"Liever borden wassen dan nog één keer voor de klas" Maarten THart "De Zaterdagvliegers" nieuwe verhalenbundel van Maarten 't Hart ZATERDAG 22 AUGUSTUS 198! PAGINA 17 Maarten 't Hart, schrij ver en bioloog... Is na dere introductie nog nodig? Het is erg snel gegaan sinds 't Hart zijn schrijversdebuut maakte in 1971 met 'Stenen voor een ran suil'. De verkoop van zijn romans slaat alle records met als voorlo pig hoogtepunt 'Een vlucht regenwulpen' waarvan tot nog toe 300.000 exemplaren zijn verkocht. Ter illu stratie: er zijn auteurs die al blij zijn met een verkoop van 3000 boe ken... Zelden is een auteur zo doorgezaagd over zijn privé-leven en het hoe en waarom van zijn schrijverschap als Maarten 't Hart. Gre tig werd ingegaan op zijn jeugd in Maas sluis, de relatie met zijn vader Pan de breuk met het gerefor meerde geloof, zijn verhouding tot vrou wen afgezet tegen het anti-feminisme waar van hij beschuldigd is. Misschien werd het de schrijver zelf op een gegeven moment wel te veel. In december '79 gaf hij, volgens ei gen zeggen, zijn laatste interview. Alles was gezegd, alles was ge schreven: wat viel er in vredesnaam nog te bepraten? Nu anderhalf jaar later, is 't Hart op dat besluit teruggekomen. Ter ge legenheid van het ver schijnen van zijn nieu we verhalenbundel 'De zaterdagvliegers' fuitg.' Arbeiderspers, f 19,30) wil hij in dit geval zijn wantrou wen jegens de pers wel even opzij zetten. Door Margot Klompmaker en Rob Vooren LEIDEN - ,,Bij interviews kan ik, als het er niet opaan komt. wel jokken. Zouden ze dan niet begrijpen dat je, uit behoefte aan het behoud van eigen herinneringen en een eigen ge schiedenis, waar niemand iets van weet, ertoe kan overgaan om de waarheid te verhullen, juist in die ge vallen waarin de vragen nogal schaamteloos zijn? En de vragen zijn haast altijd schaamteloos. Watje bes te vrienden nog niet zouden vragen na jaren, vragen interviewers al na een half uur". ,En elk interview is een niet door jou gemaakte selectie uit alles wat er werd gezegd; elk interview is een leugen, een rondedans van onwaar heden. Onder vragen die zo niet zijn gesteld, verschijnen antwoorden die zo niet gegeven zijn"... Bovenstaand fragment uit 'üe witte knop', één van de verhalen uit 't Harts nieuwe bundel 'De zaterdag vliegers', toont duidelijk hoe de Leid- se auteur over journalisten denkt 'Schaamteloos' noemt hij ze Toch zitten we op een snikhete zo merdag in de huiskamer van Maarten 't Hart. Een beetje nieuwsgierig, een tikje afstande lijk en vooral gewapend. Een be zoek aan de tandarts. Het is de schrijver zelf die zijn lege han den toont ten teken van vrede Maarten 't Hart lijkt eerlijk: „Ei genlijk heb ik een hekel aan in terviews, vooral omdat ze je af houden van wat je zou moeten doen: schrijven. Maar in dit geval had ik geen reden om 'nee' te zeggen. Ik heb ook niet de in druk dat jullie je erg agressief zullen opstellen. Sommige bla den zoals Vrij Nederland en de NRC nemen vaak een venijnige, negatieve houding aan. Neem bijvoorbeeld het interview met Bibeb in Vrij Nederland: ik word door haar afgeschilderd als een soort bruut die bij vrienden het behang van de muren rukt. Dat is volslagen onzin. Toen het re sultaat van dat gesprek aan me werd voorgelegd, heb ik mezelf er geen moment in herkend" Telefoontjes Het ligt overigens niet in zijn aard botweg vraaggesprekken te wei geren. Dat blijkt wel, en hij be vestigt het, uit het al eerder ge noemde verhaal 'De witte knop' een dag uit het leven van een succesvol auteur. Van minuut tot minuut wordt beschreven hoe de hoofdpersoon, schrijver en part time als bioloog verbonden aan de universiteit, wordt bestookt met telefoontjes om medewer king te verlenen aan alle mogelij ke en onmogelijke radio- en tv- programma's, lezingen, voor drachten. kwissen en eindexa menscripties. Hij blijft er vrien delijk onder, uiterst welwillend, al vermengt 'de verteller' zijn re laas met soms giftige uitvallen. - Jij bent het toch zelf in dit ver haal. ondanks de hij-vorm? ..Jazeker, het is zelfs de nauwkeu rige weergave van één dag. ik meen in december, twee jaar ge leden. Er kwamen toen op die dag zo veel verzoeken achter elkaar dat ik dacht: dit moet ik opschrijven, dan krijgt het publick enig idee hoe je als schrijver soms wordt belaagd". - In je nieuwe bundel ben je niet alleen erg onvriendelijk tegen de pers. maar ook literatuurcritici krijgen indirect een gevoelige schop tegen de schenen, zoals in de verhalen 'Het Muiderslot' en 'De waterstaafwants „Tja. die literatuurkritiek Daar heb ik zelf ook aan meegedaan, dus helemaal onschuldig ben ik niet. Maar het is opvallend datje de gebeten hond bent bij veel cri tici zodra je succes hebt. Hoe be ter mijn boeken worden ver kocht, des te venijniger de kri tiek' - JaloezieTypisch Nederlands9 „Ik vind het inderdaad typisch Ne derlands en misschien is het ja loezie. ik weet het niet. Zelf heb ik destijds een behoorlijk scher pe kritiek geschreven over 'De kus' van Jan Wolkers, en nóg vraag ik me af waarom ik dat heb gedaan. Toch uit jaloezie over de grote oplagen van zijn romans? Maar dat zou in mijn geval onzin nig zijn. Ik heb geen enkele re den me jaloers op Wolkers te voelen" - En kritiek op je eigen werk? „Daar kan ik niet goed tegen, zoals de meeste auteurs. Ik vind het moeilijk te verwerken als een cri ticus een van mijn boeken niet goed leest en onzinnige, verkeer de conclusies trekt. Wel accep teer ik de kritiek van iemand die in alle oprechtheid en welover wogen bezwaren heeft. Een voor beeld? Carel Peeters. Maar wat heb je aan kritieken? Het bock ligt toch al kant en klaar in de winkel, er kan niets meer veran derd worden. Ook al zou ik het soms best wel willen" Natuur De nieuwe verhalenbundel van Maarten 't Hart bevat niet alleen maar polemische uitspraken. Er valt meer te genieten, vooral met betrekking tot natuurbeschrij vingen. Zo wordt de lezer vergast op een uitvoerige biologieles over flora en fauna rond sloot en plas, spelen in verschillende ver halen (uiteraard) ratten een rol en zijn vooral vogels nadrukke lijk aanwezig. „Ik ben nu een maal een vogclgek", bekent 't Hart. „Vogels behoren weliswaar met tot mijn werkterrein als bio loog, maar als kind was ik er al door gefascineerd. Ik kende alle namen en bij elke vogel die langs ons huis vloog rende ik naar bui ten om te roepen: kijk, daar gaat een merel!" Die liefde voor de natuur is niet nieuw. In vorige boeken lijkt het soms of de auteur zijn publiek aandacht 'voor al wat groeit en bloeit' wil inhameren. Iets wat critici hem hebben verweten Ook in 'De zaterdagvliegers' ont komt 't Hart er niet aan. Alweer 'typisch Nederlands' zegt de au teur om kritiek te leveren op na tuurbeschrijvingen. De schrijver heeft het dan ook niet kunnen la ten uit te halen naar deze 'na- tuurbarbaren'. zoals hij ze om schrijft in het beeldrijke verhaal 'De waterstaafwants'. dat door de VAR A-televisie zal worden verfilmd. Op de vraag van een student waarom ze zoveel na- tuurdetails moeten weten volgt een bits antwoord: „Je hoeft dat allemaal niet te we ten. Maar wees blij datje het we ten mag. Natuurlijk stel je die vraagy want je bent een Neder lander, prodnkt van de Neder landse cultuur die een cultuur is van natuurbarbaren. een cul tuur van mensen die denken dat het kinderachtig is om bloemen en planten en dieren te kennen die met een zeker ddam spreken over vogeltjes en blommetjes. Nou goed. als je ook bij die natuur barbaren wil horen, geef dan je kaart maar hier. dan leken ik hem wel af. dan kun je naar huis gaan om Nederlandse romans en Nederlandse gedichten te lezen waarin nooit planten of dieren met naam en toenaam genoemd worden. En als het een enkele keer wel gebeurt, dan ergeren cri tici zich eraan, bmdal zij ook na tuurbarbaren zijn" Religie 'De zaterdagvliegers' heeft overi gens geen echt overkoepelend thema. Wel tonen steeds twee verhalen enige samenhang wat betreft onderwerp. Naast natuur neemt de religie een belangrijke plaats in: bepaald geen verras sing. Nog steeds wordt 't Hart geobsedeerd door het gerefor meerde geloof ondanks zijn breuk met de kerk De uitverkie zingsgedachte het idee dat er voor de grootste zondaar nog vergeving mogelijk is èn een plaats in de hemel als hij maar gelooft - brak de schrijver ten slotte op. 'Een walgelijke ge dachte'. schrijft 't Hart in zijn ro man 'De aansprekers'. Toch dient diezelfde verafschuwde theorie als niet aflatende inspira tiebron. Waarom grijpt 't Hart toch steeds terug naar dit thema? „Blijkbaar heb ik het gerefor- meerd-zijn nog niet van me afge schoven. De verhalen 'Het bran dende braambos' en 'Velasquez Keurkorps Major' zijn duidelijk tegen de gedachte van het ver doemd-zijn geschreven. Het zijn gengageerde verhalen met een milde toon, want dat heeft meer effect dan een fel geëmotio neerd betoog" Sigarenbandjes 'Velasquez Keurkorps Major is een van de twee nieuwe verhalen in 'De zaterdagvliegers', de overi ge tien zijn al eerder verschenen in literaire bladen. Maar „omdat toch niemand die tijdschriften leest" was volgens 't Hart een aparte gebundelde uitgave geen probleem. Het 'Velasquez verhaar is de prachtige geschiedenis van een jongen die sigarenbandjes spaart en maandenlang elke avond een sigaren rokende man opwacht om - aanvankelijk steeds hetzelf de - bandje in de wacht te slepen. Maarten 't Hart veert met onver wacht enthousiasme uit zijn stoel als dit verhaal ter sprake komt „Ik zal jullie het album la ten zien". Even later toont hij een album met een fraaie, oude ver zameling sigarebandjes, voor de nostalgische kenner om van te watertanden Haast liefkozend strijkt de schnjver met zijn vin gers over de bandjes. „Het lag bij mijn broer op zolder, zelf was ik het helemaal vergeten. Toen ik 't album in handen kreeg schoot me het verhaal van de sigaren ro kende man weer te binnen" - Het is dus niet verzonnen? ,Nee, het is echt gebeurd", ant woordt 't Hart wat verbaasd over zo n vraag. „Ik kan heel slecht iets puur fantaseren. Ik ga altijd uit van een bestaand gegeven, een bepaalde gebeurtenis of her inneringen uit het verleden. Daaromheen verzin ik dan wel iets om het verhaal mooier te ma ken. maar uitgaan van eigen er varingen geeft wel beperkingen. Op die manier keren steeds de zelfde thema's terug in mijn werk, maar dat heeft iedere schrijver" Putten uit eigen herinneringen: 't Hart moet, gezien zijn produkti- viteit, wel een IJzersterk geheu gen hebben.^ Leraar Nooit eerder heeft Maarten 't Hart iets geschreven over de pariode van 1965-1967 toen hij lesgaf aan het Groen van Prinstererlyceum in Vlaardingen. De nieuwe bun del bevat voor het eerst verhalen waarin hij vertelt over zijn carri- re als docent biologie Het was bepaald geen succes, eerder een dagelijks spitsroeden lopen voor de jonge leraar die zijn pupillen, vooral de jongens, niet de baas kon. In hetverbaai'Het longvolu me' geeft hij een typerende be schnjving van zichzelf als falend leraar: .Stuurs en verbitterd werd ik. en ongenietbaar, niet alleen omdat ik week in. iveek uit. tweemaal met hen geconfronteerd werd, maar ook omdat ik onder ogen moest zien dat ik geen orde kon houden en behoorde tot die cate gorie mensen, waaruit leraren gerekruteerd worden die zich zwetend staande proberen te houden te midden van chaos en lawaai". Veel dicteren, beurten geven en dreigen met cijfers moeten zor gen voor rust tijdens de lessen Als ook deze aanpak faalt, grijpt de wanhopige leraar naar een laatste redmiddel seksuele voor lichting. Dat werkt, maar al gauw spreekt de rector zijn veto uit. 'De versnijdenis' en 'Het longvolu me' zijn uiterst fascinerende en herkenbare verhalen, zeker voor wie ervaring heeft met het onder wijs. 't Hart laat duidelijk mer ken niet voor lesgeven in de wieg te zijn gelegd. „Ik ben leraar ge worden omdat ik dacht: bij het onderwijs heb je lekker veel vakanties en vrije tijd. Die kon ik wel gebruiken voor het schrij ven. Lesgeven bleek echter een krankzinnige baan. Ik was nog liever alle borden af bij Vroom en Dreesmann dan nog één keer voOr de klas te moeten staan. Na die mislukking heb ik me maar op de wetenschap gericht, dat lag me toch beter" Vrouwen Het overstelpende succes van zijn boeken overtreft 't Harts stoutste verwachtingen. Alleen al van zijn roman 'Een vlucht regenwulpen' zijn meer dan 300 000 exempla ren verkocht: een uniek record in Nederland Kan 't Hart zelf dat verklaren'' „Ik heb ontdekt dat mijn lezerspubliek vooral be slaat uit middelbare-scholieren, betrekkelijk weinig mannen en ontzettend veel vrouwen. Ik heb geen idee waarom juist vrouwen mijn boeken zo waarderen. Mis schien omdat in ons land meer vrouwen lezen dan mannen". Hij vertelt over de keer dat Bob den Uyl en hijzelf naast elkaar boeken zaten te signeren, en het publiek voor hen allebei veel be langstelling had Maar Den Uyl merkte met enige jaloezie op dat zijn publiek voornamelijk uit mannen bestond en dat Maarten 't Hart juist de mooiste vrouwen trok. „Hij had het liever ander som gehad", grinnikt de schry- Middels markante uitspraken over de 'ontsporingen van het femi nisme' heeft hij niettemin ook veel vrouwen, en dan met name de voorvechtsters van de vrou wen beweging, tegen zich in het harnas gejaagd 't Hart vindt het verwijt van 'vrou wenhaat' niet terecht. Het liefst zou hij zelf een vrouw zijn („Bri gitte Bardot bijvoorbeeldeen thema dat vooral in zyn oudere werk voorkomt. Bovendien is het zijn karakter niet vrouwen zonder uitzondering onaardig te bejegenen Wel hee ft hij een kri tische kijk op het feminisme en de ontwikkeling ervan: absurde opvattingen signaleert hij en stelt hij aan de kaak. 't Hart is een dankbaar lezer van alle bla den en periodieken van de vrou wenbeweging Zijn vergaarde kennis omtrent het fenomeen fe minisme legt hy momenteel vast ni 'Ti In., k ri T- m.inii r waarop het bock geschreven gaat worden zegt hij: „Al zou ik best wat scherper en feller te werk willen gaan eigenlijk ben ik geen echte polemicus. Zo n man als Jeroen Brouwers vind ik een prachtvent. Die durft ten minste zijn nek uit te steken en te zeggen waar het op staat Zo zou ik ook wel willen schryven" Literatuur - Deel je de bezwaren van Jeroen Brouwers tegen veel huidige schrijvers en critici die naar zijn mening te oppervlakkig en te ste nel bezig zijn? „Zeker. Ik vind de Revisor-school met zyn overdreven aandacht voor de vorm van een roman be paald geen goede ontwikkeling Het is buitengewoon storend dat juist deze schrijvers zoveel in vloed hebben. Het idee dat een roman als een legpuzzel in elkaar moet passen is onzinnig. Je kunt literatuur toch niet als een wis kundesom oplossen1 Tegen dat ideaal van 'chemisch zuivere kunst' zoals Vestdijk het eens heeft omschreven verzet ik me Krampachtig vasthouden aan het idee van alles moet kloppen' doodt alle levendigheid in een roman. Dé manier om een ver haal saai en dor te maken" „Het heeft me ook verbaasd dat juist 'Een vlucht regenwulpen zo n succes heeft. Een bock met weinig humor en dialoog, terwijl dialogen schrijven juist een van mijn sterkste kanten is Als je hel tenminste vergelijkt met wat an dere hedendaagse schrijvers in Nederland op dat punt preste ren In dit land is er toch nie mand die een bchoorlykc dia loog kan schrijven met levende mensen van vlees en bloed1" - Je bent tevreden? „Ju. ik ben heel tevreden Als jon gen heb ik altijd abwillen schry ven Maar ik heb nooit durven dromen dat het zo'n succes zou worden Wat kan ik me nog meer wensen1 Ik zou het niet weten - - C "(i MAARTENT HART DE DROOMKONiEON ervtHart De aansprekers f tl tHart Stenen vooreen ransuil had een wapenbroeder Hart Het vrome volk is*rHART nsraTVtf? tHart De som van mis [^verstanden t Hart Ongewenste zeereis

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17