Middel doorgaans erger dan kwaal Dikkerd vaak de dupe in doolhof van diëten hhebi 2°kCrn"' ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1981 PAGINA 15 Door Willem Schrama Volgens recente cijfers is 10 tot 40 procent van de Nederlandse bevolking in meerdere of mindere mate te dik. En dat zijn niet alleen volwassenen, maar ook tieners en zelfs kleuters. Los nog van een verhoogde kans op welvaartsziekten geeft dat dik zijn doorgaans ook sociale problemen. Mocht er bij velen al geen sprake zijn van geplaagde ijdelheid, dan liggen er altijd nog wel kwalificaties als 'vet zak' en 'tientonner' op de loer. De dikkerd wil dus wel afvallen. En de vermageringsindustrie heeft dat goed begrepen. In de loop der jaren heeft zich een niet aflatende stroom van middeltjes en kuren ontvouwd, die voor namelijk tot doel hebben de portemonnee af te slanken. Om er maar eens enkele te noemen: het Olympia-dieet, de appelkuur, het Liz Taylor-dieet, de sherrykuur. het Bircher Benner-dieet, de rijstkuur, het Rockefeller-dieet, de pilotenkuur, het puntendieet (geen Haagse!), de Simeonskuur, het Redt Uw Leven-dieet en niet te vergeten Dr. Atkins' Dieetrevolutie. Niet genoeg? Dan gaan we nog even door. Wat te denken van boektitels als Slapend slank wordenDenk u slank, Eet vet en word slank. Kauw je slank. Afslanken door meer eten, Mooi dik is niet lelijk, en - met enig gevoel voor drama: Overmorgen begin ik. En dan resten nog het Hapjesdieet, het macrobiotisch dieet, de vastenkuur, het Modifast-nuldieet en fris van de lever nu ook de Profile-kuur van Nutricia. Waarmee nog niets gezegd is over allerhande crèmes, pillen, la- xecrthee, vermageringskoekjes en zelfs vibrators, die tegen fik se prijzen op de markt worden geïntroduceerd teneinde de cor pulentie in onze samenleving te lijf te gaan. De vermageringsin- dustrie lijkt niets te gek, nu zich ook al een Amerikaanse domi nee heeft aangediend met de bestseller 'Pray your weight away' ofwel 'Bidt uw gewicht weg'. Onder het motto 'baat het niet dan schaadt het niet' lijkt in deze branche zo ongeveer van alles mogelijk, al gaat die regel moei lijk nog op nu een vloeibaar eiwitdieet van een zekere dr. Linn in de Verenigde Staten al zo'n vijfenveertig sterfgevallen heeft veroorzaakt. Maar ook andere dieetprofeten deinzen er niet voor terug om de medische ethiek voorgoed vaarwel te zeggen als het gaat om de lancering van een wonderkuur Tekeningen; Tom Janssen Tegelijk met het toenemen vjui de welvaart heeft aich in Nederland en ver daarbuiten een slankheidscultuur ge openbaard, die haar weerga in de geschiedenis niet kent. Elk jaar weer slaat de rage van het vermageren op minstens drie cruciale momenten toe: vóór en na de vakantie - als de bikini en het zwembroekje respectie velijk te strak zitten en uit hun naden barsten - en na de geneugten van de eetmaand december. De rage van het afslanken heeft een willige markt in het leven geroepen, die op zijn beurt weer goed is voor een florerende vermageringsindustrie. Zelfs crèmes en vi brators ontbreken niet in het assortiment dat in ruime mate voorhanden is om de dikkerd tegemoet te komen. Het geloof in allerlei wondermiddeltjes zit doorgaans net zo diep geworteld als het tragische misverstand dat in maanden of jaren gekweekt overgewicht er in enkele dagen weer af kan. Nu ook het vermageren als psycho therapie al in zwang raakt ("in toelke gemoedstoestand heeft u die kroket gegeten?"), lijkt een inventarisatie op haar plaats. Zo heeft de Amerikaan dr. At kins in de afgelopen jaren he le mensenmassa's wijsge maakt dat we aan een 'kool- hydratenvergiftiging' lijden en dat we om die reden dus wel een hamburger mogen eten. maar liever geen volko renboterham. Atkins - in dit land destijds stevig in het za del geholpen door een aan moedigend voorwoord van dokter Van Swol in zijn diee- trevolutieboek - heeft in middels zijn miljoenen geteld en lijkt nu van het slank heidspodium verdwenen. Vetopslag Injecties ^Iiet nieuw, maar sterk in op mars is in dit licht bijvoor beeld het Modi/ast-dieet, tot voor kort alleen onder me disch toezicht gebruikt maar de laatste tijd gaan bij apo thekers de pakken als brood jes over de toonbank. Deze radicale manier van vermage ren valt onder de categorie 'nuldiëten': geen enkele bij voeding, alleen wat koffie en thee zonder suiker en melk en dagelijks 2,5 liter water. Het spreekt voor zich dat een dergelijke methode gevaren in zich draagt voor mensen met suikerziekte, nier- of le veraandoeningen. Maar hoe dan ook: ondanks de spre kende resultaten volgt ook na het 'modifasten' weer de da gelijkse realiteit van de boter ham met kaas. Wat ervoor in de plaats kwam is een assortiment van pakjes, blikjes en zakjes gestandaar diseerde eiwit- of voedings preparaten, hier en daar aan gevuld met een streng dieet. We kenden in deze reeks al Modifast, BioNorm en Equili- ne, maar vanwege gebleken successen heeft dit trio nu ge zelschap gekregen van een nieuw en trendgevoelig Nu- tricia-product. Profile ge naamd. Op zichzelf is tegen al deze pro dukten niets in te brengen. Ze berusten op het principe dat de normale dagelijkse voeding gedurende een be paalde periode sterk moeten worden teruggebracht ten einde de opgeslagen vetten bij de dikkerd aan te spreken. Er gaat veel onderzoek aan vooraf om uit te dokteren dat het lichaam in die periode toch voldoende noodzakelij ke voedingstoffen krijgt toe gediend. En dat gebeurt ook: genoemde preparaten bevat ten een minimum aan eiwit, vet en koolhydraten, maar toch voldoende vitamines en mineralen om instorting te voorkomen. Of zoals de fabri kanten dat uitdrukken: om het hongergevoel weg te ne- Het probleem bij al die pakjes en blikjes is alleen - en dat geldt ook voor vrijwel alle an dere genoemde kuren - dat het allemaal korte baanwerk is. Nauwelijks meer of min de"'- dan elke andere poging om radicaal vetzucht te lijf te gaan, leveren ze bijna altijd wel gewichtsverlies op. Maar ze houden nauwelijks reke ning met het moment waarop we weer met onze oude voe dingsgewoonten te maken krijgen. En dat is doorgaans heel andere koek, spelletje weer van aan kan beginnen. En dat geldt al evenzeer voor de zogeheten Simeonskuur: een serie injecties met moe derkoekhormoon, aangevuld met een karig dieet en ook hier onbeperkt water drin ken. Bepaald geen ongevaar lijke onderneming, en het is in de ogen van deskundigen nog maar zeer de vraag of dit hormoon daadwerkelijk in staat is om overtollig vet af te breken, zoals de voorstan ders beweren. Niettemin is er altijd wel een huisarts te vin den die dit paardemiddel bij zijn patiënten wil toedienen Waarmee de rol van de dokter bij het vermageren ter dis cussie staat. Het is al eerder gesignaleerd: in weerwil van het grote belang van een ge zonde voeding voor een goe de gezondheid, zal het som mige huisartsen een zorg zijn hoe ze dit probleem benade ren. Via het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding bereik te ons ten behoeve van dit ar tikel een dieet-stencil, afkom stig van een huisarts in Ber- gum, die kennelijk zweert bij de nieuwste rage in Amerika: het z.g. Mayo Clinic dieet. De Mayo Clinic is ont leend aan een vooraanstaand hospitaal in Rochester (Min nesota), dat blijkens een waarschuwend schrijven niets met deze onzin van doen wenst te hebben. Want onzin is het. De huisarts uit Bergum schrijft een streng maar eiwitrijk dieet voor (o.a. hardgekookte eieren en grote biefstukken) om vervolgens onderaan zijn stencil tot de verbluffende uitspraak te ko men: "Na het volgen van dit dieet mag men alles eten zon der dat men dikker wordt ge durende twee a drie jaar" Volgende patiënt. Het ziet er vooralsnog naar uit dat dit soort lariekoek wel enige tijd zal blijven voortbe staan. bij gebrek aan doende onderzoek op weten schappelijk niveau en als ge volg daarvan het ontbreken van de broodnodige bewijs voeringen waaraan zin e zin binnen de slankheidscul tuur kunnen worden ge toetst. Minder eten Maar intussen is de dikkerd de dupe. Al zal het voor hem of haar al een hele opluchting zijn om in te zien dat achter al die wonderkuurtjes altijd één koe van een waarheid schuilt: afslanken kan alleen maar door minder te eten. Hoe er dan wat aan te doen? Allereerst zal men zich moe ten afvragen of het middel niet erger is dan de kwaal. Met andere woorden: is men werkelijk te dik? Is het de lekke band ter hoogte van de heupen, die op het strand van Torremolinos niet langer kan worden gecamoufleerd? Of wordt de praktijk van alledag er om wat voor reden dan ook écht door bemoeilijkt? Hoe dan ook. wie iets aan zwaarlijvigheid wil gaan doen. zal zich moeten realise ren dat zoiets alleen maar succes zal hebben bij een blij vende verandering van eetge woonten. Vermageren houdt niet op bij een kuurtje. Waar het om gaat is dat we opname en verbruik van voedsel enigszins in evenwicht bren gen. Dat klinkt misschien in gewikkeld, maar is het niet. Zolang het lichaam duidelijk overtollig vet laat zien, eten we in de meeste gevallen te veel. Slechts een zeer gering percentage van de bevolking lijdt aan zwaarlijvigheid als gevolg van een schildklie raandoening. In bijna alle ge vallen is dik zijn het logische gevolg van meer voedsel op nemen dan er wordt ver bruikt. 'Bij slank worden en blijven hoort ook een beetje 'calo risch' denken Anders ge zegd: een beetje inzicht krij gen in de energetische waar de van de voedingsmiddelen waaruit we gewend zijn een keuze te doen. De pakweg 2500 kilocalorieën die een volwassene bij matige in spanning dagelijks nodig heeft, zullen in het vervolg verstandig moeten worden opgesoepecrd met gezonde voeding, die nodig is voor de instandhouding van het li chaam. En daar kan zo nu en dan best eens een snack of borrel bij zijn, als het daar dan ook maar bij blijft. Pinda's Om maar eens een extreem voorbeeld te noemen: wie in een verloren uurtje twee ons pinda's consumeert, heeft daarmee al bijna de helft (1200 kcal.) van zijn of haar dagelijkse energiebehoefte naar binnen gewerkt. In calo rieën gedacht staat zo'n hap gelijk aan twaalf glazen bier, en dat is voor een verloren uurtje toch wel wat veel. Vol strekt anders ligt dat bijvoor beeld bij een appel (50 kcal.) of een glas tomatensap (30 kcal De versobering in de dagelijkse voeding moet vooral worden gezocht in het vermijden van zoveel mogelijk (verborgen) vet en suiker, beide energie leveranciers bij uitstek. Het uitbannen van tussendoor tjes als koek. snoep, gebak, noten, pindas, hompen worst en kaas, chips en vette snacks is daarbij een eerste vereiste. Het dun besmeren van brood met bij voorkeur halvanne (40 procent vet m plaats van 80) is al evenmin verspilde moeite. Een volgende stap kan zijn een definitieve keuze voor mage re of halfvolle zuivelproduk- ten, die aanzienlijk minder vet leveren en in de regel evenveel waardevolle voe dingsbestanddelen bevatten Bezuinig niet op verse groen te en fruit, maar wees voor zichtig met vette vis (paling, makreel, haring), vet vlees, vette vleeswaar en vette jus (bij voorkeur verdunnen met water of groentenat). Daarbij is het overmatig nutti gen van alcoholhoudende en frisdrank ook al niet aan te raden, omdat daarmee ge makkelijk de dagelijkse calo- rieënbehoefte wordt over schreden (elk glas levert ge middeld 75 tot 125 kcal.). Wie vermageren wil, kan beter zyn toevlucht zoeken tot ge zondere drankjes als toma tensap. groentesap of onge zoet vruchtesap. Daar drinkt men doorgaans geen liters van en tegelijkertijd haalt men er de nodige vitamines mee in huis. Voor wie hele maal calorievrij wil drinken, zijn koffie en thee zonder melk en suiker (een zoetje?), mineraalwater zonder smaakje of een beker bouil lon de aangewezen middelen. Gewichtsverlies Wat dan rest is een globaal dag menu zoals dat bijgaand staat afgebeeld. Daarmee kan in zekere zin behoorlijk geva rieerd worden, al naar gelang iemands persoonlijke voor keur en gelet op wat het sei zoen te bieden heeft. Als de hoeveelheden maar worden aangehouden. Gebeurt dat, dan komt men aan een dage lijkse energie-opname van zo'n 1200 kilocalorieën. En dat is minstens de helft van wat men doorgaans gewend is op te nemen. Gewichtsver lies kan daarom met uitbUj- Wie desondanks behoefte heeft aan strikte dagelijkse richtlij nen. hoeft daarvoor geen dik en duur boek te kopen. Zo wel het Voorlichtingsbureau voor de Voeding (070-469512) als de Neder landse Hartstichting (070-924292) sturen op aan vraag tegen een kleine ver goeding of soms zelfs geheel gratis overzichtelijk en be trouwbaar materiaal toe. Ook kan via het ziekenhuis, de kruisvereniging of de GGenGD een diëtist in de arm worden genomen. Deze weg bewandelen is verre te verkiezen boven het con sulteren van de eerstede bes te dieetprofeet. die door dik en dun beweert het beste met u voor te hebben De praktijk leert evenwel dat idealisme in vermagcnngsland dun ge zaaid is Zakklopperg des te dikker. Voorbeeld van y—s '".bij, aard,g «wichuSi en j",.om tnlsverlies roker '«"orrena /*"la<Uo«w< ma0er bete •s mjdd -onder su7kZr n"me"< naar keuze maaltijd """"aalwater Dor"e groen,? ppcl<-» ev/n, 0ere "*>150 ai erSU'k"'->"n^[d' '9 las grue^e'TA"'^'ker

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15