Geen kranten in Polen Daldozen bij Kaapstad wijzen regeringsplan af Sowjet-Unie wil verbod op neutronenbom 'Westen heeft al lang antwoord op SS-20-raket' Staking uit protest tegen lastercampagne DUIZEND-EN-EEN DAGJE UIT DEN HAAG WEER HOFSTAD Een verfrissende kijkop badkamers ICOATHIBU WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 BUITENLAND PAGINA 9 KAAPSTAD (AFP/Reuter/UPI) - Enkele honderden dakloze zwar ten uit Nyanga. vlakbij Kaap stad, hebben besloten elk voor stel van de Zuidafrikaanse auto riteiten, dat neerkomt op het scheiden van gezinnen, af te wij zen. Dit heeft een in de Kaappro vincie verschijnend dagblad ge meld. Pieter Koornhof. de minister die belast is met aangelegenheden van de zwarte bevolking, had verleden week aangekondigd dat het volgens Zuidafrikaanse ras senwetten illegale verblijf van enkele zwarten uit Nyanga gele galiseerd zou kunnen worden en dat anderen mogelijk aan werk konden worden geholpen in Transvaal of Oranje-Vrijstaat. Er zou geen garantie worden gege ven dat vrouwen bij hun r konden blijven, zo zei de mir ter. Ook sloot hij niet uit dat c aantal zou worden teruggestuurd naar hun "thuisland". De meeste daklozen worden be schouwd als "burgers" van de "Thuislanden" Transkei of Cis kei. Het kamp Nyanga werd verleden week met de grond gelijk ge maakt. Alle veelal zelfgebouwde krotten werden met bulldozers vernield en de zwarte bewoners stonden midden in de Zuidafri kaanse winter op straat. Drie zwarten, die voor het hoogge rechtshof in Kaapstad terecht staan op beschuldiging van aan vallen op een Zuidafrikaanse olie-installatie en andere guerril la-aanslagen, zijn gisteren schul dig bevonden aan hoogverraad. Zij kunnen daarvoor ter dood worden veroordeeld. Het hof kwam tot de conclusie dat de drie mannen leden van het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC) waren een een militaire opleiding in het buiten land hadden gehad. Eerder had het hof beschuldigin gen dat beklaagden betekenenis- sen onder dwang hadden opge legd en door de politie aangeval len waren, verworpen. Er zitten nog drie zwarten gevan gen die ter dood werden veroor deeld nadat zij m november vo rig jaar schuldig waren bevon den aan verraad. Het aantal guerrilla-aanvallen, die meestal worden toegeschreven aan het ANC dat het blanke be wind door geweld ten val wil brengen, is in het afgelopen jaar toegenomen. Het jongste inci dent was een raketaanval op een belangrijke militaire basis bij Pretoria vorige week. Politie en militairen zijn nog op zoek naar de daders. In de eerste zes maanden van dit jaar zyn in totaal 57 mensen op gehangen wegens misdaden, va riërend van aanranding tot moord. Dit heeft de minister van justitie, Kobie Coetsee, gisteren meegedeeld. Hij zei dat 32 zwarte en 25 gekleurden werden geexe- cuteerd. WENEN (GPD/Reuter/AFP) - De Poolse drukkers - leden van de onafhankelijke vakcentrale Soli dariteit - hebben voor 48 uur het Poolse dagbladwezen lamge legd. Zij doen dit uit protest te gen de voortdurende campagne die de verschillende communis tische partijorganen en ook de Poolse staatsradio en -televisie voeren tegen Solidariteit en te gen wat wordt genoemd „antiso cialistische elementen binnen de vakcentrale". De Poolse vak bond Solidariteit heeft gisteren een beroep gedaan op de rege ring in Warschau het land voor een crisis te behoeden en het po litiek gemotiveerd zijn van de bond te tolereren. De drukkers vertegenwoordigen met hun protestactie de hele vrije vakcentrale. Dat werd snel duidelijk toen verscheidene communistisch-gezinde kranten de staking probeerden tegen te gaan door hun bladen voor mid dernacht gisteren op straat te krijgen. Ook andere vakbondsle den, onder wie veel journalisten, sloten zich aan bij een zitstaking om het uitkomen van de commu nistische partijbladen te verhin deren. Op de korrel In de wereld van de Poolse media is sinds vorig jaar augustus erg veel veranderd. Hoewel de Pool se televisie het grootste deel van haar zendtijd vult met Ameri kaanse cowboyfilms en zelfs met de Forsythe Saghe, laten de ac tualiteitenrubrieken sindsdien veel van de dagelijkse misère zien en worden af en toe bureau craten op de korrel genomen, wat in een communistisch land iets ongehoords is. De radio nieuwsdiensten besteden uitvoe rig aandacht aan de binnenland se problemen en verhullen ook voor het regime onaangename berichten niet. De Poolse kranten hebben zich in middels verdeeld in een groep die het risico neemt om de cen suur voor wat binnenlandse on derwerpen betreft te negeren en een groep die nog altijd de stem van de partij blijft vertegenwoor digen. Het komt vaak voor dat mensen urenlang in de. rij staan voor een krantenkiosk om de plaatselijke Warschause krant Zycie Warszawy te kopen, die met zijn beperkte oplage binnen de kortste tijd uitverkocht is. De krantenverkoper blijft dan ten slotte zitten met grote stapels van de partijkrant Trybuna Lu- du. Aanvallen Het zijn vooral bladen als Trybuna Ludu die de vrije vakcentrale So lidariteit heftig aanvallen zonder dat de aangevallen vakcentrale ook maar één alinea ruimte krijgt om zich te weren. Een brief aan de hoofdredactie heeft door gaans geen zin en is beslist geen garantie dat bijvoorbeeld een foute mededeling of een fout be richt wordt gecorrigeerd. Tijdens het Poolse communisti sche partijcongres vorige maand liet de Trybuna Ludu zelfs de meest controversiële delen weg uit de rede van mensen als vice- premier Rakowski, de man die in de huidige Poolse regering het dichtst bij Solidariteit staat hoe wel beide partijen tijdens onder handelingen vaak op gespannen voet staan. Om alles te kunnen lezen wat Rakowski in zijn rede voor het partijcongres zei, waar voor hij meer applaus kreeg dan alle andere sprekers, moest men een exemplaar van Zycie Wars zawy hebben. De 48-uurs staking is ook een pro test tegen het falen van de rege ring binnen de beschikbare zendtijd van radio en telvisie de beloofde zendtijd voor Solidari teit in te ruimen. Het lijkt alsof de vakcentrale met de protestac tie de regering duidelijk wil ma ken dat als de regering haar via een vorm van censuur uit de me dia wil weren, zij in staat is de weg naar de media voor oog en oor af te sluiten. Voedsel De Verenigde Staten hebben 9000 ton zuivelprodukten aan rooms- katholieke liefdadigheidsorgani saties verkocht om te verdelen onder behoeftige gezinnen in Po len, zo heeft een woordvoerder van president Reagan gisteren bekend gemaakt. De Stichting Amsterdam helpt Warschau is begonnen met het transport van baby- en kindervoedsel per vrachtauto naar de Poolse hoofd stad. Vorige week heeft de Stich ting een hoeveelheid medicijnen naar Warschau gestuurd voor een bedrag van ruim 100.000 gul den. Moeilijkheden bij de kre dietverlening, het transport en de opslag in Polen houden de voedselhulp van de EG aan dat land op. Vooral het transport van vlees laat te wensen over. Van de toegezegde 100.000 ton is pas de helft verstuurd. 1 s'ÏN? Enkele van de kapers van het Iraanse patrouillevaartuig Tabarzm voordat zij zich aan de Franse autoriteiten overgaven. De bemanning heeft politiek asiel aangevraagd. Iran wil zowel het schip als de bemanning. Door Iraniërs gekaapt schip naar Toulon MARSEILLE (AFP/Reuter) - De Iraanse gekaapte patrouil leboot 'Tabarzin' is gister avond door een Franse sleep boot op sleeptouw genomen en op weg naar de Marineha ven van Toulon. De Tabarzin was op 13 augus tus voor de Spaanse kust ge kaapt door Iraanse monar chisten en lag sinds gister middag in Frans territoriaal water ter hoogte van Marseil le. De kapers hadden ge dreigd met het opblazen van het schip als de Fransen zou den proberen het weg te ja gen naar open zee. De Franse televisie toonde gis teravond een journalist die vanuit een bootje naar de ka pers riep of zij in Frankrijk wilden blijven. "Ja. natuurlijk", riepen zij te rug. De Franse regering heeft de ka pers asiel aangeboden en is ook bereid ze naar een ander land te laten gaan als dit hen hebben wil. ADVERTENTIE IN DEN HAAG. SCHEVEN1NGEN EN KIJKDUIN IS ALTIJD WAT TE DOEN! nngin Beatrix, it Royal Tour. Vertrek i 13 i ling m de Houtrusthallen. anaf VVV-kantoor bij 19 t/m 22 augustus: VUURWERKFESTIVAL IN SCHEVENINGEN Elke avond 2 spectaculaire vuurwerken, daarvoor en daarna gezellig uitgaan op Gevers Deynootplein en boulevard 29 aug. t/m 15 sept.: 18 HAAGSE PRETDAGEN: Rekreade met 72 kermisattracties op I Malieveld, een Barbecueparty op de Koekamplaan, met folk-artiesten, Taptoe, Tuinfeest n Middeleeuws Ridderspel, enz. enz 5 september VOORHOUTFESTIVAL. Op diverse pod. zangers, dansers o(jekker iveqiA eigen (and, MKT DE KLEI REN UT HET GELE DOOSJE [<3 GENEVE (DPA) - De Sowjet-Unie heeft haar waarschuwing tegen de neutronenbom herhaald. Voor de 40 lidstaten tellende ont wapeningscommissie van de Verenigde Naties in Genève zei de Russische delegatieleider "Als de Verenigde Staten gelo ven dat zij met de ontwikkeling van de neutronenbom hun posi tie bij de komende Russisch- Amenkaanse onderhandelingen kunnen versterken, dan vergis sen zij zich lelijk". De Sowjet-Unie wil dat een werk groep in het kader van de inter nationale ontwapeningscommis sie onmiddellijk een internatio naal verdrag opstelt waarin de produktie, plaatsing en inzet van neutronenwapens wordt verbo den. Delegatieleider Issraelvan be schuldigde de Verenigde Staten ervan te trachten het gevaar van hun besluit te ontduiken met de mededeling dat het slechts om de ontwikkeling van een neutro nenwapen zou gaan en niet om de plaatsing ervan in een be paald gebied. In werkelijkheid is de produktie slechts een eerste fase "waarop druk op de geal lieerden zal volgen om hun toe stemming tot plaatsing van het neutronen wapen op hun grond gebied af te dwingen", aldus de Russische delegatieleider. De plaatsing van de Eurostratcgi sche Pershing-2 en Kruisraket ten zal. zoals voorzien, eind 1983 beginnen, indien in de onderhan delingen tussen Washington en Moskou nog geen definitief re sultaat is geboekt of zelfs als de besprekingen zich in een gevor derd stadium bevinden Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexan der Haig. gezegd in een vraagge sprek met het Westduitse week blad "Der Stern". Haig toonde zich terughoudend over een Westduitse suggestie het neutronenwapen te betrek ken in toekomstige besprekin gen over wapen beperking met de Sowjet-Unie "Indien wij het principe van de plaatsing van Eurostrategische raketten nu opnieuw ter discus sie stellen, zal dat fatale conse quenties hebben voor de onder handelingen", aldus Haig. Vol gens de Amerikaanse minister is plaatsing in 1983 al aan de late kant "omdat 250 Russische SS- 20 raketten al lange tijd Europa bedreigen". De besprekingen zullen, zo zei Haig, waarschijn lijk tussen 15 november en 15 de cember beginnen. Hij onderstreept dat de Verenigde Staten "niet simpel een akkoord om een akkoord willen, maar rechtvaardige en levensvatbare vermindering van bewapening" Kabinetschef Begin vervolgd JERUZALEM (AFP) - De chef van het kabinet van de Israëli sche premier Begin. Arieh Naor, zal voor een tuchtcollege moeten verschenen wegens gedrag dat "onverenigbaar is met zijn func tie". Een Israëlische journalist had vo rig jaar onthuld dat Naor, die een verkiezingsnederlaag van Begin Vreesde en daarmee verlies van zijn baan. hem had gevraagd te bemiddelen bij het Westduitse weekblad voor een aanstelling als correspondent. In ruil daar voor zou Naor informatie "uit de eerste hand" hebben aangebo den. De affaire heeft in Israël voor grote opschudding gezorgd. BRUSSEL (ANP) - Hoe komt het dat in de de fensiepolitiek van het Noordatlantisch bond genootschap zo sterk wordt aangedrongen op te land gestationeer de kernraketten als te genzet voor de Sowjet- Russische SS-20-raket- ten? Op deze vraag probeert Milton Leitenberg, defensiedeskun- digc en onderzoeker aan het Instituut voor Internationale Politiek te Stockholm, een antwoord te vinden in een rapport getitel^ "De tacti sche kernwapens voor lange afstand van de NAVO en het Warschau-pact". Leitenberg stelt de vraag, om dat hij er van uitgaat dat het Westen al geruime tijd zo n wapen bezat, vóór er van SS- 20-raketten sprake was. Ame rikaanse onderzeeërs zijn se dert 1970 uitgerust met meer voudige kernkoppen, terwijl de SS-20 pas in 1977 haar in trede deed. Leitenberg: "Destijds vond de NAVO het een pluspunt, de Quick-Reaction Albert-vlieg tuigen (QRA of "alarmstart' die deel uitmaakten van het Euronucleaire potentieel, door bijkomende Poseidon- kernkoppen te vervangen. De reden daarvoor was dat die Poseidons absoluut veilig waren en een "stabiliserend" effect hadden, omdat zij noch door een conventionele noch door een kernaanval van de Sowjet-Unie uitgeschakeld konden worden en niet met een een preventieve aanval van de Sowjet-Unie zouden uitlokken. Een bijkomend aspect was. dat de verplaatsing van kernra ketten voor middellange af stand van het land naar zee het aantal doelwitten voor de Sowjetrussische raketten op Westeuropees grondgebied verminderde. Plotseling ver dwenen de Poseidons uit de openbare discussies". De Westerse strategie staat plots op haar kop. aldus Lei tenberg. Het Westerse tegen wicht voor de nieuwe Sowje trussische kernwapens wordt opeens doodgezwegen of in het beste geval als onbe trouwbaar weggewuifd. En dat terwijl de nieuste Posei- don-rakettcn in feite onge veer dezelfde eigenschappen hebben als de SS-20: niet al leen zijn ze onkwetsbaar, maar met hun tien kernkop pen hebben ze ongeveer de zelfde precisie als de SS-20 In Amerikaanse vaklitera tuur is berekend, dat de Po seidon over dezelfde afstand als de SS-20 (4 800 km) een maximale afwijking heelt van 550 meter. De Poseidons zijn zelfs precies genoeg om de lanceerinrich- tingen van de SS-20 te tref fen. Hoewel de Sowjetrussi sche raketten 'mobiel" wor den genoemd, kunnen zij niet van elke willekeurige plaats worden afgevuurd, maar slechts van enkele uitgezoch te stellingen. Elke raket kan tussen verscheidene van die stellingen heen en weer pen delen. en de VS weten door hun spionagesatellieten pre cies waar die stellingen zich bevinden. Leitenberg De Sowjet-Russische SS-20 wor den sedert hun verschijning in 1976 door Poseidon-kern- koppen onder schot gehou den". In plaats van dit relatieve even wicht tussen technisch onge veer gelijkwaardige wapens te behouden, wordt het Po seidon-argument weggemof feld en wil men - binnen het bereik van de SS-20 raketten Pershing-2 en kruisraketten opstellen, terwijl slechts en kele kruisraketten de SS-20 raketten kunnen bereiken. Hoe kan er uit zo'n gekheid een evenwicht ontstaan, zo vraagt Leitenberg zich af. Volgens de defensiedeskundi- ge zit er wel de gelijk een me thode in de nieuwe bewape ningsstrategie van de NAVO die methode verklaart ten de le waarom men de nieuwe ra ketten niet op zee of onder water stationeert Immers, om kernwapens op duikboten of oppervlakte- schepen te plaatsen, heeft het Pentagon geen NAVO be sluit nodig Bij het NAVO-be- sluit tot plaatsing van nieuwe kernraketten ging het in de eerste plaats om landraket- ten. Bovendien heeft de Amerikaanse president door de nieuwe Euroraketten voor middellange afstand bij een eventueel conflict met de Sowjet-Unie de mogelijkheid te kiezen tussen de tactische kernwapens enerzijds en de strategische wapens ander zijds. Maar er is meer. De koppeling van de Europese veiligheid aan de Amerikaanse strategi sche kernmacht, die vanuit Europees standpunt een af doende afschrikking bood. kreeg voor het Pentagon op eens een heel andere beteke nis Washington vreest, dat bij het inzetten van Ameri kaanse duikbootraketten voor de verdediging van West-Europa, de Sowjetrussi sche raketten direct op de VS worden afgevuurd En dat ri- ioo k.m mttl slechts vermij den door stationering op het Europese vasteland. Zo hoopt men dat de nucleaire brand tot Europa beperkt zal blijven en niet naar de VS zal overslaan "Om het uiterst onwaarschijn lijke risico te vermijden, dat de VS te vroeg met hun stra tegische wapens moeten in grijpen omwille van Europa, wordt een ander, zeer reëel ri sico vergroot het gevaar van een kernoorlog in Europa", aldus George W Rathjens. hoogleraar politieke weten schappen en voordien bewa- peningsdeskundige van het Pentagon. Brezjnjevs adviseur Georgi Ar- batov verklaarde in maart nog "Indien deze raketten - deze Amerikaanse raketten - Russisch grondgebied zou den treffen, zal de vergelding niet alleen die landen treffen vanwaar ze zijn afgevuurd, maar ook de Verenigde Sta ten" Rathjens Dat zou in elK geval een totale oorlog betekenen en de wederzijdse vernieti ging van de supermogendhe- den. ADVERTENTIE In de showrooms bij Ico/Athibu doet u nieuwe ideeën op. Hier staan, in vele opstellingen, evenzovel»- badkamers om uw kijk op badkamers te verfrissen. Duik eens in de mogelijkheden! Ico/Athibu biedt u. in kombinatie met de in onze showri><>m gepresenteerde vloer- en wandtegels, de badkamer van uw dromen Een had kamer-op-maat die ook past in uw budget Showrooms geopend: dinsdag t/m vnjdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9