Emigratie blijft toenemen Geen geld voor Antillen Organisatie ziekenhuis in Rotterdam chaotisch Van Agt haalt regeerakkoord weer overhoop EimPEP Werkloosheid speelt nauwelijks een rol poggenpohl Groeiende behoefte aan pleeggezinnen WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse wethouder van volksgezondheid W.G. van der Have vindt dat er binnen twee jaar een eind moet zijn ge maakt aan de organisato rische chaos bij het ge meentelijk Zuiderzieken huis (430 bedden). Een rapport van twee re cent aangestelde nieuwe directeuren heeft duide lijk gemaakt wat er bij het ziekenhuis aan schort: ge brek aan een goede orga nisatie. Daardoor is in het recente verleden eigenmachtig medische appara tuur aangeschaft en personeel aangetrokken. Van der Have zei gisteren bij de presentatie van Door het ontstaan van financiële tekorten in het begin van de ja ren zeventig is 'de benadering eenzijdig gericht geweest op het voorkomen van verliezen'. Vol gens de wethouder is daarnaast de kwaliteit van de gezondheids zorg in het ziekenhuis niet aan getast. De verpleegkundig directeur vv Koudenburg. sommen in hun rapport vele 'knelpunten' op: het aantrekken van personeel door afdelingshoofden buiten directie en personeelsafdeling om, het bestellen van goederen en dien sten buiten de directie om. eigen machtig optreden van de medi sche staf. het ontbreken van ta riefbewaking en mede daardooi exploitatieverliezen en het ver richten van onderzoeken waai geen vergoedingen tegenovei staan. De gemeente heeft, aldus Van der Have. al maatregelen genomen om de nieuwe directie (een defi nitief nieuwe medisch directeur ontbreekt nog) terzijde te staan. Vanuit de gemeente zal ambtelij ke steun worden verleend, een externe deskundige zal dc finan- cieel-economische administratie renoveren en met de gemeente lijke accountantsdienst zal wor den nagegaan hoe het wanbe heer praktisch ongemerkt heeft kunnen passeren (er werden bij voorbeeld soms geen begrotin gen gehanteerd» De verzelfstandiging van het Zui li ziekenhuis dat admini stratief tot voor kort direct onder de gemeente viel. heeft de pro blemen bij het Zuiderziekenhuis versterkt. Een goede bedrijfs kundige opzet ontbreekt echter bij veel Nederlandse ziekenhui zen. zo blijkt volgens algemeen directeur Mulder uit een recent wetenschappelijk onderzoek Door het ontbreken van een dege lijk financieel meerjarcnbeleid komt het Zuiderziekenhuis bin nen afzienbare tijd mogelijk in de problemen met de aanschaf van nieuwe apparatuur en met vele voorgenomen verbouwings plannen. Volgens een landelijke groeirichtlijn mag het Zuiderzie kenhuis dit jaar bv. 2.5 miljoen gulden investeren, een bedrag dat halverwege het haar al bijna is bereikt. In het ziekenhuis gaat jaarlijks 70 miljoen gulden om. Het gezicht van de kabinetsfor matie is bijna drie maanden lang bepaald door de vraag wil Van Agt (wil het CDA) dit kabinet wel? Aan de gerede twijfel die daarover al die tijd heeft beslaan leek gisteren een einde te zijn gekomen. Van Agt wil het (op deze ma nier) met. De vraag is nog slechts of het CDA hem van daag in die afwijzing volgt. Dat antwoord had gisteren al moeten komen, maar zo lang zamerhand legt iedereen in politiek Den Haag zich er bij neer dat een beslissend „van daag" altijd gevolgd wordt door een toch weer ng beslis sender ..morgen". Dat het CDA uitstel behoefde was dan ook nauwelijks verras send. Aan die nieuwe vertraging van CD A-zijde lagen zowel proce durele als inhoudelijke argu menten ten grondslag, die echter niet van elkaar te schelden zijn. Dat zijn de on vrede met het resultaat maar ook de onvrede met de gang van zaken. Dat laatste slaat rechtstreeks terug op het solistische optre den van CDA-leider Van Agt. Die handelt veelal op eigen houtje en houdt slechts par tijvoorzitter Bukman en een handjevol getrouwen van zijn bewegingen op de hoogte. En zelfs dat gebeurt onvolledig, want regelmatig - zoals afge lopen zondag - zette Van Agt de formatie met schijnbaar spontane opwellingen op scherp. De CDA-fractie is drie maan den lang vrijwel onkundig gehouden van wat zich aan de onderhandelingstafel af speelde. De 48 kamerleden kregen slechts wat te horen wanneer de (in)formateurs besluiten van de fractie vroe gen. Of zoals een CDA'er gis teren zei: „We worden twee weken naar het strand ge stuurd en dan mogen we in eens opdraven om ja te knik ken". Zo ook gisteren, al ging het toen eerder om een „nee". Van Agt trad zijn fractie tege moet met een verslag van wat er sinds de vorige fractiever gadering (op 4 augustus) alle maal gebeurd was. legde de vraag van de formateurs voor (.ja" of „nee" tegen het beoogde kabinet) en knoopte er aan vast dat hij bij een po sitief besluit van de fractie, zlf zou afhaken. Volgens CDA-kringen reageer den sommige fractieleden fu rieus. Niet op de hoogte van hetgeen zich aan de onder handelingstafel had afge speeld moesten zij onder de ze zware druk van Van Agt antwoorden op de meest be slissende vraag uit de hele formatie. Dat ging een aantal CDA'ers te ver en leidde - na een landuri- ge schorsing - tot het voorstel van het fractiebestuur om de formateurs te vragen op pa- ptar tv letten waarover dan wel overeenstemming is be reikt en waarover niet Het gaf Van Agt de kans om keurig de wrevel in de CDA- iractic ten nutte te maken teneinde de zwarte piet in dit formatiespel weer even uit de CD A-handen te laten ver dwijnen Dat was echter van korte duur. omdat dc forma teurs dit spel niet wilden meespelen en hem per keren de post alsnog om een ,ja" of „nee" vroegen. Onvoldoende Van Agt vindt het „akkoord zoals het er ligt onvoldoende Het bevat volgens hem - bij voorbeeld door de weigering van PvdA en D'66 om de hoogte van de bezuinigingen in 1982 vast te stellen - een onvoldoende basis om aan het avontuur van het kabinet Van Agt II te beginnen Op die basis valt er misschien wel een kabinet van CDA. PvdA en D'66 te maken, maar dan zeker geen kabinet-Van Agt, zo heette het. Waarbij de CDA-leider rekent op dal (overgrote) deel van de CDA fractie dal slechts met Van Agt aan bet ixm i aan dit avon tuur wil beginnen Met zijn dreigement heeft Van Agt de keuze waar de CDA-fractie voor staat verengd tot een keuze voor hem. en dus be gon dit kabinet, of andersom, wat de fractie ook kiest, zeker is dat haar besluit tot grote interne problemen in het CDA zal leiden. In zijn brief van gisteravond aan de formateurs vroeg Van Agt opheldering over al die punten waarover CDA en PvdA D n Vragen naar de bekende weg was dat. want iedereen weet natuurlijk waar de knelpun ten tussen de drie partijen zit ten. Dc formateurs antwoord den gisteravond dan ook bij na hatelijk dat Van Agt zelf voor de voorlichting aan zijn fractiegenoten dient te zor gen Maar daar ging het Van Agt niet om. Hij wilde dat op pa pier vastgelegd zou worden waar de schoen wringt En dal is heel wat. want op vijf vellen haalt Van Agt bijna het hele regeerakkoord over hoop: sociaal-economisch be leid. abortus, kernwapens, ja zelfs de hypotheekrente wordt er weer bijgesleept om de verschillen tussen CDA en PvdAD'M hu la tonen. De argeloze lezer zou haast den ken dat de hele kabinetsfor matie nog moet beginnen. Van Agt concludeert daarbij dat „het onvermijdelijk lijkt dat er tussen dc drie fracties geen werkelijke overeen stemming blijkt te bestaan over het sociaal-economisch financiële beleid voor het ko mende jaar". Avontuur Zover gaan de formateurs ech ter niet. Zij constateren wel. mét Van Agt. dat er op een aantal punten geen overeen stemming is. maar knopen daar tóch de vraag aan vast of het CDA desondanks bereid is het avontuur te wagen. Voor de beantwoording van die vraag staat het CDA van daag. Wat dat betreft was de CDA-manoeuvre slechts uit stel van executie. Van Agt had die constatering van de formateurs hard no dig Nu staat zwart-op-wit vast dat op een aantal belang rijke punten nog allerminst sprake is van overeenstem ming. Met dit stuk op tafel kan Van Agt zijn 47 'mede- CDA'crs nu vragen „Moeten we bier nu thee akkoord gaan1 Met dit pakket van conflicten. onduidelijkhe den. verschillende interpreta ties1 Kan het CDA z wel gaan regeren1' En zijn eigen antwoord op die vraag is nu wel bekend Van Agt weet zich daarbij ge sterkt nu oud-informateur en waarnemend fractieleider Lubbers zelf zich door de kri tiek op het ontwerp-regeer- akkoord lijkt te hebben laten overtuigen In een artikel in het partijblad CDActueel formuleert Lub bers namelijk voor eigen re kening al die bezwaren die tot nog toe aan Van Agt wer den toegeschreven Waarmee hij zijn naam van compromis- senmaker en bruggenbouwer (ditmaal tussen de rechter en de linkervleugel van het CDA) nog eens bevestigt. De oud-informateur heeft ken nelijk bijtijds ontdekt dal zijn enthousiasme voor het kabi net met PvdA en D'66 wat te ver uitsteeg boven wat in /.yn fractie leeft en doet nu tijdig een stapje terug Want ook Lubbers wil in hel CDA nog wat langer mee HANS DE BRUIJN Druk natuurbeschermers tevergeefs? ALMERE—DEN HAAG(GPD) Minister Beclaerts van Blokland i volks huisvesting en ruimtelijke ordening» heeft op ad vu van de Raad van State hel Kroonberoep van de Stichting Natuur cn Milieu en dv Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels tegen het plan Lande lijk gebied Lelystad niet ontvankelijk verklaard In dit door de minister van verkeer en waterstaat goedgekeurde plan i het trace van de Flevospoorlijn door het natuurgebied deOostvaarders plassen opgenomen De natuurbescherming .-.instant* menen dat het trace zonder problemen verschoven kan worden, zodat het natuurge bied gespaard kan blijven Handelaren in huizen boos DEN HAAG (ANP) - Een aan tal handelaren in onroerend goed heeft gisteren voor t»e rechter geëist dat de gemeen te Den Haag haar waarschu wingsactie voor kopers van huizen in stadsvernieuwings gebieden staakt. De campag ne, waarin de gemeente wijst op het financiële risico dat kopen in bepaalde wijken met zich meebrengt, wordt door de eisers onrechtmatig genoemd. ken een internationale organisa tie op te richten voor het bevor deren van de pleegzorg. De wen selijkheid van een dergelijke or ganisatie werd al op de allereer ste conferentie, die in 1979 in Ox ford. Engeland, plaatshad, naar voren gebracht. In ons land verblijven naar schat ting 7.500 minderjarigen in 6.800 pleeggezinnen. Driekwart van hen is er geplaatst door de kin derbescherming. De overigen verblijven er vrijwillig. Instellin gen die daarbij een bemiddelen de rol spelen zijn medisch-op- voedkundige bureaus, genees kundige diensten, adviesbu reaus. maatschappelijk werk. Politici verbaasd over uitspraak minister Van der Stee CURACAO. DEN HAAG (GPD) - Nederland stelt dit jaar geen nieuwe fondsen beschikbaar voor ontwikkelingshulp aan de Nederlandse Antillen. Minister Fons van der Stee. belast met An tilliaanse zaken, heeft de Antil liaanse regering opnieuw laten weten dat met de huidige aanvra gen voor financiering van ont wikkelingsprojecten voor dit jaar het plafond is bereikt. De Antil liaanse minister van ontwikke lingssamenwerking Camille 'Pa pa' Scatia heeft dit de afgelopen week bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst van Antilliaanse po litici, die zich op Aruba voorbe reiden op de komende ronde tafelconferentie. De Curacaose gedeputeerde van economische zaken, Augustin Diaz, zag hierin een poging om druk uit te oefenen op de Antillen om toch akkoord te gaan met het Nederlandse voorstel om de tweede zitting van de ronde- ifelconferentic in Den Haag te houden in plaats van op Sint Maarten, zoals was afgesproke- In verband met de kabinetsforma tie verzocht de Nederlandse rege ring opnieuw haar Antilliaanse gesprekspartners voor de confe rentie tijdens de eerste week van september naar Den Haag te wil len komen. Maar met name de af gevaardigden van het eiland Cu racao leken alleen bereid te pra ten over uitstel van de tweede ronde van de conferentie op Sint Maarten. Op het kabinet voor Antilliaanse za ken van het ministerie van econo mische zaken in Den Haag werd verrast gereageerd op het met el kaar in verband b-engen van de onenigheid over plaats cn datum van de conferentie en het plafond van ontwikkelingsgelden. HELLEN DOORN (AN Pt - Klep- perderk. de dorpsomroeper van Hellendoornging gisteren een kudde schapen vooraf op de scha pendag in het Overijsselse plaatsje. De schapeneigendom van Staats bosbeheer. werden van de heide door het dorp gevoerd voor een ken nismaking met het publiek. DEN HAAG (ANP) - De toenemende belangstelling voor emigratie komt maar voor een zeer gering deel voort uit de verslechterde werkgelegenheid in Nederland. Behoef te aan ruimte en rust. onvrede met het leefklimaat, be zorgdheid om het milieu, de toekomstmogelijkheden voor de kinderen en de wens om een eigen bedrijf te beginnen, zijn de belangrijkste drijfveren van Nederlan ders die willen emigreren. Naast de wens van een eigen be drijf te beginnen, die bij ruim de helft van de ondervraagden sterk speelt, zoeken vele Nederlanders in den vreemde meer ruimte en meer rust. Meer dan de helft van de ondervraagden wilde ook weg uit onvrede met de verzorgings maatschappij waarin zij te veel geregeld vonden, met te veel bu reaucratie en te hoge belastingen en te weinig ruimte voor het ont plooien van eigen initiatieven. In een kwart van de gevallen werd ook zorg om een dreigende kernoorlog ge noemd als een van de motieven om naar verderaf gelegen stre- ken te trekken Zuid-Holland incasseert financiële tegenvaller DEN HAAG (ANP) - De op brengst van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting, die dit jaar voor het eerst door de pro vincie Zuid-Holland zijn gehe ven. is tegengevallen. Door de vermindérde groei van het wa genpark komen deze inkomsten ongeveer drie miljoen lager uit dan was verwacht. Dit heeft de Zuidhollandse gede puteerde van financiën, drs. J.H. Boone, gisteren meegedeeld. Hij zei dat gerekend was op een stij ging van het bedrag dat als mo torrijtuigenbelasting binnen komt van vier tot vijf procent. Deze stijging blijkt echter niet boven de eén procent uit te ko men, aldus Boone. De gedeputeerde zei dat er deson danks naar een sluitende begro ting voor 1982 wordt gestreefd. Dat zijn enkele conclusies uit een onderzoek van het ministerie van sociale zaken naar kenmer ken en beweegredenen van emi granten met de bestemmingen Canada. Australië en Nieuw-Zee- land. Het progageren van emigratie als een van de middelen om de werkgelegenheidsproblemen hier op te lossen, valt niet te ver wachten van de overheid, zo liet minister Albeda (sociale zaken) gisteren weten op een persconfe rentie in Den Haag. De emigratie-landen hebben niet de banen waar dc meeste Neder landse werklozen in zouden pas sen. Bovendien zijn de kenmer ken van mensen die geïnteres seerd zijn in emigratie, door gaans niet die van de werklozen Politieke voorkeur Onder emigranten is sprake van een oververtegenwoordiging van mensen met een politieke voor keur voor WD en D'66. CDA-ers en PvdA-ers komen onder de emigranten betrekkelijk weinig voor. zo is uit het onderzoek ge bleken. Onder de aanhangers van de kleine linkse en rechtse partijen komen weer wel veel geïnteresseerden voor Dc interesse voor emigratie is sinds 1978 plotseling sterk geste gen. Het aantal verzoeken om in formatie steeg van rond de 9.000 in 1978 tot 38.000 vorig jaar. Voor dit jaar worden 60.000 geïnteres seerden verwacht. Het aantal mensen dat ook werkelijk vertrok, liep op van 3.500 in 1979 tot 4.700 in 1980. In de eerste zeven maanden van 1981 emigreerden 2.900 mensen. Volgens directeur Westhoff van de directie emigratie van sociale za ken hebben we niet te doen met een tijdelijk verschijnsel dat weer zal afnemen met het aan trekken van de economie, maar met een blijvende, tamelijk grote belangstelling voor emigratie. DEN HAAG (ANP) - Het aantal uit huisplaatsingen van kinderen is in de jaren zeventig drastisch verminderd. Het aantal pleegge zinnen nam met een kwart af. de capaciteit van de tehuizen nam met ongeveer 35 procent af. Naar verhouding wordt meer en meer voor pleegkinderen een particu lier adres gevraagd. De organisa ties in de pleegzorg kunnen evenwel slechts in een van de drie gevallen een oplossing bie den. Het aanbod van pleeg- en opvangadressen is te klein. Met name in de Randstad groeit de behoefte aan opvangadressen snel. Dit overzicht is gisteren in Den Haag vrij gegeven aan de Voor avond van de internationale con ferentie over pleegzorg die van 29 augustus tot 5 september in Slagharen wordt gehouden en die wordt gevolgd door de 'week van het pleegkind' van 6 tot 13 september. Beide evenementen zijn georganiseerd door de Ne derlandse Vereniging van Pleeg gezinnen (NVP) en de centrales voor pleeggezinnen. Ongeveer 700 volwassenen en kin deren uit twintig landen nemen aan de conferentie in Slagharen deel. Tijdens de conferentie wordt ook de mogelijkheid beke- WEERRAPPORTEN d 2 i S3 E 1 c 1 Amsterdam geheel bew. 22 15 1 De Bilt geheel bew. 23 24 1 Eelde geheel bew. 14 5 Eindhoven geheel bew. 23 13 0 Den Helder geheel bew. 21 15 4 Rotterdam geheel bew. 15 Twente 14 Vlissingen geheel bew. 21 15 1 Zd. Limburg zwaar bew. 21 11 0 Aberdeen zwaar bew. 11 0 Athene onbewolkt Barcelona onbewolkt regen 19 13 Bordeaux licht bew. 12 Brussel geheel bew. 12 Frankfort zwaar bew. 21 8 Geneve onbewolkt 11 Helsinki 17 12 i 0.5 Innsbruck onbewolkt 23 Klagenfurt 23 8 Kopenhagen zwaar bew. 14 Locarno 18 0 Londen 24 14 0 Luxemburg half bew. 21 Madrid onbewolkt 34 16 0 Malaga onbewolkt 32 21 0 Munchen onbewolkt 19 8 0 onbewolkt 28 20 0 Oslo half bew. 18 12 0 Parijs licht bew. 25 0 Rome onbewolkt 30 19 0 Split onbewolkt 29 ,17 o Stockholm half bew. 19 13 Wenen onbewolkt 21 10 0 onbewolkt 8 0 Casa Blanca zwaar bew 21 Istanbul half bew 20 Las Palmas licht bew 29 24 Beiroet onbewolkt 30 23 o b.v.Gebr RolflV H andelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder /oeterwoudc-Rijndijk lel m-899206 tv inkelccnirum Rahvlon Oen Haag Tel 070-851308 Een variabele keuken van Poggenpohl. waarmee u eindeloos kunt spelen. Beugelgrepcn. lichtlijsten. onderlijsten. plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleuren. Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basiskleuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is typisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoeken. De prijs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen. Ga maar eens in formeren bij de Poggenpohl- specialist

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7