Lokalenstrijd duurt voort 'Niet verantwoord dieren zolang alleen te laten'' Adviesraad blijft vechten voor zijn voortbestaan Onderhandelingen parkeergarage niet stopgezet Meisjes mishandeld Waar moet afgesplitste Rudolf Steinerschool heen? Leidse stadsrubriek WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 LEIDEN LEIDEN - Buren in de Zaan- straat maken zich ernstige zorgen over de manier waar op de familie Vink de huis dieren verzorgt. Vorige week vrijdagavond werd de politie gealarmeerd, die twee konij nen en een moederpoes met vier jongen meenam. Er was niemand in het huis aanwe zig. Het echtpaar Vink ver bleef een aantal dagen buiten de stad en een dochter (eige naresse van de dieren) was op vakantie. Tegen mevrouw Vink. die de verzorging op zich had genomen, is inmid dels door de politie proces verbaal wegens dierenkwel- •ing opgemaakt. "Tien dagen geleden zijn we ook al een keer ingeschakeld, maar toen is volstaan met een waar schuwing. Dat doen we één keer en dan moet het echt wel afgelopen zijn. We hopen dat deze maatregel voldoen de is". aldus een politie woordvoerder. Volgens mevrouw Vink is de hele affaire een gevolg van de onderlinge problemen die er in de buurt bestaan. "Ze pro- 'oces-verbaal wegens dierenkwelling treffen". Zij houdt vol dat de politie ten onrechte heeft in gegrepen. "Wij zijn juist grote dierenliefhebbers' Het echt paar beweert in dit geval vo rige week dinsdag de woning hebben verlaten en de konij nen en katten van het nodige te hebben voorzien. "Er was voldoende eten. we hebben ook bakken water neergezet en voor noodgevallen de kraan laten druppelen". Dat er niets aan de hand was. blijkt volgens haar uit het feit dat ze de dieren afgelopen maandag al weer meekreeg van hel dierenasiel, waar ze Die overtuiging wordt echter niet volmondig door beheer der Tiele van het Nieuw Leids Dierenasyl. Hij erkent dat konijnen en katten er niet slecht uit zagen, "de jonge poesjes zelfs heel gezond". Maar. voegt hij er onmiddcl- lijk aan toe: "Het is niet ver antwoord om de dieren zo veel dagen aan hun lot over te laten". Tiele vindt het dan ook terecht dat de politie de dieren in beslag heeft geno- Niesziekte Dat laatste wordt ook onder schreven door dierenarts Muurling. waar de konijnen en katten m eerste instantie naar toe werden gebracht. Ook hij constateerde dat de konijnen in goede conditie waren, maar ook dat de kat ten de niesziekte hebben. "Een erg besmettelijke ziek te. die alom heerst. Ze had den het dan ook allemaal". Muurling zegt ook de indruk te hebben dat er niets aan ge daan was. Daarom ook scha kelde hij het asiel in. Beheer der Tiele ontkent echter dat er sprake was van niesziekte, i dieren weien allrcn ten beetje verkouden". Een soort voorbode van niesziekte, maar eenvoudig met medicij nen te onderdrukken, aldus Tiele. Volgens de buren van de fami lie Vink speelt de zaak al ja ren. "Ze gaan dan voor een week weg. zonder dat er ie mand in het huis aanwezig is om voor de dieren te zorgen". Een buurvrouw zegt meer malen zich over de konijntjes te hebben ontfermd. Dan liggen er rotte appels en aard appelschillen in de voeder bak Het is verschrikkelijk, afschuwelijk": De buren in de Zaanstraat ma ken zich vooral druk over de zaak omdat de heer Vink na mens het CDA in de gemeen teraad zit. "Een man met zo'n representatieve functie zou toch beter moeten weten". Maar zegt mevrouw Vink: "Mijn man heeft niets met de zaak te maken, hij heeft het veel te druk met zijn raads werk". Paarsboek naar politici LEIDEN - Er is nog geen oplossing gekomen in de loka lenstrijd tussen de Louise de Coligny en de Karei Door- manschool aan de Sumatrastraat enerzijds en wethouder Van Dam anderzijds. Van Dam heeft gisteren, onder druk van de gemeenteraad nog eens alle partijen ge hoord. Echter zonder resultaat. Geen van de scholen is bereid om de drie klassen van de Rudolf Steiner onder dak te bieden. "Het was een emotionele aangele genheid". vertelde het hoold van de Karei Doormanschool R. Slee gisteravond. "Als de gemoede ren weer wat zijn bekoeld wor den de gesprekken en het zoeken naar alternatieven voortgezet". De rector van de Louise, G.A. Stef- fens verklaarde gistermiddag geen lokaal te kunnen missen. "Alleen dat al is een totale ^misrekening' van de wethouder- ".Met het voorstel van de raad kan het team van de Karei Door man zich absoluut niet vereni- Hoofdonderwijzer Slee zet de za ken. zoals hij ze ook aan de wet houder heeft gepresenteerd op een rijtje. "Allereerst, wij kun nen maar één lokaal missen. De Rudolf Steiner in onze school ha len zou dus praktisch gezien al niet kunnen. Daarnaast zien wij er niets in om de concurrent in huis te halen. Wij hebben al een koppel gevormd met de kleuter school de Wig Wam. Ook begrij pen wij gewoon niet wat een Ru- dolf Steinerschool moet in deze wijk. De buurt sluit beslist niet aan bij hun ideeén" Rommelig "Het n rommelig beleid waar wij vervelend tussen in zitten", meent D. ten Hove, hoofd van de Rudolf Steinerschool aan de Obrechtstraat. "Maar door het aangenomen raadsbeluit in mei zijn wij gerechtigd een zelfstan dige school op te zetten. Wij heb ben klassen nodig voor totaal ze ventig kleuters, die al enige tijd op een wachtlijst staan". Dat de buurt niet aansluit bij de ideeén noemt Ten Hove onzin. De kleu ters komen uit heel Leiden- Noord. De Merenwijk is daarbij wel de grootste leve Een bijzonder detail in deze is dat mr. P.C. Veltman, het hoofd van de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat de school van Ten Hove niet erkent. "Drie jaar geleden heeft deze groep zich afgesplitst en zijn daarna op hol geslagen. De ideeen van Rudolf Steiner zitten er beslist niet meer achter en ze hebben het recht niet die naam nog te dragen. Het is voor mij onbe grijpelijk die zelfstandige school". Ten Hove doet dit ver haal af met jaloezie van de kant van Veltman Wethouder Van Dam die de zwarte piet van alle partijen krijgt toege speeld. vertelde na het overleg dat de wil om tot een oplossing te komen bij alle partijen ont breekt. "Roostertechnisch is er volgens mij heel wat mogelijk met lokalen. Zelf begrijp ik ook wel dat de Rudolf Steiner in de Karei Doorman heel verstorend zou werken. De Karei Doorman heeft een eigen kleuterschool. Daarom heb ik de Louise erbij betrokken". De variant die Van Dam heeft be dacht is hem ingegeven door het Bovo-project (samenwerking la gere school-middelbare school) Met twee brugklassen in de Ka- rel Doorman kunnen we eens kij ken of de ideën die daarover in de loop van de jaren zijn ontwik keld ook toepasbaar zijn. Daar naast leert de ervaring dat mid delbare scholieren vertederend met kleuters omspringen" Te gek Aan Langegracht LEIDEN - De onderhandelingen met Digros over de bouw van een parkeergarage aan de Lange gracht worden niet stopgezet. Wethouder Waal weigert om op het verzoek van PPR-raadslid Van Oosten in te gaan De wethouder vindt de aankoop van het Sanderscomplex aan het Levendaal geen aanleiding om de onderhandelingen stop te zet ten. "Dat zou niet getuigen van een consequent en samenhan gend gemeentelijk beleid. Het zou bovendien onze onderhande lingspositie met de middenstand over de Sandersgarage geen goed doen" aldus Waal. Hij wees erop dat de parkeergarage aan de Langegracht in overeen stemming is met het bestem mingsplan voor Noordvest. Te gen dat plan loopt nog een be zwarenprocedure. Ingaan op de suggestie van de PPR zou vol gens Waal daarop van invloed kunnen zijn. Voorts zei Waal erop te rekenen dat er problemen komen met de buurtbewoners als er geen oplos sing gevonden wordt voor het parkeren in de wijk Noordvest. Bovendien zou het feitelijk par keren in De Camp. hoewel in strijd met dat bestemmingsplan, zonder parkeergarage aan de Langegracht moeilijk tegenge gaan kunnen worden, zo vreest de wethouder. Waal zei te verwachten dat de eer ste paal voor de Digros-garage nog voor de gemcenteraads-ver- kiezingen van komend voorjaar geslagen zal worden. Bij de plan nen voor het Sanders complex voorziet de wethouder een lange re tijd van voorbereiding. De wethouder onderstreepte nog maals het opheffen van parkeer plaatsen in de onmiddellijke om geving van een garage. Dat is vol gens Waal ook noodzakelijk om de garage rendabel te laten zijn. "Als de middenstand meebetaalt aan een garage is het plaatsen van paaltjes ook haar belang", fi losofeerde Waal. Overigens ver klaarde Waal van mening te zijn dat mensen niet van parkeerga rages houden. "Alleen blijf ik er bij dat we hoogstens één lokaal kunnen missen". Steffens wijst alle ver huisplannen rigoreus van de hand "Het is toch te gek dat wij van lokalen moeten ruilen alleen maar om een Rudolf Steiner school onder te brengen". Van Dam erkent dat het een plan is van schuiven, passen en meten. "Het is bijzonder hinderlijk dat een gemeentebestuur al dit soort zaken moet oplossen. Ik zn er mee. Je kunt namelijk alleen maar schuiven met openbaare lo kalen die vrij slaan. Het protes tants en katholiek onderwijs heeft heel wat vrijstaande loka len. Maar zij steken geen hand LEIDEN - Twee meisjes van 22 jaar uit Leiden zijn in de nacht van maandag op dinsdag mis handeld. De meisjes wilden de club Romance aan de Hooi gracht bezoeken in de veronder stelling dat het een discotheek betrof. Hen werd echter te ver staan gegeven niet naar binnen te kunnen omdat het een beslo ten club zou zijn Toen de meisjes nog even op de stoep bleven staan, kwam een man uit de club naar buiten en sloeg de meisjes. Een van hen moest naar het Academisch Zie kenhuis worden vervoerd, ver moedelijk met een hersenschud ding. De politie heeft de zaak in onderzoek en een woordvoerder zei te verwachten, dat er op grond van het signalement bin nenkort een aanhouding zal vol gen. Slee heeft op zich niet zoveel be zwaren. behalve dat het plan hem overvalt, tegen de huisves ting van de Louise in zijn school. LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad vecht tegen ziin op heffing Het dagelijks bestuur van de adviesraad heeft daartoe een paarsboek samengesteld, waarin de gang van zaken van de laatste maanden op een rijtje wordt gezet. De term paarsboek heeft betrek king op de samenstelling van het college van B en W. dat het voor stel lanceerde om de uitgaven ten behoeve van de Adviesraad uit de begroting te schrappen. Een mengsel van rood (PvdA) en blauw (VVD) geeft paars, zo ver klaren de samenstellers de naamgeving van het dossier. De hoop op voortbestaan die de Adviesraad nog koestert, is geba seerd op het feit dat het raadsbe sluit van 11 mei (waarbij de uit gaven ten behoeve van de Ad viesraad uit de gemeentebegro ting werden geschrapt) nog niet door de provincie (Gedeputeerde Staten) is goedjykeurd. Zolang die goedkeuring niet is ver leend. zo redeneren de bestuur ders van het inspraakorgaan, kan het werk worden voortgezet. Op geheven is de raad officieel nog niet. Alleen het benodigde geld wordt niet meer ter beschikking gesteld. Zo luidt het raadsbe sluit. Toch werd in de toelichting op het gewraakte besluit gesproken over opheffing van de raad. Voorzitter Abcouwer van de Ad viesraad zegt het zelf ook niet meer zo goed te weten. Is de raad nou opgeheven of niet? Hij wijst in elk geval op de tegenstrijdige uitspraken die van gemeentelij ke zijde hierover gedaan zijn, met name door wethouder Bor dewij k. "We voelen ons op z'n Hollands ge zegd belazerd", zegt Abcouwer "Als ze tegen ons nou gewoon hadden gezegd dat er bezuinigd moest worden, dan hadden we daaraan meegewerkt. Neem de 7500 gulden schoonmaakkosten. Daar kunnen we desnoods bui ten. Dan doen we het zelf'. mier waarop de 'opheffing' van de Adviesraad tot stand is gekomen heeft kwaad bloed ge zet Met name de argumentatie van het college deugt niet in de ogen van het bestuur. In de toe lichting op het raadsvoorstel schreven B en W dat de beteke nis van de Adviesraad ten op zichte van andere organen is af genomen. Inquisitie Hier wordt de Stichting Leidse Binnenstad genoemd. "Deze ver gelijking is totaal onjuist en zin loos". schrijft het bestuur "De Stichting Leidse Binnenstad op te voeren als inspraakorgaan zou men de mop van het jaar kunnen noemen Alle vergaderingen zijn geheim, verslagen worden alleen maar vertrouwelijk gemaakt, be sluiten worden op geen enkele manier bekend gemaakt. Met evenveel recht zou men de Spaanse inquisitie als inspraak orgaan kunnen opvoeren". Vanmorgen ontving de Adviesraad een brief van B en W waarin de raad werd gesommeerd het pand aan de Mors weg aan het eind van de maand leeg op te leveren. "Dat doen we natuurlijk niet", zegt de secretaris van de raad. 'zolang het raadsbesluit niet is bekrachtigd". Het bestuur vindt de hele gang van zaken slecht geregeld "Wat moet er gebeuren met de hele inventa ris? De gracht in? Niemand weet het Bij de gemeentelijke dienst voor het beheer van de gebou wen is men blij dat wij er in zit ten". aldus de bestuursleden. Goedkoop Abcouwer wgst erop dat de Ad viesraad "zo'n beetje het laatste onafhankelijke inspraakorgaan in Leiden is. waarin elke burger zonder kosten aan kan deelne men' Ook wijst hij op de om standigheid dat Leiden de goed koopste adviesraad van Neder land heeft (27.000 gulden, waar van een groot deel weer terug vloeit in de gemeentekas). Ande re gemeenten betalen er zelfs tot twee ton voor. weet de voorzitter Hij vertelt ook over de belangstel ling van de stad Arnhem voor de werkwijze van de Leidse Advies raad en zijn vele adviezen die in de loop der jaren zijn uitge bracht. "Het systeem van par- keervignetten, zoals wij dat heb ben geadviseerd, wordt in Am- hem met succes toegepast. Maar hier in Leiden worden de advie zen door de raadsleden nauwe lijks gelezen", zegt Abcouwer te leurgesteld. Voorlopig gaat het bestuur van de Adviesraad onverdroten door Met het paarsboek in de hand gaat men de politieke partijen langs om ze van hun ongelijk te overtuigen. Ook GS knjgen een exemplaar en de vele organen in de stad. waarin de Adviesraad is vertegenwoord igd Is dat niet de werkelijke reden van de 'opheffing de politieke kleur van de raad0 "Nee", zegt Abcou wer De raad is geheel onafhan kelijk. ook politiek Zelf ben ik CDA-er. maar dat houd ik strikt gescheiden van het voorzitter schap. Ik ga net zo gemakkelijk tegen mijn eigen partij in" De samenstelling van het dagelijks bestuur van de Adviesraad wordt volgens Abcouwer ge vormd uit mensen van de drie grote partijen. "Maar dat is zui ver toeval. Daar zijn we zelfs pas enige tijd geleden achtergeko men. toen we de politieke partij en opzochten en het ter sprake kwam. Nee. de Adviesraad is vol strekt onafhankelijk". door René van der Velden Jaap Visser Bij K O kun je volgende maand boemerang gaan stu deren. De Leidse volksuni versiteit begint namelijk op zaterdag 19 september met de cursus: het maken en wer pen van boemerangs. De cur sus duurt tien zaterdagoch tenden en als het een beetje meezit kunnen de afgestu deerde boemerang-cursisten hun werphout straks tiental len meters ver het luchtruim inslingeren terwijl dit stuk speelgoed weer keurig netjes uit zichzelf terugkeert. Initiatiefnemer voor de cursus is de Leidse psychologiestu dent Ger Schurink. Ongeveer drie jaar geleden las Schu rink in een Engels blad artikel over boemerangs. Hij ging zich wat meer in dit fe nomeen verdiepen en kwam er al snel achter dat een boe merang meer is dan een soort kleerhanger die je niet kunt weggooien omdat-ie steeds weer terugkomt. Zo ontdekte Schurink dat boe merang. of hot Engelse boomarang. is afgeleid van het Australische bou-ma- rang. En dat de oorspronke lijke bewoners van dit eiland, de Aboriginals, de boeme rang als een spelvoorwerp en als een jachtvoorwerp gebruikten. Bovendien kwam Schurink er achter dat niet alleen de Abo riginals in het grijze verleden met boemerangs hebben ge smeten. maar dat dat waar schijnlijk over de hele wereld is gebeurd. Zo zijn in hot graf van Tutanchamun boeme rangs gevonden en zelfs in de duinen van Velsen is er in 1962 eentje van eikehout op gegraven waarvan de ouder dom op 2300 jaar is vastge steld. In drie jaar tijd heeft Ger Schu rink zich geoefend in het ma ken en werpen van boeme rangs Volgens hem geeft het een enorme kick wanneer je een stuk hout dat je zelf hebt gemaakt weggooit en dan weer op precies dezelfde plek ziet terugkeren "Het is een zalige individuele sport' Toen Schurink bij K O kwam aanzetten met zijn plannen om een cursus in hot maken en werpen van boemerangs te geven, raakte men daar snel enthousiast over zijn plannen. De bjna afgestu deerde psycholoog krijgt nu alle kans om zijn favoriete sport te gaan verkondigen Overigens hoopt Schurink niet dat de boemerang ooit een ra ge zal worden zoals het skate board en de rollerskate. Die snelle oplevingen hebben het nadeel dat ze ook weer snel voorbij zijn Maar ik ver wacht niet dat de boemerang opeens razend populair zal worden. Het ding heeft altijd wi bestaan en /."i waarschijn* lijk altijd blijven bestaan met hier en daar een lichte ople ving in het gebruik ervan' Voor het gooien van boeme rangs wijkt Ger Schurink bij voorkeur uit naar een sport veld of een park Daar heb je de ruimte en die heb je echt. nodig want een verkeerd ge worpen of afgedwaalde boe merang kan flinke schade veroorzaken". Schurink zal zijn studenten dus op het hart drukken om vooral niet op straat met boemerangs te gaan smijten en ook niet op het drukbevolkte strand van Noordwijk of Katwijk. Volgens de boemerang-docent zullen zijn studenten er straks heel rap achter komen dat een boemerang en een kleerhanger alleen uiterlijk op elkaar lijken Schurink In Amerika is iemand al twee jaar tevergeefs bezig om van een kleerhanger een boe merang te maken Andersom zal waarschijnlijk makkelijker zijn De Voorstelling Het mysterieuze •oncelgezei schap Matrogoth heeft wee iets nieuws Vanavond begint m Het Pali i- aan hel Noord einde, m het voormalige Ma rinecomplex. 'Dé Voorstel ling Een experimentele to neelstuk waarbij het publiek nauw zal worden betrokken. De ruimte waarin 'De Voor stelling zal worden gebracht is speciaal voor deze gelegen heid omgebouwd en biedt slechts plaats aan vijftien tot twintig bezoekers 'In die ruimte gebeurt van alles Al lemaal verassende gebeurte nissen Het is zeker geen spookhuis maar wel erg spannend", zo legt Ron Pe perkamp van Matrogoth uit 'De Voorstelling' is eigenlijk een noodgreep van het Leid se toneelgezelschap. Peper kamp Eigenlijk waren we deze zomer iets heel anders van plan. We wilden een pa lendorp gaan bouwen waar iedereen z'n eigen zomer huisje kon bouwen en zelf voortellingen zou mogen ge ven. Maar voordat het palen dorp er goed en wel stond was het al weer door vanda len afgebroken Toen hebben we maar iets anders verzon nen en dat is dus 'De Voor stelling' geworden". Voor dit project kreeg Matro goth voor het eerst in haar be staan van de gemeente "een echt subsidiebedrag zoals Peperkamp het uitdrukt "Een bedrag met dnc nullen. Tweeduizend gulden om pre cies te zyn. Het is wel niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat maar het is in elk geval wat 'De Voorstelling' wordt vanaf vanavond tot en met 6 sep tember elke avond, behalve op maandag en dinsdag avond. opgevoerd in 'Het Pa lcis'. Aanvang 20.30 uur. Toe gang vgf gulden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3