"Het zal beslist niet bij vijf arrestaties blijven' LFC onderscheidt oud-bestuursleden Uniser-directeur W. Renes in exclusief interview: PAGINA 12 DOST SPORT ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1981 AMERSFOORT - Toen het zijspanduo Ton van Heugten- Dik Steenbergen in 1976 uit elkaar ging, leek de motor sport afscheid te gaan nemen van een markant sportman. Ton van Heugten was na vier solo- en twee zijspantitels opgebrand. Hij had het hoogste wat er te bereiken viel (Europees kampioen) gehaald en hield het voor gezien. De stite rondom de Amersfoortse motorhandelaar was echter van korte duur. Ton van Heugten zal mor gen tijdens de Grand Prix van Zwitserland in Wo- len met bakkenist Frits Kiggen aan de start ver schijnen. De chauffeur uit Ospel liep tijdens de Grand Prix in Engeland een gebroken sleutelbeen en een scheurtje in de pols op, maar is net op tijd fit om met Ton van Heugten een greep te doen naar de wereldtitel zijspan. In Nedereind, waar eind september de laatste race meetellend voor de nationale titel wordt gehouden, trainde Kiggen deze week al weer met Ton van Heugten. Mot Frits Kiggen vocht Ton van Heugten voor een nieuw interna tionaal startbewijs en hij voegde direct Nederlandse titels in 1979 en 1980 toe aan zijn erelijst. Ko mend weekend kan Ton van Heugten in het Zwitserse Woh- len de wereldtitel veroveren in de zijspan-discipline. Hij wordt dan de eerste Nederlander die een wereldtitel verovert in de motorcrosswereld. Dat de Amersfoorter zich morgen middag wereldkampioen kan noemen, staat bijna vast. Vier punten heeft Ton van Heugten nog nodig om een onbereikbare voorsprong te veroveren in de strijd om de wereldtitel. Alleen als Van Heugten in de laatste twee Grand Prix's (Zwitserland en Denemarken) niet aan de start komt en nummer twee in de stand om de wereldtitel, de Bra banders Jan Bakens en Henk „Omdat het circuit in Ne dereind zo slecht is mo menteel, had ik veel last van mijn pols", gaf Kig gen toe. „Ook mijn schou der deed pijn. Ik geloof echter dat niets mij in de weg staat om te rijden. Ik zal me goed laten verbin den door Pierre van den Akker (de verzorger van het Nederlands elftal, red.) en dan gaat het ze ker". Sies Hurkmans, de bakke nist uit Lierop die inviel voor Kiggen tijdens de Grand Prix's van Oosten rijk en Frankrijk, zal in ieder geval meereizen met het tweetal. van Heek winnen alle vier de res terende manches, dan kan Van Heugten de titel nog ontgaan. In theorie is dat laatste mogelijk, maar de werkelijkheid zal leren dat er morgenavond in Wohlen en maandagmiddag in Amers foort feest gevierd wordt. .Die titel betekent een brok erken ning voor me", aldus Ton van Heugten. ..Het doet me goed dat ik de titel in Zwitserland kan ha len. Het wordt een spektakel daar. Ik denk dat er minstens 20.000 toeschouwers zullen ko- Misschien dat de motor sport daardoor nieuwe impulsen krijgt in Nederland. Ik doe er in ieder geval alles aan om de sport via een wereldtitel te promoten". De basis voor zijn succes legde Ton van Heugten aan het eind van vo rig seizoen toen hij besloot zijn Norton in te ruilen voor een Ya maha. „Ik moest altijd toegeven aan de snelheid van de concur renten", aldus Ton van Heugten. „Daarom wilde ik een nieuwe motor. Toen Cor den Biggelaar stopte, was mijn keus definitief. Ik heb zijn Yamaha genomen. Frits Kiggen zag het aanvanke lijk niet zo zitten, maar ik ben blij dat ik doorgezet heb". Koos Ton van Heugten definitief voor Yamaha, de gedoodverfde favoriet Robert Grogg bleef aan vankelijk zijn Norton trouw. In de eerste Grand Prix van dit jaar. in het BelgischeBetekom, moest de Zitser het echter direct afleg gen tegen de overmacht van het duo Van Heugten-Kiggen. „De geruchten gingen dat zijn motor snel maar niet betrouwbaar was", aldus Ton van Heugten. „En dat bleek in Belgi. Hij was inderdaad erg snel, maar de mo tor werd veel te heet waardoor hij gas terugnemen moest". In de Grand Prix van West-Duits- land, drie weken later, reed' Grogg ook op Yamaha. „Toen bekroop me even een angstge voel, dat hij sneller zou zijn", al dus Ton van Heugten. Het angstgevoel bleek echter over bodig. Ton van Heugten bleef aan de leiding, ook al lag het ge stroomlijnde harde circuit in West-Duitsland hem helemaal niet. Op de zandcircuits in Ne derland en Zweden bouwde Van Heugten zijn voorsprong vervol gens enorm uit. De Grote Prijs van Engeland leek daarna beslis send te zijn voor het verdere ver loop van het Grand Pnx-seizoen. Van Heugten: „Nadat ik in Ne derland en Zweden alle manches gewonnen had. dacht de buiten landse concurrentie dat het met me gedaan was. Er kwamen im mers een paar harde circuits. Nu moet ik toegeven dat Engeland een rot circuit heeft. Ik heb daar nog nooit op het erepodium ge staan. In de eerste manche nam ik echter brutaal de kopstart en ik heb de leiding niet meer afge geven". In de tweede manche volgde ech ter pech. Van Heugten startte als negende en lag na de tweede bocht al in vijfde positie. Daarbij viel bakkenist Frits Kiggen plot seling uit de bak. Even dacht Ton van Heugten dat zijn seizoen verloren was. „Het is natuurlijk moeilijk om met een andere bak kenist op dat niveau te rijden", aldus Ton van Heugten. „Ik heb toen Van Vliet (oud-bakkenist van Wil van der Laan) gevraagd, maar die had te weinig wedstrij dritme en durfde het niet aan. Ton van Heugten bleef winnen. Drie Grand Prix's voor het einde was de wereldtitel zelfs al binnen handbereik. In het Franse La Ca- pelle Marival, veertien dagen ge leden. „Dat verraste me enorm", aldus Ton van Heugten, „dat ik zo'n grote puntenvoorsprong kon opbouwen. Dat is mijn be langrijkste slag geweest dit jaar. De concurrentie keek al direct tegen een achterstand aan en moest risico's gaan nemen. Ik kon steeds koel blijven rijden en ze laten komen. Dat Jan Bakens en Henk van Heek mijn grootste concurrenten werden, heeft me ook verrast. De concurrentie moest ook met ingevallen bakke nisten gaan rijden en dan zie je hoe moeilijk het is". In totaal won Ton van Heugten acht van de in totaal veertien ge reden manches. In de strijd om de nationale titel staat Van Heug ten momenteel op een vierd plaats, terwijl Rein van Gastel aan de leiding gaat. Daar waar Van Heugten bespaard bleef voor pech in de Grand Prix's, achtervolgde de pechduivel de Amersfoorter in zijn strijd om prolongatie van zijn Nederlandse titel. Met nog vier manches te rij den voor die titelstrijd en met de wereldtitel op een presenteer blaadje zal Van Heugten daar echter niet wakker van liggen. Toen kwam Sies Hurkmans ter sprake. Hij reed in Engeland met Viktor Vedensky, een Rus met een Amerikaans startbewijs. Het topniveau was nieuw voor hem, maar conditioneel was hij' erg sterk. Dat was een groot voor deel". De wereldtitel zal zeker geen eind station betekenen voor de Amersfoortse sportman. „De meeste sportmensen zijn met 35 jaar conditioneel aan hun einde, maar ik niet", aldus Ton van Heugten. „Ik kan nog zeker een jaar of vijf aan de top meedraai en. Volgend jaar zal het enorm moeilijk zijn om de titel te verde digen. Maar ik zal er zijn. Zo lang ik nog zoveel plezier beleef aan de training en aan de sport, kan ik nog lang doorgaan". LEIDEN - Flip Massaar en Henk van der Leek hebben gisteravond tij dens een feestelijke receptie officiéél afscheid genomen van hun bestuurs functie bij LFC. Massaar. tot voor kort secretaris, vervulde 30 jaar een bestuurdersrol. Uit dankbaarheid daarvoor mocht zijn vrouw hem gister avond namens de KNVB de zilveren speld aanreiken. Eerder in zijn loop baan benoemde de afdeling Leiden hem al tot lid van verdienste. Die onderscheiding bracht afdelingsvoorzitter Ad Dusée nu voor Van der Leek mee. Hij vertoefde 18 jaar lang als bestuurder in LFC-kringen. On langs droeg hij de voorzittershamer over aan opvolger Klunder. "Het werk dat zii verricht hebben is onbetaalbaar", prees hij de beide LFC-ers. Op de foto links speldt mevrouw Massaar haar man de zilveren speld op. Rechts siert mevrouw Van der Leek haar echtgenoot met het insigne van verdienste. Ad Dusée is aandachtig toeschouwer. Massaar kreeg van de Leidse sportstichting een maquette overhandigd,'uit waardering voor zijn inzet ten bate van de sport in Leiden. WIELRENNEN Johan van de Velde heeft het profcriterium in Huybergen, de woonplaats van Gerrie Knetemann, gewonnen, Knetemann had de wedstrijd voor eigen publiek graag zelf gewon nen. Zijn aartsrivaal Hennie Kui per heeft dat verhinderd. Kuiper beantwoordde elke demarrage van Knetemann, die in de slotfase zijn ploeggenoot Johan van de Velde voorrang verleende. Knetemann werd zesde, één plaats voor Kui- ATLETIEK Renaldo Nehemiah is in West-Berlijn niet aan een tweede wereldrecord op de 110 me ter horden toegekomen. Onder slechte weersomstandigheden en 2,1 meter rugwind won de Ameri kaan in Berlijn in 13,18 seconden, ruim boven zijn wereldrecord van woensdag in Zürich: 12.93. Zijn bij na even sterke landgenoot Greg Foster, in Zürich goed voor 13,03. struikelde over de derde horde en gaf op. (Vervolg van pagina 1) DORDRECHT - Voor Wim Renes, de directeur van Uniser Holding BV, komt de arrestatie van de vijf betrokkenen bij Uniser niet onverwacht. Maan den geleden schreef hij in een nota de verwachte ontwikkelingen binnen het bedrijf. Saillant is, dat toen de rijkspolitie enkele maanden geleden het kof fertje van de tijdelijk di recteur jhr. mr. G. J. Reuchlin in beslag nam (omdat daarin voor het on derzoek belangrijke pa pieren zouden zitten) zij daarin ook de nota van Renes aantrof waarin de arrestatie van enkele be trokkenen geschetst werd. De omstreden directeur, van wie het personeel zegt bang te zijn, verwacht nog meer arrestaties. Hij acht het niet uitgesloten dat ook peroneelsleden door de poli- „tie zullen worden opgepakt. In motel Postiljon, langs de rijks weg Dordrccht-Breda, had onze krant gisteravond een exclusief gesprek met hem Het gesprek gaat over de bedrijfs voering door Uniser, de toe komst van het bedrijf en de gis termorgen verrichtte arrestaties van enkele Uniser-prominenten. Als eis had Renes gesteld dat de journalist alln zou komen. Zelf was hij vergezeld van een secre taresse en de heer Broeders, die door het personeel van Uniser met grote vrees wordt bekeken en afgeschilderd wordt als de „lijfwacht" van Renes. We ont waren in en om het motel nog drie collega's van Broeders. „Het is onmogeljk dat het in deze zaak bij vijf verdachten blijft. Ik ben ervan overtuigd dat de poli tie spoedig nog meer arrestaties zal verrichten. Ook onder het personeel. De sfeer is daar niet voor niets zo gespannen. De mensen zijn bang voor hun hach je. Je denkt toch niet dat vijf mensen zo'n grote zwendel, die terecht witte-boorden-criminali- teit wordt genoemd, zonder hulp van anderen kunnen uitvoeren. Bij het aandeel dat door de vijf zelf „verwerkt" is, is personeel betrokken. Als ik Broeders zou vragen het bedrijf binnen te gaan met een pet van de rijkspolitie op zijn kop. zul je eens wat zien. Daar zitten heel wat potentile verdachten. Het is niet mogelijk om in je eentje 73.000 ton afval te laten verdwijnen", zegt Renes. Zwart circuit Wim Renes vraagt zich wel af hoe het mogelijk is dat de bedrijven die volgens hem een aandeel hebben gehad in het vervoer en het lozen van het chemisch afval water hun geld van Uniser heb ben ontvangen. Volgens hem moet dat volgens een zwart cir cuit gebeurd zijn. De bedrijven die het afval aanboden hebben het echter legaal gedaan en er ook normaal voor betaald. Vol gens Renes is met de 73.000 ton verdwenen afvalstoffen een be drag gemoeid van ruim 25 mil joen gulden. Renes spreekt van een verziekte sfeer onder het personeel van Uniser. Volgens hem wordt er maar aangerotzooid en zijn er po gingen van het personeel om via de vakbond hun ontevredenheid te uiten maar afleidigsmanoeu- vres. „Ze hangen als los zand aan de vakbond. Het stelt niets voor. In het verleden waren er maar twee peroneelsleden georgani seerd. Nu zijn ze allemaal fana tiek. Maar de komst van de poli tie is toch niet tegen te houden. Evenmin als die van de belas tingdienst", zegt Renes. „Niet de sociale onzekerheid veroorzaakt die onrust in het bedrijf, maar de angst voor justitie, Vele hebben boter op het hoofd". Volgens de directeur, die zegt aan gesteld te zijn door Cinoma AG Bazel, waarvan Rebus BV, de aandelen van Uniser zitten, een dochter is, is de aan houding van L. en S. „sugges tief'. De arrestatie van het twee tal ligt volgens hem een link naar ENK in Krimpen aan de IJssel waar zij hebben gewerkt. Het zouden trouwe vazallen zijn van de eveneens gearresteerde B. Gistermiddag heeft Renes het per soneel toegesproken en gezegd dat de overname van Uniser waarschijnlijk nog maar een kwestie is van een paar dagen. Volgende week woensdag hoort het personeel er meer van. Renes wil niet zeggn met wie hij mo menteel onderhandelt. Wel dat de overname voor 70 procent rond is. Het personeel heeft op dracht gekregen het terrein op te ruimen en de tanks schoon te maken. Als de koop rond is ver dwijn ik hier weer. Dan heb ik mijn taak volbracht", zegt Wim Renes. Ontsporing Wie er directeur van Uniser zal worden? De geschorste directeur Van der Pool zeker niet. Renes: „Die was goed voor het sociale klimaat en de reorganisatie van het bedrijf. Overigens is hij in goede harmonie geschorst, na overleg met mij te hebben ge voerd". Het feit dat Van er Pool een week geleden surseance van betaling wilde aanvragen bete kent zijn doodvonnis als direc teur. Met het oog op de overna me-onderhandelingen die ge voerd wordt was zo'n daad voor de aandeelhouders onaanvaard baar. „Van der Pool kon het alle maal niet overzien", zegt Renes. Is Uniser een misdadige onderne ming? Renes aarzelt voor het rst tijdens het gesprek met het ge ven van een antwoord. Hij kijkt zoekend naar zijn secretaresse die het vastleggen in steno van het gesprek heeft opgegeven en surrealistische tekeningetjes produceert. „Van D., B. en S. hebben alle drie in een voorbe reidingscommissie gezeten (wet chemische afvalstoffen - red.) dus het zijn vakbekwame men sen. Maar volgens mij heeft de structuur van het bedrijf ertoe geleid dat het fout is gegaan. Dri- solco, het opslagbedrijf en RTM, de recycler, hadden nooit een di rectie moeten hebben. De. inspi ratie van het drietal, die geleid heeft tot de oprichting van RTM, heeft ook geleid tot de ontspo ring. In feite was de opzet posi tief. RTM legt nu stil en Drysolco draait volkomen legaal dopr en zorgt voor de inkomsten". Aan-of inpakken De berichten van de Industriebond FNV. dat er geen geld meer zou Uniser-directeur W. Renes zijn voor het uitbetalen van de salarissen van het personeel, ver wijst Renes naar Fabeltjesland. Ondanks de stillegging van RTM, komt er dankzij 'Drisolco nog steeds geld binnen. Renes beschuldigt Verdeijsseldonk, de FNV-bestuurder, van het creren van een „onwerkelijke situatie". De arrestatie van de vijf verdach ten noemt Renes een ernstige zaak. „Maar", zo is zijn mening, „het verschaft duidelijkheid in het geheel. Het maakt een einde aan de onzekerheid. Verdacht makingen zijn moordend voor een bedrijf en bij ons is het nu aanpakken of inpakken". Ton van Heugten: "Ik hoop met die wereldtitel de motorsport een stimulans te kunnen geven'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12