Nederland in de ban van de kubus Draaien, piekeren, knarsetanden en afzien U ^MW- ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1981 EXTRA PAGINA 19 We hebben er weer een rage bij. Op straat, in café's, in bed en zelfs op het toilet wordt massaal gefriemeld met een verslavend voorwerpje, uitgedacht door een kiene Hongaar: de speelkubus. Sinds de Amsterdamse firma Clipper dit verleidelijke voorwerp vorig jaar maart op de Nederlandse markt introduceerde, zijn er hier te lande al zo'n vijf miljoen exemplaren van verkocht. En nog is de top niet bereikt. "We gaan nog lekker een tijdje door", zegt een woordvoerder van Clipper. Het bedrijf won vorige maand een rechtszaak tegen de im porteurs van namaak-kuhussen (voornamelijk uit Tai wan), die tegen aanmerkelijk lagere prijzen in de win kels worden verkocht. De rechter bepaalde daarbij dat namaak in het vervolg niet meer mag worden geïmpor teerd en verkocht. Al is de controle daarop allesbehal ve waterdicht. "Iedereen, die handel drijft met het Ver re Oosten, kan ze daar. kopen", aldus de zegsman van Clipper. Hoe het ook zij: echt of namaak - de kubuskoorts is er niet minder om. Een beginner met weinig gevoel voor vormconstructies zette zijn eerste kwellende ervarin gen op papier, waarvan bijgaand een afschrift. door Sjoerd van der Meulen vTl- :aU ,v-4. 7 Cf; r/.Xi I aAA-'Ï, .Vy. v- 'A At s.ï Geruisloos, maar niet minder onverbiddelijk heeft de Hongaar Erno Rubik met zijn kubus ons land ver overd. Het blokje met de zes kleurige vlakken moet nu ongeveer in elke huiskamer een plgatsje hebben gevonden. Kortom, Nederland is kubus- gek en wil het weten ook. Open kampioenschappen, club-kampioenschappen, ca fé- en kamerkampioenschap pen, de kubus-titelstrijd wordt overal gevoerd en alom maakt het Hongaarse speeltje slachtoffers. En mocht iemand er niet meer genoeg aan hebben, dan heeft dr. Rubik nu een ster ker middel in het kastje: de slang. Daarbij vergeleken is de kubus kinderspel. Het serpent be staat uit 24 met elkaar ver bonden piramides waarmee al spelend allerlei vormen ge construeerd kunnen worden. De kunst is de piramides zo te rangschikken dat er een keurige bol ontstaat. Dat is het grootste genot. Maar de meesten zullen nog wel genoeg hebben aan de 'gewone' wonderkubus. On dergetekende zelfs meer dan genoeg. Hij heeft de ku bus in de oorspronkelijke staat teruggekregen, maar vraag niet tegen welke prijs. Met zijn inboedel schijnt het treurig gesteld te zijn en ten opzichte van familie en ken nissen is hij in een volslagen isolement geraakt. Maar hem is het gelukt: hij heeft de kubus rond.. Louterend Acht gele vlakjes. Het resultaat van drie dagen draaien, pie keren en knarsetanden. De andere vijf vlakken vertonen nog sterke overeenkomst met een mislukte Mondriaan. Kortom, het is een uitzichtlo ze positie voor een plaats in de rij van de snelste kubus draaiers. Wat dat betreft, werkt dit speeltje van de Hongaar Erno Rubik nogal louterend op de geest. Dee moed en bescheidenheid, dat is wat je al heel snel leert. Toch was dat niet in de eerste plaats de opzet van Rubik, toen hij in 1974 de kubus ont wierp voor leerlingen aan de Boedapester Academie voor industriële vormgevers. In een interview met de NRC verklaarde hij dat de kubus past in zijn idee de mensen vormkundig en constructie- technisch te leren denken. Dat mag dan een mooie diepe gedachte zijn, wie argeloos zo'n kubus koopt staat al snel voor zoveel problemen, dat er voor mooie gedachten geen ruimte meer is. Want van een afstandje lijkt het allemaal zo mooi, wanneer je iemand met enige simpele draaibewegin- gen zo'n wonderlijk gevlekt blokje ziet veranderen in een kubus met zes keurige vlak ken. De praktijk is echter an ders. Het begint al met de aanschaf. Naast de enige echte kubus van de Boedapester ontwer per blijkt er nogal wat na maak uit Taiwan op de markt te zijn. Rubik en zijn officiële vertegenwoordigers voelden zich door dit plagiaat zo wei nig gevleid, dat zij Speel goedpaleis Bart Smit, die de namaak importeerde, voor de rechter daagden en Smit een verbod kreeg voor verdere import. Waarschijnlijk had de winkelier de bui al zien hangen; in elk geval zijn zijn winkels nog niet door de voorraad heen. "Kubo" Voor f 5,95 kun je er zo'n Chi nees namaakgeval kopen. Je moet het wel meteen in de winkel proberen want de garantie gaat niet verder dan het randje van de toonbank. Wil je een betere kubus, dan moet je f 17.95 neertellen. „Ook geen echte, maar wel met een betere mechaniek", weet de verkoopster te vertel len. Wanneer je haar diep in het hart kijkt kun je zien dat wat haar betreft de rage mor gen weer afgelopen is. Hele maal ongelijk heeft zij niet. Het is ook geen onverdeeld ge noegen voor je baas kisten vol kubusjes van f 5,95 te ver kopen met bijna geen stuiver in je wisselgeld. „Heeft u er misschien een stuiver bij, dan krijgt u een dubbeltje te rug", vraagt ze licht wanho pig. Het is zo ongeveer haar laatste dubbeltje. „Heeft u er misschien twee dubbeltjes bij? Dan krijgt u een kwartje terug", hoor je haar nog tegen de volgende klant zeggen, wanneer je zes gulden armer maar een kubus rijker naar huis gaat. Het grote feest kan beginnen: een paar dagen oefenen en dan zul je die andere stunte laars laten zien hoe je met zo'n Hongaars draaiblok moet omgaan. In gedachten hoor je je op een van de wed strijden al als eerste "Kubo!" roepen ten teken dat het je weer eens is gelukt. Het blijkt iets anders uit te pak ken. Al was het maar .dat je toch over een zekere mate van doodsverachting moet beschikken om de strenge or dening van de zes vlakken te verstoren. Het besef, dat het verdraaien van de kubus het onherroepelijke point of no return is werpt een niet on aanzienlijke hindernis op. Gelukkig zijn er dan wel an deren die je over dit dode punt heen weten te helpen. „Zal ik hem even verdraai en?" vragen ze met sardoni sche hulpvaardigheid. Als er één ding is waar het de ku busdraaier niet aan ontbreekt dan is het medeleven. Wonderkind Het begint al met de verhalen over wonderkinderen in fa milie- en kennissenkring. Eerst kun je daar best tegen, vooral wanneer de kubus nog intact is. De trotse medede ling van een collega, dat zijn zoontje 'hem' in twee minu ten in elkaar heeft, brengt je nog niet uit je evenwicht. In tegendeel. het stijft je in je hoogmoed dat je het trucje met die kubus wel snel in je vingers zult hebben. Een dag later, na een avond vergeefs draaien en knoeien komen de prestaties van dat geniale zoontje in een ge sprek een stuk harder aan. Je beseft namelijk grandioos ge straald te zijn voor het toela tingsexamen tot de klasse der wonderkinderen. Terug- katten is de enige mogelijk heid om nog iets te redden. Je informeert dus belangstel lend of 'zoontje' misschien een schroevedraaier had ge bruikt bij zijn ongekende prestatie. Maar nee hoor, niks schroevedraaier, gewoon een natuurtalent. Gelukkig bekent de trotse va der dat het hemzelf ook nog nooit is gelukt de kubus in zijn oorspronkelijke stand te rug te krijgen. Je voelt je dan weliswaar wat minder dom, maar echt hoopgevend is het nog niet. Het besef dat er mensen zijn die nu al maan den vergeefs aan dat Hon gaarse wonderblok draaien is niet bevorderlijk voor de mo raal. Je begint het trouwens ook al een beetje te merken in je ei gen draaien. Dat echte wilde is eraf Je draait minder, maar denkt langer, ook al brengt dat de oplossing geen stap naderbij. Integendeel De familie legt het verkeerd en tijdje zwij Geniepig gend en schijnbaar werkloos met de kubus in de hand zit Bang voor een inzinking of een wanhoopsdaad willen ze lazen merken dat ze meele ven. „Het valt nog niet mee, he?" Een zo'n kleine en goedbedoel de opmerking is genoeg om dat hele moeizame denkpro ces in de war te schoppen. Terug naar af. het zal niet de laatste keer zijn. „Wanneer ik dat vlak naar rechts draai en daarna het middelste vertica le vlak een halve slag laat ma ken, dan..." Het echte afzien is begonnen. In je draaien komt nu ook iets geniepigs. Heel onopgemerkt begin je een beetje te wrikken. Voor zichtig proberen of een van die blokjes niet los wil. „Het demonteren gaat heel ge makkelijk". had iemand ge zegd. Dat zinnetje blijft in het hoofd zeuren Het schroeve- draaierstadium lijkt niet ver meer. Mijnheer Rubik mag dan beweren dat mensen die naar dat middel grijpen blijk geven van een tekort aan ka rakter. maar hij kende het kunstje en dat scheelt een slok op een borrel. De relatie tot de kubus is in dit stadium ook veranderd. Het is niet langer een stukje speelgoed. Het wonderblokje neemt dezelfde plaats in als de drank voor een alcoholist een haat-liefde verhouding. Opvallend is trouwens dat je in die periode ook de eerste verhalen hoort over mensen die echt aan de kubus ver slaafd zijn. Wat dat betreft is de kubus- koorts nu in een beslissend stadium. Je staat duidelijk voor de keus: de kubus laten voor wat die is en de rest van je leven wat moeite hebben met het in de spiegel kijken of proberen langs andere we gen tot een oplossing te ko- Je mag je op dat moment nog gelukkig pnjzen. dat je niet tot de eerste generatie draai ers behoort. Er is namelijk in middels het een en ander aan literatuur over de kubus op de markt. Het eenzame ge vecht van de eerste kubusbe- zitters blijft je op die manier tenminste bespaard. Toch zijn ook die boeken nog niet alles. Zo schijnt de eerste druk van Taylors 'Sleutel tot het ge heim van de wonderkubus' erger te zijn dan de kwaal. In de grote haast om dit van oor sprong Engelse boekje klaar te maken voor het Neder landse lezerspubliek is er iets misgegaan met de vertaling. Een onoplettendheid van een zetter zorgde ervoor dat de chaos compleet was. Geluk kig zijn de fouten in latere drukken hersteld. Want ook zonder dit soort valkuilen is het moeilijk genoeg om aan de hand van het boek tot een oplossing te komen. Met de klok mee en tegen de klok in zijn nu eenmaal niet van die makkelijke begrippen voor een linkshandige, die syste matisch elk deksel en elke schroef of bout de verkeerde kant opdraait. En of dat nog niet genoeg is heeft de heer Taylor nog een aardigheidje bedacht: elk vlak heeft in wezen zijn eigen klok. De gevolgen laten zich raden Moeizaam wordt de kubus boven het hoofd getild om - met het horloge er on dersteboven naast de juiste draairichting te vinden Het blijft een voortdurend wor stelen. Toch na een avond draaien, lezen, terugdraaien, herlezen en opnieuw draaien geschiedt 't wonder een vlak is af. De rest van de kubus is nog een redelijke puinhoop, maar er is nieuwe hoop. Onheil Wanneer één vlak lukt moet het ook mogelijk zijn de hele ku bus in zijn oorspronkelijke staat terug te krijgen. Vol goede moed wordt dus het volgende hoofdstuk in het boek opgeslagen om een tweede rij kubusjes in het ga reel te krijgen Helaas, het zit niet mee De heer Taylor voert op dit punt namelijk een ander notaticsysieem in Het gaat niet langer om kleurvlakken maar om voor-, achter- of zijkanten. Het is een moeizaam gewennings proces. Geen moment mag de aan dacht verslappen want dan haal ik het links- en rechtsom weer door elkaar. Binnen re delijke tijd wordt deze hin dernis genomen. Met een vol daan gevoel bekijk ik die tweede rij kubusjes. Om de genoegens wat uit te smeren besluit ik de eindsprint tot de volgende dag uit te stellen. Op die manier heb ik twee dagen zo'n mooi en tevreden gevoel. Het is een aardige gedachte, die evenals de vonge keren niets dan onheil met zich mee brengt. In een moment van onachtzaamheid neem ik de kubus iets anders in de hand waardoor voorkanten zijkan ten worden en meer van die rampen. Het totale werksche ma dondert in elkaar Ik ben terug bij af: geen 200 gulden, wel een woede-aanval. Ik voel de neiging opkomen die verwenste kubus met een af grijselijke rotiwaai over de schutting te gooien. Tot ge luk van de buren wint de ob sessie om de kubus de baas te worden het van de drift Gelaten begin ik opnieuw met het blauwe vlak: randkubus- jes op hun plaats, hoekku- busjes op hun eigen hoek, over naar de tweede laag, randkubusjes in het juiste vlak brengen en daar zijn we weer terug in de uitgangspo sitie voor de laatste laag. He laas, het fortuin is nog niet aan mijn zij Hoe ik ook draai en wat ik oo*k doe. het laatste vlak blijft een chaos. Fout Een angstig gevoel bekruipt me: ze hebben in de achtste druk opnieuw een zetfout ge maakt. zodat ik nog wel jaren kan zitten draaien Vagelijk staat me bij een week of twee daarvoor iets gelezen te heb ben over die beroemde ver taal- en ze'leut 11. I 0 laat zich raden. Met twee man duiken we de garage in om de stapel oude kranten van de laatste weken door te spitten. Het stuk is niet te vinden, wel stuiten we op andere artike len over de kubus en een in gezonden brief die verwijst naar dat stuk wat ik niet kan vinden Er zit dus niets anders op dan nog maar een keertje het laat ste hoofdstuk te lezen. En ja. hoor, zoals bij alle voorgaan de teleurstellingen lag ook hier weer de fout bij de draai er. Voor de zoveelste keer was ik gestruikeld over het met de klok mee en tegen de klok in. Houd ik mij gewoon aan de tekst, die na een keer of tien oefenen redelijk dui delijk wordt dan is het luden snel voorbij In het bovenvlak liggen alle ku busjes op hun plaats Nog een draai om het vlak aan te laten sluiten bij de twee on derliggende lagen en het is zover ik bezit weer een keu rige nette kubus in vrolijke kleurtjes Misschien dat ik er een oom- zeggertje nog een plezier mee kan doen. Foto Dirk Ketting

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19