Alleenheerser Voss haakt af R. Druppers door virus "gesloopt "AZ bijna zeker van spits Heins toch in CHIO-topper S Oostduitse tienkamp-atleet mist laatste slag op EK-jeugd En ik ben de tijger wegwezen! Medaille verdeling Jacqueline van Wijk heeft langste adem ITER DAG 22 AUGUSTUS 1981 >156! JL SPORT uwe,en Betaald Voetbal zal maan- 'n 5"ag het ministerie van sociale za- augLen een positief advies uitbren- 05en inzake het verlenen van een 8"1^-beidsvergunning aan de Oos- 0n ^nrijkse voetballer Franz Obera- her. Twee en een half uur lang oog het bestuur van de stich- EJSng arbeidszaken zich gister- 29Vond in Maastricht over de aan- i aa(raag van landskampioen AZ'67 ;atie'm Oberacher voor de Alkmaar- osiers speelgerechtigd te verkla- AR<«n- t positieve advies van de stich- ing Arbeidszaken Betaald Voet- >al werd in Alkmaar met vreug- le ontvangen. AZ-penningmees- /anaer Gerrit Peters: „Het wachten fj 'Os nu nog op toestemming van no iet ministerie van sociale zaken, '66 naar op basis van dit positieve nQdvies ga ik ervan uit dat Obera- >stz*her volgende week woensdag- ivond in de confrontatie tegen Jo Ahead Eagles in Alkmaar zijn iebuut kan maken". |k i Franz Oberacher zelf? De 29-ja- Sge Oostenrijker: „Ik ben blij 'iat alles nu bijna achter de rug ss. De druk werd gewoon te .g^groot", aldus Oberacher, die "wanneer het ministerie van so- '_"°:iale zaken voor woensdag die arbeidsvergunning afgeeft, de zelfde avond nog tegen Go ~~Ahead Eagles in Alkmaar zal de- ,e" buteren. „Ik denk", aldus Obera- S cher. „dat het nu aan mij is om te 2&ewijzen dat de stichting ar- i-i7beidszaken het juiste advies r. 3heeft uitgebracht, k Van de Kerkhof Zeer waarschijnlijk zal „verloren zoon" Ren van de Kerkhof van avond in de thuiswedstrijd van de Eindhovense eredivisiever eniging PSV zijn come-back vie ren tegen landskampioen AZ'67 Van de Kerkhof heeft zich nu ver plicht tot aan het einde van het seizoen bij PSV te blijven. Trai ner Thijs Libregts heeft de rech terspits opgenomen in de selec tie voor de ontmoeting met AZ'67 in welke selectie ook Willy van de Kerkhof en Huub Stevens voorkomen. Beiden vielen woensdagavond tiidens de wed- FC Antwerp en de Engelse eerste- divisieclub Coventry City zijn tot overeenstemming gekomen over de ruil Roger van Gooi - Ruud Kaiser. De Nederlandse vleugel spits verhuist naar Engeland. Van Gooi, ooit rechterspits van het Belgische nationale elftal, keert terug naar Antwerpen. In de Bundesliga werden gister avond drie wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Borussia Mön- chengladbach-Karlsruher SC 2-2, Bayer Leverkussen-Darm- stadt '98 3-2, MSV Duisburg-1 FC Kaiserslautern 3—1. UTRECHT - Rob Druppers weet na de tweede dag van de Europese kampioenschappen voor junioren ook wat verliezen is. De 19-jarige Utrechter die ruim twee jaar alle wed strijden op de 800 meter bij de jeugd won, leed gisteren zijn gevoeligste nederlaag int zijn atletiekcarrière. In de series was Druppers kansloos met zijn tijd van 1 min. 53,6.. Frans Oberacher ROTTERDAM GPD- Johan Heins mag morgenmid dag toch als zevende Nederlander uitkomen in de financiële topper van het CHIO van Rotterdam, de met een totale geldsom van ruim 35.000 gulden gedo teerde Grote Prijs. Chef d'equipe Ben Arts had gis termorgen succes met een protest tegen de gang van zaken in de tweede kwalificatiewedstrijd van don derdag toen Heins zijn parcours moest onderbreken wegens een omgewaaide hindernis. Heins, die vervolgens acht strafpunten opliep, kreeg weliswaar van de jury een seconde vermindering van zijn tijd, maar de onduidelijke gang van zaken rond de tijdwaarneming vormde voor Arts aanlei ding om in beroep te gaan bij de jury d'appèl. Om dat de exacte tijd niet kon worden vastgesteld, kreeg Heins het voordeel van de twijfel. Hij eindigde daar door als 20e in het tweede kwalificatieduel en kwam zodoende juist in aanmerking voor plaatsing bij de beste dertig ruiters. Aanvankelijk zou de Drentse ruiter met een 31e plaats deelname aan de grote prijs hebben gemist. De Nederlandse prestaties waren op de derde dag van het CHIO opnieuw aan de magere kant. Alleen Jo han Heins, kennelijk geïnspireerd doorzijn toegewe zen protest, had een aardig daginkomen via een der de en een vierde plaats in weinig indrukwekkende concoursen, die voor slechts enkele honderden toe schouwers werden afgewerkt. Het meeste prijzen geld ging naar de Engelsman Michael Whitaker. die via een dubbele overwinning 4000 gulden kon incas in het Spaanse Santander waar hij in blakende vorm de Westeurop- se top zyn hielen liet zien, legde Druppers de basis voor zijn te leurstellende prestatie. Met een virus keerde hij huiswaarts. Druppers vloog daarna naar het Italiaanse Viareggio. maar was toen al te ziek om daar aan de start te verschijnen. Hij miste daardoor de Nederlandse titel strijd voor senioren waar hij zijn titel had moeten verdedigen, ter wijl de Hellas-atleet thuis ook nog zes kilogram verloor. On danks dat dubbele „verlies" voelde de havo-scholier zich sterk genoeg om voor het thuis publiek aan de start van de 800 meter te verschijnen. In de eerste ronde bleef Druppers goed in het spoor van de Hon gaar Bereczky, die met 1 min. 47.37 sec. dit jaar de snelste 800 meter bij de jeugd had gelopen. Een tempoversnelling kon Drup pers evenwel niet beantwoorden. Zelfs zijn sterkste wapen, de eindsprint, kon hij niet in de strijd gooien. Een brokje menselijk leed speelde zich enkele minuten later af in het sportpark Overvecht. Ver verwijderd van het strijdgewoel op de kunststofbaan kon hij aan vankelijk geen woord over zijn lippen krijgen. Wel tranen, want Druppers had in een tijdsbestek van nauwelijks twee minuten een nachtmerrie zien voltrekken. In de afgelopen twee jaar stond het EK in zijn leven centraal. Mini maal wilde hij de finale in zijn woonplaats halen. Maar stilletjes hoopte Druppers op meer. „Want ik heb dit jaar nog geen enkele snelle race gelopen". En over zijn concurrenten merkte hij op: „In normale doen had ik, denk ik. geen moeite met die jongens ge had. Maar ja. wat nu gebeurde zat er in. Toch kon ik het nog ITRECHT (GPD) - Niemand eigenlijk twijfelde nog aan de eindzege van de Oostduit- Iser Thorsten Voss nadat er gisterochtend tijdens de tweede dag van de Europese jeugdkampioenschappen atletiek zes onderdelen van de tienkamp waren afgewerkt. De heersende man van de eerste dag (hij won alle vijf de onderdelen) was ook op de 110 meter horden de snelste in het 24 atleten tellende deelnemersveld. En toch ging het nog mis. •e discusworp van Voss (36.66 me- ter) was uitermate zwak. Zijn persoonlijke record bedraagt - ruim 42 meter. De Rus Mihai Ro- vomariouk zag zijn kans schoon i ei om dichterbij te komen. Maar ige nog altijd scheidde een berg pun ten de beide Oosteuropeanen. Het is echter van Voss bekend, dat hij zijn meeste punten op de p eerste dag en de loopnummers van de tweede dag verzamelt. )e spanning werd op de spits ge dreven tijdens het polsstokhoog- 'Zwemploeg VS ver voor op Russen 1CIEV (AFP) - Op de eerste dag van de zwemlandenwedstrijd Sovjet- Unie - Verenigde Staten heeft de nr Russische herenploeg een nieu we Europees record gevestigd op de 4 x 100 meter vrije slag. Serge Krasioek, Alexei Markowski, Serge Kopliakov en Serge Smi- riakin kwamen uit een op een to- Js' taaltijd van 3.21.69, ruim twee se- conden sneller dan de Westduit- - se ploeg eind vorige maand in lvl Heidelberg (3.23.87). Het num mer werd overigens gewonnen lte door de Amerikaanse ploeg (Ro bin Leamy, Bill Barrett, David Larson, Chris Cavanaugh) in 3.21.48. Het wereldrecord is in ri Amerikaanse handen met 3.19.74. Bij deze wedstrijden ko- 9 men op de meeste nummers per land vier deelnemers op de start - blokken. Alleen de prestaties van de eerste twee aankomenden per land tellen voor het klasse ment. 1x)e Amerikanen, onder wie 13 zwemmers en zwemsters, die - deel zouden hebben genomen aan de Olympische spelen van Moskou, als president Carter y* destijds niet anders had beslist, 3f lieten in deze eerste na-olympi- jp sche confrontatie weinig over e van het Russische zwemmen. Ze e wonnen negen van de tien onder delen en namen een puntenvoor- sprong van een straatlengte: 79- 41. De tweeduizend toeschou wers reageerden hun teleurstel ling af met een fluitconcert aan het adres van de Amerikanen. De - enige Russische zege kwam van schoolslagzwemster Larissa Be- lokon op de 200 meter. In totaal bezetten de Amerikanen vijf maal de eerste en tweede plaats, - waarbij inbegrepen de 100 meter vrije slag bij zowel de dames als heren. Die van de heren was een spannende aangelegenheid, waarbij er tussen nummer één (Chris Cavanaugh in 50.23) en nummer laast een verschil van slechts 71/100ste van een se conde. Bij de dames zegevierde Sue Habernigg in 56.81 sec. Het Nederlands waterpoloteam, dat zich voorbereidt op de Euro pese kampioenschappen begin september in Split, heeft giste ren opnieuw een nederlaag gele den, de vijfde sinds Denes Poc- sik als coach is aangetrokken. Olympisch kampioen de Sovjet Unie won in de eerste wedstrijd van het vierlandentoernooi in Pescara met 10-6 De tussenstan den waren 1-1, 1-2. 6-1, 2-2. In de tweede wedstrijd won West- Duitsland met 11-8 van Italië (4- 1, 2-4, 4-1, 1-2). springen en het speerwerpen. Romaniouk bedwong met de polsstok een hoogte van 4,90 me ter, terwijl Voss reeds op 4.60 had moeten afhaken. Het onder linge verschil werd daarmee te ruggebracht tot 139 punten. Het zou voldoende zijn geweest wanneer Voss op zijn zwakste onderdeel - het speerwerpen - re delijk had gepresteerd. De eerde re inspanningen waren de Oost duitser kennelijk te veel ge weest. Het 800 gram wegende projectiel van Voss plofte al na 48,80 meter in het gras en dat be tekende slechts een plek in de achterhoede. Romaniouk deed het veel beter en maakte met een woip van 59,74 meter het ver schil volledig goed. Hulp Met nog slechts de 1500 meter voor de boeg leidde de Rus zelfs met een verschil van twee punten. Omgerekend in tijd betekende dat, dat Voss slechts een paar tienden van een seconde voor zijn concurrent behoefde te ein digen. Maar hij slaagde niet. Ro maniouk dwong Voss de kop te nemen, kreeg in het begin van de race hulp van zijn landgenoot Reintale en bleef de Oostduitser op de hielen zitten. Op de laatste 100 meter kreeg het drama voor Voss gestalte. Romaniouk kwam naast hem en ging met een ver schil van een paar meter als eer ste door de finish. Een enorme tegenvaller voor Voss, die na de eerste dag leek af te ste rnaar daar nu - evenals Roma niouk overigens - ver van afbleef. West-Duitsland lijkt een opvolger te hebben gevonden voor Karl- Hans Riehm. de kogelslingeraar, die in 1977 en 1978 de wereld ranglijst aanvoerde. Voor het eerst in de geschiedenis van de Europese jeugdkampioenschap pen ging het goud nu eens niet naar een atleet uit het Oostblok. Met een worp van 68,92 meter ging de eerste plaats naar de Westduitser Christoph Sahner voor de Russen Dorojon en Ko- rovin. De beste junioren van dit seizoen, de Oostduitser Ralf Ha- ber, viel zelfs buiten de prijzen. De zege van Sahner, een broer van de in Nederland wonende Man fred Sahner die'de nationale top- slingeraars op een wat hoger ni veau tracht te krijgen, was ken nelijk zo verrassend, dat tijdens de ceremonie protocollair niet de Westduitse, maar de Oostduitse vlag aan de middelste mast wap perde. Spikes Het hoogspringen bij de heren, dat met een knappe sprong van 2,26 meter werd gewonnen door de Pool Krysztof Krwaczyk, kende ruim voor het moment waarop de beslissingen vielen een inci dent. Tijdens de kwalificatie werd de Noor Ove Matland te verstaan gegeven dat zijn spikes de toegestane lengte van 12 mm overschreden. Matland leek te zijn uitgeschakeld met een hoog te van 2,00 meter, maar diende protest in. De jury d'appél keurde de door de wedstrijdjury afgekeurde spikes goed en plaatste Matland alsnog in de finale, omdat hij benadeeld De wind was de jeugdige atleten!atletes gisteren goed gezind zodat er aan records gedacht kon worden. De Oostduitse Kathnn Boehme ver scherpte haar eigen Europees jeugdrecord op de 100 meter horden met één honderdste seconde. zou zijn door de verplichting an dere schoenen te hebben moeten aantrekken. In het nu 16 man sterke veld was voor de Noor echter geen rol van betekenis weggelegd. Hij werd slechts 15e met een sprong van 2.05 meter. Omdat er gisteren wat minder wind was dan op de openinsdag kon er voorzichtig worden ge dacht aan records. De eerste die daarin slaagde was de Oostduitse Kathrin Boehme op de 100 meter horden. Zij raffelde de hindernis- race af in 13,20 seconden, precies één honderdste onder haar eigen Europese jeugdrecord. Zij pakte daarmee haar tweede titel, want donderdag zegevierde zij al op de 100 meter vlak. Kathrin Boehme onderstreepte daarmee nog eens de hegemonie UTRECHT (GPD) - Wim de Beer, de voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie, is niet bij iedereen bekend. Ook niet bij de vele hulpen van het organisatiecomité. Toen De Beer vrijdagmorgen het voor kaarthouders gereserveer de parkeerterrein wilde oprij den, werd hem de toegang ont zegd, omdat hij niet over de ver eiste kaart beschikte. Zijn ver klaring („Ik ben De Beer, voor zitter van de KNAU") maakte op de parkeerwachter geen en kele indruk, waarop deze het hek sloot. Wim de Beer reed ver volgens in volle vaart tegen dat hek op: schade 3000 gulden. Een dag eerder was De Beer al van de perstribune verwijderd. Ook daarvoor kon hij niet de ge wenste legitimatie tonen. Tegen de controleur ter plekke zei de KNAl'-praescs eveneens: ..Ik ben De Beer, voorzitter van de atletiekunie". Het antwoord: „En ik ben de tijger en nu weg- van de DDR-ploeg tijens deze Europese jeugdkampioenschap pen. Aan de vier gouden plakken van de eerste dag werden er gis teren nog eens vijf toegevoegd. Behalve voor Boehme waren er eerste plaatsen voor Konstantze Simm (kogelstoten), Andr Rei- chelt (verspringen), Holge Poh- land (110 meter horden) en Stef- fen Oehme (1500 meter). UTRECHT - Na de tweede dag van de Europese jeugd kampioenschappen in Utrecht, ziet de medaille-ver deling er, nadat dertien fina les zijn verwerkt, als volgt uit: (goud-zilver-brons): Oost-Duitsland9 5 2 Sowjet-Unie1 4 6 West-Duitsland1 1 - Bulgarije........................ 1-1 Polen1 - - Frankrijk- 2 1 Gr Brit tannic- 1 1 Italië 1 Nederland.- 1 LEIDEN De dames vertolk ten gisteren de hoofdrol op het tennistoernooi in de Leid- sche Hout. Met name Jacque line van Wijk en Annette van der Meij voerden een partij op, waar het publiek tot de laatste slag van genoot. Van Wijk bleek over de langste adem te beschikken: 6—1, 5-7, 6-4; een veelzeggende De eerste set ging met royale marge naar de allrounster van Forescate. wier enige zwakke punt nog steeds is dat zij mankementen ver toont in haar concentratie. Annette van der Meij. die niet veel toernooien meer speelt, bood haar echter weinig kans te verslappen. Haar sterke fo- rehand en vooral de dropshot deden verraderlijk ondermij nend werk. Toen zij eenmaal greep had gekregen op het spel van Jacqueline van Wijk werd de partij een ontmoe ting tussen gelijkwaardige te genstanders. Technisch mis schien wat minder, maar ze ker zo spannend was de ont moeting tussen Marijke Guvt en Rosemarie Verdegaal. Ma rijke Guyt, met haar sterke drives en haar verrassend veel halen won met 6-4, 7-5. Vandaag zal zij aantreden in de halve finale tegen de no 1 geplaatste Monique Lem- beck. In de andere halve finale wacht Jacqueline van Wyk op het resultaat van de partij tussen Petra Wessels. haar oude ri vale. en haar teamgenote van Forescate. Liselotte van der Bijl. In het DEC plaatste de no 1 geplaatste Marlies van Balen zich overtuigend voor de laatste vier met een zege op Kann Berg. 6-2, 6-3 By de heren speelde Marinus Brooshooft, no 2 geplaatst, een sterke partij tegen een beneden zijn niveau tennis sende Herman van der Capel- len (6—0, 6—2) en toonde Bob van Overbeeke zich met 6-1, 7-6 sterker dan Marcel van Rijn Brooshooft en Bob van Overbeeke ontmoeten elkaar vandaag in de halve finale. De derde halve finalist is de no 1 geplaatste Marc Winter. Wie hij tegenover zich zal vinden hangt af van het resultaat van de party tussen Anne Jan van der Meer en Rov Mooyman FRANK BONTE steeds met geloven", aldus de re cordhouder bij de jeugd op de 800 meter, die dit jaar bovendien zakte voor zijn havo De laatste acht haalde wel Jek Per- soons op de 3 kilometer. De Ter Aarse atleet die eerder in de se ries van de 1500 meter sneuvel de, liet tevens een nieuw per soonlijk record (8.22,87 min.) af drukken. fJacky Winkelman bleef op de 800 meter slechts vier honderdsten van een seconde verwijderd van een plaats in de eindstrijd. De HAC-atlete noteerde een tijd van 2 min. 8.89 sec. Een kortstondig optreden was ook voor hoogspringer Marco Schmidt beschoren. In de kwali ficatie kwam de Hagenaar niet over een hoogte van twee meter. Schmidt, Westduitser van ge boorte en vijfjaar geleden gena turaliseerd tot Nederlander, had eerder dit seizoen al twee "keer 2.08 meter gesprongen. Schmidt kon zich troosten met de gedach te dat de complete top faalde tij dens de kwalificatie. De finale- eis (2.14 meter) moest zelfs wor den teruggebracht tot 2.05 meter om een acceptabel aantal atleten in de eindstrijd te kunnen krij gen Ondanks zijn teleurstellende sprong blikte de twee meter lan ge V LTC-atleet tevreden te rug op het afgelopen seizoen. „Het klinkt gek. maar myn jaar kon voor de Europse al niet meer kapot. In het half jaartje dat ik nu spring, ben ik zowel in- als out door Nederlands kampioen ge worden bij de junioren. En je moet niet vragen hoe. Hoe ik trainde was een lachertje. Ik sprong 90 procent op mijn talent, want ik rookte en dronk. Ruim een week geleden ben ik pas echt gaan trainen". Omdat Schmidt volgend jaar die lijn wil doortrekken, verwacht hijzelf door te stoten naar de se- niorentop met een sprong van ruim 2,20 meter. Op de 400 meter horden stootte gis teren Esther Schouten niet door naar de finale, zoals door trai- ningscoordinator Buuts was ver wacht. Zij was zonder een limiet te hebben gehaald opgenomen in de Nederlandse selectie, omdat het lid van ADA met haar beste seizoensprestatie (1 min. 1,56 sec.) een goede kans maakte om zich by de top acht van Europa te scharen. Daann slaagde Schou ten niet Haar tyd was 1 min. 2,77 Tienkamp Tijdens het laatste onderdeel van gisteren, tevens het laatste num mer van de tienkamp, de 1500 meter, kreeg Rob de Wit het pu blick massaal van de banken. Met een fractie van een seconde voorsprong won hij die afstand. De 19-jarige Brabander zag daar mee zijn inhaalrace op de tweede dag van de meerkamp beloond met een vierde positie in de eind rangschikking. Onder het motto „hardlopers zyn doodlopers" kan De Wit terug blikken op het EK. Na donder dag de eerste vijf onderdelen te hebben afgewerkt, leek de PSV er de verwachting dat hy by de eerste acht zou eindigen niet te realiseren. „Ik ondervond toen nog de naween van de Westatle tics in Santander, waar ik met hoofd- en buikpyn naar Neder land ben teruggekeerd Voorts was ik nog moe van myn vakan tie Op de nwmnv rs kogel en 100 meter ondervond ik daar last van. Daar moet je juist explosief kunnen reageren Nadat hij na drie onderdelen de 17e positie had ingenomen, ging De Wit zijn eigen tienkamp draaien. „Want naar mijn tegen standers kyken had toen geen zin meer". Met de polsstok overtrof hy zich zelf met een hoogte van 4.40 me ter En in de verspnngbak even aarde hy zyn persoonlijke re cord 6.65 meter Met de 1500 me ter nog voor de boeg stond De Wit vijfde. „Ik moest toen acht seconden goed maken op Ficht- ner om vierde te kunnen worden Daar heb ik toen naar gekeken". Rustig zyn race lopend, finishte De Wit in 4 min. 30.61 MC, In totaal vergaarde de student HTS-na tuurkunde 7260 punten. Gezien zijn progressie zou hij de limiet (7700) voor het EK voor senioren m Athene kunnen halen. „Sorry, maar ik houd met van voorspel lingen. Het is gebleken dat beter niet te doen". Niettemin kreeg Guido van der Sluys, de andere Nederlandse deelnemer aan de tienkamp, gr lijk met zyn voorspelling dat hy op de tweede dag een terugslag zou knjgen. Hy eindigde in de achterhoede. HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11