet bestaat." „Met de soldaten is het r teel even stil. Defensie bezui nigt en organiseert voorlopig geen programma's meer. Bij de soldaten was er anders ook weinig animo voor. Vind ik jammer, want met de le- gervoorstellingen heb ik al tijd veel succes gehad. Met Oudejaarsavond heb ik nog een fijn optreden gehad voor de militairen in Duitsland." - Ik ken ook andere verhalen. Dat de hele zaal ging zingen van: Hup ouwe zak. gooi je benen eens in de lucht." Dat ze Harry Touw binnen een half uur van het podium af floten. Wat de soldaten overi gens bij iedere artiest pro beerden. „Inderdaad Vaak zijn ze daar op uit. Wat dat betreft is er met de soldatenvoorstellin- gen in 25 jaar veel veranderd. Nu zijn ze allemaal in burger. Zitten ze met blikjes bier Ik heb het dikwijls genoeg mee gemaakt dat ik op een leger Harry Touw ..Hilversum heeft plaats kwam en dat ze al half lazerus waren... Moetje bij de pontonniers komen, die echt zware jongens in het leger Gegarandeerd dat ze of de ge luidsinstallatie hebben gesa boteerd of met blikjes bier zitten te schudden om je ver volgens helemaal nat te spui ten. Dat is me een zootje dof De ene militair wil ook niet graag voor de ander onder doen. „Daarom. En ik benader ze dus ook zo. Zeg gewoon: ..Nou worden jullie toch groot hoor. Er zitten er nu al enke len bij jullie bij. die hoeven vanavond niet met hun zeiltje naar bed Ik bedoel maar: op ieder publiek moetje kun nen inspelen." Denkt u met zo'n publiek nimmer Krijg het heen en weer. ik ga naar huis „Integendeel. Dan wordt het juist een uitdaging om ze er toch onder te krijgen En als het dan echt niet lukt, denk ik: jammer. Maar op de vlucht... nee. Dat nooit. In Rotterdam hebben studenten het eens gepresteerd om drie artiesten aan te nemen. Ston den ze telefonisch met elkaar in verbinding en luidde de opdracht wie het snelst die artiest van het toneel af kreeg. Niet om het één of an der. maar ik heb het gewon nen. Tot het laatst toe heb ik op het podium gestaan. En ik heb ze staan te katten en staan te rammen tegen al die grote bekken. Ik zei van Joh. als je nou eens ging stu deren, wat zou dat dan een stuk schelen', weet jc wel. Enfin, op het laatst lag dat he le zootje plat. Kijk. Drs P was zo vertrokken, hem hadden ze in een paar minuten al on der tafel, maar ik..." IJf Blokker als Barena Z>en,>t en Harry Touw als Fred Ha- ché: "Op school zei de juf frouw al 'Jij zult later een he le vieze jongen worden' Ze heeft nog gelijk gekregen ook hahaha Folo. Klpp;1 cultureel genoeg wa Zijn er niet bepaalde be roepscodes voor? Als ze u bij voorbeeld uitjouwen voor ou de zak. zegt u dan niet Aan genaam tk heet Harry Touw'' „Bijvoorbeeld, maar als ik voor de militairen sla, doe ik het altijd zo. Dan zeg ik Nou jongens, goedenavond, leuk. Ik weet wat jullie van plan zijn: dus laten we maar be ginnen met een halve minuut schelden op de conferencier En dan wordt er een taaltje uitgeslagen. Dat laat ik alle maal maar gaan en dan roep ik 'Ja jongens Op de plaaaaats. Rust!.... Sterilisatie en klootzak mag je zeggen En ouwe lui. dat was heel goed En er riep ook nog een tje: flikker. Hee joh. waar ken ik jou van Nou man. op zo'n moment brult die tent Ik geef toe: het heeft wel niks met kunst te maken en ook niks met theater, maar voor mij is het nog steeds een zalig iets als ik op de terugweg in mijn auto zit en denk Ziezo, ze hebben toch maar weer ge luisterd.' „Vergeet niet er zitten ook hele fijne voorstellingen bij. Maar inderdaad: je kunt het heel slecht treffen En dan kun je twee dingen doen Of meteen aftaaien en dan vang jc je ga ge niet. of - zoals dat heet - jc verplichte figuren doen en „Als je maar weet dat ik geniet hoor. wanneer ik die soldaten zo zit te jennen. Reken maar. Daar komt nog bij dat Harry Touw eigenlijk wordt ver acht. Als ergens een feest avond wordt gepland, is ïe- dere artiest zonder meer wel kom. maar over Harry Touw moet eerst worden vergaderd van kan dat nou wel." Vanwege uw rol als Fred Ha- c hé? „Onder andere. Hoewel, als die shows nu werden getoond, zou het lang niet zo'n rel ge ven als toen. Elf jaar geleden sprong iedereen uit z'n vel." Geruchtmakend was de scene met koningin Juliana, die spruitjes schoonmaakt. „En het bloot natuurlijk Maar al met al heeft Fred Haché een positieve uitwerking ge had op Harry Touw. Nu weet iedereen, van Groningen tot Limburg, wie Harry Touw is. Zonder de televisie had ik daar jaren over moeten doen Zelf noemde u de F red Haché- show een waardeloos pro gramma. „Dat was het ook voor myn doen Als moppentapper moest ik opeens acteren en dat kon ik niet. Ik zeg niet dat het programma slecht was. maar van dat acteren kwam niks terecht. Hoewel achteraf blijkt dat veel mensen het leuk hebben gevonden, mis schien juist door die onbe- houdenheid en stommitei ten ingeno- „Ja, haha. ik zei altijd 'Bal ge hakt' Sindsdien hebben dc slagers nog nooit zoveel ge hakt verkocht. Een giller Ik toon Touw een foto van hem als Fred Haché met Barend Servet, beiden met de broek omlaag. „Ja. hahaha. ook zo'n giller. Ge lachen dat we hebben. We hadden toen lood in onze broek, want die broek moest op een bepaald ogenblik met een af. Heus. voor mij is het een onvergetelijke tijd ge weest. Als ik mijn leven nog eens over mocht doen. zou ik die periode als Fred Ha niet graag willen missen. Heel Nederland vond de shows vies. maar iedereen keek wel Vervolgens laat ik de Haagse conferencier een foto zien waar hu als Hache op staat, samen met een poedelnaakte Willeko van Ammelrooy in bad. Misschien dat u nu ge voelens van schaamte bekrui pen? „Wat je schamen noemt. Voor mij had dat wel een dag lan ger mogen duren, haha Wil- leke viel goed tegen hoor. daar niet van. maar een schat van een meid." - Een rol in Waldolala. de op volger van de Hache- en Ser vetshows, heeft u afgewezen. „Klopt Ik had er geen zin in en als ik ergens geen zin in heb. zeg ik nee Het fijne is ook dat. zolang als ik in dit vak zit en dat is dertig jaar, ik altijd ben gevraagd. „En in discotheken. Daar word ik als de oude. grijze mop pentapper enorm geaccep teerd. Verder treed ik veel op voor bejaarden, bekakte lui (jazeken. en in sexclubs ja. Daar sta ik heel veel. Nou. la ten we niet zeggen sexclubs, want het zijn geen sexclubs. De clubs waar ik in sta. daar is het vrijblijvend. In Amen- ka is het overigens heel ge woon dat de grote knapen in die clubs en huizen werken. Daar maken ze geen poespas over sexclubs." Uw moppen tapt u zelden op tv. „Dat is waar en dat komt omdat humor het niet doet op tv Ik vergelijk het altijd met een koeiestal. Die kun je wel op tv projecteren en dan zie je de stal wel. maar je ruikt de .stront niet lil t humor |fl h<-t precies zo. De sfeer hè, die ontbreekt dan." „Belangnjk is dat je de mensen amuseert in hun eigen omge ving. Treed ik voor dc politie op. dan gaat de conference over de politie. Sta ik voor het leger, dan gebeuren de moppen in het leger Maar de moppen die ik vertel, daar sta ik uiteraard volledig achter. Ik lees alle bladen waarin moppen verschijnen en die vertaal ik dan naar eigen in zicht. Ik vertel Nederlandse moppen over de Nederlandse gezindheid en dat is mijn suc ces in Duitsland „Juist in die Duitse conference laat ik het stomme van de Ne derlanders duidelijk naar vo ren komen. Want dat willen de Duitsers In Duitsland moet je verliezen, moet je de rol spelen van der dumme Kasekopf. dus doe ik dat Ze betalen er voor en" ik heb er nu succes en de Duitsers vin den het prachtig. Vooral als jejezelt laat afgaan. Als je by- voorbecld in een mop vertelt dat je je benen hebt gebro ken. vinden ze dat schitte rend." Een belangrijk deel van zyn hu mor put Harry Touw uit zijn jeugd, die naar zijn zeggen el lendig was. „Ik kom uit een heel arm gezin. Mijn vader was bouwvakarbeider. We hebben de steun meege maakt. Concentratiekamp meegemaakt. Als ik dan van mijn moeder vyftien cent kreeg en ik ging naar een lachfilm, dan had ik drie da gen tevoren al de schijt om dat ik wist dat 's woensdags naar die lachfilm mocht Te genwoordig is dat niet meer. De jeugd is blase. Ze heeft al les. hoeft nergens meer voor te knokken. Harrv Touw is ervan overtuigd dat humor een zintuig is ..Als je nooit lacht word j. stek Onherroepelijk Ze zeggen wel lachen is gezond, maar dat is ook zo. Als ik nou ver tel dat ik via stichtingen in gevangenissen sta. voor jon gens die nog jaren moeten opknappen. Dat ik in zieken huizen sla, op dc Henri Du- nant... En als je dan deze mensen heerlijk ontspannen ziet lachen, denk ik wel eens wat is het toch fijn dat ik dit mag doen. Dan ben ik inner lijk echt bly dat juist ik de man ben. die de opdracht heeft om die mensen te laten lachen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25